• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Καρδιοαναπνευστική Ανάνηψη (C.P.R.)

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης:
Καλά αυτό δεν έγραψα και εγώ? Αν ο ασθενής δεν έχει επανέλθει με το χτύπημα δεν συνεχίζεις μέχρι να έρθει το ασθενοφόρο καρδιο-αναπνευστική ?
Ναι, αυτό έγραψες στο πρώτο ποστ.Δε διαφωνούμε κάπου.Απλά σου λέω ότι μπορεί να χρειαστεί να σπάσουν οι πλευρές του αρρώστου κάποια στιγμή όταν έχουν εξαντληθεί όλα τα υπόλοιπα και το ασθενοφόρο αργεί ή είσαι σε μέρος που δεν υπάρχει ασθενοφόρο.Τα κατάγματα είναι το λιγότερο που σε απασχολέι εκείνη την ώρα.Τα αναφέρω αυτά για το παρακάτω ποστ.Μιλάμε για ακραίες καταστάσεις έτσι κι αλλιώς.
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης:
Καταρχήν δεν χτυπάς, αλλα πιέζεις και πολύ δυνατό χτύπημα κάνεις με το ένα χέρι μια φορά αν η καρδιά του δεν επανέρχεται με τις μαλάξεις, μόνο και μόνο για να την επαναφέρεις.
Ποιός σου είπε βρε giovanna μου ότι πρέπει να του κάνεις κάταγμα στο στήθος για να το σώσεις?
Το CPR αντιγράφει τις φυσικές λειτουργίες του οργανισμού και δεν νομίζω ότι το να ρίχνεις δυνατά χτυπήματα κάνει καλό, ίσα ίσα που το πιό πιθανό είναι να του κάνεις και κανένα ράγισμα στον θώρακα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Ναι, αυτό έγραψες στο πρώτο ποστ.Δε διαφωνούμε κάπου.Απλά σου λέω ότι μπορεί να χρειαστεί να σπάσουν οι πλευρές του αρρώστου κάποια στιγμή όταν έχουν εξαντληθεί όλα τα υπόλοιπα και το ασθενοφόρο αργεί ή είσαι σε μέρος που δεν υπάρχει ασθενοφόρο.Τα κατάγματα είναι το λιγότερο που σε απασχολέι εκείνη την ώρα.Τα αναφέρω αυτά για το παρακάτω ποστ.Μιλάμε για ακραίες καταστάσεις έτσι κι αλλιώς.

Οκ το κατάλαβα, καλά σίγουρα μεταξύ ενός κατάγματος και μιας ζωής φυσικό είναι να προτιμήσεις το δευτερο, απλά το θέμα είναι ότι έτσι που το έγραφε η giovanna φαινόταν ότι όλες τις μαλάξεις τις κάνεις δυνατά και όχι μόνο το χτύπημα που λες.
Να σε ρωτήσω κάτι άλλο, τα πλευρά η και ο θώρακας υπάρχει περίπτωση να σπάσουν και να προκαλέσουν τρύπημα σε ζωτικό όργανο ή είναι ακραίο παράδειγμα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Μπορούν να προκαλέσουν πνευμοθώρακα αν πετύχουν τον πνέυμονα ή να τραυματίσουν την καρδιά και το περικάρδιο.Αλλά και πάλι δύσκολα.Ο πνευμοθώρακας αντιμετωπίζεται μετά και δύσκολα μπορεί να είναι μοιραίος.Αλλά αν σκεφτείς ότι ο άλλος θα πεθάνει σίγουρα αν δεν κανεις αυτές τις κινήσεις, αξίζει το ρίσκο.
Γενικά, απ'όσο ξέρω, όταν κάποιος φτάσει σε τέτοιο σημείο, δύσκολα επανέρχεται.Είναι μικρό το ποσοστό.Είπαμε, ακραίες καταστάσεις...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης:
Ποιός σου είπε βρε giovanna μου ότι πρέπει να του κάνεις κάταγμα στο στήθος για να το σώσεις?
Το CPR αντιγράφει τις φυσικές λειτουργίες του οργανισμού και δεν νομίζω ότι το να ρίχνεις δυνατά χτυπήματα κάνει καλό, ίσα ίσα που το πιό πιθανό είναι να του κάνεις και κανένα ράγισμα στον θώρακα.

μου το εμαθαν στη σχολη, στις πρωτες βοηθειες!

και το εκανα practice οταν τελειωσα τη ναυαγοσωστικη, σε κουκλες, σε παιδι και σε ενηλικες!

και νομιζω οτι αυτο σου ειπα, οτι ΠΡΕΠΕΙ να ειναι δυνατα τα χτυπηματα σου! μια κακκωση η ενα καταγμα ειναι μηδαμινα και διορθωνονται...
η ζωη του αλλου ομως ;)


Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης:
Οκ το κατάλαβα, καλά σίγουρα μεταξύ ενός κατάγματος και μιας ζωής φυσικό είναι να προτιμήσεις το δευτερο, απλά το θέμα είναι ότι έτσι που το έγραφε η giovanna φαινόταν ότι όλες τις μαλάξεις τις κάνεις δυνατά και όχι μόνο το χτύπημα που λες.
ωωωπα, ωωωπα!!!:D
ολες τις μαλαξεις τις κανεις δυνατα, αν η καρδια ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ!
και αυτος ακριβως ειναι ο στοχος σου, να την κανεις να λειτουργησει!
αν η καρδουλα χτυπαει, σταματα να χτυπας εσυ, και κανε μια προσευχουλα :clapup:
νομιζω ομως οτι και παλι ο faithplus με εχει καλυψει :P :)

Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Μπορούν να προκαλέσουν πνευμοθώρακα αν πετύχουν τον πνέυμονα ή να τραυματίσουν την καρδιά και το περικάρδιο.Αλλά και πάλι δύσκολα.Ο πνευμοθώρακας αντιμετωπίζεται μετά και δύσκολα μπορεί να είναι μοιραίος.Αλλά αν σκεφτείς ότι ο άλλος θα πεθάνει σίγουρα αν δεν κανεις αυτές τις κινήσεις, αξίζει το ρίσκο.
Γενικά, απ'όσο ξέρω, όταν κάποιος φτάσει σε τέτοιο σημείο, δύσκολα επανέρχεται.Είναι μικρό το ποσοστό.Είπαμε, ακραίες καταστάσεις...:/:

για αλλη μια φορα, με καλυπτεις απολυτα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimokidis

Νεοφερμένος

Ο dimokidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Συμφωνώ με την Giovanna οι μαλάξεις έχουν αποτέλεσμα οταν γίνονται τόσο δυνατά ώστε το το εύρος της κίνησης να προκαλέσει κάνα δυο κατάγματα. Οχι οτι ντε και καλά πρέπει να σπάσεις τις πλευρές αλλά οταν ακούσεις το κράτς μην φοβηθείς συμαίνει οτι το κάνεις καλά. Οι μαλάξεις αντικαθιστούν την αντλία της καρδιας αλλά και την αναπνοή εν μέρη γιαυτό πρέπει να είναι αρκετά μεγάλη η διαφορά πίεσης στον θωρακικό κλοβό ωστε να έχει αποτέλεσμα .
Η προκάρδια πλήξη αφορά την επαναφορα του σήματος γιαυτό και την κάνουμε μια με δυο φορές πριν ξεκινήσουμε τις μαλάξεις. βέβαια οι νεότερες οδηγίες λένε οτι είναι άχριστη εγω πάντως την έχω δει να λειτουργεί στην πράξη και μάλιστα με την μορφή μιας μαλάξης και όχι πλήξης ισως γιαυτό και να καταργήθηκε φαίνεται οτι και η μάλαξη μια χαρά κάνει την δουλεια και της πλήξης και του αερισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Παντως ουτε μια φορα δεν εχω δει να το κανουν σωστα στην τηλεοραση, λες και ειναι κανενας αθλος (οι μαλαξεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top