Γρηγορόπουλος 2008 - Ρωμανός 2014

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Η επανασταση των μπολσεβικων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Η επανασταση των μπολσεβικων.
Ποσο,μα ποσο ευκολα βγαζουμε συμπερασματα;
Αν αναφερεσαι σε εμενα καλε μου φιλε,απλα να σε ενημερωσω,οχι οτι ειμαι και υποχρεωμενη βεβαια,αλλα επειδη αηδειαζω με τα αυθαιρετα συμοερασματα,οτι καμια σχεση δεν εχω με μπολσεβικους και ΚΚΕ,διοτι καθολου δεν με εκφραζει.
Κατα τα αλλα,η αποψη σου;:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Ποσο,μα ποσο ευκολα βγαζουμε συμπερασματα;
Αν αναφερεσαι σε εμενα καλε μου φιλε,απλα να σε ενημερωσω,οχι οτι ειμαι και υποχρεωμενη βεβαια,αλλα επειδη αηδειαζω με τα αυθαιρετα συμοερασματα,οτι καμια σχεση δεν εχω με μπολσεβικους και ΚΚΕ,διοτι καθολου δεν με εκφραζει.
Κατα τα αλλα,η αποψη σου;:D

Ο αλαντιν εχω την εντυπωση πως εφερε παραδειγμα "βιαιης" διαδικασιας που ανετρεψε μια παγιωμενη κατασταση για να εδραιωσει μια αλλη κατασταση.
Επισης, για τους Ζαπατιστας(EZLN) ποια ειναι η αποψη σου;
Γενικα.Αλλα λεει η θεια μου, αλλα ακουν τα αυτια μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Κρίμα για το παιδί και για κάθε άνθρωπο που δολοφονείται. Ωστόσο, θεωρώ ότι δίνεται μεγάλη έκταση στο θέμα, το οποίο και εκμεταλλεύονται διάφοροι πολιτικοί χώροι, για να κάνουν το κομμάτι τους. Δολοφονίες γίνονται πολύ συχνά και η συγκεκριμένη θεωρείται ότι διαφέρει, επειδή έχει πολιτικό κίνητρο και γι' αυτό έλαβε τέτοια δημοσιότητα. Οποιοσδήποτε όμως νοήμων άνθρωπος αντιλαμβάνεται ότι το κράτος εν προκειμένω δεν είχε σκοπό να σκοτώσει, αλλά ότι πρόκειται απλά περί ενός ψυχοπαθούς ειδικού φρουρού. Δολοφονίες με πολιτικό χαρακτήρα έχουν γίνει έκτοτε, αλλά κανείς δεν νοιάστηκε ή ασχολήθηκε ιδιαίτερα. Καμία έκταση δεν δόθηκε στις δολοφονίες των δύο αστυνομικών (22 & 23 ετών μάλιστα) το 2011. Καμία έκταση δεν δόθηκε στη δολοφονία των δύο χρυσαυγιτών το περασμένο φθινόπωρο. Καμία έκταση δεν δόθηκε στους νεκρούς της marfin. Και οι τρεις δολοφονίες όλοι ξέρουμε ότι έγιναν από άτομα που ανήκουν στον πολιτικό χώρο του Ρωμανού. Αντίθετα, όποιος τολμήσει να τις αναφέρει ή να τις επικρίνει, εύκολα κατηγορείται και ως φασίστας! Εγώ είμαι ενάντια σε κάθε δολοφονία και πιστεύω ότι η απώλεια ζωής λόγω πολιτικών φρονημάτων έγκειται σε φανατισμό και απανθρωπιά. Αυτό που είναι επικίνδυνο εν τέλει είναι να ταυτίζεις το "εγώ-εμείς" με την καλή πλευρά και το δίκιο και τους "αλλους" με τους κακούς, οι οποίοι αξίζει να πεθάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xzc213

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Και οι τρεις δολοφονίες όλοι ξέρουμε ότι έγιναν από άτομα που ανήκουν στον πολιτικό χώρο του Ρωμανού. Αντίθετα, όποιος τολμήσει να τις αναφέρει ή να τις επικρίνει, εύκολα κατηγορείται και ως φασίστας!

Σοβαρεψου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Εχει δικιο ρε.Καθαρη λογικη χωρις παθη

+1000 μακαρι να ειμασταν ολοι ετσι.(βτγ ωραια και η υπογραφη σου:))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για μένα δεν έχει σημασία σε πιο πολιτικό χώρο ανήκει ο Ρωμανός και ούτε καταλαβαίνω γιατί πρέπει να έχει σημασία. Εγώ αυτό που βλέπω είναι ένας 21χρονος που έκανε ένοπλη ληστεία, πήρε όμηρο ένα πολίτη, τον πιάσανε και είναι στη φυλακή. Κάνει απεργία πείνας για να παίρνει άδειες να πηγαίνει να σπουδάζει και καλά. Εγώ δεν καταλαβαίνω τη νόημα έχει αυτή η άδεια. Υποτίθεται πως ο εγκλεισμός είναι ποινή για το αδίκημα που διέπραξε. Αν θέλει να σπουδάσει ας του δώσουν την δυνατότητα να παρακολουθεί μαθήματα και να δίνει εξετάσεις μέσα από τη φυλακή και απ' ότι έχω καταλάβει του έχουν δώσει αυτή την δυνατότητα και την απέρριψε οπότε το όλο θέμα του είναι να βγαίνει από τη φυλακή. Αυτά με βραχιολάκα εγώ τα ακούω βερεσέ. Από τη στιγμή που είσαι στον έξω κόσμο χωρίς επιτήρηση με μόνο μια συσκευή πάνω σου να δείχνει το στίγμα σου σε ένα χάρτη μπορείς να κάνεις τα πάντα και δεν είναι και δύσκολο να απαλλαγείς απ'τη συσκευή και να τη κοπανήσεις.

Είμαι υπέρ της άποψης ότι οι φυλακισμένοι πρέπει να έχουν δεύτερες ευκαιρίες στη ζωή καθώς όλοι οι άνθρωποι κάνουμε λάθη και ναι θα πρέπει να μπορούν να αξιοποιήσουν το χρόνο στη φυλακή και να μορφωθούν ή να αποκτήσουν μια δεξιότητα, αλλά όλα αυτά θα πρέπει να γίνονται στο πλαίσιο της φυλακής, καθώς το όλο νόημα της φυλακής είναι πως στερείσαι την επαφή με τον έξω κόσμο και την ελευθερία. Άμα μπορείς να παίρνεις 8 ώρες άδεια κάθε μέρα για να πας στο μάθημα, αυτό δεν είναι φυλακή είναι ξενοδοχείο, πας κάνεις τη δουλεία σου και γυρνάς να φας και να κοιμηθείς τζάμπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.

Ο Ρωμανός είναι αντιεξουσιαστής. Οι δράστες της marfin έχουν βρεθεί και με τα ονόματά τους -για όσους το αγνοούν- και είναι αντιεξουσιαστές. Επιπροσθέτως, έγινε γνωστό από την αρχή ότι στις εκκλήσεις των υπαλλήλων να μην καεί τράπεζα, επειδή είχε μέσα εγκλωβισμένους, αυτοί απάντησαν "Να καείτε μ...να να καείτε, σε τράπεζα δουλεύετε" (δεν ήταν βαλτοί λοιπόν από το κράτος, όπως κάποιοι είχαν συμφέρον να μας πείσουν). Σε ό,τι αφορά τις δολοφονίες του περασμένου φθινοπώρου, την ευθύνη ανέλαβαν με κείμενό τους οι λεγόμενες "Μαχόμενες Λαϊκές Επαναστατικές Δυνάμεις", μια αμιγώς αντιεξουσιαστική οργάνωση. Συνεπώς, τα πράγματα είναι πιο φανερά και από φανερά...

(βτγ ωραια και η υπογραφη σου:))

Ευχαριστώ πολύ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xzc213

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Εισαι ασχετος. Ψαξε και διαβασε για τη δικη της μαρφιν και τα στοιχεια που υπαρχουν ως τωρα. Επισης αυτο το "να καειτε" υποτιθεται πως ακουγοταν απο τα ατομα που ηταν απ εξω και οχι απ αυτους που εβαλαν την φωτια. Το αν ηταν βαλτοι η οχι δεν μπορει να το ξερει κανενας και οποιος δηλωνει σιγουρος για κατι τετοιο προφανως εινα αφελης. Αφελης ειναι επισης οποιος ειναι σιγουρος για την ενοχη ατομων, γνωριζοντας μαλιστα και τις ιδεες που πρεσβευουν, που δεν εχουν καταδικαστει η ακομα χειροτερα ουτε καν συλληφθει.

Για μένα δεν έχει σημασία σε πιο πολιτικό χώρο ανήκει ο Ρωμανός και ούτε καταλαβαίνω γιατί πρέπει να έχει σημασία. Εγώ αυτό που βλέπω είναι ένας 21χρονος που έκανε ένοπλη ληστεία, πήρε όμηρο ένα πολίτη, τον πιάσανε και είναι στη φυλακή. Κάνει απεργία πείνας για να παίρνει άδειες να πηγαίνει να σπουδάζει και καλά. Εγώ δεν καταλαβαίνω τη νόημα έχει αυτή η άδεια. Υποτίθεται πως ο εγκλεισμός είναι ποινή για το αδίκημα που διέπραξε. Αν θέλει να σπουδάσει ας του δώσουν την δυνατότητα να παρακολουθεί μαθήματα και να δίνει εξετάσεις μέσα από τη φυλακή και απ' ότι έχω καταλάβει του έχουν δώσει αυτή την δυνατότητα και την απέρριψε οπότε το όλο θέμα του είναι να βγαίνει από τη φυλακή. Αυτά με βραχιολάκα εγώ τα ακούω βερεσέ. Από τη στιγμή που είσαι στον έξω κόσμο χωρίς επιτήρηση με μόνο μια συσκευή πάνω σου να δείχνει το στίγμα σου σε ένα χάρτη μπορείς να κάνεις τα πάντα και δεν είναι και δύσκολο να απαλλαγείς απ'τη συσκευή και να τη κοπανήσεις.

Είμαι υπέρ της άποψης ότι οι φυλακισμένοι πρέπει να έχουν δεύτερες ευκαιρίες στη ζωή καθώς όλοι οι άνθρωποι κάνουμε λάθη και ναι θα πρέπει να μπορούν να αξιοποιήσουν το χρόνο στη φυλακή και να μορφωθούν ή να αποκτήσουν μια δεξιότητα, αλλά όλα αυτά θα πρέπει να γίνονται στο πλαίσιο της φυλακής, καθώς το όλο νόημα της φυλακής είναι πως στερείσαι την επαφή με τον έξω κόσμο και την ελευθερία. Άμα μπορείς να παίρνεις 8 ώρες άδεια κάθε μέρα για να πας στο μάθημα, αυτό δεν είναι φυλακή είναι ξενοδοχείο, πας κάνεις τη δουλεία σου και γυρνάς να φας και να κοιμηθείς τζάμπα.

Ναι αλλα δεν μιλαμε για κατι καινουριο για να το δεις με καχυποψια, μιλαμε για κατι το οποιο εφαρμοζεται χωρις προβληματα σε πολλες χωρες. Επειδη το κρατος ειναι ανικανο δεν σημαινει οτι μπορει να καταργει οποιο δικαιωμα θελει, αναλογα με τις συγκυριες.
Οπως επισης τα δικαιωματα δεν εξαρτωνται απο την διαθεση του ατομου να τα ασκησει. Μπορω να καταλαβω τις χιλιες ενστασεις οσον αφορα την προσωπικοτητα του ρωμανου και οποιου αλλου πραξει κατι αναλογο, αλλα το οτι δεν βλεπουμε την ιδια την διεκδικιση σαν κατι αυτονοητο το βρισκω ανησυχητικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Εισαι ασχετος. Ψαξε και διαβασε για τη δικη της μαρφιν και τα στοιχεια που υπαρχουν ως τωρα. Επισης αυτο το "να καειτε" υποτιθεται πως ακουγοταν απο τα ατομα που ηταν απ εξω και οχι απ αυτους που εβαλαν την φωτια. Το αν ηταν βαλτοι η οχι δεν μπορει να το ξερει κανενας και οποιος δηλωνει σιγουρος για κατι τετοιο προφανως εινα αφελης. Αφελης ειναι επισης οποιος ειναι σιγουρος για την ενοχη ατομων, γνωριζοντας μαλιστα και τις ιδεες που πρεσβευουν, που δεν εχουν καταδικαστει η ακομα χειροτερα ουτε καν συλληφθει.

Οι ύποπτοι ανήκουν στον αντιεξουσιαστικό χώρο και μάλιστα έχουν προσαχθεί πάνω από 10 φορές για συμμετοχή τους σε επεισόδια. Επίσης, εάν ήταν κρατική πράξη, δεν θα ήταν ανάγκη να στοχοποιηθούν και να κατηγορηθούν πρόσωπα και απλά οι δράστες θα έμεναν στην αφάνεια (άλλωστε κανένας πολιτικός χώρος δεν έδειξε να "κόβεται" για το συμβάν). Είναι άξιο προσοχής το γεγονός ότι, όταν έχουμε να κάνουμε με έγκλημα που φαίνεται να προέρχεται από το κράτος, γίνεται ξεσηκωμός, πριν αποδειχθεί ό,τιδήποτε, και μιλάμε για "χούντα", "κρατική βία" κτλ. Όταν έχουμε να κάνουμε όμως με έγκλημα της άλλης πλευράς, τότε "περιμένουμε τα πορίσματα της δικαιοσύνης", "το έκαναν προβοκάτορες" ή στην καλύτερη βαπτίζεται ως "επαναστατική" πράξη, όπως οι δολοφονίες του περασμένου φθινοπώρου. Είναι αυτό που είπα σε προηγούμενο ποστ... δεν υπάρχουν "καλοί" και "κακοί". :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xzc213

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Οι ύποπτοι ανήκουν στον αντιεξουσιαστικό χώρο και μάλιστα έχουν προσαχθεί πάνω από 10 φορές για συμμετοχή τους σε επεισόδια. Επίσης, εάν ήταν κρατική πράξη, δεν θα ήταν ανάγκη να στοχοποιηθούν και να κατηγορηθούν πρόσωπα και απλά οι δράστες θα έμεναν στην αφάνεια (άλλωστε κανένας πολιτικός χώρος δεν έδειξε να "κόβεται" για το συμβάν). Είναι άξιο προσοχής το γεγονός ότι, όταν έχουμε να κάνουμε με έγκλημα που φαίνεται να προέρχεται από το κράτος, γίνεται ξεσηκωμός, πριν αποδειχθεί ό,τιδήποτε, και μιλάμε για "χούντα", "κρατική βία" κτλ. Όταν έχουμε να κάνουμε όμως με έγκλημα της άλλης πλευράς, τότε "περιμένουμε τα πορίσματα της δικαιοσύνης", "το έκαναν προβοκάτορες" ή στην καλύτερη βαπτίζεται ως "επαναστατική" πράξη, όπως οι δολοφονίες του περασμένου φθινοπώρου. Είναι αυτό που είπα σε προηγούμενο ποστ... δεν υπάρχουν "καλοί" και "κακοί". :)

Δεν ειπα εγω οτι εγινε απο το κρατος. Δεν εχω στοιχεια για να ισχυριστω κατι τετοιο οσο περιεργη κι αν ειναι η ολη υποθεση. Σου ξαναλεω ομως να πας και να ψαξεις λεπτομερειες για την δικη. Τα βασικα στοιχεια ηταν αυτοπτες μαρτυρες που λενε οτι ειδαν τους δραστες με κανονικα ρουχα στον χωρο και ενα βιντεο. Το βιντεο δειχνει τον εναν απο τους 3 κατηγορουμενους εξω απ την μαρφιν και η αστυνομια ισχυριστικε πως το πλανο ειναι πριν τον εμπρησμο. Αυτο αποδειχθηκε λανθασμενο. Δηλαδη ο δραστης πεταξε τη μολοτοφ, αλλαξε ρουχα και εκατσε απ εξω να δει πως παει. Ο ενας απο τους 3 εχει απαλλαχθει. Σου βαζω αρθρο κυβερνητικης φυλλαδας https://www.kathimerini.gr/766038/ar...ia-th-marfin-tessera-xronia-meta-thn-tragwdia
Αντιστρεφω το ερωτημα και λεω: Αν υπηρχαν επαρκη στοιχεια, δεν θα προσπαθουσε η κυβερνηση να πιεσει την δικαιοσηνη να τελειωνει με την δικη ωστε να μπορεσει να το εκμεταλλευτει επικοινωνιακα?

Για το δευτερο σκελος,κανεις ενα πολυ μεγαλο λαθος. Δεν υπαρχει "αλλη πλευρα" απεναντι απο το κρατος. Το κρατος επειδη λειτουργει για εμας, εχει αλλες ευθυνες και δεν μπορει να γινεται συγκριση με τις πραξεις οποιασδηποτε ομαδας. Και ναι, περιμενουμε τα πορισματα της δικαιοσυνης γιατι το κρατος δεν εχει κανενα λογο να αθωωσει καποιον που λειτουργει εναντιον του. Ειναι παραλογο. Απο την αλλη εχει καθε λογο να προστατευσει τον εαυτο του και αυτο δεν εχει να κανει με το αν η κυβερνηση ειναι δεξια η αριστερη. Το εχουμε δει να γινεται απειρες φορες, στηριζεται σε πραγματικα γεγονοτα και οχι σε θεωριες. "καλοι" και "κακοι" μπορει να μην υπαρχουν, ομως υπαρχουν καλα και κακα κινητρα, αγωνες, διεκδικησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Ετσι πηρε αδεια και ο Ξηρος..και μην ειδατε τον Παναη!:hehe::hehe::hehe:
ΟΚ,οποιος πιστευει οτι η απεργια πεινας εγινε μονο για να σπουδασει ο Ρωμανος,κοιμαται υπνον αργο ή δεν θελει να το παραδεχτει,διοτι σαφως μπορουσε να σπουδασει μεσα απο την φυλακη.Το ζητημα ηταν να βγαινει εξω.
Ειμαι πραγματικα εναντια στις εξοδους και στις αδειες φυλακισμενων με ΠΟΙΝΙΚΑ αδικηματα.
Τι ειναι;Εργαζομενος για να παρει και αδεια;Μην τρελαθουμε.Η φυλακη ειναι η στερηση της ελευθεριας.Αλλως δενε χει νοημα.Και βεβαια πρεπει να εχει σωφρονιστικο χαρακτηρα,αλλα μεσα στην φυλακη.Οχι εκτος.
Ποσους ειδαμε με αδεια να το σκανε;ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ;
Ποσο μαλλον για ατομα που ΟΜΟΛΟΓΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΣΤΑΣΗ.
Δεν υπαρχει καμια αμφιβολια,οτι αν δινοταν αδεια στον ρωμανο(τωρα με το βραχιολακι δεν ξερω,αλλα δεν ειναι και απιθανο,παντως σιγουρα πιο δυσκολο),θα γινοταν μπουχος και μετα απο μερικα χρονακια η μηνες.,θα τον εβλεπες να λαμβανει μερος σε καποια τρομοκρατικη επιθεση.
Και αυτο δεν ειναι τσιτατο,ειναι η αποψη μου και ειναι κοινη λογικη.Οχι που θα αφησουν εξω τον Ρωμανο,με τοσο μισος μεσα του(δικαιολογοημενο μεν,αλλα οταν το μισος υπερκαλυπτει την λογικη,πλεον παυει να ειναι δικαιολογημενο),και θα κανει κεντημα σπιτακι του.:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Οι ύποπτοι ανήκουν στον αντιεξουσιαστικό χώρο και μάλιστα έχουν προσαχθεί πάνω από 10 φορές για συμμετοχή τους σε επεισόδια. Επίσης, εάν ήταν κρατική πράξη, δεν θα ήταν ανάγκη να στοχοποιηθούν και να κατηγορηθούν πρόσωπα και απλά οι δράστες θα έμεναν στην αφάνεια (άλλωστε κανένας πολιτικός χώρος δεν έδειξε να "κόβεται" για το συμβάν). Είναι άξιο προσοχής το γεγονός ότι, όταν έχουμε να κάνουμε με έγκλημα που φαίνεται να προέρχεται από το κράτος, γίνεται ξεσηκωμός, πριν αποδειχθεί ό,τιδήποτε, και μιλάμε για "χούντα", "κρατική βία" κτλ. Όταν έχουμε να κάνουμε όμως με έγκλημα της άλλης πλευράς, τότε "περιμένουμε τα πορίσματα της δικαιοσύνης", "το έκαναν προβοκάτορες" ή στην καλύτερη βαπτίζεται ως "επαναστατική" πράξη, όπως οι δολοφονίες του περασμένου φθινοπώρου. Είναι αυτό που είπα σε προηγούμενο ποστ... δεν υπάρχουν "καλοί" και "κακοί". :)

Καμια πηγουλα υφισταται;; Για να ξερουμε και πανω σε τι θα απανταμε δηλαδη γιατι δεν εχουμε γνωση των γεγονοτων.

Ετσι πηρε αδεια και ο Ξηρος..και μην ειδατε τον Παναη!:hehe::hehe::hehe:
ΟΚ,οποιος πιστευει οτι η απεργια πεινας εγινε μονο για να σπουδασει ο Ρωμανος,κοιμαται υπνον αργο ή δεν θελει να το παραδεχτει,διοτι σαφως μπορουσε να σπουδασει μεσα απο την φυλακη.Το ζητημα ηταν να βγαινει εξω.
Ειμαι πραγματικα εναντια στις εξοδους και στις αδειες φυλακισμενων με ΠΟΙΝΙΚΑ αδικηματα.
Τι ειναι;Εργαζομενος για να παρει και αδεια;Μην τρελαθουμε.Η φυλακη ειναι η στερηση της ελευθεριας.Αλλως δενε χει νοημα.Και βεβαια πρεπει να εχει σωφρονιστικο χαρακτηρα,αλλα μεσα στην φυλακη.Οχι εκτος.
Ποσους ειδαμε με αδεια να το σκανε;ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ;
Ποσο μαλλον για ατομα που ΟΜΟΛΟΓΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΣΤΑΣΗ.
Δεν υπαρχει καμια αμφιβολια,οτι αν δινοταν αδεια στον ρωμανο(τωρα με το βραχιολακι δεν ξερω,αλλα δεν ειναι και απιθανο,παντως σιγουρα πιο δυσκολο),θα γινοταν μπουχος και μετα απο μερικα χρονακια η μηνες.,θα τον εβλεπες να λαμβανει μερος σε καποια τρομοκρατικη επιθεση.
Και αυτο δεν ειναι τσιτατο,ειναι η αποψη μου και ειναι κοινη λογικη.Οχι που θα αφησουν εξω τον Ρωμανο,με τοσο μισος μεσα του(δικαιολογοημενο μεν,αλλα οταν το μισος υπερκαλυπτει την λογικη,πλεον παυει να ειναι δικαιολογημενο),και θα κανει κεντημα σπιτακι του.:hehe:

Επιμενεις να βαζεις την κλοπη τραπεζας στο ιδιο τσουβαλι με δολοφονιες, βιασμους, παιδοφιλια, διακινηση ναρκωτικων(αν και οι πιο πολλοι που συλλαμβανονται για ναρκωτικα ειναι χρηστες), σωματεμπορια και δεν ξερω και εγω τι αλλο, και κανεις λογο για κοινη λογικη.:hehe:
Παντως, αυτα τα ασφαλεστατα συμπερασματα σου με συγκλονιζουν. Αν βγει και κανει τα ιδια εκει θα ειμαστε να τον κρινουμε ξανα(οπως ειχε κατακριθει και η ενεργεια για την οποια φυλακιστηκε) με αλλα κριτηρια ομως. Ειναι στο χερι του να δικαιωσει την προσπαθεια του καθως επισης την εμπιστοσυνη και την στηριξη που πηρε(περισσοτερο λογω του σκοπου, παρα λογω της πολιτικης ορθοτητας του λογου του).
Τελος, κανεις δεν ειπε(ουτε καν ο ιδιος) οτι ο λογος της ενεργειας αυτης ηταν μονο ο αγωνας για μορφωση. Συνεδεθηκε η προσπαθεια του με αγωνες για ευρυτερη ελευθερια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roccohooshie

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Ετσι πηρε αδεια και ο Ξηρος..και μην ειδατε τον Παναη!:hehe::hehe::hehe:
ΟΚ,οποιος πιστευει οτι η απεργια πεινας εγινε μονο για να σπουδασει ο Ρωμανος,κοιμαται υπνον αργο ή δεν θελει να το παραδεχτει,διοτι σαφως μπορουσε να σπουδασει μεσα απο την φυλακη.Το ζητημα ηταν να βγαινει εξω.
Ειμαι πραγματικα εναντια στις εξοδους και στις αδειες φυλακισμενων με ΠΟΙΝΙΚΑ αδικηματα.
Τι ειναι;Εργαζομενος για να παρει και αδεια;Μην τρελαθουμε.Η φυλακη ειναι η στερηση της ελευθεριας.Αλλως δενε χει νοημα.Και βεβαια πρεπει να εχει σωφρονιστικο χαρακτηρα,αλλα μεσα στην φυλακη.Οχι εκτος.
Ποσους ειδαμε με αδεια να το σκανε;ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ;
Ποσο μαλλον για ατομα που ΟΜΟΛΟΓΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΣΤΑΣΗ.
Δεν υπαρχει καμια αμφιβολια,οτι αν δινοταν αδεια στον ρωμανο(τωρα με το βραχιολακι δεν ξερω,αλλα δεν ειναι και απιθανο,παντως σιγουρα πιο δυσκολο),θα γινοταν μπουχος και μετα απο μερικα χρονακια η μηνες.,θα τον εβλεπες να λαμβανει μερος σε καποια τρομοκρατικη επιθεση.
Και αυτο δεν ειναι τσιτατο,ειναι η αποψη μου και ειναι κοινη λογικη.Οχι που θα αφησουν εξω τον Ρωμανο,με τοσο μισος μεσα του(δικαιολογοημενο μεν,αλλα οταν το μισος υπερκαλυπτει την λογικη,πλεον παυει να ειναι δικαιολογημενο),και θα κανει κεντημα σπιτακι του.:hehe:

Αγαπητή Πουπουλίνα, αυτές μπορεί να είναι οι απόψεις σου αλλά όχι δεν είναι η κοινή λογική...Λυπάμαι αν σε απογοητεύω! Είναι τουλάχιστον ανήθικο να συσχετίζεις την αδαή και ερασιτεχνική απόπειρα κλοπής μιας τράπεζας από έναν 18χρονο με τη δράση της "τρομοκρατίας". Φαντάζομαι ότι η πρόθεσή σου δεν ήταν αυτή βέβαια...αλλά οι διατυπώσεις σου είναι κάπως τραβηγμένες...Και μιλάς και για σωφρονιστικό χαρακτήρα..εντός της φυλακής, μάλιστα...Βλέπεις εσύ να υπάρχει σωφρονιστικό σύστημα στη χώρα μας...Η κατάσταση είναι δραματική στις φυλακές...δε το ξέρεις; Ένα πιο "ανθρώπινο" σωφρονιστικό σύστημα κατά περίπτωση πάντα και με ό, τι αυτό συνεπάγεται μπορεί να αποφέρει πολύ θετικά αποτελέσματα στο μέλλον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Αγαπητή Πουπουλίνα, αυτές μπορεί να είναι οι απόψεις σου αλλά όχι δεν είναι η κοινή λογική...Λυπάμαι αν σε απογοητεύω! Είναι τουλάχιστον ανήθικο να συσχετίζεις την αδαή και ερασιτεχνική απόπειρα κλοπής μιας τράπεζας από έναν 18χρονο με τη δράση της "τρομοκρατίας". Φαντάζομαι ότι η πρόθεσή σου δεν ήταν αυτή βέβαια...αλλά οι διατυπώσεις σου είναι κάπως τραβηγμένες...Και μιλάς και για σωφρονιστικό χαρακτήρα..εντός της φυλακής, μάλιστα...Βλέπεις εσύ να υπάρχει σωφρονιστικό σύστημα στη χώρα μας...Η κατάσταση είναι δραματική στις φυλακές...δε το ξέρεις; Ένα πιο "ανθρώπινο" σωφρονιστικό σύστημα κατά περίπτωση πάντα και με ό, τι αυτό συνεπάγεται μπορεί να αποφέρει πολύ θετικά αποτελέσματα στο μέλλον...

Δεν μιλάμε για κλοπή τράπεζας αλλά ΓΙΑ ΛΗΣΤΕΙΑ (ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑ) και μάλιστα με την χρήση στρατιωτικού όπλου ΑΚ-47 (διακεκριμένη περίπτωση οπλοκατοχής -ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑ).Εχεις την εντύπωση οτι πρόκειται να κάτσει για χρόνια μέσα???Μετά απο 5-6 χρονάκια θα αρχίσει να παίρνει την μία άδεια πίσω απο την άλλη.Εδώ δώσαν άδεια σε τρομοκράτες (ξηρός) σε εναν ληστή δεν θα δώσουν και μετά απο λίγα χρονάκια θα αποφυλακιστεί.Εαν ο ρωμανός είχε κάνει στις ΗΠΑ ότι έκανε εδω στην ελλάδα θα παίρναγε πολλά χρόνια πίσω απο τα κάγκελα πριν να αποφυλακιστεί υφ όρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roccohooshie

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Δεν μιλάμε για κλοπή τράπεζας αλλά ΓΙΑ ΛΗΣΤΕΙΑ (ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑ) και μάλιστα με την χρήση στρατιωτικού όπλου ΑΚ-47 (διακεκριμένη περίπτωση οπλοκατοχής -ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑ).Εχεις την εντύπωση οτι πρόκειται να κάτσει για χρόνια μέσα???Μετά απο 5-6 χρονάκια θα αρχίσει να παίρνει την μία άδεια πίσω απο την άλλη.Εδώ δώσαν άδεια σε τρομοκράτες (ξηρός) σε εναν ληστή δεν θα δώσουν και μετά απο λίγα χρονάκια θα αποφυλακιστεί.Εαν ο ρωμανός είχε κάνει στις ΗΠΑ ότι έκανε εδω στην ελλάδα θα παίρναγε πολλά χρόνια πίσω απο τα κάγκελα πριν να αποφυλακιστεί υφ όρους.

Ναι φίλε, έστω για ληστεία μιλάμε..."κακούργημα" όπως τα λες, αλλά η "Δικαιοσύνη" δε θα πρέπει να είναι και ευέλικτη για να είναι και δίκαιη...;;; Κακούργημα από κακούργημα απέχει παρασάγγας θαρρώ..πιστεύω συμφωνείς...και το ότι αν δικαζόταν στις ΗΠΑ ο Ρωμανός Θα καταδικαζόταν για περισσότερα χρονια δε το ξέρω και δε μου λέει και κτ. Αλλά πραγματικά με ξεπερνάει το γεγονός ότι στην Ελλάδα του σήμερα, που αιμορραγεί στην κυριολεξία, κι αν κάνω λάθος διέψευσέ με.. εξαντλούμε όλη την αυστηρότητά μας σ΄έναν 18χρονο (τόσο ήταν όταν έκανε το έγκλημα..) που πήγε να ληστέψει μία τράπεζα και κατά τ΄άλλα ανεχόμαστε και περνάμε στο ντούκου άλλα κι άλλα...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xzc213

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Δεν μιλάμε για κλοπή τράπεζας αλλά ΓΙΑ ΛΗΣΤΕΙΑ (ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑ) και μάλιστα με την χρήση στρατιωτικού όπλου ΑΚ-47 (διακεκριμένη περίπτωση οπλοκατοχής -ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑ).Εχεις την εντύπωση οτι πρόκειται να κάτσει για χρόνια μέσα???Μετά απο 5-6 χρονάκια θα αρχίσει να παίρνει την μία άδεια πίσω απο την άλλη.Εδώ δώσαν άδεια σε τρομοκράτες (ξηρός) σε εναν ληστή δεν θα δώσουν και μετά απο λίγα χρονάκια θα αποφυλακιστεί.Εαν ο ρωμανός είχε κάνει στις ΗΠΑ ότι έκανε εδω στην ελλάδα θα παίρναγε πολλά χρόνια πίσω απο τα κάγκελα πριν να αποφυλακιστεί υφ όρους.

Το σωφρονιστικο συστημα των ΗΠΑ ειναι ενα απο τα μεγαλυτερα προβληματα της, παντα ηταν. Δεν ειναι παραδειγμα προς μιμηση. Εκτος αν θελουμε να χαρισουμε και τις φυλακες στους εδω μαφιοζους να τελειωνουμε. Αφου ετσι κι αλλιως το κρατος δεν μπορει να τις λειτουργησει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Το τι εστι υπερασπιτικη γραμμη και το τι εστι μεγαλοδικηγοροι,μηπως το εχεις ακουστα;
Αυτα θα τα δεχομουν αν ΔΕΝ ειχε δικηγορο,οχι που ειχε και μαλιστα ΜΕΓΑΛΟΔΙΚΗΓΟΡΟ.Οποτε εντελως ακυρα ολα αυτα που λες,και σαφως δεν δινω καμια βαση στα λεγομενα τους.
Που ακουστηκε πραγματικος αναρχικος να εχει δικηγορο τον Ραγκουση;:crazy::crazy::crazy:

Μιας και αναφέρθηκε ο δικηγόρος Ραγκούσης, να θυμηθούμε ότι είναι ο ίδιος άνθρωπος που ήταν στη λίστα Λαγκάρντ (σύμφωνα με τα δικά του λεγόμενα ο λογαριασμός ήταν μηδενικός) και έχει φοροδιαφύγει ένα μεγαλούτσικο ποσό θα έλεγα (1.600.000 ευρώ).

Αναρχία με μεγαλοκαρχαρία φοροφυγά δικηγόρο για υπεράσπιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Το σωφρονιστικο συστημα των ΗΠΑ ειναι ενα απο τα μεγαλυτερα προβληματα της, παντα ηταν. Δεν ειναι παραδειγμα προς μιμηση. Εκτος αν θελουμε να χαρισουμε και τις φυλακες στους εδω μαφιοζους να τελειωνουμε. Αφου ετσι κι αλλιως το κρατος δεν μπορει να τις λειτουργησει.

Αυτό που έκαναν οι ΗΠΑ ήταν κάποιες φυλακές να τις ιδιωτικοποιήσουν με αποτέλεσμα να βγάζουν κέρδος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xzc213

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
ε ναι γιατι αυτος ειναι ο ρολος των φυλακων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top