Μπορείτε να ελέγχετε τη σκέψη σας;

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Αααα εμενα μου συμβαίνει το αντιθετο. Συνηθως τα βραδια κάνω όλα τα κακά σενάρια και εχω αρνητικές σκέψεις και το πρωί καταλαβαινω (μερικες φορές :P ) ότι αυτά που σκεφτόμουν δεν στέκουν και είναι χαζομάρες.
Αν νιωθεις δυσφορία από το άγχος που σου προκαλείται λόγω σκέψεων, αυτό που πρότεινε η Helium είναι καλή λύση και χρησιμοποιείται και για την αντιμετώπιση κρίσεων πανικού. Συγκεντρώνεσαι στον κόσμο γύρω σου. Ονομάζεις ένα πράγμα που ακούς, ένα που βλέπεις, ένα που αισθάνεσαι κτλ, χρησιμοποιείς όλες τις αισθήσεις σου. Στα αγγλικά λέγεται grounding technique νομίζω.

Συγγνώμη για την καθυστέρηση :redface:, νόμιζα ότι σου είχα απαντήσει. Αυτό που λες το είχα και εγώ κάποιο καιρό και το κάνω ακόμα σε συγκεκριμένες καταστάσεις. Δηλαδή είναι να πάμε κάποιο ταξίδι σκέφτομαι αν τρακάρουμε, αν αν αν. Είναι να παρουσιάσω κάποια εργασία αν είναι λάθος, αν με κριτικάρουν;; Γενικά είμαι με ένα εάν ...Και τώρα τελευταία συμβαίνουν αυτά που περιέγραψα και στο προηγούμενο μήνυμα. Νιώθω δυσφορία και η βλακεία είναι ότι ενεργώ με βάση αυτές με παρασύρουν λες ότι ισχύουν στην πραγματικότητα και πολλές φορές είμαι στα πρόθυρα κρίσης πανικού αν δεν έχω πάθει και δεν το καταλαβαίνω.
Απλά έχω φτάσει σε ένα σημείο που λέω δεν αντέχω άλλο :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Συγγνώμη για την καθυστέρηση :redface:, νόμιζα ότι σου είχα απαντήσει. Αυτό που λες το είχα και εγώ κάποιο καιρό και το κάνω ακόμα σε συγκεκριμένες καταστάσεις. Δηλαδή είναι να πάμε κάποιο ταξίδι σκέφτομαι αν τρακάρουμε, αν αν αν. Είναι να παρουσιάσω κάποια εργασία αν είναι λάθος, αν με κριτικάρουν;; Γενικά είμαι με ένα εάν ...Και τώρα τελευταία συμβαίνουν αυτά που περιέγραψα και στο προηγούμενο μήνυμα. Νιώθω δυσφορία και η βλακεία είναι ότι ενεργώ με βάση αυτές με παρασύρουν λες ότι ισχύουν στην πραγματικότητα και πολλές φορές είμαι στα πρόθυρα κρίσης πανικού αν δεν έχω πάθει και δεν το καταλαβαίνω.
Απλά έχω φτάσει σε ένα σημείο που λέω δεν αντέχω άλλο :(
Ναι σε καταλαβαινω. Και εγώ το πάθαινα αυτό σε πολύ άσχημο σημείο. Ήταν εκείνη η περιοδος που σου είχα αναφέρει και σε άλλο θέμα, όλα μου πήγαιναν χάλια :P Αλλά ήξερα ποια ήταν η πηγή όλων αυτών των κακών και τελικά το αντιμετώπισα και μετά μου έφυγε ένα μεγάλο βαρος. Χαλάρωσα αρκετά μετά από αυτό. Γενικά πιστεύω ότι αν κάποιος θέλει να διώξει το άγχος και την κακή ενέργεια γύρω του, ένας τρόπος είναι να εξετάσει το κοντινό περιβάλλον του και να αλλάξει καταστάσεις που του προκαλούν άσχημα συναισθήματα ή τον πνιγουν. Στην περίπτωση μου αυτό δούλεψε εκπληκτικά (δεν μπαίνω σε λεπτομερειες εδω, αν θες να συζητήσουμε στείλε πιμι <3 ). Το θέμα είναι να καταλαβαίνουμε ότι αυτές οι σκέψεις που κάνουμε είναι προϊόντα άγχους και πανικού και κατά πάσα πιθανότητα δεν θα συμβεί τίποτα, και να προσπαθούμε να επιβληθουμε στον εαυτό μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Ναι σε καταλαβαινω. Και εγώ το πάθαινα αυτό σε πολύ άσχημο σημείο. Ήταν εκείνη η περιοδος που σου είχα αναφέρει και σε άλλο θέμα, όλα μου πήγαιναν χάλια :P Αλλά ήξερα ποια ήταν η πηγή όλων αυτών των κακών και τελικά το αντιμετώπισα και μετά μου έφυγε ένα μεγάλο βαρος. Χαλάρωσα αρκετά μετά από αυτό. Γενικά πιστεύω ότι αν κάποιος θέλει να διώξει το άγχος και την κακή ενέργεια γύρω του, ένας τρόπος είναι να εξετάσει το κοντινό περιβάλλον του και να αλλάξει καταστάσεις που του προκαλούν άσχημα συναισθήματα ή τον πνιγουν. Στην περίπτωση μου αυτό δούλεψε εκπληκτικά (δεν μπαίνω σε λεπτομερειες εδω, αν θες να συζητήσουμε στείλε πιμι <3 ). Το θέμα είναι να καταλαβαίνουμε ότι αυτές οι σκέψεις που κάνουμε είναι προϊόντα άγχους και πανικού και κατά πάσα πιθανότητα δεν θα συμβεί τίποτα, και να προσπαθούμε να επιβληθουμε στον εαυτό μας.


Ναι, θυμάμαι για την περίοδο που μου έλεγες. Συμφωνώ απόλυτα σε όλα αυτά που λες, απλά μερικές φορές κολλάει το μυαλό σου, ότι αυτά που σκέφτεσαι και ότι φοβάσαι ότι θα συμβούν είναι πραγματικότητα και ενεργείς έτσι, δίχως να μπορείς να σταματήσεις αυτήν την συμπεριφορά και κουράζει πολύ όλο αυτό. Χαίρομαι ρε συ που είναι όλα καλά τώρα <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάσια21

Νεοφερμένος

Η Νάσια21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ως ένα βαθμό ναι. Βασικά προσπαθώ να είμαι λογική και επίσης να επιλέγω τι σκέφτομαι όσο μπορώ. Να μην κολλάω σε σκέψεις γιατί γίνονται εύκολα εμμονές και φοβίες. Α και επίσης να μην κατακρίνω τις σκεψεις μου μέχρι του σημείου να νιώθω μετά ενοχές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top