Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,985 μέλη και 2,479,076 μηνύματα σε 78,963 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 360 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Έγκριση Brexit

Είστε υπέρ η κατά του Brexit;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 10)
Υπέρ
3
30,00%
Κατά
6
60,00%
ΔΞ/ΔΑ
1
10,00%

Volkswagen Fan (Mein Name ist fotis.)

Επιφανές Μέλος

Ο Mein Name ist fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,562 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 15:06, 26-11-18:

Παρολα αυτα οι consernatives εχουν σταθερα 39%.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Ανώνυμος Αλκοολικός

Επιφανές Μέλος

Ο Ανώνυμος Αλκοολικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πετράλωνα (Αττική). Έχει γράψει 4,563 μηνύματα.

O Ανώνυμος Αλκοολικός έγραψε: στις 23:00, 26-11-18:

Αρχική Δημοσίευση από Volkswagen Fan
Παρολα αυτα οι consernatives εχουν σταθερα 39%.

Ακόμα είναι νωρίς.
Κάτσε να βγουν οι δημοσκοπήσεις του Δεκεμβρίου
1
Παράθεση

Ανώνυμος Αλκοολικός

Επιφανές Μέλος

Ο Ανώνυμος Αλκοολικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πετράλωνα (Αττική). Έχει γράψει 4,563 μηνύματα.

O Ανώνυμος Αλκοολικός έγραψε: στις 03:13, 02-12-18:

Αγαπητέ @akikos
παραιτήθηκε και άλλος υπουργός από την Τερέζα Μέι ζητώντας να ξαναγίνει δημοψήφισμα για το #Brexit
Αυτό έγραψε στον προσωπικό του λογαριασμό στο FB
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : 02-12-18 στις 20:27. Αιτία: Προσαρμογή στους όρους χρήσης
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Mein Name ist fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,562 μηνύματα.

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 12:10, 04-09-19:

Ο Μπορις Τζόνσον έχασε την πλειοψηφία χθες το βράδυ.Η Βρετανία οδεύει στις εκλογές με αβεβαιότητα παρά που σε περίπτωση εκλογών οι Τζονσον θα νικούσε άνετα.

Αυτά γίνονται όταν ψηφίζεις βλακείες στα δημοψηφίσματα.Ηθελαν να κάνουν επανάσταση;Ας δεχτούν τις συνέπειες.

Και φυσικά δεν θέλουν οι Γερμανοί να μείνει η Βρετανία στην Ευρώπη,ένα 50% των Βρετανών θέλει.
Παράθεση

Valder

Επιφανές Μέλος

Ο Valder αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,921 μηνύματα.

O Valder fortis Fortuna adiuvat έγραψε: στις 13:50, 04-09-19:

Αρχική Δημοσίευση από Volkswagen Fan
Αυτά γίνονται όταν ψηφίζεις βλακείες στα δημοψηφίσματα.Ηθελαν να κάνουν επανάσταση;Ας δεχτούν τις συνέπειες.

Το πρόβλημα είναι ότι θέλουν και δε θέλουν αλλά δεν ξέρουν αν θέλουν επειδή τώρα που το θέλουν ουσιαστικά δεν το θέλουν αλλά όταν δεν το ήθελαν αποφάσισαν ότι το ήθελαν αλλά με τον τρόπο που αυτοί το ήθελαν, τρόπο με τον οποίο δεν το θέλουν οι άλλοι.

Η Βρετανία σε μια φράση κοινώς.

Βλακεία είναι κατά τη δική σου γνώμη και ενδεχομένως να αποδειχθεί όντως κακή κίνηση, αλλά εκείνο που δεν μπορώ είναι το υπογραμμισμένο. Είναι κατά τη γνώμη μου, η αντίδραση του μέσου μικροαστού που αδικείται μεν κι αυτός στη ζωή του, αλλά που ταυτόχρονα χαίρεται όταν την πατάει κάποιος που επαναστατεί απέναντι σε κάτι που θεωρεί άδικο. Ανεξαρτήτως αν συμφωνώ ή διαφωνώ με τα υπόλοιπα που λες για τη Βρετανία.
4
Παράθεση

Angelo27

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Angelo27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 97 μηνύματα.

O Angelo27 έγραψε: στις 20:02, 04-09-19:

Εγώ απορώ, αφού ο Τζόνσον θέλει εκλογές αλλά ο Κόρμπυν δε θέλει, σε περίπτωση που δεν πάνε σε εκλογές αλλά με δεδομένο ότι η βουλή δεν επιτρέπει το no-deal Brexit αλλά ο Τζόνσον που είναι στην εξουσία θέλει no-deal τι στο καλό θα γίνει.
Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Volkswagen Fan έγραψε: στις 08:54, 05-09-19:

Κεφάλαιο άνω των 700 δις έχει φύγει από το Λονδίνο για Φρανκφούρτη.

Επίσης τριπλή ήττα για Τζονσον
https://www.naftemporiki.gr/story/15...ia-ton-tzonson
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Volkswagen Fan : 05-09-19 στις 09:06.
Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,324 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε: στις 20:38, 05-09-19:

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί απλά να μην γίνει το brexit εφόσον το ψήφισαν οι Άγγλοι. Σωστό, λάθος, βλακεία ή όχι δεν έχει καμία σημασία. Το ψήφισαν και σε έναν άλλο κόσμο θα είχε πραγματοποιηθεί ως επιθυμία του λαού. Γενικά η κατάσταση τους μόνο ανησυχία μου προκαλεί.
1
1
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,204 μηνύματα.

O akikos aAzazazazazazAz έγραψε: στις 21:24, 05-09-19:

Αρχική Δημοσίευση από *Serena*
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί απλά να μην γίνει το brexit εφόσον το ψήφισαν οι Άγγλοι. Σωστό, λάθος, βλακεία ή όχι δεν έχει καμία σημασία. Το ψήφισαν και σε έναν άλλο κόσμο θα είχε πραγματοποιηθεί ως επιθυμία του λαού. Γενικά η κατάσταση τους μόνο ανησυχία μου προκαλεί.
Άτακτο Brexit = Θα ξεβολευτουν πολλοί και θα δημιουργηθεί χάος. Εδώ μόνο στην ιδέα το τοπικό νόμισμα πέφτει. Σκέψου να ανακοινωθεί και επίσημα.

Η Μ. Βρετανία προσπαθεί να διατηρήσει ολες τις υποχρεώσεις και όλα τα δικαιώματα των μελων της Ε.Ε., χωρίς να είναι μέλος αυτής. Πραφανώς είναι χαζό αυτό αλλά έτσι... αποφάσισε ο λαός μέσω ενός "παράνομου" δημοψηφίσατος.
Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,324 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε: στις 23:15, 05-09-19:

Αρχική Δημοσίευση από akikos
Άτακτο Brexit = Θα ξεβολευτουν πολλοί και θα δημιουργηθεί χάος. Εδώ μόνο στην ιδέα το τοπικό νόμισμα πέφτει. Σκέψου να ανακοινωθεί και επίσημα.

Η Μ. Βρετανία προσπαθεί να διατηρήσει ολες τις υποχρεώσεις και όλα τα δικαιώματα των μελων της Ε.Ε., χωρίς να είναι μέλος αυτής. Πραφανώς είναι χαζό αυτό αλλά έτσι... αποφάσισε ο λαός μέσω ενός "παράνομου" δημοψηφίσατος.

Χαζό είναι επίσης να δίνεται παράταση κάθε λίγους μήνες εδώ και 3 χρόνια λες και τους κρατάνε όμηρους. Δε νομίζω να θέλουν τις υποχρεώσεις που πάνε πακέτο με την ΕΕ. Μια σχετικά συμφέρουσα συμφωνία θέλουν και οι πιο ακραίοι βλέποντας τη στάση της ΕΕ θέλουν no deal brexit. Το δημοψήφισμα γιατί ήταν παράνομο?
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,204 μηνύματα.

O akikos aAzazazazazazAz έγραψε: στις 00:10, 06-09-19:

Αρχική Δημοσίευση από *Serena*
Χαζό είναι επίσης να δίνεται παράταση κάθε λίγους μήνες εδώ και 3 χρόνια λες και τους κρατάνε όμηρους. Δε νομίζω να θέλουν τις υποχρεώσεις που πάνε πακέτο με την ΕΕ. Μια σχετικά συμφέρουσα συμφωνία θέλουν και οι πιο ακραίοι βλέποντας τη στάση της ΕΕ θέλουν no deal brexit. Το δημοψήφισμα γιατί ήταν παράνομο?
Serena απορώ πως δεν μπορείς να αντιληφθείς και εσύ και κάποιοι άλλοι γιατι ειναι αυτοκτονία ενα άτακτο brexit. Θα πω ένα παράδειγμα.
- Έστω ότι έχεις μια επιχειρηση δημουργίας ρούχων στην Αγγλια που τροφοροδοτείς όλη την Ε.Ε. Στο brexit θα μπουν τελωνεία μεταξύ εσένα και των πελατών σου στην Ε.Ε. Αποτέλεσμα αυτού οι πελάτες σου να πανε στους ανταγωνιστες σου π.χ. στη Γερμανία. Μειώνεις τις εξαγωγες αναγκαστικά, βγάζεις λιγότερα από όσα εβγαζες και απολύεις αναγκαστικα το προσωπικό σου. Σκέψου αυτό και στην μεγάλη κλίμακα και πόση ανεργία και οικονομική κρίση θα δημιουργηθεί.

- Επίσης υπαρχουν κατι επιχειρήματα του τύπου ότι η Αγγλία θα τα παρει πίσω τα λεφτά της βάζοντας δίδακτρα στους φοιτητές της Ε.Ε. Σαχλαμάρες η Αγγλία δεν πρόκειται να βάλει υπερογκα δίδακτρα στους φοιτητες της Ε.Ε. γιατί θα τους χάσει όλους. Το ίδιο θα συμβεί και σε άλλα πλεονεκτήματα των κατοικων της Ε.Ε. στην Αγγλία.

Με άλλα λόγια με το άτακτο brexit που υπερασπίζεσαι, οι Βρετανοί θα χάσουν όλα τα πλεονεκτήματα που είχαν ως κάτοικοι της Ε.Ε. και ταυτόχρονα θα διατηροήσουν τις υποχρεώσεις που έχουν προς αυτήν. Κατά τη γνώμη είναι ανέφικτη μαι τέτοια έκβαση και ο Τζόνσον πολιτικός απατεώνας...
Παράθεση

*Serena* (Raven)

Επιφανές Μέλος

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε: στις 00:58, 06-09-19:

Serena απορώ πως δεν μπορείς να αντιληφθείς και εσύ και κάποιοι άλλοι γιατι ειναι αυτοκτονία ενα άτακτο brexit. Θα πω ένα παράδειγμα.
- Έστω ότι έχεις μια επιχειρηση δημουργίας ρούχων στην Αγγλια που τροφοροδοτείς όλη την Ε.Ε. Στο brexit θα μπουν τελωνεία μεταξύ εσένα και των πελατών σου στην Ε.Ε. Αποτέλεσμα αυτού οι πελάτες σου να πανε στους ανταγωνιστες σου π.χ. στη Γερμανία. Μειώνεις τις εξαγωγες αναγκαστικά, βγάζεις λιγότερα από όσα εβγαζες και απολύεις αναγκαστικα το προσωπικό σου. Σκέψου αυτό και στην μεγάλη κλίμακα και πόση ανεργία και οικονομική κρίση θα δημιουργηθεί.
Με άλλα λόγια με το άτακτο brexit που υπερασπίζεσαι, οι Βρετανοί θα χάσουν όλα τα πλεονεκτήματα που είχαν ως κάτοικοι της Ε.Ε. και ταυτόχρονα θα διατηροήσουν τις υποχρεώσεις που έχουν προς αυτήν. Κατά τη γνώμη είναι ανέφικτη μαι τέτοια έκβαση και ο Τζόνσον πολιτικός απατεώνας...

Μα δεν υποστηρίζω το άτακτο brexit. Λέω απλά πως εφόσον το θέλουν (?) πρέπει να γίνει και ότι η υπάρχουσα κατάσταση με το ένα πόδι μέσα και το άλλο έξω δεν βοηθάει ούτε την Αγγλία ούτε την εικόνα της ΕΕ κατά τη γνώμη μου. Και άλλες χώρες δεν είναι στην ΕΕ , I think.

Επίσης υπαρχουν κατι επιχειρήματα του τύπου ότι η Αγγλία θα τα παρει πίσω τα λεφτά της βάζοντας δίδακτρα στους φοιτητές της Ε.Ε. Σαχλαμάρες η Αγγλία δεν πρόκειται να βάλει υπερογκα δίδακτρα στους φοιτητες της Ε.Ε. γιατί θα τους χάσει όλους. Το ίδιο θα συμβεί και σε άλλα πλεονεκτήματα των κατοικων της Ε.Ε. στην Αγγλία.

Τα δίδακτρα είναι ήδη υπέρογκα και όσο πάνε και αυξάνονται. Όταν μου είπαν για ένα πανεπιστήμιο πριν 2-3 χρόνια είχε 7000 δίδακτρα και κάπου 5000 η εστία και τώρα έχει μπει άλλο ένα 1000αρικο στα ποσά αυτά. Αλλά ναι, συμφωνώ ότι δεν θα έχουν (πολλά) προβλήματα οι φοιτητές.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Brexit - Από fockos
      Το θέμα έχει λάβει 130 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πολιτική - Κοινωνικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-03-19 στις 19:10.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα