Ψέματα σε μια σχέση

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Τα μόνα ψέματα που δικαιολογώ είναι όταν το απαιτούν οι συνθήκες κ οι δύσκολες καταστάσεις....
Σε μία σχέση όπως ερωτική ή φιλική δεν μπορώ να τα δικαιολογίσω ή να τα συγχωρίσω... Πιστεύω ότι μόνο κακό κάνουν, πληγώνουν και σε αδειάζουν.... Το ίδιο νιώθω κ όταν μου κρύβουν κάτι που πρέπει να μάθω....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
"When a man lies he murders some part of the world"
-Metallica - "Of wolf and man"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Ειμαι κατα των ψεματων. Ακομα και των πιο αθωων. Καλυτερα να μου πει την αληθεια και ας στεναχωρηθω μετα, παρα να μου πει ψεμα, που κατα τυχη μου μπορω να το μαθω και εκει θα γινει το χειροτερο. Πανω απο ολα η εμπιστοσυνη και η ειλικρινεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ειμαι κατα των ψεματων. Ακομα και των πιο αθωων. Καλυτερα να μου πει την αληθεια και ας στεναχωρηθω μετα, παρα να μου πει ψεμα, που κατα τυχη μου μπορω να το μαθω και εκει θα γινει το χειροτερο. Πανω απο ολα η εμπιστοσυνη και η ειλικρινεια.
Συμφωνώ. Καλύτερα ακόμα και μια αλήθεια που πονάει φριχτά (*oooouch*) παρά να ζω μ' αυταπάτες. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Συμφωνώ. Καλύτερα ακόμα και μια αλήθεια που πονάει φριχτά (*oooouch*) παρά να ζω μ' αυταπάτες. :|


+100 σε Γιώργο και X-girl
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ανακάλυψα πριν λίγο στο youtube ένα τηλεπαιχνίδι στην Αμερική που με λίγα λόγια έχει ως εξής:
Σου γίνονται ερωτήσεις προσωπικές και οι απαντήσεις σου περνάνε από ανιχνευτή ψεύδους. Αν λες αλήθεια κερδίζεις λεφτά, αν πάλι βγει ότι λες ψέμματα χάνεις τα πάντα.

Θα απορείτε ίσως που κολλάει αυτό με το συγκεκριμένο θέμα. Ρίξτε μια ματιά σε δύο videos:
Εν συντομία η εκπομπή:

Το επίμαχο σημείο σε κανονικό χρόνο :worry:

:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ευχαριστούμε fandago. :)
Ενδιαφέροντα (και σχετικά με το θέμα μας) είναι και τα περισσότερα από τα υπόλοιπα Best of the Moment of truth.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
… φοβερά βίντεο. Περιμένω με ανυπομονησία να βγουν στην αγορά τα φορητά προσωπικά ανιχνευτή ψεύδους… το φαντάζεστε τι έχει να γίνει?:P:P:P


(καλά… αν περνούσαμε τους πολιτικούς από ανιχνευτή ψεύδους θα έμενε η χώρα ακυβέρνητη…)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
θα πρέπει να είσαι ΠΟΛΥ ΗΛΙΘΙΟΣ για να έχεις κάνει τέτοια πράγματα και να πηγαίνεις σε τέτοιου είδους εκπομπή :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
θα πρέπει να είσαι ΠΟΛΥ ΗΛΙΘΙΟΣ για να έχεις κάνει τέτοια πράγματα και να πηγαίνεις σε τέτοιου είδους εκπομπή :P


Βασικά θα πρέπει να είσαι ΠΟΛΥ ΗΛΙΘΙΟΣ για να νομίζεις οτι είσαι καλός άνθρωπος έχοντας κάνει τέτοια πράγματα (συτό στην περίπτωση της κοπέλας)!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Kαι μιας και το θέμα είναι σχέση σε ψέμα... Τι κάνετε όταν ο φίλος του αγοριού σας σας την έχει πέσει στην ψυχρά και εννοείται ότι δεν γουστάρετε να τον ξαναματαδείτε... Έλα που βγαίνετε όλοι παρέα (ενωμένες δηλαδή), έλα που στην αρχή τον είχατε κατασυμπαθήσει... Έλα που τώρα τα δεδομένα έχουν αλλάξει..... Ψέματα ή αλήθεια για να τον αποφύγετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Το ψέμα σε μια σχέση είναι ''καλό'' μόνο αν ξέρεις ότι η αλήθεια θα φέρει άσχημες καταστάσεις!

Γενικότερα όμως καλό είναι να υπάρχει ειλικρίνια και το ψέμα να αποφεύγεται ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
δέχομαι μόνο τα αθώα ψέματα! αλλά έχω προσέξει ότι όταν πω εγώ κάποιο ψέμα, μετά για να καλύψω το πρώτο πρέπει να ξαναπώ άλλο ψέμα και έτσι τα αποφεύγω μόνο όταν είναι ανάγκη θα πω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Το ψέμα σε μια σχέση είναι ''καλό'' μόνο αν ξέρεις ότι η αλήθεια θα φέρει άσχημες καταστάσεις!


Το πιο μεγάλο ψέμα είναι η αλήθεια που έχει κατανοηθεί λανθασμένα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fetish

Νεοφερμένος

Η fetish αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
δεν ειμαι υπερ της αποκρυψης της αληθειας....ειμαι απολυτα ειληκρινεις κ ξεκαθαρη απο την αρχη κ απαιτω το ιδιο απο τον αλλον...μονο αν υπαρχει ειληκρινια μπορω να εμπιστευτω καποιον...κ μονο τοτε μπορω να αντιμετωπισω το οτιδηποτε ερθει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Καλημέρα.

Αφορμή για τον προβληματισμό αποτελούν δύο παράλληλες ιστορίες που συμβαίνουν σε δύο φίλες μου αλλά δεν αναζητώ λύσεις σε αυτές (κάθεμία από τις δύο είναι αρκετά μεγάλη για να αποφασίσει μόνη της).
Απλώς αναρωτιέμαι ..τι είναι καλύτερο και τι όχι στην πράξη και όχι στη θεωρία [γιατί--στο δικό μου μυαλό αυτή τη στιγμή η πράξη και η θεωρία διαφέρουν].

Οι δύο φίλες λοιπόν έχουν την ίδια ηλικία με μένα και βρίσκονται σε ευτυχισμένες σχέσεις και οι 2. Και οι δύο ...επιθυμούν να παντρευτούν τον άνθρωπο με τον οποίο είναι μαζί.

Η πρώτη... θα τον παντρευτεί. Όταν τον γνώρισε [πριν κανά χρόνο περίπου] βρισκόταν σε άλλη σχέση. Και για το πρώτο δίμηνο της σχέσης τους χώριζε [τέσπα δεν είχε χωρίσει, αλλά δεν ήταν και μαζί, αλλά βρισκόντουσαν κτλ] με τον πρώην. Έκτοτε, βέβαια, εκτός από κανά χρόνια πολλά στις γιορτές δεν έχουν καμία επαφή.
Εμείς (οι φίλες) γνωρίσαμε το..."γαμπρό" αφού ξεκαθάρισε όλη αυτή η κατάσταση. Και το πρώτο που μας είπε ήταν "Μην διανοηθείτε να σας ξεφύγει κάτι για την ύπαρξη του πρώην. Ο νυν ξέρει μόνο ότι τα είχα με τον προ-πρώην και ότι εδώ και ένα χρόνο (όσο κράτησε η προηγούμενη σχέση) ήμουν ελεύθερη".

Και φυσικά εμείς (καθότι δικές της φίλες και όχι του "γαμπρού") κάναμε τουμπεκί και δεν είπαμε κουβέντα.


Το "αποτέλεσμα" είναι τόσο η φίλη μας όσο και ο "γαμπρός" ερωτευμένοι και ευτυχισμένοι να μας ανακοινώσουν πριν λίγο καιρό ότι παντρεύονται και πόσο ερωτευμένοι και ευτυχισμένοι είναι. Ο γαμπρός δεν έμαθε ποτέ για την "μπλεγμένη" κατάσταση στην οποία είχε βρεθεί στην αρχή και φίλη μας είναι μέσα στην τρελή ευτυχία που είναι με αυτό τον άνθρωπο.


Η άλλη φίλη μας πάλι πριν κανά δίχρονο έζησε μια αντίστοιχη κατάσταση. Μόνο που αυτή μισό-"πιάστηκε". Και λέω ΜΙΣΟ-"πιάστηκε" γιατί όταν ο δικός της "γαμπρός" (όπως και ο "γαμπρός" της πρώτης ιστορίας) κάτι ψυλλιάστηκε ανάμεσα στο να πει ενα μπαλωμα-ψέμα (όπως έκανε η πρώτη) επέλεξε ότι αυτός είναι ένας άνθρωπος που την ενδιαφέρει και θέλει να είναι ειλικρινής μαζί του. Και του είπε την κατάσταση. Η οποία ήταν λίγο διαφορετική βέβαια (είχαν χωρίσει, αυτός την κυνηγούσε, αυτή είχε πληγωθεί από τη συμπεριφορά του και έψαχνε τις απαντήσεις στο γιατί της είχε φερθεί έτσι και μέσω μιας αλληλουχίας καφέδων προσπαθούσε να βρει την άκρη) αλλά σε κάθε περίπτωση είχε μέσα το σετάκι "μια γυναίκα 2 άντρες κομπολόι δίχως χάντρες".


Η δεύτερη αυτή φίλη (η ειλικρινής(!)) βρίσκεται σε μια κατάσταση που ο άλλος δεν μπορεί να το ξεπεράσει, πιστεύει ότι αυτά είναι μόνο αυτά που του είπε αλλά υπάρχουν κι άλλα από πίσω και ενώ είχε ξεκινήσει με τις διαθέσεις "βρήκα τη γυναίκα μου" πλέον απλώς... υπάρχουν και αυτή έχει μείνει να τραβάει το "κουπί" σε μια σχέση που αυτός δεν θέλει να την αφήσει [γιατί--σύμφωνα με τα λεγόμενα του και τις καταστάσεις όπως φτάνουν σε μας τουλ] αλλά δεν μπορεί να την προχωρήσει κιόλας. Stuck into nowhere με λίγα λόγια.


Και έρχομαι λοιπόν εγώ και θέτω το ερώτημα. Δεδομένου ότι καμία από τις 2 φίλες δεν είναι κουτσή/στραβή/κουλή [τουναντίον και στις 2 αξίζει το καλύτερο] και δεδομένου ότι οι συγκεκριμένοι 2 άντρες είναι αρκετά...παρόμοιοι στο στυλ και τη συμπεριφορά (είναι σχεδόν σίγουρο ότι ο πρώτος--που ζει στην "άγνοια"-- θα είχε παρόμοιες συμπεριφορές με τον 2ο αν ήξερε την κατάσταση) και με δεδομένο ότι οι εν λόγω φίλες είναι και οι 2 άνθρωποι που τις ενδιαφέρει ο γάμος/η οικογένεια. και δη με τους συγκεκριμένους ανθρώπους...


Τελικά μήπως η ... πολλή ειλικρίνια βλάπτει? Μήπως η δεύτερη φίλη θα ήταν πολύ πιο ευτυχισμένη σήμερα αν απλά είχε πει ένα 'αθώο' ψέμα?
Γενικά σε μια τέτοια κατάσταση τι πιστεύετε ότι είναι το καλύτερο να συμβεί?

Προσωπικά, μέχρι και πριν λίγο καιρό ήμουν πολύ υπέρ της άποψης ότι η 2η φίλη έκανε το σωστό και ότι πρέπει να είμαστε "καθαροί" κτλ κτλ κτλ αλλά μετά τις τελευταίες εξελίξεις... αναρωτιέμαι "μήπως η πολλή ειλικρίνια βλάπτει?"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LAZARUS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΙΛΕΟΣ, ΙΛΕΟΣ !!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Τελικά μήπως η ... πολλή ειλικρίνια βλάπτει? Μήπως η δεύτερη φίλη θα ήταν πολύ πιο ευτυχισμένη σήμερα αν απλά είχε πει ένα 'αθώο' ψέμα?
Γενικά σε μια τέτοια κατάσταση τι πιστεύετε ότι είναι το καλύτερο να συμβεί?
Χίλιες φορές καλύτερα, όπως ενήργησε η πρώτη φίλη. Εξάλλου, το παρελθόν μας το διαχειριζόμαστε αποκλειστικά εμείς. Δεν βάζουμε συνεταίρους. Και τις πιο αγνές προθέσεις να έχεις, αυτές δυστυχώς παρερμηνεύονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εχω κι εγω μια παρομοια ιστορια να εξιστορησω για πολλα χρονια πισω.
Ειναι μια κοπελα ερωτευμενη με εναν ανθρωπο, οπου αλλο δε τραβανε. Το κοριτσι αποζητα σιγουρια, ασφαλεια και ο φιλος μας δεν της την δινει. Ετσι μπλεχτηκε σε διαφορες περιπετειες αλλα καθε φορα γυρνουσε πισω (βρισκοντουσαν, ειχαν βαλει κι αλλους στη ζωη τους αλλα παρολαυτα δεν ξεκολλουσαν. Κι οταν κολλουσαν καλυτερα να τους επνιγε ο Νιαγαρας)

Ωσπου το κοριτσι γνωρισε εναν ανθρωπο που της παρειχε την ασφαλεια, τη σιγουρια, δεν την εκανε να υποφερει. Ο νεος αυτος φανηκε να ενδιαφερεται πολυ και να ζητα δεσμευση. Η κοπελα εχοντας του μιλησει για τα περισσοτερα αποφασισε να αποδεσμευτει απο τα παλια κακως κειμενα και να προχωρησει με τον επομενο που της εδινε ολαυτα που ζητουσε. Ελα ομως που ο διαολος ο προηγουμενος βρισκοταν -λες και το ξερε- εκεινη την εποχη μονιμως μπροστα της. Μια δυο κι εγινε το κακο. Το κοριτσι ταλαιπωρηθηκε για εναν χρονο, κρυβοντας την αληθεια απο τον ενα, απομακρυνοντας τον αλλο και προσπαθωντας να αποφασισει τι θα κανει. Δυο βηματα μπροστα, ενα πισω. Ταλαιπωρια. Ειχε παρει την αποφαση να πεταξει το παρελθον και να σταθει στο παρον της.

Κι οταν πλεον ειχαν ηρεμησει ολα, ο ερωτας αυτος τα εμαθε ολα τα προηγουμενα (οχι απο τριτο προσωπο) αλλα απο αμελεια δικη της,(αθωα/ανωριμη/ ηταν μικρη σε ηλικια/) της ξεφυγαν καποια(και στην τελικη δε κρυβεται το ψεμμα, δεν ειναι μαλαξ ο αλλος, οταν εισαι ερωτευμενος εχεις και εντονη διαισθηση) κι ετσι το κοριτσι του εξηγησε επακριβως την ολη ιστορια με καθε λεπτομερεια και την αποφαση της να ειναι μαζι του και πως ο λογος που δεν του χε πει την αληθεια ηταν για να μην τον χασει.
Τελικα εμειναν μαζι, οι δυο τους, εζησαν για χρονια παρεα αλλα ποτε δεν ξεχαστηκε το ατοπημα, σε καυγαδες επαναλαμβανοταν.
Τασεις εκδικησης και ερωτηματικα βαραιναν τον ερωτευμενο μας φιλο.
Κι ετσι χωρισαν.Δεν ξερω αν χωρισαν γιαυτο η γιατι η σχεση τους ειχε φτασει σε τελμα για πιο ουσιωδεις λογους ομως εκει που καταληγω ειναι..αν η σχεση δε θεμελιωθει γερα απο την αρχη, δε βαλει βασεις με ειλικρινεια απολυτη τοτε καπου το πραμα γερνει.

Ρεζ, η φαση της δευτερης φιλης σου μου μοιαζει πιο ειλικρινης και πιο δυνατη. Αν αυτα τα ατομα αγαπιουνται, θα ειναι μαζι και θα ξεπερασουν τα κακως κειμενα. Η πρωτη περιπτωση ειναι επικινδυνη, επικινδυνη για το μελλον. Αυριο μεθαυριο εσενα μπορει να σου ξεφυγει(οχι εσενα, παραδειγμα σε φερνω, μιας αλλης φιλης, ενος κοινου γνωστου ο,τιδηποτε)και να ρθει το ρηγμα. Η ευτυχια της εχω την αισθηση πως ειναι παροδικη και μπορει αργοτερα να ριξει πολυ κλαμα.
Αργα η γρηγορα ολα μαθαινονται. Ειμαι υποστηρικτρια της αληθειας ακομα κι αν πληγωνει. Το ψεμμα ή η αποκρυψη της αληθειας σε θεματα βασης οπως αυτο φερουν δυστυχια μακροχρονια.

Μπορεις να πεις την αληθεια παντα αρκει να χεις τον σωστο τροπο αναλογα με τον ανθρωπο που χεις απεναντι σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Καλημέρα.

Αφορμή για τον προβληματισμό αποτελούν δύο παράλληλες ιστορίες που συμβαίνουν σε δύο φίλες μου αλλά δεν αναζητώ λύσεις σε αυτές (κάθεμία από τις δύο είναι αρκετά μεγάλη για να αποφασίσει μόνη της).
Απλώς αναρωτιέμαι ..τι είναι καλύτερο και τι όχι στην πράξη και όχι στη θεωρία [γιατί--στο δικό μου μυαλό αυτή τη στιγμή η πράξη και η θεωρία διαφέρουν].
........................................................................

Προσωπικά, μέχρι και πριν λίγο καιρό ήμουν πολύ υπέρ της άποψης ότι η 2η φίλη έκανε το σωστό και ότι πρέπει να είμαστε "καθαροί" κτλ κτλ κτλ αλλά μετά τις τελευταίες εξελίξεις... αναρωτιέμαι "μήπως η πολλή ειλικρίνια βλάπτει?"

Όλα τα πράγματα κρίνονται εκ του αποτελέσματος . Όλα - εκτός από τις ηθικές αρχές . Και η ύψιστη ηθική αρχή είναι η εμμονή στην αλήθεια .

Μόνο με τα δεδομένα που αναλύεις - ναι , θα ήτανε προφανώς καλύτερα να είχε πράξει αλλιώς η ειλικρινής φίλη . Αλλά αυτά δεν είναι όλα τα δεδομένα και κάνεις αναφορά βέβαια στα σημαντικά δεδομένα : μιλάμε για 2 ζευγάρια που έχουνε σκοπό να περάσουνε μια ολόκληρη ζωή μαζί και το ένα ζευγάρι (τουλάχιστον) λες ότι δεν έχει αμοιβαία εμπιστοσύνη . Οπότε ακόμα και αν δεν κολλούσε η πορεία τους σε αυτό το σημείο , θα κολλούσε αλλού .

Άρα ναι , και οι ηθικές αρχές επιβεβαιώνονται από το αποτέλεσμα , αλλά σε βάθος χρόνου . Ο άνθρωπος , ακόμα πιο πολύ όταν νιώθει ευτυχισμένος , αγωνιά μόνο για το παρόν . Έτσι , εσφαλμένα , διατυπώνεται αυτό που ανέφερα στην αρχή .

Βεβαίως , δεν χρειάζεται να είμαστε πάντα ειλικρινείς στην ζωή . Με τον εφοριακό , τον συγγενή , το αφεντικό . Όχι με το ταίρι μας .

π.σ. Είπες επίσης : άλλο θεωρητικά και άλλο στην πράξη . Συμφωνώ αλλά όσα έγραψα είναι μια θεωρία που εξήγαγα από την πράξη

καλή ειλικρίνεια σε όλους :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.


Τελικά μήπως η ... πολλή ειλικρίνια βλάπτει? Μήπως η δεύτερη φίλη θα ήταν πολύ πιο ευτυχισμένη σήμερα αν απλά είχε πει ένα 'αθώο' ψέμα?
Γενικά σε μια τέτοια κατάσταση τι πιστεύετε ότι είναι το καλύτερο να συμβεί?


To μονο σιγουρο ειναι οτι η ειλικρινεια που πληγωνει συναισθηματα και εγωισμο ξενερωνει.
Το εαν θα ειναι πολυ ή λιγο, εξαρταται απο αυτο που θα εκμυστηρευτεις και τον χαρακτηρα του ανθρωπου που εχεις απεναντι σου. Ρισκαρεις...

Σκεφτομουν πως εγω θα αντιδρουσα...
Ναι... θα ηθελα να γνωριζω την αληθεια οσο σκληρη κι εαν ειναι...
Στην περιπτωση που θα ημουν ερωτευμενη και ειχα δυνατα συναισθηματα για τον αλλο, θα το παλεβα. Αλλα δεν ειμαι τοσο σιγουρη, εαν θα το ξεπερνουσα ουσιαστικα. Διοτι ειναι αλλο πραγμα το "βαζω στην ακρη" και αλλο το "ξεπερναω, συγχωρω και συνεχιζω", χωρις να με τρωει μεσα μου, εστω και βουβα.
Η 1η περιπτωση ειναι ευκολο θεμα, η 2η ομως ειναι δυσκολη υποθεση...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top