Εξέγερση πολυτεχνείου Νοέμβριος 1973: Η Ιστορία και οι εκδηλώσεις

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Σημείωση editor
Παραπομπές για περαιτέρω συζήτηση:
Οι σχολικές εορτές για το Πολυτεχνείο
Λεύκωμα για το Πολυτεχνείο και τη Δικτατορία


Σήμερα, έτσι όπως είναι η κατάσταση
να μαζεύονται πέντε δέκα, να καίνε και να σπάνε ενώ από πίσω "Γιορτάζουν το Πολυτεχνείο", με κάνει να πιστεύω ότι δεν εορτάζεται τίποτα (από όσους το εορτάζουν). Δέκα είκοσι "καταπιεσμένοι" επειδή δεν περνάει το δικό τους στ' αυτιά της εκάστοτε κυβέρνησης, μαζεύονται, καίνε, σπάνε, καταστρέφουν, λεηλατούν. Αίσχος...

Φυσικά στα κανάλια το άλλο πανηγύρι, φέρνουν πέντε δέκα δήθεν αριστερούς που μιλάνε για χιλιάδες θύματα, και στο δίπλα παράθυρο άλλους πέντε δέκα "πιο δεξιά δε γίνεται" που λένε "ε δεν έγινε και τίποτα μωρέ, βγήκαν 10 παιδαρέλια και πίνανε μπύρες, τι κι αν πέρασε ένα τάνκ στην πύλη...μπύρες ήθελαν και οι στρατιώτες". Η συνέχεια γνωστή, αρχίζουν οι αριστεροί τις κορώνες, οι "πιο δεξιά δε γίνεται" τις ξυνίλες και στις 12 το βράδυ το πανηγύρι τελειώνει με την Πατησίων, τη Στουρνάρα και την Τοσίτσα, να θυμίζουν Αντίς Αμπέμπα.

Το Πολυτεχνείο λοιπόν, είναι ένα εκπαιδευτικό ίδρυμα. Αυτά. Αν θέλετε κι εξήγηση σε αυτή τη φράση, πηγαίνετε να γνωρίσετε πραγματικούς και αμερόληπτους αριστερούς και δεξιούς εκείνης της εποχής, να σας πουν τι έγινε και τι δεν έγινε. Αριστερά και δεξιά σήμερα δεν υπάρχει. Ξέρετε τι υπάρχει; Μόνο το χρήμα! Είδατε ποτέ κανέναν "αγωνιστή" να μένει στα Λιόσια; Εκάλη και Κολωνάκι όλοι ξαφνικά. Και σας το λέω, έχοντας δει πραγματικό αριστερό με πραγματικά παθήματα από τη χούντα και ο άνθρωπος ζει με τρείς κι εξήντα. Το αν προκάλεσε και τα έπαθε ή αν τον μπουζουριάσαν χωρίς να φταίει, είναι άλλο ζήτημα, δεν έζησα τότε και δε μπορώ να εκφέρω γνώμη.

Μπορώ να εκφέρω γνώμη όμως για όλα όσα γίνονται σήμερα. Ότι κι αν έγινε τότε, σαφώς δεν εορτάζεται πλέον. Κατάντια και χουλιγκανισμοί είναι, όχι εορτασμός.

Αυτά είχα να πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Το Πολυτεχνείο και η Νομική λίγο νωρίτερα ήταν οι μόνες μαζικές συνειδητές προσπάθειες αντίστασης σε ένα καθεστώς που οι περισσότεροι ήταν βολεμένοι με το να κάνουν την πάπια.

Φυσικά στα κανάλια το άλλο πανηγύρι, φέρνουν πέντε δέκα δήθεν αριστερούς που μιλάνε για χιλιάδες θύματα, και στο δίπλα παράθυρο άλλους πέντε δέκα "πιο δεξιά δε γίνεται" που λένε "ε δεν έγινε και τίποτα μωρέ, βγήκαν 10 παιδαρέλια και πίνανε μπύρες, τι κι αν πέρασε ένα τάνκ στην πύλη...μπύρες ήθελαν και οι στρατιώτες". Η συνέχεια γνωστή, αρχίζουν οι αριστεροί τις κορώνες, οι "πιο δεξιά δε γίνεται" τις ξυνίλες και στις 12 το βράδυ το πανηγύρι τελειώνει με την Πατησίων, τη Στουρνάρα και την Τοσίτσα, να θυμίζουν Αντίς Αμπέμπα.
Η ισοπέδωση των πάντων που επιχειρείς είναι τουλάχιστον απογοητευτική.
Ανακύπτουν βέβαια μερικά ερωτήματα:
- Γιατί οι 5-10 είναι 'δήθεν αριστεροί'; Γιατί όχι αριστεροί απλώς;
- Γιατί οι άλλοι 5-10 δεν είναι 'δήθεν δεξιοί'; Αλλά είναι 'πιο δεξιά δεν γίνεται';
- Πιστεύεις όντως ότι οι διάφορες οδομαχίες που παρατηρούμε είναι αποτέλεσμα της διαμάχης μεταξύ αριστερών και δεξιών για το τι έγινε στο Πολυτεχνείο το 1973;

Το Πολυτεχνείο λοιπόν, είναι ένα εκπαιδευτικό ίδρυμα. Αυτά. Αν θέλετε κι εξήγηση σε αυτή τη φράση, πηγαίνετε να γνωρίσετε πραγματικούς και αμερόληπτους αριστερούς και δεξιούς εκείνης της εποχής, να σας πουν τι έγινε και τι δεν έγινε. Αριστερά και δεξιά σήμερα δεν υπάρχει. Ξέρετε τι υπάρχει; Μόνο το χρήμα! Είδατε ποτέ κανέναν "αγωνιστή" να μένει στα Λιόσια; Εκάλη και Κολωνάκι όλοι ξαφνικά. Και σας το λέω, έχοντας δει πραγματικό αριστερό με πραγματικά παθήματα από τη χούντα και ο άνθρωπος ζει με τρείς κι εξήντα.
Σε κάθε παράγραφο του μηνύματός σου αναδύονται κι άλλα ερωτήματα:
- Πώς είναι δηλαδή οι original αριστεροί, κουρελιασμένοι και σε ένα υπόγειο; Γιατί πρέπει, εν ονόματι των αριστερών ή όποιων άλλων ιδεών, να γίνεται ισοπέδωση προς τα κάτω κι όχι εξίσωση προς τα πάνω;
- Αφού έχεις γνωρίσει πραγματικό αριστερό όπως λες, γιατί δεν μας λες τι σου είπε εκείνος για τα γεγονότα;
Το αν προκάλεσε και τα έπαθε ή αν τον μπουζουριάσαν χωρίς να φταίει, είναι άλλο ζήτημα, δεν έζησα τότε και δε μπορώ να εκφέρω γνώμη.
Τελευταία ερώτηση:
Δηλαδή αν προκάλεσε αυτός ο κάποιος που αναφέρεις, δικαιολογείται να πάθει ό,τι έπαθε [από τις τότε δυνάμεις ασφαλείας υποθέτω ότι εννοείς];

Εν αναμονεί των απαντήσεων. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ότι κι αν έγινε τότε, σαφώς δεν εορτάζεται πλέον. Κατάντια και χουλιγκανισμοί είναι, όχι εορτασμός.

το σιγουρο ειναι οτι το παρον μας πληγωνει και καλως ή κακως ουτε εγω πλεον αναγνωριζω το παθος για ελευθερια και δημοκρατια που ειχαν οι φοιτητες το '74 στο προσωπο κανενος...
και αυτο που με εκνευριζει αφορητα ειναι το "πανηγυρι" που κανουν τα media με τα παραθυρα και τις ζωντανες μεταδωσεις των επεισοδιων που ακολουθουν στο τελος της πορειας...
σιγουρα ειναι καταντια και χουλιγκανισμος..αλλα δεν γινεται να μη με εντυπωσιαζει και να μην θαυμαζω τη δυναμη και το παθος εκεινων των παιδιων, γαλουχημενα με τετοια ιδανικα, οπου τιποτα δεν τους σταματησε, ουτε καν ο κινδυνος του θανατου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
και αυτο που με εκνευριζει αφορητα ειναι το "πανηγυρι" που κανουν τα media με τα παραθυρα και τις ζωντανες μεταδωσεις των επεισοδιων που ακολουθουν στο τελος της πορειας...

Ενώ το πανηγύρι που στήνουν οι φοιτητές με τα στεφάνια κάθε χρονο δεν είναι εκνευριστικό?
Μεγάλος σεβασμός στους νεκρούς με το να βεβηλώνουν τον εορτασμο με τα κομματικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Σεκφτόμουν κι εγώ να ανοίξω ένα θέμα για το πολυτεχνειο....
σαν προβληματισμό για το τι έγινε τότε και το τι γίνεται σήμερα....

τελικά είπα πως οχι γιατι θα γινει κόλαση εδώ μεσα



τι συμβολίζει λοιπόν για μένα.....

συμβολίζει μια εποχη που όλο αθωότητα είχα την ευκαιρία να πάω να αφήσω στο προαύλιο του πολυτεχνείου ένα λουλούδι ....


......στην μνήμη αυτών που έπεσαν για κάποια ιδανικά που εμείς σήμερα με την ίδια ευκολία καίμε στο προαύλιο του....



...... έχοντας τη μυρωδιά απ τα σουβλάκια που ψήνει ο πλανώδιος στο πλάι.....


τα δακρυγόνα που θα ρίξουν γιατι και καλά δε μπορουν να πιασουν δεκα ατομα που κάνουν φασαρίες....


την υποκρισία....


τον ωχαδερφισμό.....

τον μη σεβασμό στην περιουσία του εμπόρου .....


την εκμετάλευση της μνήμης των νεκρών....

την ευκαιρία για καφεδάκι κι όχι μάθημα στο σχολείο....


την χαμένη μου αθωότητα....



με κρατούσε η μάνα μου αγκαλιά κι εγώ μόλις 3ων ετων μην έχοντας ακόμα καλά καλα μάθει να μιλάω φώναζα "τσωμι (ψωμί) παιδεία ελευθερία)
χωρίς να ξέρω τι σημαίνει... χωρίς να γνωρίζω την έννοια.... αυτό που σήμερα όλοι αυτοι καπιλεύονται....


όλοι αυτοι που σήμερα δεν με αφήνουν να πάω στην πορεία του πολυτεχνείου γιατι μου έχουν βάλει και μένα το μικρόβιο ότι θα γίνουν επισόδεια και είμαι καλύτερα να μην είμαι εκεί αλλά να δω βολικά απ τον καναπε μου την τραπεζα που θα καίγεται....


συμβολίζει την ντροπή μου....


την αγανάκτιση μου.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
νομίζω πως ο valder έχει κάποιο δίκιο. φυσικά και δεν είναι σωστό να γενικοποιούμε κάποια φαινόμενα, αλλά αυτό δεν δικαιολογεί το "πανηγύρι" σπασίματος που γίνεται στο κέντρο, μόνο αυτή την ημέρα και χωρίς κάποιο αποτελέσμα. πέθαναν αρκετοί για ένα όραμα και το καλύτερο που θα μπορούσαμε να κάνουμε ήταν μια σεμνή τελετή στην μνήμη αυτών, όποιοι κ αν ήταν γνωστοί ή άγνωστοι αριστεροί ή δεξιοι.
εγώ προσωπικά γνωρίζω 2-3 ανθρώπους που έφαγαν πολύ ξύλο κ πολλά βασανηστήρια εκείνο τον καιρό, θεωρούνται αριστεροί και είναι, δεν μένουν σε βίλες αλλά όπως ο περισσότερος κόσμος σε απλά σπίτια κ πιστέψτε αυτοί οι άνθρωποι που το έζησαν στο πετσί τους δεν βρίσκουν καμιά λογική σε αυτό που γίνεται κάθε χρόνο τέτοια εποχή. η ιδεολογία για όσους την ΄ρχουν κ όποια κ νανι πρέπει να είναι εμπεριστατωμένη, να έχει μια λογική και έναν στόχο κ σιγουρα δεν είναι αυτός που έχουμε σήμερα, η μισή αθηνα αποκλεισμένη και 1000αδεσ ματ σαν ναχουμε χουντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ενώ το πανηγύρι που στήνουν οι φοιτητές με τα στεφάνια κάθε χρονο δεν είναι εκνευριστικό?
Μεγάλος σεβασμός στους νεκρούς με το να βεβηλώνουν τον εορτασμο με τα κομματικά

ο,τι και αν γινεται για το φαινεσθαι ειναι εκνευριστικο και σαφως δε δηλωνει σεβασμο σε εκεινα τα παιδια του Πολυτεχνειου....οπου εκεινα ματωσαν για να εχουμε εμεις σημερα δημοκρατια και ελευθερια, αν και θεωρω πως η δημοκρατια σημερα ειναι υποτυπωδης και η ελευθερια εχει δωσει τη θεση της στην ασυδοσια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
ο,τι και αν γινεται για το φαινεσθαι ειναι εκνευριστικο και σαφως δε δηλωνει σεβασμο σε εκεινα τα παιδια του Πολυτεχνειου....οπου εκεινα ματωσαν για να εχουμε εμεις σημερα δημοκρατια και ελευθερια, αν και θεωρω πως η δημοκρατια σημερα ειναι υποτυπωδης και η ελευθερια εχει δωσει τη θεση της στην ασυδοσια...

O καθένας εκμετελεύται τα γεγονότα για να αναδείξει την δική του πλευρά και δεν γίνεται μονο στο πολυτεχνειο αλλα σε όλες τις επετείους.
Το ειρωνικό είναι ότι οι τότε εχθροί και δολοφόνοι είναι οι σημερινοί "υποστηρικτές" και μαχόμενοι του Πολυτεχνίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
O καθένας εκμετελεύται τα γεγονότα για να αναδείξει την δική του πλευρά και δεν γίνεται μονο στο πολυτεχνειο αλλα σε όλες τις επετείους.
Το ειρωνικό είναι ότι οι τότε εχθροί και δολοφόνοι είναι οι σημερινοί "υποστηρικτές" και μαχόμενοι του Πολυτεχνίου.

δεν διαφωνω...
αλλα τιποτα σε μενα δε σκιαζει το μεγαλειο των παιδιων εκεινων και οσοι προσπαθησαν και προσπαθουν να το κανουν ενα πανηγυρι και μονο, θελω να πιστευω και ελπιζω πως δε θα τα καταφερουν..
με μενα τουλαχιστον δεν τα εχουν καταφερει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
δεν διαφωνω...
αλλα τιποτα σε μενα δε σκιαζει το μεγαλειο των παιδιων εκεινων και οσοι προσπαθησαν και προσπαθουν να το κανουν ενα πανηγυρι και μονο, θελω να πιστευω και ελπιζω πως δε θα τα καταφερουν..
με μενα τουλαχιστον δεν τα εχουν καταφερει...


με σένα σίγουρα όχι.... είναι σχεδόν στην γενιά μας....

για τα παιδιά όμως που αυτή τη στιγμή είναι 10 ετών... πολύ αμφιβάλω αν θα τους μείνει κάτι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
με σένα σίγουρα όχι.... είναι σχεδόν στην γενιά μας....

για τα παιδιά όμως που αυτή τη στιγμή είναι 10 ετών... πολύ αμφιβάλω αν θα τους μείνει κάτι....

στο χερι "μας" ειναι να μην αφησουμε να συμβει αυτο..

και γενικα μιλωντας...καλο θα ηταν να αρχισουμε να ανησυχουμε για την προοδο του τοπου μας..και οχι μονο για την προσωπικη μας προοδο..εξου και το γιατι ολα πλεον εχουν ισοπεδωθει και η μονη αξια, που πλεον αναγνωριζεται απο ολους μηδενος εξαιρουμενου, ειναι εκεινη του χρηματος ..κατι που ορθα ανεφερε και ο Valder στο πρωτο post
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Εγω παντως 17 Νοεμβρη βαφτιστηκα.

Για την "ημερα μνημης" δεν εχω να πω τιποτα..
Με καλυψε το αρχικο ποστ της ΚΕ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Το Πολυτεχνείο και η Νομική λίγο νωρίτερα ήταν οι μόνες μαζικές συνειδητές προσπάθειες αντίστασης σε ένα καθεστώς που οι περισσότεροι ήταν βολεμένοι με το να κάνουν την πάπια.

Πάντα κάποιοι θα βολεύονται με μια κατάσταση και άλλοι θα τρώγονται να την αλλάξουν. Σήμερα παρατηρείς κάτι διαφορετικό;

Έχουμε κυβέρνηση Νέας Δημοκρατίας:

Οι Νεοδημοκράτες χαμογελούν γιατί είναι τα δικά τους τα παλικάρια επάνω.
Οι Πασόκοι γκρινιάζουν γιατί αν ήταν επάνω ο Γιωργάκης "θα τα έκανε όλα καλύτερα".
Οι ΚΚΕδες τα βάζουν γενικά με το δικοματισμό
Ο Καρατζαφέρης τα βάζει με το σιωνισμό.
Ο μίστερ Τηλεφώς Παπανικόλας τα βάζει με τους μη Οικολόγους και δε συμμαζεύεται...

Όταν δεν κυβερνάς γκρινιάζεις (σε επίπεδο ηγετών). Όταν θεωρείς ότι δεν είσαι ελεύθερος να κάνεις και να πεις αυτά που θες, πάλι γκρινιάζεις, τσαντίζεσαι και αγωνίζεσαι (εδώ σε επίπεδο λαού). Πόσο μάλλον σ' ένα στρατοκρατικό και ετσιθελικό καθεστώς...εκτός κι αν τους συμπαθείς ή δε τους ενοχλείς, οπότε δε σε πειράζουν. Σου λέει "κάτσε σπίτι σου και μούγκα". Άμα τους πείς "θέλω να κυβερνήσω" δε θα τις φας; Άμα βγείς με τη μολότωφ δε θα τις φας; Τόσο δύσκολο σου φαίνεται να το αντιληφθείς φίλε μου;


Η ισοπέδωση των πάντων που επιχειρείς είναι τουλάχιστον απογοητευτική.
Ανακύπτουν βέβαια μερικά ερωτήματα:
- 1) Γιατί οι 5-10 είναι 'δήθεν αριστεροί'; Γιατί όχι αριστεροί απλώς;
- 2) Γιατί οι άλλοι 5-10 δεν είναι 'δήθεν δεξιοί'; Αλλά είναι 'πιο δεξιά δεν γίνεται';
- 3) Πιστεύεις όντως ότι οι διάφορες οδομαχίες που παρατηρούμε είναι αποτέλεσμα της διαμάχης μεταξύ αριστερών και δεξιών για το τι έγινε στο Πολυτεχνείο το 1973;

Δεν ισοπεδώνω τίποτα. Όλα έχουν ένα ύψος και μια βαρύτητα. Εξαρτάται εσύ πως θες να τα δεις, απο χαμηλά ή όχι.;)

1) Γιατί εγώ ήξερα ότι ο αγωνιστής έχει κίνητρο την υπεράσπιση των δικαιωμάτων του λαού. Πως μετά από Χ χρόνια, τον βρίσκεις κουστουμαρισμένο σε κόμμα; Και μη μου πεις ότι και το κάθε κόμμα υπερασπίζεται τα δικαιώματα του λαού. Σήμερα βγαίνουν στο γυαλί και σου λένε ότι "το επάγγελμα του βουλευτή πρέπει να καταταχθεί στα βαρέα κι ανθυιγεινά και πρέπει να λάβουμε αύξηση μισθού" ενόσω εσύ πεινάς κακόμοιρε Τιστσιλέγκα και κακόμοιρε Βάλντερ.

Εκτός κι αν φόραγε κι ο Τσε Γκεβάρα καμιά κουστουμιά και έκανε επαναστάσεις και δε το ξέρω... Μην κοροϊδευόμαστε.

2) Νιώθεις ότι σου αδικώ την αριστερά; Αφού στο κάτω κάτω στο ξεκαθάρισα, δεν υπάρχει αριστερά και δεξιά. Υπάρχει μόνο χρήμα. Όλα μπαίνουν σε εισαγωγικά εκτός από αυτό. Μείνε στην ουσία, μην παίζεις με τις λέξεις, πίσω από τις λέξεις έρχεται ο Αλέξης (παλιό τραγούδι, ξέρω...)

3) Δεν είπα κάτι τέτοιο, μην κάνεις αυθαίρετες υποθέσεις. Νομίζω ήμουν σαφής για τους ταραξίες.


Σε κάθε παράγραφο του μηνύματός σου αναδύονται κι άλλα ερωτήματα:
1) - Πώς είναι δηλαδή οι original αριστεροί, κουρελιασμένοι και σε ένα υπόγειο; Γιατί πρέπει, εν ονόματι των αριστερών ή όποιων άλλων ιδεών, να γίνεται ισοπέδωση προς τα κάτω κι όχι εξίσωση προς τα πάνω;
2) - Αφού έχεις γνωρίσει πραγματικό αριστερό όπως λες, γιατί δεν μας λες τι σου είπε εκείνος για τα γεγονότα;

1) Μια ζωή αυτή η γκρίνια... δε σου έριξα την ιδεολογία στα τάρταρα, χαλάρωσε. Πιστεύεις ότι ένας αυθεντικός αριστερός θα είναι απόψε έξω στους δρόμους και θα σπάει βιτρίνες; Νοήμονες αριστεροί και δεξιοί γνωρίζουν την κατάσταση που επικρατεί στο οικονομικο-κοινωνικο-πολιτικό σκηνικό και κάνουν 2 και 3 δουλειές για να σπουδάσουν τα παιδιά τους. Δεν σπάνε βιτρίνες ούτε τραγουδούν ύμνους. Ο κόσμος πεινάει πολύ φίλε για να βγει έξω ελαφριά τη καρδιά και να κάνει τον αλτρουιστή, σήμερα!

2) Είπα ότι γνώρισα γνήσιο αριστερό. Δεν είπα ότι ο συγκεκριμένος ήταν στο Πολυτεχνείο.

Τελευταία ερώτηση:
Δηλαδή αν προκάλεσε αυτός ο κάποιος που αναφέρεις, δικαιολογείται να πάθει ό,τι έπαθε [από τις τότε δυνάμεις ασφαλείας υποθέτω ότι εννοείς];

Εξαρτάται από ποιά μεριά το βλέπεις.

Όλοι προσπαθούν να αγωνιστούν για κάτι. Είτε αυτό λέγεται διατήρηση της εξουσίας για ιδίον όφελος, είτε ελευθερία του λόγου. Κάθε μορφή βίας είναι κατακριτέα, προερχόμενη απ' όποιονδήποτε, όμως κάθε επανάσταση, κάθε είδους, δεν έγινε χωρίς να ανοίξει ρουθούνι. Περίμενες να τους ανοίξει ο Παπαδόπουλος την πόρτα και να πεί στη γυναίκα του: "Δέσποινα πιάσε δυο απεριτίφ για τα παλικάρια, έχουμε αλλαγή φρουράς στην εξουσία και το εορτάζουμε απόψε";

Και στο κάτω κάτω, σου είπα, δεν έζησα τότε και δεν ξέρω αν καν προκάλεσε. Νομίζω είμαι κάτι παραπάνω από σαφής.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
και ακομα μια φορα εμεις οπως οι πατερες μας πριν απο εμας και οι πατερες τους πριν απο αυτους καταλειξαμε στο οτι "παλια" ολα ηταν καλυτερα και "τωρα η νεολαια ειναι βολεμενη"

ελεος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.

Για μένα η εξέγερση του Πολυτεχνείου αποτελεί μια από τις ηχηρότερες αποδείξεις της νεότερη ελληνικής ιστορίας ότι οι αγώνες αποδίδουν και ότι ο λαός έχει τη δύναμη να πάρει στα χέρια του την τύχη του.

Συμφωνώ με tsitsilega και Val απογοητεύτηκα αρκετά που ήσουν τόσο ισοπεδωτικός.

Γιάννης : η εξέγερση του Πολυτεχνείου ήταν κοινωνικοανατρεπτική…απόλυτα πολιτική….πώς θα μπορούσε να είναι ο εορτασμός της επετείου πολιτικά ουδέτερος ?


Και μια ερώτηση …πόσοι από εσάς που κρίνετε τα επεισόδια στις πορείες του Πολυτεχνείου έχετε πάει στην πορεία?
Και κάτι ακόμα …η λέξη τραμπουκισμός δε σας λέει τίποτα ?


Υγ κάτι που θυμήθηκα και το θεωρώ κωμικοτραγικό…πριν μερικά χρόνια, όταν ήμουν ακόμη φοιτήτρια…η Φιλολογική Σχολή του Πανεπιστημίου αποφάσισε να μην καταθέσει στεφάνι γιατί απεφάνθησαν ιστορικά ότι δεν είχε σκοτωθεί κανένας στην εξέγερση..
Την πλειοψηφία του Δ.Σ, της Σχολής το κατείχε η ΔΑΠ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsitsilegas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsitsilegas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Πάντα κάποιοι θα βολεύονται με μια κατάσταση και άλλοι θα τρώγονται να την αλλάξουν. Σήμερα παρατηρείς κάτι διαφορετικό;

Δεν σε κατάλαβα. Συγκρίνεις ένα δικτατορικό καθεστώς στο οποίο απαγορευόταν να διαβάζεις κάποιες εφημερίδες ή κάποια βιβλία, απαγορεύονταν οι συγκεντρώσεις άνω των τεσσάρων ατόμων, απαγορεύονταν τραγούδια από συγκεκριμένους συνθέτες ...

... με τη σημερινή επίφαση δημοκρατίας;

Μάλλον κάπου τα'χεις μπερδέψει.

Έχουμε κυβέρνηση Νέας Δημοκρατίας:

Οι Νεοδημοκράτες χαμογελούν γιατί είναι τα δικά τους τα παλικάρια επάνω.
Οι Πασόκοι γκρινιάζουν γιατί αν ήταν επάνω ο Γιωργάκης "θα τα έκανε όλα καλύτερα".
Οι ΚΚΕδες τα βάζουν γενικά με το δικοματισμό
Ο Καρατζαφέρης τα βάζει με το σιωνισμό.
Ο μίστερ Τηλεφώς Παπανικόλας τα βάζει με τους μη Οικολόγους και δε συμμαζεύεται...

Όταν δεν κυβερνάς γκρινιάζεις (σε επίπεδο ηγετών). Όταν θεωρείς ότι δεν είσαι ελεύθερος να κάνεις και να πεις αυτά που θες, πάλι γκρινιάζεις, τσαντίζεσαι και αγωνίζεσαι (εδώ σε επίπεδο λαού). Πόσο μάλλον σ' ένα στρατοκρατικό και ετσιθελικό καθεστώς...εκτός κι αν τους συμπαθείς ή δε τους ενοχλείς, οπότε δε σε πειράζουν. Σου λέει "κάτσε σπίτι σου και μούγκα". Άμα τους πείς "θέλω να κυβερνήσω" δε θα τις φας; Άμα βγείς με τη μολότωφ δε θα τις φας; Τόσο δύσκολο σου φαίνεται να το αντιληφθείς φίλε μου;

Όντως μου φαίνεται δύσκολο να αντιληφθώ τι ακριβώς θες να πεις από την πολιτική ανάλυση 14χρονου που παραθέτεις.


Δεν ισοπεδώνω τίποτα. Όλα έχουν ένα ύψος και μια βαρύτητα. Εξαρτάται εσύ πως θες να τα δεις, απο χαμηλά ή όχι.;)

1) Γιατί εγώ ήξερα ότι ο αγωνιστής έχει κίνητρο την υπεράσπιση των δικαιωμάτων του λαού. Πως μετά από Χ χρόνια, τον βρίσκεις κουστουμαρισμένο σε κόμμα;
Ο κάθε αγωνιστής μπορεί να αγωνίζεται με ό,τι τρόπο νομίζει αυτός. Άλλοι με διαδηλώσεις, άλλοι με όπλα [βλ. επανάσταση του 1821, Δημοκρατική Άμυνα], άλλοι με τα γραπτά τους. Το ότι κάποιος δεν είναι στην οικοδομή ή στο εργοστάσιο αλλά σε μία εφημερίδα [για παράδειγμα] δεν τον κάνει λιγότερο αγωνιστή από κάποιον άλλο.
Για να το πω διαφορετικά: ο κάθε εργάτης δεν είναι, εκ της ιδιότητάς του αυτής και μόνο, αγωνιστής. Ούτε ο κάθε 'κουστουμαρισμένος' είναι 'ρεφορμιστής'. Κοινώς: τα ρούχα δεν κάνουν τον παπά.

Εκτός κι αν φόραγε κι ο Τσε Γκεβάρα καμιά κουστουμιά και έκανε επαναστάσεις και δε το ξέρω... Μην κοροϊδευόμαστε.
Δεν κοροϊδευόμαστε και απορώ για τον εκνευρισμό σου.
O Τσε Γκεβάρα έκανε επαναστάσεις - το αν φορούσε και κοστουμιά ή όχι έχει καμία σημασία;

2) Νιώθεις ότι σου αδικώ την αριστερά; Αφού στο κάτω κάτω στο ξεκαθάρισα, δεν υπάρχει αριστερά και δεξιά. Υπάρχει μόνο χρήμα. Όλα μπαίνουν σε εισαγωγικά εκτός από αυτό. Μείνε στην ουσία, μην παίζεις με τις λέξεις, πίσω από τις λέξεις έρχεται ο Αλέξης (παλιό τραγούδι, ξέρω...)
α. Δεν παίζω καθόλου με τις λέξεις. Φαίνεται ότι προσπαθείς ανεπιτυχώς να κάνεις χιούμορ με τραγουδάκια όταν στερείσαι ουσίας και επιχειρημάτων .

β. Δεν μου αδικείς τίποτα. Μην προσπαθείς να μου βάλεις ταμπέλα αριστερού ή δεξιού ή οτιδήποτε, θα αποτύχεις παταγωδώς. Τις ταμπέλες κράτα τες για όσους τις χρειάζονται για αυτοπροσδιορισμό. Προσωπικά είμαι μια χαρά χωρίς αυτές.

γ. "Όλα είναι χρήμα" γράφεις με περίσσιο στόμφο και μου "ξεκαθαρίζεις" ότι δεν υπάρχει αριστερά και δεξιά. Το αν πιστεύεις ότι οι διαχωριστικές γραμμές έχουν πέσει και υπάρχει σύγχιση, είναι άποψή σου. Σεβαστή αλλά παραμένει άποψή σου, όχι δεδομένο όπως το παρουσιάζεις. Δυστυχώς για σένα και ευτυχώς για τους υπόλοιπους, την άποψή σου δεν την συμμερίζεται η πλειοψηφία του κόσμου. Φαίνεται καθαρά ακόμα η διαχωριστική γραμμή 'αριστεράς' και 'δεξιάς' - κυρίως όταν φτάνουμε στην ανάλυση της ΑΙΤΙΑΣ κι όχι στην απλή καταγραφή της πραγματικότητας.

3) Δεν είπα κάτι τέτοιο, μην κάνεις αυθαίρετες υποθέσεις. Νομίζω ήμουν σαφής για τους ταραξίες.
Όχι, δεν ήσουν καθόλου σαφής για τους ταραξίες, όπως δεν ήσουν σαφής για τίποτα. Συγκεκριμένα είπες:
Η συνέχεια γνωστή, αρχίζουν οι αριστεροί τις κορώνες, οι "πιο δεξιά δε γίνεται" τις ξυνίλες και στις 12 το βράδυ το πανηγύρι τελειώνει με την Πατησίων, τη Στουρνάρα και την Τοσίτσα, να θυμίζουν Αντίς Αμπέμπα.
Ποιοί λοιπόν, κατά τη γνώμη σου, υποκινούν τους ταραξίες; Οι αριστεροί; Οι "πιο δεξιά δε γίνεται"; Άλλοι;
Τι επιδιώκουν και τι αποτέλεσμα υπάρχει από τη δράση τους;

1) Μια ζωή αυτή η γκρίνια... δε σου έριξα την ιδεολογία στα τάρταρα, χαλάρωσε. Πιστεύεις ότι ένας αυθεντικός αριστερός θα είναι απόψε έξω στους δρόμους και θα σπάει βιτρίνες; Νοήμονες αριστεροί και δεξιοί γνωρίζουν την κατάσταση που επικρατεί στο οικονομικο-κοινωνικο-πολιτικό σκηνικό και κάνουν 2 και 3 δουλειές για να σπουδάσουν τα παιδιά τους. Δεν σπάνε βιτρίνες ούτε τραγουδούν ύμνους. Ο κόσμος πεινάει πολύ φίλε για να βγει έξω ελαφριά τη καρδιά και να κάνει τον αλτρουιστή, σήμερα!
Αντιπαρέρχομαι τις εξυπνακίστικες κορώνες σου ["μια ζωή αυτή η γκρίνια...", "δε σου έριξα την ιδεολογία στα τάρταρα" κλπ] και παραμένω χα-λα-ρός.
Άλλος φαίνεται ότι εκνευρίζεται άνευ λόγου... :)

Αντιπαρέρχομαι επίσης τον άνευ προφανούς νοήματος λαϊκισμό. Φυσικά κανείς νοήμων δεν θα είναι στους δρόμους για να σπάσει βιτρίνες. Είτε αριστερός είτε δεξιός.

Αλλά δεν ήταν αυτή η ερώτησή μου. Σε περίπτωση που σου διέφυγε, στην παραθέτω και πάλι:
Γιατί πρέπει, εν ονόματι των αριστερών ή όποιων άλλων ιδεών, να γίνεται ισοπέδωση προς τα κάτω κι όχι εξίσωση προς τα πάνω;
Περιμένω εναγωνίως. :)

Όλοι προσπαθούν να αγωνιστούν για κάτι. Είτε αυτό λέγεται διατήρηση της εξουσίας για ιδίον όφελος, είτε ελευθερία του λόγου. Κάθε μορφή βίας είναι κατακριτέα, προερχόμενη απ' όποιονδήποτε, όμως κάθε επανάσταση, κάθε είδους, δεν έγινε χωρίς να ανοίξει ρουθούνι. Περίμενες να τους ανοίξει ο Παπαδόπουλος την πόρτα και να πεί στη γυναίκα του: "Δέσποινα πιάσε δυο απεριτίφ για τα παλικάρια, έχουμε αλλαγή φρουράς στην εξουσία και το εορτάζουμε απόψε";

Και στο κάτω κάτω, σου είπα, δεν έζησα τότε και δεν ξέρω αν καν προκάλεσε. Νομίζω είμαι κάτι παραπάνω από σαφής.:)

Μάλλον ασαφέστατος θα έλεγα ότι είσαι. Ανάμεσα στην καταδίκη της βίας από τη μία και στην εναγκάλισή της υπό όρους από την άλλη, δυστυχώς δεν απάντησες πουθενά.

Και κυρίως δεν απάντησες στο αρχικό ερώτημα αυτού του θέματος: Τι συμβολίζει σήμερα για εσένα το Πολυτεχνείο;

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Τιποτα.

Καποτε ισως να συμβολιζε την επανασταση, την αναγκη για ελευθερια, με καθε μεσο, ακομη και απο καποιον που το μονο που εχει ειναι η φωνη του. Χωρις οπλα.

Εγω πραγματικα οσο και να ψαχνω ονοματα φοιτητων που σκοτωθηκαν εκεινο το βραδυ, ακομη δεν εχω βρει... Μονο θυματα της Χουντας ολων των ετων και οχι εκεινης της μερας. Και αν οι μεγαλες δυναμεις δεν ηθελαν να πεσει η Χουντα, μερικοι φοιτητες δεν θα το εκαναν... Και η αρχη εγινε με την δημοσιοτητα που πηρε το θεμα στην υπολοιπη ευρωπη. Με την καλυψη των γεγονοτων απο τα ξενα ειδησιογραφικα καναλια.

Και αυτο που με νευριαζει αφανταστα ειναι οτι εχει γινει η επετειος των αριστερων... Η ταμπελα δηλαδη του αριστερου που μπαινει σε καθε αγωνιστη φοιτητη εκεινης της μερας, εναντια στη κακη δεξια... Οι κομματικες ταμπελες, που οδηγουν και στα σημερινα επεισόδια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Δεν σε κατάλαβα. Συγκρίνεις ένα δικτατορικό καθεστώς στο οποίο απαγορευόταν να διαβάζεις κάποιες εφημερίδες ή κάποια βιβλία, απαγορεύονταν οι συγκεντρώσεις άνω των τεσσάρων ατόμων, απαγορεύονταν τραγούδια από συγκεκριμένους συνθέτες ...

... με τη σημερινή επίφαση δημοκρατίας;

Μάλλον κάπου τα'χεις μπερδέψει.

Moi? Δε νομίζω φίλε μου. Άλλο είναι να συγκρίνεις καθεστώτα και άλλο να αναγάγεις παρατηρήσεις πολλών ετών σε θεμελιώδη κοινωνικά/συμπεριφορικά χαρακτηριστικά. Και στο κάτω κάτω το λες και ο ίδιος "επίφαση δημοκρατίας", οπότε δεν βλέπω να διαφωνείς κάπου μαζί μου.



Όντως μου φαίνεται δύσκολο να αντιληφθώ τι ακριβώς θες να πεις από την πολιτική ανάλυση 14χρονου που παραθέτεις.

Ήρεμα φίλε... Δεν καταλαβαίνω γιατί προβαίνεις σε τέτοιους χαρακτηρισμούς. Λεω τη γνώμη μου, αν σου αρέσει, θαυμάσια. Αν όχι, μπορείς να εκφραστείς πιό κόσμια. Ούτε σου είπα να μη με κρίνεις, ούτε σε φίμωσα, ίσα ίσα σε παρακαλώ να μου υποδεικνύεις τα λάθη μου. Απλά ζητώ λίγη ευγένεια. Δε μπορεί να έχουμε δύο μέτρα και δύο σταθμά εδώ μέσα. Πιστεύω ότι θα το έχεις διδαχθεί εγκαίρως αυτό, σωστά;


Ο κάθε αγωνιστής μπορεί να αγωνίζεται με ό,τι τρόπο νομίζει αυτός. Άλλοι με διαδηλώσεις, άλλοι με όπλα [βλ. επανάσταση του 1821, Δημοκρατική Άμυνα], άλλοι με τα γραπτά τους. Το ότι κάποιος δεν είναι στην οικοδομή ή στο εργοστάσιο αλλά σε μία εφημερίδα [για παράδειγμα] δεν τον κάνει λιγότερο αγωνιστή από κάποιον άλλο.
Για να το πω διαφορετικά: ο κάθε εργάτης δεν είναι, εκ της ιδιότητάς του αυτής και μόνο, αγωνιστής. Ούτε ο κάθε 'κουστουμαρισμένος' είναι 'ρεφορμιστής'. Κοινώς: τα ρούχα δεν κάνουν τον παπά.

Βεβαίως, αγωνιστής είναι και ο εργάτης αλλά και ο συγγραφέας. Εκείνος που δεν είναι αγωνιστής είναι όποιος θυσιάζει τον κοινό αγώνα για το προσωπικό του συμφέρον και μόνο.


Δεν κοροϊδευόμαστε και απορώ για τον εκνευρισμό σου.
O Τσε Γκεβάρα έκανε επαναστάσεις - το αν φορούσε και κοστουμιά ή όχι έχει καμία σημασία;

Δεν εκνευρίζομαι, απορώ που το είδες, ή μάλλον γιατί επιθυμείς διακαώς να το δείς.:worry:
Και σαφώς έχει μεγάλη σημασία αυτό που σου λέω διότι, εμμέσως πλήν σαφώς, αποφεύγεις μια πασιφανέστατη διαπίστωση όταν συγκρίνουμε τον Che με τη σημερινή αριστερά στην Ελλάδα.


α. Δεν παίζω καθόλου με τις λέξεις. Φαίνεται ότι προσπαθείς ανεπιτυχώς να κάνεις χιούμορ με τραγουδάκια όταν στερείσαι ουσίας και επιχειρημάτων .

Τουλάχιστον εγώ διαβάζοντας μια ολόκληρη άποψη, ένα κείμενο, δε στέκομαι στο τι περιέχουν τα εισαγωγικά μιας λέξης αλλά στο τι περιέχει κυριολεκτικά ολόκληρο το κείμενο.

β. Δεν μου αδικείς τίποτα. Μην προσπαθείς να μου βάλεις ταμπέλα αριστερού ή δεξιού ή οτιδήποτε, θα αποτύχεις παταγωδώς. Τις ταμπέλες κράτα τες για όσους τις χρειάζονται για αυτοπροσδιορισμό. Προσωπικά είμαι μια χαρά χωρίς αυτές.

Γιατί ασχολείσαι με τον "ταμπελισμό" τόσο πολύ αν είσαι μια χαρά χωρίς αυτόν; Εγώ απλά κάνω τις διαπιστώσεις μου με βάση αυτά που διαβάζω. Το ίδιο κάνουν και όλοι οι υπόλοιποι αναγνώστες εδώ. Διαβάζουν και διαπιστώνουν. Αν όλα αυτά δεν είναι μια επίφαση ειλικρίνειας, δεν έχεις τίποτα να φοβάσαι από κανέναν μας.;)

γ. "Όλα είναι χρήμα" γράφεις με περίσσιο στόμφο και μου "ξεκαθαρίζεις" ότι δεν υπάρχει αριστερά και δεξιά. Το αν πιστεύεις ότι οι διαχωριστικές γραμμές έχουν πέσει και υπάρχει σύγχιση, είναι άποψή σου. Σεβαστή αλλά παραμένει άποψή σου, όχι δεδομένο όπως το παρουσιάζεις. Δυστυχώς για σένα και ευτυχώς για τους υπόλοιπους, την άποψή σου δεν την συμμερίζεται η πλειοψηφία του κόσμου. Φαίνεται καθαρά ακόμα η διαχωριστική γραμμή 'αριστεράς' και 'δεξιάς' - κυρίως όταν φτάνουμε στην ανάλυση της ΑΙΤΙΑΣ κι όχι στην απλή καταγραφή της πραγματικότητας.

Κι επειδή συμμερίζεται κάτι η πλειοψηφία του κόσμου, πάει να πεί ότι είναι σωστό;:confused:
Η αιτία φίλε δεν βρίσκεται στα -εξαφανισμένα πλέον- ιδεώδη, αλλά στην υποκινούμενη πόλωση που επικρατεί και εξυπηρετεί μόνο τη συντήρηση του ενδιαφέροντος και της υποστήριξης του κόσμου στους πολωτές. Ευτυχώς αρκετοί ξυπνούν, εξού και τα μεγάλα ποσοστά αποχής στις εκλογές.


Όχι, δεν ήσουν καθόλου σαφής για τους ταραξίες, όπως δεν ήσουν σαφής για τίποτα. Συγκεκριμένα είπες:

Ψέμματα είναι;:confused:



Ποιοί λοιπόν, κατά τη γνώμη σου, υποκινούν τους ταραξίες; Οι αριστεροί; Οι "πιο δεξιά δε γίνεται"; Άλλοι;
Τι επιδιώκουν και τι αποτέλεσμα υπάρχει από τη δράση τους;

Θέλεις να αναλύσεις κάτι συγκεκριμένο και κωλύεσαι να εκφράσεις τη γνώμη σου; Γιατί εγώ δε θυμάμαι να ανέφερα τη λέξη "υποκινούν".;)


Αντιπαρέρχομαι τις εξυπνακίστικες κορώνες σου ["μια ζωή αυτή η γκρίνια...", "δε σου έριξα την ιδεολογία στα τάρταρα" κλπ] και παραμένω χα-λα-ρός.
Άλλος φαίνεται ότι εκνευρίζεται άνευ λόγου... :)

Όπως σου είπα και πρίν, ζητώ λίγη ευγένεια. Φαίνεται πρέπει να την απαιτήσω.:hmm: Και μην παλεύεις να με κάνεις να φανώ εκνευρισμένος. Μια χαρά είμαι, έχω βάλει το χαμόγελο και χορεύω χασαποσέρβικο με συνοδεία λαούτου και ηλεκτρικής κιθάρας.:clapup:

Αντιπαρέρχομαι επίσης τον άνευ προφανούς νοήματος λαϊκισμό. Φυσικά κανείς νοήμων δεν θα είναι στους δρόμους για να σπάσει βιτρίνες. Είτε αριστερός είτε δεξιός.

Αν είναι λαϊκισμός, τότε έχει δόση υπερβολής. Κι αν έχει δόση υπερβολής τότε πρέπει αυτό να με κάνει έναν κοινό δημαγωγό. Γιατί λοιπόν δε ρωτάς τα μέλη του e-steki αν γιόρτασαν το Πολυτεχνείο, σπάζοντας βιτρίνες; Γιατί δε το κάνεις; Αν είμαι όντως δημαγωγός, τότε θα πρέπει να απαντήσουν πολλοί θετικά στο ερώτημα αν έσπασαν βιτρίνες.;)

Αλλά δεν ήταν αυτή η ερώτησή μου. Σε περίπτωση που σου διέφυγε, στην παραθέτω και πάλι:
Γιατί πρέπει, εν ονόματι των αριστερών ή όποιων άλλων ιδεών, να γίνεται ισοπέδωση προς τα κάτω κι όχι εξίσωση προς τα πάνω;
Περιμένω εναγωνίως. :)

Και θα περιμένεις για πολλά χρόνια ακόμα μέχρι να μπορέσεις να καταλάβεις -εσύ και πολλοί άλλοι- την απάντηση, μια απάντηση που δεν πρέπει και δε μπορώ ελαφρά τη καρδία, να τη δώσω εγώ αλλά η κοινωνία. Είναι τουλάχιστον αφελές να πιστεύουμε ότι σε κάθε πολύπλοκο πρόβλημα, υπάρχει πάντα μια απλή εξήγηση.:)



Μάλλον ασαφέστατος θα έλεγα ότι είσαι. Ανάμεσα στην καταδίκη της βίας από τη μία και στην εναγκάλισή της υπό όρους από την άλλη, δυστυχώς δεν απάντησες πουθενά.

Όπως είπα, εξαρτάται από το σημείο αναφοράς. Εσένα ποιό είναι το δικό σου;:worry:

Και κυρίως δεν απάντησες στο αρχικό ερώτημα αυτού του θέματος: Τι συμβολίζει σήμερα για εσένα το Πολυτεχνείο;

:)

Το γνωστό Ανώτατο εκπαιδευτικό ίδρυμα που σπουδάζουν τόσα λαμπρά μυαλά της χώρας μας. Το είπα και στο αρχικό μου πόστ.:)

Καλό σου απόγευμα!:hello:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
Για μένα η εξέγερση του Πολυτεχνείου αποτελεί μια από τις ηχηρότερες αποδείξεις της νεότερη ελληνικής ιστορίας ότι οι αγώνες αποδίδουν και ότι ο λαός έχει τη δύναμη να πάρει στα χέρια του την τύχη του.
...

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τα λόγια της Prime... για το τι θεωρώ οτι ήταν το Πολυτεχνείο...
Όσο για το 2006, το Πολυτεχνείο είναι μια ακόμα ημερομηνία που λόγο της εμπορικότητας της κάποιοι θα εκμεταλλευτούν ή τουλάχιστον θα προσπαθήσουν να εκμεταλλευτούν για να προβάλουν με άλλο ενα τρόπο τα έργα ή τον εαυτό τους.
Αυτη η ημερομηνία με έχει βοηθήσει να καταλάβω την έννοια της πολιτικής στην Ελλάδα, απο την καλή αλλά και απο την ανάποδη!!!
Μερικές άλλες έννοιες που μου έμαθε, είναι αυτή της υποκρισίας, της εμπορευματοποίησης, των γνωστών-άγνωστων αλλά και της μαυρίλας που φαίνεται στο μέλλον!

Αλήθεια, σήμερα θα μπορούσε να υπάρξει μια τέτοιου είδους αντίδραση απο την νεολαία? Για ποιον λόγο? Για ποια ιδανικά και για ποια ιδεολογία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Kάθε χρόνο τέτοια μέρα διαβάζω τις εφημερίδες, ακούω ηχητικά ντοκουμέντα και νιώθω να ανατριχιάζω ολόκληρη, με παίρνουν τα κλάμματα.

Και κάθε χρόνο τέτοια μέρα κάνω την ίδια ερώτηση στον εαυτό μου...
Αν ζούσες τότε, αν ήσουν τότε 20 χρονών φοιτήτρια στο πολυτεχνείο και όχι 25 χρόνια μετά, θα πήγαινες εκεί? Θα πήγαινε η τάδε, η δείνα, ο τάδε, ο δείνα?

Και κάθε χρόνο αποφεύγω να απαντήσω...

Γιατί κάθε χρόνο απογοητεύομαι από μένα, από τους γύρω μου...

Νομίζω ότι η ΚουΕ περιέγραψε πολύ καλά στο πρώτο της ποστ αυτό που πολλοί από μας νιώθουμε αυτή τη μέρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top