Γενική συζήτηση για τα domains

Είναι θετική η γνώμη σας για τα domain με ελληνικούς χαρακτήρες;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 23)
  • Ναι

    Ψήφοι: 8 34.8%
  • Όχι

    Ψήφοι: 15 65.2%

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
Σαφώς και δεν είναι κακό πράγμα. Συμφωνούμε όλοι απόλυτα. Οπότε που ήταν το μπέρδεμα στα ερωτικα και τα πρόστυχα πιο πάνω; Πάλι δεν κατάλαβα! :worry:

Απλα εγώ έφερα δύο παραδείγματα το ένα με βάση την απάντηση της Μισέλ το οποίο δεν θεωρώ πρόστυχο και στον αντίποδα κατι που δεν θεωρώ ερωτικό αλλα πρόστυχο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Τότε μου φαίνεται ακόμα πιο χαζό το όλο μέτρο!
Τέσπα, ούτως ή αλλως δεν μου αρέσει ούτε το e-στεκι.gr ούτε το ε-στεκι.gr... :P
οκ... και ας ανασκαλέψω μερικά ξυνά σταφύλια :P
αν είναι θα ήταν η-στέκι.gr:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
το η-εστεκι.gr προσωπικα δεν μου αρεσει καθολου ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ούτε εμένα αλλά νομίζω ότι όλα είναι θέμα συνήθειας....
γενικώς δεν θα ήταν άσχημα να χρησιμοποιούνται....
βαδίζουμε ολοένα προς το να ξεχάσουμε την ίδια μας την γλώσσα....
το βρίσκω τραγικό το ότι οι περισσότεροι χρήστες το βρίσκουν πιο εύκολο και βολικό το να γράψουν Greeklish απ την ελληνική γλώσσα που είναι η μητρική τους!
Για να μην παρεξηγηθώ.... πριν έρθω στο στέκι... έγραφα ΜΟΝΟ greeklish:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
ούτε εμένα αλλά νομίζω ότι όλα είναι θέμα συνήθειας....
γενικώς δεν θα ήταν άσχημα να χρησιμοποιούνται....
βαδίζουμε ολοένα προς το να ξεχάσουμε την ίδια μας την γλώσσα....
το βρίσκω τραγικό το ότι οι περισσότεροι χρήστες το βρίσκουν πιο εύκολο και βολικό το να γράψουν Greeklish απ την ελληνική γλώσσα που είναι η μητρική τους!
Για να μην παρεξηγηθώ.... πριν έρθω στο στέκι... έγραφα ΜΟΝΟ greeklish:redface:

Χμμμμ ο κρυφός δάκτυλος των greeklish χτυπά:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Πιστεύω ότι θα ήταν καλό.Μην κοιτάτε sites που τα έχουμε συνηθήσει.Πχ αν κάποιος ψάχνει το site της καθημερινής, γιατί πρέπει να μυρίσει τα δάχτυλα του για να δει αν θα είναι kathimerini, kathimerinh, ka8hmerinh, ka8imerini ή δεν ξέρω κι εγώ πώς αλλιώς.Δηλαδή υπάρχουν πολλά sites ελληνικών εταιριών που δεν απευθύνονται σε κάποιον από το εξωτερικό.Δε σημαίνει ότι αν επιτρέπονταν τα ελληνικά για τα domains θα γίνονταν ΟΛEΣ οι διευθύνσεις στα ελληνικά.
Αλλά γιατί να μην έχει κάποιος την επιλογή?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
πριν έρθω στο στέκι... έγραφα ΜΟΝΟ greeklish

Χχμμμ.. Κι εγω τα ιδια! :redface:


Πιστεύω ότι θα ήταν καλό.Μην κοιτάτε sites που τα έχουμε συνηθήσει.Πχ αν κάποιος ψάχνει το site της καθημερινής, γιατί πρέπει να μυρίσει τα δάχτυλα του για να δει αν θα είναι kathimerini, kathimerinh, ka8hmerinh, ka8imerini ή δεν ξέρω κι εγώ πώς αλλιώς.Δηλαδή υπάρχουν πολλά sites ελληνικών εταιριών που δεν απευθύνονται σε κάποιον από το εξωτερικό.Δε σημαίνει ότι αν επιτρέπονταν τα ελληνικά για τα domains θα γίνονταν ΟΛEΣ οι διευθύνσεις στα ελληνικά.
Αλλά γιατί να μην έχει κάποιος την επιλογή?;)


+1 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALR

Νεοφερμένος

Ο Thanasis P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Οι περισσότεροι σχεδόν, κάποτε γράφαμε greeklish.

Εκτός άλλων, το να γράφουμε Ελληνικά μας ωφελεί και στην εργασία μας. (Όσοι μάθαν τυφλό σύστημα γράφοντας στα forum καταλαβαίνουν τι εννοώ)

Η γνώμη μου ωστόσο είναι ότι βάζουμε τον χρήστη σε διαδικασία όταν η διεύθυνση είναι www.ελληνικά.com , με το διπλό shift+alt που χρειάζεται, και η διαδικασία ώς γνωστόν, μόνο καλό δεν κάνει σε ένα website.
Όσο απλότερη είσοδος, τόσο το καλύτερο. Αν ήταν ςςς.ελληνικά.ψομ δεν θα έλεγα όχι :p

Τώρα, για δεύτερο Ελληνικό domain, δεν το συζητώ, όποιος μπορεί να το κάνει μόνο καλό θα του αποφέρει, μιας και οι πολλές επιλογές είναι στα + .
Το θέμα είναι ότι αυξάνονται τα έξοδα της ιστοσελίδας και είναι βάρος αυτό έστω και το μικρό ποσό, όταν δεν υπάρχει οικονομικό όφελος από αυτήν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
επαναφερω το θεμα... αν καποιος ξερει να μου πει, αν εχουν ηδη βγει στην "αγορα" τετοια domains...καποιος προθυμοποιηθηκε να μου πουλησει ενα ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ DOMAIN ΑΛΛΑ ειναι με ελληνικα...

του εξεφρασα ολη μου τη δυσαρεσκεια αλλα αυτος το χει θεοποιησει πια...

εγω τελικως δε το πηρα, αλλα πειτε μου κι εσεις καμια γνωμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
επαναφερω το θεμα... αν καποιος ξερει να μου πει, αν εχουν ηδη βγει στην "αγορα" τετοια domains...καποιος προθυμοποιηθηκε να μου πουλησει ενα ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ DOMAIN ΑΛΛΑ ειναι με ελληνικα...

του εξεφρασα ολη μου τη δυσαρεσκεια αλλα αυτος το χει θεοποιησει πια...

εγω τελικως δε το πηρα, αλλα πειτε μου κι εσεις καμια γνωμη...
Έχουν βγει στην αγορά και μάλλον απέτυχαν κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
επαναφερω το θεμα... αν καποιος ξερει να μου πει, αν εχουν ηδη βγει στην "αγορα" τετοια domains...καποιος προθυμοποιηθηκε να μου πουλησει ενα ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ DOMAIN ΑΛΛΑ ειναι με ελληνικα...

του εξεφρασα ολη μου τη δυσαρεσκεια αλλα αυτος το χει θεοποιησει πια...

εγω τελικως δε το πηρα, αλλα πειτε μου κι εσεις καμια γνωμη...
Ναι, υπάρχουν στην αγορά κι έχω πετύχει κάμποσα site με ελληνικό domain. Συμβουλή μου να μην τα προτιμήσεις για διάφορους λόγους, όπως η κωδικοποίηση (κάποια pc's δεν πιάνουν Ελληνικά), αλλά και γιατί πολλοί.... βαριούνται τα Ελληνικά χρησιμοποιώντας κατά κόρον greeklish.

Έτσι θα υπάρχουν προβλήματα, όπως πχ με τις τονισμένες λέξεις. Το Τζοβάννα είναι διαφορετικό από το Τζοβαννα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ωχ ναι...αρα καλα εκανα και δε το πηρα μαλλον... θενκς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ναι, υπάρχουν στην αγορά κι έχω πετύχει κάμποσα site με ελληνικό domain. Συμβουλή μου να μην τα προτιμήσεις για διάφορους λόγους, όπως η κωδικοποίηση (κάποια pc's δεν πιάνουν Ελληνικά), αλλά και γιατί πολλοί.... βαριούνται τα Ελληνικά χρησιμοποιώντας κατά κόρον greeklish.

Έτσι θα υπάρχουν προβλήματα, όπως πχ με τις τονισμένες λέξεις. Το Τζοβάννα είναι διαφορετικό από το Τζοβαννα.
Όταν αγοράσεις ένα ελληνικό domain σου δίνουν και όλα τα αντίστοιχα ομόφωνα. π.χ. αν αγοράσεις το www.ηλίθιος.gr θα σου δώσουν και το www.ιλιθειος.gr www.υλλιθυος.gr κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ωχχ!!!
εισαι σιγουρος για αυτο??


προφανως δλδ κι εμενα θα μου εδιναν και τα δυο που λεει ο γιωργος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Όταν αγοράσεις ένα ελληνικό domain σου δίνουν και όλα τα αντίστοιχα ομόφωνα. π.χ. αν αγοράσεις το www.ηλίθιος.gr θα σου δώσουν και το www.ιλιθειος.gr www.υλλιθυος.gr κτλ
Οι δυνατοί συνδιασμοί είναι πάρα πολλοί πάντως.


Και btw, το τέσταρα με ένα site.... και δεν έχει κανένα ομόφωνο. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Απόφαση 351/76 Άρθρο 3 Παράγραφος 7

Άλλες μορφές του ίδιου Ονόματος Χώρου δηλαδή Ονόματα Χώρου που προέρχονται από τον συνδυασμό της πεζής μορφής χωρίς σημεία στίξης με σημεία στίξης σε διαφορετικά σημεία από αυτά της πεζής μορφής που δηλώνει ο Καταχωρούμενος, δεσμεύονται αυτόματα για τον ίδιο αλλά δεν περιλαμβάνονται στην ατομική διοικητική πράξη εκχώρησης και ενεργοποιούνται κατόπιν αιτήματος το οποίο υποβάλεται στην ΕΕΤΤ. Οι ανωτέρω αιτήσεις για ενεργοποιήσεις Ονομάτων Χώρου που έχουν δεσμευθεί ενεργοποιούνται χωρίς να απαιτείται Απόφαση της ΕΕΤΤ.

------
Τελικά η ορθογραφία δεν πιάνετε όποτε είχα άδικο πιο πάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ε αποφασιστε αν εκανα καλα η οχι ντε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εγώ επιμένω στο ξένο domain. :)


Είναι πολύ πιο λειτουργικό από το Ελληνικό, άρα συμφέρει. Ποιος ο λόγος να πάρεις Ελληνικό; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
ε αποφασιστε αν εκανα καλα η οχι ντε!
Για εμένα έκανες καλά. Γενικά μην αγοράζεις πότε domain από άσχετα άτομα που δεν είναι πιστοποιημένα από την ΕΕΤΤ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Και για μένα έκανες καλά. Έχεις δει κανένα δημοφιλές site με το ΚΥΡΙΟ domain του να είναι ελληνικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top