Νηστίσιμη ...πατατο-ντομάτα

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Εεε λοιπόν αφού κανείς σας δεν είπε καμια καλή νηστίσιμη συνταγή...αυτοδημιουργησα και απόψε!:P

Λοιπόν. Το φαγάκι αυτό το ονομάζω νηστίσιμη πατατοντομάτα.:whistle:



Βάζουμε τις πατάτες αφού τις πλύνουμε ολόκληρες με την φλούδα στο ταψί. Τις τσιμπάμε για να ψηθούν πιο γρήγορα και τις βαζουμε στον φούρνο. Αφού περάσει καμία ωρίτσα και δούμε ότι έχουν ψηθεί τις ανοίγουμε.

Παίρνουμε μια ντομάτα. Την ψιλοκόβουμε. Βάζουμε λίιιγο λάδι στο τηγανι και αφού ζεσταθει βάζουμε την ψιλοκομμένη ντομάτα μέσα. Την αφήνουμε να "μελώσει" φυσικά βάζουμε αλάτι, πιπέρι και ταμπάσκο.:clapup:
Αφού "μελώσει" βάζουμε και τα κομματάκια της ντομάτας...

Το ανακατεύουμε για λιγο και έτοιμο για κατανάλωση. :D

(Οι πατάτες θέλουν αλάτι και από μόνες τους)


Καλή σας όρεξη!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Παίρνουμε μια ντομάτα. Την ψιλοκόβουμε. Βάζουμε λίιιγο λάδι στο τηγανι και αφού ζεσταθει βάζουμε την ψιλοκομμένη ντομάτα μέσα. Την αφήνουμε να "μελώσει" φυσικά βάζουμε αλάτι, πιπέρι και ταμπάσκο.:clapup:
Αφού "μελώσει" βάζουμε και τα κομματάκια της ντομάτας...
Κάτι δεν πάει καλά εδώ... :hmm: :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αφού "μελώσει" βάζουμε και τα κομματάκια της ντομάτας...
Αφού μελώσει τι; Η ντομάτα; Και όταν μελώσει βάζουμε μέσα τα κομματάκια της ντομάτας; :worry:
Έχω χαθεί, sorry :/: αλλά φαίνεται ενδιαφέρουσα η πρότασή σου και θέλω να τη δοκιμάσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Αφού μελώσει τι; Η ντομάτα; Και όταν μελώσει βάζουμε μέσα τα κομματάκια της ντομάτας; :worry:
Έχω χαθεί, sorry :/: αλλά φαίνεται ενδιαφέρουσα η πρότασή σου και θέλω να τη δοκιμάσω.

Εχεις δίκιο.... Αφού "μελώσει" η ντομάτα βάζουμε τα κομματάκια της πατάτας...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dianechristy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dianechristy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Βάζουμε τις πατάτες αφού τις πλύνουμε ολόκληρες με την φλούδα στο ταψί. Τις τσιμπάμε για να ψηθούν πιο γρήγορα και τις βαζουμε στον φούρνο. Αφού περάσει καμία ωρίτσα και δούμε ότι έχουν ψηθεί τις ανοίγουμε.
Σου έχω κάτι πιο εύκολο... Βαλε τις πατάτες στον φούρνο μικροκυμάτων ( αν υπάρχει φυσικά στο σπίτι) για κανενα δεκάλεπτο και γίνονται τέλειες... Ότι πρέπει για την νηστεία...... :)
Ή το καλύτερο για αυτους που νηστευουν.... μια απλή σαλατίτσα (ο καθένας βάζει ότι θέλει μέσα.... :P) !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Σου έχω κάτι πιο εύκολο... Βαλε τις πατάτες στον φούρνο μικροκυμάτων ( αν υπάρχει φυσικά στο σπίτι) για κανενα δεκάλεπτο και γίνονται τέλειες... Ότι πρέπει για την νηστεία...... :)
Ή το καλύτερο για αυτους που νηστευουν.... μια απλή σαλατίτσα (ο καθένας βάζει ότι θέλει μέσα.... :P) !!

Είναι καλή η ιδέα σου αλλά δεν πολυσυμπαθώ τον φούρνο μικροκυμάτων. Και στον φούρνο δεν τρελαίνομαι...Ο καλύτερος τρόπος είναι στο τζάκι...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ο καλύτερος τρόπος είναι στο τζάκι...:D

E ναι, αλλα αναβεις το τζακι για να ψησεις 5 πατατες?!
Εγω οχι!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
E ναι, αλλα αναβεις το τζακι για να ψησεις 5 πατατες?!
Εγω οχι!:P

:P:P
Φυσικά και όχι! Αν όμως είναι ήδη αναμμένο γιατί οχι;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top