• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Έντονος πόνος στο αυτί

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Παιδια εχει τυχει σε κανενα σας μετα απο ομιλια στο κινητο να πονατε εντονα το αυτι σας βαθια και να νιωθετε και αισθημα ιλιγγου?
χτες μιλουσα στο τηλεφωνο για αρκετες ωρες και αμεσως μετα μεχρι σημερα ποναω αφανταστα βαθια στο αυτι και εχω ιλιγγο. πηγα στο γιατρο δυο φορες παλιοτερα του το εχω αναφερει οτι εχω πονο στο αυτι με εξετασε μου ειπε οτι δεν βλεπει προβλημα στο τυμπανο, μου εκανε και μια αλλη εξεταση με ηχους ολα καλα ειπε. αυτο που νιωθω τον πονο δηλ. μου ειπε ειναι απο την πιεση που προκαλειται απο το διαφραγμα στη μυτη. γιατι ομως μου συμβαινει μετα που μιλαω στο κινητο?

μηπως γνωριζετε κατι επι του θεματος με κινητα και κατα ποσο μπορει να επηρεασουν? αν ναι, τι εναλλακτικη θα μπορουσα να εχω, να χρησιμοποιω hands free? οτι γνωριζετε και αν ακουσατε κατι επι του θεματος θα το εκτιμουσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Κάποτε είχα ακούσει πως το hands free είναι χειρότερο απ όλα, καλύτερο το bluetooth!

Δεν ξέρω κατα πόσο επηρεάζει το τηλέφωνο τον πόνο που έχεις! Μήπως εχεις κάποιο προβλημα με το διαφραγμα και προκαλείται απο εκει? Μήπως με τα αυτια σου?
Παρατήρησε τι γίνεται ακριβώς και πότε σου δημιουργείται! Μήπως φταίει το διαφραγμα επειδή πιθανώς να μιλάς για πολύ ώρα, εχεις παρατηρήσει κατι τετοιο αλλη φορα? Το καλύτερο βέβεια είναι να μην μιλάς τόσο πολυ στο τηλέφωνο, για αλλους λόγους!
Αν δεις οτι δεν σταματαει απευθύνσου σε ΩΡΛ, κατι παραπάνω θα ξέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Ψυχοσωματικά είναι αυτά... και ένας θείος που ξέρω όταν μιλάει στο κινητό και οδηγάει του μυρίζει μπαρούτι. Άντε συμμαζέψτε λίγο το μυαλό σας και μην ανακατεύετε την υγεία με προκαταλήψεις και κολλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Κάτσε ρε QsLv, η ακτινοβολία του κινητού μπορεί να μετατραπεί σε τοπική αύξηση της θερμοκρασίας του σώματος. Μάλιστα πλέον, μπορώ να εκτιμήσω και την ακτινοβολία, έχω παρατηρήσει ότι αν η θερμοκρασία του αυτιού αυξηθεί με 10λέπτη κλήση τότε το κινητό σίγουρα έχει πάνω από 1.5w/kg SAR

Φαντάζομαι ότι κάτι τέτοιο εννοεί moonlight ...
Moonlight, καθαρά από εμπειρία θα σου έλεγα πάρε κάποιο καλό bluetooth. Η ακτινοβολία του bluetooth είναι υπερβολικά χαμηλή και παράλληλα έχω ακούσει από φυσικούς, ότι το ενσύρματο handsfree θα μπορούσε να λειτουργεί και σαν αγωγός. Το τελευταίο δεν έχω τις γνώσεις να το επιβεβαιώσω, αλλά θα σου πρότεινα είτε bluetooth είτε αλλαγή συσκευής (αν ψάξεις για SAR και το μοντέλο του κινητού, θα βρεις την εκπομπή). Θα σου πρότεινα να πάρεις κάτι κάτω από 1w/kg, υπάρχουν πολλές συσκευές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Στην ιατρική φυσική μας είχαν πει ότι το bluetooth είναι χειρότερο από το handsfree. Άντε βγάλε άκρη. Τελικά τι ισχύει; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν ξέρω, εγώ το μόνο που κοιτάω είναι το λεγόμενο SAR. Δηλαδή από την στιγμή που ένα bluetooth έχει 0.1w/kg και από την στιγμή που η ΕΕ απαγορεύει πάνω από το 2 και από την στιγμή που το σώμα μου δεν έχει δείξει κάποια ενόχληση με bluetooth, τα "εμπιστεύομαι"

Ωστόσο σαφώς και δεν μπορώ να φανταστώ τι διαφορετικό μπορεί να προκαλεί το bluetooth και ειδικά από την στιγμή που έχουν παρόμοια φιλοσοφία με τα κινητά σαν τεχνολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω αν συνδέσουμε *hands free αν το hands free λειτουργεί σαν κεραία για το gsm σήμα. Βέβαια και σαν κεραία να λειτουργεί αμφιβάλω αν είναι επιζήμιο για τον οργανισμό γιατί νομίζω ότι η ενίσχυση του σήματος γίνεται στο κινητό και όχι στη κεραία. Ας πει τη γνώμη του κάποιος ειδικός
Πάντως το bluetooh θεωρείται ασφαλές γιατί *έχει πολύ χαμηλή ακτινοβολία σε σχέση με το κινητό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Μάλλον ρε παιδιά να το πάρουμε σοβαρά τώρα και ο θείος που μυρίζει μπαρούτι από την ακτινοβολία του κινητού είναι. Επίσης κύριε καπιτάλα χρησιμοποιείτε κινητό; Να τσεκάρετε την κινητικότητα του σπέρματός σας επειγόντως!

Αν η κοπέλα έχει πονοκέφαλο και ίλιγγο, να πάρει τον ομματιών της και να πάει στο νευρολόγο να την ελέγξει. Τι κάθεστε και συζητάτε μαλακίες για κινητά και δε συμμαζεύεται. Και στην έρημο έχει 60 βαθμούς θερμοκρασία και θα ζεσταινόμαστε αλλά ίλιγγο δεν παθαίνουμε. Και όταν ακουμπάω το κεφάλι μου στο καλοριφέρ ίλιγγος μια φορά δε μ'έχει πιάσει. Και με ασύρματα ίντερνετ, τηλέφωνα, 50 κινητά γύρω γύρω στο λεωφορείο, κεραίες, ταλαντούμενα μηχανήματα, ηλεκτρισμό παντού, κοσμική ακτινοβολία, γ, χ, οτιδήποτε ακτινοβολία, ΔΕΝ ΤΗΝ πιάνει ίλιγγος και τώρα την πιάνει από το κινητό στο αυτί. Η "τοπική αύξηση της θερμοκρασίας" δεν είναι ιατρική εξήγηση του ιλίγγου. Και τα γκομενάκια παλιά νόμιζαν ότι οι κολπικές πλύσεις είναι αντισυλληπτικό... και άμα είναι ψυχοσωματικό, μόλις εφαρμόσει την μπλουτουθική θεραπεία που της προτείνουμε οι διαδικτυακοί δόκτωρες, θα της φύγουν τα συμπτώματα. Πρώτη ή τελευταία είναι που έχει τέτοια; Όλοι έχουμε...

Αν θέλετε να βαυκαλίζεστε με τις παπαριές, πάντως, καλώς... δίνουν και τροφή για "διαφωτισμό".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μάλλον ρε παιδιά να το πάρουμε σοβαρά τώρα και ο θείος που μυρίζει μπαρούτι από την ακτινοβολία του κινητού είναι.
Καλά το μπαρούτι, εγώ αναφερόμουν καθαρά στην "ενόχληση" που προκαλεί το κινητό.

Επίσης κύριε καπιτάλα χρησιμοποιείτε κινητό; Να τσεκάρετε την κινητικότητα του σπέρματός σας επειγόντως!
Πλάκα πλάκα, το καλοκαίρι πρόσεξα ότι εκτός ότι βάζω το κινητό στην ζώνη, πλέον έχω μόνιμα ανοιχτή σύνδεση 3G σκέφτομαι σοβαρά να κάνω σχετική εξέταση, αλλά δεν θέλω να μου χαλάσει το summer mode.
Σοβαρά, τέτοια προβλήματα είναι μόνιμα;
(Πρόσεξε πως θα απαντήσεις Γιατρέ, είπαμε summer mode. Η ψυχολογία του ασθενή ίσως είναι σημαντικότερη και από την καθεαυτή ασθένεια :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Παρατήρησε τι γίνεται ακριβώς και πότε σου δημιουργείται!
αυτο παρατηρησα. οτι οποτε μιλω στο κινητο για αρκετη ωρα ποναω πολυ. δεν μου συμβαινει ποτε σε αλλες περιπτωσεις.
το θεμα ειναι οτι απευθυνθηκα σε ΩΡΛ και μου ειπε οτι ο πονος προερχεται απο το διαφραγμα που προκαλει πιεση στο αυτι αλλα πως στο καλο συνδεεται αυτο με το κινητο δεν καταλαβα.

(αν ψάξεις για SAR και το μοντέλο του κινητού, θα βρεις την εκπομπή). Θα σου πρότεινα να πάρεις κάτι κάτω από 1w/kg, υπάρχουν πολλές συσκευές
το ΝΟΚΙΑ Ε66 εχω. Εψαξα μου βγαζει τρεις επιλογες και μου το χωριζει σε 3 διαφορετικα type RM. δεν ξερω τι ειναι αυτο ομως. παντως και στα τρια ειναι πανω απο 1-1.20 w/kg


πς. μ'αρεσει που ολα τα ριχνουμε στα ψυχοσωματικα. το να αντιδρασει το σωμα μας με συμπτωματα χωρις παθολογια θα πρεπει να περναμε και μια φαση εντονου αγχους για να κτυπησει καπου στο σωμα μας.
επισης εγω ρωτησα αν ετυχε σε καποιον να εχει παθει κατι παρομοιο. δεν ειπα οτι ειναι απο το κινητο, απλα αναρωτηθηκα αν παιζει ρολο αφου το προσεξα οτι καθε φορα που μιλαω εκτεταμενα στο κινητο ποναω. τωρα μπορει να ειναι κατι αλλο και να ειναι θεμα λαβυρινθου οποτε να ενιωσα το αισθημα του ιλιγγου συγχρονως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Λίγο άσχετο αλλά μόλις έπεσα πάνω σε αυτό το κόμικ:


[W.H.O.= World Health Organisation, Παγκόσμια Οργάνωση Υγείας]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Λίγο άσχετο αλλά μόλις έπεσα πάνω σε αυτό το κόμικ:
https://imgs.xkcd.com/comics/cell_phones.png

[W.H.O.= World Health Organisation, Παγκόσμια Οργάνωση Υγείας]



:D nice
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top