Το οικονομικό σας πλάνο

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Ετυχε να διαβασω αρκετα νηματα περι επαγγελματος, επιχειρηματικοτητας, χρηματος κλπ. Και δεν μιλαω μονο για εδω. Πολλες αναλυσεις και ειναι λογικό, εφοσον το χρημα ειναι βασικο στοιχειο της ζωης. Εχετε ενα πλανο για αυτο το θεμα; Ξερετε τι επιδιωκετε και πώς θα το πετυχετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Ετυχε να διαβασω αρκετα νηματα περι επαγγελματος, επιχειρηματικοτητας, χρηματος κλπ. Και δεν μιλαω μονο για εδω. Πολλες αναλυσεις και ειναι λογικό, εφοσον το χρημα ειναι βασικο στοιχειο της ζωης. Εχετε ενα πλανο για αυτο το θεμα; Ξερετε τι επιδιωκετε και πώς θα το πετυχετε;

Λοιπόν, ενοίκιο, ΔΕΗ, κοινόχρηστα, βενζίνη, τηλέφωνο σταθερό, τηλέφωνο κινητό, σούπερ μάρκετ είναι τα μηνιαία βασικά και σταθερά μου έξοδα. Με το που μπαίνει ο μισθός δλδ ήδη έχω αρχίσει και πληρώνω κάποια πραγμα. Όποτε πάνω κάτω στο μυαλό μου έχω ένα πλάνο και προσπαθώ να μην ξεφύγω από αυτό. Φυσικά, κάθε μήνα υπάρχουν και κάποια έξτρα έξοδα όπως δωρα για διαφορά γεννεθλια και γιορτές. Προσπαθώ να αποταμιεύω, άλλες φορές τα καταφέρνω και άλλες πάλι όχι.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Σταθερο γιατι πληρωνεις; Εγω το εχω κοψει χρονια τωρα. Βαλε συνδεση στο κινητο να εχεις απεριοριστες κλησεις και κοψε το σταθερο. Αδικα το πληρωνεις.
 

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Σταθερο γιατι πληρωνεις; Εγω το εχω κοψει χρονια τωρα. Βαλε συνδεση στο κινητο να εχεις απεριοριστες κλησεις και κοψε το σταθερο. Αδικα το πληρωνεις.


Ελα ντε!
Πέρα από διαφημιστικές δεν παίρνει κανεις άλλος τηλ εκεί. Όλοι ξέρουν ότι θα με βρουν στο κινητό μια και το σταθερό δεν το σηκώνω ποτέ.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αυτή τη στιγμή κάνω αποταμείευση ώστε να έχω αρκετά λεφτά στην άκρη και να μπορώ να ζήσω στην Αθήνα για ένα εξάμηνο χωρίς δουλειά. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πόσο πάει το κόσος ζωής στην Αθήνα με όλα τα βασικά έξοδα όμως.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,814 μηνύματα.
Να βρω ενα βύσμα να με χώσει κάπου, γιατί στα νιάτα μου και ίσως κι ακόμα και τώρα, παραήμουν χύμα και έκοψα παραπάνω επαφές απ όσες έπρεπε.

Έπρεπε να τους το τρίψω στη μούρη ότι είναι προσποιητοί, δήθεν, βολεμένοι μέσω γνωστών κι ας έκαναν 10 χρόνια να βγάλουν μια σχολη φιλολογίας και κάνουν τους λογιστές.

Δε μπορούσα να κρατήσω κάποιες επαφές, να κάνω υπόθετο την ακεραιότητά μου, όοοοχι, έπρεπε να το ξέρει ο κόσμος όλος ότι "αυτό πιστεύω κύριοι, είστε βύσματα, κάνετε σαχλαμάρες και το παίζετε στελεχάρες και φάτε σκατά".

Τόσο μαλάκας.

Κι επειδή ακόμα είμαι μαλάκας και δεν βλέπω να βγάζω το ιδεαλιστικό δάχτυλο από τα μετόπισθεν, αναγκαστικά θα πρέπει να δουλέψω στο εξωτερικό, οπουδήποτε, 9-5 να κάνω το μουλάρι σιωπηλά μέχρι να μαζέψω ρευστό να το γυρίζω σιγά σιγά σε παθητικό εισόδημα, ακίνητα και τα λοιπά.

Και μετά έχεις τους συγγενείς να λένε "κανα παιδάκι δεν είδαμε να κάνεις ακόμα". (και είμαι άντρας, φανταστείτε αν ήμουν γυναίκα τι στερεότυπο θα είχε πέσει)

Ε πάει, αυτό έμεινε για να αποτελειωθώ ως άνθρωπος. Μετά δε θες οικονομικό πλάνο. Θες χάπια.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,171 μηνύματα.
Να βρω ενα βύσμα να με χώσει κάπου, γιατί στα νιάτα μου και ίσως κι ακόμα και τώρα, παραήμουν χύμα και έκοψα παραπάνω επαφές απ όσες έπρεπε.

Έπρεπε να τους το τρίψω στη μούρη ότι είναι προσποιητοί, δήθεν, βολεμένοι μέσω γνωστών κι ας έκαναν 10 χρόνια να βγάλουν μια σχολη φιλολογίας και κάνουν τους λογιστές.

Δε μπορούσα να κρατήσω κάποιες επαφές, να κάνω υπόθετο την ακεραιότητά μου, όοοοχι, έπρεπε να το ξέρει ο κόσμος όλος ότι "αυτό πιστεύω κύριοι, είστε βύσματα, κάνετε σαχλαμάρες και το παίζετε στελεχάρες και φάτε σκατά".

Τόσο μαλάκας.

Κι επειδή ακόμα είμαι μαλάκας και δεν βλέπω να βγάζω το ιδεαλιστικό δάχτυλο από τα μετόπισθεν, αναγκαστικά θα πρέπει να δουλέψω στο εξωτερικό, οπουδήποτε, 9-5 να κάνω το μουλάρι σιωπηλά μέχρι να μαζέψω ρευστό να το γυρίζω σιγά σιγά σε παθητικό εισόδημα, ακίνητα και τα λοιπά.

Και μετά έχεις τους συγγενείς να λένε "κανα παιδάκι δεν είδαμε να κάνεις ακόμα". (και είμαι άντρας, φανταστείτε αν ήμουν γυναίκα τι στερεότυπο θα είχε πέσει)

Ε πάει, αυτό έμεινε για να αποτελειωθώ ως άνθρωπος. Μετά δε θες οικονομικό πλάνο. Θες χάπια.


Φύγε στο εξωτερικό,η Ελλάδα μόνο για διακοπές είναι πλέον.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να βρω ενα βύσμα να με χώσει κάπου, γιατί στα νιάτα μου και ίσως κι ακόμα και τώρα, παραήμουν χύμα και έκοψα παραπάνω επαφές απ όσες έπρεπε.

Έπρεπε να τους το τρίψω στη μούρη ότι είναι προσποιητοί, δήθεν, βολεμένοι μέσω γνωστών κι ας έκαναν 10 χρόνια να βγάλουν μια σχολη φιλολογίας και κάνουν τους λογιστές.

Δε μπορούσα να κρατήσω κάποιες επαφές, να κάνω υπόθετο την ακεραιότητά μου, όοοοχι, έπρεπε να το ξέρει ο κόσμος όλος ότι "αυτό πιστεύω κύριοι, είστε βύσματα, κάνετε σαχλαμάρες και το παίζετε στελεχάρες και φάτε σκατά".

Τόσο μαλάκας.

Κι επειδή ακόμα είμαι μαλάκας και δεν βλέπω να βγάζω το ιδεαλιστικό δάχτυλο από τα μετόπισθεν, αναγκαστικά θα πρέπει να δουλέψω στο εξωτερικό, οπουδήποτε, 9-5 να κάνω το μουλάρι σιωπηλά μέχρι να μαζέψω ρευστό να το γυρίζω σιγά σιγά σε παθητικό εισόδημα, ακίνητα και τα λοιπά.

Και μετά έχεις τους συγγενείς να λένε "κανα παιδάκι δεν είδαμε να κάνεις ακόμα". (και είμαι άντρας, φανταστείτε αν ήμουν γυναίκα τι στερεότυπο θα είχε πέσει)

Ε πάει, αυτό έμεινε για να αποτελειωθώ ως άνθρωπος. Μετά δε θες οικονομικό πλάνο. Θες χάπια.

Το μόνο που έχει νόημα στη ζωή είναι οι δυσκολίες που περνάμε. Ο βυσματικος κόσμος έχει το δικό του κόστος και θα έλεγα αβάσταχτο.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Να βρω ενα βύσμα να με χώσει κάπου, γιατί στα νιάτα μου και ίσως κι ακόμα και τώρα, παραήμουν χύμα και έκοψα παραπάνω επαφές απ όσες έπρεπε.

Έπρεπε να τους το τρίψω στη μούρη ότι είναι προσποιητοί, δήθεν, βολεμένοι μέσω γνωστών κι ας έκαναν 10 χρόνια να βγάλουν μια σχολη φιλολογίας και κάνουν τους λογιστές.

Δε μπορούσα να κρατήσω κάποιες επαφές, να κάνω υπόθετο την ακεραιότητά μου, όοοοχι, έπρεπε να το ξέρει ο κόσμος όλος ότι "αυτό πιστεύω κύριοι, είστε βύσματα, κάνετε σαχλαμάρες και το παίζετε στελεχάρες και φάτε σκατά".

Τόσο μαλάκας.

Κι επειδή ακόμα είμαι μαλάκας και δεν βλέπω να βγάζω το ιδεαλιστικό δάχτυλο από τα μετόπισθεν, αναγκαστικά θα πρέπει να δουλέψω στο εξωτερικό, οπουδήποτε, 9-5 να κάνω το μουλάρι σιωπηλά μέχρι να μαζέψω ρευστό να το γυρίζω σιγά σιγά σε παθητικό εισόδημα, ακίνητα και τα λοιπά.

Και μετά έχεις τους συγγενείς να λένε "κανα παιδάκι δεν είδαμε να κάνεις ακόμα". (και είμαι άντρας, φανταστείτε αν ήμουν γυναίκα τι στερεότυπο θα είχε πέσει)

Ε πάει, αυτό έμεινε για να αποτελειωθώ ως άνθρωπος. Μετά δε θες οικονομικό πλάνο. Θες χάπια.

Η ζωή είναι σκληρή και ο κάθε άνθρωπος τραβάει το δικό του δύσκολο δρόμο εκεί έξω.Ο βυσματικος κόσμος έχει το δικό του κόστος όπως λέει ο hack3r αλλά το βύσμα δεν έχει όρια υφίσταται και πέρα απο τα ελληνικά σύνορα σε πολλές περιπτώσεις.Καλή σταδιοδρομία όπου και αν πάς φίλε μου!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Θα μου πει κανείς πόσα χρήματα χρειάζεται κανείς στην άκρη ώστε να ζήσει ένα εξάμηνο στην Αθήνα χωρίς εισόδημα;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα μου πει κανείς πόσα χρήματα χρειάζεται κανείς στην άκρη ώστε να ζήσει ένα εξάμηνο στην Αθήνα χωρίς εισόδημα;


Λίγο δύσκολο αν δεν γνωρίζουμε το επίπεδο ζωής στο οποίο έχεις συνηθίσει και το ελάχιστο που μπορείς να ανεχθεις.
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Θα μου πει κανείς πόσα χρήματα χρειάζεται κανείς στην άκρη ώστε να ζήσει ένα εξάμηνο στην Αθήνα χωρίς εισόδημα;


Πολύ απροσδιόριστη ερώτηση Γιάνναρε αυτό εξαρτάται απο το ενοίκιο σου τα καθημερινά σου έξοδα κτλ.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
6 μήνες σε κλασσάτο airbnb plus (περίπου 100/βραδιά) με τη μηνιαία έκπτωση βγαίνει κοντά στα 16 χιλιάρικα. Βάλε 3 γεύματα σε φάνσι εστιατόρια (μίνιμουμ 150Ε τη μέρα) θες αλλα 27 χιλιαρικάκα. Αν βάλεις τους καφέδες από τα Σταρμπακς κ τα κοκτέιλ που θα πίνεις κ θα κερνάς τα κομενάκια κοιτας χαλαρά για άλλα 200Ε/μέρα, δλδ περίπου 18000Ε, αν βγαίνεις κάθε δεύτερη μέρα. Μετακινήσεις μόνο με ούμπερ θα σου βγούνε κοντά στα 5 χιλιάρικα για το εξάμηνο. Με τα μικροπράγματα που δεν έχω μετρήσει, πχ προφυλατικά, θεραπείες για std και άλλα διάφορα, υπολόγιζε γύρω στις 70000 για να είσαι σχεδόν άνετος.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Αθήνα τα πράγματα είναι πολύ πιο ακριβά από τη Θεσσαλονίκη. Το καλό είναι ότι στην Αθήνα οι άνεργοι έχουν τζάμπα ΟΑΣΑ. Ένα σπίτι 250 - 300 πιστεύω ότι μπορείς να βρεις και υπολόγισε άλλο ένα 200 - 300αρι για έξοδα. Κανείς καλή οικονομία αν ξέρεις να κάνεις κάποιες συνταγές μόνος σου.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.


Τότε υπολόγιζε 200-300 ευρώ το νοίκι κι άλλα τόσα για φαγητό, μετακινήσεις και προσωπικά έξοδα (αν και το τελευταίο εξαρτάται από εσένα αλλά αν δεν θες να κλειστείς και μέσα στο σπίτι τόσα θα χρειαστείς περίπου)
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τότε υπολόγιζε 200-300 ευρώ το νοίκι κι άλλα τόσα για φαγητό, μετακινήσεις και προσωπικά έξοδα (αν και το τελευταίο εξαρτάται από εσένα αλλά αν δεν θες να κλειστείς και μέσα στο σπίτι τόσα θα χρειαστείς περίπου)


Όχι η φάση είναι να ζω κανονικά όπως ζω και τώρα οπότε δεν θέλω να είμαι κλεισμένος σπίτι. Με 700-800 ευρώ όπως καταλαβαίνω θα είμαι μια χαρά, κάπου εκεί υπολόγιζα εξ αρχής.
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Τότε υπολόγιζε 200-300 ευρώ το νοίκι κι άλλα τόσα για φαγητό, μετακινήσεις και προσωπικά έξοδα (αν και το τελευταίο εξαρτάται από εσένα αλλά αν δεν θες να κλειστείς και μέσα στο σπίτι τόσα θα χρειαστείς περίπου)


200 ε νοικι σε ποια περιοχη?
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top