[Windows Phone] SonyEricsson XPERIA X1

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
H αντεπιθεση της SE προς καθε κατευθυνση ερχεται με μια συσκευη που με μια πρωτη ματια δειχνει να εντυπωσιαζει...
Τοσο σε εμφανιση οσο και σε τεχνικα χαρακτηριστικα.
Το ονομα αυτης θα ειναι (οπως ολα δειχνουν) ΧPERIA X1
Ειναι σαν μια πανεμορφη κοπελα ή νεαρο που γνωριζεις σε ενα νυχτερινο μαγαζι...κι εκει που σκεφτεσαι οτι μολις ανοιξει το στομα της θα σε κανει να θες να κοψεις τ'αυτια σου, ξαφνικα καταλαβαινεις οτι ειναι απιστευτα καλλιεργημενη.
Σοβαρη,εξυπνη με διδακτορικο και ολα αυτα σε ενα πανεμορφο σωμα συνοδευομενο απο ενα αγγελικο προσωπο.

Κι αν ολα τα παραπανω μας κανουν να ονειρευομαστε να γνωρισουμε μια τετοια κοπελα ή νεαρο, στον τομεα των κινητων/pda's ερχεται η SonyEricsson να μας δειξει οτι τιποτα δεν ειναι απιθανο.(Ισως οχι σε τετοιο υπερθετικο βαθμο, αλλα...)

Με την επερχομενη ναυαρχιδα της εταιρειας που ακουει στο ονομα XPERIA X1, συνδιαζει στυλ, εργονομια καθως και Windows λειτουργικο συστημα.(Τουλαχιστον απ'οτι ακουγεται).

Ας παμε να το γνωρισουμε ομως λιγο καλυτερα αν και το φωτογραφικο υλικο ακομα ειναι περιορισμενο.
1xliaitc826dge6s0xc2.jpg
Προκειται για μια sliding συσκευη με πληρες πληκτρολογιο (QWERTY) καθως και Optical joystick navigation, ψηφιακη καμερα αναλυσης 3.2MPixels με autofocus,flash και δυνατοτητα καταγραφης video.
Ακομα η συσκευη θα ενσωματωνει μια ιακνοποιητικου μεγεθους οθονη σε διαγωνιο (3ιντσες), αλλα υπερπλουσιας οσων αφορα την αναλυση.
Η τελευταια θα ειναι της ταξης των 800 x 480 pixels,65 χιλιαδων χρωματων και θα ειναι και αφης.
Το βαρος της συσκευης δεν θα ξεπερνα τα 145 γραμμαρια με διαστασεις 110 x 53 x 16.7 mm.
6yca8p426lb6489lhkje.jpeg9ksf1ijtgezaj5bc628f.jpeg



Στα επιπλεον χαρακτηριστικα εχουμε:
400MB εσωτερικη μνημη που επεκτεινεται με καρτες microSD (TransFlash) (εδω παραξενευομαι μιας και η SE χρησιμοποιει Μemory Stick στα μοντελα της και στα τελευταια τις "M2")
EDGE
3G
HSDPA, 3.6 Mbps
WLAN Wi-Fi 802.11b/g

Bluetooth v2.0 with A2DP
Built-in GPS receiver
A-GPS function

Java MIDP 2.0
FM radio with RDS
MP3/AAC/MPEG4 player
Motion sensor (with UI auto-rotate)
USB Yes, v2.0
Περισσοτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τι άλλαξε και η SE "παράτησε" το UIQ; Το P1 δεν πέτυχε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Όμορφο...
Αλλά sony... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Προσωπικα να σας πω την αμαρτια μου οσο "ομορφο" και αν δειχνει στις παραπανω εικονες, κρατω επιφυλαξεις για το live αποτελεσμα...:redface:

Για του λογου τ'αληθες...(προσωπικα μιλωντας παντα!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ωραίο φαίνεται! Αλλά, Built-in GPS receiver και A-GPS function δηλαδή; Επίσης, τι μπορεί να κάνει με το Motion sensor (with UI auto-rotate), εκτός από το να αλλάζει από κάθετα σε οριζόντια;

Πάντως, δεν φαίνεται να του λείπει κάποιο χαρακτηριστικό. Είναι κάτι που του λείπει; Και για τι τιμή μιλάμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
VIDEO OF "XPERIA X1"




στο δευτερο τα λεει ολα ο τιτλος...lol!!!!!

Don't touch the XPERIA X1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Απλά απίστευτο.
Το θέλω τώρα.....!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
μέχρι να ολοκληρωθεί το γιοφύρι της άρτας, δηλαδή το xperia x1, ρίξτε μιά ματιά εδώ....ετοιμοπαράδοτο (από χθες) στα 699 ευρώ το htc pro και δεν είναι....sony :P κι ακόμη περισσότερο sonyericsson
https://www.htc.com.gr/touch_pro.html

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Καλό το HTC, δεν λέω, βασικά επειδή το TyTN II μου αρχίζει και τα φτηνή όποτε είναι μέσα στα top5 που σκέφτομαι να αγοράσω. Ωστόσο για ακόμη μια φορά η HTC έκανε οικονομία με την αναλύση σε σχέση με τον ανταγωνισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
πρέπει να ομολογήσω ότι έχεις δίκιο Παναγιώτη, όποιος θέλει ανάλυση 800χ480 σε 3.8 ιντσες, cam στα 5 και μερικά ακόμη καλούδια θα πρέπει να περιμένει μερικές μέρες για το htc pro hd και να βάλει λιγάκι πιό βαθιά το χέρι στην τσέπη για να βρεί ακόμη 70 περίπου ευρώ!
δεν θα έχει όμως πληκτρολόγιο (πολύ κακό αυτό)
Άσε, είμαι κι εγώ σε μεγάλο δίλλημα φίλε μου, συν το ότι το
kaiser μου
;-) δεν θέλω να το αποχωριστώ αλλά θα με βοηθούσε να δώσω γυρω στα 300-350 λιγότερα για την απόκτηση του αντικαταστάτη του! ίδωμεν.... :)


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Kυκλοφόρησε με τιμή 640-670 ευρώ.


655 στο πλαίσιο: κλικ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Αξίζει να περιμένει κάποιος λίγο καιρό.... αν οι πωλήσεις δεν πάνε καλά είναι εντυπωσιακό το πως "πέφτει" η τιμή!
Το htc (pro) σε λίγο θα το χαρίζουνε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Έχεις απόλυτο δίκιο.

παράδειγμα: το moto z8 κάποτε κόστιζε 590 ευρώ, τώρα με 129 είναι δικό σου.

πς: αλλά δεν υπάρχει κανένας λόγος να το αγοράσεις.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Τελικά έξω από τον χορό πολλοί πολλά τραγούδια λέμε :whistle: αλλά αν το πιάσεις στα χέρια σου, σου κόβεται η (μουσική) διάθεση και σου ανεβαίνει ο πυρετός της νέας γνωριμίας (με το x1) έτσι αν και με αγγλική rom, (νομίζω κυκλοφόρησε demo συσκευή με δοκιμαστική ελληνική) απέκτησα ένα από τα ελάχιστα που είχε διαθέσει η βόδιαφον, εκμεταλευόμενος την δελεαστική επιδότηση μου που εκρεμούσε και γιά να μην βρεθώ "εκτός λόγου", όπως εύστοχα διατύπωσε ο αγαπητός Γιάννης (borat)



Πανευτυχής και φτωχότερος κατά 150 -τσάμπα μου ήρθε- ευρώ ;) πριν 20 ημέρες περίπου το έκανα δικό μου και μέχρι σήμερα που του πέρασα μιά αναβάθμιση λογισμικού όχι μόνο δεν το έχω μετανοιώσει αλλά παραμελώ ολο και περισσότερο το Ε90 μου που μου βγάζει λυπημένους ήχους nokia, μήπως και του ανοίξω πάλι την εσωτερική...οθόνη!
Με τα wm ήμουν ήδη εξοικειωμένος από τα htc, οπότε το περιβάλλον των 6.1(πλέον) ήταν γνώριμο με τις γνωστές-πολλές κινήσεις μέχρι να φτασεις στον...στόχο σου! (αχ symbian)

Δεν ξέρω αν τελικά στα 6.1 έχουν λύσει τα προβλήματα των παλαιότερων εκδόσεων η αν "κάθησαν" τόσο καλά στο EXPERIA .... η διαφορά όμως από τον τιτάνα, το kaizer αλλά και το x7500 advadange που έτρεχαν wm είναι σαν....ferrari με hyundai και δε νομίζω να είναι μόνο θέμα επεξεργαστή!

Kάποια στιγμή θα γράψω περισσότερα αλλά προς το παρόν να πω ότι εντύπωση μου έχει κάνει η....σιγουριά της sony-ericsson αφού πλήκτρο reset δεν υπάρχει και η αφαίρεση της μπαταρίας άρα και του εξωτερικού -μεταλλικού παρακαλώ- καπακίου, απαιτει συνδιασμένες ικανότητες ταχυδακτυλουργού και βιονικών δακτύλων....

A! Όσοι το πάρετε μην μπείτε στον κόπο να ψάχνετε θήκη, αφ ενός δεν διατίθεται ακόμη αφ ετέρου θέλεις να το κρατάς συνέχεια μέσα στην παλάμη σου, η αίσθηση αφής των υλικών κατασκευής είναι απίστευτη! Pίχτε μια (κλεφτή) ματιά κι εδώ :P
https://www.sonyericsson.com/x1/index.aspx?el-gr#/product/1/2/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν τελικά στα 6.1 έχουν λύσει τα προβλήματα των παλαιότερων εκδόσεων η αν "κάθησαν" τόσο καλά στο EXPERIA .... η διαφορά όμως από τον τιτάνα, το kaizer αλλά και το x7500 advadange που έτρεχαν wm είναι σαν....ferrari με hyundai και δε νομίζω να είναι μόνο θέμα επεξεργαστή!
Τι θεωρείς ότι φταίει στα, τουλάχιστον πρώτα, HTC με wm 6.1 και ήταν τόσο αργά;

Πάντως θεωρώ η αργή ανταπόκριση των HTC έκαναν πολλούς να φύγουν από τα Windows Mobile. Π.χ. εγώ, ενώ επί εποχής HP iPaq και Dell τα λάτρευα τα WM όταν άγορασα το Qtek 2020 και το Kaizer στράφηκα έπειτα σε άλλες λύσεις όπως iPhone, αφού φοβόμουν να ξανά δοκιμάσω Windows Mobile.

Για εμένα είναι επιτακτική η ανάγκη η Microsoft να συνεργάζετε στενά με τους κατασκευαστές. Δεν είναι τυχαίο που πλέον βρίσκετε στην τρίτη θέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Tελικά η διαφορά στην ποιότητα εξυπηρέτησης αλλά και των τεχνικών γνώσεων των ανθρώπων της sonyericsson ελλάδας προς τους πελάτες της, σε σχέση με κείνη πριν μερικά χρόνια που είχα αποκτήσει το πρώτο κινητό-καρπό της -ανίερης- συμμαχίας (ναι....μη χάσω) είναι κάτι περισσότερο απο την μέρα με την νύχτα!
Θυμάμαι, σε ένα "εργαστήρι" αρχές πανεπιστημίου δεξιά, ανεβαίνονας από ομόνοια, κάτι τραγικούς τύπους (δεν φταίγαν τα παιδια) να προσπαθούν να "εξηγήσουν" στους απελπισμένους κατόχους σονι-ερικσον αν η κότα έκανε το αβγό η εκείνο την....κότα!

Αυτά όμως είναι μακρινό παρελθόν, σήμερα μου πέρασαν τα ελληνικώς στο experia, όσο να πάω να πιώ ένα καφέ στο διπλανό μαγαζί, αφού εχθές ο ευγενέστατος και απόλυτος γνώστης του θέματος της εξυπηρέτησης πελατών μου υπέδειξε service στην περιοχή που με εξυπηρετούσε....
Κι επειδή ανοίξαμε θέμα σχετικά με το (ανύπαρκτο) κομβίον reset, στην απελπισία μου ρωτούσα μήπως υπάρχει κάποιος συνδιασμός πλήκτρων (μπααααά), μου χάρισαν και 2 ολοκαίνουργα μεταλλικά καπάκια να έχω να...γρατζουνάω αν χρειαστεί να βγάλω την μπαταρία και αν επέμενα ίσως μου χάριζαν και το οδοντιατρικό εργαλείο που χρησιμοποιούσαν οι ίδιοι για να τα αφαιρούν! Τόσο καλά.....
Μέχρι και τις χειροκίνητες ρυθμίσεις για το internet μου πέρασαν, μη ξαναπαιδεύομαι...τρίτη φορά (μία στην αρχή, δεύτερη στην αναβάθμιση που έκανα μέσω υπολογιστη...εεε νισάφι πια!!)
Φυσικά δεν πλήρωσα σεντ για την ελληνική rom!

Όταν όμως προσπάθησα να στείλω sms με ελληνικούς χαρακτήρες παρ όλους τους συνδιασμούς δεν κατάφερα να μετατρέψω τα γράμματα σε αθάνατα ελληνικά στο συρόμενο πληκτρολόγιο!!!

Σύντομα, στήν επόμενη δωρεάν αναβάθμιση, μου υποσχέθηκε ο καταπληκτικός υπεύθυνος της σονι τηλεφωνικά κι εγώ γέμισα 5άρια το ερωτηματολόγιο τους προσβλέποντας σε μερικά ...καπάκια ακόμη, γράφοντας το sms με το εικονικό!
Στα ελληνικά εννοείται....

Όσο γι αυτό που με ρωτάς Παναγιώτη, δεν είμαι σε θέση να σου δώσω απάντηση, δεν έχω τόσο εξειδικευμένες γνώσεις αλλά θα έλεγα συμφωνώντας μαζί σου, ότι η συνεργασία, με ότι αυτή συνεπάγεται....τεστ και δοκιμές πχ, είναι όντως κάτι πολύ σημαντικό για το τελικό αποτέλεσμα λειτουργίας! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top