• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

H δωρεά οργάνων θα έπρεπε να είναι opt-in ή opt-out διαδικασία;

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Μα είπα πιο πριν οτι θα το έκανα για ένα δικό μου πρόσωπο.

ωραία τα λες :hmm:

υποθετικά πάντα

τι γίνεται όμως στην περίπτωση που κάποιος συγγενής σου χρειάζεται κάποιο όργανο και κανείς από εσάς δεν είναι συμβατός, αλλά είναι κάποιος από τον Εβρο, ο οποίος όμως έχει πει πως τα οργανά μου τα δίνω μόνο για την οικογένεια μου γιατί όλοι οι άλλοι δεν με νοιάζει τι θα κάνουν...:hmm::/:

αποτέλεσμα
και ο συγγενής σου πεθαίνει και το όργανο πάει χαμένο :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Βασικά ναι. Τι να λέμε ρε σεις, εδώ σε ληστεύουν στη μέση του δρόμου, φωνάζεις βοήθεια και δε σταματάει κανείς. Τι να περιμένω από αυτόν τον κόσμο; Ο σώσων εαυτόν σωθείτω... Λυπάμαι που το λέω, αλλά προτιμώ να μην περιμένω τίποτα από κανέναν έτσι που έγινε ο κόσμος μας..

Εμ...οταν η ιδια εχεις τη συμπεριφορα αυτη (που η ιδια λες οτι "λυπαμαι που το λεω, αλλα προτιμω να ταφω αρτιμελης - αν κ νεκρη - παρα να σωσω 5-10 ατομα) πως μπορεις κ κατακρινεις τους υπολοιπους; :/:

Μόνο ποθ οι δικοί μου θα ξέρουν οτι με έχουν πετσοκόψει πριν με πάνε στο φέρετρο, αυτό νομίζω φτάνει.

1) Δεν ειναι πετσοκοψιμο. Δεν ειναι χασαπηδες οι ανθρωποι.
2) Ναι αλλα θα ξερουν επισης οτι εχεις σωσει αλλα 5 ατομα απο το θανατο
3) Νομιζω οτι θα προτιμουσα ως γονιος να μην εχει το παιδι μου οργανα αλλα να εχει κανει αυτη την πραξη, παρα να ξερω οτι θα σαπισει στο εδαφος με τα οργανα του ενω καποιοι αλλοι πεθαινουν περιμενοντας τα.


Το θέμα είναι το τι θα θεωρούντο ή το τι θέλουνε πραγμάτικα;

Γιατί αν το θέλουνε πραγματικά ( κάτι τόσο σοβαρό )
τότε είμαι σίγουρος πως θα έχουν φροντίσει να το κάνουν γνωστό.



Ας μην χαρακτηρίζουμε τεμπέληδες, αφελείς, ακοινώνητους, ή ότι άλλο,
συνανθρώπους μας με διαφορετικές αντιλήψεις.

Το θεμα ειναι τι ειναι καλυτερο για την κοινωνια, αρχικα. Και ολα αυτα σεβομενοι τις επιθυμιες καθενος. Και ενα οργανο να σωθει επειδη καποιος ενω το ειχε στο μυαλο του δεν πηγε να βγαλει καρτα, κερδος θα ειναι. Και ας εχουν παει αλλοι 11 εκατομμυρια να το αρνηθουν. Εδω εγινε αυτο για να μπουν τα κινητα μας στους τηλεφωνικους καταλογους, κ θα ναι προβλημα να γινει για κατι που εχει νοημα;

Δεν ξερω αν προσεξες, παροτι διαφωνω εντονα, δεν χαρακτηρισα κανεναν καπως. :)

ωραία τα λες :hmm:

υποθετικά πάντα

τι γίνεται όμως στην περίπτωση που κάποιος συγγενής σου χρειάζεται κάποιο όργανο και κανείς από εσάς δεν είναι συμβατός, αλλά είναι κάποιος από τον Εβρο, ο οποίος όμως έχει πει πως τα οργανά μου τα δίνω μόνο για την οικογένεια μου γιατί όλοι οι άλλοι δεν με νοιάζει τι θα κάνουν...:hmm::/:

αποτέλεσμα
και ο συγγενής σου πεθαίνει και το όργανο πάει χαμένο :whistle:

Μα αυτο της ειπα κ εγω, οτι αν ο καθενας εδινε οργανα μονο στους συγγενεις του...Ο συγγενης του καθενος μας ειναι ο αγνωστος του αλλου ;)

Αλλα ειπε οτι δεν την πειραζει.

Υ.Γ: Η καλυτερη διαφημιση που εχω δει για το θεμα ειναι μια που ειναι ο γιατρος κ μιλαει σε εναν πελατη του:
- "Τι γνωμη εχετε για τη δωρεα οργανων;"
- "Ε ενταξει, θετικος ειμαι, αλλα δεν ειναι για μενα. Φοβαμαι, δεν μου αρεσει, ...κτλ. Δεν θα το εκανα"
- "Κ ομως τωρα χρειαζεστε καποιον να το κανει για σας"

Εκει τι λες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Ηθικά, ήδη καταστρατηγείται η αρχή της αυτοδιάθεσης επιτρέποντας στην οικογένεια του θανόντος να δωρίσει αυτή τα όργανά του. Λογικά μετά το θάνατο του ασθενούς δεν θα έπρεπε να μπορούν να δοθούν τα όργανα αν δεν είχε ζητήσει ο ίδιος από πριν δωρεά. Αν και φοβάμαι μήπως δεν ισχύει αυτό που λέω και είναι πράγματι υποχρεωτική η εκ των προτέρων συγκατάθεση;
Απο τη στιγμή που καποιος πεθαινει και δεν εχει (ειτε επειδη ξεχασε,ειτε επειδη δεν ηθελε) ζητησει ο ιδιος να δωρηθουν τα οργανα του,αυτοδιάθεση ουσιαστικά δεν ασκειται: συνηθως η αυτοδιαθεση ειναι συνυφασμένη με χρηση του σώματος απο τον ίδιο το ζώντα οσο αυτος ζει.Δε μπορει να κανει τετοια χρηση ως νεκρός.

Σε μια τετοια περιπτωση,το δικαιωμα αυτοδιαθεσης,περνά στους στενους συγγενεις,οι οποιοι και ασκουν πλέον την "κυριοτητα" / κηδεμονια της σωρού και ,αναλογα με το προσωπικό τους ΠΗΕ (προσωπικό ηθικό πηλίκο) αποφασίζουν τη διαθεση των οργανων ή οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Καταλαβαίνω πώς το λέτε, κι ίσως είναι το "σωστό", αλλά δε θα πειστώ να κάνω κάτι τέτοιο, είναι κάτι που πραγματικά δε με αφορά, τη στιγμή μάλιστα που δεν το κάνει καν η πλειοψηφία, γιατί να πρέπει να το κάνω εγώ;

Εμ...οταν η ιδια εχεις τη συμπεριφορα αυτη (που η ιδια λες οτι "λυπαμαι που το λεω, αλλα προτιμω να ταφω αρτιμελης - αν κ νεκρη - παρα να σωσω 5-10 ατομα) πως μπορεις κ κατακρινεις τους υπολοιπους; :/:

Δεν τους κατακρίνω, ούτε εγώ θα πήγαινα για βοήθεια. Όταν δεν έχω ένα πρόβλημα, γιατί να προσθέσω ένα στον εαυτό μου (τη στιγμή που είναι κάποιου αγνώστου, ούτε καν γνωστού, φίλου ή συγγενή); Θα το αντιμετωπίσω όταν γίνει δικό μου πρόβλημα.

Πρέπει να ακούγομαι πολύ bitch ε; Απλά θέλω να είμαι ειλικρινής, αυτές είναι οι απόψεις μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Καταλαβαίνω πώς το λέτε, κι ίσως είναι το "σωστό", αλλά δε θα πειστώ να κάνω κάτι τέτοιο, είναι κάτι που πραγματικά δε με αφορά, τη στιγμή μάλιστα που δεν το κάνει καν η πλειοψηφία, γιατί να πρέπει να το κάνω εγώ;



Δεν τους κατακρίνω, ούτε εγώ θα πήγαινα για βοήθεια. Όταν δεν έχω ένα πρόβλημα, γιατί να προσθέσω ένα στον εαυτό μου (τη στιγμή που είναι κάποιου αγνώστου, ούτε καν γνωστού, φίλου ή συγγενή); Θα το αντιμετωπίσω όταν γίνει δικό μου πρόβλημα.

Πρέπει να ακούγομαι πολύ bitch ε; Απλά θέλω να είμαι ειλικρινής, αυτές είναι οι απόψεις μου.

Ναι, εμενα μου φαινονται απιστευτα αυτα που διαβαζω. Αλλα εκτιμαω το οτι εισαι ειλικρινης (εξ ου κ η θετικη ψηφος) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Απο τη στιγμή που καποιος πεθαινει και δεν εχει (ειτε επειδη ξεχασε,ειτε επειδη δεν ηθελε) ζητησει ο ιδιος να δωρηθουν τα οργανα του,αυτοδιάθεση ουσιαστικά δεν ασκειται: συνηθως η αυτοδιαθεση ειναι συνυφασμένη με χρηση του σώματος απο τον ίδιο το ζώντα οσο αυτος ζει.Δε μπορει να κανει τετοια χρηση ως νεκρός.

Άρα που είναι το πρόβλημα; Δεν θα σου πάρει κανείς τα όργανα ενώ είσαι ζωντανός!

gademi, αυτό με την πιστοποίηση από 3 γιατρούς το γράφει σε άλλη ερώτηση.

Πάντως πραγματικά έχω σοκαριστεί από τα όσα διαβάζω... Δεν το χωράει το μυαλό μου ότι υπάρχουν άνθρωποι που θα μπορούσαν να σώσουν κόσμο χωρίς να χάσουν τίποτα και δεν το κάνουν για λόγους όπως "θέλω να είμαι αρτιμελής όταν πεθάνω", "οι άλλοι δεν βοηθάνε, άρα γιατί να το κάνω εγώ;" :eek:

Πολιτισμικό σοκ το παρόν θέμα... :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
1.Άρα που είναι το πρόβλημα; Δεν θα σου πάρει κανείς τα όργανα ενώ είσαι ζωντανός!

2.Πάντως πραγματικά έχω σοκαριστεί από τα όσα διαβάζω... Δεν το χωράει το μυαλό μου ότι υπάρχουν άνθρωποι που θα μπορούσαν να σώσουν κόσμο χωρίς να χάσουν τίποτα και δεν το κάνουν για λόγους όπως "θέλω να είμαι αρτιμελής όταν πεθάνω", "οι άλλοι δεν βοηθάνε, άρα γιατί να το κάνω εγώ;" :eek:

3.Πολιτισμικό σοκ το παρόν θέμα... :eek:
1.To προβλημα δεν ειναι διαδικαστικό:σαφώς και μόνο νεκρό θα σου παρουν οτι πολυτιμότερο ειχες!
Η προβληματική έγκειται στην απόφαση / συναίνεση (προσωπική ή των συγγενων) για κάτι τετοιο.

2. Αν η κοινωνια ηταν αγγελικα / ουμανιστικα πλασμενη,δε θα σοκαριζοσουν - οχι μονο εσυ,μα και αλλοι.
Αυτα θα ηταν φυσιολογικά.
Σε μια κοινωνια που κινειται βασει του προσωπικου εγωισμού / οφέλους,δε δικαιουσαι και παλι να σοκάρεσαι που αυτο δεν ειναι παλι αυτονόητο!;)
Θρησκοληψίες και συναφεις και ποικίλλες αδυναμίες / φόβοι δεν επιτρεπουν τετοιες συμπεριφορές.

3. Υπερβολές!:D;)
Απλα,καταγραφεται η πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Το θεμα ειναι τι ειναι καλυτερο για την κοινωνια, αρχικα. Και ολα αυτα σεβομενοι τις επιθυμιες καθενος. Και ενα οργανο να σωθει επειδη καποιος ενω το ειχε στο μυαλο του δεν πηγε να βγαλει καρτα, κερδος θα ειναι. Και ας εχουν παει αλλοι 11 εκατομμυρια να το αρνηθουν. Εδω εγινε αυτο για να μπουν τα κινητα μας στους τηλεφωνικους καταλογους, κ θα ναι προβλημα να γινει για κατι που εχει νοημα;



Για το 0,000000001* που ξέχασε να εκδηλώσει αυτό που ήθελε,
θα υποχρεώσεις το 99,999999999999999
να κάνει αυτό που δεν θέλει;

- Αυτός που τεμπελιάζει λέγεται τεμπέλης,
αυτός που προτιμάει να πάει στον τάφο με τα όργανά του
ενώ θα μπορούσε να τα προσφέρει, λέγεται αφελής
( συμπεραίνοντας από το κειμενό σου )
και αυτός που δεν προσφέρει αυτό που του ζητάμε,
λέγεται ακοινώνητος. ( δικό μου συμπέρασμα )





Για μένα είναι μια καθαρά προσωπική ( Δεν συμφωνώ με το αντ'αυτού )
εθελοντική πράξη.


Και θα ήθελα να παραμείνει έτσι.



:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Δεν θα ήθελα να είναι γνωστά τα γενετικά μου στοιχεία και οι ιστοσυμβατότητές μου, πριν να έρθει η ώρα ν' αποδημήσω εις Κύριον και μάλιστα με τρόπο που να βοηθά στη δωρεάν οργάνων (εγκεφαλικά νεκρός, σωματικά άθικτος). Πολύ απλά επειδή εάν κάποιος πλούσιος ή σημαντικός είχε ανάγκη από όργανα που τύχαινε να είναι συμβατά με τα δικά μου ή ακόμη χειρότερα με του παιδιού μου, κανείς δεν θα μπορούσε να με διασφαλίσει ότι δεν θα μας είχαν απαγάγει και δεν θα μας είχαν κάνει τας κεμπάπ τίποτε μαφιόζοι. Ζούμε σε πολύ επικίνδυνες εποχές.

Όσο καλοί και αγαθοί να θέλουν να λένε οι γιατροί πως είναι, δεν λείπουν από την κοινότητά τους και οι άνθρωποι που θα έκαναν ο,τιδήποτε για το χρήμα κι όχι για το λειτούργημα. Το πρόβλημα μάλιστα είναι ότι όχι μόνο οι "αρπάχτρες" είναι πολλοί, αλλά ακόμη περισσότερο που δεν γνωρίζουμε ποιον ακριβώς έχουμε μπροστά μας όταν βρεθούμε να παίζεται η ζωή μας σε μία κλωστή. Στατιστικά και βάσει της κοινής λογικής, οι πιθανότητες να πέσεις σε αγύρτη είναι αρκετά σημαντικές για να τις αγνοήσεις. Ας μας συγχωρούν οι τίμιοι γιατροί, όμως κανείς δεν έχει ταμπέλα στο μέτωπο που να λέει "είμαι άτιμος" ή "είμαι τίμιος" και το στερεότυπο με τα φακελάκια δεν αποτελεί προϊόν νοσηρής φαντασίας που προέκυψε άδικα από την πλευρά των ασθενών. Πρόκειται για αναντίρρητη πραγματικότητα.

Γι' αυτόν το λόγο δεν έχω δηλώσει εθελοντής, όμως έχω δόσει οδηγίες στους κοντινούς μου ανθρώπους, εάν είναι πεπεισμένοι ότι δεν μπορεί να γίνει τίποτε για την περίπτωσή μου, να δώσουν τα όργανά μου. Θα μου πει κανείς πως και πάλι κινδυνεύω, όμως εάν δεν τους εμπιστευόμουν δεν θα τους θεωρούσα ως "δικούς μου ανθρώπους".

Περαιτέρω, συμφωνώ με την παρακάτω ηθική ένσταση, η οποία εάν την επεκτείνουμε λιγάκι, μπορεί να λάβει εφιαλτικό χαρακτήρα:

Aν defaultαρουμε τη διαδικασια δωρεας στο opt-out (να ειναι αυτονόητη η συναινεση σε αφαιρεση οργανων),παραβιαζεται το θεμελιώδες δικαιωμα της αυτοδιαθεσης.

Ποιος νομιμοποιειται να σε υποχρεώσει να συναινέσεις σε "αυτοματη" θετική χρήση του σωματός σου,διχως την εγκρισή σου?

Το σωμα του το οριζει και το διαθετει κανεις μονος του.Ειναι η ύψιστή του ιδιοκτησία - που προστατεύεται και απο τους νομους. Συνεπώς,η δωρεά οργανων - που ειναι ασκηση αυτοδιαθεσης - οφειλει να παραμεινει opt-in.

Σωστά, η αντιμετώπιση του σώματος του ανθρώπου ως ιδιοκτησία του και ως στοιχείο της γενικότερης αυτοδιάθεσής του, είναι βασική αρχή των συστημάτων δικαίου των δημοκρατικών (κατά το δείνασθαι) Δυτικών κρατών. Η αλλαγή αυτού του στοιχείου, θα έχει αλυσιδωτές συνέπειες στο νομικό μας πολιτισμό. Η ιδέα ότι το σώμα μας ανήκει στο κράτος, "για το καλό της κοινωνίας", έχει διάφορες προεκτάσεις οι οποίες οδηγούν σε εφιαλτικού τύπου σενάρια.

Ηθικοπλαστικές πρακτικές που στοχεύουν στην τεχνητη δημιουργια ενοχών / ύψιστης συνειδησης "προσφοράς" στο κοινωνικό συνολο και στην αφύπνιση ουμανισμου,ειναι εκ του πονηρου ειδικά λαμβανοντας υποψη και την κερδοσκοπική / εκμεταλλευτική φύση του ανθρώπου που δεν εχει φραγμους και -οσους νομους και να εχει θεσπίσει -δεν εχει σταματησει ουτε στην εκμεταλλευση του ίδιου του του εαυτου. Ρέπει παντα να καταστρατηγει τους ιδιους του τους περιορισμους.
Ακριβώς!! Ενώ εκ πρώτης όψεος φαίνεται να είναι μια πολύ προοδευτική ιδέα το opt-out, τελικά είναι στο βάθος ηθικοπλαστικό κι επικίνδυνο. Πολύ σύντομα, εάν επικρατήσει κάτι τέτοιο, θα συμβεί το επόμενο βήμα, που είναι το φυσικό επακόλουθο της ιδεολογίας που θα το επέβαλε. Αφού πρόκειται για το καλό όλων, θα πρέπει να οργανωθούμε και να δημιουργήσουμε μια πλήρη data base με τα γενετικά στοιχεία και τις ιστοσυμβατότητες όλων. Αφού όλοι θεωρούνται on default ως πιθανοί δότες, θα πρέπει όλοι να φακελωθούν σ' αυτό το σύστημα. Όμως το DNA είναι κάτι που το αφήνει κανείς όπου κι αν πάει. Έτσι θα συσσωρευτεί τεράστια ποσότητα πληροφορίας, άρα και Δύναμη, στα χέρια πολύ ολίγων. Το επόμενο βήμα θα είναι τελικά το να είναι όχι opt-out αλλά υποχρεωτικό. Μετά, ποιος μας φυλάει από τον Μεγάλο Αδελφό;

Εξαλλου,τα βλαστοκύτταρα θα επιλύσουν στο αμεσο μελλον την αναγκη οργανων.
Ναι, γίνονται προσπάθειες κατασκευής τεχνητών βιολογικής φύσης οργάνων, έχουν γίνει αρκετές πρόοδοι σ' αυτό το θέμα, ειδικά σε δέρμα, απ' ό,τι έχω διαβάσει, όμως παρουσιάζονται προβλήματα με τη νεύρωση των οργάνων και άλλα, συνεπώς δεν θα είναι έτοιμο για αρκετά χρόνια ακόμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Για το 0,000000001* που ξέχασε να εκδηλώσει αυτό που ήθελε,
θα υποχρεώσεις το 99,999999999999999
να κάνει αυτό που δεν θέλει;


Αποψη μου ειναι οτι και ενα ατομο να σωθει (που δεν θα ναι ενα...) απο μια τετοια πραξη, το να δηλωσουν τα υπολοιπα 10999999 οτι δεν θελουν να ειναι δοτες δεν θα ειναι χασιμο χρονου. Αποψη σου ειναι οτι το να κανουν τοσα ατομα μια δηλωση που θα τους παρει 1 λεπτο αξιζει λιγοτερο απο μια ή περισσοτερες ανθρωπινες ζωες. Αποψεις...

- Αυτός που τεμπελιάζει λέγεται τεμπέλης,
αυτός που προτιμάει να πάει στον τάφο με τα όργανά του
ενώ θα μπορούσε να τα προσφέρει, λέγεται αφελής
( συμπεραίνοντας από το κειμενό σου )
και αυτός που δεν προσφέρει αυτό που του ζητάμε,
λέγεται ακοινώνητος. ( δικό μου συμπέρασμα )

Αν εσενα σου φανηκε οτι προσεβαλα καποιον λεγοντας πραγματα που εμμεσως θα μπορουσαν να ερηνευθουν ως τεμπελια ή αφελεια, συγγνωμη. Αλλα ειναι λιγο τραβηγμενο. Ειδικα αν σκεφτεις οτι ξερω ατομα που γενικα δεν θα χαν προβλημα να ναι δωρητες, απλα δεν ειναι μεσα στις προτεραιοτητες τους και συνεχεια το αναβαλλουν. Δεν ειναι τεμπεληδες, απλα δεν τυχαινει. Και το οτι ειναι αφελεις, ειναι δικο σου συμπερασμα. ;):)

Δεν θα ήθελα να είναι γνωστά τα γενετικά μου στοιχεία και οι ιστοσυμβατότητές μου, πριν να έρθει η ώρα ν' αποδημήσω εις Κύριον και μάλιστα με τρόπο που να βοηθά στη δωρεάν οργάνων (εγκεφαλικά νεκρός, σωματικά άθικτος). Πολύ απλά επειδή εάν κάποιος πλούσιος ή σημαντικός είχε ανάγκη από όργανα που τύχαινε να είναι συμβατά με τα δικά μου ή ακόμη χειρότερα με του παιδιού μου, κανείς δεν θα μπορούσε να με διασφαλίσει ότι δεν θα μας είχαν απαγάγει και δεν θα μας είχαν κάνει τας κεμπάπ τίποτε μαφιόζοι. Ζούμε σε πολύ επικίνδυνες εποχές.

Μα οταν κανεις αιτηση δεν φαινονται και τα γενετικα στοιχεια ή οι ιστοσυμβατοτητες σου. Αυτα διαπιστωνονται μετα τον κλινικο θανατο σου.

Γι' αυτόν το λόγο δεν έχω δηλώσει εθελοντής, όμως έχω δόσει οδηγίες στους κοντινούς μου ανθρώπους, εάν είναι πεπεισμένοι ότι δεν μπορεί να γίνει τίποτε για την περίπτωσή μου, να δώσουν τα όργανά μου. Θα μου πει κανείς πως και πάλι κινδυνεύω, όμως εάν δεν τους εμπιστευόμουν δεν θα τους θεωρούσα ως "δικούς μου ανθρώπους".

Και γιατι ειναι αυτο πιο δυσκολο για εναν γιατρο; Ποια η διαφορα του να σε κηρυξει νεκρο αν ξερει οτι εισαι δοτης, με το να πει στους συγγενεις σου οτι εισαι νεκρος ωστε να παρει μετα τα οργανα σου; Οι δικοι σου ανθρωποι θα κανουν αυτο ακριβως που θελεις, αλλα ο γιατρος παλι παιζει τον απευκταιο του ρολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ο Insomniac βρίσκεται πραγματικά μέσα στο μυαλό μου! Θα απαντήσω μόνο σε ελάχιστα, αφού στα περισσότερα έγραψε ακριβώς όσα θα έγραφα εγώ :)

Όσο καλοί και αγαθοί να θέλουν να λένε οι γιατροί πως είναι, δεν λείπουν από την κοινότητά τους και οι άνθρωποι που θα έκαναν ο,τιδήποτε για το χρήμα κι όχι για το λειτούργημα. Το πρόβλημα μάλιστα είναι ότι όχι μόνο οι "αρπάχτρες" είναι πολλοί, αλλά ακόμη περισσότερο που δεν γνωρίζουμε ποιον ακριβώς έχουμε μπροστά μας όταν βρεθούμε να παίζεται η ζωή μας σε μία κλωστή. Στατιστικά και βάσει της κοινής λογικής, οι πιθανότητες να πέσεις σε αγύρτη είναι αρκετά σημαντικές για να τις αγνοήσεις. Ας μας συγχωρούν οι τίμιοι γιατροί, όμως κανείς δεν έχει ταμπέλα στο μέτωπο που να λέει "είμαι άτιμος" ή "είμαι τίμιος" και το στερεότυπο με τα φακελάκια δεν αποτελεί προϊόν νοσηρής φαντασίας που προέκυψε άδικα από την πλευρά των ασθενών. Πρόκειται για αναντίρρητη πραγματικότητα.
To θέμα είναι πόσο πιθανό είναι να πέσεις σε ΤΡΕΙΣ αγύρτες, όχι σε έναν. Στοιχειώδη μαθηματικά ξέρεις, μπορείς να καταλάβεις πόσο μειώνεται η πιθανότητα...

Σωστά, η αντιμετώπιση του σώματος του ανθρώπου ως ιδιοκτησία του και ως στοιχείο της γενικότερης αυτοδιάθεσής του, είναι βασική αρχή των συστημάτων δικαίου των δημοκρατικών (κατά το δείνασθαι) Δυτικών κρατών. Η αλλαγή αυτού του στοιχείου, θα έχει αλυσιδωτές συνέπειες στο νομικό μας πολιτισμό. Η ιδέα ότι το σώμα μας ανήκει στο κράτος, "για το καλό της κοινωνίας", έχει διάφορες προεκτάσεις οι οποίες οδηγούν σε εφιαλτικού τύπου σενάρια.
Ξέρεις ότι ποτέ δεν θα υποστήριζα άυξηση του κρατισμού :P
Δεν προτείνω το opt-out βάσει της ιδέας ότι το σώμα μας ανήκει στο κράτος. Πραγματικά πίστευα ότι σχεδόν όλοι οι άνθρωποι θέλουν κατά βάση να γίνουν δωρητές οργάνων και απλά βαριούνται/το αναβάλλουν/πιστεύουν μυθους περί του ότι θα τους αφήσουν οι γιατροί να πεθάνουν. Ουδέποτε πέρασε από το μυαλό μου ότι μπορεί μια σημαντική μερίδα του πληθυσμού να μην θέλει όντως, και όχι απλά να φοβάται ή να το αναβάλλει. Ακόμα δηλαδή, δυσκολεύομαι να το πιστέψω, ελπίζω ότι απλά βρέθηκαν εδώ 2-3 εξαιρέσεις.
Οπότε, αν όντως οι περισσότεροι θέλουν και δεν το κάνουν για τέτοιους λόγους, θα αποτελούσε και διευκόλυνση για αυτούς, και μεγάλο όφελος για την κοινωνία. Κανένα δικαίωμα αυτοδιάθεσης δεν βλέπω να παραβιάζεται, αφού δεν είναι υποχρεωτικό (αν θεωρήσουμε ότι υφίσταται δικαίωμα αυτοδιάθεσης και μετά θάνατον that is).
Ακριβώς!! Ενώ εκ πρώτης όψεος φαίνεται να είναι μια πολύ προοδευτική ιδέα το opt-out, τελικά είναι στο βάθος ηθικοπλαστικό κι επικίνδυνο. Πολύ σύντομα, εάν επικρατήσει κάτι τέτοιο, θα συμβεί το επόμενο βήμα, που είναι το φυσικό επακόλουθο της ιδεολογίας που θα το επέβαλε. Αφού πρόκειται για το καλό όλων, θα πρέπει να οργανωθούμε και να δημιουργήσουμε μια πλήρη data base με τα γενετικά στοιχεία και τις ιστοσυμβατότητες όλων. Αφού όλοι θεωρούνται on default ως πιθανοί δότες, θα πρέπει όλοι να φακελωθούν σ' αυτό το σύστημα. Όμως το DNA είναι κάτι που το αφήνει κανείς όπου κι αν πάει. Έτσι θα συσσωρευτεί τεράστια ποσότητα πληροφορίας, άρα και Δύναμη, στα χέρια πολύ ολίγων. Το επόμενο βήμα θα είναι τελικά το να είναι όχι opt-out αλλά υποχρεωτικό. Μετά, ποιος μας φυλάει από τον Μεγάλο Αδελφό;
Παραληρείς Χαούλη :P
Τελικά ο Όργουελ έχει κάνει πολλή ζημιά...
Θες να μου πεις ότι μεταξύ των δύο επιλογών:

  • Θα πολεμήσω το να γίνει η δωρέα οργάνων opt-out
  • Θα πολεμήσω την δημιουργία μιας τέτοιας database (και όχι data base, μια λέξη είναι)
διαλέγεις το πρώτο για να γλιτώσεις ...χρόνο; ...ενέργεια; What?
Ναι, γίνονται προσπάθειες κατασκευής τεχνητών βιολογικής φύσης οργάνων, έχουν γίνει αρκετές πρόοδοι σ' αυτό το θέμα, ειδικά σε δέρμα, απ' ό,τι έχω διαβάσει, όμως παρουσιάζονται προβλήματα με τη νεύρωση των οργάνων και άλλα, συνεπώς δεν θα είναι έτοιμο για αρκετά χρόνια ακόμη...
Άρα αν το παραπάνω "επόμενο βήμα" (αν όντως είναι αυτό το επόμενο βήμα) αργήσει λίγο, θα είναι πλέον άχρηστο. Duh. Ή θα αασχοληθούν να κάνουν τέτοια database για μερικά χρόνια μόνο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Γιατί το να είσαι λήπτης οργάνων είναι default στο ναι και το δωρητής default στο όχι;
Το επιχείρημα ότι το πρώτο έχει να κάνει με την επιβίωση όποτε εκεί αλλάζει η νοοτροπία και τρόπος αντιμετώπισης του θέματος δεν οδηγεί στο συμπέρασμα και ότι το θέμα του δωρητή θα έπρεπε να το εξετάζουμε υπό αυτό το πρίσμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να κατακρίνεται κάποιος που έχει μια διαφορετική γνώμη. Υπάρχει κανένας νόμος που να υποχρεώνει τη δωρεά οργάνων; Όχι. Οπότε αυτό είναι στη δικαιοδοσία του καθενός έτσι; Οπότε γιατί πρέπει να κατηγορούμαι που έχω μια άλλη γνώμη από τη δική σας; Πολιτισμικό σοκ Λία; Γιατί; Δεν είναι επιλογή μου;

Και για όσους έδωσαν τις αρνητικές ψήφους (που δε με πειράζει, καταλαβαίνω οτι ακούγεται άσχημο αυτό που λέω) να σκεφτείτε και να απαντήσετε ειλικρινά τι θα κάνατε αν στη μέση του δρόμου επιτεθόταν κάποιος με μαχαίρι σε κάποιον κι αυτός φώναζε βοήθεια. Θα πηγαίνατε να βοηθήσετε; Αν ναι, μπράβο σας. Εμένα ούτε που θα μου περνούσε από το μυαλό. Θα έπαιρνα τηλέφωνο το 100 ναι, θα καλούσα ασθενοφόρο ναι, αλλά μέχρι εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Είναι κι αυτό στα πλαίσια της γενικής νοοτροπία όπου ο καθένας κοιτάει την πάρτη του.

Κι εμενα πάντως με σόκαρε ο απόλυτος αρνητισμός κάποιων με παιδαριώδεις αιτιολογίες. Ειλικρινά, δεν το περίμενα με τίποτα.

Προσωπικά δε με φοβίζει ιδιαιτερα η πιθανότητα να με στείλουν πριν της ώρας μου γιατί όταν φτάνει κάποιος έστω και κοντά στο σημείο να κηρυχτεί εγκεφαλικά νεκρός οι πιθανότητες να ανακάμψει και ζήσει μια στοιχειωδώς ανθρώπινη ζωή είναι μάλλον ούτως η άλλως μηδαμινές. Προκειμενου λοιπόν να με αφήσουν να "ζήσω" σαν φυτό, η ακόμα χειρότερα να ανακτήσω τις αισθήσεις μου και να έχω χίλια δυο προβλήματα προτιμώ να τραβήξουν την πρίζα μια ώρα αρχύτερα. Θα το ζητούσα δηλαδή από μονη μου ακόμα κι αν δεν είχε τεθεί το θέμα να σώσω μια άλλη ζωή. Όσο για την οικογένεια μου, έχω την εντύπωση ότι πιο εύκολα θα μπορέσουν να διαχειριστούν την απώλεια μου έχοντας για παρηγοριά ότι με αυτήν έκανα καλο σε κάποιους συνανθρώπους μας, παρα μια παρατεταμένη ύπαρξη (δε μπορώ να την ονομάσω ζωή) η οποια όσο πιο πολύ κρατούσε τόσο πιο ψυχοφθόρα για όλους θα ήταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Με την αξία / μετοχή της ανθρώπινης ζωής να εχει - παρ'όλο το αξιακο σύστημα που υποτιθεται την προστατεύει ως ύψιστη αξία - παρει την (απαξιωτική) κατιουσα,με το να ζυγίζεται / σχετιζεται / συγκρινεται σχεδόν με οικονομικούς όρους,με το να πεθαινουν ανα τον κοσμο αναιτια χιλιάδες ζωές,το να μιλάμε αν θα σωθουν τελικά καποιες μεσω της δωρεας οργανων ειναι (υποκριτική σχεδον) σταγονα στον ωκεανο.

Αν η ανθρώπινη ζωη γενικα αξιζε (στις συνειδησεις μας) ως υπερτατη αξια και δεν την αφαιρουσαμε ελαφρα τη καρδία,αν δεν την αποτιμουσαμε / εκμεταλλευομασταν με οικονομικους όρους,αν τη σεβομασταν περισσότερο και δεν τη βλεπαμε ως στειρο κρεας πρς εκμεταλλευση,θα ειχαν και καθολικό νοημα αυτες οι διαδικασιες.

Με την παρουσα κατασταση ομως,απλά αποτελει ενα ακομη εν δυναμει πεδιο εμπορευματοποιησης και εκμεταλλευσης με οτι αυτο συνεπαγεται. Γιατι σιγουρα θα υπαρξει εκμεταλλευση,απο την εγωιστική / κερδοσκοπικη ανθρώπινη φύση.

Και φυσικά και φακέλλωσης - μην ξεχναμε πως οι εξουσιες απεργαζονται συνεχώς τετοιες πρακτικές.

Οσο λιγοτερες τετοιες ευκαιρίες μας (αυτο)παρεχουμε - ακόμα..... - ,τόσο καλύτερα!


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Και για όσους έδωσαν τις αρνητικές ψήφους (που δε με πειράζει, καταλαβαίνω οτι ακούγεται άσχημο αυτό που λέω) να σκεφτείτε και να απαντήσετε ειλικρινά τι θα κάνατε αν στη μέση του δρόμου επιτεθόταν κάποιος με μαχαίρι σε κάποιον κι αυτός φώναζε βοήθεια. Θα πηγαίνατε να βοηθήσετε; Αν ναι, μπράβο σας. Εμένα ούτε που θα μου περνούσε από το μυαλό. Θα έπαιρνα τηλέφωνο το 100 ναι, θα καλούσα ασθενοφόρο ναι, αλλά μέχρι εκεί.

Οι περιπτώσεις πάντως δεν ταιριάζουν. Στην μια περίπτωση φοβάσαι για την σωματική σου ακεραιότητα ενώ είσαι ζωντανός. Στην άλλη ενώ ήδη έχεις αποδημήσει.

Για το θέμα να πω ότι η αυτοδιάθεση αν υπάρχει τρόπος να έχεις εκφράσει την αντίρρηση σου δεν παραβιάζεται. Αυτό που παίζει και στα δύο τελικά είναι μάλλον η τεμπελιά, το ότι πρέπει να πάρεις θέση με κάποιο τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Κι εμενα πάντως με σόκαρε ο απόλυτος αρνητισμός κάποιων με παιδαριώδεις αιτιολογίες. Ειλικρινά, δεν το περίμενα με τίποτα.
Καποιοι - πιο πραγματιστές - δεν εχουν (τυφλή) εμπιστοσύνη στο ανθρώπινο ειδος!

Και καλα κανουν,ετσι οπως ειναι,έτσι οπως εξελίσσεται!:)

Καποιοι,(επιλέγουν προς ιδία δικαιολόγηση να) παρακάμπτουν αυτο το "σκοπελο" με ουμανισμό και αφέλεια.

Παιδαριώδες ή μή,sei dahingestellt!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Πάντα θεωρούσα ότι ο καλύτερος κώδικας ηθικής είναι "να φέρεσαι πάντα στους άλλους όπως θα ήθελες να σου φερθούν". Στα πλαίσια αυτού λοιπόν, αν δεχόμουν επίθεση με μαχαίρι δε θα ήθελα να επέμβει κάποιος και να πάθει κι εκείνος κακό χωρίς λόγο. Θα μου αρκούσε να καλέσει την αστυνομία η το ασθενοφόρο, το ίδιο λοιπόν θα έκανα κι εγώ. Αν όμως χρειαζόμουν μεταμόσχευση θα ήθελα να μη σκεφτεί ο εν δυνάμει δότης μου πόσο όμορφος θα φαίνεται στο φέρετρο του (μπρρρρρρ!), κατά συνέπεια δε θα το σκεφτώ ούτε εγώ.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Αποψη μου ειναι οτι και ενα ατομο να σωθει (που δεν θα ναι ενα...) απο μια τετοια πραξη, το να δηλωσουν τα υπολοιπα 10999999 οτι δεν θελουν να ειναι δοτες δεν θα ειναι χασιμο χρονου. Αποψη σου ειναι οτι το να κανουν τοσα ατομα μια δηλωση που θα τους παρει 1 λεπτο αξιζει λιγοτερο απο μια ή περισσοτερες ανθρωπινες ζωες. Αποψεις...


Αυτό μου κάνει σαν, " εντάξει δεν είσαι αριστερός αλλά κάνε και μια δήλωση να είμαστε σίγουροι "



Αν εσενα σου φανηκε οτι προσεβαλα καποιον λεγοντας πραγματα που εμμεσως θα μπορουσαν να ερηνευθουν ως τεμπελια ή αφελεια, συγγνωμη. Αλλα ειναι λιγο τραβηγμενο. Ειδικα αν σκεφτεις οτι ξερω ατομα που γενικα δεν θα χαν προβλημα να ναι δωρητες, απλα δεν ειναι μεσα στις προτεραιοτητες τους και συνεχεια το αναβαλλουν. Δεν ειναι τεμπεληδες, απλα δεν τυχαινει. Και το οτι ειναι αφελεις, ειναι δικο σου συμπερασμα. ;):)




Το αφελείς πήγαινε στο "πάο πάσο" = δεν αξίζει να ασχοληθώ ( κάνω λάθος; ) :)


Όσο αφορά το "γενικα δεν θα χαν προβλημα να ναι δωρητες,
απλα δεν ειναι μεσα στις προτεραιοτητες τους"
χμ!


Όπως είδες το πολιτισμικό σοκ δημιουργείτε και σε συνθήκες εθελοντισμού
φαντάζεσαι τι έχει να γίνει σε συνθήκες εξ-αναγκασμού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να κατακρίνεται κάποιος που έχει μια διαφορετική γνώμη. Υπάρχει κανένας νόμος που να υποχρεώνει τη δωρεά οργάνων; Όχι. Οπότε αυτό είναι στη δικαιοδοσία του καθενός έτσι; Οπότε γιατί πρέπει να κατηγορούμαι που έχω μια άλλη γνώμη από τη δική σας; Πολιτισμικό σοκ Λία; Γιατί; Δεν είναι επιλογή μου;

Δεν ειμαι και μεσα στο μυαλο της για να ξερω, αλλα υποθετω οτι το πολιτισμικο σοκ δεν προερχεται απο την επιλογη σου, αλλα απο το σκεπτικο πισω απο αυτην. Της φαινεται δηλαδη παραξενο το οτι δεν θα δινες καποια εσωτερικα οργανα σου για να σωσεις τη ζωη καποιων προκειμενου να δειχνεις πιο..."ομορφη" μετα θανατον!

Και για όσους έδωσαν τις αρνητικές ψήφους (που δε με πειράζει, καταλαβαίνω οτι ακούγεται άσχημο αυτό που λέω) να σκεφτείτε και να απαντήσετε ειλικρινά τι θα κάνατε αν στη μέση του δρόμου επιτεθόταν κάποιος με μαχαίρι σε κάποιον κι αυτός φώναζε βοήθεια. Θα πηγαίνατε να βοηθήσετε; Αν ναι, μπράβο σας. Εμένα ούτε που θα μου περνούσε από το μυαλό. Θα έπαιρνα τηλέφωνο το 100 ναι, θα καλούσα ασθενοφόρο ναι, αλλά μέχρι εκεί.

Πάντα θεωρούσα ότι ο καλύτερος κώδικας ηθικής είναι "να φέρεσαι πάντα στους άλλους όπως θα ήθελες να σου φερθούν". Στα πλαίσια αυτού λοιπόν, αν δεχόμουν επίθεση με μαχαίρι δε θα ήθελα να επέμβει κάποιος και να πάθει κι εκείνος κακό χωρίς λόγο. Θα μου αρκούσε να καλέσει την αστυνομία η το ασθενοφόρο, το ίδιο λοιπόν θα έκανα κι εγώ. Αν όμως χρειαζόμουν μεταμόσχευση θα ήθελα να μη σκεφτεί ο εν δυνάμει δότης μου πόσο όμορφος θα φαίνεται στο φέρετρο του (μπρρρρρρ!), κατά συνέπεια δε θα το σκεφτώ ούτε εγώ.-

Αυτο που λεει η idril. Με τη διαφορα οτι θα αισθανομουν και ασχημα που δεν προσπαθησα εστω να κανω κατι παραπανω. Δεν θα λεγα στα @@. Επομενως στην περιπτωση που και εγω δεν θα παθω τιποτα και ξερω οτι σιγουρα θα σωσω καποιον συνανθρωπο μου, δεν θα το σκεφτω καν.

Αυτό μου κάνει σαν, " εντάξει δεν είσαι αριστερός αλλά κάνε και μια δήλωση να είμαστε σίγουροι "

Δεν το πιασα αυτο! :redface:


Το αφελείς πήγαινε στο "πάο πάσο" = δεν αξίζει να ασχοληθώ ( κάνω λάθος; ) :)


Ναι, κανεις λαθος! :)

Εγραψα: "Τωρα αν σε απασχολει οχι το αν θα φαινεσαι οκ αλλα το αν θα εχεις οντως εσωτερικα οργανα (οργανα τα οποια δεν θα λειτουργουν και τα οποια θα λιωσουν μεσα στο χωμα) τοτε...παω πασο". Εννοω λοιπον οτι αν αυτο ειναι το επιχειρημα της, δεν μπορω να προσφερω τιποτα ως αντεπιχειρημα, γιατι δεν μπορω να καταλαβω τη λογικη του. Μου φαινεται τοσο υπερβολικο, που προφανως δεν μπορω να αντιπαρατεθω με βαση αυτο. Δεν την κανει αφελη, ουτε εμενα χαζο. Απλα διαφωνουμε τοσο που δεν εχει νοημα!

Όσο αφορά το "γενικα δεν θα χαν προβλημα να ναι δωρητες,
απλα δεν ειναι μεσα στις προτεραιοτητες τους"
χμ!


Όπως είδες το πολιτισμικό σοκ δημιουργείτε και σε συνθήκες εθελοντισμού
φαντάζεσαι τι έχει να γίνει σε συνθήκες εξ-αναγκασμού;

Μα δεν θα ειναι εξαναγκασμος. Εθελοντικα δεν θα γινονται δωρητες, οπως τωρα εθελοντικα γινομαστε. Και το πολισμικο σοκ (σε οσους συμβαινει) προκαλειται απο τα επιχειρηματα αυτων που δεν θελουν να γινουν δωρητες, οχι απο την "παρανομια" ή οχι του ζητηματος.

Υ.Γ:

Ο Insomniac βρίσκεται πραγματικά μέσα στο μυαλό μου! Θα απαντήσω μόνο σε ελάχιστα, αφού στα περισσότερα έγραψε ακριβώς όσα θα έγραφα εγώ :)

:redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 31 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top