Είμαστε οι ίδιοι άνθρωποι σε όλη τη διάρκεια της ζωής μας;

tulip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Όχι, δεν είμαστε πάντα το ίδιο. ''Μεταλλασσόμαστε'' μέσω καθημερινών εμπειριών!
Εξ'άλλου:
(Νομίζω οτι δεν έιναι unknown, αλλά ότι το είπε ο George Bernard Shaw..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
(το είπε ο George Bernard Shaw..)
H Πέννυ το "λέει" μελωδικότερα, και ασύγκριτα πιο ...ποιητικά! :P


Κι εγώ λέω...με πεζό τρόπο πως, εξελισσόμαστε μέσα από εμπείριες και βιώματα, είναι κανόνας αυτό, αλλά όχι πάντα προς το καλύτερο....
Η μετεξέλιξη, προϋποθέτει την μελέτη των γνώσεων που αποκτήθηκαν στην πράξη, και το "απόσταγμα" να περάσει ξανά και ξανά από το φίλτρο του μυαλού! Ειδάλλως το αποτέλεσμα είναι μάλλον αρνητικό :)
Συμφωνείτε κυρία tulip ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tulip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Συμφωνώ. Το ζήτημα είναι να βλέπεις τι θετικό κέρδισες από κάθε νέα εμπειρία. Αν δεν το κάνεις, απλά μένεις..στάσιμος, κάτι το οποίο δεν βρίσκω απαραίτητα αρνητικό, γιατί το καιρνούργιο δεν είναι πάντα καλό. Οι εμπειρίες μπορούν να σου δώσουν και άλλα συναισθήματα, τα οποία τα θεωρούμε ως διδάγματα, π.χ. φόβο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Συμφωνώ. Το ζήτημα είναι να βλέπεις τι θετικό κέρδισες από κάθε νέα εμπειρία. Αν δεν το κάνεις, απλά μένεις..στάσιμος, κάτι το οποίο δεν βρίσκω απαραίτητα αρνητικό, γιατί το καιρνούργιο δεν είναι πάντα καλό. Οι εμπειρίες μπορούν να σου δώσουν και άλλα συναισθήματα, τα οποία τα θεωρούμε ως διδάγματα, π.χ. φόβο
Έτσι!
Πχ μια άσχημη εμπειρία πιθανόν να μας αποκαλύψει δικά μας λάθη και όχι απαραίτητα μη σωστή συμπεριφορά απέναντι μας!
Ένας βιασμός ας πούμε, για σένα μπορεί να ειναι λόγος να μην εμπιστευέσαι πλέον κανένα, για κάποια άλλη ίσως, ένα "μάθημα" να μην προκαλεί ...τόσο πολύ!!!!!! :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Έτσι!
Ένας βιασμός ας πούμε, για σένα μπορεί να ειναι λόγος να μην εμπιστευέσαι πλέον κανένα, για κάποια άλλη ίσως, ένα "μάθημα" να μην προκαλεί ...τόσο πολύ!!!!!! :hmm:

Τι ειναι αυτο που μολις εγραψες ωρε? :wall:
Το θελες η σου ξεφυγε?! :eek:
Προκαλειται ο βιασμος απο το θυμα?! :eek:


:xtipao:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Σημείωση Supervisor:

Για να μην βρισκόμαστε στη δυσάρεστη θέση να αφαιρούμε off-topics, προσπαθήστε (ειδικά όταν η απάντησή σας δεν άπτεται το θέματος) να είναι τουλάχιστον περιεκτική και σαφής. Με αυτό τον τρόπο έχει λιγότερες πιθανότητες να καταλήξει στα Εκτός Θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Οκέϊ Isi, συγνώμη!
@Neraida, επανέρχομαι (σοβαρότερος) λοιπόν, η πράξη του βιασμού αυτή καθεαυτή είναι αποτέλεσμα άλλων αιτιών, και αν θυμάσαι έχω αναφερθεί σχετικά στο θέμα αποπλάνηση 11ονης στο 2ο ή 3ο μήνυμα!
Απορώ όμως γιατί δεν μπορείς να "δεις" συνήθως τι γράφω! :confused:
Το τι αποκόμισε κάποιος από μια εμπειρία λέω, και στο πως ο καθείς, ανάλογως χαρακτήρα, αντιληπτικής και παιδείας, αποκρυσταλλώνει γνώμη για κάτι!

Μην πελαγοδρομείς σε παρακαλώ, και ΜΗΝ διεστραβλώνεις τα γραφόμενα μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Οκέϊ Isi, συγνώμη!
@Neraida, επανέρχομαι (σοβαρότερος) λοιπόν, η πράξη του βιασμού αυτή καθεαυτή είναι αποτέλεσμα άλλων αιτιών, και αν θυμάσαι έχω αναφερθεί σχετικά στο θέμα αποπλάνηση 11ονης στο 2ο ή 3ο μήνυμα!
Απορώ όμως γιατί δεν μπορείς να "δεις" συνήθως τι γράφω! :confused:
Το τι αποκόμισε κάποιος από μια εμπειρία λέω, και στο πως ο καθείς, ανάλογως χαρακτήρα, αντιληπτικής και παιδείας, αποκρυσταλλώνει γνώμη για κάτι!

Μην πελαγοδρομείς σε παρακαλώ, και ΜΗΝ διεστραβλώνεις τα γραφόμενα μου!

Ο βιασμός δεν μπορεί να είναι μάθημα για κανέναν και για τίποτα, ο βιασμός είναι μια αξιοκατάκριτη, ντροπιαστική, άρρωστη πράξη που τιμωρείται από το νόμο.

Τα γραφόμενά σου δεν είναι μπερδεμένα. Λες ακριβώς αυτό στο οποίο απαντάω:

Ένας βιασμός ας πούμε, για σένα μπορεί να ειναι λόγος να μην εμπιστευέσαι πλέον κανένα, για κάποια άλλη ίσως, ένα "μάθημα" να μην προκαλεί ...τόσο πολύ!!!!!! :hmm:

Το οτι η λέξη μάθημα μπήκε σε εισαγωγικά δε μου λέει κάτι (αν και ψυλλιάζομαι το λόγο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Ο βιασμός δεν μπορεί να είναι μάθημα για κανέναν και για τίποτα, ο βιασμός είναι μια αξιοκατάκριτη, ντροπιαστική, άρρωστη πράξη που τιμωρείται από το νόμο.Τα γραφόμενά σου δεν είναι μπερδεμένα. Λες ακριβώς αυτό στο οποίο απαντάω:Το οτι η λέξη μάθημα μπήκε σε εισαγωγικά δε μου λέει κάτι (αν και ψυλλιάζομαι το λόγο).
Mάλιστα! :hmm:
Δηλαδή, από εμπειρίες καταδικαστέες σε συνειδήσεις και δικαστήρια, δεν αποκομίζεις κάτι;
Ούτε το απλοϊκά απλό ότι το να σου συμβεί κάτι κακό, έχει άμεση και καθόλου αμελητέα σχέση με το αν....πας γυρεύοντας; (γενικά μιλάω)
Το ίδιο είναι να συχνάζεις σε κακόφημα στέκια, το ίδιο να επιλέγεις που και ΠΩΣ κινείσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
παντα υπαρχει κατι σταθερο,ο πυρηνας μας -γονιδια που δεν αλλαζουν ποτέ..αλλα οι εκφρασεις τους και πολλα αλλα αλλαζουν..

ολα τριγυρω αλλαζουνε και όλα τα ιδια μενουν..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Mάλιστα! :hmm:
Δηλαδή, από εμπειρίες καταδικαστέες σε συνειδήσεις και δικαστήρια, δεν αποκομίζεις κάτι;
Ούτε το απλοϊκά απλό ότι το να σου συμβεί κάτι κακό, έχει άμεση και καθόλου αμελητέα σχέση με το αν....πας γυρεύοντας; (γενικά μιλάω)
Το ίδιο είναι να συχνάζεις σε κακόφημα στέκια, το ίδιο να επιλέγεις που και ΠΩΣ κινείσαι;

Το να συχνάζω σε κακόφημα στέκια αυξάνει σαφώς τον κίνδυνο να μου συμβεί κάτι κακό, δε δικαιολογεί όμως επ' ουδενί την πράξη του κακού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Mάλιστα! :hmm:
Δηλαδή, από εμπειρίες καταδικαστέες σε συνειδήσεις και δικαστήρια, δεν αποκομίζεις κάτι;
Ούτε το απλοϊκά απλό ότι το να σου συμβεί κάτι κακό, έχει άμεση και καθόλου αμελητέα σχέση με το αν....πας γυρεύοντας; (γενικά μιλάω)
Το ίδιο είναι να συχνάζεις σε κακόφημα στέκια, το ίδιο να επιλέγεις που και ΠΩΣ κινείσαι;

Τωρα μιλας γενικα, αλλα στην προηγουμενη αναρτηση σου αναφερθηκες σε κατι πολυ συγκεκριμενο και αυτο ειναι ο βιασμος.

Γενικα μιλωντας δεν εχεις αδικο, αλλα ειδικα μιλωντας η αναφορα στο "για κάποια άλλη ίσως, ένα "μάθημα" να μην προκαλεί ...τόσο πολύ" αφορουσε στα κακοφημα στεκια? :worry:
Και σε αυτην την περιπτωση μονο την τυχη της προκαλει και ειμαι σιγουρη πως δεν εννοουσες αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Το να συχνάζω σε κακόφημα στέκια αυξάνει σαφώς τον κίνδυνο να μου συμβεί κάτι κακό, δε δικαιολογεί όμως επ' ουδενί την πράξη του κακού.
Γιατί, δικαιολόγησε (ή έστω προσπάθησε) σε αυτή την συζήτηση, κάποιος - κάπου, την πράξη ....του κακού; :confused:
@Νεράϊδα, δίκιο έχεις, ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ο άνθρωπος αλλοιώνεται διαρκώς, επειδή δεν είναι Θεός. Ο Θεός είναι αναλλοίωτος, επειδή δεν είναι ζώο. Το ζώο, όσο κι αν αλλοιωθεί, άνθρωπος δεν γίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Γιατί, δικαιολόγησε (ή έστω προσπάθησε) σε αυτή την συζήτηση, κάποιος - κάπου, την πράξη ....του κακού; :confused:
@Νεράϊδα, δίκιο έχεις, ευχαριστώ!

Προφανώς. Εσύ όταν είπες οτι ο βιασμός για κάποια πρέπει να γίνει μάθημα για να μην προκαλεί τόσο πολύ. Δηλαδή δικαιολογείς το βιαστή επειδή η κοπέλα (του παραδείγματός σου) προκάλεσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Προφανώς. Εσύ όταν είπες οτι ο βιασμός για κάποια πρέπει να γίνει μάθημα για να μην προκαλεί τόσο πολύ. Δηλαδή δικαιολογείς το βιαστή επειδή η κοπέλα (του παραδείγματός σου) προκάλεσε.
Έχουμε εντελώς ξεφύγει ή ιδέα μου είναι; Ως προς την ακολουθία σκέψης και εξαγωγή συμπερασμάτων...
Από την αρχή του παραδείγματος μου, αν και έδωσα επανειλλημένα διευκρινίσεις σαν κανένας κατηγορούμενος προς εισαγγελέα, επιμένετε με την Νεράϊδα, και προσπαθείτε να το "πάτε" αλλού!
Γιατί άραγε;:hmm:
Mπορείς, αν επιθυμείς, να ξαναδιαβάσεις προσεκτικά και με....άλλη διάθεση τι έγραψα!
Δεν έχω να προσθέσω τίποτα άλλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Ούτε κι εγώ έχω να προσθέσω κάτι άλλο. Δόξα τω Θεώ, scripta manent. Ο νοών έχει νοήσει.;)

Και btw δεν έχω κάνει κόμμα με κάποιον, έχω δική μου άποψη και αν τυχαίνει να συμφωνεί με κάποιου άλλου δε με απασχολεί.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Ούτε κι εγώ έχω να προσθέσω κάτι άλλο. Δόξα τω Θεώ, scripta manent. Ο νοών έχει νοήσει.;)

Και btw δεν έχω κάνει κόμμα με κάποιον, έχω δική μου άποψη και αν τυχαίνει να συμφωνεί με κάποιου άλλου δε με απασχολεί.:)
Όκεϊ, καλή σου ημέρα και καλά να περνάς! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
λογικα αυτη την αισθηση/ψευδαισθηση την εχουμε γιατι εμεις δεν αντιλαμβανομαστε τοσο ευκολα τις αλλαγες παρα μονο οταν εχουμε πληρη εικονα πχ πως ειχαμε αντιδρασει σε μια κατασταση, και πως θα αντιδρουμε σε μια αναλογη τωρα...
Ομως οι αλλοι που δεν βιωνουν τις καθημερινες αλλαγες πανω μας προφανως αφου ειχαν σχηματισει μια εντυπωση η οποια ερχεται σε αντιθεση με την εικονα που εχουν για εμας τωρα, αντιλαμβανονται περισσοτερο τις αλλαγες αυτες...
Δεν αναφερομαι αποκλειστικα σε ανθρωπους με τους οποιους εχουμε καιρο να επικοινωνισουμε αμεσα κτλ. αλλα σε ολους γιατι πολυ απλα μονο εμεις ξερουμε τι γινεται πραγματικα στον ψυχικο μας κοσμο...ΑΝ ξερουμε και εμεις...
παντως σιγουρα οι ψυχοσωματικες αλλαγες ειναι πιο αντιλιπτες οταν η διαφορα ειναι μεγαλυτερη, δηλαδη σε ανθρωπους που δεν μας βλεπουν καθημερινα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Σήμερα σε ένα μάθημα φιλοσοφίας μας τέθηκε ένα ερώτημα που μου άρεσε πολύ...

Το σώμα μας αλλάζει (τα κύτταρρα πεθαίνουν και άλλα παίρνουν τη θέση τους) από τη γέννησή μας μέχρι τα βαθιά γεράματα. Καμία μέρα δεν είμαστε ακριβώς οι ίδιοι σωματικά με την προηγούμενη μέρα.

Επίσης νοητικά αλλάζουμε. Όταν είμαστε βρέφη δεν έχουμε την ίδια νοητική υπόσταση σε σχέση με το σήμερα ή με οποιαδήποτε άλλη μέρα της ζωής μας. Σκεφτείτε οτι στην αρχή δεν μπορούμε καν να σκεφτόμαστε λογικά ή δεν έχουμε αναπτύξει αυτό που λέμε προσωπικότητα. Αλλάζει η συμπεριφορά μας, οι σκέψεις μας, οι απόψεις μας, μακροχρόνια μπορεί να υπάρξουν αλλαγές και στην προσωπικότητά μας...


"Δεδομένων" αυτών των δύο, πιστεύετε οτι είμαστε οι ίδιοι άνθρωποι από την αρχή ως το τέλος της ζωής μας ή είμαστε κάτι σαν ένα ποτάμι που πάντα ρέει και αλλάζει και άρα ο MonaXoS του σήμερα δεν είναι το ίδιο άτομο με τον MonaXo του χθες;:hmm:

αλλαζει η αντιληψη, οι αποψεις....ομως η βασικη δομη σου ως ατομο μενει ιδια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top