Πώς πείθεις τους γονείς να δουν το προβλημα τους;

panoskomotineos

Νεοφερμένος

Ο panoskomotineos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
απλα δεν μπορεις!
η κοινωνια μας βασιζεται στον φοβο, οι μεγαλυτεροι ως δυνατοτεροι σωματικα και με ποιο ισχυρο λογο τις περισσοτερες φορες περνουν το δικο τους στις οικογενειες τους γιατι.. ετσι θελουν!!!

σας θυμιζει κατι αυτο? σε μια οικογενεια λοιπον δεν μπορει να υπαρχει δημοκρατια.
εγω ειμαι 14 χρονων και ο πατερας μου ηταν στρατιωτικος πριν παρει συνταξη.καταλαβενετε πως παντα προσπαθει να επιβληθει οχι με βια αλλα με φωνες, καβγαδες και τιμωριες. οπως ειπα πιο πριν δεν μπορει να υπαρχει δημοκρατια σε μια οικογενεια. εγω θα παρομοιαζα την οικογενεια και τα μελη της με στρατοπεδα.

υπαρχουν δυο περιπτωσεις σε εναν καβγα γονεα παιδιου ή γονεα με γονεα. παντα καποιος θα υποχωρει (αλλιως οι καβγαδες δεν θα τελειωναν ποτε)

βεβαια υπαρχουν οικογενειες στις οποιες τα μελη τους δεν μαλλωνουν, αυτο γινεται επειδη δεν υπαρχει επικοινωνια μεταξυ των μελων ή επειδη το ενα μελος ( ή ο γονεας ή το παιδι υποχωρει στα θεληματα του γονεα χωρις να γινει καβγας

( πχ γονεας : παναγιωτη παρε αμεσως το πιατο σου απο την τραπεζαρια αφου εχεις τελειωσει το φαγητο σου και βλεπεις τηλεοραση. Παιδι : ναι ) στο παραδειγμα το παιδι μπορουσε να πει οχι αφου δεν υπηρχε καποιος σημαντικος λογος για να μαζεψει εκεινη τη στιγμη το παιδι το πιατο, Εκεινη τη στιγμη !!! :(((


συγνωμη αν ξεφυγα απο το θεμα αλλα ηθελα να πω τον καημο μου καπου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Αρχικά να συμφωνήσω πως οι οικογένειες στρατιωτικών τις περισσότερες φορές όντως μοιάζουν με στρατόπεδα.

Ξέφυγες όντως λίγο από το θέμα αλλά καλά έκανες που εξέφρασες την άποψη σου περί οικογένειας. Αν τώρα ο "καιμός" σου θέλεις να συζητηθεί μπορείς να ανοίξεις ένα θέμα στον κατάλογο με τα προσωπικά ζητήματα.

Τέλος, να αναφέρω ότι στο φόρουμ δεν επιτρέπονται τα greeklish!


Καλή διαμονή! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top