Μυθομανία

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Μάλλον... Όχι τίποτα άλλο, αλλά βαριέμαι να ψάχνω τώρα στο βιβλίο! :P Το διαβάζουν οι αράχνες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Eνώ εμένα έχει φθαρεί από την πολύ χρήση :P Με αυτό κοιμάμαι και ξυπνάω...Ευαγγέλιο το έχω 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Vkey:
Βασικά κλεφτρούλα ζει άλλου τώρα right? Δεν ξέρω γιατί αλλά μου θυμίζει περιστατικό διασχιστικής φυγής.....Πάντως μια επίσκεψη σε ένα κλινικό ψυχολόγο it might help!

Εγώ θα χρειαστω κλινικό ψυχολόγο στο τέλος:mad: :teasing:
Χωρίς να είμαι ειδικός νομίζω πως όλες οι παραπάνω περιπτώσεις αφορούν άτομα που δεν έχουν επίγνωση τι κάνουν, εκείνη μια χαρά γνωρίζει και ποια είναι στην πραγματικότητα και τι λέει.Συν τοις αλλοις πλέον δεν μου μιλάει κι ο λόγος (όπως είπε σε κάποιον τρίτο) είναι πως την σόκαρε η συμπεριφορά μου:confused:
Κι ενώ απο την μία καταλαβαίνω τι ακριβώς την σόκαρε και δεν ήταν η συμπεριφορά μου αλλά το γεγονός ότι έμαθα πράγματα που δεν έπρεπε, απο την άλλη όσο καλή διάθεση κι αν έχω να την βοηθήσω δεν μου αφήνει κανένα περιθώριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Όσο σκληρή κι αν ακουστώ από την στιγμή που δεν σε αφήνει περιθώρια να την βοηθήσεις, ξέχνα το και μην την βοηθάς! Καλώς ή κακώς θεωρεί "σωστή" την συμπεριφορά της, οπότε άσε την στον κόσμο της....Βοηθάμε όσους θέλουμε αλλά και θέλουν να τους βοηθήσουμε...8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Είναι ένα αγοράκι στον ευρύτερο κύκλο μου (περίπου 14 χρονών), το οποίο γρήγορα σχετικά κατάλαβα ότι είναι μυθομανής. Στην αρχή πίστευα ότι λέει αλήθεια, απλά βάζει πολλή σάλτσα, αλλά τελικά δεν θυμάται καν τα ψέμματα που λέει, με αποτέλεσμα να λέει άλλα την μία μέρα και άλλα την άλλη.
Τέλος πάντων, εγώ δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα, ίσα ίσα το διασκέδαζα, έλεγα "παιδάκι είναι, έχει φαντασία" και δεν του έδειχνα ότι δεν τον πιστεύω γιατί τα ψέμματά του ήταν γενικά "ακίνδυνα".
Τον τελευταίο καιρό όμως λέει απαράδεκτα ψέμματα για κοινούς μας γνωστούς (και σεξουαλικής φύσεως) και εκτός του ότι δεν έχω πλέον καμία διάθεση να τα ακούω, ανησυχώ μήπως λέει και για μένα τίποτα σε άλλους και τον πιστέψουν (για την ακρίβεια ήδη έχει πει κάτι, ευτυχώς όχι πολύ βαρύ).
Δεν ξέρω τι να κάνω από δω και πέρα. Να του πω ευθέως "ξέρω ότι τόσο καιρό λες παραμύθια και κάνω ότι σε πιστεύω, και μην τολμήσεις να πεις τίποτα για μένα"; Ή δεν είναι αυτός ο κατάλληλος τρόπος να χειριζόμαστε τους μυθομανείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Νομίζω ότι το να το απειλήσεις έτσι ("μην τολμήσεις να πεις τίποτα για μένα") θα έχει μάλλον τα αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που θες.Ίσως να πρέπει να πεις στους γονείς του κάτι.
Οι υπόλοιποι του ευρύτερου κύκλου δεν ξέρουν το πρόβλημα με το συγκεκριμένο παιδί?Δηλαδή, έστω κι αν πει κάτι κακό για σένα, θα το πιστέψουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Με τους γονείς του δεν γνωριζόμαστε, δεν τους έχω δει ποτέ, οπότε δεν γίνεται να τους μιλήσω. Τώρα για το ποιοι θα τον πιστέψουν, οι στενοί μου φίλοι που το έχουμε συζητήσει έχουν καταλάβει ότι είναι μυθομανής, και δεν πρόκειται να το πιστέψουν. Όλοι οι υπόλοιποι όμως;

Γενικώς πιστεύω ότι αυτό το πράγμα είναι πραγματικά ασθένεια, αλλά δεν ξέρω αν το να του πω ευθέως ότι δεν τον πιστεύω θα φέρει θετικό ή αρνητικό αποτέλεσμα. Δηλαδή αν θα "σοκαριστεί" και θα κόψει τα ψέμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALR

Νεοφερμένος

Ο Thanasis P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Αν είναι και ζωηρό και αντιδραστικό εκεί υπάρχει πρόβλημα. Μια δική σου παρέμβαση θα έφερνε άσχημα αποτελέσματα γιατί θα πλήγωνε κατευθείαν τον εγωϊσμό του. Δεν ξέρω τι επίδραση θα είχε μια παρέμβαση των γονέων.

Αυτό που είναι σίγουρο και έχει ιστορικό επιτυχιών, είναι το πάθημα που γίνεται μάθημα.
Πρέπει σύντομα να την πάθει γιατί μερικά πράγματα δεν μπορούμε να τα καταλάβουμε παρατηρώντας τα ή απλά με την λογική, αλλά πρέπει πρώτα να τα νοιώσουμε.
Αλλιώς τον βλέπω να μεγαλώνει χτίζοντας την προσωπικότητα του γύρω από μύθους , πράγμα πολύ επικίνδυνο για απότομες "πτώσεις" της ψυχολογίας του και αποτυχίες στη ζωή του, προερχόμενες από την έλλειψη αυτογνωσίας.

Ίσως μπορεί να οργανωθεί κάτι "στημένο".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ανασύροντας το συγκεκριμένο θέμα από ... δεν ξέρω που :P,

έχω μια ερώτηση να σας θέσω...

Είναι γεγονός ότι "είμαστε ότι δηλώσουμε" οπότε αν εγώ μπω εδώ και σας δηλώσω αστροφυσικός από την Δανία δεν έχετε λόγο να με πιστέψετε (ή να μην με πιστέψετε!).
However, όλοι μας έχουμε μνήμη... Τι γίνεται λοιπόν, όταν η μνήμη μας για διάφορα μέλη ενός πχ forum σας δημιουργούν conflicting καταστάσεις σχετικά με αυτά που δηλώνει... Εξηγούμαι... Όπως προείπα δήλωσα αστροφυσικός και με πιστέψατε οκ? Ε πως γίνεται τότε να σας ανοίγω 5 μήνες μετά πχ θέμα που να έχει για απορία ένα απλοικό ερώτημα φυσικής?

Αυτό εννοώ...

Εαν υποπέσουν στην αντίληψη σας τέτοια γεγονότα σε ένα forum (είτε είστε απλοί χρήστες είτε mod, admin κτλ) πως το αντιμετωπίζετε? Το προσπερνάτε? (ο καθένας ας κάνει ότι θέλει χ*στηκα εγώ για ενα ...avatar?). "Ξεμπροστιάζετε" το άτομο που το κάνει χύμα? Του τη λέτε με έμμεσο τρόπο? Στενοχωριέστε (τύπου "γιατί να το κάνει αυτο??" )αλλά δεν λέτε/κάνετε τπτ???

ε?? ε??? :)

ps. Ναι το ποστ μου προφανώς έχει αφορμή κάποιες τέτοιες συμπεριφορές που -μπορεί και λανθασμένα- να μου έχουν φανεί έτσι και δεν μιλώ απαραίτητα για άτομο που τελικά "αποκάλυψαν" εαυτούς, αλλά και για άλλα που να μην ήταν προκλητικά στη συμπεριφορά τους, οπότε να μην υπήρχε λόγος για κάποιο... action.

:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
χμ.... ναι αυτό τώρα είναι ένα καλό ερώτημα....
και ναι έχει πέσει και στην αντίληψη της ΟΔ κάτι ανάλογο
όμως.... θεωρούμε ότι δεν είναι σωστό να παμε να κανουμε τα μούτρα κρεας και να πουμε "ρε συ καραμήτρο.. εσυ δεν εισαι αυτος που έλεγε αυτο κι αυτο?"

Βεβαια δεν έχει παρουσιαστει και κάτι πολύ σοβαρό που να "βλάπτει" το στέκι
εκεί φαντάζομαι ότι θα πέρναμε μέτρα ;)

Υπάρχουν βέβαια και οι περιπτώσεις που απο πέρισυ μεχρι φέτος κάποια δεδομένα μπορεί να έχουν αλλάξει κι άρα να μην είναι ψέμμα κάτι αλλά να φαίνεται σαν ψέμμα

Τελος... εγώ προσωπικά σαν άνθρωπος κι οχι σαν μέλος της ΟΔ όταν συμβαινει κάτι τετοιο προσπαθω να "ψυχολογίσω" το άτομο και να δω τι προσπαθεί να κερδίσει
Συνήθως... είναι προσοχή και .... ένα είδος αγάπης ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Πολύ ενδιαφέρον το σκεπτικό σου, ειλικρινά δεν ξέρω πως θα πρέπει να πράξουμε σε μια τέτοια περίπτωση. Βλέπεις είναι και ο φερετζές του ίντερνετ που σου επιτρέπει να λες όποια κουταμάρα θέλεις, αλλά καλό θα ήταν να μοιραστούμε και τον προβληματισμό μας και με τα υπόλοιπα μέλη.
Από την άλλη πάλι, κάποιος που κάνει κάτι τέτοιο, έχει στηρίξει όλο το οικοδόμημά του σε ένα ψέμα, δεν μπορώ να καταλάβω σε τι θα τον οφελήσει αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Πολύ ενδιαφέρον το σκεπτικό σου, ειλικρινά δεν ξέρω πως θα πρέπει να πράξουμε σε μια τέτοια περίπτωση. Βλέπεις είναι και ο φερετζές του ίντερνετ που σου επιτρέπει να λες όποια κουταμάρα θέλεις, αλλά καλό θα ήταν να μοιραστούμε και τον προβληματισμό μας και με τα υπόλοιπα μέλη.
Από την άλλη πάλι, κάποιος που κάνει κάτι τέτοιο, έχει στηρίξει όλο το οικοδόμημά του σε ένα ψέμα, δεν μπορώ να καταλάβω σε τι θα τον οφελήσει αυτό.

δεν τον οφελεί...
ειναι παθολογικό ως επί το πλήστον
πιστεύει λανθασμένα ότι με ένα ψέμα θα τραβήξει καλύτερα την προσοχή κι ότι θα γίνει πιο αγαπητό μέλος στους άλλους
έχει ανάγκη από προσοχή και ενδιαφέρον... από αγαπη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
δεν τον οφελεί...
ειναι παθολογικό ως επί το πλήστον
πιστεύει λανθασμένα ότι με ένα ψέμα θα τραβήξει καλύτερα την προσοχή κι ότι θα γίνει πιο αγαπητό μέλος στους άλλους
έχει ανάγκη από προσοχή και ενδιαφέρον... από αγαπη
Πιστεύω οτι αν συμβαίνει αυτό, έτσι θα συμπεριφέρεται και γενικότερα στη ζωή του.
Κρίμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Πιστεύω οτι αν συμβαίνει αυτό, έτσι θα συμπεριφέρεται και γενικότερα στη ζωή του.
Κρίμα.

ναι φυσικά και συμπεριφέρεται έτσι και στη ζωή του
γιαυτο ακριβώς το λογο (και οι ψυχολογοι της ομάδας είπαν :P ) δεν τα ξεμπροστιάζεις τέτοια άτομα... δεν τα βοηθας...
το μονο που μπορείς να κάνεις είναι να τους δειξεις οτι τα εκτιμας για αυτο που πραγματικα ειναι κι οχι για αυτο που λένε ότι ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ναι αλλά, που ξέρουμε τι είναι;
Anyway, πάμε παρακάτω............:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
"Ξεμπροστιάζετε" το άτομο που το κάνει χύμα? Του τη λέτε με έμμεσο τρόπο?
Αν δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις εσύ καποιο λάθος η αν δεν κατάλαβες καλά του το λες χύμα!
Αν έχεις αμφιβολίες του τη λες έμμεσα η με πμ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μια ερώτηση υπάρχουν άνθρωποι που έχουν νέες εμπειρείες και άλλοι που δεν έχουν τίποτα για καιρό, πώς μπορείς να πιστέψεις αυτόν που τις ζεί πραγματικά και αυτόν που το λέει για να εντυποσιάσει; Λένε ότι οι μυθομανείς αυτά που λένε τα πιστέυουν και τα βιώνουν πώς μπορείς να ξεχωρίσεις το ψέυτικό "ζω" και το αληθηνό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μια ερώτηση υπάρχουν άνθρωποι που έχουν νέες εμπειρείες και άλλοι που δεν έχουν τίποτα για καιρό, πώς μπορείς να πιστέψεις αυτόν που τις ζεί πραγματικά και αυτόν που το λέει για να εντυποσιάσει; Λένε ότι οι μυθομανείς αυτά που λένε τα πιστέυουν και τα βιώνουν πώς μπορείς να ξεχωρίσεις το ψέυτικό "ζω" και το αληθηνό;

από τις αντιφάσεις...
πολύ συχνά το άτομο σου λέει Χ κι αύριο σου λέει Ψ στη θέση του Χ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
από τις αντιφάσεις...
πολύ συχνά το άτομο σου λέει Χ κι αύριο σου λέει Ψ στη θέση του Χ ;)


Μα στην αρχή έλεγε η κοπέλα 2 ολόκληρούς μήνες τα ίδια πράγματα:hmm:
Δεν υπάρχουν άνθρωποι που το ζούνε, το λένε, και το πιστέυουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
:) Ρε παιδιά,το θέμα το βρήκα ήδη προχωρημένο αρκετά & θέλει διάβασμα .
Θα πώ κι εγώ κάτι κι ας μου συγχωρεθεί αν επαναλάβω κάποιον,η αν τελικά προκύψει μπαρούφα,γιατί δεν πρόλαβα να δώ..:redface:
Η μυθομανία υπάρχει σίγουρα,είναι διαταραχή αλλά,δεν μπαίνω στις λεπτομέρειες που σίγουρα έχουν αναλυθεί.
Εκείνο που θέλω να πώ είναι,κάποιοι άνθρωποι έχουν & λόγους να μην αποκαλύπτουν αληθινά στοιχεία ! Π.Χ. απλά παραδείγματα,φυγόδικοι.Υπάρχουν κι άλλες κατηγορίες,αλλά δεν ξέρω αν ήδη εχουν ειπωθεί πράγματα,οπότε μην επαναλαμβάνω.Μήπως όμως υπήρχε λόγος για...το μύθο ?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top