Shopping therapy

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Υπάρχει θέμα με ίδιο τίτλο σε άλλη ενότητα, αλλά εδώ θα μπορούσε να συζητηθεί η ψυχολογική του διάσταση.
Σας έχει τύχει να αισθάνεστε ότι υπερβάλλετε στις αγορές που κάνετε, αλλά παρ' όλα αυτά να ενδίδετε στον πειρασμό να αγοράσετε κάτι; Πώς αντιμετωπίζετε το αίσθημα του ανικανοποίητου, αν δεν πάρετε κάτι πχ στην ποσότητα που θέλετε;
Πώς μπορεί να σκέπτεται ή να λειτουργεί κάποιος, για να είναι πιο συγκρατημένος ή λογικός στις αγορές του;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
οταν ημουν φοιτητρια αθηνα πολλες φορες οταν ηθελα να ξεχαστω λιγακι ή ενιωθα οτι πνιγομουν πηγαινα βολτα στα μαγαζια. δεν ειχε σημμασια αν αγοραζα κατι ή οχι. μονο και μονο που εκανα τη βολτα μου και εβλεπα ρουχαλακια και παπουτσακια ψιλοαλλαζε η διαθεση μου.
σε περιοδους εκπτωσεων ομως δεν περιοριζομουν στο να βλεπω μονο..:P

αργοτερα οταν πια ξεκινησα και δουλευα κιολας για μενα ηταν και ειναι ενας τροπος να ξεχνιεμαι. μια μερα θυμαμαι κατι εγινε στη δουλεια και θυμαμαι θυμωσα πολυ με εναν ανωτερο μου και ξεκινησα το κλαμα και τις φωνες στο σπιτι. με παιρνει η μανα μου με την αδερφη μου και με παιρνουν στα μαγαζια. αγορασα ρουχαλακια, παπουτσακια εκανα τις βολτες μου και στο τελος ημουν καλυτερα.

προχτες μετα τον οδοντιατρο και τον πονο που τραβηξα λεω της αδερφης μου παμε να κανω δωρακι στον εαυτο μου προιοντα mac. :P

ειναι στον ανθρωπο αυτο το πραγμα. ο καθενας την βρισκει διαφορετικα. αλλες φορες θα παω για ψωνια, αλλες θα πιασω το αυτοκινητο, αλλες θα βαλω μουσικη, αλλες θα μαγειρεψω και αλλες θα κατσω να κλαιω την μοιρα μου χωρις να κανω τιποτα:P

παντως το ψωνισμα νομιζω οτι τις περισσοτερες γυναικες τις χαροποιει και τις κανει να νιωθουν ομορφα. ακομα και κατι μικρο να παρεις χαιρεσαι. τα πολλα ψωνια τα κανω στις εκπτωσεις. εκει νομιζω οτι ξεπερνω λιγο το οριο τις περισσοτερες φορες. εκτος εκπτωσεων σπανια αγοραζω ρουχα ή παπουτσια εκτος αν τα χρειαζομαι.

εκει που δεν μπορω να το εξηγησω ειναι στην αγορα καλλυντικων. ενω δεν βαφομαι γενικως, επειδη βαριεμαι κιολας, εχω μεγαλη τρελλα με τα καλλυντικα. αγοραζω πολλα και πολυ συχνα χωρις να τα χρησιμοποιω πολλα απο αυτα σχεδον ποτε... απλα μ'αρεσουν.. :hmm:
ας πουμε προχτες εβαλα στο ματι ενα μεικ απ της estee lauder, κατι σκιες και ενα liquid eyeliner της clinique. σκιες εχω ενα σωρο, λαινερ σιγα μη βαλω καμια φορα αφου μου αγριευει το βλεμμα και μεικ απ αντε αμα βγω εξω σε πολυ σπεσιαλ οκεισιον.. που ειναι η λογικη να αγορασω εγω αυτα τα πραγματα ενω εχω ηδη τοσα πολλα? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lacky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tουλίπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Ολο αυτό που περιγράφεις μουνλαιτ μου φαίνεται απόλυτα φυιολογικό!! Σαν αν διαβάζω εμένα ενα πράγμα!!
Δεν έχω όριο στα ψώνια απλα!! Το ξερω οτι είναι πάρα πολυ κακό κατι τέτοιο γιατι δεν εχω μέτρο σαν ανθρωπος! Ο,τι και να εχω βγαινοντας μια βόλτα στα μαγαζιά, το ξεπερνω!! Μου φτιαχνουν την διαθεση τα ψωνια, με ανεβαζουν, νιωθω υπεροχα!!
Βεβαια το μεγαλυτερο ελλατωμα μου ειναι το "αντρα θελω τωρα τον θελω"!! Φερνω τα πανω κατω για να αγορασω αυτο μου γυαλισε!! Δεν θα ξεχασω ποτε ενα Πασχα πριν απο 3 χρόνια που είχα δει κατι απιστευτες μπαλαρινες DKNY στην Καλογηρου, απλα την ερωτευτηκα!! Υπηρχαν σε φουξια και μαυρο, δεν εφευγα για το εξοχικο αν δεν τις αγοραζα, ή για να το θεσω καλυτερα αν δεν τις εβρισκα στο νουμερο μου!!(μεγαλη πληγη αυτο με το νουμερο στα παπουτσια). Πριν φυγω για ταξιδι πηγα να τις παρω, επαθα ενα εγκεφαλικο γιατι δεν τις είχε στο νουμερο μου! Αν σας πω οτι εφερα τα πανω κατω και μου βρηκαν το νουμερο στην Θεσσαλονικη!! Ναι περιμενα μια μερα μεχρι να ερθει το παπουτσι για να φυγω!!

Το παραδεχομαι ειμαι τρελη με τα ψωνια και το μεγαλυτερο κολλημα μου ειναι τα παπουτσια!!:redface: Αφου τα εχω ολα στα κουτια τους με τα χαρτια τους μεσα στην ντουλαπα!! Ο πατερας μου με φωναζει σαρανταποδαρουσα!!:redface::P
Τι να κανω!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top