Υπερασπίζεται η δικτατορία του Hitler;

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.


Aν μπήκες στον κόπο να διαβάσεις όλο το θέμα θα παρατήρησες πως προσωπικά ούτε είχα απαντήσει ούτε είχα ψηφίσει. Κι αυτό γιατί τα όσα σου γράφω τα πιστεύω γενικά κι όχι επιλεκτικά(δλδ σε αυτό το θέμα ναι και στα άλλα όχι)
Αν θέλεις να με βάλεις να απολογηθώ(ή έστω να αιτιολογήσω) για όσους συμμετείχαν στην συγκεκριμένη δημοσκόπηση, δεν θα το κάνω γιατί εκπροσωπώ μόνο τον εαυτό μου εδώ μέσα.
Αν μου αντιτάσσεις ως επιχείρημα στα όσα γράφω το ότι το έκαναν κι άλλοι πριν απο σένα άρα είναι σωστό, θα το θεωρήσω ελλειπές.

Όσο αφορά τον τρόπο που γράφει, επειδή πρώτον μάλλον έχει γίνει κάποια παρανόηση και δεύτερον τυγχάνει να έχω διαφωνήσει μαζί του σχεδόν σε ό,τι έχει γράψει στο φόρουμ(κι είχα την εντύπωση πως με τους Ιχθείς ταιριάζω:P) να ξεκαθαρίσω ότι:
Προσωπικά καθόλου δεν με ενοχλεί το ύφος του, αντιθέτως νομίζω πως έχει ιδιαίτερα δομημένη και κριτική σκέψη.Αυτό όμως δεν με κάνει αυτόματα και να συμφωνώ μαζί του(ούτε φυσικά διαφωνώ εξ επίτηδες).Επιπλέον μου αρέσει που υπάρχει αντίλογος.
Τώρα για το κάρμα, δεν τον έχω ψηφίσει ακόμη ούτε θετικά ούτε αρνητικά.Είναι πολύ νωρίς για να σχηματίσω άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Σορυ αλλα αν δεν κανω λαθος ο Ειλικρινης δεν αναφερεται ειδικα σε σενα...
(κατι τετοιο εννοω με το υφος - καλα ρε παιδια, τον τσολια δεν τον ειδατε φατσα καρτα?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Σορυ αλλα αν δεν κανω λαθος ο Ειλικρινης δεν αναφερεται ειδικα σε σενα...
(κατι τετοιο εννοω με το υφος - καλα ρε παιδια, τον τσολια δεν τον ειδατε φατσα καρτα?)


Αυτό παραθέτει σαν απάντηση στα όσα του γράφω.
Διαφωνώ με την λογική :"μετατρέπουμε το κακό σε μετρήσιμο μέγεθος και με βάση αυτό να απενεχοποιούμε καταστάσεις".
Ως απάντηση μου δίνει πως αυτό έχει ξανασυμβεί.
Κι εγώ επιμένω στην αρχική άποψη μου, προσθέτοντας πως ούτε τότε το δέχτηκα ούτε τώρα το δέχομαι.
Εξάλλου την διαφωνία την εξέφρασα εγώ, σε όλους τους υπόλοιπους μπορεί να φαίνεται ορθό και λογικό αυτό που γράφει.
Δεν του κάνω επίθεση.Απλά δεν συμφωνώ και δεν βλέπω μέχρι στιγμής κάποιο ισχυρό επιχείρημα για να αλλάξω γνώμη.
Αν τυχόν τον φέρνω σε δύσκολη θέση, λυπάμαι δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Μάλλον δεν βλέπω κάποια ποστ και χαλάει ο ειρμός της συζήτησης (π.χ. δεν βλέπω αυτό για τον τσολια που λέει ο bisbirikos) αλλά οκ.
Καταρχήν να πω ότι δεν "ευαγγελίζομαι" τίποτα ούτε προσπαθώ να "προσυλητίσω" (όστις θέλει οπίσω μου ερθεί :P),απλά τη γνώμη μου λέω και όσο μπορώ με επιχειρήματα. Και φυσικά δεν απευθύνομαι στην kleftra η σε οποιονδήποτε προσωπικά (εκτός αν το κάνει ο άλλος πρωτα)!
Για το "μετρήσιμο" του "κακού" έχω να πω ότι...ναι! Καλώς η κακώς ΟΛΑ τα πράγματα στη γη ταύτη είναι μετρήσιμα!
Από το καλό μέχρι το κακό και από την ελευθερία μέχρι την δικαιοσύνη!
Και για να επιστρέψουμε on topic, τη δικτατορία (που ξεκίνησε από ελεύθερες εκλογές) του Χίτλερ ΔΕΝ μπορεί να την υπερασπιστεί κανείς και ειδικά τώρα που ο Χίτλερ είναι ο ηττημένος και ως γνωστόν την Ιστορία την γράφουν οι νικητές!
Αν είχε νικήσει ο Χίτλερ (φτου φτου φτου και μία βόλτα γύρω από τον εαυτό μου) τότε δεν θα μπορούσαμε να υπερασπιστούμε την...δημοκρατία του Τσώρτσιλ π.χ. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
H λογική σου είναι τραγικά λανθασμένη. Δεν ειναι το ίδιο θέμα με το να εξετάζουμε τι θα είχε γίνει αν η Αθήνα νικούσε στον Πελοποννησιακό Πόλεμο.

Η μία πλευρά πρέσβευε μια Ιδεολογία του Μίσους, της οποίας το χυμένο δηλητήριο φτάνει μέχρι την εποχή μας από ότι βλέπω. Και αν είχαν επικρατήσει, η ανθρώπινη ιστορία θα είχε μπει σε αδιέξοδα μονοπάτια.

[αφαιρέθηκε τμήμα που δεν αφορούσε τη συζήτηση. Το ποστ ολόκληρο βρίσκεται στα off topics]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Η Γερμανία μετα το 1ο παγκόσμιο πόλεμο είχε χάσει την αυτοπεποίθεση της,μετά τη νίκη της πλήρωσε μεγάλα χρηματικά ποσά στην Αγγλία και στη Γαλλία.....ο Χίτλερ τους έδωσε πίσω τη συγουριά,ήταν όπως λέμε το σώστο timing,τους έλεγε αυτά που ήθελαν να ακούσουν και τους ξεσήκωσε με τις ιδέες του.Τους έπεισε πως πρέπει να κυβερνούν όλο το κόσμο και οτι είναι η μέγαλη φυλή και η πιό καθαρή.Ο Χίτλερ δεν έγινε ξαφνικά δικατάτορας αλλα τον ψήφισαν και έτσι εκλέθηκε.Όπος προαναφέρθηκε πιο πάνω ήταν μέγαλο μυαλό αλλά και ταυτόχρονα διεστραμένο.Αφάνησε χιλιάδες ανθώπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top