Υγιεινή διατροφή

PromitheasGatos

Νεοφερμένος

Ο PromitheasGatos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Νομίζω δεν χρειάζεται να απαντήσω για το κρέας και για τις καρδιοπάθειες. Ανέφερα τι πιστεύω και λίγες από τι έρευνες που με οδήγησαν να το πιστεύω. Εσύ προφανώς έχεις διαβάσει κάποια διαφορετικά πράγματα και έχεις σχηματίσει άλλη γνώμη. Δεκτό.

Όσο για τα φρούτα, τα λαχανικά και τα όσπρια, έχω κάνει ορισμένες επιλογές εκτός από την αγορά βιολογικών όπου είναι απαραίτητο ώστε να ελαχιστοποιήσω την έκθεση μου σε φυτοφάρμακα. Όπως πχ να έχω λαχανόκηπο. Μπορώ να ξέρω από πρώτο χέρι ότι για παράδειγμα τα μήλα σκουληκιάζουν χωρίς φυτοφάρμακα η τα βερίκοκα. Ενώ τα ρόδια χωρίς κανένα φυτοφάρμακο παράγουν τον υπέροχο καρπό τους χωρίς να χαλάνε. Ένα απλό παράδειγμα. Τρίτον συμφωνώ όσο αφορά το τυρί με χαμηλά λιπαρά η το γιαούρτι η το γάλα. Προτιμώ και εγώ πλήρη σε λιπαρά προϊόντα που έχουν υποστεί όσο το δυνατόν λιγότερη επεξεργασία.

Όσον αφορά την δημιουργία τεστοστερόνης δεν έχω μελετήσει καθόλου πως παράγεται. Αυτό που καταλαβαίνω ότι όπως όλα τα στοιχεία που χρειάζεται το σώμα μας έτσι και σε αυτό υπάρχει ένα όριο. Σε τίποτα η υπερβολή δεν κάνει καλό, ούτε και η έλλειψή βέβαια. Αν με την διατροφή μου μπορώ να πάρω αυτό που χρειάζομαι είμαι ευχαριστημένος χωρίς υπερβολές. Αυτό όμως που μου έρχεται στο μυαλό είναι ο ταύρος. Τρέφεται μόνο με χόρτα ωστόσο μου φαίνεται πως έχει περίσσεια τεστοστερόνη. Αν το σκεφτείς τα περισσότερα κρέατα που βασίζεσαι για να φας και να δημιουργήσεις τεστοστερόνη δεν τρώνε κρέας και έχουν τεστοστερόνη. Θα είχε ενδιαφέρον κάποιος που ξέρει να μου εξηγήσει την διαφορά. Γιατί τα ζώα μπορούν να παράγουν την τεστοστερόνη που χρειάζονται χωρίς να τρώνε κρέας ενώ ο άνθρωπος όχι. Κάποια στιγμή θα το μελετήσω εκτενέστερα και μόνος μου βέβαια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όσον αφορά την δημιουργία τεστοστερόνης δεν έχω μελετήσει καθόλου πως παράγεται. Αυτό που καταλαβαίνω ότι όπως όλα τα στοιχεία που χρειάζεται το σώμα μας έτσι και σε αυτό υπάρχει ένα όριο. Σε τίποτα η υπερβολή δεν κάνει καλό, ούτε και η έλλειψή βέβαια. Αν με την διατροφή μου μπορώ να πάρω αυτό που χρειάζομαι είμαι ευχαριστημένος χωρίς υπερβολές. Αυτό όμως που μου έρχεται στο μυαλό είναι ο ταύρος. Τρέφεται μόνο με χόρτα ωστόσο μου φαίνεται πως έχει περίσσεια τεστοστερόνη. Αν το σκεφτείς τα περισσότερα κρέατα που βασίζεσαι για να φας και να δημιουργήσεις τεστοστερόνη δεν τρώνε κρέας και έχουν τεστοστερόνη. Θα είχε ενδιαφέρον κάποιος που ξέρει να μου εξηγήσει την διαφορά. Γιατί τα ζώα μπορούν να παράγουν την τεστοστερόνη που χρειάζονται χωρίς να τρώνε κρέας ενώ ο άνθρωπος όχι. Κάποια στιγμή θα το μελετήσω εκτενέστερα και μόνος μου βέβαια.


Για τον ίδιο λόγο που ο γορίλας τρέφεται με φρούτα και έχει πέντε φορές μεγαλύτερη δύναμη και μύες από τον άνθρωπο. Είναι άλλο είδος και έχει διαφορετικό γονιδίωμα. Η τεστοστερόνη παράγεται στον οργανισμό, δεν την παίρνεις από τα τρόφιμα αλλά βασίζεται σε κάποια δομικά συστατικά τα οποία από όσο ξέρω στον άνθρωπο βρίσκονται στα ζωικά λιπαρά.

Όσον αφορά τα θρεπτικά συστατικά. Δες εδώ για το το ρόδι για παράδειγμα

https://nutritiondata.self.com/facts/fruits-and-fruit-juices/2038/2

Και για το βοδινό συκώτι

https://nutritiondata.self.com/facts/beef-products/3469/2

Όπως βλέπεις το ρόδι έχει μόνο βιταμίνη C και φυτικές ίνες ενώ το συκώτι όλα τα άλλα. Γι αυτό και έγραψα πως μια κρεατοφαγική διατροφή συνοδευμένη από κάποια λαχανικά για να παίρνει αυτά που της λείπουν καθιστά τα φρούτα περιττά.
Όχι ότι δεν έχουν αξία τα φρούτα σαν φρούτα αλλά δεν παθαίνεις και κάτι αν δεν φας, όταν τρως λαχανικά. Όταν δεν τρως κρέας από την άλλη χάνεις αρκετά πράγματα.

Την τεστοστερόνη σου την θες όσο πιο ψηλά γίνεται μέσα στα όρια της μη τοξικής κλίμακας και πίστεψε με είναι ΠΟΛΥ δύσκολο στις μέρες μας να το πετύχεις αυτό γιατί υπάρχουν παντού ουσίες όπως τα πλαστικά που απορροφούνται από τον οργανισμό και λειτουργούν σαν ξενοιστρογόνα μειώνοντάς την και επομένως δημιουργώντας ένα κάρο προβλήματα υγείας. Το να αποφεύγεις τα κρέατα θα κάνει την διαδικασία ακόμη πιο δύσκολη. Το να έχεις λαχανόκηπο και δικές σου κατσίκες και κότες είναι legit επιλογή, αλλά οι περισσότεροι δεν έχουν την δυνατότητα αυτή κυρίως γιατί ζούνε σε πόλεις, αλλά και επειδή όλα αυτά έχουν κόστος, τόσο σε χρήμα όσο και σε χρόνο.
 

PromitheasGatos

Νεοφερμένος

Ο PromitheasGatos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Για τον ίδιο λόγο που ο γορίλας τρέφεται με φρούτα και έχει πέντε φορές μεγαλύτερη δύναμη και μύες από τον άνθρωπο. Είναι άλλο είδος και έχει διαφορετικό γονιδίωμα. Η τεστοστερόνη παράγεται στον οργανισμό, δεν την παίρνεις από τα τρόφιμα αλλά βασίζεται σε κάποια δομικά συστατικά τα οποία από όσο ξέρω στον άνθρωπο βρίσκονται στα ζωικά λιπαρά.

Όσον αφορά τα θρεπτικά συστατικά. Δες εδώ για το το ρόδι για παράδειγμα

https://nutritiondata.self.com/facts/fruits-and-fruit-juices/2038/2

Και για το βοδινό συκώτι

https://nutritiondata.self.com/facts/beef-products/3469/2

Όπως βλέπεις το ρόδι έχει μόνο βιταμίνη C και φυτικές ίνες ενώ το συκώτι όλα τα άλλα. Γι αυτό και έγραψα πως μια κρεατοφαγική διατροφή συνοδευμένη από κάποια λαχανικά για να παίρνει αυτά που της λείπουν καθιστά τα φρούτα περιττά.
Όχι ότι δεν έχουν αξία τα φρούτα σαν φρούτα αλλά δεν παθαίνεις και κάτι αν δεν φας, όταν τρως λαχανικά. Όταν δεν τρως κρέας από την άλλη χάνεις αρκετά πράγματα.

Την τεστοστερόνη σου την θες όσο πιο ψηλά γίνεται μέσα στα όρια της μη τοξικής κλίμακας και πίστεψε με είναι ΠΟΛΥ δύσκολο στις μέρες μας να το πετύχεις αυτό γιατί υπάρχουν παντού ουσίες όπως τα πλαστικά που απορροφούνται από τον οργανισμό και λειτουργούν σαν ξενοιστρογόνα μειώνοντάς την και επομένως δημιουργώντας ένα κάρο προβλήματα υγείας. Το να αποφεύγεις τα κρέατα θα κάνει την διαδικασία ακόμη πιο δύσκολη. Το να έχεις λαχανόκηπο και δικές σου κατσίκες και κότες είναι legit επιλογή, αλλά οι περισσότεροι δεν έχουν την δυνατότητα αυτή κυρίως γιατί ζούνε σε πόλεις, αλλά και επειδή όλα αυτά έχουν κόστος, τόσο σε χρήμα όσο και σε χρόνο.

Θα ξεκινήσω από το Ρόδι μιας και το ανέφερες. Θα προσπαθήσω να σε πείσω στο πλαίσιο της συζήτησης που κάνουμε γιατί είναι απαραίτητο να τρως και Ρόδι. Πρώτα να σε ευχαριστήσω για στην συζήτησή μας γιατί μου έδωσες έναυσμα και έμαθα καινούργια πράγματα ψάχνοντας.
Πρόσεξε την ειρωνεία λοιπόν. Στην έρευνα που κάνω διαβάζω αυτό το άρθρο. https://www.medicalnewstoday.com/articles/323759.php
Ο τίτλος του τα τοπ 8 τρόφιμα για να αυξήσετε την τεστοστερόνη σας. Νούμερο 3 στην λίστα τα ρόδια. Με λίγα λόγια σε δική μου μετάφραση, πείραμα που έγινε σε 60 εθελοντές που κατανάλωναν χυμό ρόδι για δύο εβδομάδες παρατηρήθηκε μέση αύξηση 24% στα ελεύθερα επίπεδα τεστοστερόνης. Η εξήγηση για αυτό είναι ότι τα ρόδια περιλαμβάνουν πολλές αντι- οιστρογονικές ενώσεις (anti-estrogenic compounds). Δεν συμπεριλαμβάνω καν τα οφέλη του ροδιού στην ποιότητα της στύσης, του σπέρματος και την υγεία της καρδιάς. Όλα αυτά τα οφέλη δεν οφείλονται στις βιταμίνες του αλλά στις αντιοξειδωτικές του ουσίες https://anabolicmen.com/pomegranates-testosterone-and-erectile-quality/
Το άρθρο είναι επιστημονικό και έχει πηγές από 17 έρευνες. Το όμορφο είναι ότι όπως στην Ελλάδα θεωρούμε super foods το κοτζι μπερυ και δεν ξέρω ποια αλλά που είναι σπάνια εδώ, στην Αμερική θεωρούν υπερτρόφιμο το ρόδι. Πόσα πράγματα θεωρούμε δεδομένα και πόσο τυχεροί είμαστε που τα έχουμε και τα απολαμβάνουμε.

Ελπίζω να σε έπεισα για το ότι χρειάζεται να τρώμε και ρόδι. Δεν υπάρχουν μόνο οι βιταμίνες, τα λίπη και τα μέταλλα. Υπάρχουν ουσίες που είναι μοναδικές σε ορισμένα τρόφιμα και μας κάνουν καλό.

Όσο αφορά το λίπος που χρειάζεται για την παραγωγή τεστοστερόνης από τον οργανισμό, σύμφωνα με ότι διάβασα μπορούμε να το πάρουμε από το ελαιόλαδο και άλλες φυτικές πηγές όπως το Αβοκάντο αν κάποιος επιλέξει να μην τρώει ζωικά προϊόντα. Εκτός από την πηγή που έχει σημασία το λίπος πρέπει να αποτελεί το 25 με 40% της διατροφής καταλήγει για τα ιδανικά επίπεδα τεστοστερόνης σε συνδυασμό με την σωστή ποσότητα υδατανθράκων και πρωτεϊνών. Περισσότερα στην πηγή όποιος θέλει να μάθει είναι πολλά https://anabolicmen.com/fats-and-testosterone/
Για το συκώτι ξέρω ότι όντως είναι εξαιρετική πηγή βιταμινών. Δεν λέω κάτι άλλο για τα μειονεκτήματα του όποιος θέλει ψάχνει και μαθαίνει. Όλα είναι καλά με μέτρο.
Για εμένα το σημαντικό είναι ότι έδειξα πως πρέπει να τρώμε και φρούτα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
24% αύξηση είναι πολύ μεγάλη ιδιαίτερα μέσα σε δύο εβδομάδες, πράγμα που με κάνει να πιστεύω πως δεν μιλάμε για νορμάλ άτομα αλλά για άτομα που είχαν χαμηλή τεστοστερόνη επειδή τους έλειπε κάτι, όπως οι ουσίες του ροδιού. Το ρόδι το ανέφερα τυχαία παρεμπιπτόντως, δεν γνώριζα αυτές τις ιδιότητες, αλλά είμαι σίγουρος πως οι συγκεκριμένοι στην έρευνα θα είχαν τα ίδια αποτελέσματα αν τρώγανε το αντίστοιχο λαχανικό, γιατί όπως είπα δεν θεωρώ τα φρούτα άχρηστα αλλά περιττά αν υπάρχουν τα κατάλληλα λαχανικά. Είμαι σχεδόν σίγουρος πως κάποιος ο οποίος τρώει ψάρια κρέατα κτλ και έχει τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά δεν θα έχει 24% αύξηση στην τεστοστερόνη από το ρόδι.

Θα το κοιτάξω βέβαια καλύτερα για να μην αερολογούμε. Θενξ
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,955 μηνύματα.
Εδώ και 3 εβδομάδες η διατροφή πάει τάπα! Δεν έχω βάλει ενα σοκολατάκι στο στομα μου ή ενα πιτογυρο!

Ειμαι σε φάση "καθαρισματος" έχω "κοψει" σε αυτες τις 3 εβδομάδες 2 κιλά.

Ενδεικτικά σήμερα :

Πρωϊ 1 τοστ με 3 φέτες ψωμι (χωρις ζάχαρη) με 2 φέτες τυρι (φινα) και 2 φέτες γαλοπουλα + 1 σαλάτα μαρουλάκι.

Δεκατιανο γιαουρτι τοταλ 2% 150γρ - κουάκερ , μέλι , κανέλα , αμυγδαλα , 1 στημένο πορτοκάλι.

Μεσημερι ρυζι + 2 μπιφτέκια κοτοπουλο + 1 μαρουλοσαλατα

Απογευμα - νωρις το βράδυ ρυζι + 2 αυγά.

Βράδυ πριν τον ύπνο ροφηματάκι πρωτεϊνης + 1 μήλο.

Συνολο 5 γευματα υποθερμιδική διατροφη. 2000 θερμιδες

1 εβδομάδα ακομα.
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Ρε, χαρά στο κουράγιο σας. :hi:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,955 μηνύματα.
Ρε, χαρά στο κουράγιο σας. :hi:


Κουράγιο μπορει να παιρνεις απο αυτα που τρώς! Γιατι οταν εγω συγκρινω με κάτι πρωινα που έκανα οταν ήμουν μικρος και δεν προσεχα και έτρωγα οτι παπαρια κυκλοφορουσε και πηγαινε το χασμουρητο λιοντάρι ..... και τώρα με αυτά που τρωω νιώθω active ολη την ημέρα εεε τοτε μάλλον το κουράγιο ειναι και θέμα δικο μας.

Η κανελιτσα το πρωι ρυθμιζει την ινσουλινη στο αιμα. Ειναι ισσοροπιστης. Η μπουγατσα ΔΕΝ ειναι. Η Μπουγατσα και το κρουασαν την εκτοξεύει την ινσουλινη και μαζι φαρδαινει και την κοιλιά. Εγω για παράδειγμα δεν υπάρχει περιπτωση να πάω το πρωι να ψωνισω απο φουρνο εχω ηδη ετοιμάσει και έχω πάρει μαζι μου τα 2 γευματα που θα κάνω στην δουλεια. ΆΛλοι λενε δεν προλαβαινουν.



Ναι οντως θέλει πολυ χρονο να βάλεις απο βραδυς ενα σακουλάκι κουάκερ να φτιάξεις και ενα τοστ , να πάρεις και μια μπανάνα , να πάρεις και ενα πορτοκάλι (να το στιψεις πάνω στο κουάκερ) και να βάλεις και λιγο μέλι.

Νομιζω 20γρ μελια συσκευασιες δινουν στα σουπερ μάρκετ ε; οποτε 1 σακουλάκι κουακερ , 1 μελάκι , 1 πορτοκαλι , 1 μπανανα και 1 τοστ με τυρι και γαλοπουλα. Μεγάλη φασαρια η διατροφη τελικα!!! Παιρνει πολυ χρονο οντως! Το να σταματησεις στο φουρνο και να περιμενεις πισω απο την ουρα για να πάρεις τις σαβουρες θα απαιτησει λιγοτερο χρονο!


Γιατι εγω απο το φουρνο που περνάω το πρωι βλέπω και αρκετο κοσμο στην ουρα και δυστυχως μικρά παιδια. Αυτο ειναι το πιο θλιβερο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Κουράγιο μπορει να παιρνεις απο αυτα που τρώς! Γιατι οταν εγω συγκρινω με κάτι πρωινα που έκανα οταν ήμουν μικρος και δεν προσεχα και έτρωγα οτι παπαρια κυκλοφορουσε και πηγαινε το χασμουρητο λιοντάρι ..... και τώρα με αυτά που τρωω νιώθω active ολη την ημέρα εεε τοτε μάλλον το κουράγιο ειναι και θέμα δικο μας.

Η κανελιτσα το πρωι ρυθμιζει την ινσουλινη στο αιμα. Ειναι ισσοροπιστης. Η μπουγατσα ΔΕΝ ειναι. Η Μπουγατσα και το κρουασαν την εκτοξεύει την ινσουλινη και μαζι φαρδαινει και την κοιλιά. Εγω για παράδειγμα δεν υπάρχει περιπτωση να πάω το πρωι να ψωνισω απο φουρνο εχω ηδη ετοιμάσει και έχω πάρει μαζι μου τα 2 γευματα που θα κάνω στην δουλεια. ΆΛλοι λενε δεν προλαβαινουν.



Ναι οντως θέλει πολυ χρονο να βάλεις απο βραδυς ενα σακουλάκι κουάκερ να φτιάξεις και ενα τοστ , να πάρεις και μια μπανάνα , να πάρεις και ενα πορτοκάλι (να το στιψεις πάνω στο κουάκερ) και να βάλεις και λιγο μέλι.

Νομιζω 20γρ μελια συσκευασιες δινουν στα σουπερ μάρκετ ε; οποτε 1 σακουλάκι κουακερ , 1 μελάκι , 1 πορτοκαλι , 1 μπανανα και 1 τοστ με τυρι και γαλοπουλα. Μεγάλη φασαρια η διατροφη τελικα!!! Παιρνει πολυ χρονο οντως! Το να σταματησεις στο φουρνο και να περιμενεις πισω απο την ουρα για να πάρεις τις σαβουρες θα απαιτησει λιγοτερο χρονο!


Γιατι εγω απο το φουρνο που περνάω το πρωι βλέπω και αρκετο κοσμο στην ουρα και δυστυχως μικρά παιδια. Αυτο ειναι το πιο θλιβερο.


Απλώς όλα τα παραπάνω είναι δύσκολο να εφαρμοστούν όταν είσαι φοιτητής. Τη μια μέρα ξεκινάς στις 9, την άλλη στη 1 και την άλλη στις 3. Ανάλογα με τις ώρες που έχεις ξυπνάς και διαφορετική ώρα. Και, εάν για παράδειγμα, σήμερα που έχω 12ωρο συνεχόμενο, ξυπνήσω αύριο στις 8 για να φάω όλα αυτά που είπες, σε λίγο καιρό θα είμαι dead. Αν ξυπνήσω στις 11, θα πεινάω πολύ για να φάω μόνο αυτά που λες. Επίσης, όταν είσαι έξω κάθε μέρα της εβδομάδας, αλλά διαφορετικές ώρες, είναι δύσκολο να κουβαλάς ταπεράκια από το σπίτι μαζί με τα συγγράμματα για να τρως το μεσημεριανό/βραδινό σου. Και νομίζω ότι αυτό προκαλεί προβλήματα και στον οργανισμό. Για παράδειγμα, οι διαλέξεις σε διαφορετικές ώρες κάθε ημέρα δε σου επιτρέπουν να κανεις έναν προγραμματισμό και να βάλεις τον οργανισμό σου να τρώει συγκεκριμένες ώρες. Εκτός αν βγάζεις το ταπεράκι σου κατά τη διάρκεια της διάλεξης. :P
Άρα, κατ'εμέ, όλα τα παραπάνω μπορούν να επιτευχθούν αν έχεις στάνταρ ώρες που ξυπνάς και κοιμάσαι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να μην εχετε χρονο να τρωτε υγιεινο πρωινο. Ξυπνηστε νωριτερα. Απο την ημερα που θυμαμαι να πηγαινω σχολειο, μεχρι το πανεπιστημιο και τωρα που δουλευω, τρωω παντα σπιτι και πολυ σπανια θα αγορασω κατι απο εξω. Οταν ειχα μαθημα στις 8 το πρωι, ξυπνουσα απο τις 6 γιατι ειχα 40 λεπτα δρομο με το αστικο και 15 λεπτα περπατημα στο campus. Το οτι εχετε μαθηματα διαφορετικες ωρες δεν λεει κατι. Ξυπνα καθε μερα απο τις 7. Ακομα και στις εξεταστικες εφτιαχνα πρωινο. Χθες ξυπνησα στις 6, εκανα ντους, εφτιαξα ομελεττα με τυρια και μανιταρια, smoothie (φραουλα-μπανανα-πορτοκαλι), καφε για την δουλεια και πηρα φρουτα μαζι μου για το μεσημερι. Μετα την δουλεια, εφτιαξα σαλατα με σολωμο. Μιση ωρα υποθεση.

Οταν ξενυχτατε και βαριεστε να ξυπνησετε και να σπαταλησετε μιση ωρα για πρωινο, τοτε και η διατροφη σας θα ειναι χαλια. Δεν μπορω να διαννοηθω να τρωω καθε πρωι σαβουρα απεξω. Πραγματικα απορω πως το κανετε. Το να κουβαλας ταπερακια δεν ειναι δυσκολο. Ενα σακιδιο πλατης ή ενα lunch bag λυνει το προβλημα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,955 μηνύματα.
Απλώς όλα τα παραπάνω είναι δύσκολο να εφαρμοστούν όταν είσαι φοιτητής. Τη μια μέρα ξεκινάς στις 9, την άλλη στη 1 και την άλλη στις 3. Ανάλογα με τις ώρες που έχεις ξυπνάς και διαφορετική ώρα. Και, εάν για παράδειγμα, σήμερα που έχω 12ωρο συνεχόμενο, ξυπνήσω αύριο στις 8 για να φάω όλα αυτά που είπες, σε λίγο καιρό θα είμαι dead. Αν ξυπνήσω στις 11, θα πεινάω πολύ για να φάω μόνο αυτά που λες. Επίσης, όταν είσαι έξω κάθε μέρα της εβδομάδας, αλλά διαφορετικές ώρες, είναι δύσκολο να κουβαλάς ταπεράκια από το σπίτι μαζί με τα συγγράμματα για να τρως το μεσημεριανό/βραδινό σου. Και νομίζω ότι αυτό προκαλεί προβλήματα και στον οργανισμό. Για παράδειγμα, οι διαλέξεις σε διαφορετικές ώρες κάθε ημέρα δε σου επιτρέπουν να κανεις έναν προγραμματισμό και να βάλεις τον οργανισμό σου να τρώει συγκεκριμένες ώρες. Εκτός αν βγάζεις το ταπεράκι σου κατά τη διάρκεια της διάλεξης. :P
Άρα, κατ'εμέ, όλα τα παραπάνω μπορούν να επιτευχθούν αν έχεις στάνταρ ώρες που ξυπνάς και κοιμάσαι.


Η ωρα ειναι 11 και έχω κανει ηδη 2 γευματα! Έχω ξυπνησει απο τις 7.

Το πρώτο ηταν μια μπανανα και ενα μήλο το δευτερο κουάκερ βρεγμενο με πορτοκάλι + κανελα + μελι.

Το 3ο θα ειναι κατα τις 13:30-14:00 1 τοστ με 3 φετες ολικης αβοκάντο - τυρι και γαλοπουλα. Ολα πολυ ευκολο να τα μεταφερεις σε ενα σακιδιο. Και διατηρουνται και εκτος ψυγειου.


Βεβαια πρεπει να εισαι κ λιγο στρατιωτης.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απλώς όλα τα παραπάνω είναι δύσκολο να εφαρμοστούν όταν είσαι φοιτητής. Τη μια μέρα ξεκινάς στις 9, την άλλη στη 1 και την άλλη στις 3. Ανάλογα με τις ώρες που έχεις ξυπνάς και διαφορετική ώρα. Και, εάν για παράδειγμα, σήμερα που έχω 12ωρο συνεχόμενο, ξυπνήσω αύριο στις 8 για να φάω όλα αυτά που είπες, σε λίγο καιρό θα είμαι dead. Αν ξυπνήσω στις 11, θα πεινάω πολύ για να φάω μόνο αυτά που λες. Επίσης, όταν είσαι έξω κάθε μέρα της εβδομάδας, αλλά διαφορετικές ώρες, είναι δύσκολο να κουβαλάς ταπεράκια από το σπίτι μαζί με τα συγγράμματα για να τρως το μεσημεριανό/βραδινό σου. Και νομίζω ότι αυτό προκαλεί προβλήματα και στον οργανισμό. Για παράδειγμα, οι διαλέξεις σε διαφορετικές ώρες κάθε ημέρα δε σου επιτρέπουν να κανεις έναν προγραμματισμό και να βάλεις τον οργανισμό σου να τρώει συγκεκριμένες ώρες. Εκτός αν βγάζεις το ταπεράκι σου κατά τη διάρκεια της διάλεξης. :P
Άρα, κατ'εμέ, όλα τα παραπάνω μπορούν να επιτευχθούν αν έχεις στάνταρ ώρες που ξυπνάς και κοιμάσαι.


Καλά όλα αυτά που λες τώρα είναι καθαρές δικαιολογίες, ελπίζω να το καταλαβαίνεις. Τα μόνα άτομα που έχουν τέτοιες δικαιολογίες είναι αυτά που δουλεύουν σε κυλιόμενα ωράρια που περιέχουν νυχτερινά. Σίγουρα όχι ένα φοιτητής. Ό,τι ώρα και να έχεις μάθημα, είναι πάντα 9 το πρωί με 9 το βράδυ. Που σημαίνει πως μπορείς κάθε μέρα να κοιμάσαι 10 με 6. Και πριν ακούσω τις γνωστές χαζομάρες περί παππούδων που κοιμούνται και ξυπνάνε με τις κότες, θα πω πως αυτό είναι το βιολογικό πρόγραμμα του ανθρώπου, που αποφέρει και την καλύτερη υγεία και επιδόσεις. Το 2 - 10 δεν έχει καμία σχέση με το 10 - 6 κι ας είναι οι ίδιες ώρες ύπνου. Όποιος έχει κάνει και τα δυο αρκετό καιρό ξέρει.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Πριν ξεκινήσω να απαντάω να σημειώσω ότι ζω εδώ και 2,5 μήνες μόνη μου ενώ πριν ζούσα με τους γονείς μου. Η μαγειρική πάντα μου άρεσε (δεν έχω τίποτα φοβερά skills ) αλλά την έκανα περισσότερο για χόμπι και για να βοηθήσω τη μαμά μου.

Προσωπικά μ έχει σώσει η κατάψυξη. Μαγειρεύω αρκετές μερίδες και τις βάζω στην κατάψυξη οπότε το προηγούμενο βράδυ αποφασίζω τι θέλω να φάω , το αφήνω το βράδυ στο ψυγείο να ξεπαγωσει και την επόμενη μέρα το παίρνω στο γραφείο (από μακαρόνια με κιμά μέχρι ξέρω γω βρασμένο κινόα ). Ή πχ όταν βαριέμαι έχω ανάμεικτα λαχανικά στην κατάψυξη και απλά τα βάζω στο τηγάνι το πρωί. Πάνω από 8 λεπτά δε παίρνει.

Όσο για την υγιεινή διατροφή, είμαι το άτομο που θα φάει σαλάτα καί στο καπάκι πατατάκια. Θεωρώ ότι χρειάζομαι και τα δύο :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,955 μηνύματα.
Όσο για την υγιεινή διατροφή, είμαι το άτομο που θα φάει σαλάτα καί στο καπάκι πατατάκια. Θεωρώ ότι χρειάζομαι και τα δύο :)


Σιγουρα τα πατατάκια τα χρειάζεται ο ανθρώπινος οργανισμος και δη το σώμα. Ειναι μια τροφη πλουσια σε πρωτεϊνες , υδατανθρακες χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη και καλά λιπαρά. Ειναι οτι πρέπει και για γράμμωση. :hehe:
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να μην εχετε χρονο να τρωτε υγιεινο πρωινο. Ξυπνηστε νωριτερα. Απο την ημερα που θυμαμαι να πηγαινω σχολειο, μεχρι το πανεπιστημιο και τωρα που δουλευω, τρωω παντα σπιτι και πολυ σπανια θα αγορασω κατι απο εξω. Οταν ειχα μαθημα στις 8 το πρωι, ξυπνουσα απο τις 6 γιατι ειχα 40 λεπτα δρομο με το αστικο και 15 λεπτα περπατημα στο campus. Το οτι εχετε μαθηματα διαφορετικες ωρες δεν λεει κατι. Ξυπνα καθε μερα απο τις 7. Ακομα και στις εξεταστικες εφτιαχνα πρωινο. Χθες ξυπνησα στις 6, εκανα ντους, εφτιαξα ομελεττα με τυρια και μανιταρια, smoothie (φραουλα-μπανανα-πορτοκαλι), καφε για την δουλεια και πηρα φρουτα μαζι μου για το μεσημερι. Μετα την δουλεια, εφτιαξα σαλατα με σολωμο. Μιση ωρα υποθεση.

Οταν ξενυχτατε και βαριεστε να ξυπνησετε και να σπαταλησετε μιση ωρα για πρωινο, τοτε και η διατροφη σας θα ειναι χαλια. Δεν μπορω να διαννοηθω να τρωω καθε πρωι σαβουρα απεξω. Πραγματικα απορω πως το κανετε. Το να κουβαλας ταπερακια δεν ειναι δυσκολο. Ενα σακιδιο πλατης ή ενα lunch bag λυνει το προβλημα.

Καλά όλα αυτά που λες τώρα είναι καθαρές δικαιολογίες, ελπίζω να το καταλαβαίνεις. Τα μόνα άτομα που έχουν τέτοιες δικαιολογίες είναι αυτά που δουλεύουν σε κυλιόμενα ωράρια που περιέχουν νυχτερινά. Σίγουρα όχι ένα φοιτητής. Ό,τι ώρα και να έχεις μάθημα, είναι πάντα 9 το πρωί με 9 το βράδυ. Που σημαίνει πως μπορείς κάθε μέρα να κοιμάσαι 10 με 6. Και πριν ακούσω τις γνωστές χαζομάρες περί παππούδων που κοιμούνται και ξυπνάνε με τις κότες, θα πω πως αυτό είναι το βιολογικό πρόγραμμα του ανθρώπου, που αποφέρει και την καλύτερη υγεία και επιδόσεις. Το 2 - 10 δεν έχει καμία σχέση με το 10 - 6 κι ας είναι οι ίδιες ώρες ύπνου. Όποιος έχει κάνει και τα δυο αρκετό καιρό ξέρει.


Το θέμα παιδιά δεν είναι μόνο το πρωινό. Πρωινό ποτε δεν έτρωγα και δεν μπορώ να συνηθίσω τωρα. :/
Μου μιλάτε για υγιεινή διατροφή. Πώς μπορώ να κάνω υγιεινή διατροφή όταν τις Τρίτες έχω 9:00-21:00, τις Πέμπτες 9:00-13:00 και 15:00-21:00;
Πέρα από τα 5 συγγράματα που πρέπει να κουβαλώ και τα τετράδια αυτών των μαθημάτων, να κουβαλάω και ταπεράκια; Μετά δε θα τον γλιτώσω τον γιατρό λόγω καμπούρας. :P

Γενικά, δεν είμαι τύπος που ξενυχτά, βγαίνει σε κλαμπς κλπ. Σπάνια βγαίνω για διασκέδαση έξω. Το θέμα μου, όμως, είναι η υγιεινή διατροφή, γιατί όντως από τότε που μπήκα στο ΟΠΑ τρέφομαι σκατα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
^ Το πρόγραμμα μπορεί να αλλάζει κάθε μέρα αλλά σε εβδομαδιαία βάση είναι σταθερό, οπότε μπορείς να προγραμματίσεις και να "χτίσεις" συνήθειες. Προσωπικά θεωρώ ότι σε τέτοιες φάσεις και στη λέσχη μπορείς να φας μια χαρά σωστά, αρκεί να πάρεις ξερω'γω το ψάρι αντί για την πίτσα.
Άσχετο, αλλά τα συγγράμματα γιατί τα κουβαλάτε μαζί; :P
Δεν σου κουνάω το δάχτυλο να ξέρεις, κι εγώ σκατά τρέφομαι σε αυτή τη φάση.
 

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικά τα χρόνια που είσαι φοιτητής έχεις πολύ λιγότερο φόρτο εργασίας και πολύ περισσότερο ελεύθερο χρόνο για να ασχοληθείς με γυμναστική ή να φτιάξεις τη διατροφή σου εάν το θες γιατί και πιστόλι να ρίξεις σε μαθήματα δεν έγινε και κάτι
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,955 μηνύματα.
Το θέμα παιδιά δεν είναι μόνο το πρωινό. Πρωινό ποτε δεν έτρωγα και δεν μπορώ να συνηθίσω τωρα. :/
Μου μιλάτε για υγιεινή διατροφή. Πώς μπορώ να κάνω υγιεινή διατροφή όταν τις Τρίτες έχω 9:00-21:00, τις Πέμπτες 9:00-13:00 και 15:00-21:00;
Πέρα από τα 5 συγγράματα που πρέπει να κουβαλώ και τα τετράδια αυτών των μαθημάτων, να κουβαλάω και ταπεράκια; Μετά δε θα τον γλιτώσω τον γιατρό λόγω καμπούρας. :P

Γενικά, δεν είμαι τύπος που ξενυχτά, βγαίνει σε κλαμπς κλπ. Σπάνια βγαίνω για διασκέδαση έξω. Το θέμα μου, όμως, είναι η υγιεινή διατροφή, γιατί όντως από τότε που μπήκα στο ΟΠΑ τρέφομαι σκατα.


Κοιτα φιλε ειναι δικαιωμα σου να μην θέλεις να μπεις σε καθημερινοτητα διατροφης και γυμναστικής. Δεν ειναι εύκολο και απαιτει μεγάλη πειθαρχια και αυτοέλεγχο. Τοσο αυτοέλεγχο που να σε κερνάνε ενα γλυκο να λές θα το φάω ευχαριστώ και να το δινεις στο σπιτι στους δικους σου οταν γυρνάς ή σε κάποιον άλλο φιλο. (Ετσι εκανα και σημερα με μια πορτοκαλαδα του εμποριου που έχει ζάχαρη φυσικά).

Κερδιζεις άλλα πράγματα ομως οπως ενα υγιές σωμα και οργανισμο (εκτος απροοπτου και εξαιρεσεων της τυχης ή της γενετικης) και βεβαια ενα αισθητικο αποτελεσμα το οποιο θα σε βοηθησει σε πολλά.

Αλλα τωρα σχετικά με τις δικαιολογιες

"Δεν εχω χρονο..." και "εχω πολλες διαλέξεις" και "δουλευω χωρις αναπνοή" αστο αυτα ειναι δικαιολογιες. Ημουν και εγω φοιτητης έχετε και διαλειματα! Και αν εισαι σε μια δουλειά που δεν σε αφήνει καν να φάς οπως ειπαμε και τις προάλλες στο θρέντ τοτε αυτο φθειρει τον εαυτο σου. Έχω κανει ήδη το 4ο μου γευμα.

1 πιάτο με ρυζι και φακές. Οι φακές με το ρυζι οταν συνδυάζονται δινουν πρωτεϊνη υψηλης βιολογικής αξιας με ολα τα απαραιτητα αμινοξέα που χρειάζονται οσοι ασχολουνται με το γυμναστηριο θέλουν ογκο αλλα ειναι χορτοφάγοι ;)

Οσο για τα φαγητα της λέσχης. Ναι σιγουρα απο τα πιτογυρα ειναι καλυτερα και τις πιτσες ή τα ντελίβερι που θυμαμαι εγω να τρωνε στις σχολές (πραγματικά θυμάμαι κάτι υπευθυνους κομμάτων που ηταν εκει απο το πρωι ως το βράδυ και ολη μέρα με τσιγαρο καφέ και πέρνανε το μεσημερι απο κανα σουβλατζιδικο δεν ειχαν φάει ολη μέρα) με την προϋποθεση τα φαγητα να μην έχουν μαγειρευτει με ζωμους κνορ για να ειναι πιο νοστιμα. Οι ζωμοι αυτοι περιέχουν ζάχαρη οποτε ουσιαστικά ακομα και ρυζι με σάλτσα να φας έχεις φάει ζάχαρη και βεβαια το βουτυρο που έχει το ρυζι για να γινει πιο νοστιμο + το τσιγαρισμένο λάδι.

Αμα προσθέσεις και λιγο μπισκοτο ή νουτέλα ειναι σαν να έφαγες μια μεγάλη κρέπα :D
Eιπαμε η διατροφη θέλει πειθαρχια ! Ναι στο πιπερι , ναι στο λιγο λάδι (αμαγειρευτο) , ναι στο αλάτι , ναι στην κάπαρη στο κρεμυδι (ατσιγάριστο) κτλπ αλλα βουτυρα - ζωμους - σάλτσες με ζάχαρη και τσιγαρισμένο λάδι γεμιζουν το φαγητο με άχρηστες-κουφιες θερμιδες που δεν χρειάζονται. Απλα ειναι προκλητικές για τον ουρανισκο. ;)
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Είναι εύκολο για κάποιον που έχει μπει σε μία ρουτίνα (ειδικά αν την ακολουθεί καιρό) να μιλάει για την ευκολία αυτής και να κουνά το δάχτυλο. Η δύναμη της συνήθειας έχει το ρόλο της.
Πάνο, I hear you. Οι περισσότεροι φοιτητές έχουν περάσει από αυτή την θέση - σίγουρα αυτοί που έμεναν μόνοι τους και δεν είχαν την μαμά ως courier-catering :P

Δε θέλω να μακρηγορήσω, οπότε σε αυτά τα ατελείωτα 12ωρα στη σχολή που νομίζεις ότι θα αφήσεις την τελευταία σου πνοή στο θρανίο, εγώ επέλεγα:

  • οπωσδήποτε ένα-δύο φρούτα

  • κουλούρι/τοστ με γαλοπούλα (ή και σκέτο)/γιαούρτι με βρώμη (αργότερα, όταν έφεραν στο κυλικείο της σχολής)

  • είχα μαγειρέψει από το προηγούμενο βράδυ έτσι ώστε όταν γυρνούσα να είχα κάτι άμεσα, για να μην φάω και πολύ αργά το βράδυ


Είναι μικρά γεύματα, ένα μήλο ή ένα κουλούρι μπορείς να το φας καθώς τελειώνει μία διάλεξη και περιμένεις να αρχίσει η επόμενη. ;)

Τώρα για την Πέμπτη έχεις ένα κενό 13:00-15:00, που προσφέρεται για γεύμα - είτε αυτό θα είναι σαλάτα, είτε κάτι από τη λέσχη ενδεχομένως. Δε ξέρω πώς είναι και κοντά στο ΟΠΑ η αγορά. Σε εμάς εδώ έχει within walking distance πολλά μαγαζιά με υγιεινές επιλογές για να φας.

Η υγιεινή διατροφή δεν έχει να κάνει μόνο με τις ώρες που τρως, αλλά και με την ποιότητα των γευμάτων που καταναλώνεις.
Οπότε προσπάθησε να έχεις κάποιο υγιεινό σνακ μαζί σου τις φορτωμένες μέρες, για να μην τσιμπάς χαζομάρες. Ξεκίνα να μαγειρεύεις μόνος, ή και με παρέα, στο σπίτι τα βράδια. Δε χρειάζεται να κάνεις παπάδες - να είναι καλά το Internet υπάρχουν πολλά site με συνταγές εύκολες που μπορεί και κάποιος αρχάριος να ακολουθήσει!

Αυτό που αντί να ενθαρρύνουμε κάποιον νέο άνθρωπο, που θέλει να βρει τρόπους για να τρέφεται υγιεινά εμείς του την λέμε για το πώς ζει, με ξεπερνά! =)
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το θέμα παιδιά δεν είναι μόνο το πρωινό. Πρωινό ποτε δεν έτρωγα και δεν μπορώ να συνηθίσω τωρα. :/
Μου μιλάτε για υγιεινή διατροφή. Πώς μπορώ να κάνω υγιεινή διατροφή όταν τις Τρίτες έχω 9:00-21:00, τις Πέμπτες 9:00-13:00 και 15:00-21:00;
Πέρα από τα 5 συγγράματα που πρέπει να κουβαλώ και τα τετράδια αυτών των μαθημάτων, να κουβαλάω και ταπεράκια; Μετά δε θα τον γλιτώσω τον γιατρό λόγω καμπούρας. :P

Γενικά, δεν είμαι τύπος που ξενυχτά, βγαίνει σε κλαμπς κλπ. Σπάνια βγαίνω για διασκέδαση έξω. Το θέμα μου, όμως, είναι η υγιεινή διατροφή, γιατί όντως από τότε που μπήκα στο ΟΠΑ τρέφομαι σκατα.


Υγιεινή διατροφή δεν σημαίνει πέντε γεύματα τη μέρα. Αυτά είναι Ντεβιλίστικες χαζομάρες. :laugh:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,955 μηνύματα.
Υγιεινή διατροφή δεν σημαίνει πέντε γεύματα τη μέρα. Αυτά είναι Ντεβιλίστικες χαζομάρες. :laugh:


Φώτο θα βάλεις; να δουμε την δική σου κορμοστασια με αυτα που λές στους άλλους να τρωνε.


Αφου τα επιχειρηματα δεν πειθουν τον συνομιλητη ας πεισουν οι φωτογραφιες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top