Ποιο λειτουργικό προτιμάτε;

Διαβάζοντας την παρακάτω υποθετική κατάστση ποιο λειτουργικό θα διαλέγατε
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 42)

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ας υποθέσουμε ότι υπήρχε το ίδιο πλήθος προγραμμάτων για κάθε λειτουργικό και εξίσου καλή συμβατότητα... Ή μαλλον ακόμα καλύτερα ας υποθέσουμε ότι κάθε πρόγραμμα έτρεχε σε οποιοδήποτε λειτουργικό χωρίς πρόβλημα (σενάρια επιστημονικής φαντασίας αλλα λέμε τώρα :P) και το ίδιο συνέβαινε για κάθε συσκευή.
Τότε ποιο λειτουργικό θα διαλέγατε λαμβάνοντας ως κριτήριο κυρίως την λειτουργικότητα, την ευχρηστία και το περιβάλλον χρήσης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Linux I guess
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ επειδή δίνω μεγάλη σημασία στην εμφάνιση και θέλω να βλέπω κάτι ευχάριστο (και την εμφάνιση του σαιτ εγώ την έχω αναλάβει οπότε αν δεν σας αρέσει κάτι ξέρετε ποιά θα βρίσετε :P) διάλεξα Windows...
(τρέχω τώρα να γλιτώσω το λιθοβολισμό :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Λογικά θα διάλεγα WIN μιας και εκεί πολλές φορές τα προγράμματα τρέχουν πολύ πιο γρήγορα από τι στα linux. Επίσης στα WIN υπάρχει μεγαλύτερη υποστήριξη hardware και καλλίτερη διαχειρήση των hardware . Για αυτούς τους λόγους θα διάλεγα windows.

Ωστόσο αν λύνονταν όλα τα παραπάνω θα διάλεγα LINUX
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Λογικά θα διάλεγα WIN μιας και εκεί πολλές φορές τα προγράμματα τρέχουν πολύ πιο γρήγορα από τι στα linux. Επίσης στα WIN υπάρχει μεγαλύτερη υποστήριξη hardware και καλλίτερη διαχειρήση των hardware . Για αυτούς τους λόγους θα διάλεγα windows.

Ωστόσο αν λύνονταν όλα τα παραπάνω θα διάλεγα LINUX
Μα υποθέσαμε οτι η συμβατότητα hardware & software είναι η ίδια σε όλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Μα υποθέσαμε οτι η συμβατότητα hardware & software είναι η ίδια σε όλα...
Mπορεί όμως τελικά η επιδόσεις να μην είναι οι ίδιες. Οι επιδόσεις τις περισσότερς φορές έχει να κάνει με τον τρόπο που διαχειρίζεται τα υλικά το λειτουργικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Εγώ επειδή δίνω μεγάλη σημασία στην εμφάνιση και θέλω να βλέπω κάτι ευχάριστο (και την εμφάνιση του σαιτ εγώ την έχω αναλάβει οπότε αν δεν σας αρέσει κάτι ξέρετε ποιά θα βρίσετε :P) διάλεξα Windows...
(τρέχω τώρα να γλιτώσω το λιθοβολισμό :P)
Η εμφάνιση ρε Michelle είναι το μόνο εύκολο να αλλάξει. Υπάρχουν χιλιάδες themes και skins για το Linux και για τα Παραθύρια που τα φέρνουν στα γούστα σου (όποια και να είναι αυτά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Mπορεί όμως τελικά η επιδόσεις να μην είναι οι ίδιες. Οι επιδόσεις τις περισσότερς φορές έχει να κάνει με τον τρόπο που διαχειρίζεται τα υλικά το λειτουργικό.
Τότε ποιο λειτουργικό θα διαλέγατε λαμβάνοντας ως κριτήριο κυρίως την λειτουργικότητα, την ευχρηστία και το περιβάλλον χρήσης?

:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax:
Η εμφάνιση ρε Michelle είναι το μόνο εύκολο να αλλάξει. Υπάρχουν χιλιάδες themes και skins για το Linux και για τα Παραθύρια που τα φέρνουν στα γούστα σου (όποια και να είναι αυτά).
Εγώ πάντως όσα έχω δει δεν μου άρεσαν. Άσε που θεωρώ τα Win πιο εύχρηστα. Για να εγκαταστήσεις πρόγραμμα στα linux πρέπει να κάνεις χίλια δυό. Και όχι, αυτό δεν το "κόβουν" οι υποθέσεις της δημοσκόπησης καθώς είναι θέμα λειτουργικότητας και ευχρηστίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Αντιτείθεμαι στη χρήση του όρου linux για να περιγράψεις λειτουργικό στο συγκεκριμένο poll. Το linux είναι ο kernel. Και το slackware που εγκαθιστούσα το 97 και μονο assembly δεν ήθελε να γραψεις linux ηταν και το Mandriva η το gentoo που είναι πιό έυκολο απο τα windows στην εγκατάσταση linux είναι. Και αφού μιλάμε για ευχρηστία στο συγκεκριμένο thread η διανομή παίζει μεγάλο ρόλο (το δε unix είναι ακόμα ευρύτερος όρος γιατι συμπεριλαμβάνει απο το πανέυκολο MacOS:X μέχρι το "κανει ο root χαρακίρι στο μηνα πανω" AIX της IBM.
Αυτο που περιγράφετε στο poll παντως είναι περισσότερο ερώτηση "τι γραφικο περιβάλλον σας αρέσει καλύτερα". Εχει περισσότερο νόημα να πεί η Michelle "δε μου αρέσει το Gnome και προτιμώ το περιβάλλον των windows" παρα δε μου αρέσει το linux.

Εγώ πάντως όσα έχω δει δεν μου άρεσαν.
Αυτο το KDE Michelle είναι ripoff των windows οσο δεν παίρνει. Μονο fonts δεν έχει καλα, ειδ' άλλως είναι κατάιδιο.
Για να εγκαταστήσεις πρόγραμμα στα linux πρέπει να κάνεις χίλια δυό.
Package manager... Και το rpm είναι καλό αλλά το aptget είναι κορυφαίο. Ασε που πλέον βλέπω linux προγράμματα με installer κανονικο (αν και είναι πιό "βρώμικη" λύση απο τον package manager).

Υπάρχουν άλλα πράγματα να καταλογιστούν στο linux αλλά στο θέμα της ευχρηστίας έχει κάνει άλματα, τουλάχιστον για τις ανάγκες του μέσου χρήστη. Εγώ βέβαια ψήφησα MacOS:X που είναι ακόμα πιο έυχριστο, αλλά αντικειμενικα δέν μπορώ να καταλογίσω σε σύγχρονες διανομές linux πλέον το οτι είναι δύσχρηστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Εγώ πάντως όσα έχω δει δεν μου άρεσαν. Άσε που θεωρώ τα Win πιο ευχρηστία. Για να εγκαταστήσεις πρόγραμμα στα linux πρέπει να κάνεις χίλια δυό. Και όχι, αυτό δεν το "κόβουν" οι υποθέσεις της δημοσκόπησης καθώς είναι θέμα λειτουργικότητας και ευχρηστίας.
Ευχρηστία είναι επίσης πόσο γρήγορα εκτελεί τα πρόγραμματα και γενικά στα hardware για αυτό για αρχή διαλέγω win. Αν λυθούν αυτά τότε linux (κατα προτίμηση suse)
αλλά αντικειμενικα δέν μπορώ να καταλογίσω σε σύγχρονες διανομές linux πλέον το οτι είναι δύσχρηστες
Χμμ στο KDE δεν υπάρχει τέλεια υποστηρίξη των ελληνικών, θυμάμαι ότι είχα κάποια ψιλοπροβληματάκια αλλά τα έλυσα. Επίσης είναι αρκέτα κάποιες ρυθμίσεις δεν είναι τόσο ευκόλο. Π.χ. Δεν έχω κατάφερει να τρέξω την άναλυση 1024x768 σε 100hz
Package manager... Και το rpm είναι καλό αλλά το aptget είναι κορυφαίο. Ασε που πλέον βλέπω linux προγράμματα με installer κανονικο (αν και είναι πιό "βρώμικη" λύση απο τον package manager).
Ποία η διαφορά Package manager και installer στο linux;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikostheater

Νεοφερμένος

Ο Νίκος Θεμελής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Ψηφιζω Mac OS X.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

invalid

Πολύ δραστήριο μέλος

Η δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
Mac OS κιι εγώ από πλευράς λειτουργικότητας και σταθερότητας, αλλά δυστυχώς οι συμβατότητες και η έλλειψη ποικιλίας στα προγράμματα αποτελούν τροχοπέδη στο να αποφασίσω να αγοράσω mac :( Aρκούμαι να βλέπω τον 24" imac σο αρχιτεκτονικό γραφείο του θείου μου και να ζηλεύω. Πάντωςε αν είσαι αρχιτέκτονας, σου λύνει τα χέρια με το Archicad. Το Autocad ειναι πολύ πιο δύσχρηστο.
Τα linux από την άλλη μου αρέσουν, αλλά σα δεύτερο - μπαλλαντέρ λειτουργικό. Μου φαίνονται πολύ ασταθή για κύριο, αν και με τα ubuntu έχω καταενθουσιαστεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Linux.

Μου φαίνονται πολύ ασταθή για κύριο, αν και με τα ubuntu έχω καταενθουσιαστεί!
Debian: Δεν μου έχουν κρασάρει ούτε μια φορά τόσο καιρό.Είναι πολύ αξιόπιστο έως τώρα.Πολύ πιο σταθερό από ubuntu.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Είμαι σε δίλημμα ανάμεσα σε free BSD και linux. Τελικά ψήφισα linux, στο οποίο έχω δοκιμάσει απ' το 2005 έως τώρα τις διανομές mandrake, madriva, gentoo και τα fedora, από core 6 ως core 9 που έχω τώρα.

Πάντως το free BSD είναι η καλύτερη επιλογή για παλιά pc's που δεν σηκώνουν άνετα vista ή μια καινούργια διανομή linux ή αν θες κάποιο os για να το τρέχεις σε VMware.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myle

Linux Geek

Ο myle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Συμφωνώ με Bill. Debian εγγύηση. Φαίνεται και από τα χρόνια που είναι στον χώρο και από το πόσες διανομές βασίζονται στις πλάτες του (πλάτες γιγάντων)


PS: Αυτό το thread έχει σχέση με ζόμπι; Τρομερό revive!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
Αν τα Linux υποστήριζαν τα προγράμματα και τις συσκευές που χρειάζομαι και αν δεν είχαν μαλώσει με την ευκολία τότε σίγουρα θα ψήφιζα Linux.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ψήφισα windows και μάλιστα αναφέρομαι στα xp.

Ευκολία, αξιοπιστία και ταχύτητα.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Absent Minded

Νεοφερμένος

Ο Τζένη Μπότση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχοθεραπευτής και μας γράφει απο Ωρεοί (Εύβοια). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Αν η υπόθεση που γίνεται στην αρχή ίσχυε τότε δε θα μιλούσαμε για διαφορετικά λειτουργικά αλλά για διαφορετικές διανομές...
Δε νομίζω ότι μπορούμε έστω να υποθέσουμε κάτι τέτοιο άρα και η επιλογή δεν έχει νόημα.. Θα μιλάμε για έναν ίδιο πυρήνα που ο καθένας θα χτίζει πάνω του όπως θέλει αυτός όπως γίνεται με τα διάφορα linux distros. Να βγούν όλα τα *nix προγράμματα σε macos/win/etc και τουμπαλίν δεν υπάρχει περίπτωση. Η ευχρηστία και το GUI βασίζονται σε προγράμματα άρα συζητάμε μόνο για τον πυρήνα που ακόμη και αν κάνουμε την υπόθεση ότι μπορεί να είναι διαφορετικός πάλι το τελικό αποτέλεσμα θα είναι ίδιο.
Αυτό που γίνεται εδώ είναι λάθος! Λυπάμαι :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanos523

Νεοφερμένος

Ο thanos523 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
'Εγω ψήφισα linux, γιατί μου αρέσει το περιβάλλον τους, τα θεωρώ πιο εύχρηστα, πιο γρήγορα και δεν κρασάρουν ποτέ, αλλά στο pc μου δεν τα έχω σκέτα, τα έχω μαζί με windows γιατί χρησιμοποιώ visual studio...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top