• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Αντιτετανικό εμβόλιο

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,345 μηνύματα.
Καλησπερα φιλοι μου.
Λοιπον,εχω το εξης θεμα.
Γενικα,ενω ειμαι πολυ προχεστικος ανθρωπος,πως γινεται δεν ξερω,και ολο κοβομαι,γρατζουνιεμαι κλπ.
Δυστυχως,αμα ψαξεις καποια πραγματα,μουρλενεσε.Εκανα το ''λαθος''; και διαβασα εδω και χρονια βεβαια για τον τετανο.
Το αποτελεσμα ειναι οτι οταν κοβομαι,παω στο φαρμακειο ,το αναφερω και μου λενε κανε εναν αντιτετανικο ΟΡΟ,να εισαι σιγουρη.
Πριν κανενα μηνα,τον εκανα,διοτι ειχα κοπει απο ενα ψαλιδι.Ε...εσπασε ο διαολος το ποδαρι του,και πριν μερικες μερες,πιανοντας ενα καρασκουριασμενο παλιο μεταλλικο κηροπηγιο,με εγδαρε.Μιλαμε οτι καν δεν βγηκε αιμα.
Απλα,ας πουμε μου βγηκε μια πετσουλα.
Αν το παθαινα απο το πηρουνι μου δεν θα ειχα θεμα.Ομως το αντικειμενο ηταν καρασκουριασμενο.
Πηγα σε φαρμακεια,ο ενας μου ελεγε..οτι αφου δεν βγηκε αιμα...ειναι παρα πολυ επιφανειακο,δενε χω θεμα,ο αλλος οτι καλου κακου να ξανακανω ορο.
ΟΚ εκανα,αλλα το θεμα ειναι οτι θελω να κανω το εμβολιο,αφου ειμαι ψειρας σε αυτο το θεμα...,μην τρεχω καθε λιγο να κανω ορους,να κανω το εμβολιο να εχω οκ το κεφαλακι μου.Ουτως η αλλως πρεπει να κανουμε την επαναληψη,και βεβαια ειχα εμβολιαστει μικρη,αλλα επαναληπτικο δενε χω ξανακανει,ευκαιρια ειναι.
Ελα μου ομως που ειναι σε ελλειψη το κλασικο αντιτετανικο εμβολιο,αυτο που περιεχει και της διφθεριτιδας για ενηλικες.Το DT
Οπου πηγα κανενας δεν το ειχε.Και μου το επιβεβαιωσαν και απο το κεντρο υγειας.
Σε ενα φαρμακειο βρηκα το εξης εμβολιο:
Tetana της biomed.
Δυστυχως οι οδηγιες χρησης ειναι στα τσεχικα.
Απο αναζητηση στον Γαληνο,απο οτι ειδα ακριβως επειδη υπαρχει ελλειψη,το υπουργειο αποφασισε να διανειμει αυτο,διατιθεται απο τον ΙΦΕΤ.
Οταν ομως το πηγα στο κεντρο υγειας εδω,να μου το κανουν,σαββατο μεσημερι ηταν...ο γιατρος που ηταν εκει,το κοιταζε περιεργα,ειπε οτι ειναι στα τσεχικα και δνε μπορει να δει τι λεει,του ειπα οκ...δεν βλεπεις την δραστικη ουσια;
Μου τα μασαγε..και δεν μου το εκανε.
Ξαναπηγα το βραδυ που ηταν αλλος γιατρος,βασικα εκεινος για να μου κανει τον ορο,καθως ο φαρμακοποιος δεν ηθελε να τον κανει...και τους ειπα για το εμβολιο που βρηκα,δεν το ειχα ομως μαζι μου εκεινη την ωρα.Μου ειπαν οκ...ναι....κακως δενσ το εκανε,ελα την δευτερα πρωι να σου το κανουμε.
Πηγα σημερα,τους το εδειξα...μου τα μασαγαν παλι...κατσε ν α ερθει η εμβολιαστρια να το δει κλπ.Περιμενα μια ωρα,σορυ αλλα εφυγα.
Εχω σκοπο να παω τελικα στο νοσοκομειο κορινθου,διοτι δεν ξερω τι γινεται.
Εσεις,που σπουδαζετε γιατροι εδω...εχετε καποια ιδεα απο αυτο tο εμβολιο;
Τι να κανω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Καλησπερα φιλοι μου.
Λοιπον,εχω το εξης θεμα.
Γενικα,ενω ειμαι πολυ προχεστικος ανθρωπος,πως γινεται δεν ξερω,και ολο κοβομαι,γρατζουνιεμαι κλπ.
Δυστυχως,αμα ψαξεις καποια πραγματα,μουρλενεσε.Εκανα το ''λαθος''; και διαβασα εδω και χρονια βεβαια για τον τετανο.
Το αποτελεσμα ειναι οτι οταν κοβομαι,παω στο φαρμακειο ,το αναφερω και μου λενε κανε εναν αντιτετανικο ΟΡΟ,να εισαι σιγουρη.
Πριν κανενα μηνα,τον εκανα,διοτι ειχα κοπει απο ενα ψαλιδι.Ε...εσπασε ο διαολος το ποδαρι του,και πριν μερικες μερες,πιανοντας ενα καρασκουριασμενο παλιο μεταλλικο κηροπηγιο,με εγδαρε.Μιλαμε οτι καν δεν βγηκε αιμα.
Απλα,ας πουμε μου βγηκε μια πετσουλα.
Αν το παθαινα απο το πηρουνι μου δεν θα ειχα θεμα.Ομως το αντικειμενο ηταν καρασκουριασμενο.
Πηγα σε φαρμακεια,ο ενας μου ελεγε..οτι αφου δεν βγηκε αιμα...ειναι παρα πολυ επιφανειακο,δενε χω θεμα,ο αλλος οτι καλου κακου να ξανακανω ορο.
ΟΚ εκανα,αλλα το θεμα ειναι οτι θελω να κανω το εμβολιο,αφου ειμαι ψειρας σε αυτο το θεμα...,μην τρεχω καθε λιγο να κανω ορους,να κανω το εμβολιο να εχω οκ το κεφαλακι μου.Ουτως η αλλως πρεπει να κανουμε την επαναληψη,και βεβαια ειχα εμβολιαστει μικρη,αλλα επαναληπτικο δενε χω ξανακανει,ευκαιρια ειναι.
Ελα μου ομως που ειναι σε ελλειψη το κλασικο αντιτετανικο εμβολιο,αυτο που περιεχει και της διφθεριτιδας για ενηλικες.Το DT
Οπου πηγα κανενας δεν το ειχε.Και μου το επιβεβαιωσαν και απο το κεντρο υγειας.
Σε ενα φαρμακειο βρηκα το εξης εμβολιο:
Tetana της biomed.
Δυστυχως οι οδηγιες χρησης ειναι στα τσεχικα.
Απο αναζητηση στον Γαληνο,απο οτι ειδα ακριβως επειδη υπαρχει ελλειψη,το υπουργειο αποφασισε να διανειμει αυτο,διατιθεται απο τον ΙΦΕΤ.
Οταν ομως το πηγα στο κεντρο υγειας εδω,να μου το κανουν,σαββατο μεσημερι ηταν...ο γιατρος που ηταν εκει,το κοιταζε περιεργα,ειπε οτι ειναι στα τσεχικα και δνε μπορει να δει τι λεει,του ειπα οκ...δεν βλεπεις την δραστικη ουσια;
Μου τα μασαγε..και δεν μου το εκανε.
Ξαναπηγα το βραδυ που ηταν αλλος γιατρος,βασικα εκεινος για να μου κανει τον ορο,καθως ο φαρμακοποιος δεν ηθελε να τον κανει...και τους ειπα για το εμβολιο που βρηκα,δεν το ειχα ομως μαζι μου εκεινη την ωρα.Μου ειπαν οκ...ναι....κακως δενσ το εκανε,ελα την δευτερα πρωι να σου το κανουμε.
Πηγα σημερα,τους το εδειξα...μου τα μασαγαν παλι...κατσε ν α ερθει η εμβολιαστρια να το δει κλπ.Περιμενα μια ωρα,σορυ αλλα εφυγα.
Εχω σκοπο να παω τελικα στο νοσοκομειο κορινθου,διοτι δεν ξερω τι γινεται.
Εσεις,που σπουδαζετε γιατροι εδω...εχετε καποια ιδεα απο αυτο tο εμβολιο;
Τι να κανω;

Γενικά όταν κόβεται, τραυματίζεται κάποιος πρέπει να δίνουμε αντιτετανικό ορό εντός 48 ωρών και αν είναι σχετικά βαθύ δίνουμε και αντιβίωση που καλύπτει αναερόβια μικρόβια (εγώ δίνω το procef). Πάντα σε όλα τα θλαστικά τραύματα (Που χρειάζονται ράμματα) τους ρωτάω αν έχουν κάνει το εμβόλιο τους γράφω αντιτετανικό εμβόλιο παράλληλα με τον ορό το οποίο μπορεί να γίνει παράλληλα με τον ορό αλλά σε διαφορετικά χέρια.

Το εμβόλιο μπορεί να γίνει και ανεξάρτητα και δεν έχει νόημα να το κάνεις μετά το τραυματισμό δεν προσφέρει προστασία αλλά λειτουργεί προληπτικά για τους επόμενους. Αν είσαι εμβολιασμένος καλύπτεσαι μετά από 40 μέρες και καλύπτεσαι για μια 10 ετία όπου δε θα χρειαστείς αντιτετανικό ορό.

Συνεπώς μπορούσες να περιμένεις και να προμηθευτείς το εμβόλιο όταν σταματήσει να είναι σε έλλειψη (D.T. Vax adults).
Το tetana είναι ακριβώς το ίδιο με το D.T. Vax adult) αλλά δεν καλύπτει την διφθερίτιδα παρά μονο για το τέτανο) που σε αυτό το τομέα είναι ακριβώς ίδιος με το DT.

Δε χρειαζεται να πας στο νοσοκομείο για αυτό κατά πάσα πιθανότητα θα έχεις την ιδια αντιμετωπιση με το κέντρο υγείας. Στο δημόσιο ασκείται αμυντική ιατρική.

Βρες έναν άνθρωπο που ξέρει να στο κάνει να τελειώνεις (υποδορίως στο δελτοειδή).

Kαι τώρα γιατί όλη αυτή η κατάσταση;

Το εμβόλιο κάνει 1 ή 2 ευρώ και σε καλύπτει όλη την δεκαετία.
Ο ορός αν δεν τον γράψεις κάνει 10 ευρώ και μπορεί να χρειαστεί καποιος πολλούς μέσα στην δεκαετία. Το ποσοστό του φαρμακειου ανεξάρτητα αν θα πληρωσει το δημόσιο ή όχι είναι ίδιο. Συνεπώς αν ένας φαρμακοποιος σου προτείνει εμβόλιο θα έχει μεγάλει χασούρα για αυτό τον λόγο θα σου κανει πάντα τον ορό χωρίς να τον νοιάξει αν είσαι εμβολιασμένη.


Συνεπώς αν ο πληθυσμός κάνει το εμβόλιο παράλληλα με τον ορό όπως γράφει ο Fockos καποιοι θα χάσουν ζημιά.

Τώρα αντμετώπιση που είχες στο κέντρο υγείας και που θα εχεις στο νοσοκομείο αν πας είναι λόγω ασχετοσύνης. :clapup:

Όταν κάνεις το εμβόλιο γράψε στο βιβλιάριο ημερομηνία που έκανες το εμβόλιο και το όνομα αυτού ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,345 μηνύματα.
χμ....εγω πληρωσα και το εμβολιο αυτο που σας εγραψα....9 ευρω!
Μαζι σου ειμαι.Εγω το εμβολιο θελω να κανω...
Το θεμα ομως ειναι φοκο μου,πως δεν μου τ κανουν!Δηλαδη το πρω ι σαββατου που οηγα,ο νεαρος γιατρος μου ειπε δεν ξερω να διαβαζω τσεχκια...δεν στο κανω,και το θεωρω απαραδεχτο,καθως θα επρεπε να ειναι ενημερωμενος ποια εμβολια ειναι εγκεκριμενα...το βραδυ που πηγα και ηταν αλλος γιατρος,πιο ωριμος,μαζι με μια αλλη,δεν ξερω αν ηταν νοσηλευτρια η γιατρος και αυτη,μου ειπε κακως δενσ το εκαναν,ελα την δευτερα να στο κανουμε,την δευτερα που πηγα και ηταν οχι ο ιδιος γιατρος αλλα η αλλη,που ειχε παρακολουθησει την συζητηση,με ρωτησε αν βρηκα αυτο το εμβολιο απο το ιντερνετ,της ειπα....δεν παιρνω ουτε καραμελες απο το ιντερνετ,απο φαρμακειο το πηρα..δεν ηξεραν καν ποσο διαρκει,δηλαδη αν χρειαζεται να ξανακανω επαναληψη σε ενα μηνα η αν κραταει 5 ή 10 χρονια,μου ειπε κατσε να το δει η εμβολιαστρεια,ε..οκ ρε παιδια περιμενα μια ωρα..και εφυγα.
Το ζητουμενο μου ειναι,αυτοι ειναι απληροφορητοι..ή το εμβολιο αυτο ειναι αμφισβητουμενο;Να το κανουν εσκεμμενα..καπως δυσκολο μου φαινεται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
εχεις το νουμερο από τον εοφ (το αυτοκολλητάκι που βάζουν; )

Δεν είναι αμφισβητούμενο το εμβόλιο δε το ξέρουν απλά και φοβούνται απλά προσφέρει προστασία μόνο για τον τέτανο.


Εδώ έχω τις τιμές συμφωνα με την ηλεκτρονική συνταγογράφηση tetagam είναι ο ορος τα αλλα ειαι τα εμβόλια/. Td vax και του tetana-

Επιχείρησα να το γράψω να δω αν είναι όντως δωρεάν και έβαλα συμμετοχή 25%

και βγάζει 0 ΔΩΡΕΑΝ. Δεν εχει δωθει τιμή σε αυτό το φάρμακο αλλά η τιμή δε πρόκειται να ξεπερνάει το Td.


Oπως φαινεται εδώ 0euro

συνεπώς υποψιάζομαι ότι ο φαρμακοποιος είναι απατεώνας και εκμεταλεύτηκε την ελλειψη και τα φέρνει από το εξωτερικό.

. Το ότι δε γράφει ελληνικά μου κάνει εντυπωση αφού ότι κυκλοφορεί Ελλάδα πρέπει να εχει ελληνικό χαρτάκι μέσα και αυτός είναι ο λόγος που δε το κάνουν.

Λοιπόν εφόσον έχεις εμβολιαστει΄κανονικά στην παδική σου ηλικία για διφθεριτιδα τετανο κοκκύτη κάνεις 1 δόση κάθε 10 χρόνια . Αν δεν έχεις εμβολιαστεί κάνεις 3 δόσεις οποτε καλύτερα να περιμένεις το Td. σε αυτή την περίπτωση .
Κάθε 5 χρόνια η οδηγία λέει να γίνεται μόνο σε εργαζόμενους υψηλου κινδύνου.

Οι ιατροι που ξέρουν τα εμβόλια είναι οι παιδίατροι (διότι είναι βασικό κομμάτι στην εκπαιδευση τους) οπότε για συμβουλές για εμβολιασμό ακόμα και αν είναι ενηλικών τις πιο σωστές πληροφορίες τις δινουν οι παιδιατροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
https://www.eof.gr/web/guest/contact;jsessionid=79de9ae0cebb591cd02b6d439a8f
Εδώ είναι το τηλέφωνο του ΕΟΦ.
Τους αναφέρεις το περιστατικό και αν το φάρμακο είναι παράνομα εισαγόμενο καταγγέλεις τον φαρμακοποιό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγω εμβολιο που δεν εχει τα συστατικα και την περιγραφη στα αγγλικα, δεν θα εκανα. Αν δεν μπορεις να βρεις το DT γιατι δεν κανεις το DTaP που πιανει και κοκκυτη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγω εμβολιο που δεν εχει τα συστατικα και την περιγραφη στα αγγλικα, δεν θα εκανα. Αν δεν μπορεις να βρεις το DT γιατι δεν κανεις το DTaP που πιανει και κοκκυτη;

Στην Ελλάδα το τριπλό απευθύνεται σε παιδια και δεν ξέρω αν είναι επαρκή η ποσότητα αυτή για ανοσοποίηση στους ενήλικες.

https://www.eof.gr/web/guest/contact;jsessionid=79de9ae0cebb591cd02b6d439a8f
Εδώ είναι το τηλέφωνο του ΕΟΦ.
Τους αναφέρεις το περιστατικό και αν το φάρμακο είναι παράνομα εισαγόμενο καταγγέλεις τον φαρμακοποιό.
Akiko θεωρώ πως είναι πιο σωστό να πάει στο φαρμακείο να το πει παρά να κάνουμε καταγγελία.

____

Η ερώτηση παιδιά είναι αν το εμβόλιο είναι ασφαλές και η απάντηση είναι ότι είναi. Εφόσον η μεταφορά και η συντήρηση του έγινε σωστά τοτε την δουλειά θα την κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Φόκο για θέματα υγείας δεν παίζουμε. Πρέπει να εξακριβωθεί ότι το φάρμακο είναι ελεγμένο από τον ΕΟΦ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Φόκο για θέματα υγείας δεν παίζουμε. Πρέπει να εξακριβωθεί ότι το φάρμακο είναι ελεγμένο από τον ΕΟΦ.

το αναγνωρίζει η ευρωπαική εταιρία φαρμάκων και το FDA τι πιστεύεις οτι τα θά κάνει ο ΕΟΦ. ....

Eοισησ γραφεται κανονικα οποτε αναγνωριζεται κανονικα απο τον εοφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
το αναγνωρίζει η ευρωπαική εταιρία φαρμάκων και το FDA τι πιστεύεις οτι τα θά κάνει ο ΕΟΦ. ....

Eοισησ γραφεται κανονικα οποτε αναγνωριζεται κανονικα απο τον εοφ

Focko ιατρός είσαι περισσότερα πράγματα από μενα ξέρεις. Εγώ ως ταπεινός κοινός θνητός ξέρω ότι ο ΕΟΦ κάθε λίγο βγάζει προβληματικές παρτίδες που κυκλοφορούν στη χώρα μας. Αν 1 στα χίλια το εισαγώμενο φάρμακο ανήκει σε προβληματικά παρτίδα και ο ΕΟΦ δεν βγάλει ανακοίνωση γι αυτό γιατί δεν κυκλοφορεί στη χώρα μας η συγκεκριμένη προβληματική παρτίδα τότε υπάρχει θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Αυτό δε το κάνουν και στο στρατό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,345 μηνύματα.
Καταρχην ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.
εχεις το νουμερο από τον εοφ (το αυτοκολλητάκι που βάζουν; )
Οχι...δενε χιε τιποτα του ΕΟΦ.Εχει ομως αυτοκολλητο του ΙΦΕΤ.
Και ξαναλεω τιποτα σε ελληνικα,ουτε καν αγγλικα.Μονο τσεχικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Ο ΙΦΕΤ νομίζω φέρνει και φάρμακα που δεν έχουν εγκριθεί από τον ΕΟΦ. Δεν ξέρω τι συμβαίνει με το συγκεκριμένο, σίγουρα ο fockos ξέρει καλύτερα, αλλά εγώ θα ήμουν επιφυλακτικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ναι ο Φόκος έχει δίκαιο. Αφού έχει αυτοκολητάκι ΙΦΕΤ τότε είναι νόμιμο. Προσωπικά θα πήγαινε σε παθολόγο να μου το κάνει. Στο κέντρος υγείας είναι επικίνδυνοι αφού δεν ξέρουν καν την ύπαρξη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Αυτό που ξέρω είναι ότι ο ΙΦΕΤ έχει το δικαίωμα να εισάγει ή να παραξει φάρμακο που δεν έχει εγκριθεί στην Ελλάδα, αλλά κυκλοφορεί κάπου στο εξωτερικό αν αποδείξεις ότι το χρειαζεσαι (ορφανά φάρμακα), και επίσης έχει και τα εκτακτα, σε περιπτώσεις που υπάρχουν ελλείψεις στα εγκεκριμενα. Μια φαρμακαποθηκη, απ'οτι ξέρω μπορεί να ζητήσει ποσότητα, χωρίς να απαιτείται κάποιο έγγραφο. Αν κάνω λάθος, διορθωστε με. Μιλάμε για ένα εμβολιο που δεν έχει ελληνική μετάφραση. Δεν θα έπρεπε να έχει εφόσον έχει πάρει έγκριση? Μπορεί το συγκεκριμένο εμβολιο να μην έχει καμία σχέση με όλα αυτά (εξάλλου είπα "φέρνει ΚΑΙ φάρμακα που δεν έχουν εγκριθεί στην Ελλαδα) και να είναι απολύτως ασφαλές. Όμως επειδή δεν είμαστε ολοι γιατροί, καλύτερα να είμαστε επιφυλακτικοι (εφόσον υπάρχει και η δυνατότητα ορού σε έκτακτη περίπτωση) παρά να πηγαινουμε στα τυφλά. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα πάθει κάτι αν δεν το πάρει μέχρι να έρθει το κανονικό. Μπορείς να βάλεις το χέρι σου στη φωτιά ότι δεν θα πάθει κάτι παίρνοντας το συγκεκριμένο? Εξάλλου, είπα ότι ΕΓΩ θα ήμουν επιφυλακτικη. όταν διαφωνειτε με κάτι, ή θεωρείτε ότι έχουμε πει κάτι λάθος, μπορείτε να μιλησετε, να μας βγαλετε και από την άγνοια μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top