Όλα εκείνα που μας ενοχλούν στα cafe και στα διάφορα κέντρα διασκέδασης

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Αν θέλεις να μου ανάψεις τα λαμπάκια, μου φέρνεις χλιαρό νερό. Και συνήθως μου τα ανάβουν. Βγαίνω έξω να χαλαρώσω και θέλω έναν καλό καφέ, ένα κρύο νερό που να πάρει ο διάολος και μια καλή -λέμε τώρα- εξυπηρέτηση. Σαφέστατα, είναι πολλά περισσότερα μέσα στο παιχνίδι. Τσιγάρα κλπ. Αλλα δεν θα τα βάλω εγώ με τον άλλον πελάτη επειδή καπνίζει. Και δεν είμαι καπνιστής, όχι. Είναι όμως δουλειά της ιδιοκτησίας να φροντίσει για ορισμένα standards. Κι όταν δεν έχεις προσωπικότητα, πουλάς υφάκι. Αυτό κάνουν και οι υπάλληλοι -στην πλειονότητά τους- σε καφέ κλπ. Δοκιμασμένη συνταγή για κοινωνική επι(απο)τυχία. Σε μαγαζιά με έλεγχο στην είσοδο, δεν έχω πάει και ούτε πρόκειται. Δεν θα κρίνει κανείς αν μπορώ να μπω ή όχι σε έναν χώρο διασκεδάσεως. Αυτή είναι δική μου πόρτα σε αυτούς. Τώρα, σχετικά με την ευγένεια.. ΟΚ. No comment.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Donatella

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Donatella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Αν θέλεις να μου ανάψεις τα λαμπάκια, μου φέρνεις χλιαρό νερό. Και συνήθως μου τα ανάβουν. Βγαίνω έξω να χαλαρώσω και θέλω έναν καλό καφέ, ένα κρύο νερό που να πάρει ο διάολος και μια καλή -λέμε τώρα- εξυπηρέτηση. Σαφέστατα, είναι πολλά περισσότερα μέσα στο παιχνίδι. Τσιγάρα κλπ. Αλλα δεν θα τα βάλω εγώ με τον άλλον πελάτη επειδή καπνίζει. Και δεν είμαι καπνιστής, όχι. Είναι όμως δουλειά της ιδιοκτησίας να φροντίσει για ορισμένα standards. Κι όταν δεν έχεις προσωπικότητα, πουλάς υφάκι. Αυτό κάνουν και οι υπάλληλοι -στην πλειονότητά τους- σε καφέ κλπ. Δοκιμασμένη συνταγή για κοινωνική επι(απο)τυχία. Σε μαγαζιά με έλεγχο στην είσοδο, δεν έχω πάει και ούτε πρόκειται. Δεν θα κρίνει κανείς αν μπορώ να μπω ή όχι σε έναν χώρο διασκεδάσεως. Αυτή είναι δική μου πόρτα σε αυτούς. Τώρα, σχετικά με την ευγένεια.. ΟΚ. No comment.

Oταν λες "Σε μαγαζια με ελεγχο στην εισοδο", τι εννοεις? :confused:
Eγω αυτο που δεν αντεχω ειναι οταν γεμιζουν τα μαγαζια με τοσο κοσμο, ειδικα στα μπαρακια-κλαμπακια, που δεν μπορεις ουτε να χορεψεις, ουτε να σταθεις απο τον τοσο κοσμο. Αλλο επισης που δεν αντεχω ειναι η αποπνικτικη ατμοσφαιρα, η οποια ειτε οφειλεται στην τσιγαριλα, ειτε στο οτι δεν αεριζεται ο χωρος. Απο καπου να μπαινει και λιγο οξυγονο ρε παιδια... :no:
Το αλλο που με εκνευριζει ειναι οταν δεν σερβιρουν νερο μαζι με το ποτο. :down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Ένα ακόμα πράγμα που με εξοργίζει είναι η αγένεια. Κάποιες φορές τσαντίζονται που πας να τους δώσεις τα λεφτά σου κι έχεις κι απαιτήσεις. Τώρα το καλοκαίρι είμαστε σε εξοχικό μέρος της Αθήνας, σκάει ο τζίτζικας, πάμε λέμε να φάμε ένα παγωτό. Δέκα μαγαζιά στη σειρά, επιλέγουμε ένα, καθόμαστε. Άδειο το μαγαζί. Με το που πιάνω στα χέρια μου τον κατάλογο έρχεται η κυρά Φροσύνη και περιμένει. Αυτό το κάνουν επίτηδες ώστε να αγχωθείς και να πεις, φέρε μου ας πούμε ένα παγωτό τέτοιο ή έναν καφέ τέτοιο χωρίς να δεις τιμές και είτε να στο χρεώσουν όσο θέλουν είτε απλά να μη σηκωθείς να φύγεις γιατί κι αυτό το έχω κάνει. Της λέω, μπορείτε να έρθετε σε λίγο; Ε περνάνε 5 λεπτά, περνάνε 10, έχει εξαφανιστεί και δεν έρχεται. Στο τέλος μάς στέλνει την υπάλληλο που είναι καινούρια και πήραμε μια πορτοκαλάδα και ένα παγωτό, το παγωτό το έφερε λάθος. Είχα εκνευριστεί τρομερά φυσικά. Δηλαδή αντί να χαρείς που ο πελάτης σού κάνει την τιμή να έρθει στο μαγαζί σου και να τον περιποιηθείς για να ξανάρθει, εσύ τού φέρεσαι έτσι; Και υπόψιν αυτή ήταν η ιδιοκτήτρια, όχι υπάλληλος. Αυτά είχα να πω και να γκρινιάξω και για σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,960 μηνύματα.
Μια και τέθηκε το θέμα των αγενών σερβιτορων μια φορά ειχα γνωρισει μια κοπελιτσα επειδη την ρώτησα γιατι ειναι έτσι κατσουφιασμένη στην δουλειά. Ε μην νομιζετε οτι και αυτους τους αρέσει να δουλευουν ολη μέρα με 400 ευρώ το μήνα. Κωλο εποχή. Οι σερβιτοροι παιρνουν καλα λεφτά μονο σε τιποτα μαγαζια που κάνουν γάμους ή εκει στο Θησειο με τους τουριστες. Δουλευα παλαιοτερα σερβιτορος σε αιθουσες γάμων και τσιμπουσαμε την ημέρα 70-80 ευρω μαζι με τα τιπς αλλα ειχε 12 ωρες δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Βρε κι εγώ καταλαβαίνω τον πόνο τους αλλά καλώς ή κακώς αυτή είναι η δουλειά τους και πρέπει να είναι τουλάχιστον ευγενικοί. Δε λέω να είναι χαμογελαστοί και να πιάνουν κουβέντα αλλά η ευγένεια επιβάλλεται. Ποτέ δεν ξέρεις ποιος μπορεί να είναι ο πελάτης και αν θα σε κάνει να χάσεις τη δουλειά σου. Μέσα στα χρήματα που παίρνεις είναι και το να είσαι ευγενικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,960 μηνύματα.
Βρε κι εγώ καταλαβαίνω τον πόνο τους αλλά καλώς ή κακώς αυτή είναι η δουλειά τους και πρέπει να είναι τουλάχιστον ευγενικοί. Δε λέω να είναι χαμογελαστοί και να πιάνουν κουβέντα αλλά η ευγένεια επιβάλλεται. Ποτέ δεν ξέρεις ποιος μπορεί να είναι ο πελάτης και αν θα σε κάνει να χάσεις τη δουλειά σου. Μέσα στα χρήματα που παίρνεις είναι και το να είσαι ευγενικός.

Αμα τον καταλαβαινεις μην στέκεσαι σε αυτό. Πέρασε το έτσι. Το αφεντικο φταιει οταν ο υπάλληλος δεν ειναι ευχαριστημένος με την δουλειά που επέλεξε να κάνει. Ειτε γιατι δεν επέλεξε το κατάλληλο άτομο για την κατάλληλη θέση (αν πληρώνει κανονικά και εχει σοβαρο περιβάλλον εργασιας να προσφέρει) ή γιατι δεν έχει περιβαλλον ασφάλειας για τους εργαζομενους του. Δεν μπορει να δινεις 4 κατοστάρικα με τα 100 να φευγουν σε μεταφορικά καθε μηνα ο άλλος να δουλευει δηλαδη για 300 να τον κατσαδιάζεις κιολας στην 1η αφορμη και να έχεις και απαιτηση να ειναι καλος προς τα έξω. Αφου δεν εχει φερει κανεναν καφέ στο κεφάλι κανενος ευχαριστημενος να εισαι.

Αλλα ... Ελλάδα δεν βγάζεις άκρη. Ο κοσμος εδω σκεφτεται περιεργα μερικές φορές. Ελπιζω να αρχισει να αλλαζει η νοοτροπια σιγα σιγα μετα την οικονομικη κριση γιατι θα έχουμε συνέπειες στο μέλλον και θα λέμε μακαρι να ημουν 10 χρονια πριν να διορθωσω τα λάθη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
  • Το να αργουν να μου παρουν παραγγελια:mad:
  • Να αργουν να τη φερουν:mad:
  • Να εχω ζητησει λογαριασμο και να περιμενω πανω απο 15 λεπτα για να τον φερουν:mad:
  • Να ψαχνουν μια ωρα ρεστα μεχρι να πεις '' Κρατηστε τα δεν πειραζει'':mad:
  • Ο καπνος:mad:
  • Το στριμωξιδι στα τραπεζια:mad:
  • Το να μη σε βαζουν να κατσεις σε τραπεζι των 4 ενω εισαι 2:mad:
  • Οι ξινοι σερβιτοροι, οι βρωμικοι (αυτοι με το αποτυπωμα μασχαλης κατω απο το πουκαμισο ή τη μπλουζα), οι αγενεις πορτιερηδες:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • κατάλογος.jpg
    κατάλογος.jpg
    8.6 KB · Εμφανίσεις: 220

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,960 μηνύματα.
σΤΟ ΤΈΛΟς που θα σερβιρεστε μονοι σας να σας δώ!! Ουτε σερβιτοροι θα υπάρχουν ουτε λεφτά να τους πληρώνουν οι ιδιοκτητες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Βρε κι εγώ καταλαβαίνω τον πόνο τους αλλά καλώς ή κακώς αυτή είναι η δουλειά τους και πρέπει να είναι τουλάχιστον ευγενικοί. Δε λέω να είναι χαμογελαστοί και να πιάνουν κουβέντα αλλά η ευγένεια επιβάλλεται. Ποτέ δεν ξέρεις ποιος μπορεί να είναι ο πελάτης και αν θα σε κάνει να χάσεις τη δουλειά σου. Μέσα στα χρήματα που παίρνεις είναι και το να είσαι ευγενικός.

Αμα τον καταλαβαινεις μην στέκεσαι σε αυτό. Πέρασε το έτσι. Το αφεντικο φταιει οταν ο υπάλληλος δεν ειναι ευχαριστημένος με την δουλειά που επέλεξε να κάνει. Ειτε γιατι δεν επέλεξε το κατάλληλο άτομο για την κατάλληλη θέση (αν πληρώνει κανονικά και εχει σοβαρο περιβάλλον εργασιας να προσφέρει) ή γιατι δεν έχει περιβαλλον ασφάλειας για τους εργαζομενους του. Δεν μπορει να δινεις 4 κατοστάρικα με τα 100 να φευγουν σε μεταφορικά καθε μηνα ο άλλος να δουλευει δηλαδη για 300 να τον κατσαδιάζεις κιολας στην 1η αφορμη και να έχεις και απαιτηση να ειναι καλος προς τα έξω. Αφου δεν εχει φερει κανεναν καφέ στο κεφάλι κανενος ευχαριστημενος να εισαι.

Αλλα ... Ελλάδα δεν βγάζεις άκρη. Ο κοσμος εδω σκεφτεται περιεργα μερικές φορές. Ελπιζω να αρχισει να αλλαζει η νοοτροπια σιγα σιγα μετα την οικονομικη κριση γιατι θα έχουμε συνέπειες στο μέλλον και θα λέμε μακαρι να ημουν 10 χρονια πριν να διορθωσω τα λάθη.

Ακριβως οπως τα λεει ο devil <<Το αφεντικο φταιει οταν ο υπάλληλος δεν ειναι ευχαριστημένος με την δουλειά που επέλεξε να κάνει. Ειτε γιατι δεν επέλεξε το κατάλληλο άτομο για την κατάλληλη θέση (αν πληρώνει κανονικά και εχει σοβαρο περιβάλλον εργασιας να προσφέρει) ή γιατι δεν έχει περιβαλλον ασφάλειας για τους εργαζομενους του>>.Καλως η κακως τα κριτηρια επιλογης ειναι κατα 80%
1)Να ειναι ομορφη γυναικα
2)Να ειναι ομορφος αντρας
και ετσι νομιζει το αφεντικο οτι μαγαζι θα παει καλα.Ελα ομως που δεν ισχυει παντοτε αυτο.Τι να την κανω την/τον ομορφη/ο την/τον σερβιτορα/ο αν ερχεται και μου βγαζει ξινο τον καφε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,960 μηνύματα.
Ε καλα στην Ελλάδα εισαι. Όλα είναι βιτρινα. Ποσο μάλλον σε αυτά τα μαγαζια που εξυπακούεται ότι θα βάλει ο άλλος ωραια άτομα για να προσελκύουν κοσμο. Ειδικά γυναικες.

Πάνε και μερικοι και γινονται κολτσιδα στις σερβιτόρες και τις εκνευριζουν. Οποτε αυτό το ξινο υφος που βλέπεις είναι άμυνα και ενδειξη ότι δεν είναι διαθεσιμη να σου μιλήσει. Δεν γουστάρει επαφές και πολλά πολλά. Εγω σε τέτοια άτομα δεν μιλάω αμα δεν θελεις εσυ πολλά πολλα σαν χαρακτηρας για ποιο λογο να μπω εγω στην διαδικασια να σε προσεγγισω. Μεινε έτσι. Δεν ασχολουμαι απλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Ε καλα στην Ελλάδα εισαι. Όλα είναι βιτρινα. Ποσο μάλλον σε αυτά τα μαγαζια που εξυπακούεται ότι θα βάλει ο άλλος ωραια άτομα για να προσελκύουν κοσμο. Ειδικά γυναικες.

Γιατί δεν υπάρχει σεβασμός προς τις γυναίκες.


Πάνε και μερικοι και γινονται κολτσιδα στις σερβιτόρες και τις εκνευριζουν. Οποτε αυτό το ξινο υφος που βλέπεις είναι άμυνα και ενδειξη ότι δεν είναι διαθεσιμη να σου μιλήσει. Δεν γουστάρει επαφές και πολλά πολλά. Εγω σε τέτοια άτομα δεν μιλάω αμα δεν θελεις εσυ πολλά πολλα σαν χαρακτηρας για ποιο λογο να μπω εγω στην διαδικασια να σε προσεγγισω. Μεινε έτσι. Δεν ασχολουμαι απλά!

Δεν είναι έτσι. Όταν δουλεύεις σε μια δουλειά που έχει να κάνει με συναναστροφή με πελάτες δεν είσαι ο εαυτός σου, παίζεις ένα ρόλο. Ακριβώς όπως όταν είσαι λέμε μοντέλο πρέπει να κάνεις τα μαλλιά σου κάπως ακόμα κι αν δε σού αρέσει ή να φορέσεις ένα ρούχο που σιχαίνεσαι. Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο ακόμα κι όταν έχει άδικο. Πετυχημένη είναι η επιχείρηση που καταφέρνει να ξαναφέρει τον πελάτη ακόμα κι αν το προϊόν του δεν είναι το καλύτερο ή το φθηνότερο. Όταν είσαι σε ώρα εργασίας δεν έχει δικαίωμα να φέρεις σε αυτήν τα προσωπικά σου θέματα. Αυτό είναι το σωστό τουλάχιστον, δε λέω οτι δεν έχουν δίκιο να μην τα κάνουν οι υπάλληλοι των 300 ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Αρνούμαι να κάτσω σε καφέ με δυνατή μουσική. Πέραν της βαρηκοΐας μου, σε καφέ πηγαίνω για να συζητήσω και προτιμώ συνήθως ήσυχα μέρη που να ευνοούν τη συζήτηση.
Επίσης δε μπορώ τον κακό εξαερισμό - που αναφέρθηκε - καθώς επίσης τον κλιματισμό (ζέστη) στο τέρμα.

Επίσης είμαι ο μόνος που δεν μπορώ με την καμία αυτές τις σόμπες αερίου, είτε αυτές που είναι σαν ομπρέλες / κολόνες, είτε αυτές που είναι στον τοίχο σαν φωτιστικά και μας ροδοψήνουν; :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Αυτά είχα να πω και να γκρινιάξω και για σήμερα.

Αυτό ήταν όλο δλδ;;;;;;;;;;;; (Φτηνά καθαρίσαμε :loltooth::loltooth::loltooth: )

Μια και τέθηκε το θέμα των αγενών σερβιτορων μια φορά ειχα γνωρισει μια κοπελιτσα επειδη την ρώτησα γιατι ειναι έτσι κατσουφιασμένη στην δουλειά. Ε μην νομιζετε οτι και αυτους τους αρέσει να δουλευουν ολη μέρα με 400 ευρώ το μήνα.
Αμα τον καταλαβαινεις μην στέκεσαι σε αυτό. Πέρασε το έτσι. Το αφεντικο φταιει οταν ο υπάλληλος δεν ειναι ευχαριστημένος με την δουλειά που επέλεξε να κάνει. Ειτε γιατι δεν επέλεξε το κατάλληλο άτομο για την κατάλληλη θέση (αν πληρώνει κανονικά και εχει σοβαρο περιβάλλον εργασιας να προσφέρει) ή γιατι δεν έχει περιβαλλον ασφάλειας για τους εργαζομενους του. Δεν μπορει να δινεις 4 κατοστάρικα με τα 100 να φευγουν σε μεταφορικά καθε μηνα ο άλλος να δουλευει δηλαδη για 300 να τον κατσαδιάζεις κιολας στην 1η αφορμη και να έχεις και απαιτηση να ειναι καλος προς τα έξω. Αφου δεν εχει φερει κανεναν καφέ στο κεφάλι κανενος ευχαριστημενος να εισαι.
Εδώ αγαπητέ De Ville θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω και μάλλον να προσεγγίσω τις θέσεις της Χιμ (πράγμα που θα μετανιώσω! Το ξέρω!! :loltooth::loltooth: ). Και να γιατί. Άμα αποφασίζουμε να χορέψουμε, είτε από γούστα είτε από ανάγκη, πιο λογικό και δόκιμο το βρίσκω να μπούμε στο κλίμα της φάσης παρά να σαμποτάρουμε της χοροεσπερίδας το κόνσεπτ. Είτε γιατί δεν μας αρέσει το ρεπερτόριο ή η πίστα ή η μπάντα είτε γιατί θύματα εκμετάλλευσης αισθανόμαστε. Που και μπορεί να είμαστε στο τέλος τέλος. Αν ο σερβιτόρος των 400€ σκεφτόταν πως 1/ αν κερδίσει τον πελάτη, τελικά τα τιπσ θα ξεπεράσουν τον μισθό, θα αρχίσει να φέρνει κόσμο, θα αποκτήσει διαπραγματευτική ισχύ με το μποσσ και θα ανεβάσει και το 400άρι το ίδιο τελικά και 2/ μέσα από την σε όμορφο κλίμα διαδραστική κοινωνικότητα με τον πελάτη, πέραν οικονομικού οφέλους, η δουλειά θα κουράζει πολύ λιγότερο ανεβάζοντας και την ψυχολογία του σερβιτόρου του ίδιου που δεν θα αντιμετωπίζει την δουλειά του σαν αγγαρεία πια αλλά σαν πρόκληση, αν τα επεξεργαζόταν συνειδητά αυτά τα 2 λοιπόν, είμαι σχεδόν σίγουρος πως θα άλλαζε συμπεριφορά εντελώς.
Μπορεί το αφεντικό να είναι από δύστροπο έως ανεγκέφαλο, αλλά τον εργαζόμενο που παίρνει την δουλειά του στις πλάτες του και την αντιμετωπίζει προσωπικά λες και ήταν δική του και όχι κακοπληρωμένος ευκαιριακός υπάλληλος, θα τον εκτιμήσει. Συνήθως. Άρα τις αγενείς συμπεριφορές υπαλλήλων θα μου επιτρέψεις να τις καταλογίσω στους ίδιους τους υπαλλήλους και όχι στα αφεντικά τους. Πολλοί από 'μας σε κάποιες φάσεις στην ζωή μας χρηματίσαμε υπάλληλοι δύστροπων ή και εκμεταλλευτών αφεντικών ή διευθυντών, και όντως η συντριπτική πλειονότητα συναδέλφων μας επέλεξε την τακτική της μεταφοράς αυτού του κλίματος στον εκάστοτε πελάτη. Ή ''πελάτη''. Όσοι όμως υιοθετήσαμε την προταθείσα επιλογή, μόνο χαμένοι δεν βγήκαμε. Ιδίως καθ' οδόν προετοιμασίας της δικής μας δουλειάς χωρίς κανέναν κιαρατά πάνω από την κεφάλα μας.
Εν φορουμοκατακλείδι, αν μπορεί να το χειριστεί βέβαια κανείς, μόνο χαμένος δεν καταλήγει αν βγάζει τον καλό εαυτό του άλλου, όπου επιδιώκει οφέλη βεβαίως. (Σε κάθε μορφής σχέση, από προσωπική έως επαγγελματική. Είτε με τους προϊσταμένους του, είτε με υφισταμένους είτε με πελάτες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,960 μηνύματα.
Ειναι πως το βλέπει ο καθένας. Εγω θα ήθελα εξαρχής να δημιουργησω μια καλή σχέση με τους εργαζομενους μου να ειναι ευχαριστημένοι και να πιστεύουν οτι τους σέβομαι και δεν κοιτάω να τους πατήσω. Εννοειται βεβαια πως οποιαδήποτε ένδειξη αχαριστιας θα ειναι αρνητική. Κυριως για την συνέχεια της συνεργασιας. Οπως έλεγε και ο Ακάλυπτος θα σου μάθω τα μυστικά του φλέρτ και της γυναικειας ψυχολογιας ΑΛΛΑ δεν θέλω αχαριστια!

Εσενα θα σου άρεσε η εξήγηση που έδωσες εσυ να στην δώσει ενας εργοδοτης;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Οι γκόμενες που βάζουν στα μαγαζιά για "υποδοχή" οι οποίες είναι λυσσάρες και ξεχνάνε να φορέσουν ρούχα. Γκόμενες, ξεκάθαρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Στραβοστόμηδες πορτιέρηδες, τσιγάρο, όλες οι γκόμενες κάνουν στόρι ινστα και δεν κοιτάνε τριγύρω τους, νεόπτωχοι που ανοίγουν βότκες με τα λεφτά του μπαμπά, σερβιτόρες που ξυνίζουν όταν δίνεις 50αρικο αντί για ψιλά, τα τραπέζια είναι πολύ κοντά και μυρίζεις την ανάσα του διπλανού, το φεις κοντρολ στην πορτα και οι μπομπες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
χαχαχ το ότι τομαγαζί είναι πήχτρα και εσύ πληρώνεις τα 10 ευρά ο κακομοίρης πιστεύοντας πως θα βρεις να κάτσεις... Αμ δε... και εσύ και άλλοι τόσοι επόμενοι.

Αλλά ο πορτιέρης γελάει, γιατί ο πορτιέρης ξέρει ότι είσαι ένα ακόμα θύμα που θα πληρώσει πριν να βρει να σταθεί και θα φύγει έχοντας δώσει τα 10 ευρώ για την ψυχή της μάνας του και της μπαργούμαν που θα πληρωθεί στο τέλος της βραδιάς.


<Άστους, θα μας ευγνωμονεί η Μαρία που επιτέλους κάποιος της έπιασε το κ**ο.> Στριμωξίδι λοιπόν κύριοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,960 μηνύματα.
Είναι ανάλογα και σε ποιο μαγαζι θα πάς. Σε κάποια μαγαζια αμα πάς από τις 12 βρίσκεις ένα σημειο να κάτσεις ή αλλιως πάτε 4 άτομα και παιρνετε ένα μπουκάλι. Συμφέρει. 80 ευρώ το μπουκάλι 20 ευρώ στο άτομο. 2 ποτάκια θα τα πιεις αν τα επαιρνες σκέτα χωρις τραπέζι θα έδινες 16 ευρώ. Δινεις άλλα 4 και εισαι σε τραπέζι σαν τον άνθρωπο. Σου φέρνουν συνεχεια χυμο και λεμονάδα παγο και τα σχετικά.


Η μια λυση είναι αυτή. Η άλλη είναι πάς 12 φευγεις 3. Έχεις βρει ένα καλο σημειο και κάθεσαι πριν πλακώσει ο κοσμος. Πινεις 1-2 ποτά και δρομο. Αναλογα που θα πάς στην Β΄ΠΑθολογικη στο Γκαζι Σαββατο βράδυ 1-3 είναι πήχτρα. Το ξέρεις αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Υπάρχει και η άλλη λύση: κάθεσαι σπιτάκι σου, φωνάζεις την παρέα που θες, πίνεις - τρως - ακούς ό,τι θες και δεν πληρώνεις τον κάθε κερατά για να σε στριμώξει σε ένα κλειστό χώρο που αναπνέεις αβέρτα καπνό. Τέλος ιστορίας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top