Θα εφαρμοστεί ποτέ ο αντικαπνιστικός νόμος;

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,456 μηνύματα.
Τα τσιγαρα πάντως θα κοπουν γιατι θέλουν πλεον να εφαρμοσουν τον αντικαπνιστικο νομο.

Σημείωση συντονιστή: Το θέμα προήλθε από σπλιτ του θέματος "Όλα εκείνα που μας ενοχλούν στα cafe και στα διάφορα κέντρα διασκέδασης"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
Τα τσιγαρα πάντως θα κοπουν γιατι θέλουν πλεον να εφαρμοσουν τον αντικαπνιστικο νομο.

"πλέον"; Και μέχρι τώρα τι τούς εμπόδιζε; Τι άλλαξε τώρα; Θα γίνουν οι Έλληνες ξαφνικά νομοταγείς ή θα σέβονται τους συνανθρώπους τους; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,456 μηνύματα.
"πλέον"; Και μέχρι τώρα τι τούς εμπόδιζε; Τι άλλαξε τώρα; Θα γίνουν οι Έλληνες ξαφνικά νομοταγείς ή θα σέβονται τους συνανθρώπους τους; :hmm:


Όχι απλά θα αναγκαστουν γιατι θα αρχισουν τα προστιμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
Όχι απλά θα αναγκαστουν γιατι θα αρχισουν τα προστιμα.

Πες το μου να χαρώ. Και γιατί δεν το έκαναν τόσα χρόνια; Πού το ακουσες αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,456 μηνύματα.
Πες το μου να χαρώ. Και γιατί δεν το έκαναν τόσα χρόνια; Πού το ακουσες αυτό;


E τι σε νοιάζει τωρα που το άκουσα; =D το θεμα είναι ότι ισχυει.


Έχουμε και εμεις το δικτυο μας. Δεν ειμαστε τυχαίοι. Οι τυχαίοι ... από το Ιντερνετ χαχα! =D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
Έλα σε έκανα και νέο θρεντ. Πες τι ξέρεις!:give_rose:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,456 μηνύματα.
Έλα σε έκανα και νέο θρεντ. Πες τι ξέρεις!:give_rose:


xaxa τι μονο με ενα τριαντάφυλλο θα την βγάλεις;;; =D


σου ειπα ρε συ σε λιγο καιρο δεν θα καπνιζει κανεις μέσα στα μαγαζια έχει πέσει συρμα να εφαρμοσουν τον νομο.
Ο ιδιος ο ιδιοκτητης θα έρχεται να σε διώχνει γιατι το προστιμο για αυτόν είναι κανα 500αρι και για σενα κανα 50αρι
έχει βγαλει εγκυκλιο το Υπουργειο. Ψαχτείτε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
xaxa τι μονο με ενα τριαντάφυλλο θα την βγάλεις;;; =D

Χωρίς αγκάθια!:yes:

σου ειπα ρε συ σε λιγο καιρο δεν θα καπνιζει κανεις μέσα στα μαγαζια έχει πέσει συρμα να εφαρμοσουν τον νομο.
Ο ιδιος ο ιδιοκτητης θα έρχεται να σε διώχνει γιατι το προστιμο για αυτόν είναι κανα 500αρι και για σενα κανα 50αρι
έχει βγαλει εγκυκλιο το Υπουργειο. Ψαχτείτε!

Γιατί, μέχρι τώρα αυτό δεν ίσχυε; Το θέμα είναι οτι κανείς δεν έβαζε πρόστιμα. Ποιος θα ελέγχει και θα βάζει πρόστιμα;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,456 μηνύματα.
Χωρίς αγκάθια!:yes:



Γιατί, μέχρι τώρα αυτό δεν ίσχυε; Το θέμα είναι οτι κανείς δεν έβαζε πρόστιμα. Ποιος θα ελέγχει και θα βάζει πρόστιμα;:hmm:


xaxa ευχαριστώ. Αν ξέρεις να μαγειρευεις θέλω ένα σπιτικο γλυκο να ξηγηθείς!


Υπομονη και θα τα δεις όλα. Πάντως σε 1 μηνα το πολύ θα έχει φτιάξει το ζητημα του τσιγαρου.
Σε κλειστους χωρους και τα σχετικά. Έχουν σοβαρεψει θέλουν να το αντιμετωπισουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Μακάρι να εφαρμοστεί καποτε. Απ’οσο ξέρω πρέπει να είμαστε αν όχι η μόνη,από τις ελάχιστες χώρες στην Ευρώπη στην οποία ακόμα μπορείς να καπνίσεις σε κλειστούς χώρους και δεν εφαρμόζεται ο νόμος. Ειμαι Πολωνία τώρα και χαίρομαι πολύ που δεν επιτρέπεται να καπνίσεις στα μαγαζιά, εκτός από μερικά που έχουν χώρους για καπνιστές. Και το κακό είναι ότι οι Έλληνες νιώθουν πως είναι μάγκες που δεν ακολουθούν τον νόμο και καπνίζουν όπου θέλουν...σε συζητήσεις μας με ξένους, μερικοί είναι περήφανοι κιολας που καπνίζουν παντού και δεν σέβονται τον άλλον :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Donatella

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Donatella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Το βλεπω λιγο χλωμο να εφαρμοστει. Οι Ελληνες δεν πειθαρχουνται ευκολα σε τετοιους νομους. Ειναι σαν τον νομο με τις σακουλες. Οι μισοι τον ακολουθουν και οι αλλοι μισοι οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,456 μηνύματα.
Οι σακούλες δεν έχουν σχέση. Δεν υπάρχει προστιμο εκει απλα σε έχουν βάλει να τις πληρώνεις. Εγω εχω ρωτησει υπαλληλους σε σουπερ μάρκετ και μου έχουν πει ότι έχει πέσει πολύ η σπατάλη τους. Τωρα αν ο άλλος παρκάρει την μπέμπα εξω από το σουπερ μάρκετ ή την γκολφάρα τελευταιο μοντέλο 20 χιλιάρικα και βάλε αμαξι και δέχεται να βγάζει από το σακάκι του σακουλα χρησιμοποιημένη για να μην δώσει 3 λεπτά να πάρει μια καινουργια και δεν ντρέπεται ο ιδιος που το κάνει αυτό τι με νοιάζει εμενα;


To tsigaro είναι τελειως διαφορετικο θα πέσουν προστιμα λεμε ρε παιδια τι δεν καταλαβαίνετε από αυτό που λέμε; =D απειθαρχια και 50άρικο για τον πελάτη και 500 για τον ιδιοκτητη.


Από τη στιγμή που υπάρχει ο νομος και υπάρχουν και αστυνομικοι που θέλουν να κάνουν την δουλειά τους έχει τελειωσει εκει η ιστορια. Η μια θα είναι συσταση η δεύτερη θα είναι καμπανεϊρος. Και ας ουρλιάζει ο άλλος πισω ξέρεις ποιος είμαι εγω και ξέρεις ποιος είμαι εγω. Δεν χρειάζονται πολλές αναλύσεις και παρακάλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Donatella

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Donatella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Εγω το ανεφερα σαν παραδειγμα για την μη εφαρμογη του νομου για την σακουλα. Υπαρχουν πολλα καταστηματα που δεν το τηρουν και καποια που το τηρουν. Λες και οι νομοι ειναι στην αρεσκεια του καθενος αν θα τους ακολουθησουν ή οχι. Το ιδιο καταλαβαινω οτι ισχυει και για το τσιγαρο. Δεν ξερω τι παιζει με τα προστιμα. Παντως το προστιμο υποτιθεται οτι ισχυει εδω και χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,456 μηνύματα.
Εγω το ανεφερα σαν παραδειγμα για την μη εφαρμογη του νομου για την σακουλα. Υπαρχουν πολλα καταστηματα που δεν το τηρουν και καποια που το τηρουν. Λες και οι νομοι ειναι στην αρεσκεια του καθενος αν θα τους ακολουθησουν ή οχι. Το ιδιο καταλαβαινω οτι ισχυει και για το τσιγαρο. Δεν ξερω τι παιζει με τα προστιμα. Παντως το προστιμο υποτιθεται οτι ισχυει εδω και χρονια.


Σε οσα σουπερ πάω εδώ κοντα το τηρουν πάντως. Δεν το τηρουν μονο σε ψιλικατζίδικα και φουρνους. Μάλλον επειδή σου δινουν μια σακουλα την φορά και δεν μπορεις να πάρεις 4-5 όπως έκαναν παλιά.


Τωρα εσυ εισαι και έξω οποτε δεν υπάρχει συγκριση με την Ελλάδα! Έξω και ένα τσιγαρο να ριξεις κάτω σε μαζευουν εύκολα. Ειδικα κατι Γερμανιες - Αγγλιες κτλπ. εδώ είναι πιο χαλαρά τα πράγματα σε πολλά πρέπει να πέσεις σε ψαγμένο άνθρωπο να θέλει να κανει δουλειά. Εδώ ειμαστε για τα μάτια του κοσμου για αυτό όπως λες το προστιμο ισχυει εδώ και χρονια. Οι Ευρωπαίοι παλαιοτερα ειχαν πει πως οι Έλληνες δεν αρκει μονο να ψηφιζουν νομους πρέπει να τους εφαρμοζουν κιολας χαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,184 μηνύματα.
Μακάρι να εφαρμοστεί καποτε. Απ’οσο ξέρω πρέπει να είμαστε αν όχι η μόνη,από τις ελάχιστες χώρες στην Ευρώπη στην οποία ακόμα μπορείς να καπνίσεις σε κλειστούς χώρους και δεν εφαρμόζεται ο νόμος. Ειμαι Πολωνία τώρα και χαίρομαι πολύ που δεν επιτρέπεται να καπνίσεις στα μαγαζιά, εκτός από μερικά που έχουν χώρους για καπνιστές. Και το κακό είναι ότι οι Έλληνες νιώθουν πως είναι μάγκες που δεν ακολουθούν τον νόμο και καπνίζουν όπου θέλουν...σε συζητήσεις μας με ξένους, μερικοί είναι περήφανοι κιολας που καπνίζουν παντού και δεν σέβονται τον άλλον :/:

Ποσο περηφανοι και μαγκες θα νιωθουν οταν τους ανακοινωθει οτι επαθαν καρκινο του πνευμονα αραγε;
Εαν βεβαια τους προλαβει ο καρκινος και δεν φυγουν πιο γρηγορα απο ενα σωρο αλλα...
Και εδω ακους ολων των ειδων τις δικαιολογιες οπως π.χ. "Η γιαγια μου καπνιζε μεχρι τα 80 και δεν επαθε τιποτα" , "Εκανα ακτινογραφιες και οι πνευμονες μου ειναι ολολευκοι" κ.α. τετοια,που πηγαζουν απο το μυαλο τους για να διαβεβαιωσουν τον εαυτο τους οτι ειναι ασφαλης το καπνισμα.
Που δηλαδη δεν με νοιαζουν ας κανουν οτι θελουν,αρκει να μην μοιραζουν καρκινο και στους υπολοιπους που δεν γουσταρουν η να μην κλαιγονται οτι δεν εχουν λεφτα οταν χαλανε τα κερατα τους για να παρουν τσιγαρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Το βλεπω λιγο χλωμο να εφαρμοστει. Οι Ελληνες δεν πειθαρχουνται ευκολα σε τετοιους νομους. Ειναι σαν τον νομο με τις σακουλες. Οι μισοι τον ακολουθουν και οι αλλοι μισοι οχι.

και εγώ πιστεύω πως θα εφαρμοστεί Ντον. Βασικά απορώ που δεν έχει εφαρμοστεί ακόμα. (Αν και την εσωτερική πληροφόρηση του De Ville για το ντεντλάιν του μήνα, δεν έχω). Και οι ιταλοί, μεσογειακοί ''ατίθασοι'' σαν και εμάς δεν είναι υποτίθεται; Από όταν με θυμάμαι, το τσιγάρο ήταν αδιανόητο και στο πιο τέρμα Θεού κλειστό καφέ στους ούνα φάτσα ούνα ράτσα υποτίθεται. Και έτσι είναι το σωστό δλδ. Μήπως σταματήσει κι αυτή η ανούσια κόντρα ανάμεσα στους κάφρους καπνιστές που δεν σέβονται ούτε ιερό ούτε όσιο και στις γεροντοκοριασμένες σχεδόν υπερβολές αντικαπνιστών. Καιρός να ξαναανακαλύψουμε εμείς οι καπνιστές οι αμετανόητοι, που της ηλίθιας έξης μας επίγνωση έχουμε, την απόλαυση του υπαίθριου καφέ και ποτού. Και όσοι πιστοί αντικαπνιστές, ας προσέλθουν. Και τελικά υπάρχουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
Το πιο γελοίο της υπόθεσης είναι ότι υπάρχει σάιτ που λέει τις καφετέριες και τα εστιατόρια κλπ που ΔΕΝ καπνίζουν αντί θεωρητικά να συμβαίνει το αντίθετο εφόσον ο νόμος λέει ότι απαγορεύεται το κάπνισμα. Μακάρι να γίνει αυτό, θέλω πολύ να δω τις φάτσες των πολλά βαρύ και όχι Ελληναραδων να πάνε να ανάψουν τσιγάρο και να τους λένε "σβήστε το κύριε, δεν επιτρέπεται". Αν και δεν πιστεύω ότι θα γίνει. Πάντως αν δω ότι αν κάνεις καταγγελία θα έρθει κάποιος να βάλει πρόστιμο, θα τρέχω σε όλες τις καφετέριες να κάνω καταγγελίες. Έτσι για να πάρω την εκδίκηση μου γαμωτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Πάντως αν δω ότι αν κάνεις καταγγελία θα έρθει κάποιος να βάλει πρόστιμο, θα τρέχω σε όλες τις καφετέριες να κάνω καταγγελίες. Έτσι για να πάρω την εκδίκηση μου γαμωτο!

kai τι θα καταλάβεις Χιμ με της κόντρας της προαναφερθείσας την διαιώνιση; Πιο απλή η καθολική απαγόρευση καπνίσματος κάθε φύσης σε κλειστούς δημόσιους χώρους και τέλος. Από την αντίδρασή σου να υποθέσω πως κάποτε κάπνιζες και το έκοψες; Στατιστικά έχω παρατηρήσει πως οι μη καπνιστές γενικά είναι σαφώς πιο ήρεμων αντικαπνιστικών αντιδράσεων από τους πρώην. Αλλά μπορεί και να κάνω λάθος. Όχι πως έχει και καμιά σημασία τελικά, αφού έτσι κι αλλιώς κανείς δεν διαφωνεί με την καθολική απαγόρευση. Στην τελική οι μεγαλύτερες απολαύσεις στην ζωή είναι συνυφασμένες με την ιδιωτικότητα, γιατί όχι και το κάπνισμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
kai τι θα καταλάβεις Χιμ με της κόντρας της προαναφερθείσας την διαιώνιση;[

Revenge!!!!! :devil:
Για όλες τις φορές που επέλεξα να μην πάω κάπου γιατί ήξερα οτι θα καπνίζουν. Για όλα τα βλέμματα νίκης που είδα όταν μπήκα σε μια καφετέρια και όλοι καπνίζανε και έφυγα σαν κυνηγημένη. Για να πάρουν ένα μάθημα αυτοί που τους ενδιέφερε πιο πολύ να πάρουν λεφτά παρά να περάσει καλά ο κόσμος. Έχω πάρα πολλούς λόγους, δε συνεχίζω όμως.

Πιο απλή η καθολική απαγόρευση καπνίσματος κάθε φύσης σε κλειστούς δημόσιους χώρους και τέλος.

Πιο απλό; Και γιατί δε γίνεται τόσα χρόνια που έχει ψηφιστεί;
Εξάλλου αυτό που εκμεταλλεύονται είναι η έννοια του "κλειστός". Συνήθως βάζουν γύρω γύρω ζελατίνα ή τζαμαρία, αφήνουν τη μία ανοιχτή ακόμα κι αν είναι χειμώνας και δεν είναι πια κλειστός ο χώρος. Κι έτσι βουαλά, μια χαρά καπνίζουν και πάλι.
Όπως είπε κάποιος για τις σακούλες, ο Έλληνας δυστυχώς θέλει τον βούρδουλα πάνω από το κεφάλι του για να κάνει κάτι. Ή να φοβάται οτι θα πληρώσει γι' αυτό. Αλλιώς έννοιες όπως σεβασμός κλπ ειδικά στις μικρές πόλεις και χωριά είναι δυσεύρετες.

Από την αντίδρασή σου να υποθέσω πως κάποτε κάπνιζες και το έκοψες; Στατιστικά έχω παρατηρήσει πως οι μη καπνιστές γενικά είναι σαφώς πιο ήρεμων αντικαπνιστικών αντιδράσεων από τους πρώην. Αλλά μπορεί και να κάνω λάθος. Όχι πως έχει και καμιά σημασία τελικά, αφού έτσι κι αλλιώς κανείς δεν διαφωνεί με την καθολική απαγόρευση. Στην τελική οι μεγαλύτερες απολαύσεις στην ζωή είναι συνυφασμένες με την ιδιωτικότητα, γιατί όχι και το κάπνισμα;

Κι όταν κάπνιζα ήμουν τρομερά εγωκεντρική και εγωίστρια και τώρα νιώθω πολύ άσχημα γι' αυτό όχι γιατί έπαθα και έμαθα αλλά γιατί βλέπω πώς μπορεί κάτι τέτοιο να επηρεάσει τον χαρακτήρα σου (όχι οτι δεν έχω μια τάση εγωισμού αλλά την μεγένθυνε τρομερά η απαίτηση του τσιγάρου).:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Revenge!!!!! :devil:
Για όλες τις φορές που επέλεξα να μην πάω κάπου γιατί ήξερα οτι θα καπνίζουν. Για όλα τα βλέμματα νίκης που είδα όταν μπήκα σε μια καφετέρια και όλοι καπνίζανε και έφυγα σαν κυνηγημένη. Για να πάρουν ένα μάθημα αυτοί που τους ενδιέφερε πιο πολύ να πάρουν λεφτά παρά να περάσει καλά ο κόσμος. Έχω πάρα πολλούς λόγους, δε συνεχίζω όμως.



Πιο απλό; Και γιατί δε γίνεται τόσα χρόνια που έχει ψηφιστεί;
Εξάλλου αυτό που εκμεταλλεύονται είναι η έννοια του "κλειστός". Συνήθως βάζουν γύρω γύρω ζελατίνα ή τζαμαρία, αφήνουν τη μία ανοιχτή ακόμα κι αν είναι χειμώνας και δεν είναι πια κλειστός ο χώρος. Κι έτσι βουαλά, μια χαρά καπνίζουν και πάλι.
Όπως είπε κάποιος για τις σακούλες, ο Έλληνας δυστυχώς θέλει τον βούρδουλα πάνω από το κεφάλι του για να κάνει κάτι. Ή να φοβάται οτι θα πληρώσει γι' αυτό. Αλλιώς έννοιες όπως σεβασμός κλπ ειδικά στις μικρές πόλεις και χωριά είναι δυσεύρετες.



Κι όταν κάπνιζα ήμουν τρομερά εγωκεντρική και εγωίστρια και τώρα νιώθω πολύ άσχημα γι' αυτό όχι γιατί έπαθα και έμαθα αλλά γιατί βλέπω πώς μπορεί κάτι τέτοιο να επηρεάσει τον χαρακτήρα σου (όχι οτι δεν έχω μια τάση εγωισμού αλλά την μεγένθυνε τρομερά η απαίτηση του τσιγάρου).:(

-Δεν θα το έπαιρνα και τόσο βαριά μωρέ. Ένας χώρος μπορεί να μην μας κάθεται για χίλιους δυό λόγους, δεν θα μπω και σε διαμάχης μουντ. (Αυτό που δεν προσδιόρισα είναι πως προσωπικά σιχαίνομαι την τσιγαρίλα, και την δική μου και των άλλων. Μπορεί να είμαι πεθαμένος, αλλά ένα τσιγάρο στην άλλη άκρη του σπιτιού μπορεί να με ξυπνήσει. Κι ας καπνίζω σαν υψικάμινος του ασπρόπυργου ο ίδιος, ή έξω θα το κάνω ή στο σπίτι μου αυστηρά με μπαλκονόπορτες τέντα κι ας κάνει όσο κρύο θέλει έξω. Και ΠΟΤΕ σε σπίτι που υπάρχουν παιδιά. Ή και εκτός σπιτιού, σε ανοιχτό χώρο, δεν θέλω να με βλέπουν παιδιά να καπνίζω. Βασικά δεν θέλω να με βλέπει να καπνίζω κανείς, αυτό από όταν ξεκίνησα το κ@@λοτσίγαρο, έτσι κι αλλιώς πάντα κάπνιζα για να συγκεντρωθώ. Οπότε δημοσία πάντα υιοθετώ ήθη μη καπνιστών).
-Με τον κάθε ανεπάγγελτο σκερδεμπέ (χωρίς να υποστηρίζω πως δεν υπάρχουν και εξαιρέσεις αλτρουιστών φιλανθρώπων ταβερνιάρηδων) να ανοίγει καφέ ή φαγάδικο εν Ελλάδι, αλήθεια πες μου Χιμ, θεωρείς πως υφίσταται τέτοιο είδος; ''Για να πάρουν ένα μάθημα αυτοί που τους ενδιέφερε πιο πολύ να πάρουν λεφτά παρά να περάσει καλά ο κόσμος.''
-Όταν λέμε όχι κάπνισμα σε κλειστό χώρο οποιασδήποτε πατέντας και με άλλον άνθρωπο σε απόσταση εκπνοής, εννοούμε αυτό ακριβώς
-''Όπως είπε κάποιος για τις σακούλες, ο Έλληνας δυστυχώς θέλει τον βούρδουλα πάνω από το κεφάλι του για να κάνει κάτι. Ή να φοβάται οτι θα πληρώσει γι' αυτό. Αλλιώς έννοιες όπως σεβασμός κλπ ειδικά στις μικρές πόλεις και χωριά είναι δυσεύρετες.'' Δεν ξέρω γμτο μου, αν υπάρξουν ποινές καθολικά εφαρμόσιμες, θεωρώ πως το μέτρο θα ισχύσει. Αν και εδώ δεν σεβόμαστε τον ΚΟΚ και τα κόκκινα φανάρια και τους κανονισμούς ασφαλείας ημών των ιδίων, με το κράνος φορεμένο στο χέρι έχουμε αφήσει εποχή, τα μπατσόνια τα ίδια οδηγούν σαν κάγκουρες αφηνιασμένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top