Eurovision 2019

Ποια χώρα πιστεύετε ότι θα κερδίσει;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 14)
  • Ολλανδία

    Ψήφοι: 4 28.6%
  • Ρωσία

    Ψήφοι: 2 14.3%
  • Ελβετία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ιταλία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κύπρος

    Ψήφοι: 1 7.1%
  • Ελλάδα

    Ψήφοι: 4 28.6%
  • Νορβηγία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Σουηδία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ισλανδία

    Ψήφοι: 2 14.3%
  • Άλλη

    Ψήφοι: 1 7.1%

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,001 μηνύματα.
Και πέρυσι είχαμε "ααααα" στην αρχή: https://www.youtube.com/watch?v=-XOR1DhtDC0

Ή θα το πουν πολύ λίγο (όπως πέρυσι) ή δεν θα το πουν καθόλου :hehe:

Άσε με και προσπαθώ να το ξεχάσω αυτό το "τραγούδι"...:sick:

Ένα άλλο δύσκολο τραγούδι με φωνητικά ήταν του Αζερμπαϊτζάν του 2011 που όμως νίκησε.




VS

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Πάντως μην καταδικάζουμε τους τραγουδιστές και τα φωνητικά πριν τους ακούσουμε live, γιατί υπάρχουν τραγούδια που ακούστηκαν 1000 φορές καλύτερα live απ' ό,τι στο studio :) Αν ο τραγουδιστής (και τα φωνητικά) έχουν τη δυναμική, δεν χρειάζονται καν εφέ. Η φωνή αρκεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Μου αρέσει πάρα πολύ το lo-fi τραγούδι της Σλοβενίας. Αν και φοβάμαι πως στο live δεν θα΄ναι εύκολο να..ενθουσιάσει ας πούμε το κοινό. Όπως και να'χει, μπορεί να προσφέρει μια μοναδική εμπειρία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,001 μηνύματα.
Μου αρέσει πάρα πολύ το lo-fi τραγούδι της Σλοβενίας. Αν και φοβάμαι πως στο live δεν θα΄ναι εύκολο να..ενθουσιάσει ας πούμε το κοινό. Όπως και να'χει, μπορεί να προσφέρει μια μοναδική εμπειρία. :)


Κι εμένα μού άρεσε σήμερα που το άκουσα πρώτη φορά! Ελπίζω να πάει καλά! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Το δικό μας μου αρέσει! :)
Η αλήθεια είναι ότι έχει ιδιαίτερη φωνή η Κατερίνα και ότι δεν μοιάζει το τραγούδι της με το στυλ τραγουδιών που στέλνει συνήθως η Ελλάδα στη Eurovision :yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,184 μηνύματα.
Το τραγούδι στο 90% των Ευρωπαιων άρεσε στους Ελληναρες που ακούν Οικονομόπουλο όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Δεν ήταν προσβλητική η ερώτησή σου. Ούτε κι εγώ απάντησα με τόνο προσβολής.
Αυτά τα εργαλεία τα χρησιμοποιούν live αλλά για να αναπαράγουν κάποιο backtrack ή κάποιον ηλεκτρονικό ήχο, ουσιαστικά δεν παίζουν live τη μουσική μπροστά στο κοινό αλλά ακούγεται το “instrumental” του studio. Μπορείς να τη θεωρήσεις και εσωτερικό αστείο των (και καλά) metalheads την ερώτηση που έκανα στον Δημήτρη, μην παρεξηγείσαι.:P
Εγώ όταν μιλούσα για live είχα στο μυαλό μου κάτι τέτοιο :P , που γίνεται μπροστά σου εκείνη την στιγμή, είναι τίμιο και θέλει πολλή εξάσκηση και καλό συγχρονισμό.

Η αλήθεια είναι ότι έτσι όπως το έγραψες, μου θύμισες τον εαυτό μου στα νιάτα μου, που γκρίνιαζα για το αν οι dj κάνουν μουσική ή όχι. Μετά πήγα σε συναυλία του Parov Stelar και δε με ξανα-απασχόλησε από τότε :hehe:
Πάντως μην καταδικάζουμε τους τραγουδιστές και τα φωνητικά πριν τους ακούσουμε live, γιατί υπάρχουν τραγούδια που ακούστηκαν 1000 φορές καλύτερα live απ' ό,τι στο studio :) Αν ο τραγουδιστής (και τα φωνητικά) έχουν τη δυναμική, δεν χρειάζονται καν εφέ. Η φωνή αρκεί!

Εγώ μία απορία είχα πάντα όταν παρακολουθούσα Eurovision και απευθύνομαι σε εσένα jj, γιατί φαίνεται ότι παρακολουθείς. Τι στο ... καλό συμβαίνει με τις ρυθμίσεις του ήχου εκεί πέρα; Οι μισοί κάνουν soundcheck και οι άλλοι όχι φάση; :P Μου φαίνεται πολύ περίεργο, γιατί κάποιοι που ομολογουμένως έχουν φωνή, σε σημεία φαλτσάρουν σαν να μην ακούνε τη μουσική σωστά. Και κανείς δε φαίνεται να το σχολιάζει ή να τον νοιάζει αυτό :P

Φώτη ψυχραιμία, παντού στο Ίντερνετ καλά λόγια λένε για την συμμετοχή της Ελλάδας, μόνο εγώ γκρίνιαξα και θα με συγχωρήσεις γιατί δεν ακούω Οικονομόπουλο :P
Τώρα είδα ότι πίσω από το τραγούδι είναι ο Leon of Athens, που είναι πολύ περίεργο, γιατί αυτός μου αρέσει! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Εγώ μία απορία είχα πάντα όταν παρακολουθούσα Eurovision και απευθύνομαι σε εσένα jj, γιατί φαίνεται ότι παρακολουθείς. Τι στο ... καλό συμβαίνει με τις ρυθμίσεις του ήχου εκεί πέρα; Οι μισοί κάνουν soundcheck και οι άλλοι όχι φάση; :P Μου φαίνεται πολύ περίεργο, γιατί κάποιοι που ομολογουμένως έχουν φωνή, σε σημεία φαλτσάρουν σαν να μην ακούνε τη μουσική σωστά. Και κανείς δε φαίνεται να το σχολιάζει ή να τον νοιάζει αυτό :P

Η αλήθεια είναι ότι πολλές φορές υπάρχουν τεχνικά προβλήματα και αρκετοί τραγουδιστές φτάνουν μέχρι και στο σημείο να αφαιρέσουν το ακουστικό από τα αυτιά τους :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Εγώ όταν μιλούσα για live είχα στο μυαλό μου κάτι τέτοιο :P , που γίνεται μπροστά σου εκείνη την στιγμή, είναι τίμιο και θέλει πολλή εξάσκηση και καλό συγχρονισμό.

Η αλήθεια είναι ότι έτσι όπως το έγραψες, μου θύμισες τον εαυτό μου στα νιάτα μου, που γκρίνιαζα για το αν οι dj κάνουν μουσική ή όχι. Μετά πήγα σε συναυλία του Parov Stelar και δε με ξανα-απασχόλησε από τότε :hehe:

Νομίζω ότι αυτό που έβαλες δυστυχώς έχει μεγάλη απόσταση από το πώς παίζουν live τα τραγούδια στη Eurovision:(
Δεν ήμουν ποτέ dj οπότε δεν ξέρω τι ακριβώς δουλειά κάνουν. Πάντως έχω σε μεγαλύτερη υπόληψη έναν μουσικό που θα παίξει live ένα όργανο ή θα κάνει live φωνητικά από κάποιον που θα μιξάρει/προσθέσει εφέ σε ένα τραγούδι on stage. Όμως ποτέ δεν είπα για τους dj εδώ, είπα για κάποιους που παριστάνουν αυτούς, γιατί όπως και να το κάνεις η Eurovision dj δεν έχει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,103 μηνύματα.
Απ' ότι φαίνεται πέτυχα στο ράδιο χθες τη συμμετοχή της Ελλάδας χωρίς να ξέρω ότι είναι αυτή (δεν είχα ξανακούσει κι από την κοπέλα τίποτα).
Πολύ τίμιο :eek:.
Αν, και πόσο μπορεί να σταθεί διαγωνιστικά, δεν το γνωρίζω (άλλα δεν με κόφτει κιόλας η αλήθεια είναι :redface:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,184 μηνύματα.
Η Ελλάδα ανεβαίνει στα στοιχήματα 9η ανάμεσα σε 41 χώρες.Η Κύπρος έπεσε από την 4η στην 6η θέση.Πρωτη η Ολλανδία που αξίζει την νίκη για εμένα φέτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.

To λάτρεψα!!! <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,184 μηνύματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,001 μηνύματα.

To λάτρεψα!!! <3

Τί σού άρεσε τόσο πολύ; Εγώ δεν τρελάθηκα. Ακόμα και τη φωνή της, που είναι το δυνατό της σημείο, βρίσκω οτι την αλλοιώνει πολύ στις χαμηλές και οι ψηλές είναι πολύ κοινές. Θα ήθελα να την ακούσω σε ένα τραγούδι με χαμηλές όταν θυμίζει την Amy. Στις ψηλές ακούγεται σαν μια οποιαδήποτε τραγουδίστρια και χαραμίζεται. Επίσης θεωρείς οτι στο live θα καταφέρουν να αποδώσουν τα φωνητικά αυτά; :hmm:

Προβλέπω να περνάει τελικό και να φτάνει 15η - 18η θέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,184 μηνύματα.
Τί σού άρεσε τόσο πολύ; Εγώ δεν τρελάθηκα. Ακόμα και τη φωνή της, που είναι το δυνατό της σημείο, βρίσκω οτι την αλλοιώνει πολύ στις χαμηλές και οι ψηλές είναι πολύ κοινές. Θα ήθελα να την ακούσω σε ένα τραγούδι με χαμηλές όταν θυμίζει την Amy. Στις ψηλές ακούγεται σαν μια οποιαδήποτε τραγουδίστρια και χαραμίζεται. Επίσης θεωρείς οτι στο live θα καταφέρουν να αποδώσουν τα φωνητικά αυτά; :hmm:

Προβλέπω να περνάει τελικό και να φτάνει 15η - 18η θέση.


Ε όχι και 18η θέση μέσα στην 10αδα θα είμαστε η κοπέλα έχει φωνάρα και οι Ευρωπαίοι την λάτρεψαν!9η στα στοιχήματα ανάμεσα σε 41 χώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,001 μηνύματα.
Ε όχι και 18η θέση μέσα στην 10αδα θα είμαστε η κοπέλα έχει φωνάρα και οι Ευρωπαίοι την λάτρεψαν!9η στα στοιχήματα ανάμεσα σε 41 χώρες.


Έχει φωνάρα αλλά δεν την αναδεικνύει όσο θα έπρεπε. Το κομμάτι με τις ψηλές νότες θα μπορούσε να το τραγουδάει οποιαδήποτε τραγουδίστρια. Αυτή στις χαμηλές είναι τέλεια, οπότε για μένα όλο το τραγούδι έπρεπε να πατάει σε χαμηλές.

Καλά τα στοιχήματα μην τα κοιτάς. Κάτσε να δούμε τη σκηνική παρουσία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,184 μηνύματα.
Έχει φωνάρα αλλά δεν την αναδεικνύει όσο θα έπρεπε. Το κομμάτι με τις ψηλές νότες θα μπορούσε να το τραγουδάει οποιαδήποτε τραγουδίστρια. Αυτή στις χαμηλές είναι τέλεια, οπότε για μένα όλο το τραγούδι έπρεπε να πατάει σε χαμηλές.

Καλά τα στοιχήματα μην τα κοιτάς. Κάτσε να δούμε τη σκηνική παρουσία...


Νομίζω ότι είναι η χειρότερη χρόνια η Κατερίνα θα ξεχωρίσει.
Ολλανδία και Ελλάδα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Ρε φέρτε μια ροκιά στη Eurovision. Αφού ο κόσμος λατρεύει τα τραγούδια με ενέργεια κι αν βάλεις ένα που μπορεί να ξεσηκώσει όλο το στάδιο έχεις κερδίσει. Μια φορά πήγαν οι lordi από την Φινλανδία και τους γ@μησαν όλους. Τουλάχιστον οι Σκανδιναβοί πρέπει να σεβαστούν τη μουσική τους παράδοση.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ρε φέρτε μια ροκιά στη Eurovision. Αφού ο κόσμος λατρεύει τα τραγούδια με ενέργεια κι αν βάλεις ένα που μπορεί να ξεσηκώσει όλο το στάδιο έχεις κερδίσει. Μια φορά πήγαν οι lordi από την Φινλανδία και τους γ@μησαν όλους. Τουλάχιστον οι Σκανδιναβοί πρέπει να σεβαστούν τη μουσική τους παράδοση.:P
Πολλοί έλεγαν ότι κέρδισαν λόγω εμφάνισης (κοστούμια) αλλά θεωρώ ότι ήταν πρωτότυπο σαν σύνολο και καλώς κέρδισε, αν και με άρεσε αυτό που βγήκε δεύτερο. Ήταν πιασάρικο πάντως. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,001 μηνύματα.
Μετά τους lordi πήγαν πολλοί με ροκιές αλλά δεν έκαναν πολλή αίσθηση, ίσως γιατί η ροκιά είναι για εξειδικευμένα γούστα ή τα άτομα που ακούν τέτοια μουσική δε θα κάθονταν να ψηφίσουν στη Eurovision.

Ροκιές που μού άρεσαν:

Γεωργία 2011

Τουρκία 2008 (πολύ αγαπημένο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top