Eurovision 2019

Ποια χώρα πιστεύετε ότι θα κερδίσει;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 14)
  • Ολλανδία

    Ψήφοι: 4 28.6%
  • Ρωσία

    Ψήφοι: 2 14.3%
  • Ελβετία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ιταλία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κύπρος

    Ψήφοι: 1 7.1%
  • Ελλάδα

    Ψήφοι: 4 28.6%
  • Νορβηγία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Σουηδία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ισλανδία

    Ψήφοι: 2 14.3%
  • Άλλη

    Ψήφοι: 1 7.1%

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Μετά τους lordi πήγαν πολλοί με ροκιές αλλά δεν έκαναν πολλή αίσθηση, ίσως γιατί η ροκιά είναι για εξειδικευμένα γούστα ή τα άτομα που ακούν τέτοια μουσική δε θα κάθονταν να ψηφίσουν στη Eurovision.

Ροκιές που μού άρεσαν:

Γεωργία 2011

Τουρκία 2008 (πολύ αγαπημένο)

Συνήθως ότι «ροκ» παίζουν το προσαρμόζουν στα ποπ πρότυπα της Eurovision, για να αρέσει περισσότερο, αν και συνήθως κάτι τέτοιο φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα, γιατί το τραγούδι καταλήγει παρωδία, όταν χώνεις μέσα ποπ φωνητικά, ραπαρίσματα κι ό,τι άλλο χωράει ο νους σου.
Συμφωνώ ότι όποιος ακούει τέτοια μουσική δεν βλέπει Eurovision, πόσο μάλλον να ψηφίζει. Και καλά κάνουν όταν δεν παίζεται καθόλου η μουσική που τους αρέσει. Το θέμα είναι ότι η Eurovision ως ο μεγαλύτερος διαγωνισμός τραγουδιού στην Ευρώπη οφείλει να προωθεί όλα τα είδη μουσικής και ιδίως ροκ και μέταλ που έχουν πολλούς φίλους. Αν γινόταν αυτό εξαρχής δεν θα σταμπαριζόταν αρνητικά η διοργάνωση από τους φίλους αυτών των ειδών και θα την έβλεπαν και θα ψήφιζαν όλοι. Αν είναι πάντως να παρουσιάζονται στα πρότυπα που αρέσουν στο mainstream, καλύτερα να μην παρουσιάζονται καθόλου. Εξάλλου και τώρα ο φίλος του κάθε είδους μουσικής ξέρει τι θέλει να ακούσει, ανεξάρτητα αν παίζεται στη Eurovision ή στο ραδιόφωνο. Ίσως μάλιστα κάποια είδη μουσικής να επιβιώνουν καλύτερα μακριά από το mainstream.

Το ίδιο έγινε με το μέταλ βραβείο στα πρόσφατα Grammys, το οποίο δεν είχε τηλεοπτική κάλυψη και η αίθουσα ήταν κυριολεκτικά άδεια στην απονομή. Και δεν κέρδισαν και οι Trivium:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.

To replay σας άρεσε;
Το βρήκα συμπαθητικό! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.

To replay σας άρεσε;
Το βρήκα συμπαθητικό! :D


Καλό αλλά όχι σαν την ντουσκα και την Ολλανδία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολλοί έλεγαν ότι κέρδισαν λόγω εμφάνισης (κοστούμια) αλλά θεωρώ ότι ήταν πρωτότυπο σαν σύνολο και καλώς κέρδισε, αν και με άρεσε αυτό που βγήκε δεύτερο. Ήταν πιασάρικο πάντως. :hehe:

Ποιοι Lordi και ποιος Bilan..Οι πραγματικοί νικητές το 2006 ήταν αυτοί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Από τότε που βγήκε η ελληνική συμμετοχή, διαβάζω για την κοπέλα που θυμίζει την Amy Winehouse. Μπορεί να ήθελε να την θυμίζει, εμείς επίσης, μπορεί να το θέλαμε, αλλά δε θυμίζει την Amy Winehouse. Οι χαμηλές της είναι ψεύτικες και αυτό βγαίνει παραέξω :P

That being said, σε κάποιους μπορεί το στυλ της αυτό να αρέσει, σε κάποιους όχι, η σύγκριση ωστόσο παραμένει άτοπη in my book. =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Συνήθως ότι «ροκ» παίζουν το προσαρμόζουν στα ποπ πρότυπα της Eurovision, για να αρέσει περισσότερο, αν και συνήθως κάτι τέτοιο φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα, γιατί το τραγούδι καταλήγει παρωδία, όταν χώνεις μέσα ποπ φωνητικά, ραπαρίσματα κι ό,τι άλλο χωράει ο νους σου.
Συμφωνώ ότι όποιος ακούει τέτοια μουσική δεν βλέπει Eurovision, πόσο μάλλον να ψηφίζει. Και καλά κάνουν όταν δεν παίζεται καθόλου η μουσική που τους αρέσει. Το θέμα είναι ότι η Eurovision ως ο μεγαλύτερος διαγωνισμός τραγουδιού στην Ευρώπη οφείλει να προωθεί όλα τα είδη μουσικής και ιδίως ροκ και μέταλ που έχουν πολλούς φίλους. Αν γινόταν αυτό εξαρχής δεν θα σταμπαριζόταν αρνητικά η διοργάνωση από τους φίλους αυτών των ειδών και θα την έβλεπαν και θα ψήφιζαν όλοι. Αν είναι πάντως να παρουσιάζονται στα πρότυπα που αρέσουν στο mainstream, καλύτερα να μην παρουσιάζονται καθόλου. Εξάλλου και τώρα ο φίλος του κάθε είδους μουσικής ξέρει τι θέλει να ακούσει, ανεξάρτητα αν παίζεται στη Eurovision ή στο ραδιόφωνο. Ίσως μάλιστα κάποια είδη μουσικής να επιβιώνουν καλύτερα μακριά από το mainstream.

Το ίδιο έγινε με το μέταλ βραβείο στα πρόσφατα Grammys, το οποίο δεν είχε τηλεοπτική κάλυψη και η αίθουσα ήταν κυριολεκτικά άδεια στην απονομή. Και δεν κέρδισαν και οι Trivium:(
Εξαρτάται τι έχεις στο μυαλό σου ως ροκ μουσική, γιατί και η ροκ-ποπ υποείδος της ροκ είναι :P Αν εννοείς γενικότερα τα τραγούδια με ενέργεια, μπάσο, ντραμς, φωνές κλπ μπορώ να σκεφτώ πρόχειρα τα εξής (μετά τους Lordi):

Φινλανδία 2008
Τουρκία 2010
Κύπρος 2016
Ουκρανία 2017
Ουγγαρία 2018

(Honorable mention: αυτή η ροκ μπαλάντα νομίζω ότι είναι από τις καλύτερες που έχουν περάσει στη eurovision :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Εξαρτάται τι έχεις στο μυαλό σου ως ροκ μουσική, γιατί και η ροκ-ποπ υποείδος της ροκ είναι :P Αν εννοείς γενικότερα τα τραγούδια με ενέργεια, μπάσο, ντραμς, φωνές κλπ μπορώ να σκεφτώ πρόχειρα τα εξής (μετά τους Lordi):

Φινλανδία 2008
Τουρκία 2010
Κύπρος 2016
Ουκρανία 2017
Ουγγαρία 2018

(Honorable mention: αυτή η ροκ μπαλάντα νομίζω ότι είναι από τις καλύτερες που έχουν περάσει στη eurovision :P)

Ναι εννοούσα κάτι παραπάνω από pop rock. Δεν είναι πάντα λεπτές οι διαφορές, μπορείς να καταλάβεις πότε ένα τραγούδι είναι κάτι παραπάνω από pop rock.
Από αυτά που έβαλες still 3/5 pop rock:P Πάντως ενθουσιάστηκα με το τελευταίο, δεν ήξερα ότι στέλνουν τέτοια στη Eurovision, ίσως φταίει ότι έχω να παρακολουθήσω κάτι χρόνια:D
Τα ροκ τραγούδια (ιδιαίτερα στον χώρο της ποπ ροκ) μπορούν να είναι εξίσου generic και «μια απ’ τα ίδια», δεν σημαίνει ότι αν στείλεις «ροκ» θα πάρεις μεγάλη θέση. Και γενικά οι Eurovision fans δεν ακούνε τέτοια μουσική κι όσοι ακούνε σνομπάρουν τη Eurovision. Αν εξαρχής προωθούνταν περισσότερο αυτό το είδος μουσικής, αυτά τα τραγούδια θα πήγαιναν καλύτερα.
Και εν πάση περιπτώσει, εγώ θέλω ροκιά από την Ελλάδα, άσε τους άλλους. Ώρα οι rotting christ να πάνε Eurovision:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Ναι εννοούσα κάτι παραπάνω από pop rock. Δεν είναι πάντα λεπτές οι διαφορές, μπορείς να καταλάβεις πότε ένα τραγούδι είναι κάτι παραπάνω από pop rock.
Από αυτά που έβαλες still 3/5 pop rock:P Πάντως ενθουσιάστηκα με το τελευταίο, δεν ήξερα ότι στέλνουν τέτοια στη Eurovision, ίσως φταίει ότι έχω να παρακολουθήσω κάτι χρόνια:D
Τα ροκ τραγούδια (ιδιαίτερα στον χώρο της ποπ ροκ) μπορούν να είναι εξίσου generic και «μια απ’ τα ίδια», δεν σημαίνει ότι αν στείλεις «ροκ» θα πάρεις μεγάλη θέση. Και γενικά οι Eurovision fans δεν ακούνε τέτοια μουσική κι όσοι ακούνε σνομπάρουν τη Eurovision. Αν εξαρχής προωθούνταν περισσότερο αυτό το είδος μουσικής, αυτά τα τραγούδια θα πήγαιναν καλύτερα.
Και εν πάση περιπτώσει, εγώ θέλω ροκιά από την Ελλάδα, άσε τους άλλους. Ώρα οι rotting christ να πάνε Eurovision:P
Καλά, μην περιμένεις στη eurovision δυνατές ροκιές, που δεν καταλαβαίνεις τι λένε από το γρέζι...:laugh:

Εγώ πιστεύω ότι και όσοι ανήκουν στη ροκ μουσική σνομπάρουν τον διαγωνισμό, γιατί δεν μπορούν να παίξουν live τη μουσική τους. Κακά τα ψέματα, αν θέλεις να παρουσιάσεις μια καλή ροκιά εννοείται ότι δεν θα δεχθείς να παίξει η μουσική σε playback. Η ενέργεια των ροκ τραγουδιών δεν βγαίνει μόνο από τους τραγουδιστές, που θα τραγουδήσουν live, αλλά και από τους μπασίστες, τους ντράμερς κλπ, που "δένουν" τη μουσική με τα φωνητικά. Στην σκηνή της eurovision, όταν η μουσική παίζει σε playback και η διάρκεια των τραγουδιών δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερη των 3 λεπτών, προφανώς ξενερώνουν όσοι θέλουν να προσφέρουν μία ροκ εμπειρία :P Η τυποποίηση του πράγματος φταίει, όχι τόσο το κοινό :P

Βέβαια και παλαιότερα που υπήρχε live ορχήστρα, πάλι δεν ήταν προτιμητέα η ροκ μουσική, ούτε καν στα ντουζένια της :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
villagers of ioannina city θα ηταν επιλογαρα για συμμετοχη στην eurovision κατα την ταπεινη μου γνωμη αλλα δεν παιζει ποτε

(επισης προς θεου ευρωπαιοι οχι αλλες μπαλαντες δεν βλεπω πλεον eurovision γιατι στα 5 πρωτα τραγουδια εχουν κλεισει τα ματια μου και ειμαι στο 15ο ονειρο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Από τότε που βγήκε η ελληνική συμμετοχή, διαβάζω για την κοπέλα που θυμίζει την Amy Winehouse. Μπορεί να ήθελε να την θυμίζει, εμείς επίσης, μπορεί να το θέλαμε, αλλά δε θυμίζει την Amy Winehouse. Οι χαμηλές της είναι ψεύτικες και αυτό βγαίνει παραέξω :P

That being said, σε κάποιους μπορεί το στυλ της αυτό να αρέσει, σε κάποιους όχι, η σύγκριση ωστόσο παραμένει άτοπη in my book. =)
Τί εννοείς, οι χαμηλές είναι ψεύτικες;

Σε αυτό το τραγούδι εμένα μού θυμίζει πολύ την Amy.


Αν ήταν τόσο εύκολο να μιμηθούν όλες την Amy, γιατί δεν το κάνουν; :laugh:

Όλα τα τραγούδια έχουν περαστεί στο πρώτο ποστ! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Καλά, μην περιμένεις στη eurovision δυνατές ροκιές, που δεν καταλαβαίνεις τι λένε από το γρέζι...:laugh:

Εγώ πιστεύω ότι και όσοι ανήκουν στη ροκ μουσική σνομπάρουν τον διαγωνισμό, γιατί δεν μπορούν να παίξουν live τη μουσική τους. Κακά τα ψέματα, αν θέλεις να παρουσιάσεις μια καλή ροκιά εννοείται ότι δεν θα δεχθείς να παίξει η μουσική σε playback. Η ενέργεια των ροκ τραγουδιών δεν βγαίνει μόνο από τους τραγουδιστές, που θα τραγουδήσουν live, αλλά και από τους μπασίστες, τους ντράμερς κλπ, που "δένουν" τη μουσική με τα φωνητικά. Στην σκηνή της eurovision, όταν η μουσική παίζει σε playback και η διάρκεια των τραγουδιών δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερη των 3 λεπτών, προφανώς ξενερώνουν όσοι θέλουν να προσφέρουν μία ροκ εμπειρία :P Η τυποποίηση του πράγματος φταίει, όχι τόσο το κοινό :P

Βέβαια και παλαιότερα που υπήρχε live ορχήστρα, πάλι δεν ήταν προτιμητέα η ροκ μουσική, ούτε καν στα ντουζένια της :P

Δεν γίνεται να παίξεις τραγούδι στη Eurovision χωρίς playback αν δεν το θέλεις;:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Κι εγώ δεν ξέρω ακριβώς τι σημαίνει ψεύτικη φωνή. Ωστόσο ένας μουσικός στο YouTube σχολίασε οτι η Κατερίνα Ντουσκα έχει πολύ καλοδουλεμένη φωνή. :thumbup:

Για μένα έχει γίνει track of the day το better love, πολύ μου αρέσει :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν γίνεται να παίξεις τραγούδι στη Eurovision χωρίς playback αν δεν το θέλεις;:eek:

Δε νομίζω.Τι είδους διαγωνισμός τραγουδιού θα ήταν αν έπρεπε να παίξεις τα κομμάτια live?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
8η ανάμεσα σε 41 χώρες η Κατερίνα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Δεν γίνεται να παίξεις τραγούδι στη Eurovision χωρίς playback αν δεν το θέλεις;:eek:
Όχι, η μουσική είναι playback σε όλα τα τραγούδια από τότε που καταργήθηκε η ορχήστρα στην σκηνή (1998-1999 νομίζω) και καλά για να αποφύγουν μία κακή εκτέλεση της μουσικής από την ορχήστρα (βλ. το σόλο του σαξοφωνίστα στην Ελλάδα 1991). Μόνο τα vocals (1η φωνή και φωνητικά) είναι live.

Αν θέλεις μπορείς να πάρεις όργανα στην σκηνή, αλλά δεν θα είναι συνδεδεμένα με το ηχοσύστημα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Όχι, η μουσική είναι playback σε όλα τα τραγούδια από τότε που καταργήθηκε η ορχήστρα στην σκηνή (1998-1999 νομίζω) και καλά για να αποφύγουν μία κακή εκτέλεση της μουσικής από την ορχήστρα (βλ. το σόλο του σαξοφωνίστα στην Ελλάδα 1991). Μόνο τα vocals (1η φωνή και φωνητικά) είναι live.

Αν θέλεις μπορείς να πάρεις όργανα στην σκηνή, αλλά δεν θα είναι συνδεδεμένα με το ηχοσύστημα :P

Οκ αν είναι έτσι, παίρνω πίσω ό,τι είπα.:P Οποιοδήποτε πλεονέκτημα έχουν αυτά τα τραγούδια στη live εκτέλεση, το χάνουν με αυτόν τον τρόπο. Οπότε... μακριά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε όχι και χάνουν πλεονέκτημα..Έχεις δει συγκροτήματα που αναγκάστηκαν να μιμηθούν performances? Troll πανδαισία click,click
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Έχω πάθει σοκ με το πόσο κοντά στις studio version βρίσκονται αυτά τα live performances
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Ας δούμε τους μεγαλύτερους νικητές του διαγωνισμού!Να πω ότι οι βαθμολογίες όπως και τα 12αρια θα είναι όλα στο παλιό σύστημα (μέχρι το 2015).

Πορτογαλία 2017:417 βαθμούς (19 12αρια)
Νορβηγία 2009:387 βαθμούς (16 12αρια)
Σουηδία 2012:372 βαθμούς (18 12αρια)
Σουηδία 2015:365 βαθμοί (12 12αρια)
Ισραήλ 2018:320 βαθμούς (11 12αρια)
Φινλανδία 2006:292 βαθμούς (8 12αρια)
Αυστρία 2014:290 βαθμούς (13 12αρια)
Δανία 2013:281 βαθμούς (8 12αρια)
Ουκρανία 2004:280 βαθμούς (8 12αρια)
Ουκρανία 2016:279 βαθμούς (8 12αρια)


Η παπαριζου στην 14η θέση με 230 βαθμούς και 10 12αρια όπου τα είχαμε πάρει από τις έξης χώρες:
Βέλγιο
Βουλγαρία
Ουγγαρία
Βρετανία
Τουρκία
Αλβανία
Κύπρος
Σερβία Μαυροβούνιο
Σουηδία
Γερμανία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top