Video Games για παιδιά και μεγάλα παιδιά

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Να ας πούμε το απόγευμα άκουσα πως έγιναν φασαρίες στο Ολυμπιακό στάδιο με οπαδούς της Αεκ και του Παναθηναϊκου. Να υποθέσω πως τα παιδιά "διασκέδαζαν"??
(όχι δεν πιστεύω πως φταίνε τα παιχνίδια γι' αυτό, αλλά δε μπορεί, κάτι πρέπει να φταίει!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Το ποδόσφαιρο είναι όπως η βαλβίδα στην χύτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το έπαιξα λοιπόν κι εγώ το Grand Theft Auto μαζί με το φίλο μου που έχει κι αυτός ένα γιο, στα 13 και γνώριζε κι εκείνος από συμμαθητές του το παιχνίδι αυτό.
Πήγα στο Video Club να το νοικιάσω. Η καρτέλα του παιχνιδιού ήταν μια φωτοτυπημένη σελίδα που δεν είχε κανένα διακριτικό καταλληλότητας. Αν δεν ξέρεις, δεν υπάρχει κάτι πάνω στο παιχνίδι που να σε αποτρέψει να το νοικιάσεις για το αγγελούδι σου. Τουλάχιστον στο δικό μου video club.

Τα γραφικά του παιχνιδιού δεν μου είπαν τίποτα. Έχουμε δει και πολύ καλύτερα.
Ο φιλος μου ξετρελάθηκε με την οδήγηση μέσα στην πόλη, αλλά αυτός δεν ήταν ο στόχος του παιχνιδιού και χάναμε συνεχώς respect μια που μας χτύπαγαν και δεν αντιδρούσαμε.
...μετά σκοτώσαμε έναν αστυνόμο (χτυπώντας τον στα ευαίσθητά του...) και μια γιαγιάκα και τους πήραμε χρήματα και πιστόλι... Οι μισές λέξεις των "ηρώων" είναι βρισιές και προσβολές.

Εντάξει ποτέ δεν ήμουν ιδιαίτερα φίλη των shoot them up, ο δίσκος μου είναι γεμάτος adventures δύσκολα θα μου άρεσε το συγκεκριμένο, παρ' όλ' αυτά, ένα είναι το σίγουρο: Είναι ακατάλληλο για τις ευαίσθητες ηλικίες των 10-15 όπου φαντασία και πραγματικότητα δεν έχουν ξεκάθαρα όρια και η προσωπικότητα ακόμα διαμορφώνεται. Αυτή τουλάχιστον την εντύπωση σχημάτισα παίζοντας το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Παιδιά εγώ διαφωνώ όσο δεν πάει. Πραγματικά δεν πιστεύω ότι ένα παιχνίδι έχει τέτοια επηροή στα παιδιά. Απεναντίας ίσως και να είναι και μια μορφή να ξεσπάει καθώς όλο και περισσότερο σπίτι είναι τα σημερινά παιδιά.

Αν θέλετε να βρείτε τον ένοχο αυτός σίγουρα είναι η τηλεόραση.
Θέλετε να σας πω και παράδειγμα? Εγώ ανήκω στην γενιά του DOOM και Wolfenstein. Και πόσοι άλλοι νέοι της γενιάς μου είδατε ποτέ να πάνε να έχουνε πρόβλημα? Και δεν ήταν μόνο αυτά τα παιχνίδια. Η γενιά μου έπαιξε και μανιωδώς carmagedon αν το θυμάται κανένας. Δεν είδα κανέναν παγκοσμίως να κηνυγάει με πραγματικό αμάξι το bonus for artistic impression παρόλο που η μόνιμη ατάκα στο αμάξι ήταν σχετικές με το παιχνίδι όπως παντού βαθμοί.

Η διαφωνία μου εμένα με αυτά τα παιχνίδια είναι του γιατί να βγάλεις ένα τόσο χαζό και πεζό παιχνίδι. Αλλά όταν η τηλεόραση βομβαρδίζει θετικά για το gangsta λογικό είναι ένα τέτοιο παιχνίδι να έχει αποδοχή και σεναριακά. Πάντως το εν λόγω παιχνίδι έχει μια πολύ καλή ιδέα, που έχει βάση στην ελευθερία του τι μπορείς να κάνεις, κάτι σχετικά σπάνιο για όταν εμφανίστηκε για shoot em up εγώ θα έλεγα arcade.

Υπάρχουν και άλλα παιχνίδια που είναι τρισχειρότερα. Απλά μην κατηγορούμε τα παιχνίδια πάντα. Θέλω να καταλήξω δηλαδή στο ότι ενώ έχουμε το απίστευτο παράγοντα που προκαλεί κατα πλειοψηφία το πρόβλημα, πάμε και κατηγορούμε ένα πολύ μικρότερο για το πρόβλημα και μάλιστα ένας από τους κατηγορούς είναι και ΑΡΧΙ-Παράγοντας.

Βγαίνει και η τηλεόραση να σχολιάσει για τα παιχνίδια. Ας γελάσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Με το ίδιο σκεπτικό με τις ταινίες που έχω δει στη ζωή μου, (αλλά και με τα παιχνίδια που έχω παίξει) θα έπρεπε να είμαι serial killer το λιγότερο.
Φυσικά και δε σημαίνει πως όποιος βλέπει TV, παίζει παιχνίδια κτλ απαραίτητα μεγαλώνοντας θα γίνει εγκληματίας ή θα επιρρεαστεί αρνητικά από αυτά.
Ακόμα και στην κόρη μου δεν είπα "μην παίξεις GTA". Θα της ξυπνούσα χειρότερα την περιέγεια με αυτόν τον τρόπο. Το συζητήσαμε όμως. Στο κάτω κάτω δεν είναι για την ηλικία της, παρόλο που όλοι οι συμμαθητές της, φαίνεται να το έχουν... Μπορώ να μην το έχω σπίτι μου, δεν μπορώ όμως να της απαγορεύσω να πηγαίνει στα σπίτια των φίλων της και άρα και να παίζει ότι παίζουν.
Δεν λέω γιατί παίζουμε, ή γιατί βλέπουμε. Αναρωτιέμαι όμως αν συνειδητοποιούμε γιατί τα παίζουμε ή τα βλέπουμε.
Για μένα παιχνίδια και τηλεόραση δεν προσπαθούν να μας κάνουν βίαιους και εγκληματίες, ηθελημένα όμως και μη, μας εθίζουν στη βία, μας κάνουν να τη θεωρούμε "φυσιολογική", καθημερινή, κομμάτι της ζωής μας και αυτό το θεωρώ εξίσου επικύνδυνο.

Εγώ σε αυτό το τόπικ ρώτησα 2 πράγματα:

Ερώτηση: Γιατί παίζουμε τέτοια παιχνίδια;
Απάντηση: Γιατί έχει πλάκα και διασκεδάζουμε. (αυτά ειπώθηκαν πάνω κάτω)

Ερώτηση: Γιατί η βια έχει πλάκα; Γιατί μας αρέσει να παίζουμε ή να βλέπουμε παιχνίδια και ταινίες με βια; Ποιά ανάγκη ικανοποιούμε; Γιατί ξεσπάμε με αυτόν κι όχι με κάποιον άλλο τρόπο. (Βάζω και μένα μέσα).


Απάντηση δεν έχω πάρει... (εκτός ίσως από την απάντηση του epote, σε άλλο θέμα:
Πως η βία και η παραβατικότητα είναι στη φύση μας...........να τη χαιρόμαστε :) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Ερώτηση: Γιατί η βια έχει πλάκα; Γιατί μας αρέσει να παίζουμε ή να βλέπουμε παιχνίδια και ταινίες με βια; Ποιά ανάγκη ικανοποιούμε; Γιατί ξεσπάμε με αυτόν κι όχι με κάποιον άλλο τρόπο. (Βάζω και μένα μέσα).


Απάντηση δεν έχω πάρει... (εκτός ίσως από την απάντηση του epote, σε άλλο θέμα:
Πως η βία και η παραβατικότητα είναι στη φύση μας...........να τη χαιρόμαστε :) )

Δεν ξέρω πώς ακριβώς το έθεσε ο Epote, αλλά όπως το λες παραδόξως συμφωνώ μαζί του. Νομίζω πως είναι στην φύση μας, όχι με ακραία μορφή. Ο άνθρωπος έχει τόσα διαφορετικά στοιχεία, θετικά και αρνητικά, κι η βία είναι ένα από αυτά. Η εκτόνωση, αλλά και η ανάγκη να αισθανθούμε ότι μπορούμε να επιβάλλουμε κάτι. Άλλωστε έχει συνδεθεί με το απαγορευμένο, κάτι που πάντα ασκεί γοητεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Ίσως να μην το έθεσα σωστά. Όταν αναφέρομαι σε τηλεόραση δεν αναφέρομαι σε μια ταινία. Αυτή είναι μεμονωμένοι. Αναφέρομαι στο τι προβάλει ως θετικό και αρνητικό στις πιο high profile εκπομπές.
Και δυστυχώς το ίδιο θα ισχύσει σε ένα παιχνίδι, όταν η ανταμοιβή δεν θα είναι ένα σκορ ή το τελείωμα ενός παιχνιδιού αλλά πχ μια αναγνώριση στην online community.

Και εγώ έχω δει άπειρες ταινίες, και σειρές αλλά μισώ την βία όπως και πολλά άλλα πρότυπα που προβάλονται. Όταν βλέπω όμως τι περνιέται μέσα από τις διαφημίσεις και τις πχ ελληνικές σειρές αλλά και τις ειδήσεις και όχι μόνο στην τηλεόραση δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση η ανάδειξη της σαπίλας που λέτε.

Γιαυτό και στις επιλογές που υπάρχουν θα έλεγα λάθος πρώτυπα με μια οικογένεια ανύμπορη να αντιδράση λόγω άνισης μάχης αλλά και λόγω ιδίας ήδη αλλοτροίωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 832 μηνύματα.
Δεν χαλάνε τα βιντεοπαιχνίδια τα παιδιά. Οι οικογένειες και οι παρέες φταίνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paokman

Νεοφερμένος

Ο paokman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Κι αυτό γελοίο μου φαίνεται, μου θυμίζει περιπτώσεις όπως του Marilyn Manson που επείδη ένα μαλ@κισμένο πήρε μια καραμπίνα και σκότωσε 5-6 συμμαθητές του, κατηγορήθηκε και αυτός για τον φόνο, επειδή το μαλακίδιο δήλωνε οπαδός του.
Ενα παιδί (οκ, πάνω απ' τα 15 ας πούμε), υγιές ψυχικά, δεν έχει τίποτα να φοβηθεί από ένα απλό παιχνίδι. Αν δεν είναι καμμένο δε θα έχει επίπτωση πάνω του. Βια υπάρχει παντού γύρω μας, τουλάχιστον κάτι τέτοια παιχνίδια ας πούμε πως έχουν και χιούμορ.
Θα συμφωνησω απολυτως! Και στην τελικη ειναι ολα θεμα παιδειας! Εαν η οικογενεια σε εχεια ναθρεψει σωστα κι ολη την ημερα να κοβεις κεφαλια στο Resident Evil, δολοφονος δεν γινεσαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τον Απρίλη του 20 αναμένεται να κυκλοφορήσει το Crusader Kings III και γι αυτό το λόγο ο προκάτοχος του το Crusader Kings II είναι πλέον δωρεάν στο Steam και μπορεί όποιος θέλει να το κατεβάσει τώρα που είναι και Χριστούγεννα και να εθιστεί, ώστε μετά να αγοράσει και το ΙΙΙ.

Το Crusader Kings οπως λέει και το όνομα του είναι ένα παιχνίδι στρατηγικής που διαδραματίζεται κυρίως την εποχή των σταυροφοριών στην Ευρώπη, αλλά πλέον τώρα που έχει οριμάσει και έχουν βγεί όλα τα DLC του πιάνει μια εποχή 7 αιώνων, από το 763, την εποχή του Καρλομάγνου μέχρι και την πτώση της Κων/πολης το 1453.



Το παιχνίδι όπως βλέπετε παίζεται κλασσικά πάνω σε χάρτη όπως τα περισσότερα strategy games. Αυτό που το διαφοροποιεί από όλα τα υπόλοιπα και το δυνατό του στοιχείο, καθώς και αυτό που το κάνει πολύ εθιστικό είναι πως το Crusader Kings δεν είναι ένα παιχνίδι όπου παίρνεις τον ελέγχο ενός κράτους-έθνους αλλά μιας δυναστίας και ενός χαρακτήρα συγκεκριμένα.

Ξεκινόντας το παιχνίδι λοιπόν επιλέγεις να παίξεις ως κάποιος ήδη υπάρχων ιστορικός άρχοντας ή δημιουργόντας έναν νέο. Μπορείς να παίξεις είτε σαν κάποιος πολύ ισχυρός άρχοντας όπως ο Καγλομάγνος ή ο αυτοκράτορας του Βυζαντίου, ή ως κάποιος ασήμαντος κόμης υποτελής άλλων μεγάλων αρχόντων.

Το παιχνίδι είναι της κατηγορίας sandbox που σημαίνει πως δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος σκοπός αλλά απλά παίζεις. Αφού επιλέξεις τον χαρακτήρα σου παίζεις ως εκείνος έος ότου πεθάνεις, όπου συνεχίζεις να παίζεις ως ο κληρονόμος σου (αν έχεις) ο οποίος τις περισσότερες φορές είναι κάποιο από τα παιδιά σου. Αν ξεμείνεις από κληρονόμους το παιχνίδι τελειώνει, αν και αυτό είναι λίγο δύσκολο και μπορεί ρελιστικά να συμβεί μόνο στην αρχή όπου η οικογένεια σου είναι μικρή ή σε κάποιες συγκεκριμένες χρονικές περιόδους όπως γύρω στο 1200 όπου η Ευρώπη υποφέρει από την βουβωνική πανόλη που σκοτώνει αβέρτα.

Το παιχνίδι έχει αρκετά μεγάλο βάθος. Κάθε γεωγραφική περιοχή του παιχνιδιού έχει και τίτλους που συνδαίονται με αυτή. Για παράδειγμα η περιοχή της Αθήνας αποτελεί το κομητάτο της Αθήνας το οποίο διοικεί ένας κόμης (ο κατώτερος άρχοντας που μπορείς να παίξεις ως) ενώ ταυτόχρονα είναι κομμάτι του θέματος της Ελλάδας που διοικεί ένας στρατηγός, που είναι κομμάτι της Βυζαντινής αυτοκρατορίας που διοικεί ο αυτοκράτορας. Παίζοντας λοιπόν ως ο κόμης της Αθήνας μπορείς κάλλιστα να καταλήξεις αυτοκράτορας ή κάποιος απόγονος σου. Όλοι οι τίτλοι έχουν κληρονομικούς νόμους που καθορίζουν ποιος θα τους κληρονομήσει όταν ο εκάστοτε άρχοντας παιθάνει καθώς και ποιοι έχουν δικαίωμα σε αυτούς. Το παιχνίδι δεν είναι straightforward, δηλαδή μαζεύω το στρατό μου και επιτήθομαι σε κάποιον άλλο άρχοντα. Αυτό μπορεί να γίνει μόνο εάν έχεις κάποιο claim στον τίτλο κάποιου άλλου άρχοντα. Για παράδειγμα αν είσαι ο κόμης Αθήνας και θέλεις την Θεσσαλονίκη πρέπει να εξασφαλίσεις ένα casus belli για να την κατακτήσεις. Αν παντρέυτείς λοιπόν την κόρη του κόμη της Θεσσαλονίκης μόλις αυτός πεθάνει η κόρη του θα κληρονομήσει τον τίτλο ο οποίος με την σειρά του θα περάσει στο παιδί σας με το οποίο θα παίξεις όταν πεθάνεις, ή αν δεν κληρονομήσει αυτή γιατί έχει κάποιο μεγαλύτερο αδερφό θα αποκτήσει ένα claim στον τίτλο το οποίο θα κληρονομήσει ο γιος σας και μετά θα έχει το δικαίωμα το χρησιμοποιήσει ως αιτία πολέμου για να κατακτήσει τον τίτλο.

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να παίξεις το παιχνίδι, στρατιωτικά, διπλοματικά, οπορτουνιστικά κτλ. Μπορείς να σκοτώσεις σφετεριστές κληρονόμους, να χρησιμοποιήσεις τα κονέ σου με την εκκλησία για να χαρακτηρίσεις κάποιον αντίπαλό σου ως αιρετικό και να τον κάψεις,να δωροδοκήσεις καρδιναίους ώστε ο μιρκός σου αδερφός να γίνει Πάπας, να σκοτώσεις μωρά στην κουνιά τους γιατί είχαν την ατυχία να είναι οι κληρονόμοι κάποου τίτλου που θέλεις, μέχρι και να θυσιάσεις παρθένες στον σατανά με αντάλαγμα να σου φυτρώσει ξανά το χέρι που έχασες σε καποια μάχη.

Το μόνο κακό του παιχνιδιού είναι πως έχει steep learning curve, δηλαδή θέλει να αφιερώσεις κάποιο χρόνο να το μάθεις πρωτού ανακαλύψεις πόσο διασκεδαστικό είναι και ίσως έτσι τρομάξει κάποιους νέους. Επειδή το παχνίδι τελειώνει στο 1453 νομίζω έχει την δυνατότητα του export ώστε να συνεχιστεί στο Europa Universalis που είναι της ίδια εταιρίας.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Το αγαπημένο μου!





Άντε να βγει το ps5
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Τι παραπάνω έχει δηλαδή από το age of empires; Θα το δοκιμάσω όταν πάω σπίτι πάντως, μου αρέσουν αυτά με χάρτες και στρατηγική. Νταξει όχι οσο το wow αλλά για χαλάρωση.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Παίζει να πάρω αυτό και όχι το Ps5



 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Τον Απρίλη του 20 αναμένεται να κυκλοφορήσει το Crusader Kings III και γι αυτό το λόγο ο προκάτοχος του το Crusader Kings II είναι πλέον δωρεάν στο Steam και μπορεί όποιος θέλει να το κατεβάσει τώρα που είναι και Χριστούγεννα και να εθιστεί, ώστε μετά να αγοράσει και το ΙΙΙ.

Το Crusader Kings οπως λέει και το όνομα του είναι ένα παιχνίδι στρατηγικής που διαδραματίζεται κυρίως την εποχή των σταυροφοριών στην Ευρώπη, αλλά πλέον τώρα που έχει οριμάσει και έχουν βγεί όλα τα DLC του πιάνει μια εποχή 7 αιώνων, από το 763, την εποχή του Καρλομάγνου μέχρι και την πτώση της Κων/πολης το 1453.



Το παιχνίδι όπως βλέπετε παίζεται κλασσικά πάνω σε χάρτη όπως τα περισσότερα strategy games. Αυτό που το διαφοροποιεί από όλα τα υπόλοιπα και το δυνατό του στοιχείο, καθώς και αυτό που το κάνει πολύ εθιστικό είναι πως το Crusader Kings δεν είναι ένα παιχνίδι όπου παίρνεις τον ελέγχο ενός κράτους-έθνους αλλά μιας δυναστίας και ενός χαρακτήρα συγκεκριμένα.

Ξεκινόντας το παιχνίδι λοιπόν επιλέγεις να παίξεις ως κάποιος ήδη υπάρχων ιστορικός άρχοντας ή δημιουργόντας έναν νέο. Μπορείς να παίξεις είτε σαν κάποιος πολύ ισχυρός άρχοντας όπως ο Καγλομάγνος ή ο αυτοκράτορας του Βυζαντίου, ή ως κάποιος ασήμαντος κόμης υποτελής άλλων μεγάλων αρχόντων.

Το παιχνίδι είναι της κατηγορίας sandbox που σημαίνει πως δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος σκοπός αλλά απλά παίζεις. Αφού επιλέξεις τον χαρακτήρα σου παίζεις ως εκείνος έος ότου πεθάνεις, όπου συνεχίζεις να παίζεις ως ο κληρονόμος σου (αν έχεις) ο οποίος τις περισσότερες φορές είναι κάποιο από τα παιδιά σου. Αν ξεμείνεις από κληρονόμους το παιχνίδι τελειώνει, αν και αυτό είναι λίγο δύσκολο και μπορεί ρελιστικά να συμβεί μόνο στην αρχή όπου η οικογένεια σου είναι μικρή ή σε κάποιες συγκεκριμένες χρονικές περιόδους όπως γύρω στο 1200 όπου η Ευρώπη υποφέρει από την βουβωνική πανόλη που σκοτώνει αβέρτα.

Το παιχνίδι έχει αρκετά μεγάλο βάθος. Κάθε γεωγραφική περιοχή του παιχνιδιού έχει και τίτλους που συνδαίονται με αυτή. Για παράδειγμα η περιοχή της Αθήνας αποτελεί το κομητάτο της Αθήνας το οποίο διοικεί ένας κόμης (ο κατώτερος άρχοντας που μπορείς να παίξεις ως) ενώ ταυτόχρονα είναι κομμάτι του θέματος της Ελλάδας που διοικεί ένας στρατηγός, που είναι κομμάτι της Βυζαντινής αυτοκρατορίας που διοικεί ο αυτοκράτορας. Παίζοντας λοιπόν ως ο κόμης της Αθήνας μπορείς κάλλιστα να καταλήξεις αυτοκράτορας ή κάποιος απόγονος σου. Όλοι οι τίτλοι έχουν κληρονομικούς νόμους που καθορίζουν ποιος θα τους κληρονομήσει όταν ο εκάστοτε άρχοντας παιθάνει καθώς και ποιοι έχουν δικαίωμα σε αυτούς. Το παιχνίδι δεν είναι straightforward, δηλαδή μαζεύω το στρατό μου και επιτήθομαι σε κάποιον άλλο άρχοντα. Αυτό μπορεί να γίνει μόνο εάν έχεις κάποιο claim στον τίτλο κάποιου άλλου άρχοντα. Για παράδειγμα αν είσαι ο κόμης Αθήνας και θέλεις την Θεσσαλονίκη πρέπει να εξασφαλίσεις ένα casus belli για να την κατακτήσεις. Αν παντρέυτείς λοιπόν την κόρη του κόμη της Θεσσαλονίκης μόλις αυτός πεθάνει η κόρη του θα κληρονομήσει τον τίτλο ο οποίος με την σειρά του θα περάσει στο παιδί σας με το οποίο θα παίξεις όταν πεθάνεις, ή αν δεν κληρονομήσει αυτή γιατί έχει κάποιο μεγαλύτερο αδερφό θα αποκτήσει ένα claim στον τίτλο το οποίο θα κληρονομήσει ο γιος σας και μετά θα έχει το δικαίωμα το χρησιμοποιήσει ως αιτία πολέμου για να κατακτήσει τον τίτλο.

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να παίξεις το παιχνίδι, στρατιωτικά, διπλοματικά, οπορτουνιστικά κτλ. Μπορείς να σκοτώσεις σφετεριστές κληρονόμους, να χρησιμοποιήσεις τα κονέ σου με την εκκλησία για να χαρακτηρίσεις κάποιον αντίπαλό σου ως αιρετικό και να τον κάψεις,να δωροδοκήσεις καρδιναίους ώστε ο μιρκός σου αδερφός να γίνει Πάπας, να σκοτώσεις μωρά στην κουνιά τους γιατί είχαν την ατυχία να είναι οι κληρονόμοι κάποου τίτλου που θέλεις, μέχρι και να θυσιάσεις παρθένες στον σατανά με αντάλαγμα να σου φυτρώσει ξανά το χέρι που έχασες σε καποια μάχη.

Το μόνο κακό του παιχνιδιού είναι πως έχει steep learning curve, δηλαδή θέλει να αφιερώσεις κάποιο χρόνο να το μάθεις πρωτού ανακαλύψεις πόσο διασκεδαστικό είναι και ίσως έτσι τρομάξει κάποιους νέους. Επειδή το παχνίδι τελειώνει στο 1453 νομίζω έχει την δυνατότητα του export ώστε να συνεχιστεί στο Europa Universalis που είναι της ίδια εταιρίας.
Ah, I see you're a man of culture sister-fucker as well
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι παραπάνω έχει δηλαδή από το age of empires; Θα το δοκιμάσω όταν πάω σπίτι πάντως, μου αρέσουν αυτά με χάρτες και στρατηγική. Νταξει όχι οσο το wow αλλά για χαλάρωση.


Δεν έχει καμία σχέση με το Age of Empires πέραν του ότι είναι και τα δυό παιχνίδια στρατηγικής. Το Age of Empires είναι παιχνίδι τακτικής που βασίζεται στο "μαζεύω πόρους και πολεμάω" το Crusader Kings είναι παιχνίδι ρόλων/στρατηγικής όπου παίζεις ως ένας ιστορικός χαρακτήρας και ζεις την ζωή του, παντρεύεσαι, κάνεις παιδια, αντιμετωπίζεις διλήματα αλληλεπιδράς με άλλους χαρακτήρες, μέσα σε ένα ιστορικό-γεωγραφικό πλαίσο.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top