Ψυχολογία vs Ψυχιατρική

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί συγκρίνουμε δύο φύσει διαφορετικά επαγγέλαματα; Ο ψυχίατρος ασκεί κατά κύριο λόγο την ιατρική, ο ψυχολόγος όχι. Αυτό το μόνο που λέει είναι πως ασχολούνται με διαφορετικό αντικείμενο, όχι ότι υπάρχει κάποιας μορφής "ιεραρχία".
Κατά συνέπεια, οι δύο επαγγελματίες αναλαμβάνουν και διαφορετικές περιπτώσεις. Σαφώς πολλές φορές απαιτείται και ενθαρρύνεται η συνεργασία τους, αλλά εν γένει υπάρχουν περιπτώσεις που μπορεί να αναλάβει αποκλειστικά ο ψυχίατρος (συνήθως απαιτείται φαρμακευτική αγωγή) και άλλες που αναλογούν στον ψυχολόγο. Κατά τ'άλλα, άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε.


Ο ψυχολόγος είναι αυτός που πας για να μην πας στο ψυχίατρο και σε πουν τρελό(στην Ελλάδα φυσικά).Κατά τη γνώμη μου καλύτερα τράβα σε κάνα παπά για εξομολόγηση-που είναι και τσάμπα- παρά σε ψυχολόγο.
Ευελπιστώντας ότι αναφέρθηκες στους παπάδες χάριν αστεϊσμού, να ξεκαθαρίσουμε ότι ο μέσος άνθρωπος (και όχι Έλληνας, στο συγκεκριμένο κομμάτι η πλειονότητα των λαών είναι πολύ πίσω) έχει στο μυαλό του το ίδιο πάνω κάτω όταν ακούει για επισκέψεις σε ψυχίατρο ή ψυχολόγο. Όπου κι αν πας, το στίγμα θα είναι το ίδιο.

Παρ'όλα αυτά, δεν είπα ποτέ ότι η ψυχολογία είναι κατώτερη της ψυχιατρικής κάτι που θα ήταν και άτοπο αφού η πρώτη είναι μέρος της δεύτερης.
Αυτό που λες είναι απλά λάθος. Έχουν ένα κοινό πεδίο, αλλά καμία δεν επικαλύπτει εξ ολοκλήρου την άλλη.

Πάντως σε άτομο που γνωρίζω που πάσχει από νευρική ανορεξία και στην αρχή είχε πάει σε ψυχολόγο το παρέπεμψε κατευθείαν σε ψυχίατρο. Ακόμα και οι οικογενειακές συνεδρίες γινόταν με τον ψυχίατρο. [...]
Αυτό που κάνει είναι κάτι παρόμοιο με αυτο που θα μπορούσε να κάνει ένα ψύχραιμος καλός φίλος όμως επειδή δεν έχουν όλοι έναν τετοιο ο ρόλος των ψυχολόγων είναι εξίσου σημαντικός
Σχετικό είναι αυτό. Στην αντιμετώπιση των ΔΠΤ απασχολούνται και ψυχίατροι και ψυχολόγοι, και τους ανατίθονται περιστατικά ανάλογα με το είδος τους. Πήγαινε σε μία μονάδα θεραπείας και τσέκαρε. Και οι οικογενειακές συνεδρίες συνήθως από ψυχολόγους γίνονται, ή σε συνεργασία με τον θεράποντα ιατρό. Γενικά, εξαρτάται από την εκάστοτε περίπτωση.
Το ότι συγκρίνεις ψυχολόγο και "καλό φίλο" είναι απλά γελοίο.

Είχα την εντύπωση ότι επειδή η νευρική ανορεξία είναι διατροφική διαταραχή και συνήθως οφείλεται στον τρόπο που βλέπει το άτομο τον εαυτό του λόγω χαμηλής αυτοεκτίμησης πχ και δεν είναι κάποια ψυχοσωματική ή ψυχική διαταραχή ή ψυχοπάθεια μπορούσαν εύκολα οι ψυχολόγοι να την αντιμετωπίσουν, σε συνεργασία με διατροφολόγο. :eek: . Χρειάστηκε για την περίπτωση της κοπέλας οικογενειακές συνεδρίες (btw δεν ήξερα ότι γινόνταν αυτό και μάλιστα ομαδικές, διότι νόμιζα ότι πχ εάν ένα μέλος μιας οικογένειας έχει κάποιο θέμα ισχύει το απόρρητο προς τα άλλα, και για αυτό δεν καταλαβαίνω τι συζητείται σε μία οικογενειακή συνεδρία και πως αυτή γίνεται) . Η κοπέλα τώρα είναι καλύτερα , πώς πάει; Γενικά συμφωνώ σε αυτά που λες, αλλά να προσθέσω ότι ο ψυχολόγος επειδή ακριβώς το έχει σπουδάσει για αυτό διακρίνεται από έναν καλό φίλο. :)
Μα η νευρογενής ανορεξία ΕΙΝΑΙ ψυχοσωματική διαταραχή και μάλιστα πολύ σοβαρή καθώς σε μεγάλο ποσοστό είναι έως και θανατηφόρα. Γενικά, υπάρχει πολλή παραπληροφόρηση γύρω από το θέμα: ένας πάσχοντας δεν έχει απαραίτητα χαμηλή αυτοπεποίθηση και το θέμα του δεν είναι τόσο η εξωτερική του εμφάνιση αλλά ο έλεγχος. Τέλος πάντων, μεγάλη συζήτηση και όχι της παρούσης.
Πάντως όσον αφορά στο απόρρητο, εννοείται ότι ισχύει και στα πλαίσια των οικογενειακών συνεδριών. Ακόμη και για τα ανήλικα μέλη, το απόρρητο μπορεί να αρθεί μόνο σε περίπτωση που το άτομο κριθεί επικίνδυνο για τον εαυτό του ή τους γύρω του. Κατά τ'άλλα, στις συνεδρίες αυτές μπορεί να μην συζητιέται και καθόλου η ίδια η διατροφική διαταραχή, μιας και συνήθως αποτελεί σύμπτωμα άλλων προβλημάτων που συντρέχουν. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αλλά εσύ από ότι φαίνεται εκλαμβάνεις την λέξη άχρηστος με την διαφορετική ερμηνεία και όχι μόνο του περιττού, αφού από χθες εως και σήμερα έχεις υποβαθμίσει και αυτούς και την επιστήμη τους. Ε λυπάμαι δεν ειναι Γιάνννης είναι Γιαννάκης. Δεν γίνεται αυτό που κάνεις.
Για τελευταία φορά επαναλαμβάνομαι.Δεν υποβαθμίζω την επιστήμη τους(την ψυχολογία) η οποία είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ(κατά τη γνώμη μου) και αποτελεί μέρος της ψυχιατρικής.Υποβαθμίζω τους ψυχολόγους που είναι περιττοί(και άχρηστοι αν θες,συμφωνώ και με τα δύο).
Το έγραψα και πιο πάνω.
Τέλος από μένα.Καλή συνέχεια.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Μαράκι μου, ναι έχεις δίκιο τώρα που το σκέφτομαι είμαι ναι μεν νευρική αλλά παράλληλα και ψυχοσωματικη. Τι εννοείς έλεγχος; Θεωρώ ότι κάποιος για να φτάσει στην νευρική ανορεξία έχει κακή εικόνα για τον εαυτό του και είναι κολλημμένος πχ ότι είναι χοντρός. Παιχνίδι του μυαλού που μπορεί όμως να προέλθει από χαμηλή αυτοπεποίθηση όταν πάει να συγκριθεί πχ με κάποιο προτυπο.

Ερώτηση αυτος.που αναλαμβάνει την ομαδική συνεδρία έχει μιλήσει και προσωπικά με τα άτομα; Γιατί εάν ναι θεωρώ πως στην οικογενειακή συνεδρία αφού θα συζητησουν τα θέματα τους ως οικογένεια, κατά ένα τροπο σπάει και το ιατρικό απόρρητο :/: @olivi@
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Είχα την εντύπωση ότι επειδή η νευρική ανορεξία είναι διατροφική διαταραχή και συνήθως οφείλεται στον τρόπο που βλέπει το άτομο τον εαυτό του λόγω χαμηλής αυτοεκτίμησης πχ και δεν είναι κάποια ψυχοσωματική ή ψυχική διαταραχή ή ψυχοπάθεια μπορούσαν εύκολα οι ψυχολόγοι να την αντιμετωπίσουν, σε συνεργασία με διατροφολόγο. :eek: . Χρειάστηκε για την περίπτωση της κοπέλας οικογενειακές συνεδρίες (btw δεν ήξερα ότι γινόνταν αυτό και μάλιστα ομαδικές, διότι νόμιζα ότι πχ εάν ένα μέλος μιας οικογένειας έχει κάποιο θέμα ισχύει το απόρρητο προς τα άλλα, και για αυτό δεν καταλαβαίνω τι συζητείται σε μία οικογενειακή συνεδρία και πως αυτή γίνεται) . Η κοπέλα τώρα είναι καλύτερα , πώς πάει; Γενικά συμφωνώ σε αυτά που λες, αλλά να προσθέσω ότι ο ψυχολόγος επειδή ακριβώς το έχει σπουδάσει για αυτό διακρίνεται από έναν καλό φίλο. :)
Όχι δυστυχώς η νευρική ανορεξία είναι μια πολύ σοβαρή ψυχοσωματική διαταραχή με μεγάλο ποσοστό θνησιμότητας. Η συγκεκριμένη κοπέλα είχε φτάσει τα 32 κιλά, σχεδόν σκότωσε τον εαυτό της. Τώρα πλέον είναι σχετικά καλα Αλλά δεν θα μπορέσει ποτέ να είναι όπως πριν. Στην αντιμετώπιση την νευρικής ανορεξίας συνεργάζεται παράλληλα ψυχίατρος, διατροφολόγος και παθολόγος. Με τον ψυχίατρο η κοπέλα έκανε ατομικές συνεδρίες και ομαδικές με την οικογένεια της οι οποίες είχαν διαφορετικό περιεχόμενο. Ο ψυχολόγος ουσιαστικά μπήκε στο παιχνίδι για ενα παραπλήσιο θέμα Ναι μεν συνεργάστηκε Αλλά ο σκοπός του δεν ήταν η ψυχική ασθένεια Αλλά ένα οικογενειακό πρόβλημα. Παρακάτω που ειδα ένα ποστ για κέντρα θεραπείας φαντάζομαι εννοείτε τις ψυχιατρικές κλινικές. Ναι υπάρχουν και ψυχολόγοι όμως δεν χρειάζονται σε όλες τις περιπτώσεις. Ο σκοπός τους είναι να λύσουν κάποιο αίτιο που προκάλεσε μια ψυχική διαταραχή, κάποιο πρόβλημα στην καθημερινότητα του ατόμου και όχι η ίδια η ψυχική διαταραχή. Συγκρίνοντας ΤΟΝ ψυχολόγο με ένα καλό φίλο το ειπα με την έννοια ότι ενας καλός φίλος όταν σε συμβουλεύει για ενα θεμα οφείλει να είναι αντικειμενικός για το καλό σου και όχι να σου λέει "ψέματα" λογ ω συναισθηματισμόυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Όχι δυστυχώς η νευρική ανορεξία είναι μια πολύ σοβαρή ψυχοσωματική διαταραχή με μεγάλο ποσοστό θνησιμότητας. Η συγκεκριμένη κοπέλα είχε φτάσει τα 32 κιλά, σχεδόν σκότωσε τον εαυτό της. Τώρα πλέον είναι σχετικά καλα Αλλά δεν θα μπορέσει ποτέ να είναι όπως πριν. Στην αντιμετώπιση την νευρικής ανορεξίας συνεργάζεται παράλληλα ψυχίατρος, διατροφολόγος και παθολόγος. Με τον ψυχίατρο η κοπέλα έκανε ατομικές συνεδρίες και ομαδικές με την οικογένεια της οι οποίες είχαν διαφορετικό περιεχόμενο. Ο ψυχολόγος ουσιαστικά μπήκε στο παιχνίδι για ενα παραπλήσιο θέμα Ναι μεν συνεργάστηκε Αλλά ο σκοπός του δεν ήταν η ψυχική ασθένεια Αλλά ένα οικογενειακό πρόβλημα. Παρακάτω που ειδα ένα ποστ για κέντρα θεραπείας φαντάζομαι εννοείτε τις ψυχιατρικές κλινικές. Ναι υπάρχουν και ψυχολόγοι όμως δεν χρειάζονται σε όλες τις περιπτώσεις. Ο σκοπός τους είναι να λύσουν κάποιο αίτιο που προκάλεσε μια ψυχική διαταραχή, κάποιο πρόβλημα στην καθημερινότητα του ατόμου και όχι η ίδια η ψυχική διαταραχή. Συγκρίνοντας ΤΟΝ ψυχολόγο με ένα καλό φίλο το ειπα με την έννοια ότι ενας καλός φίλος όταν σε συμβουλεύει για ενα θεμα οφείλει να είναι αντικειμενικός για το καλό σου και όχι να σου λέει "ψέματα" λογ ω συναισθηματισμόυ

Καλημέρα,
ναι ισχύει, δικό μου λάθος μου πήγε το μυαλό μου απευθείας και μόνο στην διατροφική διαταραχή για αυτό το είπα αυτό. Αλλά σίγουρα ξεκινάει από μέσα Δυστυχώς πολλά παιδιά φτάνουν στο τέλμα και κοντά στον θάνατο. Μία συμφοιτήτριά μου πριν 2 χρόνια ήταν με νευρική ανορεξία είχε χάσει ένα ολόκληρο χρόνο από την σχολή και είχε να φανταστείς καταλήξει στο νοσοκομείο να τρέφεται με σωληνάκια. Είναι πραγματικά σοκαριστικό αυτό που συμβαίνει. Ευτυχώς τώρα φαίνεται ότι είναι οκ. Ωω, κατάλαβα είχε φτάσει τον οργανισμό της σε πολύ ακραία επίπεδα, τι να πω περαστικά να πω , σιδερένια δεν ξέρω ελπίζω , μόνο να καλυτερεύει η κατάστασή της. Γιατί όμως δεν θα μπορούσε να είναι όπως πρώτα, σε επίπεδο ψυχολογίας , παθολογικά/οργανικά ή συνδυασμός; Δεν ξεπερνιέται τελείως έτσι ; Ξέρω ότι δημιουργεί τεράστιες βλάβες μία τέτοια αλλαγή μη επανορθώσιμες οπότε ναι, μπορώ να καταλάβω τι λες.

Ο ειδικός ψυχικής υγείας και ο διατροφολόγος οκ, ο παθολόγος όμως πότε και ποιος ο ρόλος του σε κάτι τέτοιο; Κατάλαβα εάν είχαν διαφορετικό τότε οκ, απλά πολλές φορές πιστεύω ότι είναι εύκολο να ξεφύγει η συζήτηση στην οικογενειακή συνεδρία και να θιχτούν προσωπικά ζητήματα του εκάστοτε ασθενή στα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας. Μπορεί να κάνω και λάθος, δεν έχω καν ιδέα πως λειτουργούν όλα αυτά.

Σε ποιο ποστ αναφέρεσαι; Καλά σίγουρα ανάλογα το πρόβλημα πας και σε συγκεκριμένο ειδικό. Είναι αυτό που είπε ο Σάμι με το παράδειγμα του καρδιοχειρουργού μοιάζουν ως επαγγέλματα αυτά του ψυχολόγου και του ψυχιάτρου, αλλά σίγουρα δεν είναι τα ίδια απλά πρέπει να ξέρεις που να πας και είτε ο ένας είτε ο άλλος να σε παραπέμψει ανάλογα. Γιατί όταν μιλάμε για βαριά ψυχοσωματικά, ψυχοπάθειες και αυτά στις περισσότερες των περιπτώσεων θεωρώ ότι χρειάζεται και φαρμακευτική αγωγή κάτι που ένας ψυχολόγος δεν έχει δικαίωμα να το κάνει. Θέλω να καταλήξω δηλαδή στο συμπέρασμα ότι άλλοτε χρειάζεται μόνο ο ψυχολόγος, άλλοτε μόνο ο ψυχίατρος και άλλοτε απαιτείται συνεργασία τους, ανάλογα με την περίσταση.

Δυστυχώς όμως οι φίλοι όσο και "σκληροί" θέλουν να είναι μαζί μας πολλές φορές δρουν συναισθηματικά και όχι αντικειμενικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Καλημέρα,
ναι ισχύει, δικό μου λάθος μου πήγε το μυαλό μου απευθείας και μόνο στην διατροφική διαταραχή για αυτό το είπα αυτό. Αλλά σίγουρα ξεκινάει από μέσα Δυστυχώς πολλά παιδιά φτάνουν στο τέλμα και κοντά στον θάνατο. Μία συμφοιτήτριά μου πριν 2 χρόνια ήταν με νευρική ανορεξία είχε χάσει ένα ολόκληρο χρόνο από την σχολή και είχε να φανταστείς καταλήξει στο νοσοκομείο να τρέφεται με σωληνάκια. Είναι πραγματικά σοκαριστικό αυτό που συμβαίνει. Ευτυχώς τώρα φαίνεται ότι είναι οκ. Ωω, κατάλαβα είχε φτάσει τον οργανισμό της σε πολύ ακραία επίπεδα, τι να πω περαστικά να πω , σιδερένια δεν ξέρω ελπίζω , μόνο να καλυτερεύει η κατάστασή της. Γιατί όμως δεν θα μπορούσε να είναι όπως πρώτα, σε επίπεδο ψυχολογίας , παθολογικά/οργανικά ή συνδυασμός; Δεν ξεπερνιέται τελείως έτσι ; Ξέρω ότι δημιουργεί τεράστιες βλάβες μία τέτοια αλλαγή μη επανορθώσιμες οπότε ναι, μπορώ να καταλάβω τι λες.

Ο ειδικός ψυχικής υγείας και ο διατροφολόγος οκ, ο παθολόγος όμως πότε και ποιος ο ρόλος του σε κάτι τέτοιο; Κατάλαβα εάν είχαν διαφορετικό τότε οκ, απλά πολλές φορές πιστεύω ότι είναι εύκολο να ξεφύγει η συζήτηση στην οικογενειακή συνεδρία και να θιχτούν προσωπικά ζητήματα του εκάστοτε ασθενή στα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας. Μπορεί να κάνω και λάθος, δεν έχω καν ιδέα πως λειτουργούν όλα αυτά.

Σε ποιο ποστ αναφέρεσαι; Καλά σίγουρα ανάλογα το πρόβλημα πας και σε συγκεκριμένο ειδικό. Είναι αυτό που είπε ο Σάμι με το παράδειγμα του καρδιοχειρουργού μοιάζουν ως επαγγέλματα αυτά του ψυχολόγου και του ψυχιάτρου, αλλά σίγουρα δεν είναι τα ίδια απλά πρέπει να ξέρεις που να πας και είτε ο ένας είτε ο άλλος να σε παραπέμψει ανάλογα. Γιατί όταν μιλάμε για βαριά ψυχοσωματικά, ψυχοπάθειες και αυτά στις περισσότερες των περιπτώσεων θεωρώ ότι χρειάζεται και φαρμακευτική αγωγή κάτι που ένας ψυχολόγος δεν έχει δικαίωμα να το κάνει. Θέλω να καταλήξω δηλαδή στο συμπέρασμα ότι άλλοτε χρειάζεται μόνο ο ψυχολόγος, άλλοτε μόνο ο ψυχίατρος και άλλοτε απαιτείται συνεργασία τους, ανάλογα με την περίσταση.

Δυστυχώς όμως οι φίλοι όσο και "σκληροί" θέλουν να είναι μαζί μας πολλές φορές δρουν συναισθηματικά και όχι αντικειμενικά.
Παθολόγος γιατί προφανώς αν φτασεις σε τέτοιο επίπεδο, αντιμετωπίζεις πολλά προβλήματα υγείας και πρέπει να υπάρχει κάποιος να σε ελέγχει και να σε βοηθήσει. Και η αλήθεια είναι πως μερικες φορές αυτά τα προβλήματα ξεπερνιούνται και το άτομο μπορεί να ζήσει μια σχεδόν φυσιολογική ζωή. Ίσως όλες οι σκέψεις και οι συμπεριφορές που εμφάνιζε να μην εξαφανιστούν εντελώς, αλλά θα μπορεί να τις αντιμετωπίζει σε έναν ικανοποιητικό βαθμό. Άλλες φορές δυστυχώς κάποιος μπορεί να παλεύει χρόνια με αυτά τα προβλήματα :/: Τώρα, όσον αφορα τις οικογενειακές συνεδρίες, είναι σημαντικές τις περισσότερες φορές όταν υπάρχουν προβλήματα τέτοιας φύσεως που επηρεάζουν την οικογένεια... Επίσης, η οικογένεια πρέπει να μάθει πως να χειρίζεται το άτομο που εμφανίζει τέτοιες διαταραχές και πως μπορεί να το βοηθήσει, γιατί πολλες φορές η άγνοια μπορεί να χειροτερεύσει τα πράγματα. Όποτε πολλες φορές ο ψυχολόγος προτείνει οικογενειακές συνεδρίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Μethexys ισχύει δεν λειτουργεί το μυαλό μου :P
Ναι κατάλαβα τι λες εάν τώρα τις ελέγχει σίγουρα θα καλυτερέψει και η ποιότητα ζωής της. Απλά είναι το πρώτο και σημαντικότερο βήμα νομίζω ο έλεγχος αυτών των σκέψεων. Ναι ειδικά όταν δεν έχει την υπομονή να βοηθήσει και δεν ξέρει πώς να το διαχειριστεί κατάλληλα. Αν και μεταξύ μας πιστεύω πως οι περισσότεροι γονείς είτε έχουν τα παιδιά τους πρόβλημα ή όχι και έρθουν σε επαφή με ψυχολόγο δεν θα παραδεχθούν και ποτέ ότι κάνουν κάποιο λάθος και θέλουν να δρουν όπως αυτοί θέλουν και όχι όπως πρέπει προκειμένου να έχουν τον έλεγχο των παιδιών τους στα πάντα αντί να τα αφήσουν και αυτά ελεύθερα να παίρνουν πρωτοβουλίες σε κάποια θέματα. Δεν ξέρω κατά πόσο οικογενειακές συνεδρίες είναι θετικές ή όχι (γενικά είναι σίγουρα) αλλά σε μερικές περιπτώσεις ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Μethexys ισχύει δεν λειτουργεί το μυαλό μου :P
Ναι κατάλαβα τι λες εάν τώρα τις ελέγχει σίγουρα θα καλυτερέψει και η ποιότητα ζωής της. Απλά είναι το πρώτο και σημαντικότερο βήμα νομίζω ο έλεγχος αυτών των σκέψεων. Ναι ειδικά όταν δεν έχει την υπομονή να βοηθήσει και δεν ξέρει πώς να το διαχειριστεί κατάλληλα. Αν και μεταξύ μας πιστεύω πως οι περισσότεροι γονείς είτε έχουν τα παιδιά τους πρόβλημα ή όχι και έρθουν σε επαφή με ψυχολόγο δεν θα παραδεχθούν και ποτέ ότι κάνουν κάποιο λάθος και θέλουν να δρουν όπως αυτοί θέλουν και όχι όπως πρέπει προκειμένου να έχουν τον έλεγχο των παιδιών τους στα πάντα αντί να τα αφήσουν και αυτά ελεύθερα να παίρνουν πρωτοβουλίες σε κάποια θέματα. Δεν ξέρω κατά πόσο οικογενειακές συνεδρίες είναι θετικές ή όχι (γενικά είναι σίγουρα) αλλά σε μερικές περιπτώσεις ...
Ισχύει αυτό που λες,υπάρχουν πολλοί που δεν θέλουν να παραδεχτούν τα λάθη τους ή ότι πρέπει να αλλάξουν μερικες συμπεριφορές τους και τακτικές που έχουν. Είχα κάνει και εγώ τέτοιες συνεδρίες για το ίδιο διατροφικό θέμα και η οικογένεια μου ήταν πολύ συνεργάσιμη, τόσο που η ψυχολόγος μας έλεγε μπραβο στο τέλος κάθε συνεδρίας γιατί είχε δει πολλες περιπτώσεις σαν αυτές που περιγράφεις :P Αν όντως η οικογένεια δεν έχει διάθεση να βοηθήσει, αυτές οι συνεδρίες δεν έχουν αποτέλεσμα. Αλλά υπάρχουν και γονείς που αναγνωρίζουν ότι υπάρχει πρόβλημα και είναι πρόθυμοι να το διαχειριστούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μαράκι μου, ναι έχεις δίκιο τώρα που το σκέφτομαι είμαι ναι μεν νευρική αλλά παράλληλα και ψυχοσωματικη. Τι εννοείς έλεγχος; Θεωρώ ότι κάποιος για να φτάσει στην νευρική ανορεξία έχει κακή εικόνα για τον εαυτό του και είναι κολλημμένος πχ ότι είναι χοντρός. Παιχνίδι του μυαλού που μπορεί όμως να προέλθει από χαμηλή αυτοπεποίθηση όταν πάει να συγκριθεί πχ με κάποιο προτυπο.

Ερώτηση αυτος.που αναλαμβάνει την ομαδική συνεδρία έχει μιλήσει και προσωπικά με τα άτομα; Γιατί εάν ναι θεωρώ πως στην οικογενειακή συνεδρία αφού θα συζητησουν τα θέματα τους ως οικογένεια, κατά ένα τροπο σπάει και το ιατρικό απόρρητο :/: @olivi@
Απλά, είναι πολύ πιο περίπλοκο θέμα από "χαμηλή αυτοπεποίθηση", όμως ανάλυση δεν αρμόζει στο παρόν τόπικ. :p
Αυτός που συντονίζει την ομαδική συνεδρία δεν κάνει και ατομικές με τα μέλη ξεχωριστά, μπορεί όμως να συνεργάζεται με αυτόν που έχει αναλάβει κάποιο άτομο έτσι ώστε να θέσουν καλύτερα το θεραπευτικό πλάνο από κοινού. Όμως σίγουρα δεν λέγονται πράγματα που ειπώθηκαν σε ατομικές συνεδρίες στις ομαδικές από τους ψυχοθεραπευτές. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Ισχύει αυτό που λες,υπάρχουν πολλοί που δεν θέλουν να παραδεχτούν τα λάθη τους ή ότι πρέπει να αλλάξουν μερικες συμπεριφορές τους και τακτικές που έχουν. Είχα κάνει και εγώ τέτοιες συνεδρίες για το ίδιο διατροφικό θέμα και η οικογένεια μου ήταν πολύ συνεργάσιμη, τόσο που η ψυχολόγος μας έλεγε μπραβο στο τέλος κάθε συνεδρίας γιατί είχε δει πολλες περιπτώσεις σαν αυτές που περιγράφεις :P Αν όντως η οικογένεια δεν έχει διάθεση να βοηθήσει, αυτές οι συνεδρίες δεν έχουν αποτέλεσμα. Αλλά υπάρχουν και γονείς που αναγνωρίζουν ότι υπάρχει πρόβλημα και είναι πρόθυμοι να το διαχειριστούν.

Αυτό είναι πιστεύω και το μεγαλύτερο στοίχημα ενός ψυχολόγου ψυχιάτρου να κάνει τους γονείς να αντιληφθούν και τα δικά τους λάθη και να τα διορθώσουν, ώστε και αυτοί να βοηθήσουν τα άλλα μέλη της οικογένειας πιστεύω. Διότι πολλές φορές όσο και το παιδί να κάνει προσπάθεια εάν οι γονείς δεν θέλουν να καταλάβουν ότι και αυτοί για να βοηθήσουν και τους ίδιους αλλάζοντας συμπεριφορά πχ ή και τακτική, δεν έχει νόημα η οικογενειακή συνεδρία. Γίνονται χειρότερα η γονείς θα τσακωθούν με τον ψυχολόγο λέγοντας ξέρεις εσύ και δεν ξέρουμε εμείς το παιδί μας τόσα χρόνια πχ ή θα τσακωθεί μετά η οικογένεια μεταξύ της. Χαχαχα μπράβο σας ρε , που το λύσατε πολύ χαίρομαι. <3 Ναι είναι ανάλογα και το πόσο και κατά πόσον η οικογένεια θέλει να βοηθηθεί και σίγουρα δεν βοηθιέται απλά με μία επίσκεψη αν δεν δει τις ευθύνες και τα λάθη που επιβαρύνουν το κάθε μέλος της ! Καλά υπάρχουν αλλά μετρημένοι, πιστεύω!

Απλά, είναι πολύ πιο περίπλοκο θέμα από "χαμηλή αυτοπεποίθηση", όμως ανάλυση δεν αρμόζει στο παρόν τόπικ. :p
Αυτός που συντονίζει την ομαδική συνεδρία δεν κάνει και ατομικές με τα μέλη ξεχωριστά, μπορεί όμως να συνεργάζεται με αυτόν που έχει αναλάβει κάποιο άτομο έτσι ώστε να θέσουν καλύτερα το θεραπευτικό πλάνο από κοινού. Όμως σίγουρα δεν λέγονται πράγματα που ειπώθηκαν σε ατομικές συνεδρίες στις ομαδικές από τους ψυχοθεραπευτές.
@olivi@ Καλά σίγουρα είναι πιο περίπλοκο το θέμα εννοείται, υπάρχει σχετικό θέμα με την νευρική ανορεξία αν θες πάμε και εκεί για ανάλυση έχω όρεξη :P . Ναι κατάλαβα πως το λες, αλλά είναι αυτό που είπα και πάνω ότι αν θέλει η οικογένεια να βοηθηθεί και δεν παραδέχεται δεν έχει κανένα νόημα καμία οικογενειακή συνεδρία. :/: Απλά αυτός που κάνει οικογενειακή συνεδρία δεν θα ήταν καλύτερο να γνωρίσει και προσωπικά το καθένα άτομο από μόνος του, πχ αντί να έχει εικόνα από έναν συνάδελφο που μπορεί να έχει αναλάβει πχ κάποιο άτομο; Φαντάσου και οι 3 να συμβουλεύονται και από έναν ψυχολόγο; Αυτός που κάνει τις ομαδικές πρέπει να συνεργάζεται με 3 διαφορετικούς ψυχολόγους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
στο νοσοκομείο σήμερα είδα ένα παιδάκι με εγκαύματα που έχασε συγγενείς στην πυρκαγιά. Υποτίθεται ότι συγκεντρώθηκαν ένα σωρό λεφτά για αυτούς τους ανθρώπους.......
2 βδομάδες μετά το παιδί ήταν σε άρνηση και επιθετικό και δεν ήξερε καλά καλά τι έκανε.

Θεωρώ ότι οι ψυχολόγοι στα μεγάλα νοσοκομεία είναι απλά σπατάλη χρημάτων και δεν προσφέρουν ουσιαστικά τπτ ο ο ψυχίατρος παίζει τον ρόλο οργανωτή και όλοι οι υπόλοιποι εξαρτιόνται από το ωράριο.

Θεωρώ πως ένα μεγάλο μέρος των χρημάτων έπρεπε να δωθούν σε ιδιωτες να βοηθήσουν τους ανθρώπους αυτούς όπως τους αξίζει.
Λεφτά συγκετρώθηκαν πολλά αλλά δυστυχώς θα πάνε εκεί που δεν πρέπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Σήμερα με φωνάξανε στο νοσοκομείο και είδα ένα παιδάκι με εγκαύματα που έχασε συγγενείς στην πυρκαγιά. Υποτίθεται ότι συγκεντρώθηκαν ένα σωρό λεφτά για αυτούς τους ανθρώπους.......

2 βδομάδες μετά το παιδί ήταν σε άρνηση και επιθετικό και δεν ήξερε καλά καλά τι έγινε.

Θεωρώ ότι η ψυχολόγοι στα μεγάλα νοσοκομεία είναι απλά σπατάλη χρημάτων και δεν προσφέρουν ουσιαστικά τπτ καλό.

Λες για το αγοράκι αυτό που λένε στις ειδήσεις ότι βελτιώνεται η υγεία του κάθε μέρα; Γιατί στην Αγία Σοφία, άκουσα ότι το έχουν.

Οι γονείς του ζουν; Νομίζω άκουσα μόνο για την μαμά του ότι νοσηλεύεται σε άλλο νοσοκομείο αν δεν μπερδεύομαι με κάτι άλλο.
Ήξερε ότι τους έχασε πριν μεταφερθεί στο νοσοκομείο (είχαν δηλαδή καεί, πριν αυτός μεταφερθεί σε εσάς) ή το έμαθε από τους ψυχολόγους στο νοσοκομείο, όσο είναι στο νοσοκομείο και για αυτό είναι αντιδραστικό και επιθετικό;

Κοίτα εάν του μίλησαν 1-2 φορές μόνο έως τώρα οκ, θέλει τον χρόνο του ώστε να το αποδεχτεί το παιδάκι δεν μπορεί ανά πάσα στιγμή δεν είναι μάγοι οι ψυχολόγοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Λες για το αγοράκι αυτό που λένε στις ειδήσεις ότι βελτιώνεται η υγεία του κάθε μέρα; Γιατί στην Αγία Σοφία, άκουσα ότι το έχουν.

Για άλλο παίδί θα λένε οι δημοσιογράφοιι γιατί αυτό τα χασε όλα.... Το παίδι φάνηκε ότι δεν έχει πληροφορηθεί ακόμα τι συμβαίνει για αυτό είναι και επιθετικό.

Πρέπει να αναλάβει από τώρα κοινωνικός λειτουργός και να έχει σταθερούς ψυχολογους το παίδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Για άλλο παίδί θα λένε οι δημοσιογράφοιι γιατί αυτό τα χασε όλα.... Το παίδι φάνηκε ότι δεν έχει πληροφορηθεί ακόμα τι συμβαίνει για αυτό είναι και επιθετικό.

Πρέπει να αναλάβει από τώρα κοινωνικός λειτουργός και να έχει σταθερούς ψυχολογους το παίδι.


Πωωωω αυτό πρέπει να πονάει. Έχει ρωτήσει δηλαδή και δεν του λένε; Δεν έχει έρθει σε επαφή με κανέναν ψυχολόγο του νοσοκομείου; Μία αφελής ερώτηση: Τον ρώτησαν πως το λένε μετά ενημερώθηκαν οι υπεύθυνοι για αυτούς έμαθαν ότι δεν ζούνε γονείς, συγγενείς κλπ και για αυτό δεν του λένε να υποθέσω. Εάν συνέβη αυτό, δεν έπρεπε από την πρώτη στιγμή εάν πάντα δεν έχει γίνει να έχει ενημερωθεί ο ψυχολόγος του νοσοκομείου ώστε να του το φέρει με τρόπο; Κοίτα αν δεν του λένε και έχει αγωνία για το έγιναν οι δικοί του, δικαιολογώ την συμπεριφορά του, λες να το έχει καταλάβει :/: ; Πάντως πρέπει άμεσα να το αναλάβουν.

Η κοινωνική λειτουργός λες να αναλάβει το παιδί με συνεργασία με ψυχολόγο;
Ο ψυχολόγος οκ, κοινωνική λειτουργός γιατί με ποιον τρόπο; Σε ρωτάω γιατί δεν ξέρω τον ρόλο του σε τέτοιες περιπτώσεις ,:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Δεν ξέρω ουσιαστικά η κοινωνική λειτουργός να πάιζει το ρόλο συντονιστή και παράλληλα να είναι ένα σταθερό πρόσωπο που βλέπει το παιδι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Δεν ξέρω ουσιαστικά η κοινωνική λειτουργός να πάιζει το ρόλο συντονιστή και παράλληλα να είναι ένα σταθερό πρόσωπο που βλέπει το παιδι

Ναι κατάλαβα τι εννοείς, τι να πω ελπίζω το παιδί να πάρει την βοήθεια που χρειάζεται γιατί είναι και μικρό σε ηλικία οπότε δεν είναι καθόλου εύκολο όλο αυτό

Από σωματική υγεία πώς είναι; Από ψυχική μπορώ να καταλάβω :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Ναι κατάλαβα τι εννοείς, τι να πω ελπίζω το παιδί να πάρει την βοήθεια που χρειάζεται γιατί είναι και μικρό σε ηλικία οπότε δεν είναι καθόλου εύκολο όλο αυτό

Από σωματική υγεία πώς είναι; Από ψυχική μπορώ να καταλάβω :/:


Καλα είναι σωματικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλα είναι σωματικά


Ευτυχώς, μακάρι να τρέξουν και για την ψυχική του υγεία,
Τον έχετε ακόμα μέσα τι θα κάνετε αφού είναι ανήλικο και τα έχασε όλα; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top