Sex Vs Έρωτας;

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Για το sex τα όρια είναι μετρήσιμα,κάποτε τα μαθαίνεις όλα.Για τον έρωτα τι ξέρουμε; Η είναι το ίδιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ο έρωτας ειναι μια εννοια, μια ιδεα, γιαυτό και δεν μπορει να μετρηθεί όπως το σεξ....
Το τι νοιωθει όμως ο καθένας μας, ειναι διαφορετικό....
Είναι επίσης διαφορετικός και ο έρωτας και το σεξ κάθε φορα που λαμβάνει χώρα είτε με τον ίδιο είτε με διαφορετικό παρτενέρ....

Για τον έρωτα επισης αν και ειναι "ιδέα" γνωρίζουμε πολλά...
Γνωρίζουμε ότι σε "καιει" πολλές φορές κι όμως.... πάμε με τα μουτρα στη φωτια! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
1η παρατήρηση: Άστοχος τίτλος (μη στενοχωρηθείς, για βοήθεια στο λεω)

2η παρατήρηση και στην ουσία η άποψή μου:

Η συνουσία είναι κάτι το οποίο, σαν λειτουργία και μόνο, εμπεριέχει την σωματική επαφή 2 όντων. Σαφώς λοιπόν υπάρχουν όρια στο τι μπορείς να κάνεις. Άλλο όμως το υπάρχουν όρια και άλλο το "τα ξέρω και τα κάνω όλα". Εσυ μπορεί να κάνεις 35 στάσεις στο σεξ. Ο άλλος όμως μπορεί να είναι 40 χρόνια μεγαλύτερός σου, να έχει πάει με τη μισή Αθήνα και να ξέρει μόνο 5 στάσεις. Κατάλαβες; Δε μπορείς να ξέρεις τα όρια του σεξ, αλλά υπάρχουν από τη φύση του σεξ και μόνο.

Από την άλλη ο έρωτας είναι προϊόν υλικό μεν (ας μην μπλέξουμε με το θέμα ορμόνες και εκκρίσεις) αλλά εμείς το συγχέουμε με την πνευματική μορφή του, η οποία στην ουσία είναι το "αποδεικτικό στοιχείο" οτι εγω ερωτεύτηκα την τάδε, ή η τάδε εμένα. Σαφώς και στον έρωτα υπάρχουν όρια. Έχουμε δεί ανθρώπους να πεθαίνουν για τον έρωτα. Αυτό είναι και το ανώτατο όριο που μπορεί να φτάσει κανείς. Αυτό είναι και το όριο του έρωτα, έστω στην πνευματική του έκφανση (η σωματική έκφανση με τις ορμόνες δεν ξέρω τι ανώτατο όριο έχει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Bαση του τιτλου και μονο...(μιας και δεν θελω να επεκταθω στην διαφορα μεταξυ sex και ερωτα.Βιαζομαι κιολας...)
Το καλυτεροτερο πραγμα ειναι ενα:
SEX μεταξυ δυο τρελα ερωτευμενων ανθρωπων...;):inlove: :inlove: :loveangel
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
SEX μεταξυ δυο τρελα ερωτευμενων ανθρωπων...

Χα, χα! Μάριε έγραψες! Τα πες όλα με μια φράση! Να 'σαι καλά! Respect!

Δε νομίζω πως το σεξ έχει μετρήσιμα όρια!
Δεν μπορείς(ουμε) να φανταστείς πόσα διαφορετικά πράγματα μπορούν να κάνουν μεταξύ τους δύο άνθρωποι που τα έχουν καλά με τον εαυτό τους, δεν έχουν αμφότεροι ταμπού και ξέρουν πως να ζητήσουν αυτά που τους αρέσουν ευθαρσώς από τον ερωτικό τους σύντροφο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Εγώ την λέξη "όρια" την εξέλαβα ως όρια γνώσης, ότι μπορείς να κατέχεις απόλυτα ένα θέμα.Με αυτήν την λογική νομίζω πως δεν κατέχουμε ποτέ απόλυτα τίποτε απο τα δύο.Μπορεί στο σεξ κάποιος να γνωρίζει χιλιάδες τεχνικές και κόλπα αλλά κάθε διαφορετικό άτομο με το οποίο της εφαρμόζει να του εμπνέει και κάτι καινούργιο ή ακόμη και το ίδιο άτομο με τον καιρό να του εμπνέει κάτι νέο.
Το ίδιο ισχύει και στον έρωτα, κάθε άτομο μας προκαλεί διαφορετικά συναισθήματα και αντιδράσεις σε ένταση και διάρκεια, κάτι που ποτέ δεν είχαμε φανταστεί οτι θα κάναμε να το κάνουμε ή που θα νοιώθαμε να το νοιώθουμε.
Οπότε και στις δύο περιπτώσεις γηράσκουμε αεί διδασκόμενοι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν όρια όυτε στο σεξ ούτε στον έρωτα, γιατί για τον καθένα είναι υποκειμενικά.. Όταν όμως χάνεις τον εαυτό σου μέσα από αυτά έχεις ξεπεράσει κατά πολύ τα προσωπικά σου όρια και τότε είναι καιρός να σταματήσεις και να φύγεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Στον έρωτα και στον πόλεμο όλα επιτρέπονται.....
Για ποιά όρια μιλάμε????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erodia

Δραστήριο μέλος

Η erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Προσωπίκα πιστεύω πως ούτε στο σεξ ούτε στον έρωτα τα όρια είναι μετρήσιμα......
Στο σεξ βρίσκονται 2 άνθρωποι οι οποίοι αναζητούν καθάρα την σωματική ικανοποίηση....
Ενώ στον έρωτα εμπλέκεται και η πνευματική ικανοποίηση ....
Και στα 2 υπάρχει το πάθος και η επιθυμία.....
Και στα 2 υπάρχει η ικανοποίηση των αισθήσεων....
Και στα 2 η φαντασία παίζει πρωταγωνιστικό ρόλο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Mario:
SEX μεταξυ δυο τρελα ερωτευμενων ανθρωπων...

Δεν υπαρχει καλυτερο!! Σωστος! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από prime:
Δεν υπάρχουν όρια όυτε στο σεξ ούτε στον έρωτα, γιατί για τον καθένα είναι υποκειμενικά.. Όταν όμως χάνεις τον εαυτό σου μέσα από αυτά έχεις ξεπεράσει κατά πολύ τα προσωπικά σου όρια και τότε είναι καιρός να σταματήσεις και να φύγεις.
:clapup: _Χαίρομαι για τις όποιες απαντήσεις στο θέμα κι επειδή το έθεσα ας βάλω & την...ουρά μου:P Αν δεν <<έπιασα>>τον ειρμό σου να μου το πείς,όλα στο πλαίσιο της ανταλλαγής απόψεων είναι,αλλά,οσο έχει κανείς την ικανότητα να χάνεται είναι για τις εμπειρίες αυτές.Ικανότητα είναι !(άποψή μου & με συμπαθάτε).Αλλοιώς...we are the robots?
Ασφαλώς τα άκρα (στο χάσιμο)πάντα επικίνδυνα,αλλά ωραίος τοπος να χαθεί κανείς ε;;;:whistle: Υ.Γ.Εκείνο που θα με ενδιέφερε πιο πολύ-οχι πως δε μ'ενδιαφέρουν όλα-είναι το αν κανείς διακρίνει κάποια διαφοροποίηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
αχμ....
μόλις τωρα κατάλαβα μάλλον τι θες να πεις....

όταν λες έρωτα δεν εννοεις τον πλατωνικο ή έστω το συναισθημα που περιλαμβάνει και την σεξουαλική επαφή ε?

Μιλάς για την σεξουαλική επαφή ενώ είσαι ερωτευμένος VS στο ζωώδες ένστικτο για βάλε κρεας βγαλε κρέας.....

οκ... σε αυτη την περιπτωση, εγω τα διαχωριζω :P
Δεν κρινω/κατακρινω/επικρινω τπτ απ τα δυο....
Ολα χρειαζονται στη ζωη του ανθρωπου, με μέτρο στη δεδομενη στιγμή....
Τα εχω κανει και τα δυο...και τα δυο μου ήταν απαραιτητα.. και τελικως αυτη την περιοδο της ζωής μου βρισκομαι στη φαση του ερωτα που περναμε και οι δυο καλα :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen:
Στον έρωτα και στον πόλεμο όλα επιτρέπονται.....
Για ποιά όρια μιλάμε????

To ίδιο πράγμα λέμε. Εγώ απλά το πάω λίγο παραπέρα και ρωτώ...Θα έκανες τα πάντα στο σεξ ή στον έρωτα? ( και όταν μιλάω για έρωτα βάζω κυρίως την ιδέα, το συναίσθημα).Αν ναι σου βγάζω το καπέλο;) ..
Αν όχι, έχεις φτάσει τα προσωπικά σου όρια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aayla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aayla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Ποτέ δε θα μπορούσα να κάνω σεξ με κάποιον αν δεν υπήρχε ο έρωτας. Και δεν κατηγορώ φυσικά αυτούς που κάνουν σεξ μόνο για το σεξ και τη σαρκική απόλαυση. Ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες και επιθυμίες. Απλά πιστεύω ότι το σεξ είναι η φυσική επιθυμία που σου έρχεται, όταν είσαι ερωτευμένος και όταν το κάνεις, είναι η υπέρτατη απόλαυση. Ο παράδεισος επί γης...:) Αυτό μας διαχωρίζει και στο θέμα αυτό, από τα ζώα, τα οποία κάνουν σεξ ενστικτωδώς για πολλαπλασιασμό. Μήπως ακούγομαι υπερβολικά ρομαντική;;;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Έρωτας και μόνο έρωτας!!!! Δεν θα μπορούσα να κάνω κάτι μόνο και μόνο για να ικανοποιήσω μια σωματική ανάγκη!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top