Μπακαλιάρος αλα σπετσιώτα

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Θα συνεχίσω και εγώ με ψάρι:

Μπακαλιάρος αλα σπετσιώτα
(μην τρομάζετε είναι πιο απλά απο ό,τι ακούγεται:D )

Σκεύη:ταψάκι

Υλικά:μπακαλιάρος σε φέτες(υπάρχει καταψυγμενος κι επιλεγουμε εμεις την ποσότητα συνήθως μια φέτα=μια μερίδα)
1 ντομάτα
ψιλοκομμένο σκόρδο(μισή χούφτα ή αν πάρουμε πολύ μπακαλιάρο παραπάνω)
1 σακουλακι φρυγανια τριμμένη(θα χρησιμοποιήσουμε πάλι ανάλογα με την ποσότητα)
1 ματσάκι ψιλοκομμένο μαιντανο
1 πούμαρο
1 χυμο λεμόνι
αλατι και πιπερι
ελαιόλαδο
(όλα τα παραπάνω ακόμη και τα ψιλοκομμένα τα βρίσκεται σε συσκευασίες στα σούπερ μαρκετ)
προαιρετικά αν έχουμε χρησιμοποιούμε και λίγο λευκό κρασί

Λοιπόν φτιάχνουμε ένα μίγμα με την φρυγανιά,τον μαιντανό και το σκόρδο.Αφου τα ανακατέψουμε καλά παίρνουμε μια-μια τις φέτες του μπακαλιάρου και πιέζουμε την μια τους πλευρά πανω στο μίγμα.Διμιουργούμε κατι σαν παχιά κρούστα απο την μια πλευρά μόνο.
Βάζουμε ελαιόλαδο στο ταψάκι (ίσα-ίσα να καλυφθεί ο πατος).Κόβουμε σε όσο μπορούμε πιο ψιλές φέτες την ντομάτα και τις απλώνουμε στο ταψάκι.Ρίχνουμε επάνω το μισό πούμαρο,το μισό χυμό λεμονιού κι αν έχουμε κρασί λευκό ένα ποτήρι.
Επάνω απο αυτά βάζουμε απλωνουμε τις φέτες του μπακαλιάρου (με την μεριά που έχει την κρούστα να κοιτάει προς τα πάνω).Ρίχνουμε αλάτι και πιπέρι κι ελαιόλαδο(όχι πολύ να φτασει το ζουμακι μέχρι τα μισά και λίγο παραπάνω του μπακαλιάρου).
Ψήνουμε στους 180 για 40-45 λεπτά.Αν ο φουρνος μας είναι τα ζώα μου αργά παρατείνουμε για κανένα 10λεπτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
το φτιαξα το 'φτιαξα!!!

Η προετοιμασία πήρε κανα 15λεπτο. Έφτιαξα 3 κομμάτια μπακαλιάρο. Το μειγμα το εφτιαξα στο μουλινεξ (έκοψα πρωτα με το χέρι σε κομματάκια τη φρυγανιά). Έβαλα μια μεγάλη φρυγανια από τα καρφουρ (για όσους τις έχετε δει είναι 3 φορές το μέγε8ος της κλασσικής) 4-5 κομματάκια σκόρδο και...όσο μαιντανό έπιασα από το σακουλάκι :P
Το μόνο που δεν ξέρω αν μου πήγε καλά είναι ότι αυτή η "κρούστα" δεν στεκόταν πολύ καλά και σκέπασα τη φέτα τον μπακαλιάρο χρησιμοποιώντας ένα κουτάλι [οπότε δεν βγήκε και πολύ ομοιόμορφο]

Ακολούθησα κατα γράμμα τις οδηγίες της κλέφτρας και το αποτέλεσμα ομολογώ με αποζημίωσε :D

Merci :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top