Πιστεύετε στα μάγια;

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Η μαγεία ως κυριολεκτική, φυσική έννοια, νομίζω είναι λάθος τρόπος κατανόησης του κόσμου. Η επιστημονική μέθοδος είναι σαφώς ένας ανώτερος τρόπος κατανόησης του κόσμου μας. Αυτά τα έγραψαν πολλοί (μερικοί με θυμό και απόγνωση), επομένως δεν θα επεκταθώ.
Θέλω όμως να πω πως ο κόσμος μας δεν είναι μόνο φυσικός. Υπάρχουν δύο κόσμοι, ο ένας φυσικός και ο άλλος ιδεατός. Αυτό το γνώριζαν οι αρχαίοι έλληνες, καθώς και άλλοι σοφοί διαφορετικών πολιτισμών.
Πάρτε ως παράδειγμα ένα ακριβό κρυστάλλινο αντικείμενο το οποίο στέκεται πάνω σε ένα τραπέζι, σε ένα σπίτι. Το κρύσταλλο έχει συγκεκριμένες φυσικές ιδιότητες με τις οποίες μπορεί να ασχοληθεί ένας επιστήμονας. Το βάρος, η μοριακή δομή κ.α., αυτά είναι φυσικά χαρακτηριστικά τα οποία ερευνούν οι ειδικοί. Σκεφτείτε τώρα ένα παιδάκι να πλησιάζει το κρύσταλλο, να γοητεύεται και να απλώνει το χέρι του με σκοπό να το πιάσει και να το περιεργαστεί. Η μητέρα του εμφανίζεται και το μαλώνει, λέγοντας πως απαγορεύεται να το αγγίξει. Πλέον το αντικείμενο διαθέτει χαρακτηριστικά τα οποία δεν είναι ακριβώς φυσικά, όπως για παράδειγμα το βάρος του. Η ιδέα του αντικειμένου στο μυαλό του νεαρού παιδιού δεν περιέχει μόνο το σχήμα, το βάρος, την όψη. Το αντικείμενο πλέον είναι επικίνδυνο, διότι αν το πλησιάσεις θα προκαλέσεις δυσάρεστες καταστάσεις, τουλάχιστον αν η μάνα βρίσκεται εκεί κοντά.
Κάθε αντικείμενο διαθέτει φυσικά χαρακτηριστικά αλλά και ιδεατά, μεταφυσικά χαρακτηριστκά. Ο μεγάλος Πλάτων αναφέρει πως υπάρχει ένας άλλος κόσμος, ο κόσμος των Ιδεών. Χωρίς να θέλω να επεκτεθώ στο έργο του Πλάτωνος, είναι ενδιαφέρον ο τρόπος με τον οποίο χώριζε τον κόσμο σε ιδεατό και φυσικό.
Ας μην ξεχνάμε πως η επιστήμη υστερεί τρομερά όσον αφορά την Ηθική, ή το νόημα των πραγμάτων. Για παράδειγμα, η επιστήμη μας λέει ότι η ευγονική είναι μια λειτουργική μέθοδος, ωστόσο δεν μας λέει τίποτε για το αν είναι σωστό να χρησιμοποιούμε ευγονική, ούτε και με ποιό τρόπο θα πρέπει να την χρησιμοποιούμε.

Η μαγεία, λοιπόν, όταν εισβάλλει στον φυσικό κόσμο, τότε χάνει το παιχνίδι. Όμως έχουμε πολλά να μάθουμε από τις αρχαίγονες, μυθικές ιστορίες πολλών λαών. Διά μέσου του συμβολισμού έχουμε πρόσβαση στους αρχαίους πολιτισμούς και την κοσμοκατανόηση τους με τρόπο που δεν μπορεί να μας προσφέρει η επιστημονική μέθοδος μόνον.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Εμένα μου έριξαν τα χαρτιά , και ο,τι μου είπαν μου βγήκε! Γιατί να μην πιστέψω και στη μαγεία ;
 

misfit

Νεοφερμένος

Ο misfit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
ριξε μου τα χαρτια να δουμε
 

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Δεν ξερω να τα ριχνω εγω! Αλλα μου τα έχουν ριξει!
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Εμένα πάντως όταν μου λέει η γιαγιά μου το φλυτζάνι , η οποία παρεμπιπτόντως έχει άνοια, όλο δαχτυλίδια βλέπει και όλο πότε θα παντρευτώ μου λέει :P
Όχι δεν πιστεύω στα μάγια κλπ , ωστόσο έχει πλάκα να μου λέει η γιαγιά μου το φλυτζάνι :morning1:
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμένα πάντως όταν μου λέει η γιαγιά μου το φλυτζάνι , η οποία παρεμπιπτόντως έχει άνοια, όλο δαχτυλίδια βλέπει και όλο πότε θα παντρευτώ μου λέει :P
Όχι δεν πιστεύω στα μάγια κλπ , ωστόσο έχει πλάκα να μου λέει η γιαγιά μου το φλυτζάνι :morning1:


Δε πειράζει, τα μάγια πιστεύουν σε σένα.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Δε πειράζει, τα μάγια πιστεύουν σε σένα.


Ας κάνουν ο, τι θέλουν ! Εν έτει 2019 όπου η επιστήμη έχει εξηγήσει τόσα φαινόμενα θεωρώ ανούσιο κάποιος να πιστεύει σε αυτά :P Πλάκα πλάκα οι καφετζουδες καί οι χαρτοριχτρες βγάζουν καλά χρήματα
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Είμαστε ένας λαός που επενδύουμε περισσότερο από όσο πρέπει στις προλήψεις και στα μάγια. Πρόκειται για ιδέες που μεταβιβάζονται ως παράδοση από τους παλαιότερους στους νεότερους δια του προφορικού. Έτσι οι Έλληνες του σήμερα δίνουν μεγάλη σημασία σε αυτά στην ερμηνεία της πραγματικότητας αντί στο πραγματιστικό - λογικό κομμάτι, που θα τους ωφελήσει περισσότερο να αντιμετωπίζουν τις καταστάσεις.

Στη μαγική τέχνη χρησιμοποιούνται πολύ συχνά και ψυχοτρόπες ουσίες που μπορούν κυριολεκτικά να τρελάνουν το θύμα.
Η μαγεία δεν υφίσταται κατά την άποψή μου καθώς κάτι τέτοιο θα άλλαζε την ισορροπία του κόσμου από κάθε άποψη. Η μαγεία αφορά στην ερμηνεία του κόσμου από το / τα θύματα, δηλαδή επηρεάζουν τον παρατηρητή (τη "μηχανή" δημιουργίας πραγματικότητας, δηλαδή το μυαλό του) που "τους ενδιαφέρει" με διάφορους τρόπους.


Κι ένα ωραία τραγουδάκι που θυμήθηκα:
 
Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,322 μηνύματα.
Εμένα μου έριξαν τα χαρτιά , και ο,τι μου είπαν μου βγήκε! Γιατί να μην πιστέψω και στη μαγεία ;

Οταν ημουν εφηβος ημουν μοναχικος και περνουσα πολλες ωρες σε φορουμ και τσατ ρουμ (για να καταλαβεις μιλαμε για το 1996 επι IRC που λογικα δεν ξερεις τι ειναι). Με τον καιρο αρχισα να μπορω να καταλαβαινω πολλα απο το Nickname που χρησημοποιει καποιος, στην αρχη νομιζα οτι ηταν απλα τυχερες μαντεψιες, αλλα σιγα σιγα μπορουσα να διακρινω πραγματα απο την ακτινοβολια που εκπεμπει το ονομα. Δεν νομιζω πως ειναι "ψυχικο" αυτο, μαλλον φυσικη ειναι και ο εγγεφαλος μου ειναι ευαισθητος στο να διαβαζει τα κυμματα. Δεν ξερω, παντος για σενα μπορω να σου πω τα εξις.

Εχεις γενικα κοφτερο μυαλο, δεν αντιλαμβανεσαι τα πραγματα οπως ολοι οι αλλοι, τα πιανεις με ενα ελαφρως διαφορετικο και δικο σου τροπο. Υπαρχουν καποια ζητηματα που τα κρατας πολυ προσωπικα, δεν τα δειχνεις στους αλλους γιατι ξερεις οτι ορισμενοι δεν ειναι ετοιμοι να τα δεχθουν οπως μπορεις εσυ. Δεν ανεχεσαι την ανοησια και ενω αναγνωριζεις την αξια της παιδιας εκτιμας την παιδεια της ζωης και της εμπειριας ακομα περισοτερο.

Φυσικα δεν δινω συμβουλες για τα λεφτα αλλα και να σου εδινα δεν τις δεχοσουν γιατι εισαι φειδολη και αποφευγεις να παιρνεις αδικαιολογητα ρισκα. Νομιζω πως εχεις καταλαβει οτι τα λεφτα δεν φερνουν την ευτυχια, για σενα τα χρηματα ειναι ενας τροπος να λυνεις προβληματα και φυσικα να σου φερνουν τις απολαυσεις της ζωης.

Δεν ξερω πως μοιαζεις αλλα εχω μια συναισθηματικη, ηλεκτρομαγνητικη εικονα. Οταν ησουν μικρη ησουν υπερβολικα επικριτικη με τον εαυτο σου, τιποτα επανω σου δεν σε ικανοποιουσε, τα μαλλια σου, το δερμα σου, τιποτα. Μεγαλονοντας αρχισες να αποκτας περισοτερη αυτοπεποιθηση και νομιζω εχεις μαθει και κανα δυο κολπακια για να ξελωγιαζεις τα αγορακια οταν χρειαζεται αλλα δεν τα αποκαλυπτεις.

Βεβαια κλασικα τραβας ολους τους μαλακες επανω σου, αλλα απο αυτο εχεις μαθει τι σου αρεσει και τι οχι. Για να κερδισει καποιος το ενδιαφερον σου πρεπει οποσδηποτε να εχει αισθηση του χιουμορ και να καταλαβαινει το δικο σου, διαφορετικο, ιδιαιτερο χιουμορ. Οπως βλεπω εχεις ορισμενα κολπακια για να προκαλεις ελξη αλλα ακομα και τωρα νοιωθεις αμηχανια και αβεβαιωτητα οταν γνωριζεις καποιον που σου αρεσει πολυ η τον θεωρεις εκτος των δυνατοτητων σου. Παντος το πιο δυνατο σου οπλο ειναι το ντροπαλο και σεξι χαμογελο σου.

Επεσα μεσα?
 

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Οταν ημουν εφηβος ημουν μοναχικος και περνουσα πολλες ωρες σε φορουμ και τσατ ρουμ (για να καταλαβεις μιλαμε για το 1996 επι IRC που λογικα δεν ξερεις τι ειναι). Με τον καιρο αρχισα να μπορω να καταλαβαινω πολλα απο το Nickname που χρησημοποιει καποιος, στην αρχη νομιζα οτι ηταν απλα τυχερες μαντεψιες, αλλα σιγα σιγα μπορουσα να διακρινω πραγματα απο την ακτινοβολια που εκπεμπει το ονομα. Δεν νομιζω πως ειναι "ψυχικο" αυτο, μαλλον φυσικη ειναι και ο εγγεφαλος μου ειναι ευαισθητος στο να διαβαζει τα κυμματα. Δεν ξερω, παντος για σενα μπορω να σου πω τα εξις.

Εχεις γενικα κοφτερο μυαλο, δεν αντιλαμβανεσαι τα πραγματα οπως ολοι οι αλλοι, τα πιανεις με ενα ελαφρως διαφορετικο και δικο σου τροπο. Υπαρχουν καποια ζητηματα που τα κρατας πολυ προσωπικα, δεν τα δειχνεις στους αλλους γιατι ξερεις οτι ορισμενοι δεν ειναι ετοιμοι να τα δεχθουν οπως μπορεις εσυ. Δεν ανεχεσαι την ανοησια και ενω αναγνωριζεις την αξια της παιδιας εκτιμας την παιδεια της ζωης και της εμπειριας ακομα περισοτερο.

Φυσικα δεν δινω συμβουλες για τα λεφτα αλλα και να σου εδινα δεν τις δεχοσουν γιατι εισαι φειδολη και αποφευγεις να παιρνεις αδικαιολογητα ρισκα. Νομιζω πως εχεις καταλαβει οτι τα λεφτα δεν φερνουν την ευτυχια, για σενα τα χρηματα ειναι ενας τροπος να λυνεις προβληματα και φυσικα να σου φερνουν τις απολαυσεις της ζωης.

Δεν ξερω πως μοιαζεις αλλα εχω μια συναισθηματικη, ηλεκτρομαγνητικη εικονα. Οταν ησουν μικρη ησουν υπερβολικα επικριτικη με τον εαυτο σου, τιποτα επανω σου δεν σε ικανοποιουσε, τα μαλλια σου, το δερμα σου, τιποτα. Μεγαλονοντας αρχισες να αποκτας περισοτερη αυτοπεποιθηση και νομιζω εχεις μαθει και κανα δυο κολπακια για να ξελωγιαζεις τα αγορακια οταν χρειαζεται αλλα δεν τα αποκαλυπτεις.

Βεβαια κλασικα τραβας ολους τους μαλακες επανω σου, αλλα απο αυτο εχεις μαθει τι σου αρεσει και τι οχι. Για να κερδισει καποιος το ενδιαφερον σου πρεπει οποσδηποτε να εχει αισθηση του χιουμορ και να καταλαβαινει το δικο σου, διαφορετικο, ιδιαιτερο χιουμορ. Οπως βλεπω εχεις ορισμενα κολπακια για να προκαλεις ελξη αλλα ακομα και τωρα νοιωθεις αμηχανια και αβεβαιωτητα οταν γνωριζεις καποιον που σου αρεσει πολυ η τον θεωρεις εκτος των δυνατοτητων σου. Παντος το πιο δυνατο σου οπλο ειναι το ντροπαλο και σεξι χαμογελο σου.

Επεσα μεσα?


Πες και για μένα τι ακτινοβολω;
 

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Εποτε, δεν ξέρω από που θα μπορούσες να βγάλεις αυτά τα συμπεράσματα, δεν θυμαμαι να εχουμε ανταλλαξει ποτε κουβεντα, οποτε δεν ξερω πως μπορεις να νομιζεις οτι με ξερεις. Δεν θα σου πω σε ποια κομματια επεσες μεσα και σε ποια φοβερα εξω, καταλαβαινεις τον λογο νομιζω. :)
 

Guest 675594

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πες και για μένα τι ακτινοβολω;
Ελπίζω όχι 5g σήματα, είναι επικίνδυνα για την υγεία μας. Επίσης τα ζώδιά μας είναι συμβατά. Α, και το πνευματικό μου ζώο (aka spirit animal) είναι το δελφίνι. :wizard:
 

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,322 μηνύματα.
Εποτε, δεν ξέρω από που θα μπορούσες να βγάλεις αυτά τα συμπεράσματα, δεν θυμαμαι να εχουμε ανταλλαξει ποτε κουβεντα, οποτε δεν ξερω πως μπορεις να νομιζεις οτι με ξερεις. Δεν θα σου πω σε ποια κομματια επεσες μεσα και σε ποια φοβερα εξω, καταλαβαινεις τον λογο νομιζω. :)

Από το ίδιο μέρος που έβγαλε τα συμπεράσματα της η καφετζού η χαρτορίχτρα. Ακριβώς από το ίδιο μέρος όμως.

Πες και για μένα τι ακτινοβολω;


Και αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που ο κόσμος πιστεύει στις καφετζούδες, τις χαρτορίχτρες και τις μάγισσες.

Ξέρεις πολύ καλά ότι λέω γενικολογικες ανοησίες που μεσες άκρες πιάνουν σε όλους αλλά ακόμα και έτσι βαθειά μέσα σου σε τρώει να ακούσεις τι έχω να πω για εσένα.

Αυτοπεποίθηση και επιβεβαίωση που έρχεται απέξω. Καλύτερα ανέβασε την καλύτερη από τις 700 λήψεις μιας «τυχαίας» στιγμής που πάλευες 45 λεπτά να βγάλεις στο Ινσταμπούκ για να παρεις λαικ και να αισθανθείς καλύτερα. Μην δίνεις λεφτά η χρόνο σε τσαρλατάνους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
ειρωνικό ήταν το μήνυμα με την χαρτορίχτρα :P
 

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Και αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που ο κόσμος πιστεύει στις καφετζούδες, τις χαρτορίχτρες και τις μάγισσες.

Ξέρεις πολύ καλά ότι λέω γενικολογικες ανοησίες που μεσες άκρες πιάνουν σε όλους αλλά ακόμα και έτσι βαθειά μέσα σου σε τρώει να ακούσεις τι έχω να πω για εσένα.

Αυτοπεποίθηση και επιβεβαίωση που έρχεται απέξω. Καλύτερα ανέβασε την καλύτερη από τις 700 λήψεις μιας «τυχαίας» στιγμής που πάλευες 45 λεπτά να βγάλεις στο Ινσταμπούκ για να παρεις λαικ και να αισθανθείς καλύτερα. Μην δίνεις λεφτά η χρόνο σε τσαρλατάνους.


Έχεις δίκιο. Στον γραπτό λόγο δύσκολο να διακρίνουμε αν κάποιος μας απανταει ειρωνικά ή σαρκαστικά.
Παρεπιπτόντως, δεν έχω ινσταγκραμ. Λες και αν είχα και έβγαζα μια ωραία πόζα (μετά από 700 ληψεισ Όπως λες) οι άνθρωποι που με ξέρουν από κοντά (έστω και παλιοί συμμαθητές) δεν θα καταλάβαιναν τι είναι πειραγμένο πάνω μου η όχι;!
 

Guest 523993

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ένα κοντινό μου πρόσωπο, μου έλεγε από παλιά ότι του κάνουν μάγια!!! Ότι υπάρχουν δλδ κάποια άτομα που θέλουν το κακό του, και πηγαίνουν σε μέντιουμ για επίκληση δαιμόνων. Αυτό το πρόσωπο, μου είπε ότι κ το ίδιο είχε πάει σε μέντιουμ, του είπαν τον καφέ και έβγαινε ότι του έλεγαν(το μέλλον δλδ). Μάλιστα το μέντιουμ εκεί του είπε ότι το έχουν μαγέψει(το γνωστό μου πρόσωπο). Στο σπίτι του είδα ένα βιβλίο ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΜΟΣ λέγεται το άνοιξα κ είχε μέσα επικλήσεις δαιμόνων με διάφορα ονομάτα(Άζελ, Αξέλ, Αζαζήλ, Σαργκατάνας, Φεύξιφως κτλ), άγνωστα τα περισσότερα.
Το πρόσωπο αυτό μου είπε ότι κάποτε έλυσε μάγια που του είχαν κάνει. Κάθε μέρα διάβαζε στις 12:00 τις ευχές του Αγίου Κυπριανού περι λυσίματος μαγείας. Έκαιγε κ λιβάνι. Μετά από 40 μέρες τα πήρε σε μια σακούλα πήγε κ τα πέταξε στην θάλασσα. Εκεί σηκώθηκε ένα μαύρο σύννεφο που το κυνηγούσε κτλ είδε κι έπαθε να ξεφύγει.
Το πρόσωπο αυτό τα πιστεύει.
Η Βίβλος αναφέρει συχνά τον σατανά..
Τι άποψη έχετε για το θέμα;
Υπάρχει ΜΑΥΡΗ ΜΑΓΕΙΑ; Γίνονται ΜΑΓΙΑ;
Υπάρχει ΣΑΤΑΝΑΣ; ΔΑΙΜΟΝΕΣ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παρακαλώ το thread να μπεί στο e-steki κατά λάθος το έβαλα εδώ
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Στο σπίτι του είδα ένα βιβλίο ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΜΟΣ λέγεται το άνοιξα κ είχε μέσα επικλήσεις δαιμόνων με διάφορα ονομάτα(Άζελ, Αξέλ, Αζαζήλ, Σαργκατάνας, Φεύξιφως κτλ), άγνωστα τα περισσότερα.

Όταν λέμε Άξελ, αναφερόμαστε σε αυτόν;

1596879723351.png

Πάντως η μαγεία, εν γένει, ανεξάρτητα από το αν υπάρχει ή όχι σίγουρα αν την πιστεύεις πολύ, έχει επίδραση στη ζωή σου. Για παράδειγμα, αν πιστεύει ένα άτομο ισχυρά ότι του έχουν κάνει μάγια και όλα θα του πάνε στραβά, είναι πολύ πιθανό να σπρώχνει και το ίδιο τα πράγματα στο να του πάνε στραβά.
 
Top