Τι είναι το ρίγος;

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τότε ή είχες ήπια περίοδο, ή απλά έχεις δίκιο - ό,τι κι αν ισχύει δε θα το μάθουμε ποτέ :Ρ

Οι άντρες που μπαίνουν σε κύκλους τεστοστερόνης και άλλων αυξητικών ορμόνων, περνάνε κάλλιστα περιόδους ορμονικών ανισορροπιών σχεδόν ακριβώς σαν περίοδο. :rofl:
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τόσο πολύ ρε συ? :worry: Ίσως απλά έχεις χαμηλό pain tolerance. Γενικά πονόμετρο δεν υπάρχει οπότε δεν μπορούμε να ξέρουμε πόσο πολύ πονάει ο καθένας.

Αυτό το παυσίπονο το έχεις δοκιμάσει? Εγώ το παίρνω από μικρός και κάνει θαύματα.

 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Τόσο πολύ ρε συ? :worry: Ίσως απλά έχεις χαμηλό pain tolerance. Γενικά πονόμετρο δεν υπάρχει οπότε δεν μπορούμε να ξέρουμε πόσο πολύ πονάει ο καθένας.

Αυτό το παυσίπονο το έχεις δοκιμάσει? Εγώ το παίρνω από μικρός και κάνει θαύματα.


ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΑΙ ΝΑ ΧΑΘΕΙΣ ΝΑ ΧΆΝΕΣΑΙ


ΥΓ: Τι να σου πω, δε μου έχουν συμβεί και πολλά, αλλά γενικά δε θεωρώ ότι έχω χαμηλή αντοχή στον πόνο. Μέχρι και τον πονοδοντο από φρονιμίτη τον έχω παλέψει κάποιες ώρες χωρίς παυσίπονο. Μια άλλη φορά είχα πατήσει σπασμένα γυαλιά, επίσης το είχα πάρει πολύ ψύχραιμα. Δεν ξέρω τι φάση.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΥΓ: Τι να σου πω, δε μου έχουν συμβεί και πολλά, αλλά γενικά δε θεωρώ ότι έχω χαμηλή αντοχή στον πόνο. Μέχρι και τον πονοδοντο από φρονιμίτη τον έχω παλέψει κάποιες ώρες χωρίς παυσίπονο. Μια άλλη φορά είχα πατήσει σπασμένα γυαλιά, επίσης το είχα πάρει πολύ ψύχραιμα. Δεν ξέρω τι φάση.


Σχεδόν εντυπωσιάστηκα!
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Ξεκινήσαμε από το ρίγος και καταλήξαμε στη...ρίγανη :bye2:
 

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Όλοι γνωρίζουμε, ότι ριγεί κανείς πρώτʼ απʼ όλα, εξαιτίας του ψύχους(ετερογενή). Όμως ριγεί επίσης και κάποιος, από κάποια «εσώτερη» αφορμή, π.χ. όπως από συγκινησιακές φορτίσεις.
Στην εμπειρία του ρίγους είναι διακριτές οι παρουσίες της συνείδησης και της νόησης, συνεργαζόμενες ως ένα σύστημα, ανοικτό προς τα «έξω». Λέμε, αναριγώ από δέος, θαυμασμό, συγκίνηση και «αισθανόμαστε», όπως με το ψύχος.

ῥῖγος =ψύχος < Fρίγος < ῥιγέω =ανατριχιάζω από το κρύο
Το δίγαμμα έγινε δασεία και έπειτα χάθηκε στην ελληνική. Στις αλλοδαπές είτε παρέμεινε ως έχει δηλαδή <<F>> , είτε τράπηκε σε <<h>> όπως η δασεία, πάντοτε μετά το <<r>> πχ rhetoric.
Ετυμολογικά συγγενές το ρήμα φρίττω/φρίσσω = Κινούμαι όπως η ελαφρώς κυμαινόμενη θάλασσα

Και εκ παρομοιώσεως της κινήσεως αυτής του σώματός μας, σημαίνει και <<ανατριχιάζω>> . Σιγά-σιγά, παρατηρώντας το πώς αντιδρά ο οργανισμός στον ενδόμυχο φόβο εξελίχθηκε να σημαίνει ότι και σήμερα, το αίσθημα του να παθαίνεις φρίκη.

Και για την ιστορία:
Το Fρίγέω έδωσε στους Λατίνους το <<frigeo>> και το Fρίγος έγινε << frigus>> εξού και τα γνωστά σήμερα frostig, refrigerator, frigorifero, froid, frigidez, fresco κλπ.
Εξού και τα αντίστοιχα <<ριγώ>> στις αλλοδαπές ως thrill, frissoner, frösteln, enfriar, fremere κλπ

Για να περιγράψουν επίσης το ψυχικό ρίγος οι αλλοδαποί δανείστηκαν από άλλα ελληνικά λήμματα, που δηλώνουν το αντίστοιχο συναίσθημα της ανατριχίλας από φόβο.

Π.χ εκ του ὀρρωδέω =τρέμω, ζαρώνω απ’τον φόβο μου, έφτιαξαν τα horror, horrible που είναι το ίδιο - ή ελαχίστως παρηλλαγμένο- στις ευρέως ομιλούμενες ευρωπαϊκές γλώσσες, εκτός της γερμανικής. Αυτή δανείστηκε από το εξίσου ελληνικό <<κρυόεις>> = φρικτός και δημιούργησε το grausen όπως όμως έκαναν και οι υπόλοιπες (βλ. cruel).
Εν ολίγοις, το ρίγος μπορεί να προκαλείται είτε από τις απότομες εναλλαγές στην θερμοκρασία του σώματος, είτε από εσωτερική φρίκη. Σε κάθε περίπτωση η αίσθηση είναι σχεδόν η ίδια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
To ριγος ειναι αντιδραση του οργανισμου στο κρυο. Υπαρχει ενα συγκεκριμενο κεντρο στον εγγεφαλο (μεσος προοπτικος πυρηνας ΜnPO) το οποιο αντιδρα στην ενεργοποιηση των θερμουποδοχεων κρυου και προκαλει μικρες, συνεχωμενες, παλμικες συστολες στους μυς με σκοπο να παραχθει θερμοτητα.

Το ιδιο μπορει να γινει και μετα απο την ενεργοποιηση του MnPO απο αλλες ορμονες (προσταγλαδινες στον πυρετο πχ) οπως η αδρεναλινη, η οποια προκαλει τρεμουλο για να προετημασει το σωμα για να χρησημοποιησει τους μυς στα πλαισια του flight or fight responce. Ητοι τρεμεις για να ζεσταθεις και να τρεξεις η να πολεμησεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top