Πολιτικές ακρότητες

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
[...] ξέρω οτι με τόσους καθηγητές άνεργους δεν θα διοριστώ αμέσως,αλλά έκανα την επιλογή μου και θα την υποστηρίξω.

M'αρέσει που από τη μια υποστηρίζεις με τόσο σθένος ότι δεν πρέπει να τα περιμένουμε όλα από το κράτος και από την άλλη στόχος σου είναι να διοριστείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
M'αρέσει που από τη μια υποστηρίζεις με τόσο σθένος ότι δεν πρέπει να τα περιμένουμε όλα από το κράτος και από την άλλη στόχος σου είναι να διοριστείς.


Πολύ άκυρο σχόλιο.

Δεν,ξέρω,μήπως πιστεύεις οτι σπουδάζω για να μείνω σπίτι μου και να πλέκω?
Φυσικά και ελπίζω να διοριστώ,είτε αυτό είναι σχολείο,είτε φροντιστήριο είτε ό,τι άλλο.
Δεν πιάνω τι εννοείς? Ίσως φταίει οτι ο διορισμός έχει αποκτήσει κι άλλες έννοιες πέρα απ'την βασική.
Διορίζομαι=παίρνω μια θέση=δουλεύω.

Επίσης το αντικείμενο που σπουδάζω δεν προορίζεται για ελεύθερη εξάσκηση όπως η δουλειά πχ,του οικονομολόγου. Ξεκολλήστε,έλεος. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Όταν η παρούσα κυβέρνηση (της οποίας δεν είμαι ψηφοφόρος, να διευκρινίσω) πρότεινε να κλείσουν σχολές τύπου Ιχθυοκαλλιέργεια και Μελισσοκομία ακούστηκαν πολλές διαμαρτυρίες. Τύπου,''η κυβέρνηση εμποδίζει τους υποψήφιους φοιτητές να ασχοληθούν με το αντικείμενο της αρεσκείας τους.''

[....]

Τρίτον έχουμε 250.000 δημοσίους υπαλλήλους σε 10 εκατομμύρια πληθυσμό,τη στιγμή που άλλες ανεπτυγμένες χώρες έχουν τους υποδιπλάσιους (πχ,η Σουηδία 80.000 σε πληθυσμό 30+ εκατομμύρια). Ποιός θα προλάβει να πάρει τη θέση? Λογικά αυτός με τα περισσότερα προσόντα.
Εξάλλου το κράτος δίνει στα πανεπιστήμια 150-300 θέσεις για μια σχολή ετησίως,αν έδινε 1000 ή 5000 θέσεις τότε,ναι θα έφταιγε. Αλλά και πάλι κανείς δεν μας σπρώχνει στην τάδε σχολή. Απλώς ζυγίζουμε και επιλέγουμε. Πχ,εγώ ξέρω οτι με τόσους καθηγητές άνεργους δεν θα διοριστώ αμέσως,αλλά έκανα την επιλογή μου και θα την υποστηρίξω.




Συν το ότι ανεβαίνει το επίπεδο σπουδών και η απόδοση. Όταν ξέρεις οτι έχεις να ανταγωνιστείς για μια θέση εκατοντάδες άλλους,φροντίζεις να είσαι πιο εργατικός,και να αποκτήσεις επιπλέον προσόντα για να διεκδικήσεις μια εργασία. Αυτό μόνο θετικό μπορεί να είναι.

Αμφιβάλλεις δηλαδή ότι υπάρχουν και άτομα που επιθυμούν να καταρτιστούν κατάλληλα για τα συγκεκριμένα επαγγέλματα; Λογική η διαμαρτυρία τους και μιας και αναφέρεσαι συνέχεια σε ξένες χώρες (με τις συγκεκριμένες που ανέφερες, η δική μας δεν έχει σχεδόν καμία σχέση σε οικονομικό και πολιτικό επίπεδο) θα ήξερες ότι στη Γερμανία π.χ. υπάρχουν και σχολές για κρεοπώλες.

Βλέπεις να λαμβάνουν θέσεις στο δημόσιο άνθρωποι ανάλογα με τα προσόντα τους; Είμαστε άσσοι στο βύσμα και στις "διασυνδέσεις". Γνωρίζω ανθρώπους με πτυχία , καταρτισμένους που ακόμα παλεύουν για μία θέση και αδικούνται οικτρά. "Λογικά αυτός με τα περισσότερα προσόντα" ;; Δυστυχώς δεν πάει έτσι στην Ελλάδα.

Όσο για τις θέσεις στα πανεπιστήμια, να σε πληροφορήσω (και θα μπορούσα να γράψω ολόκληρες σελίδες επί του θέματος) ότι με "παραθυράκια" νομικά και με διασυνδέσεις, στο ιατρικό τμήμα του ΑΠΘ, έρχονται άτομα από ιατρική Βουλγαρίας/Ρουμανίας στο τελευταίο έτος και το χαρτί τους γράφει "Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης". Παράνομες μεταγραφές από το εξωτερικό αλλά και από άλλες σχολές. Σπάνια αποκαλύπτονται και καταλήγουμε να ξεκινάμε στο πρώτο έτος με 165 άτομα και (ως εκ "θαύματος") στο τέταρτο-έκτο είμαστε 450. Γουάου!:mad: Άρα... guess what. Φταίει. Ή μάλλον όχι... ΦΤΑΙΜΕ! Φταίμε που δεν κάνουμε καταγγελίες και δεν τα βάζουμε με άτομα που λανθασμένα φοβόμαστε λόγω της πολιτικής θέσης που κατέχουν.

Θετικός είναι ο ανταγωνισμός όταν συνυπάρχει με ευγενή άμιλλα, αλλά πάλι ονειροπολώ καθώς σήμερα αν δεν πατήσεις σε αρκετά "πτώματα" δεν ανεβαίνεις και πολύ ψηλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Όταν η παρούσα κυβέρνηση (της οποίας δεν είμαι ψηφοφόρος, να διευκρινίσω) πρότεινε να κλείσουν σχολές τύπου Ιχθυοκαλλιέργεια και Μελισσοκομία ακούστηκαν πολλές διαμαρτυρίες. Τύπου,''η κυβέρνηση εμποδίζει τους υποψήφιους φοιτητές να ασχοληθούν με το αντικείμενο της αρεσκείας τους.


Οταν η κυβερνηση προτεινε να κλεισουν καποιες σχολες υπηρχαν αντιρησεις..Και απο τις τοπικες κοινωνιες και απο τον κοσμο γενικοτερα..Πρεπει ομως να δουμε ασχετως αν συμφωνουμε η διαφωνουμε με αυτες τις διαμαρτυριες τι δημιουργει αυτες..
Οι τοπικες κοινωνιες διαμαρτυρονται για την τοπικη οικονομια.Αυτο ποιανου ευθυνη ειναι?Μηπως του κρατους που αντι να στηριξει την οικονομια καποιων πολεων σε αλλα πραγματα (π.χ. βιολογικες καλλιεργειες), τις στηριζε στις σχολες που δημιουργουσε εκει??
Μηπως ολος ο κοσμος θελει να σπουδασει γιατι οι εναλλακτικες λυσεις (ΤΕΕ,ΙΕΚ,ΟΑΕΔ) λειτουργουν αθλια και δεν υπαρχει και μελλον και εκει??Ποιανου ευθυνη ειναι αυτο?

Εξάλλου το κράτος δίνει στα πανεπιστήμια 150-300 θέσεις για μια σχολή ετησίως,αν έδινε 1000 ή 5000 θέσεις τότε,ναι θα έφταιγε. Αλλά και πάλι κανείς δεν μας σπρώχνει στην τάδε σχολή. Απλώς ζυγίζουμε και επιλέγουμε. Πχ,εγώ ξέρω οτι με τόσους καθηγητές άνεργους δεν θα διοριστώ αμέσως,αλλά έκανα την επιλογή μου και θα την υποστηρίξω.

Το κρατος ομως ξερεις τι κανει?Δημιουργει πχ μια σχολη..Θα σου μιλησω με παραδειγμα απο σχολη που ξερω καλα τι γινεται..Δημιουργει λοιπον στα Χανια και στην Ξανθη τη σχολη μηχανικων περιβαλλοντος..Και λεει στα τμηματα αυτα να παιρνουν απο περιπου 50 ατομα ετησιως..Ομως πριν δημιουργησει τη σχολη δεν εχει μελετησει αν θα υπαρχει δουλεια για αυτο το αντικειμενο..Δεν εχει μιλησει με το Τεχνικο επιμελητηριο Ελλαδας για να συζητησει τι επαγγελματικα δικαιωματα θα εχουν οι αποφοιτοι.Αποτελεσμα?Βγαζεις μια σχολη που στο σχολειο σου λεγανε οτι θα ειναι το μελλον της Ελλαδας και εισαι ενας ανεργος μηχανικος, χωρις τα στοιχειωδη δικαιωματα.Και ακομα αυτα τα λιγα δικαιωματα που εχεις εσυ τα εχουν και ολοι οι αλλοι μηχανικοι..Και εσυ εισαι πχ στη Θεσσαλονικη και βλεπεις επι 7 μηνες να μην βγαινει ουτε μια αγγελια για την ειδικοτητα σου και να μην βρισκεις δουλεια με τιποτα..
Ετσι ολοι πλακωνουν στα μεταπτυχιακα και τα διδακτορικα μπας και μπουνε στο δημοσιο..
Κανεις δεν σε σμπρωχνει να μπεις σε αυτη τη σχολη.Κανεις δεν σου λεει ομως και στα 18 την πραγματικοτητα..Αν δεν εχεις φιλο ή συγγενη μηχανικο περιβαλλοντος δεν μπορεις εσυ να ξερεις τι γινεται..

Αλλα μαλλον για ολα αυτα φταινε οι τεμπεληδες κομμουνιστες..

Ή ισως οι δημοσιοι υπαλληλοι..

Υ.Γ. Αν διοριστεις σε σχολειο δλδ θα γινεις κακος δημοσιος υπαλληλος??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Αμφιβάλλεις δηλαδή ότι υπάρχουν και άτομα που επιθυμούν να καταρτιστούν κατάλληλα για τα συγκεκριμένα επαγγέλματα; Λογική η διαμαρτυρία τους και μιας και αναφέρεσαι συνέχεια σε ξένες χώρες (με τις συγκεκριμένες που ανέφερες, η δική μας δεν έχει σχεδόν καμία σχέση σε οικονομικό και πολιτικό επίπεδο) θα ήξερες ότι στη Γερμανία π.χ. υπάρχουν και σχολές για κρεοπώλες.

Βλέπεις να λαμβάνουν θέσεις στο δημόσιο άνθρωποι ανάλογα με τα προσόντα τους; Είμαστε άσσοι στο βύσμα και στις "διασυνδέσεις". Γνωρίζω ανθρώπους με πτυχία , καταρτισμένους που ακόμα παλεύουν για μία θέση και αδικούνται οικτρά. "Λογικά αυτός με τα περισσότερα προσόντα" ;; Δυστυχώς δεν πάει έτσι στην Ελλάδα.

Όσο για τις θέσεις στα πανεπιστήμια, να σε πληροφορήσω (και θα μπορούσα να γράψω ολόκληρες σελίδες επί του θέματος) ότι με "παραθυράκια" νομικά και με διασυνδέσεις, στο ιατρικό τμήμα του ΑΠΘ, έρχονται άτομα από ιατρική Βουλγαρίας/Ρουμανίας στο τελευταίο έτος και το χαρτί τους γράφει "Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης". Παράνομες μεταγραφές από το εξωτερικό αλλά και από άλλες σχολές. Σπάνια αποκαλύπτονται και καταλήγουμε να ξεκινάμε στο πρώτο έτος με 165 άτομα και (ως εκ "θαύματος") στο τέταρτο-έκτο είμαστε 450. Γουάου!:mad: Άρα... guess what. Φταίει. Ή μάλλον όχι... ΦΤΑΙΜΕ! Φταίμε που δεν κάνουμε καταγγελίες και δεν τα βάζουμε με άτομα που λανθασμένα φοβόμαστε λόγω της πολιτικής θέσης που κατέχουν.

Θετικός είναι ο ανταγωνισμός όταν συνυπάρχει με ευγενή άμιλλα, αλλά πάλι ονειροπολώ καθώς σήμερα αν δεν πατήσεις σε αρκετά "πτώματα" δεν ανεβαίνεις και πολύ ψηλά.

Μίλησες (ή μάλλον έγραψες) σχετικά με την εξειδίκευση. Οκ,αν θέλει κάποιος ν'ασχοληθεί με ιχθυοκαλλιέργεια ας το κάνει,αρκεί να μην παραπονεθεί οτι δε βρίσκει δουλειά μετά,γιατί είναι αυτονόητο οτι δε θα βρεί. Αν θέλει να ασχοληθεί με κάτι τέτοιο κατ'εμέ δεν είναι ανάγκη να το σπουδάσει,δεν χρειάζεται πτυχίο ιχθυοκόμου για να ανοίξεις ιχθυοκομείο,όπως δεν χρειάζεται να σπουδάσεις αγροκομία για να γίνεις καλός γεωργός. Η πείρα ή μια ειδική εγκυκλοπαίδεια αρκούν. Λιγο αστείο να πληρώνει το κράτος καθηγητή ιχθυοκομίας για 3 φοιτητές. Δεν υποτιμώ την αξία της τέχνης της ιχθυοκομίας,αλλά δεν καταλαβαίνω τη σκοπιμότητα ίδρυσης πανεπιστημιακης σχολης για έναν τέτοιο κλάδο. Αν ήταν έτσι και η σχολή μανικιουρίστα θα έπρεπε από ιδιωτική να γίνει πανεπιστημιακή! Τεσπα,δεν είναι σημαντικό.
Αυτά που αναφέρεις παρακάτω,δυστυχώς,πολύ δυστυχώς,αφορούν την διαφθορά η οποία, πιστεύω κανείς δεν διαφωνεί,είναι κοινή ανεξαρτήτως πολιτικής τοποθέτησης. Για αυτή, ο τελευταίος που έχει ευθύνη είναι το κράτος. Είναι θέμα παιδείας εδώ,καθαρά. Το κράτος επίσημα τα καταδικάζει όλα αυτά,αλλά μιας και το κράτος είμαστε εμείς. . .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Οταν η κυβερνηση προτεινε να κλεισουν καποιες σχολες υπηρχαν αντιρησεις..Και απο τις τοπικες κοινωνιες και απο τον κοσμο γενικοτερα..Πρεπει ομως να δουμε ασχετως αν συμφωνουμε η διαφωνουμε με αυτες τις διαμαρτυριες τι δημιουργει αυτες..
Οι τοπικες κοινωνιες διαμαρτυρονται για την τοπικη οικονομια.Αυτο ποιανου ευθυνη ειναι?Μηπως του κρατους που αντι να στηριξει την οικονομια καποιων πολεων σε αλλα πραγματα (π.χ. βιολογικες καλλιεργειες), τις στηριζε στις σχολες που δημιουργουσε εκει??
Μηπως ολος ο κοσμος θελει να σπουδασει γιατι οι εναλλακτικες λυσεις (ΤΕΕ,ΙΕΚ,ΟΑΕΔ) λειτουργουν αθλια και δεν υπαρχει και μελλον και εκει??Ποιανου ευθυνη ειναι αυτο?



Το κρατος ομως ξερεις τι κανει?Δημιουργει πχ μια σχολη..Θα σου μιλησω με παραδειγμα απο σχολη που ξερω καλα τι γινεται..Δημιουργει λοιπον στα Χανια και στην Ξανθη τη σχολη μηχανικων περιβαλλοντος..Και λεει στα τμηματα αυτα να παιρνουν απο περιπου 50 ατομα ετησιως..Ομως πριν δημιουργησει τη σχολη δεν εχει μελετησει αν θα υπαρχει δουλεια για αυτο το αντικειμενο..Δεν εχει μιλησει με το Τεχνικο επιμελητηριο Ελλαδας για να συζητησει τι επαγγελματικα δικαιωματα θα εχουν οι αποφοιτοι.Αποτελεσμα?Βγαζεις μια σχολη που στο σχολειο σου λεγανε οτι θα ειναι το μελλον της Ελλαδας και εισαι ενας ανεργος μηχανικος, χωρις τα στοιχειωδη δικαιωματα.Και ακομα αυτα τα λιγα δικαιωματα που εχεις εσυ τα εχουν και ολοι οι αλλοι μηχανικοι..Και εσυ εισαι πχ στη Θεσσαλονικη και βλεπεις επι 7 μηνες να μην βγαινει ουτε μια αγγελια για την ειδικοτητα σου και να μην βρισκεις δουλεια με τιποτα..
Ετσι ολοι πλακωνουν στα μεταπτυχιακα και τα διδακτορικα μπας και μπουνε στο δημοσιο..
Κανεις δεν σε σμπρωχνει να μπεις σε αυτη τη σχολη.Κανεις δεν σου λεει ομως και στα 18 την πραγματικοτητα..Αν δεν εχεις φιλο ή συγγενη μηχανικο περιβαλλοντος δεν μπορεις εσυ να ξερεις τι γινεται..

Αλλα μαλλον για ολα αυτα φταινε οι τεμπεληδες κομμουνιστες..

Ή ισως οι δημοσιοι υπαλληλοι..

Υ.Γ. Αν διοριστεις σε σχολειο δλδ θα γινεις κακος δημοσιος υπαλληλος??
Το μπάχαλο των σχολών είναι ευθύνη των μαθητών. Φοιτήτρια είμαι και ξέρω απο πρώτο χέρι. Κάθε χρόνο τα χτίζουν και τον άλλο χρονο είναι γκρεμισμένα. Όσο για την ποιότητα μαθημάτων, όταν ο καθηγητής διδάσκει και το παλικάρι καπνίζει,μιλάει στο κινητό και κάνει φασαρία, sorry, είναι άξιο της μοίρας του μετά. Κι εδώ,είναι θέμα παιδείας.

(p.s.
Γιατί να γίνω κακή δημόσιος υπάλληλος?
Επέλεξα αυτή τη δουλειά,είναι η κλίση μου,δεν πάω ούτε για τα λεφτά ούτε για τη μονιμότητα.
Ειλικρινά,εύχομαι η κυβέρνηση να κάνει ιδιωτικά τα σχολεία όπως συζητείται,κι ας την ρίξει μετά ο 'αχάριστος λαός'. Μ'αρέσει η ιδέα να ανταγωνιστώ,αν ήταν να γίνω μια μέτρια καθηγήτρια πίστεψε με,δεν θα σπούδαζα καν,δόξα τω Θεω ο μπαμπάς έχει για μένα.
Όταν ακολουθείς ένα επάγγελμα από άποψη,δεν γίνεται να είσαι μέτριος ή κακός. Εγώ είδα και καλούς καθηγητές και κακούς,και αποφάσισα ν'ασχοληθώ με πρότυπο τους κορυφαίους.
Νομίζω οτι για να τολμάω να μιλάω έτσι,την έχω γραμμένη την καρέκλα.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Το μπάχαλο των σχολών είναι ευθύνη των μαθητών. Φοιτήτρια είμαι και ξέρω απο πρώτο χέρι. Κάθε χρόνο τα χτίζουν και τον άλλο χρονο είναι γκρεμισμένα. Όσο για την ποιότητα μαθημάτων, όταν ο καθηγητής διδάσκει και το παλικάρι καπνίζει,μιλάει στο κινητό και κάνει φασαρία, sorry, είναι άξιο της μοίρας του μετά. Κι εδώ,είναι θέμα παιδείας.

Με συγχωρεις αλλα δεν απαντησες καθολου σε αυτα που σου ειπα..Σου μιλησα για μια συγκεκριμενη σχολη και την ευθυνη του κρατους που δημιουργει σχολες χωρις να εχει κανει ερευνα για το αν χρειαζεται στη χωρα μας μια τετοια ειδικοτητα και τι δικαιωματα θα εχει ενας αποφοιτος..

Τι σχεση εχουν ολα αυτα που σου ειπα με την ευθυνη των μαθητων??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Με συγχωρεις αλλα δεν απαντησες καθολου σε αυτα που σου ειπα..Σου μιλησα για μια συγκεκριμενη σχολη και την ευθυνη του κρατους που δημιουργει σχολες χωρις να εχει κανει ερευνα για το αν χρειαζεται στη χωρα μας μια τετοια ειδικοτητα και τι δικαιωματα θα εχει ενας αποφοιτος..

Τι σχεση εχουν ολα αυτα που σου ειπα με την ευθυνη των μαθητων??

Το ανέφερα παραπάνω..τι να κάνει κι αυτό το κράτος αν, θέλοντας να κλείσει μια άχρηστη και επιζήμια για το μέλλον του φοιτητή σχολή,σκοντάφτει στις αντιρρήσεις όσων ''ενδιαφέρονται'' για αυτές τις σχολές-ήτοι,φέρουν αντιρρήσεις για μικροπολιτικές σκοπιμότητες, όχι μόνο σ'αυτό το ζήτημα,σε κάθε πρόταση καλή ή κακή για την παιδεία μόνο και μόνο για να φέρουν αντίρρηση, και μόλις έρθει η δική τους ώρα ''ανακαλύπτουν'' οτι σωστά προτείνονταν αυτές οι αλλαγές..
Όσο έχουμε δικομματισμό,goodbye μεταρρυθμίσεις. Είναι,και τα συμφέροντα των τοπικών οικονομιών στην μέση.. Πόσους και ποιούς ψηφοφόρους να ικανοποιήσει πρώτα μια ελληνική κυβέρνηση!!!?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Αλλα μαλλον για ολα αυτα φταινε οι τεμπεληδες κομμουνιστες..?
Ειρωνικά το λες εσύ,εγώ το λέω σοβαρά.Οι (ψευτο)αριστεροί και οι κομμουνιστές έχουν φέρει τη χώρα σε αυτή την κατάσταση.Δες το χώρο της παιδείας.Έχουν ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ να υποβαθμίσουν τόσο πολύ τη δημόσια παιδεία που σε λίγο θα είναι μόνο για τους πλούσιους(ενώ διάφοροι αρχηγοί αριστερών κομμάτων δηλώνουν κατά των ιδιωτικών και στέλνουν τα παιδιά τους σε ιδιωτικά!).


Ενώ οι κομμουνιστές και οι πατεράδες τους είναι φτωχοί...σωστά,το βλέπω σε όλα τα παραδείγματα τριγύρω μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Ειρωνικά το λες εσύ,εγώ το λέω σοβαρά.Οι (ψευτο)αριστεροί και οι κομμουνιστές έχουν φέρει τη χώρα σε αυτή την κατάσταση.Δες το χώρο της παιδείας.Έχουν ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ να υποβαθμίσουν τόσο πολύ τη δημόσια παιδεία που σε λίγο θα είναι μόνο για τους πλούσιους
καλό μου παιδί, από τη μεταπολίτευση και μετά, εδώ και ΤΡΙΑΝΤΑΠΕΝΤΕ χρόνια έχουμε κυβερνήσεις δεξιές και κεντρώες. Πώς στο καλό ευθύνονται οι κομμουνιστές για την υποβάθμιση της παιδείας;:hmm: Δηλαδή οι κυβερνήσεις τι κάνουν, δεν έχουν ευθύνες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
καλό μου παιδί, από τη μεταπολίτευση και μετά, εδώ και ΤΡΙΑΝΤΑΠΕΝΤΕ χρόνια έχουμε κυβερνήσεις δεξιές και κεντρώες. Πώς στο καλό ευθύνονται οι κομμουνιστές για την υποβάθμιση της παιδείας;:hmm: Δηλαδή οι κυβερνήσεις τι κάνουν, δεν έχουν ευθύνες;
Είναι η κλασσική ατάκα: "δε το έκανα εγώ, αυτός (και δείχνεις με το δάκτυλο)".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
καλό μου παιδί, από τη μεταπολίτευση και μετά, εδώ και ΤΡΙΑΝΤΑΠΕΝΤΕ χρόνια έχουμε κυβερνήσεις δεξιές και κεντρώες. Πώς στο καλό ευθύνονται οι κομμουνιστές για την υποβάθμιση της παιδείας;:hmm: Δηλαδή οι κυβερνήσεις τι κάνουν, δεν έχουν ευθύνες;
Συμφωνώ,οι κυβερνήσεις κάνουν λάθη και σκάνδαλα και ό,τι άλλο έχεις υπόψιν.Αλλά η εκάστοτε κυβέρνηση είναι ΜΙΑ.Τα άλλα κόμματα τι κάνουν?Μήπως δεν ενδιαφέρεται κανείς για τη χώρα?Γιατί αν ενδιαφερόταν,τότε η αντιπολίτευση θα έκανε προτάσεις για τη λύση των προβλημάτων(και όχι απλώς να υποδεικνύουν τα προβλήματα στην υγεία,στην παιδεία κλπ'' αλλά να προτείνουν ουσιαστικές λύσεις στα προβλήματα).
Και ξέρεις τι είναι το μόνο πράγμα που κάνουν τα αριστερά κόμματα?Βγάζουν τον κόσμο σε απεργίες για τα ιδιωτικά σχολεία(και τι αντίφαση,οι ίδιοι βουλευτές στέλνουν τα παιδιά τους σε ιδιωτικά:eek:),εκείνος χάνει τα λεφτά του και όλοι στη Βουλή κονομάνε...
Αυτό λέγεται υποκρισία και κοροϊδία,και για μένα είναι χειρότερο από μια κακή κυβέρνηση.:)
Edit:ειδικά για την παιδεία που είπες,είναι φανερό ποιος ευθύνεται.Ας το πάμε με την αντίθετη μέθοδο.Κάθε χρόνο επί πόσα χρόνια γίνονται καταλήψεις στα σχολεία(οι περισσότερες είναι υποκινούμενες.Και θα το ξαναπώ,οι ίδιοι που δηλώνουν κατά των ιδιωτικών και παρακινούν τις καταλήψεις στέλνουν τα παιδιά τους σε ιδιωτικά.Αυτό από μόνο του λέει κάτι).Αν είχαν αποτέλεσμα,δε θα είχαμε μια καλύτερη παιδεία?Αντιθέτως,η παιδεία πάει απ'το κακό στο χειρότερο.Όπως είπα και πριν,σε λίγα χρονάκια αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση η παιδεία θα είναι πραγματικά μόνο για τους πλούσιους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Η μόνη ισότητα που μπορώ να αναγνωρίσω είναι η ισότητα στην παιδεία. Καθένας εφόσον θέλει μπορεί να φτάσει όπου θέλει. Δεν κατάλαβα,γιατί κάποιος που του αρέσει ο αγώνας να μην φτάσει ψηλά? Επειδή υπάρχουν κάποιοι που βαριούνται θα γίνουμε όλοι μια απ'τα ίδια? Κάποιοι καλώς ή κακώς,δίκαια ή άδικα έχουν ιδιαίτερες δεξιότητες ('βέλτιστες φύσεις' όπως τις έλεγε ο Πλάτωνας),και μπορούν να ευεργετήσουν μια κοινωνια καλύτερα από έναν που κάνει μόνο για παραγωγός-αγρότης-κι αυτό δεν είναι κατακριτέο.. Γιατί ενοχλούνται κάποιοι απο την αξιοκρατία?
Ποιος σας είπε ότι ο αγρότης-παραγωγός δεν αγαπά αυτό που κάνει ή δεν χρειάζεται σπουδή αυτό που κάνει? Ποιος σας είπε ότι το να παλεύεις με την γη και τον καιρό είναι ευκολότερο από οποιαδήποτε άλλη δουλειά? Είναι από τις πιο δύσκολες και ενεργοβόρες δουλειές και η γνώση και το ουσιαστικο ενδιαφέρον για τον κλάδο και όχι οι ψηφοθηρικές αντιμετωπίσεις θα έκαναν τεράστια διαφορά για την ποιότητα ζωής όλου του πληθυσμού της Ελλάδας.
Αξιοκρατία είναι να σεβόμαστε τον καλό αγρότη όσο τον καλό πυρηνικό φυσικό και να εγκαλούμε τους κακούς στο επάγγελμα τους, αξιοκρατία είναι αυτός που του ταιριάζει να γίνει αγρότης να γίνει και αυτός που του ταιριάζει να γίνει χορευτής, μουσικός φιλόλογος, μηχανικός... να γίνει. Αξιοκρατία είναι να μην καθορίζει το επάγγελμα από μόνο του την θέση μας στην κοινωνία αλλά η έντιμη εργασία σε όποιο επάγγελμα. Ο μηχανικός που έφτιαξε την Ρικομέξ ήταν σπουδασμένος και κοινωνικά ανεβασμένος... το ίδιο και όποιος βύθισε τελικά το sea diamond.
Ο λόγος που δεν έχουμε τους συνειδητοποιημένους αγρότες που έχουν άλλες χώρες είναι επειδή τους επιτιμούμε σαν άτομα και σαν πολιτεία. Ο αγροτικός κόσμος στην Γαλλία είναι που υποχρέωσε την γαλλική αυτοκινητοβιομηχανία να ενσωματώσει τα βιοκαύσιμα στα καύσιμα της... στη Γερμανία υπάρχουν φάρμες που παράγουν την θερμική ενέργεια για όλα τα σπίτια της κοινότητας από τα απόβλητα τους... Αλλά εμείς θεωρούμε ότι οι αγρότες είναι αγροίκοι ... και ζούμε με τα αποτελέσματα αυτής της υποτίμησης.

Για την απόλυτη φτώχεια που ακούω..απλώς πιστεύω οτι είναι μύθος.....
Μάλλον ζούμε σε άλλη χώρα...
Ο Κομμουνισμός τους δίνει επιπλέον την ευκαιρία όχι απλά να εξισωθούν με την μεσαία τάξη, αλλά να γίνουν πλούσιοι στην θέση των πλουσίων με το έτσι θέλω!
Μήπως να γίνω κομμουνίστρια? :D
δεν χρειάζεται πτυχίο ιχθυοκόμου για να ανοίξεις ιχθυοκομείο,όπως δεν χρειάζεται να σπουδάσεις αγροκομία για να γίνεις καλός γεωργός. Η πείρα ή μια ειδική εγκυκλοπαίδεια αρκούν. Λιγο αστείο να πληρώνει το κράτος καθηγητή ιχθυοκομίας για 3 φοιτητές. Δεν υποτιμώ την αξία της τέχνης της ιχθυοκομίας,αλλά δεν καταλαβαίνω τη σκοπιμότητα ίδρυσης πανεπιστημιακης σχολης για έναν τέτοιο κλάδο. Αν ήταν έτσι και η σχολή μανικιουρίστα θα έπρεπε από ιδιωτική να γίνει πανεπιστημιακή! Τεσπα,δεν είναι σημαντικό.
. . .
Όχι είναι εντυπωσιακά σημαντικό... πάλι υποτίμηση. Να σε πληροφορήσω λοιπόν ότι οι ιχθυοκομικές μονάδες είναι μικρά αυτοματοποιημένα εργοστάσια, ότι οι μονάδες της Ελλάδας είναι πολύ καλών προδιαγραφών, ότι πρέπει να τηρούν διάφορες οδηγίες ασφάλειας τροφίμων που πιθανά κάποιος που δεν σκαμπάζει από χημεία γρυ να αδυνατεί να διαβάσει. Συγγνώμη αλλά αν θέλουμε κάποια στιγμή να αποκτήσει υπόσταση η οικονομική ανάπτυξη πρέπει να επενδύσουμε στην γνώση που παράγουμε και αν θέλουμε να αποκτήσει υπόσταση η κοινωνική ανάπτυξη να σεβόμαστε όλες τις κοινωνικές τάξεις και όλα τα επαγγέλματα. Τέλος για να σεβόμαστε το περιβάλλον πάλι στην αγάπη και στην γνώση πρέπει να επενδύσουμε.
Στο μόνο που συμφωνώ είναι ότι η τεχνική από την επιστημονική εκπαίδευση θα έπρεπε να διαφοροποιούνται γιατί έχουν διαφορετικούς στόχους.
(p.s.
Γιατί να γίνω κακή δημόσιος υπάλληλος?
Επέλεξα αυτή τη δουλειά,είναι η κλίση μου,δεν πάω ούτε για τα λεφτά ούτε για τη μονιμότητα.
Ειλικρινά,εύχομαι η κυβέρνηση να κάνει ιδιωτικά τα σχολεία όπως συζητείται,κι ας την ρίξει μετά ο 'αχάριστος λαός'. Μ'αρέσει η ιδέα να ανταγωνιστώ,αν ήταν να γίνω μια μέτρια καθηγήτρια πίστεψε με,δεν θα σπούδαζα καν,δόξα τω Θεω ο μπαμπάς έχει για μένα.
Όταν ακολουθείς ένα επάγγελμα από άποψη,δεν γίνεται να είσαι μέτριος ή κακός. Εγώ είδα και καλούς καθηγητές και κακούς,και αποφάσισα ν'ασχοληθώ με πρότυπο τους κορυφαίους.
Νομίζω οτι για να τολμάω να μιλάω έτσι,την έχω γραμμένη την καρέκλα.)
Έχεις ακούσει ποτέ για τις παραιτήσεις χωρίς ημερομηνία που υποχρεούνται να υπογράφουν κατά την πρόληψη οι καθηγητές ιδιωτικών ώστε να μπορούν να τους διώχνουν χωρίς παρατράγουδα όταν θέλουν (πχ κατα την περίοδο εγκυμοσύνης)? Για καθηγητές που διώχνονται γιατί δεν ντύνονται ευπρεπώς? Στο δικό μου σχολείο αυτό έγινε για καθηγητή που φορούσε τζην! Βέβαια αν αυτό που έχεις να διδάξεις δεν έχει στοιχεία ηθικής ακεραιότητας αυτό δεν είναι πρόβλημα!
Αυτός είναι ο υγιής ιδιωτικός τομέας στην Ελλάδα......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Στα ιδιωτικά σχολεία, να επισημάνω ότι γίνονται και απολύσεις μετά από σχόλια που ακούγονται για την προσωπική ζωή των καθηγητών. Είχα έναν εξαιρετικό φυσικό (ο πατέρας του είχε βραβευτεί σε παγκόσμιο πρόβλημα μηχανικής και ο ίδιος δεν πήγαινε πίσω) που με βοήθησε και σκόραρα πολύ ψηλά στις πανελλαδικές, που τον έδιωξαν από ιδωτικό σχολείο επειδή είχε αφήσει έγκυο μια κοπέλα και δεν είχαν παντρευτεί. Τον έδιωξαν χωρίς καν να θέλουν να μάθουν αν είναι αλήθεια. Ας μην εγκωμιάζουμε τα ιδιωτικά σχολεία αν δεν τα έχουμε ζήσει εκ των έσω . Δεν συμβάλλουν στην εξυγίανση του συστήματος εκπαίδευσης, απλά είναι αποτέλεσμα της δυσλειτουργίας του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Στα ιδιωτικά σχολεία, να επισημάνω ότι γίνονται και απολύσεις μετά από σχόλια που ακούγονται για την προσωπική ζωή των καθηγητών. Είχα έναν εξαιρετικό φυσικό (ο πατέρας του είχε βραβευτεί σε παγκόσμιο πρόβλημα μηχανικής και ο ίδιος δεν πήγαινε πίσω) που με βοήθησε και σκόραρα πολύ ψηλά στις πανελλαδικές, που τον έδιωξαν από ιδωτικό σχολείο επειδή είχε αφήσει έγκυο μια κοπέλα και δεν είχαν παντρευτεί. Τον έδιωξαν χωρίς καν να θέλουν να μάθουν αν είναι αλήθεια. Ας μην εγκωμιάζουμε τα ιδιωτικά σχολεία αν δεν τα έχουμε ζήσει εκ των έσω . Δεν συμβάλλουν στην εξυγίανση του συστήματος εκπαίδευσης, απλά είναι αποτέλεσμα της δυσλειτουργίας του.
Δε νομίζω να εγκωμίασε κανένας τα ιδιωτικά.Δε θέλω να επαναλαμβάνομαι αν θες κοίτα τα προηγούμενα ποστ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Ποιος σας είπε ότι ο αγρότης-παραγωγός δεν αγαπά αυτό που κάνει ή δεν χρειάζεται σπουδή αυτό που κάνει? Ποιος σας είπε ότι το να παλεύεις με την γη και τον καιρό είναι ευκολότερο από οποιαδήποτε άλλη δουλειά? Είναι από τις πιο δύσκολες και ενεργοβόρες δουλειές και η γνώση και το ουσιαστικο ενδιαφέρον για τον κλάδο και όχι οι ψηφοθηρικές αντιμετωπίσεις θα έκαναν τεράστια διαφορά για την ποιότητα ζωής όλου του πληθυσμού της Ελλάδας.
Αξιοκρατία είναι να σεβόμαστε τον καλό αγρότη όσο τον καλό πυρηνικό φυσικό και να εγκαλούμε τους κακούς στο επάγγελμα τους, αξιοκρατία είναι αυτός που του ταιριάζει να γίνει αγρότης να γίνει και αυτός που του ταιριάζει να γίνει χορευτής, μουσικός φιλόλογος, μηχανικός... να γίνει. Αξιοκρατία είναι να μην καθορίζει το επάγγελμα από μόνο του την θέση μας στην κοινωνία αλλά η έντιμη εργασία σε όποιο επάγγελμα. Ο μηχανικός που έφτιαξε την Ρικομέξ ήταν σπουδασμένος και κοινωνικά ανεβασμένος... το ίδιο και όποιος βύθισε τελικά το sea diamond.
Ο λόγος που δεν έχουμε τους συνειδητοποιημένους αγρότες που έχουν άλλες χώρες είναι επειδή τους επιτιμούμε σαν άτομα και σαν πολιτεία. Ο αγροτικός κόσμος στην Γαλλία είναι που υποχρέωσε την γαλλική αυτοκινητοβιομηχανία να ενσωματώσει τα βιοκαύσιμα στα καύσιμα της... στη Γερμανία υπάρχουν φάρμες που παράγουν την θερμική ενέργεια για όλα τα σπίτια της κοινότητας από τα απόβλητα τους... Αλλά εμείς θεωρούμε ότι οι αγρότες είναι αγροίκοι ... και ζούμε με τα αποτελέσματα αυτής της υποτίμησης.

Όχι είναι εντυπωσιακά σημαντικό... πάλι υποτίμηση. Να σε πληροφορήσω λοιπόν ότι οι ιχθυοκομικές μονάδες είναι μικρά αυτοματοποιημένα εργοστάσια, ότι οι μονάδες της Ελλάδας είναι πολύ καλών προδιαγραφών, ότι πρέπει να τηρούν διάφορες οδηγίες ασφάλειας τροφίμων που πιθανά κάποιος που δεν σκαμπάζει από χημεία γρυ να αδυνατεί να διαβάσει. Συγγνώμη αλλά αν θέλουμε κάποια στιγμή να αποκτήσει υπόσταση η οικονομική ανάπτυξη πρέπει να επενδύσουμε στην γνώση που παράγουμε και αν θέλουμε να αποκτήσει υπόσταση η κοινωνική ανάπτυξη να σεβόμαστε όλες τις κοινωνικές τάξεις και όλα τα επαγγέλματα. Τέλος για να σεβόμαστε το περιβάλλον πάλι στην αγάπη και στην γνώση πρέπει να επενδύσουμε.
Στο μόνο που συμφωνώ είναι ότι η τεχνική από την επιστημονική εκπαίδευση θα έπρεπε να διαφοροποιούνται γιατί έχουν διαφορετικούς στόχους.

Έχεις ακούσει ποτέ για τις παραιτήσεις χωρίς ημερομηνία που υποχρεούνται να υπογράφουν κατά την πρόληψη οι καθηγητές ιδιωτικών ώστε να μπορούν να τους διώχνουν χωρίς παρατράγουδα όταν θέλουν (πχ κατα την περίοδο εγκυμοσύνης)? Για καθηγητές που διώχνονται γιατί δεν ντύνονται ευπρεπώς? Στο δικό μου σχολείο αυτό έγινε για καθηγητή που φορούσε τζην! Βέβαια αν αυτό που έχεις να διδάξεις δεν έχει στοιχεία ηθικής ακεραιότητας αυτό δεν είναι πρόβλημα!
Αυτός είναι ο υγιής ιδιωτικός τομέας στην Ελλάδα......


Δεν υποτίμησα εγώ τους γεωργούς,ίσα ίσα,πέρασα τα παιδικά μου χρόνια σε χωριό κι έχω να πώ το εξής: Είναι όντως εργατικότατοι,και η προσφορά τους στην οικονομία μέγιστη. Σε επίπεδο σπουδών ωστόσο,ο αγροτικός κλάδος είναι ουσιαστικά περιττή πολυτέλεια, οι αγρότες ξέρουν πολύ καλά τη δουλειά τους,οι σπουδές για έναν αγρότη είναι πεταμένα χρόνια-πεταμένα λεφτά. Δηλαδή τί? Είναι καλύτερο το λάδι του μορφωμένου αγρότη απ'το λάδι που παράγουν επί αιώνες οι αγρότες εμπειρικά? Οι νέες τεχνικές (λιπάσματα,μέθοδοι καλλιέργειας) είναι ούτως ή άλλως γνωστές,πρός τί οι σπουδές? Επίσης,μήπως έχει συντελεστεί καμμία πρόοδος στην αγροτική οικονομία λόγω της ύπαρξης τέτοιων σπουδών? Τα ίδια χάλια με πρίν 50 χρόνια, που δεν υπήρχαν, έχουμε.
Υπάρχουν ιδιωτικές σχολές για αγρότες,ωστόσο τα πανεπιστήμια δεν προορίζονται για τέχνες αλλά για επιστήμες,για οτιδήποτε έχει να κάνει με πνευματική ή καλλιτεχνική παραγωγή και τις υπηρεσίες. Αν οι έλληνες πιστεύαμε οτι είναι ισάξιο το Οικονομικό με την Μελισσοκομία,η σχολές αυτές θα είχαν ανάλογη ζήτηση.. Ο οικονομολόγος κάνει ΚΑΙ στατιστική ΚΑΙ ανώτερα μαθηματικά,λεπτομέρειες... Περί ισότητας,ξέρω πολλούς αγρότες που βγάζουν 1000+ ευρώ και πολλούς λογιστές που βγάζουν 500 με το ζόρι μηνιαίως. Ο καθένας κάνει την έρευνα του πρίν ακολουθήσει ένα αντικείμενο-μή με βάζετε να λέω τα ίδια,βαριέμαι.
Όσο για τον ιδιωτικό τομέα,χαίρω πολύ,έχει τα χάλια του. Αλλά προτιμώ έναν άνεργο καθηγητή από έναν ημιμαθή μαθητή. Στα φροντιστήρια άλλωστε, οι καθηγητές που προσλαμβάνονται είναι καθηγητές με πτυχίο του 9 και του 10/10. Αυτό δεν είναι το ζητούμενο? Η ποιοτική παιδεία? Μήπως προτιμάτε καθηγητές με πτυχίο του 5 να διδάσκουν τα παιδιά σας? Γιατί οι μισοί του δημοσίου τέτοιοι είναι! Τους διορθώνουν οι μαθητές τους. Ή μήπως όχι?
Μου είναι προσωπικά αδιάφορη η απόλυση ενός καθηγητή,εξάλλου δεν θέλουμε διορισμό και μονιμότητα,σωστά?? Έτσι είναι οι ιδιωτικές υπηρεσίες στην Ελλάδα,είναι γνωστό αυτό, γιατί ο οικονομολόγος να τραβήξει το λούκι του ιδιωτικού και ο φιλόλογος όχι? Αυτό είναι κατά της ισότητας στην εργασία,δεν παίζω! Οι δημόσιες ωστόσο είναι τρίς-χειρότερες, όλοι το δέχονται αυτό,υποτίθεται.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Αλλά,ναι,σας έχω την απάντηση,
τα σχολεία πρέπει να παραμείνουν δημόσια,γιατί πώς θα βρούν δουλειά,και μάλιστα μόνιμη, όλοι αυτοί οι τεμπέληδες (δεν μιλάω για κάποιον συγκεκριμένα), που πήραν πτυχίο με 5?
Η μεταξύ αγρότη και πτυχιούχου αδικία μας πειράζει, η αδικία όμως μεταξύ πτυχιούχου του 5 και πτυχιούχου του 9 δε μας ενοχλεί,όοχι,όοχι. Στο δημόσιο αν έχεις μέσον όσο μπάζο κι αν είσαι διορίζεσαι. Στον ιδιωτικό τομέα,αν δεν κάνεις, σε πετάνε με τις κλωτσιές.
Ποιοί είναι συνήθως του 5 και ποιοί του 9,το αφηνω στην κρίση σας.
Αυτοί που βγαίνουν με τα πανό στους δρόμους κατά της ιδιωτικοποίησης είναι οι μεν, αυτοί που δεν έχουν να φοβηθούν τον ανταγωνισμό είναι οι δέ. Προκύπτει και με την κοινή λογική.
Ο νοών νοείτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Η μεταξύ αγρότη και πτυχιούχου αδικία μας πειράζει, η αδικία όμως μεταξύ πτυχιούχου του 5 και πτυχιούχου του 9 δε μας ενοχλεί,όοχι,όοχι. Στο δημόσιο αν έχεις μέσον όσο μπάζο κι αν είσαι διορίζεσαι. Στον ιδιωτικό τομέα,αν δεν κάνεις, σε πετάνε με τις κλωτσιές.
Ποιοί είναι συνήθως του 5 και ποιοί του 9,το αφηνω στην κρίση σας.
Αυτοί που βγαίνουν με τα πανό στους δρόμους κατά της ιδιωτικοποίησης είναι οι μεν, αυτοί που δεν έχουν να φοβηθούν τον ανταγωνισμό είναι οι δέ. Προκύπτει και με την κοινή λογική.
Ο νοών νοείτο.
Οι καθηγητες διοριζονται μετα απο διαγωνισμο του ΑΣΕΠ.Ισως να ηταν πιο δικαιο αν επερναν και καποια μορια αναλογα με το βαθμο που εβγαλαν τη σχολη..Μεσο παντως στον συγκεκριμενο διαγωνισμο δεν υπαρχει.Αρα αφου αυτοι που βγαζουν 9 δεν φοβουνται οπως λες τον ανταγωνισμο ας πανε να γραψουν καλυτερα απο τους αλλους στους διαγωνισμους..

Οσο για το μεσο ορο στις σχολες φυσικα και πολλοι που εχουν 9 το αξιζουν και μπραβο τους..Αλλα ξερω και πολλους απο τις 2 κυριως παραταξεις (ΔΑΠ και ΠΑΣΠ) που παιρνουν 10αρια χωρις να δινουν το μαθημα..Με ανταλλαγματα τι θα ψηφισουν στις διαφορες συγκλητους..

τα σχολεία πρέπει να παραμείνουν δημόσια,γιατί πώς θα βρούν δουλειά,και μάλιστα μόνιμη, όλοι αυτοί οι τεμπέληδες (δεν μιλάω για κάποιον συγκεκριμένα), που πήραν πτυχίο με 5?
Και οχι δεν πρεπει να παραμεινουν δημοσια για αυτο το λογο..Αλλα για να εχει προσβαση στην εκπαιδευση ο οποισδηποτε ανεξαρτητου οικονομικης καταστασης..Τωρα οταν καποιο καθηγητες ανεξαρτητου πολιτικης τοποθετησης ειναι τεμπεληδες και δεν κανουν σωστα τη δουλεια τους η ευθυνη ειναι παλι του κρατους που δεν κανει σωστα τον ελεγχο που πρεπει να γινεται.Η επιθεωρηση των καθηγητων ειναι μια κακογουστη φαρσα..

Η λυση αν κατι δημοσιο δεν λειτουργει καλα ειναι να βρεις τον τροπο να το βελτιωσεις..Δεν ειναι να το κανεις ιδιωτικο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Και είσαι μόλις 20 χρονών....

τα σχολεία πρέπει να παραμείνουν δημόσια,γιατί πώς θα βρούν δουλειά,και μάλιστα μόνιμη, όλοι αυτοί οι τεμπέληδες (δεν μιλάω για κάποιον συγκεκριμένα), που πήραν πτυχίο με 5?


στο ιδιωτικό της πόλης μου οι καθηγητές δεν έχουν καρέκλα στην έδρα για να μην κάθονται και τεμπελιάζουν.

να χαρώ εγω παιδαγωγικό περιβάλλον.

πήγαν οι πιο μπάζα μαθητές (γιατί βλέπω η λέξη μπάζο σε εξιτάρει, την έχεις χρησιμοποιήσει πολλάκις) και εκτός από τις ώρες διδασκαλίας το απόγευμα κάνανε και φροντιστήρια, ιλαρόν!

αμφιβάλλω πολύ αν κάποιος καθηγητής του 9 θα πάει να δουλέψει στον ιδιωτικό τομέα για 800 ευρώ γιατί αφενός θα διοριστεί πολύ γρήγορα (αν δεν είναι μπάζο που έβγαλε 9 παρόλο που είναι μπάζο, συμβαίνει κάποιες φορές...) ή θα ασχοληθεί με την έρευνα.

και γενικά που ξέρεις ότι στα φροντιστήρια είναι τα 9αρια και τα 10ρια, η δική μου εμπειρία άλλα λέει....

μη μιλήσω τώρα για παραδείγματα καθηγητών χωρίς πτυχίο γιατί θα γελάσει κάθε πικραμένος. :clapup:

και γενικά μου φαίνεται κάπως ένας άνθρωπος της ηλικίας σου και μελλοντικός παιδαγωγός να λέει όσα λέει (φοβάμαι το γεγονός ότι μπορεί να μορφώσεις τα παιδιά μου με αυτές τις ιδέες)... για ίσες ευκαιρίες και αξιοκρατία... ανάμεσα στους έχοντες πάντα.


ξέρω πολλούς αγρότες που βγάζουν 1000+ ευρώ και πολλούς λογιστές που βγάζουν 500 με το ζόρι μηνιαίως.

γουαου, και γαμω τους μισθους. :/:

εμένα και τα δύο λίγα μου φαίνονται... αντί να τρώγομαστε με την κλάσική ιστορία ιδιωτικός τομέας (και γαμώ τους επαγγελματίες... λες και δε ζουμε και δουλευουμε στον εξω κοσμο ολοι) βερσους δημοσιος (θελει εξυγιανση κανεις δεν αμφιβαλλει) δε σκεφτομαστε λιγο οτι με κανενα απο τα δυο δεν μπορεις να ζησεις καλα και τα εξοδα ολο αυξανονται... μου φαινεται πιο θεμελιωδες ζητημα αυτο, παρα αν οι καθηγητες στο ιδιωτικο πηδουν (σικ) και δερνουν ενω στο δημοσιο μαζευτηκαν ολοι οι ρεμπελοι που βγαλανε 5. (αποψη που προφανως μου φαινεται αστεια και επισης ατεκμηριωτη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Οσο για το μεσο ορο στις σχολες φυσικα και πολλοι που εχουν 9 το αξιζουν και μπραβο τους..Αλλα ξερω και πολλους απο τις 2 κυριως παραταξεις (ΔΑΠ και ΠΑΣΠ) που παιρνουν 10αρια χωρις να δινουν το μαθημα..Με ανταλλαγματα τι θα ψηφισουν στις διαφορες συγκλητους..

Πρόβλημα: Ορισμένα κομματόσκυλα παίρνουν 10άρια χωρίς να τα αξίζουν.
Λύση #1: Να μην μετράει ο βαθμός πτυχίου.
Λύση #2: Να υπάρχει έλεγχος.

Μόνο εμένα μου φαίνεται παράλογο να διαλέγει κάποιος τη λύση #1? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top