Πολιτικές ακρότητες

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Σε όλους φυσικά. Δε νομίζω να λέχθηκε το αντίθετο!

Απλά νομίζω αυτό πήγαινε σαν απαντήση στο χρήστη ποτε κσανα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Και είσαι μόλις 20 χρονών....

στο ιδιωτικό της πόλης μου οι καθηγητές δεν έχουν καρέκλα στην έδρα για να μην κάθονται και τεμπελιάζουν.
να χαρώ εγω παιδαγωγικό περιβάλλον.
πήγαν οι πιο μπάζα μαθητές (γιατί βλέπω η λέξη μπάζο σε εξιτάρει, την έχεις χρησιμοποιήσει πολλάκις) και εκτός από τις ώρες διδασκαλίας το απόγευμα κάνανε και φροντιστήρια, ιλαρόν!
αμφιβάλλω πολύ αν κάποιος καθηγητής του 9 θα πάει να δουλέψει στον ιδιωτικό τομέα για 800 ευρώ γιατί αφενός θα διοριστεί πολύ γρήγορα (αν δεν είναι μπάζο που έβγαλε 9 παρόλο που είναι μπάζο, συμβαίνει κάποιες φορές...) ή θα ασχοληθεί με την έρευνα.

και γενικά που ξέρεις ότι στα φροντιστήρια είναι τα 9αρια και τα 10ρια, η δική μου εμπειρία άλλα λέει....


και γενικά μου φαίνεται κάπως ένας άνθρωπος της ηλικίας σου και μελλοντικός παιδαγωγός να λέει όσα λέει (φοβάμαι το γεγονός ότι μπορεί να μορφώσεις τα παιδιά μου με αυτές τις ιδέες)... για ίσες ευκαιρίες και αξιοκρατία... ανάμεσα στους έχοντες πάντα.




γουαου, και γαμω τους μισθους. :/:

εμένα και τα δύο λίγα μου φαίνονται... αντί να τρώγομαστε με την κλάσική ιστορία ιδιωτικός τομέας (και γαμώ τους επαγγελματίες... λες και δε ζουμε και δουλευουμε στον εξω κοσμο ολοι) βερσους δημοσιος (θελει εξυγιανση κανεις δεν αμφιβαλλει) δε σκεφτομαστε λιγο οτι με κανενα απο τα δυο δεν μπορεις να ζησεις καλα και τα εξοδα ολο αυξανονται... μου φαινεται πιο θεμελιωδες ζητημα αυτο, παρα αν οι καθηγητες στο ιδιωτικο πηδουν (σικ) και δερνουν ενω στο δημοσιο μαζευτηκαν ολοι οι ρεμπελοι που βγαλανε 5. (αποψη που προφανως μου φαινεται αστεια και επισης ατεκμηριωτη).

Κατ'αρχήν από λεξιλόγιο ό,τι θές έχω,η λέξη μπάζο είναι η πιό δόκιμη που μπορώ να βρώ για το steki. Αν χρησιμοποιήσω πιο αυθόρμητους όρους,η παραμονή μου εδώ θα είναι αμφίβολη.
Τώρα,για το ΑΣΕΠ,είναι δίκοπο μαχαίρι η όλη υπόθεση. Δεν ξέρω για τους μαθηματικούς και τους φυσικούς,αλλά τουλάχιστον για τους φιλολόγους,αρκεί να μάθεις καλά την παπαγαλία για να περάσεις ΑΣΕΠ. Έτσι έχουμε το πανέμορφο αποτέλεσμα του φιλολόγου που έχει περάσει ΑΣΕΠ ''με το σπαθί του'', αλλά διδάσκει με την βοήθεια σημειώσεων και μπορεί να είναι ικανοποιητικός στην παράδοση ιστορίας ή λογοτεχνίας που είναι λίγο φλού μαθήματα,αλλά απο γραμματική πάσχει ελαφρώς και σου απαντά στην απορία σου την άλλη μέρα (καθημερινό φαινόμενο,ρώτα όσους μαθητές βρείς να σου το πουν),αφού το ψάξει στη γραμματική... Εδώ περνάνε στις πανελλήνιες μέσω παπαγαλίας, αυτό δε μου λέει κάτι.. Επίσης παίρνουν και ένα κάποιο μπόνους οι υποψήφιοι ΑΣΕΠ,για αξιοκρατικούς λόγους του τύπου,έχουν παντρευτεί ή έχουν παιδί.
Κοίτα,απο εμένα μη φοβάσαι,δεν έχω σκοτεινούς σκοπούς,σπουδάζω λογοτεχνία,ιστορία και λατινικά, άλλοι είναι αυτοί που εντός πανεπιστημίου το μόνο που σπουδάζουν είναι η προπαγάνδα την οποία εξασκούν στην αίθουσα (κι όπου κάτσει,δεν έχουν πρόβλημα) αργότερα καλύτερα κι από την γραμματική. Τι να πρωτοθυμηθώ? Την κομμουνίστρια καθηγήτρια που μας έστελνε για διαδήλωση της Κνε,για να πάει για καφέ? Την επίσης κομμουνίστρια καθηγήτρια που εν ώρα μαθήματος χαρακτήριζε την υπουργό παιδείας ''αγελάδα'',αλλά σαν κλασσική κομμουνίστρια που μάχεται για την παιδεία,μας δίδαξε 3/20 κείμενα της ύλης σ'ένα έτος? Την ΠΑΣΟΚα καθηγήτρια,που στα πλαίσια της νεότερης ελληνικής ιστορίας αφιέρωσε τα 2/3 της διδακτικής ώρας στην γέννεση και την πτώση του λατρεμένου της κόμματος? Και τέλος τον δεξιό διευθυντή που παρά τα παράπονα των μαθητών για μια καθηγήτρια που δεν διδάσκει δεν συζητούσε κάν την απομάκρυνσή της,γιατί ήταν κολλητάρια εκτός σχολείου? Άσε εμένα που είμαι φρέσκια,μόλις βγήκα απ'το σχολείο, να ξερω καλύτερα πόσο άξιοι είναι οι καθηγητές.
Για να μην ανησυχείς αδίκως,μπήκα στην φιλολογία γιατί όταν ήμουν παιδί διάβαζα ποίηση. Υπάρχουν κι εκείνοι που μόλις έμαθαν την αλφαβήτα οι περήφανοι γονείς τους αγόρασαν τη βιογραφία του Τσε κ του Βελουχιώτη. Ο Θεοδωράκης-κι όχι εγώ- τους αποκάλεσε γενιτσάρους,και κάτι ήξερε. Όταν μια καθηγήτρια σου λέει ''Πηγαινε στην διαδήλωση της Κνέ και θα σου σβήσω την απουσία'' ποιός την κάνει την γ*******η προπαγάνδα,εγώ την κάνω!?! Μόνο απο κομμουνιστές καθηγητές τα έχω ζήσει αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Σε όλους φυσικά. Δε νομίζω να λέχθηκε το αντίθετο!

Απλά νομίζω αυτό πήγαινε σαν απαντήση στο χρήστη ποτε κσανα.

Όσο γι'αυτό...οκ..ναι. Οι βαθμοί είναι συχνά άσχετοι με την πραγματικότητα.
Όπως και να χει,στον ιδιωτικό τομέα,εύκολα ξηλώνεται ο καθηγητής που για χ ψ λόγους είναι ανίκανος,γιατί μια ιδιωτική επιχείρηση δεν έχει περιθώρια να διορίσει χαριστικά κάποιον. Αν όχι με βάση το βαθμό,με κάθε άλλο τρόπο θα ελεγχθεί όποιος 'κάνει'.
Στην περίπτωση δημοσίου δεν γίνεται κανείς έλεγχος πρίν ή μετά την πρόσληψη. Ή υπάρχει τόση διαφθορά που γίνεται στα λόγια,αλλά στην πράξη δεν γίνεται απομάκρυνση.
Η μεγάλη διαφορά είναι αυτή,τελικά. Ο διευθυντής του ιδιωτικού κοιτάζει το συμφερον της επιχείρησης,ενώ στο δημόσιο, το συμφέρον όποιου θέλει να διοριστεί υπερισχύει.
Ποιό είναι το συμπέρασμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Κατ'αρχήν από λεξιλόγιο ό,τι θές έχω,η λέξη μπάζο είναι η πιό δόκιμη που μπορώ να βρώ για το steki. Αν χρησιμοποιήσω πιο αυθόρμητους όρους,η παραμονή μου εδώ θα είναι αμφίβολη.
Τώρα,για το ΑΣΕΠ,είναι δίκοπο μαχαίρι η όλη υπόθεση. Δεν ξέρω για τους μαθηματικούς και τους φυσικούς,αλλά τουλάχιστον για τους φιλολόγους,αρκεί να μάθεις καλά την παπαγαλία για να περάσεις ΑΣΕΠ. Έτσι έχουμε το πανέμορφο αποτέλεσμα του φιλολόγου που έχει περάσει ΑΣΕΠ ''με το σπαθί του'', αλλά διδάσκει με την βοήθεια σημειώσεων και μπορεί να είναι ικανοποιητικός στην παράδοση ιστορίας ή λογοτεχνίας που είναι λίγο φλού μαθήματα,αλλά απο γραμματική πάσχει ελαφρώς και σου απαντά στην απορία σου την άλλη μέρα (καθημερινό φαινόμενο,ρώτα όσους μαθητές βρείς να σου το πουν),αφού το ψάξει στη γραμματική... Εδώ περνάνε στις πανελλήνιες μέσω παπαγαλίας, αυτό δε μου λέει κάτι.. Επίσης παίρνουν και ένα κάποιο μπόνους οι υποψήφιοι ΑΣΕΠ,για αξιοκρατικούς λόγους του τύπου,έχουν παντρευτεί ή έχουν παιδί.
Κοίτα,απο εμένα μη φοβάσαι,δεν έχω σκοτεινούς σκοπούς,σπουδάζω λογοτεχνία,ιστορία και λατινικά, άλλοι είναι αυτοί που εντός πανεπιστημίου το μόνο που σπουδάζουν είναι η προπαγάνδα την οποία εξασκούν στην αίθουσα (κι όπου κάτσει,δεν έχουν πρόβλημα) αργότερα καλύτερα κι από την γραμματική. Τι να πρωτοθυμηθώ? Την κομμουνίστρια καθηγήτρια που μας έστελνε για διαδήλωση της Κνε,για να πάει για καφέ? Την επίσης κομμουνίστρια καθηγήτρια που εν ώρα μαθήματος χαρακτήριζε την υπουργό παιδείας ''αγελάδα'',αλλά σαν κλασσική κομμουνίστρια που μάχεται για την παιδεία,μας δίδαξε 3/20 κείμενα της ύλης σ'ένα έτος? Την ΠΑΣΟΚα καθηγήτρια,που στα πλαίσια της νεότερης ελληνικής ιστορίας αφιέρωσε τα 2/3 της διδακτικής ώρας στην γέννεση και την πτώση του λατρεμένου της κόμματος? Και τέλος τον δεξιό διευθυντή που παρά τα παράπονα των μαθητών για μια καθηγήτρια που δεν διδάσκει δεν συζητούσε κάν την απομάκρυνσή της,γιατί ήταν κολλητάρια εκτός σχολείου? Άσε εμένα που είμαι φρέσκια,μόλις βγήκα απ'το σχολείο, να ξερω καλύτερα πόσο άξιοι είναι οι καθηγητές.
Για να μην ανησυχείς αδίκως,μπήκα στην φιλολογία γιατί όταν ήμουν παιδί διάβαζα ποίηση. Υπάρχουν κι εκείνοι που μόλις έμαθαν την αλφαβήτα οι περήφανοι γονείς τους αγόρασαν τη βιογραφία του Τσε κ του Βελουχιώτη. Ο Θεοδωράκης-κι όχι εγώ- τους αποκάλεσε γενιτσάρους,και κάτι ήξερε. Όταν μια καθηγήτρια σου λέει ''Πηγαινε στην διαδήλωση της Κνέ και θα σου σβήσω την απουσία'' ποιός την κάνει την γ*******η προπαγάνδα,εγώ την κάνω!?! Μόνο απο κομμουνιστές καθηγητές τα έχω ζήσει αυτά.

Συγγνωμη, αλλα εσυ εχεις την εντυπωση οτι κανεις κατι διαφορετικο απο αυτο ακριβως που κατηγορεις?!
Αυτο που παρατηρησα ειναι ενα παραληρημα κατα της Αριστερας με αποχρωσεις φανατισμου.
Επιχειρηματα του τυπου ... "οποιος πηρε πτυχιο με 10αρι ειναι στα ιδιωτικα, τα οποια ειναι και καλυτερα, οπως επισης οτι εκεινος με το 10αρι ειναι πιο αξιος εκπαιδευτικος απο εκεινον του 6αρι π.χ" ...ειναι το λιγοτερο αστεια και αφελη.
Κιι εγω, οπως κι εσυ, πριν 15 χρονια μαθητρια ημουν και ειχα συναντησει καθηγητες ιδιαιτερα καταρτισμενους, αλλα με (0) μεταδοτικοτητα. Οπερ σημαινει ...αναποτελεσματικοι. Εκεινοι τα ελεγαν, μονο εκεινοι τα καταλαβαιναν. Οπως επισης και καποιους αλλους που μπορει να μην κοσμουσε το 10αρι το πτυχιο τους, που ομως μαθαινες απο κεινους. Ολα αυτα ειναι σχετικα. Ενας βαθμος στο πτυχιο δε σε κανει απαραιτητα και καλο. Καλοι και κακοι υπαρχουν σε ολα τα επαγγελματα. Μην τα ισοπεδωνουμε ολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από pote ksana:
Ποιό είναι το συμπέρασμα?

Ότι όταν ένας χρήσιμος θεσμός σαπίζει φροντίζουμε για την εξυγίανσή του και όχι για την κατάργησή του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Ότι όταν ένας χρήσιμος θεσμός σαπίζει φροντίζουμε για την εξυγίανσή του και όχι για την κατάργησή του;

Με συγχωρείς αλλά αν η εξυγίανση είναι εδώ και χρόνια όνειρο θερινής νυκτός,η μόνη λύση είναι η ολική μεταρρύθμιση-και όχι κατάργηση.

Συγγνωμη, αλλα εσυ εχεις την εντυπωση οτι κανεις κατι διαφορετικο απο αυτο ακριβως που κατηγορεις?!
Αυτο που παρατηρησα ειναι ενα παραληρημα κατα της Αριστερας με αποχρωσεις φανατισμου.
Επιχειρηματα του τυπου ... "οποιος πηρε πτυχιο με 10αρι ειναι στα ιδιωτικα, τα οποια ειναι και καλυτερα, οπως επισης οτι εκεινος με το 10αρι ειναι πιο αξιος εκπαιδευτικος απο εκεινον του 6αρι π.χ" ...ειναι το λιγοτερο αστεια και αφελη.
Κιι εγω, οπως κι εσυ, πριν 15 χρονια μαθητρια ημουν και ειχα συναντησει καθηγητες ιδιαιτερα καταρτισμενους, αλλα με (0) μεταδοτικοτητα. Οπερ σημαινει ...αναποτελεσματικοι. Εκεινοι τα ελεγαν, μονο εκεινοι τα καταλαβαιναν. Οπως επισης και καποιους αλλους που μπορει να μην κοσμουσε το 10αρι το πτυχιο τους, που ομως μαθαινες απο κεινους. Ολα αυτα ειναι σχετικα. Ενας βαθμος στο πτυχιο δε σε κανει απαραιτητα και καλο. Καλοι και κακοι υπαρχουν σε ολα τα επαγγελματα. Μην τα ισοπεδωνουμε ολα.


Αμφισβητείς οτι σε γενικές γραμμές ένας καθηγητής του 10 είναι καλύτερος απο αυτόν του 6? Δε μιλάω για τις εξαιρέσεις, αυτούς που πήραν 10 με μέσον,δεν τους θεωρώ καν καθηγητές. Μα τότε γιατί όλοι καταφεύγουν στα φροντιστήρια οπου οι καθηγητές είναι 10ρια. Δώσε μου μια λογική εξήγηση. Μήπως οι καθηγητές του σχολείου δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους απο αλληλεγγύη στους αδιόριστους συναδέλφους-να δουλέψουν κι αυτοί..?
Η μεταδοτικότητα είναι ένας δεύτερος παράγοντας,αναμφισβήτητα. Ποιός το αρνείται?
Δεν ισοπεδώνω τίποτα,είχα και μια καθηγήτρια που δεν ήταν και τόσο κορυφαία,αλλά το πάλευε δίνοντας σημειώσεις και κάνοντας μάθημα μέχρι το τελευταίο λεπτό..
Δεν είναι θέμα ικανότητας,αλλά και εργατικότητας εξίσου. Σύμφωνη.

Κοίτα να δείς προπαγάνδα δεν κάνω,και γενικά με τους φίλους μου το τελευταίο πράγμα που συζητάω είναι η πολιτική.
Απλώς τυχαίνει να έγραψα προχθές ένα σχόλιο,και έγινα σάκος του μπόξ επι τρείς μέρες. Ε,όπως μου μιλάνε,στο ίδιο στύλ απαντάω.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Δεν πιστεύω ότι γίνεται σάκος του μποξ όποιος εκφράζει κάποια άποψη και χωρίς να τον προσβάλλουν του απαντάνε άτομα με διαφορετική οπτική, ας χαλαρώσουμε τη συζήτηση .. Αν δεν εξετάζαμε ορισμένα ζητήματα από όλες τις πιθανές πλευρές δεν θα είχαμε λόγο να προβληματιζόμαστε.

Επί του θέματος.. Γιατί να γίνει ολική μεταρρύθμιση σε κάτι το λειτουργικό (θεωρητικά μεν, αλλά δεν είναι και αδύνατο) ; Για σένα ποια θα ήταν η λύση στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα που έχει πάρει κατιούσα πορεία; (εκτός της λύσης κατάργησης της δωρεάν εκπαίδευσης που είναι αδύνατο-ανεφάρμοστο-άδικο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Μην πυροβολείτε την κοπέλα! Μάλλον κατάλαβε σχετικά πρόσφατα ότι στο Ellada οι πελατειακές σχέσεις είναι το βασικό εργαλείο για την επαγγελματική αποκατάσταση και περαιτέρω εξέλιξη και μάλλον σοκαρίστηκε. Όλοι το πάθαμε. Απλώς δεν κατάλαβε ότι αυτό δεν έχει να κάνει με κομμουνιστική ή νεοφιλελεύθερη ιδεολογία αλλά με την ελληνική κουλτούρα γενικότερα.

Υ.Γ. Η "ολική μεταρρύθμιση" στην παιδεία είναι έννοια πολύ "πιασάρικη" τελευταία, αλλά δυστυχώς το να ιδωτικοποιήσεις τα πάντα είναι ο λάθος τρόπος να αλλάξεις κάτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Δεν πιστεύω ότι γίνεται σάκος του μποξ όποιος εκφράζει κάποια άποψη και χωρίς να τον προσβάλλουν του απαντάνε άτομα με διαφορετική οπτική, ας χαλαρώσουμε τη συζήτηση .. Αν δεν εξετάζαμε ορισμένα ζητήματα από όλες τις πιθανές πλευρές δεν θα είχαμε λόγο να προβληματιζόμαστε.

Επί του θέματος.. Γιατί να γίνει ολική μεταρρύθμιση σε κάτι το λειτουργικό (θεωρητικά μεν, αλλά δεν είναι και αδύνατο) ; Για σένα ποια θα ήταν η λύση στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα που έχει πάρει κατιούσα πορεία; (εκτός της λύσης κατάργησης της δωρεάν εκπαίδευσης που είναι αδύνατο-ανεφάρμοστο-άδικο).

Μα,αν κοιτάξεις τους διαλόγους,θα δεις οτι μου απαντούν με τόνους ειρωνίας,μου βάζουν λόγια που δεν έχω γράψει ποτέ,λές κι είμαι εγώ,ο πιο ακραία τοποθετημένος άνθρωπος στη γή. Μέχρι και σε προσωπικό επίπεδο μου τη λένε. Θα αλλάξει κάτι ίσως άν διευκρινίσω οτι δεν ψηφίζω, και οτι όσο συμπαθώ τους κομμουνιστές αλλο τόσο συμπαθω τους δεξιούς ? Δεν ξέρω..

Άποψή μου είναι κατηγορηματικά η άρση της μονιμότητας,ωστε να κάνει ο κάθε κρατικός υπάλληλος σωστά τη δουλειά του,οι αυστηρές ποινές σε οποιονδήποτε ξεφεύγει από τις αρμοδιότητες του,και εκμεταλλεύται την όποια θέση του.. Και κυρίως πιστεύω στην αγωνιστικότητα του κάθε ατόμου,στην οποία αντιτίθεται ο διορισμός, οπότε η ιδιωτικοποίηση θα έδινε πολλά κίνητρα στους υποψήφιους ωστε να μην επαναπαύονται στο μη πλασματικό πτυχίο με 5.
Αυτή είναι η γνώμη μου,και παρακαλώ μη μου απαντήσετε,έχω κλείσει με αυτή τη συζήτηση. Αν το θέμα αφορά στην Αριστερά,έχω πολλούς αριστερούς φίλους,έχω άλλη κοσμοθεωρία απο αυτούς κι αυτό ελπίζω να μη με κάνει απαραίτητα ακροδεξιά,γιατί είτε το πιστευετε είτε όχι, ΔΕΝ είμαι.:sick:

Μην πυροβολείτε την κοπέλα! Μάλλον κατάλαβε σχετικά πρόσφατα ότι στο Ellada οι πελατειακές σχέσεις είναι το βασικό εργαλείο για την επαγγελματική αποκατάσταση και περαιτέρω εξέλιξη και μάλλον σοκαρίστηκε. Όλοι το πάθαμε. Απλώς δεν κατάλαβε ότι αυτό δεν έχει να κάνει με κομμουνιστική ή νεοφιλελεύθερη ιδεολογία αλλά με την ελληνική κουλτούρα γενικότερα.

Υ.Γ. Η "ολική μεταρρύθμιση" στην παιδεία είναι έννοια πολύ "πιασάρικη" τελευταία, αλλά δυστυχώς το να ιδωτικοποιήσεις τα πάντα είναι ο λάθος τρόπος να αλλάξεις κάτι...

Πες τα.. Αυτό είναι. Μάλλον είμαι πολύ ρομαντική,έτσι? Θα αφομοιωθώ,που θα πάει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αμφισβητείς οτι σε γενικές γραμμές ένας καθηγητής του 10 είναι καλύτερος απο αυτόν του 6? Δε μιλάω για τις εξαιρέσεις, αυτούς που πήραν 10 με μέσον,δεν τους θεωρώ καν καθηγητές. Μα τότε γιατί όλοι καταφεύγουν στα φροντιστήρια οπου οι καθηγητές είναι 10ρια. Δώσε μου μια λογική εξήγηση. Μήπως οι καθηγητές του σχολείου δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους απο αλληλεγγύη στους αδιόριστους συναδέλφους-να δουλέψουν κι αυτοί..?
Η μεταδοτικότητα είναι ένας δεύτερος παράγοντας,αναμφισβήτητα. Ποιός το αρνείται?
Δεν ισοπεδώνω τίποτα,είχα και μια καθηγήτρια που δεν ήταν και τόσο κορυφαία,αλλά το πάλευε δίνοντας σημειώσεις και κάνοντας μάθημα μέχρι το τελευταίο λεπτό..
Δεν είναι θέμα ικανότητας,αλλά και εργατικότητας εξίσου. Σύμφωνη.

Κοίτα να δείς προπαγάνδα δεν κάνω,και γενικά με τους φίλους μου το τελευταίο πράγμα που συζητάω είναι η πολιτική.
Απλώς τυχαίνει να έγραψα προχθές ένα σχόλιο,και έγινα σάκος του μπόξ επι τρείς μέρες. Ε,όπως μου μιλάνε,στο ίδιο στύλ απαντάω.
[/SIZE][/FONT]


Δεν ειναι απλως ενας 2ος παραγοντας, αλλα ενας εξισου σημαντικος, για να μην πω και σημαντικοτερος. Διοτι οσες γνωσεις και εαν κατεχεις σε εναν τομεα, εαν ως καθηγητης, δεν εχεις την ικανοτητα να τις μεταδοσεις, καθιστασαι αυτοματως κακος δασκαλος. Με γνωσεις μεν, πλην ακαταλληλος.
Το γιατι καταφευγουν οι μαθητες σε φροντιστηρια απο την 1η Γυμνασιου εως και την 3η Λυκειου, αυτο ειναι αλλου παπα Ευαγγελιο, κατι με το οποιο ειμαι οριζοντιως και καθετως αντιθετη. Ο πρωταρχικος λογος ειναι η τεμπελια των μαθητων μαζι με το χαζο φοβο οτι "εαν δεν παω δε θα καταφερω το καλυτερο", που ουσιαστικα αυτο που χρειαζεται ο μαθητης ειναι να στρωσει κ@λο και να μελετησει και οχι να τα παρει μασημενα απο τον οποιονδηποτε. Εαν θελεις, μπορεις. (τελος παντων, ειμαι ολιγον τι οφφτοπικ:P)
Εαν παντως γνωριζεις καθηγητες με 10αρια, σφυριξε τους οτι περισσοτερα χρηματα θα κερδιζουν παραδιδοντας ιδιαιτερα μαθηματα, παρα στο φροντιστηριο του οποιουδηποτε :)

Εγω απλως παρατηρησα παρουσιαση καταστασεων με τροπο που που φροντισαμε να μας εξυπηρετει. Σορρυ, εαν φανηκα αποτομη.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.


Δεν ειναι απλως ενας 2ος παραγοντας, αλλα ενας εξισου σημαντικος, για να μην πω και σημαντικοτερος. Διοτι οσες γνωσεις και εαν κατεχεις σε εναν τομεα, εαν ως καθηγητης, δεν εχεις την ικανοτητα να τις μεταδοσεις, καθιστασαι αυτοματως κακος δασκαλος. Με γνωσεις μεν, πλην ακαταλληλος.
Το γιατι καταφευγουν οι μαθητες σε φροντιστηρια απο την 1η Γυμνασιου εως και την 3η Λυκειου, αυτο ειναι αλλου παπα Ευαγγελιο, κατι με το οποιο ειμαι οριζοντιως και καθετως αντιθετη. Ο πρωταρχικος λογος ειναι η τεμπελια των μαθητων μαζι με το χαζο φοβο οτι "εαν δεν παω δε θα καταφερω το καλυτερο", που ουσιαστικα αυτο που χρειαζεται ο μαθητης ειναι να στρωσει κ@λο και να μελετησει και οχι να τα παρει μασημενα απο τον οποιονδηποτε. Εαν θελεις, μπορεις. (τελος παντων, ειμαι ολιγον τι οφφτοπικ:P)
Εαν παντως γνωριζεις καθηγητες με 10αρια, σφυριξε τους οτι περισσοτερα χρηματα θα κερδιζουν παραδιδοντας ιδιαιτερα μαθηματα, παρα στο φροντιστηριο του οποιουδηποτε :)

Εγω απλως παρατηρησα παρουσιαση καταστασεων με τροπο που που φροντισαμε να μας εξυπηρετει. Σορρυ, εαν φανηκα αποτομη.
:)

Όχι,κοίτα,το θέμα έχει ζουμί,λογικό να ξεφύγουμε όλοι.
Οι καθηγητές αυτοί όντως θησαυρίζουν..στο φροντιστήριο που πήγαινα, οι μισοί απ'αυτούς έκαναν ιδιέταιρα,και για μία, υπήρχε η φήμη οτι παίρνει 50 την ώρα. Εντάξει,αν κανει καλή δουλειά γιατί όχι?
Δεν είναι μασημένα..εγώ προσωπικά πήγαινα φροντιστήριο γιατί σε ένα χώρο με 5 παιδιά προσέχεις καλύτερα απ'ότι σ'ένα τμήμα 30 μαθητών. Και,όπως και να το κάνουμε οι καθηγητές του φροντιστηρίου τα δίνουν όλα στο μάθημα γιατί έχουν από πάνω τους τη δαμόκλειο σπάθη της απόλυσης,μεγάλος παράγοντας,σίγουρα. Μια φορά έκανα υπαινιγμο στον διευθυντή του φροντιστηρίου για μια καθηγήτρια,και για ένα τέταρτο μου έκανε πραγματική ανάκριση, τι μπορεί να έχει λάθος η υπάλληλος του. Αυτά τα βλέπεις και χαίρεσαι,όχι σαν το σχολείο που κανείς δεν δίνει δεκάρα αν γίνεται μάθημα ή συζητάμε για τις τάσεις της μόδας με την καθηγήτρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Όχι,κοίτα,το θέμα έχει ζουμί,λογικό να ξεφύγουμε όλοι.
Οι καθηγητές αυτοί όντως θησαυρίζουν..στο φροντιστήριο που πήγαινα, οι μισοί απ'αυτούς έκαναν ιδιέταιρα,και για μία, υπήρχε η φήμη οτι παίρνει 50 την ώρα. Εντάξει,αν κανει καλή δουλειά γιατί όχι?
Δεν είναι μασημένα..εγώ προσωπικά πήγαινα φροντιστήριο γιατί σε ένα χώρο με 5 παιδιά προσέχεις καλύτερα απ'ότι σ'ένα τμήμα 30 μαθητών. Και,όπως και να το κάνουμε οι καθηγητές του φροντιστηρίου τα δίνουν όλα στο μάθημα γιατί έχουν από πάνω τους τη δαμόκλειο σπάθη της απόλυσης,μεγάλος παράγοντας,σίγουρα. Μια φορά έκανα υπαινιγμο στον διευθυντή του φροντιστηρίου για μια καθηγήτρια,και για ένα τέταρτο μου έκανε πραγματική ανάκριση, τι μπορεί να έχει λάθος η υπάλληλος του. Αυτά τα βλέπεις και χαίρεσαι,όχι σαν το σχολείο που κανείς δεν δίνει δεκάρα αν γίνεται μάθημα ή συζητάμε για τις τάσεις της μόδας με την καθηγήτρια.

Καταρχας, εκεινοι που θα πρεπει να τα "δινουν ολα", οπως ανεφερες, θα πρεπει κατα κυριο λογο να ειναι οι μαθητες. Δλδ, και πολυ καλος να μην ειναι ο καθηγητης, εαν καποιος μελετησει, εστω και μονος του για οσο χρειαζεται, θα τα καταφερει. Μεταξυ μας...οποιος ενδιαφερεται να παρακολουθησει την παραδοση στο σχολειο, τα καταφερνει πολυ ευκολα.
Για μενα το φροντιστηριο ειναι μονο για την τελευταια ταξη του Λυκειου και αυτο για να θεσει το μαθητη σε ενα προγραμμα, καθαρα με βοηθητικο χαρακτηρα και οχι βασικο, οπως συνεβαινε στα δικα μου χρονια και συνεχιζει μεχρι και σημερα.

Το να εργαζεται ο οποιοσδηποτε υπο την απειλη και το φοβο της απολυσης, μονο αποδοτικο δε θα μπορουσε να χαρακτηριστει. Προσωπικα, δεν υπηρχε περιπτωση να μπορουσα να αποδωσω σε ενα τετοιο επαγγελματικο περιβαλλον. Αλλο ο ελεγχος και αλλο να φοβαμαι μη με σφαξουν στο γονατο.

Τωρα, εαν με την καθηγητρια σας μιλατε για την ταση της μοδας, το ποσοστο ευθυνης που σας αναλογει, δεν ειναι μικροτερο απο εκεινο της καθηγητριας. Και τελος παντων, "μονος καυγας" ποτε δε γινεται.
Βεβαια αυτο που παρατηρω ειναι οτι υπερτερει συνηθως η ταση που εχουμε να επιρριπτουμε ευθυνες σε ολους τους αλλους, εκτος απο την αφεντομουτσουναρα μας.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Καταρχας, εκεινοι που θα πρεπει να τα "δινουν ολα", οπως ανεφερες, θα πρεπει κατα κυριο λογο να ειναι οι μαθητες. Δλδ, και πολυ καλος να μην ειναι ο καθηγητης, εαν καποιος μελετησει, εστω και μονος του για οσο χρειαζεται, θα τα καταφερει. Μεταξυ μας...οποιος ενδιαφερεται να παρακολουθησει την παραδοση στο σχολειο, τα καταφερνει πολυ ευκολα.
Για μενα το φροντιστηριο ειναι μονο για την τελευταια ταξη του Λυκειου και αυτο για να θεσει το μαθητη σε ενα προγραμμα, καθαρα με βοηθητικο χαρακτηρα και οχι βασικο, οπως συνεβαινε στα δικα μου χρονια και συνεχιζει μεχρι και σημερα.

Το να εργαζεται ο οποιοσδηποτε υπο την απειλη και το φοβο της απολυσης, μονο αποδοτικο δε θα μπορουσε να χαρακτηριστει. Προσωπικα, δεν υπηρχε περιπτωση να μπορουσα να αποδωσω σε ενα τετοιο επαγγελματικο περιβαλλον. Αλλο ο ελεγχος και αλλο να φοβαμαι μη με σφαξουν στο γονατο.

Τωρα, εαν με την καθηγητρια σας μιλατε για την ταση της μοδας, το ποσοστο ευθυνης που σας αναλογει, δεν ειναι μικροτερο απο εκεινο της καθηγητριας. Και τελος παντων, "μονος καυγας" ποτε δε γινεται.
Βεβαια αυτο που παρατηρω ειναι οτι υπερτερει συνηθως η ταση που εχουμε να επιρριπτουμε ευθυνες σε ολους τους αλλους, εκτος απο την αφεντομουτσουναρα μας.
:)

Ναι,αυτό θα ήταν το ιδανικό σκεπτικό,όχι για τους έλληνες πάντως. Υπάρχουν όντως μαθητές που ο καλύτερος καθηγητής δεν τους κάνει τίποτα αν δε στρωθούν. Συμφωνώ και επαυξάνω. Δεν ξέρεις πόσο συμφωνώ.

(Θέλω να παρακαλέσω,κι ας βγώ λίγο εκτός θέματος,να γίνει λίγη χρήση της κοινής λογικής στους διαλόγους που κάνουμε εδώ μέσα. Έχω παρατηρήσει εκτός από την τεκμηριωμένη συζήτηση,και κάποια αυθαίρετα κι αντικανονικά συμπερασματα και διαστρεβλώσεις. Θέλω να τα αναφέρω για αποκατάσταση.

1.Απο το πρώτο ποστ,ανέφερα οτι είμαι κατά του διορισμού.
2.Έγραψα επίσης οτι δε με ενδιαφέρει αν θα διοριστώ ποτέ γιατί αγαπώ τη δουλειά μου.
Από τα 1+2 κάποιοι καλοθελητές απομόνωσαν τη λέξη ''διοριστώ'' και εντελώς αυθαίρετα υποννόησαν ότι αν διοριστώ θα κάθομαι. Όχι,δεν είπα ποτέ οτι θα κάθομαι,μόνοι σας το εφήυρατε αυτό. Και προσθέσατε μετά περιχαρείς και πολλά συν. Ναι,κατάλαβα οτι συμφωνείτε με ό,τι άκριτα γράφεται,μπράβο σας.

Δεύτερον,έγραψα κατηγορηματικότατα οτι είμαι ΚΑΤΑ της προπαγάνδας στα σχολεία γιατί την έχω ζήσει έντονα,και κάποιοι επίσης αυθαίρετα συμπέραναν οτι αν γίνω καθηγήτρια θα κάνω προπαγάνδα(!!!!!!!),και προσέθεσαν το άκρως,μα άκρως προσβλητικό,ότι φοβούνται για τους μαθητές που θα διδάξω,οτι είμαι ούτε λίγο ούτε πολύ επικίνδυνη. Παρακαλώ να λείπουν οι προσωπικές προσβολές.
Μα,από τη στιγμή που είμαι ΚΑΤΑ,πως μπορείτε να λέτε με βεβαιότητα οτι θα κάνω κάτι στο οποίο είμαι ΚΑΤΑ,εκτός αν είμαι διχασμένη προσωπικότητα?? Κανείς δεν μπορεί να με χαρακτηρίσει τάδε ή δείνα καθηγήτρια,χωρίς να ξέρει ποιές ήταν οι επιδόσεις μου στο σχολείο,ποιές στο πανεπιστήμιο και πόσο μανιακή είμαι με την λογοτεχνία,που είναι ο υπ'αριθμόν ένα λόγος που σπουδάζω σ'αυτή τη σχολή. . .
Αν όλα αυτά τα λέγατε προφορικά,θα απαιτούσα τουλάχιστον μια συγνώμμη για την διαστρέβλωση των λεγομένων και των πιστεύω μου. Εφ'όσον όμως δεν μπορώ να ξεκαθαρίσω τη θέση μου γιατί γράφω άσπρο και το μεταφράζετε σε μαύρο,μου εκχωρείτε το δικαίωμα να γίνω κι εγώ αντικανονική και αυθαίρετη και υπερβολική και πορωμένη στις απαντήσεις μου.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Άποψή μου είναι κατηγορηματικά η άρση της μονιμότητας,ωστε να κάνει ο κάθε κρατικός υπάλληλος σωστά τη δουλειά του,οι αυστηρές ποινές σε οποιονδήποτε ξεφεύγει από τις αρμοδιότητες του,και εκμεταλλεύται την όποια θέση του.. Και κυρίως πιστεύω στην αγωνιστικότητα του κάθε ατόμου,στην οποία αντιτίθεται ο διορισμός, οπότε η ιδιωτικοποίηση θα έδινε πολλά κίνητρα στους υποψήφιους ωστε να μην επαναπαύονται στο μη πλασματικό πτυχίο με 5.
Θα σου πω ενα παραδειγμα για του πως η αρση της μονιμοποιησης μπορει να εχει τα αντιθετα αποτελεσματα απο αυτα που πιστευεις..
Φιλος μου μπηκε με ενα χρονο συμβαση στην ΕΥΑΘ (εταιρια υδρευσεως και αποχετευσεως Θεσσαλονικης)..Το τι τον βαζανε να υπογραφει δεν λεγεται..Εαν ηταν μονιμος θα μπορουσε να αρνηθει να υπογραψει βρωμιες και κανεις δεν θα μπορουσε να του πει τιποτα..Οταν ομως πηγε να αρνηθει του ειπανε με λιγα λογια οτι αν δεν υπαγραψει δευτερη συμβαση δεν θα του γινει με τιποτα..

Σιγουρα ο δημοσιος τομεας δεν λειτουργει οπως θα επρεπε να λειτουργει..

Σιγουρα ομως και ο ιδιωτικος τομεας δεν ειναι ο παραδεισος που αυτος που αξιζει θα ανταμειφθει..

Εγω βλεπω οτι οι μισθοι (μιλαω για τους νεους) και στο μεν και στο δε ειναι απαραδεκτοι..Και αντι να προσπαθησουμε να βρουμε τροπους να παρουν οι ιδιωτικοι υπαλληλοι καποια βασικα εργασιακα δικαιωματα που εχουν οι του δημοσιου, και απο την αλλη να κανουμε το δημοσιο να δουλεψει πιο αξιοκρατικα καθομαστε και μαλωνουμε ποιο ειναι καλυτερο..

Και σε ρωταω ξανα..Ποιανου ευθυνη ειναι ολα αυτα??
Για μενα ειναι βασικα του κρατους..
Για το μεν δημοσιο τομεα φταει το κρατος (οταν λεω κρατος εννοω τις κυβερνησεις) γιατι το στελεχωνουν πολλες φορες αναξιοκρατικα και δεν το ελεγχουν..Επισης δεν κανουν κατι για τους μισθους..
Για το δε ιδιωτικο τομεα παλι φταει το κρατος που αφηνει τις διαφορες επιχειρησεις να δρουνε ανεξελεγκτα και δεν προφυλασει τα δικαιωματα των εργαζομενων..

Γιατι στα λεω αυτα?Γιατι καποιες σελιδες πισω ειπες οτι το κρατος δεν εχει καμια ευθυνη και το τι θα γινει ο καθενας στη ζωη του ειναι δικια του ευθυνη..

Και ναι δεν ζηταω απο το κρατος να καθομαι και να με πληρωνει..Ζηταω να τελιωνω μια σχολη και να εχω ευκαιρια να βρω μια δουλεια..Και οταν βρω αυτη τη δουλεια να μην ειναι 6ημερο και 11ωρο με 800 ευρω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Θα σου πω ενα παραδειγμα για του πως η αρση της μονιμοποιησης μπορει να εχει τα αντιθετα αποτελεσματα απο αυτα που πιστευεις..
Φιλος μου μπηκε με ενα χρονο συμβαση στην ΕΥΑΘ (εταιρια υδρευσεως και αποχετευσεως Θεσσαλονικης)..Το τι τον βαζανε να υπογραφει δεν λεγεται..Εαν ηταν μονιμος θα μπορουσε να αρνηθει να υπογραψει βρωμιες και κανεις δεν θα μπορουσε να του πει τιποτα..Οταν ομως πηγε να αρνηθει του ειπανε με λιγα λογια οτι αν δεν υπαγραψει δευτερη συμβαση δεν θα του γινει με τιποτα..

Σιγουρα ο δημοσιος τομεας δεν λειτουργει οπως θα επρεπε να λειτουργει..

Σιγουρα ομως και ο ιδιωτικος τομεας δεν ειναι ο παραδεισος που αυτος που αξιζει θα ανταμειφθει..

Εγω βλεπω οτι οι μισθοι (μιλαω για τους νεους) και στο μεν και στο δε ειναι απαραδεκτοι..Και αντι να προσπαθησουμε να βρουμε τροπους να παρουν οι ιδιωτικοι υπαλληλοι καποια βασικα εργασιακα δικαιωματα που εχουν οι του δημοσιου, και απο την αλλη να κανουμε το δημοσιο να δουλεψει πιο αξιοκρατικα καθομαστε και μαλωνουμε ποιο ειναι καλυτερο..

Και σε ρωταω ξανα..Ποιανου ευθυνη ειναι ολα αυτα??
Για μενα ειναι βασικα του κρατους..
Για το μεν δημοσιο τομεα φταει το κρατος (οταν λεω κρατος εννοω τις κυβερνησεις) γιατι το στελεχωνουν πολλες φορες αναξιοκρατικα και δεν το ελεγχουν..Επισης δεν κανουν κατι για τους μισθους..
Για το δε ιδιωτικο τομεα παλι φταει το κρατος που αφηνει τις διαφορες επιχειρησεις να δρουνε ανεξελεγκτα και δεν προφυλασει τα δικαιωματα των εργαζομενων..

Γιατι στα λεω αυτα?Γιατι καποιες σελιδες πισω ειπες οτι το κρατος δεν εχει καμια ευθυνη και το τι θα γινει ο καθενας στη ζωη του ειναι δικια του ευθυνη..

Και ναι δεν ζηταω απο το κρατος να καθομαι και να με πληρωνει..Ζηταω να τελιωνω μια σχολη και να εχω ευκαιρια να βρω μια δουλεια..Και οταν βρω αυτη τη δουλεια να μην ειναι 6ημερο και 11ωρο με 800 ευρω..

Κανείς δεν είπε οτι ο ιδιωτικός τομέας είναι παραδεισος. Το κράτος είναι ο καλύτερος εργοδότης από πολλές απόψεις,και απο άποψη αμοιβής,και από άποψη απαιτήσεων στην άσκηση της εργασίας-με τα γνωστά αποτελέσματα..
Όσο για τους μισθούς παντού είναι χαμηλοί,αν και στον ιδιωτικό πιάνουν πάτο. Η λύση δεν είναι βέβαια, να στραφούν όλοι στο δημόσιο όπου όλα είναι τέλεια,η λύση είναι οι διεκδικήσεις. Αν υπάρχουν άτομα που δέχονται να εργαστούν με 500 ευρώ,τόσα ακριβώς θα τους δίνει ο εργοδότης. Υπάρχει,νομίζω-το λέω με επιφύλαξη- νόμος για κατώτατο μισθό,γιατί δεν διαμαρτύρεται κανείς όταν παίρνει κάτω από αυτό το όριο? Επίσης,όχι οτι αυτό δικαιολογεί κάποιον,αλλά όταν έχεις μια μικρή ιδιωτική επιχείρηση και δίνεις πάνω απο 1000 σε κάθε εργαζόμενο,τι κέρδος θα σου μείνει τελικά?
Αν,όλα λειτουργούσαν ρολόι απο πλευράς των εργαζομένων,δεν θα είχαμε καν διλλήματα μεταξύ ιδιωτικού και δημοσίου.
Προτείνω όλα να γίνουν ιδιωτικά,και να δοθούν μάχες και πιέσεις στα κόμματα για την βελτίωση του ιδιωτικού. Για το δημόσιο,δεν το συζητώ καν,όσο ο έλληνας έχει την λογική που έχει, το δημόσιο θα είναι τροχοπέδη για την βελτίωση της κρατικής μηχανής.
Οι μισθοί στο ιδιωτικό είναι ξεφτίλα σε σχέση με το δημόσιο,μη λέμε ότι θέλουμε. Μια χαρά πληρώνονται οι εργαζόμενοι του κράτους,έχουν και τα επιδόματα τους,και παροχές κάθε μήνα σε είδος,και τις άδειές τους,τις διακοπές τους,και το κεφάλι τους ύσηχο εν ώρα 'εργασίας'.
Και γιατί παρακαλώ ο εργαζόμενος του κράτους να τα απολαμβάνει όλα αυτά,ενώ οι υπόλοιποι τραβάνε λούκι στο ιδιωτικό? Ίδια αξία έχουν,όλοι οι εργαζόμενοι. Όσο περισσότεροι είναι οι υπάλληλοι του ιδιωτικού,τόσο μεγαλύτερη η επιρροή τους,και οι πιθανότητες για μέτρα από τους ιθύνοντες του κράτους κατά των αδικιών στην εργασία. Διαφωνώ με αυτό τον διχασμό.
Ή όλοι στο δημόσιο,ή όλοι στο ιδιωτικό. Αν,και στις δύο περιπτώσεις τα αποτελέσματα θα ήταν τραγικά. Στο δημόσιο φταίει ο εργαζόμενος,στο ιδιωτικό ο εργοδότης.
Με την μικρή διαφορά οτι στο ιδιωτικό παράγεται έργο,κι αν βελτιωθούν οι συνθήκες στο ιδιωτικό η χώρα θα κάνει το μεγάλο άλμα. Ενώ όσο βελτιώνονται οι συνθήκες εργασίας στο δημόσιο τόσο ενισχύεται η τεμπελιά. Λογικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.

Προτείνω όλα να γίνουν ιδιωτικά,και να δοθούν μάχες και πιέσεις στα κόμματα για την βελτίωση του ιδιωτικού
. Για το δημόσιο,δεν το συζητώ καν,όσο ο έλληνας έχει την λογική που έχει, το δημόσιο θα είναι τροχοπέδη για την βελτίωση της κρατικής μηχανής.
Οι μισθοί στο ιδιωτικό είναι ξεφτίλα σε σχέση με το δημόσιο,μη λέμε ότι θέλουμε. Μια χαρά πληρώνονται οι εργαζόμενοι του κράτους,έχουν και τα επιδόματα τους,και παροχές κάθε μήνα σε είδος,και τις άδειές τους,τις διακοπές τους,και το κεφάλι τους ύσηχο εν ώρα 'εργασίας'.
Και γιατί παρακαλώ ο εργαζόμενος του κράτους να τα απολαμβάνει όλα αυτά,ενώ οι υπόλοιποι τραβάνε λούκι στο ιδιωτικό? Ίδια αξία έχουν,όλοι οι εργαζόμενοι. Όσο περισσότεροι είναι οι υπάλληλοι του ιδιωτικού,τόσο μεγαλύτερη η επιρροή τους,και οι πιθανότητες για μέτρα από τους ιθύνοντες του κράτους κατά των αδικιών στην εργασία. Διαφωνώ με αυτό τον διχασμό.
Ή όλοι στο δημόσιο,ή όλοι στο ιδιωτικό. Αν,και στις δύο περιπτώσεις τα αποτελέσματα θα ήταν τραγικά. Στο δημόσιο φταίει ο εργαζόμενος,στο ιδιωτικό ο εργοδότης.
Με την μικρή διαφορά οτι στο ιδιωτικό παράγεται έργο,κι αν βελτιωθούν οι συνθήκες στο ιδιωτικό η χώρα θα κάνει το μεγάλο άλμα. Ενώ όσο βελτιώνονται οι συνθήκες εργασίας στο δημόσιο τόσο ενισχύεται η τεμπελιά. Λογικό.

Γιατί να γίνουν όλα ιδιωτικά; Για να μπορούν οι ιδιώτες με το συσσωρευμένο κεφάλαιο να βάζουν αυτοί τους όρους του παιχνιδιού; Σκέψου μόνο τί γίνεται με τις τράπεζες εδώ στην Ελλάδα. Έχουν τόσο χρήμα που μπορούν ακόμα και την κυβέρνηση να ρίξουν! Επίσης, αν γίνονταν όλα ιδιωτικά, οι πολίτες με οικονομικά προβλήματα τί στην ευχή θα έκαναν; Πού θα απευθύνονταν;
Συμφωνώ ότι αν μια ιδιωτική επιχείρηση αναλάμβανε την ηλεκτροδότηση και την ύδρευση μιας πόλης (ή χώρας) π.χ. δεν θα έχανε ποτέ χρήματα σε λογαριασμούς.Αλλά ποιος μας εγγυάται ότι θα πληρώναμε λιγότερα;

Και πάλι μου φαίνεται ότι επειδή αρνούμαστε (ή βαριόμαστε) να παλέψουμε για κάτι δυσλειτουργικό, κατευθυνόμαστε προς την κατάργησή του. Πού το κακό; Είναι δυσλειτουργικό εξαιτίας όλων μας και αποποιούμαστε των ευθυνών μας. Σωστά εργαλεία σε λάθος χέρια.Επίσης, λανθασμένα πιστεύεις ότι στον ιδιωτικό τομέα προσλαμβάνεται μόνο η αφρόκρεμα! Προσλαμβάνεται όποιος μπορεί να συμβιβαστεί με χαμηλό μισθό, πιέσεις από τα αφεντικά και πολλούς άλλους περιορισμούς. Στο δημόσιο, όντως αν δεν υπήρχε μονιμότητα (και αν λειτουργούσαν σωστά οι άνθρωποι που ελέγχουν την απόδοση των εργαζομένων) δεν πιστεύω να τεμπέλιαζε κανείς. (Αλλά όντως έχεις δίκιο ότι χωρίς τον φόβο της απόλυσης και έναν επόπτη πάνω απ το κεφάλι τους, μερικοί δεν εργάζονται και δεν αποδίδουν όσο θα μπορούσαν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Σε επίπεδο σπουδών ωστόσο,ο αγροτικός κλάδος είναι ουσιαστικά περιττή πολυτέλεια, οι αγρότες ξέρουν πολύ καλά τη δουλειά τους,οι σπουδές για έναν αγρότη είναι πεταμένα χρόνια-πεταμένα λεφτά. Δηλαδή τί? Είναι καλύτερο το λάδι του μορφωμένου αγρότη απ'το λάδι που παράγουν επί αιώνες οι αγρότες εμπειρικά? Οι νέες τεχνικές (λιπάσματα,μέθοδοι καλλιέργειας) είναι ούτως ή άλλως γνωστές,πρός τί οι σπουδές?
Κατ'αρχήν μιλάω για τεχνικές σπουδές που θα σε βοηθήσουν να προσαρμόζεσαι στις αλλαγές της επιστήμης. Γιατί υπάρχει η γεωπονία ως επιστήμη και χίλια πράγματα αλλάζουν στον αγροτικό τομέα. Εμείς δεν το πήραμε είδηση γιατί τον αντιμετωπίζουμε όπως τον αντιμετωπίζουμε. Κι ύστερα ανακαλύπτουμε ότι οι συμβουλές στους αγρότες δίνονται από τον "φαρμακά" της περιοχής τους που προμοτάρει εταιρείες και εκείνοι, αμόρφωτοι, τα καταπίνουν αμάσητα και πεθαίνουν από καρκίνο λόγω των ψεκασμών.
Υπάρχουν ιδιωτικές σχολές για αγρότες,ωστόσο τα πανεπιστήμια δεν προορίζονται για τέχνες αλλά για επιστήμες,για οτιδήποτε έχει να κάνει με πνευματική ή καλλιτεχνική παραγωγή και τις υπηρεσίες.
Γιατί ο ζωγράφος ζωγραφίζει καλύτερα αν σπουδάσει?
Στα φροντιστήρια άλλωστε, οι καθηγητές που προσλαμβάνονται είναι καθηγητές με πτυχίο του 9 και του 10/10. Αυτό δεν είναι το ζητούμενο? Η ποιοτική παιδεία? Μήπως προτιμάτε καθηγητές με πτυχίο του 5 να διδάσκουν τα παιδιά σας? Γιατί οι μισοί του δημοσίου τέτοιοι είναι! Τους διορθώνουν οι μαθητές τους. Ή μήπως όχι?
Τελικά πρέπει να έχουμε πάρα πολλά δεκάρια και εννιάρια μια κι έχουμε τόσα φροντηστήρια!
Αλλά,ναι,σας έχω την απάντηση, τα σχολεία πρέπει να παραμείνουν δημόσια,γιατί πώς θα βρούν δουλειά,και μάλιστα μόνιμη, όλοι αυτοί οι τεμπέληδες (δεν μιλάω για κάποιον συγκεκριμένα), που πήραν πτυχίο με 5?
... Στο δημόσιο αν έχεις μέσον όσο μπάζο κι αν είσαι διορίζεσαι. Στον ιδιωτικό τομέα,αν δεν κάνεις, σε πετάνε με τις κλωτσιές.
Ποιοί είναι συνήθως του 5 και ποιοί του 9,το αφηνω στην κρίση σας.
Κατ'αρχήν ο βαθμός πτυχίου ελάχιστα λέει για την ικανότητα ενός καθηγητή να διδάξει γυμνασιοπαιδα ή λυκειόπαιδα κάτι που είναι απαραίτητη προϋπόθεση για να γίνεις καθηγητής. Το πρώτο που χρειάζεται είναι να μπορείς να συννενοηθείς μαζί τους - που είναι πρώτα θέμα παιδαγωγικό... πέρασε η εποχή που τα παιδιά ήσυχα ακούγανε τον καθηγητή τους οπότε κάτι πιάνανε. Αν εσύ είσαι ο γ@μ@ω στην φιλολογία αλλά δεν μπορείς να κεντρίσεις το ενδιαφερον μιάς τάξης από τα παιδιά που διαβάζουνε ποίηση έως τα παιδιά που διαβάζουν την "πίστα" δεν είσαι καθηγητής σχολείου. Επίσης δεν έχεις δικαίωμα να απομονώσεις μαθητές και να δουλεύεις μόνο με αυτούς (αν και πολλοί το κάνουν για ευκολία τους) γιατί το σχολείο υποχρεούται να διδάξει τους πάντες όσο καλύτερα μπορεί και ένα εκπαιδευτικό σύστημα που δεν προσπαθεί να αναφέρεται και στους διαφορετικούς δεν πρέπει να έχει την τιμή να λέγεται εκπαιδευτικό σύστημα.
Ο καθηγητής φροντιστηρίου είναι άλλη δουλειά, έχει μαθητές που θέλουν να σπουδάσουν το συγκεκριμένο αντικείμενο, ενδιαφέρονται, και το μόνο διαφορετικό μεταξύ τους είναι το επίπεδο αντίληψης και οι οργανωτικές τους ικανότητες. Πολλά φροντιστήρια λύνουν και αυτή την διαφορά δημιουργώντας τμήματα κανονικά και τμήματα υψηλόβαθμων. Άρα τελείως διαφορετική προσέγγιση.
Πρόβλημα: Ορισμένα κομματόσκυλα παίρνουν 10άρια χωρίς να τα αξίζουν.
Λύση #1: Να μην μετράει ο βαθμός πτυχίου.
Λύση #2: Να υπάρχει έλεγχος.

Μόνο εμένα μου φαίνεται παράλογο να διαλέγει κάποιος τη λύση #1? :worry:
Γιατί δεν είναι καλύτερη λύση αυτή και για την αποδοση των καθηγητών στα σχολεία?
Τώρα,για το ΑΣΕΠ,είναι δίκοπο μαχαίρι η όλη υπόθεση. Δεν ξέρω για τους μαθηματικούς και τους φυσικούς,αλλά τουλάχιστον για τους φιλολόγους,αρκεί να μάθεις καλά την παπαγαλία για να περάσεις ΑΣΕΠ. Έτσι έχουμε το πανέμορφο αποτέλεσμα του φιλολόγου που έχει περάσει ΑΣΕΠ ''με το σπαθί του'', αλλά διδάσκει με την βοήθεια σημειώσεων και μπορεί να είναι ικανοποιητικός στην παράδοση ιστορίας ή λογοτεχνίας που είναι λίγο φλού μαθήματα,αλλά απο γραμματική πάσχει ελαφρώς και σου απαντά στην απορία σου την άλλη μέρα (καθημερινό φαινόμενο,ρώτα όσους μαθητές βρείς να σου το πουν),αφού το ψάξει στη γραμματική... Εδώ περνάνε στις πανελλήνιες μέσω παπαγαλίας, αυτό δε μου λέει κάτι.. Επίσης παίρνουν και ένα κάποιο μπόνους οι υποψήφιοι ΑΣΕΠ,για αξιοκρατικούς λόγους του τύπου,έχουν παντρευτεί ή έχουν παιδί.
Ενώ στο πανεπιστήμιο δεν υπάρχουν 10 ή 9 με παπαγαλία στην φιλοσοφική?
Ζήτα λοιπόν να γίνουν όλες οι εξετάσεις επί το κριτικότερον και με πολλούς εξεταστές, μην ζητάς την κατάργηση της δημόσιας παιδείας. Εδώ δασκάλα στο δημοτικό άκουσα να λέει στα παιδιά να μαθαίνουν παπαγαλία γιατί έτσι τα θέλουν στο γυμνάσιο/λύκειο γιατί μετά έτσι τα θέλουν στις πανελλήνιες!!!!! Να προσπαθείς να φτιάξεις παπαγάλους από τα 12... αυτό δεν είναι πρόβλημα της εικόνας για την παιδεία ενός κράτους?

Όπως και να χει,στον ιδιωτικό τομέα,εύκολα ξηλώνεται ο καθηγητής που για χ ψ λόγους είναι ανίκανος,γιατί μια ιδιωτική επιχείρηση δεν έχει περιθώρια να διορίσει χαριστικά κάποιον. Αν όχι με βάση το βαθμό,με κάθε άλλο τρόπο θα ελεγχθεί όποιος 'κάνει'.
Στην περίπτωση δημοσίου δεν γίνεται κανείς έλεγχος πρίν ή μετά την πρόσληψη. Ή υπάρχει τόση διαφθορά που γίνεται στα λόγια,αλλά στην πράξη δεν γίνεται απομάκρυνση.
Η μεγάλη διαφορά είναι αυτή,τελικά. Ο διευθυντής του ιδιωτικού κοιτάζει το συμφερον της επιχείρησης,ενώ στο δημόσιο, το συμφέρον όποιου θέλει να διοριστεί υπερισχύει.
Ποιό είναι το συμπέρασμα?
Τα ιδιωτικά είναι επιχειρήσεις... γι'αυτό και ανάλογα με το επίπεδο του σχολείου το λόγο έχει πολλές φορές ο πελάτης. Υπάρχουν ιδιωτικά που αν πληρώσεις όχι απλώς δεν θα διωχθεί ποτέ το παιδί σου αλλά και άλλα να συμβούν (πχ μαχαιρώματα) τίποτε δεν θα βγει προς τα έξω. Υπάρχουν ιδιωτικά που είναι για τα παιδιά που κανένα δημόσιο πια δεν τα παίρνει. Και ρώτα ένα παιδί που το σόλο στην χορωδία ή τη θέση του παραστάτη του τα έφαγε το καλύτερο πορτοφόλι. Και ρώτα κι έναν δάσκαλο που αναγκάστηκε από τον διευθυντή του να κάνει μια τέτοια αδικία. Γιατί ξέρω ανθρώπους που φύγανε σούμπιτοι επειδή δεν δέχτηκαν κάτι τέτοιο. Κι άλλους που μείνανε γιατί είχαν ανάγκη την δουλειά αλλά καταρρακώθηκαν ηθικά.
...Προτείνω όλα να γίνουν ιδιωτικά,και να δοθούν μάχες και πιέσεις στα κόμματα για την βελτίωση του ιδιωτικού. Για το δημόσιο,δεν το συζητώ καν,όσο ο έλληνας έχει την λογική που έχει, το δημόσιο θα είναι τροχοπέδη για την βελτίωση της κρατικής μηχανής.
΄Εχεις παρατηρήσει κάποια ιδιαίτερη ικανότητα του κράτους στον έλεγχο? Ανεξέλεκτος ιδιωτικός τομέας είναι ότι χειρότερο μπορεί να σου τύχει και όχι μόνο από την άποψη των εργασιακών δικαιωμάτων.
...Οι μισθοί στο ιδιωτικό είναι ξεφτίλα σε σχέση με το δημόσιο,μη λέμε ότι θέλουμε. Μια χαρά πληρώνονται οι εργαζόμενοι του κράτους,έχουν και τα επιδόματα τους,και παροχές κάθε μήνα σε είδος,και τις άδειές τους,τις διακοπές τους,και το κεφάλι τους ύσηχο εν ώρα 'εργασίας'..

Αυτό ισχύει μόνο για όσους είναι χαμηλά στην εργασιακή αλυσίδα. Από το μέσο επίπεδο και πάνω αυτό που λές δεν παίζει.
Και γιατί παρακαλώ ο εργαζόμενος του κράτους να τα απολαμβάνει όλα αυτά,ενώ οι υπόλοιποι τραβάνε λούκι στο ιδιωτικό? Ίδια αξία έχουν,όλοι οι εργαζόμενοι. Όσο περισσότεροι είναι οι υπάλληλοι του ιδιωτικού,τόσο μεγαλύτερη η επιρροή τους,και οι πιθανότητες για μέτρα από τους ιθύνοντες του κράτους κατά των αδικιών στην εργασία. Διαφωνώ με αυτό τον διχασμό...

Αν κατάλαβα καλά θες ενδυνάμωση του ιδιωτικού τομέα διότι μέσω της αύξησης του κόσμου θα μπορεί να διεκδικήσει δικαιώματα. Μάλλον δεν έχεις εικόνα για το "ο θάνατος σου η ζωή μου" που επικρατεί στις ιδιωτικές επιχειρήσεις. Ένας άνθρωπος που νοιώθει τον εαυτό του στέλεχος δεν διακινδυνεύει την απαίτηση δικαιωμάτων για όλους, διεκδικεί συνθήκες για πάρτη του. Μην σκέφτεσαι μόνο τα σχολεία που η λογική είναι ένας ιδιοκτήτης ένα στέλεχος (διευθυντής) κι όλοι οι άλλοι πλέμπα. Δεν είναι το σύνηθες. Και αν δεν βελτιώνονται οι συνθήκες στους καθηγητές ιδιωτικών που έχουν παρόμοια προβλήματα όλοι πως να βελτιωθούν σε επιχειρήσεις που ο καταμερισμός εργασίας είναι πολλαπλός με διαφορετικά προβλήματα σε κάθε κλάδο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top