Φιλίες μέσω net.. άγνωστοι μεταξύ αγνώστων

Πιστεύετε οτι μπορεί να υπάρξει φιλία μέσω των internet forums;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 112)
  • Φυσικά, αυτό που μετράει σε ένα φίλο είναι η ψυχή του

    Ψήφοι: 34 30.4%
  • Μόνο αν μιλάμε [b]και[/b] προσωπικά (μέσω instant messenger, pms κτλ)

    Ψήφοι: 35 31.3%
  • Μόνο αν έχουμε γνωριστεί [b]και[/b] από κοντά, έστω μια φορά

    Ψήφοι: 16 14.3%
  • Όχι, εκτός αν γίνουμε φίλοι κανονικά, αφότου γνωριστούμε από κοντά

    Ψήφοι: 19 17.0%
  • Όχι, ακόμα κι αν γνωριστούμε από κοντά

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι, και επιπλέον δεν γνωρίζω ποτέ άτομα από το διαδίκτυο από κοντά

    Ψήφοι: 2 1.8%
  • Όχι, δεν αφήνω τον εαυτό μου να παρασυρθεί συναισθηματικά από ένα απορόσωπο κουτί

    Ψήφοι: 2 1.8%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 4 3.6%

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Ναι. Υπάρχουν άνθρωποι που είτε λόγω αρρώστιας είτε λόγω άλλων θεμάτων δεν μπορούν να βγουν έξω. Ξέρω ας πούμε μια κυρία η οποία συμμετέχει σε κάποιο φόρουμ που συζητάνε για θέματα που τους ενδιαφέρουν και μιλάνε και προσωπικά ο ένας με τον άλλον. Αυτή η κυρία έχει κάποια προσωπικά θέματα που δεν της επιτρέπουν να βγει έξω και να γνωρίσει κόσμο. Εγώ το χαίρομαι γιατί από το να ήταν σπίτι και να μαράζωνε και να την έπαιρναν από κάτω τα προβλήματα, έχει κάπου να ξεδώσει.
Αλλά και αν είναι η αφορμή το ίντερνετ να γνωριστεί κόσμος irl πάλι είναι τέλειο κατά την άποψή μου.

himela Πιστευω πως πρεπει να γίνει ενα μιτινκ για τα ενεργα μέλη της περιόδου 2009-2011 .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
himela Πιστευω πως πρεπει να γίνει ενα μιτινκ για τα ενεργα μέλη της περιόδου 2009-2011 .

Σάμπως είμαστε και πολλοί; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
himela Πιστευω πως πρεπει να γίνει ενα μιτινκ για τα ενεργα μέλη της περιόδου 2009-2011 .

:loltooth::loltooth::loltooth::loltooth: εγώ δε θα΄ρθω. ποτέ δε μ'αρεσαν τα μιτινγκσ:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
:loltooth::loltooth::loltooth::loltooth: εγώ δε θα΄ρθω. ποτέ δε μ'αρεσαν τα μιτινγκσ:(

Ούτε και μένα μού άρεσαν αλλά την πρώτη φορά που πήγα γνώρισα τον άντρα μου οπότε δεν μού κακόπεσε. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ούτε και μένα μού άρεσαν αλλά την πρώτη φορά που πήγα γνώρισα τον άντρα μου οπότε δεν μού κακόπεσε. :whistle:

Awwwwwww τι γλυκόοο :cry_x:<3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
πω ρε ψησου! θα πεσει το θαψιμο του αιωνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
πω ρε ψησου! θα πεσει το θαψιμο του αιωνα

το θάψιμο πέφτει και χωρίς το μίτινγκ:rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Έχω κάνει φιλίες μέσω διαδικτυου αλλά όπως και στην πραγματική ζωή έτσι και στο νετ υπάρχουν οι κλασικές φυσιογνωμίες.
Αυτός που θα στο παίξει φίλος αλλά σε ψαρεύει και μετά κουτσομπολεύει και λέει τα μυστικά σου, αυτός που θα στο παίξει φίλος αλλά στην πέφτει διακριτικά, αυτή που θέλει συνέχεια να την ακούς κ να τη συμβουλεύεις κ όταν έχεις εσυ ένα πρόβλημα σου λέει ένα « Ελα όλα καλά θ πάνε» και γυρνάει πάλι τη συζήτηση στα προβλήματα της.τωρα που το σκέφτομαι μαλλον κάτι λάθος κάνω εγώ η ο κόσμος είναι ένας βούρκος με καλά κρυμμένα διαμαντια:/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Zilda μου μη χαλιεσαι. Όπως εύστοχα λες υπάρχουν και διαμάντια. Έχε τα μάτια σου και το μυαλό σου ανοιχτά και θα τα βρεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Έχω κάνει φιλίες μέσω διαδικτυου αλλά όπως και στην πραγματική ζωή έτσι και στο νετ υπάρχουν οι κλασικές φυσιογνωμίες.
Αυτός που θα στο παίξει φίλος αλλά σε ψαρεύει και μετά κουτσομπολεύει και λέει τα μυστικά σου, αυτός που θα στο παίξει φίλος αλλά στην πέφτει διακριτικά, αυτή που θέλει συνέχεια να την ακούς κ να τη συμβουλεύεις κ όταν έχεις εσυ ένα πρόβλημα σου λέει ένα « Ελα όλα καλά θ πάνε» και γυρνάει πάλι τη συζήτηση στα προβλήματα της.τωρα που το σκέφτομαι μαλλον κάτι λάθος κάνω εγώ η ο κόσμος είναι ένας βούρκος με καλά κρυμμένα διαμαντια:/::/:

Είχα και εγώ κάποιες τέτοιες περιπτώσεις. Αυτος που κουτσομπολευε δεν ηταν κακο παιδι αλλα ειχε αυτο το μειονέκτημα. Οποτε μετα απο 2-3 φορές που το εξακρίβωσα πλέον δεν του έλεγα μυστικά μου που ήξερα οτι θα πει σε άλλους. Του έλεγα μονο οτι ήθελα να γινει γνωστο!!! Στο ευρύτερο κοινο! Και ειμαστε κανονικα φιλοι μέχρι και σήμερα.

Μια άλλη φιλη μου έκανε αυτο που λες δηλαδη οταν ήθελε να σου πει κάτι για event της μπάντας της ερχοταν και σε ζαλιζε κάνε λαϊκ έλα αποψε εκει κτλπ. Μια μέρα της λέω δεν κάνω τιποτα! Μπαινεις δεν λές ενα γεια δεν ρωτας τι κανω κτλπ έτσι κάνουν οι φιλοι;;;; κουκουρουκου.

Κοιταξε να δεις το συμπερασμα στο οποιο έχω καταληξει ειναι οτι δυσκολα θα ανοιχτεις πολύ σε κάποιον φιλο και θα μεινετε χρονια φιλοι. Οι περισσοτεροι φιλοι αν έχεις προσέξει ειναι σε παιρνω πάμε για ενα καφε κάποιες φορές μεσα στο μηνα και ως εκει. Σε λιγους ανοιγεσαι και σε αυτους που έχεις ανοιχτει στο τέλος οι μισοι θα μεινουν.

Το καλυτερο ειναι να έχεις 1-2 φιλους που θα έχεις ανοιχτει περισσοτερο και ολους τους υπολοιπους απλά παρέα και ως εκει.

Μερικές φορές οι άνθρωποι τα σκεφτομαστε περιεργα. Εδω ειχα φιλο που μια φορά ειχα μια παρέα απο 4 κοπέλες να βγω και λέω θα πω και σε αυτον τι να πάω να κανω μονος μου. Ειπα και σε εναν αλλον οποτε ειμασταν 3 και οι άλλες 4. Και ο ένας εκανε κονέ με την μια. Και μετα οταν τον ρωτουσες τι παιχτηκε απεφευγε να σου πει!!! Ελεος ρε φιλε σε μενα αποφευγεις που σε έφερα σε επαφή;;; κάπου εκει καταλαβαινεις οτι υπάρχουν κοκκινες γραμμές ακομα και σε κάποιον που κάνετε ακομα και καθημερινη παρέα και πάτε για τσιπουράκια.

Υπάρχουν ορια. Και καμια φορά οσο περισσοτερα δωρα και χάρες κανεις σε φιλους τοσο μεγαλυτερη η αχαριστια. Να ξέρεις δεν ειναι δικο σου το προβλημα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ούτε και μένα μού άρεσαν αλλά την πρώτη φορά που πήγα γνώρισα τον άντρα μου οπότε δεν μού κακόπεσε. :whistle:

Στο επόμενο meeting μαζευτείτε σε προπατζίδικο να παίξετε κανα κίνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
Σωστό κι αυτό. Κι όχι μόνο ποιός είναι (γιατί μπορεί να είναι αυτός/η που λέει) αλλά και τι επιδιώκει..
Παρόλ'αυτά προσωπικά λέω ναι στις διαδικτυακές γνωριμίες, είναι ο σύχρονος τρόπος και, όπως όλες οι άλλες, χρειάζεται πολλή προσοχή και λίγη επιφυλακτικότητα.

λίγη επιφύλαξη; Λίγη;;;;;;;;;; (κατά τα λοιπά + όσα)
(εκτός κι αν: Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.)


Σϊγουρα υπάρχει και πιστεύω πως είναι και πιο αληθινή μερικές φορές από τα άτομα που είναι κοντά σου, δεν έχουν λόγο για να σε "βλάψουν" ή να σε προσώσουν όπως οι φίλοι που έχεις και είναι δίπλα σου!Ολα μπορούν να συμβούν είτε είναι κοντά σου, είτε χιλίοτερα μακριά και τους βλέπεις μια φορά το μήνα και αν. Αλλά βέβαια ποτέ δεν ξέρεις.. Νομίζω πως όλοι λίγο πολύ έχουν κάποιον ιντερνετιακό φίλο, δεν είναι κάτι το ακατόρθωτο,ούτε και δύσκολο. :hehe:

ίσως οι κοντινοί μας φίλοι δεν μας εκτιμούν τόσο επειδή ξέρουν καλύτερα τι καθικάκια είμαστε :P

Διαδικτυακή φιλία δυστυχώς ή ευτυχώς δεν μου έχει τύχει μέχρι στιγμής. Θα το επιδιώξω όμως :)
Για να κερδίσεις το λαχείο, πρέπει να αγοράσεις λαχνό πρώτα ;)
Σωστός! Κρίμα που λείπεις

Να σου πω μια ιστορία...

Πριν χρόνια, ακόμα στο γυμνάσιο ήμουν, είχα γνωρίσει ένα παιδί σε ένα πολεμικό παιχνίδι στο PC (CoD4 για τους περίεργους :D ). Αυτός ζούσε μόνιμα στην Γερμανία μαζί με την οικογένειά του και έτυχε το χωριό του να είναι κοντά στην πόλη μου. Αυτός ερχόταν κάθε καλοκαίρι εδώ (μιλούσε κανονικά ελληνικά, άσχετα εάν έζησε περισσότερο στην Γερμανία).

Ένα καλοκαίρι λοιπόν, μετά από δύο χρόνια επικοινωνίας μέσω skype, facebook κλπ. πήγα να τον συναντήσω στο χωριό του. Βρεθήκαμε, μιλήσαμε, παίξαμε, φάγαμε σουβλάκια, και περάσαμε μια χαρά :D

Οπότε ναι, μπορείς να κάνεις φιλίες μέσα διαδικτύου :D
Θα το επιχειρήσω :)
Ποιά να ήταν η κατάληξη άραγες... Ελπίζουμε πως όχι μόνο η σουβλακοφαγία
Για μένα δεν έχει τόση σημασία το μέσο, αλλά ο άνθρωπος. Τουτέστιν, η διαδικτυακή φιλία δεν διαφέρει σε τίποτα από τις "παραδοσιακές"φιλίες:
Με τις αγάπες και, ενίοτε, με τις απογοητεύσεις της.

Για μένα δεν έχει τόση σημασία το μέσο, αλλά ο άνθρωπος. Τουτέστιν, η διαδικτυακή φιλία δεν διαφέρει σε τίποτα από τις "παραδοσιακές"φιλίες:
Με τις αγάπες και, ενίοτε, με τις απογοητεύσεις της.
Και πάλι θα μου επιτρέψετε Αλκυόνα, ενώ γενικά συμφωνώ μαζί σας -ίσως και ακριβώς γι' αυτό-, να παραλλάξω την τελευταία σας φράση: ''με τις απογοητεύσεις της και τις ενίοτε αγάπες της''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Fotini_mp

Νεοφερμένος

Η Fotini_mp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Πιστεύω ότι ζούμε σε μια εποχή που το ίντερνετ έχει μεγάλη θέση στη ζωή μας και μας "τρώει" αρκετό χρόνο .
Προσωπικά έχω κάνει αρκετές φιλίες μέσω ιντερνετ , κυρίως απο 2 φόρουμ που ήμουν/είμαι πολύ ενεργό μέλος.
Με τις δύο φίλες μου μάλιστα έχουμε κοινή συνομιλία και μιλάμε συνέχεια.
Ξέρουν τα πάντα για μένα, ξέρω τα πάντα για εκείνες -φυσικά βγαίνουμε και live όποτε μπορούμε μιας και ζούμε σε άλλες πόλεις, αλλά γίνεται συχνά αυτό- και έχουμε περάσει μαζί χαρές και λύπες.
Τις θεωρώ κυριολεκτικά κολλητές μου, όσο περίεργο και να ακούγεται σε κάποιους αυτό.
Εννοείται ότι έχω και φίλους που βγαίνουμε συχνά κλπ και τους ξέρω απο το σχολείο, εργασία κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Μια χαρά. Καθολου περιεργο. Γιατι να ειναι περιεργο; το περιεργο θα ηταν να μιλουσατε 2-3 χρονια έτσι και να μη βγαινατε ποτέ. Αυτο εμενα μου την σπάει. Και βασικα σιγα μην το άφηνα 2-3 χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top