Dracula: μύθος ή πραγματικότητα;

thodoris7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thodoris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Τι ξέρετε και τι πιστεύετε για τον Dracula?

Πιστεύετε ότι υπάρχουν vampires-vampirism ?:)


Σαν πρόσωπο ήταν υπαρκτό απλά λόγω πολλών σκοτωμών που έκανε σχετίστηκε με vampire
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Ο Vlad Tepes ήταν απλά ένας πολύ αυστηρός ηγέτης, ο οποίος υπερασπίστηκε την χώρα του απέναντι στους Οθωμανούς. Ο μύθος πιστεύω πως έχει βγει λόγω της αυστηρότητας του. Το είχα συζητήσει με έναν φίλο από τα μέρη σου roumana :)


p.s: Hail to Quorthon ρεμπεσκέ!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Μπορεί λοιπόν ένα μύθος να σε κάνει να πίνεις αίμα? Να δόσεις 12 000 δολάρια για να αγοράζεις "όπλα" να σκοτώσεις βρικόλακες? Να ξεθάψεις νεκρούς και να καις την καρδιά τους?

Περιττό να σας πω ότι πληρώνουν παρα πολλά λεφτά για να κοιμούνται στο φέρετρο του κόμη…έστω και μια νύχτα.

Στην ρουμάνικη πρεσβεία στην Αμερική ζητάνε ρουμάνικη υπηκοότητα για να ειναι "συγγενείς" του Δρακουλα…

Τρελές καταστάσεις μιλάμε…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εμένα με μαγεύει ο μύθος του Δράκουλα.:redface: Δεν ξέρω για ποιό λόγο. Μου βγάζει κάτι το απελπισμένο, σκοτεινό και μια φρίκη που συνδυάζεται με γοητεία.:redface: Πιθανώς να φταίει και ο κινηματογράφος, επειδή ο "Dracula" και "Interview with a vampire" είναι 2 από τις αγαπημένες μου ταινίες.

Ένα παιδί που είχα γνωρίσει είχε πάει Ρουμανία και είχε επισκεφτεί το "Εξοχικό του Δράκουλα". Ολόκληρη βιομηχανία έχει στηθεί! Αλλά τον είχα βάλει να μου πει όλες τις λεπτομέρειες!Δυστυχώς δεν συμμεριζόταν τον ενθουσιασμό μου επί του θέματος.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Eιμαστε σιγουροι οτι ο Στοκερ εμπνευστηκε απο την Bathory ? και οχι απο τον Vlad ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Από τον Vlad Tepes εμπνεύστηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Υπαρχουν καποιοι ανθρωποι που ειναι Δρακουλες ενεργειας.
Εχουν ενα μαγικο τροπο να "ρουφαν" την ενεργεια του καθενα μας (δε σας εχει τυχει να νοιωθεται "πτωματα" μετα απο καποια συναντηση ???)

Ο πιο ευκολος τροπος να σου παρει καποιος ενεργεια ( = να μην χανει τη δικη του) ειναι να εχει εξουσια πανω σου.
Γι'αυτο και αρκετος κοσμος προσπαθει να δημιουργει σχεσεις εξουσιας (πολλες ερωτικες σχεσεις ειναι τετοιες - κι οχι μονο).

Ο βασικος λογος που γινεται κατι τετοιο ειναι για να μη χανει ο "δρακουλας" την ενεργεια του. Φυσικα και ειναι θυμα μιας προηγουμενης καταστασης οπου εχανε αυτος ενεργεια.

Λυση? Μην αφηνετε κανεναν να εχει εξουσια πανω σας. Ειτε συντροφος λεγεται, ειτε γονιος, ειτε καθηγητης, ειτε εργοδοτης, να μην σας εξουσιαζει.

(Σορυ για το δασκαλιστικο του υφους αλλα δεν εχω και πολυ χρονο ...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Πιο παλιά έχω διαβάσει κάτι σχετικό και από ότι κατάλαβα, έχει ανθρώπους-vampire που αντί αίμα σου «πίνουν» την ενέργεια…με το αποτέλεσμα να νιώθεις εξαντλημένος όταν βρίσκονται κοντά σου…


Αναρωτιέμαι…το κάνουν συνειδητά η όχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Χιλιάδες άνθρωποι πιστεύουν ότι όταν πίνεις αίμα ζεις παραπάνω.

Να το πούμε στον αξιαγάπητο Bush οτι είναι μύθος να μην παιδεύεται.

Πάντως ενδιαφέρον η όλη ιστορία με τη κόμμισα, πρώτη φορά την ακούω. Θα το σκεφτώ να τη γυρίσω ταινία όταν γίνω διάσημη σκηνοθέτης στο hollywood :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
:hehe: Δεν πείθεται εύκολα αυτός… μήπως να το πούμε στην κυρία Bush ? Κάτι μπορεί να αλλάξει…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ο πιο ευκολος τροπος να σου παρει καποιος ενεργεια ( = να μην χανει τη δικη του) ειναι να εχει εξουσια πανω σου.
Γι'αυτο και αρκετος κοσμος προσπαθει να δημιουργει σχεσεις εξουσιας (πολλες ερωτικες σχεσεις ειναι τετοιες - κι οχι μονο).

Λυση? Μην αφηνετε κανεναν να εχει εξουσια πανω σας. Ειτε συντροφος λεγεται, ειτε γονιος, ειτε καθηγητης, ειτε εργοδοτης, να μην σας εξουσιαζει.

Ο Δράκουλας ήταν και είναι φαντασίωση πολλών γυναικών ακριβώς γιατί συμβολίζει την αποδυνάμωση του θηλυκού και την εξουσία του αρσενικού. Στις περισσότερες θα άρεσε ένας σεξοβόμβος δράκουλας που τις δαγκώνει, τις υπνωτίζει ή τις αποπλανά και ύστερα τις κάνει και έρωτα. Στο συλλογικό ασυνείδητο της γυναίκας φιγούρες του κακού όπως ο δράκουλας αλλά και σύμβολα του καλού όπως ο σούπερμαν, ο μπάτμαν και άλλοι τέτοιοι γραφικοί τύποι έχουν πολύ πέραση. 'Εσπασαν τα ταμεία με την τελευταία ταινία και όσες γυναίκες είδαν την ταινία έκαναν σαν τρελλές. 'Οποιος έχει δει την ταινία θα καταλάβει ...εκτός από το αίμα έχει και πολύ ερωτισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Όχι απλά δεν είδα την ταινία…αλλά δεν με συγκινεί ούτε για πλάκα μια τέτοια φαντασίωση…
...μακάβρια εικόνα …αίμα-θάνατος και σεξ…
...μπλιαχ…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Όχι απλά δεν είδα την ταινία…αλλά δεν με συγκινεί ούτε για πλάκα μια τέτοια φαντασίωση…
...μακάβρια εικόνα …αίμα-θάνατος και σεξ…
...μπλιαχ…

Καλά, δες την ταινία και είμαι σίγουρος ότι θα σου αρέσει ο πρωταγωνιστής. :D
Τα προκαταρτικά και την ιδέα της αποπλάνησης φαντασιώνονται, όχι τα αίματα και τον πόνο, ξέρω γω από τις πελάτισσές μου :D που μου εξομολογούνται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι…το κάνουν συνειδητά η όχι?

Φυσικα και ειναι ασυνειδητο. Η συνειδηση (σιγουρα) εμπεριεχει και ηθικους και "προσωπικους" φραγμους και φιλτραρισματα που θα εκαναν την συνειδητη εξουσια ( ααρα και την αφαιρεση ενεργειας) αδυνατη...

Που μας φερνει στο ποστ του Δοκτωρα:

Ο δρακουλας συμβολιζει και κατι επιπλεον:
Το προσωπο που δεν "πασχει" απο ηθικους φραγμους (τι σταδιαλα φραγμους να εχεις οταν σκοτωνεις καθημερινα για να επιβιωσεις?).
Δλδ ειναι κατι που κι εμεις οι αντρες θα θελαμε πολυ αλλα (με τετοια φορτωματα που μας βαλαν) δεν μπορουμε.
Δυστυχως συμβολιζει και κατι ασχημο:
Ειναι κατι που εφοσον δεν μπορουμε να γινουμε, πρεπει ή να το ακολουθησουμε ή να το αφησουμε να εχει εξουσια επανω μας...
(πως εγιναν κυριαρχοι Σταλιν και Χιτλερ????)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ήρθε η ώρα να κάνω τζάμπα ψυχανάλυση… :P:P:P
λοιπόν…
1)Γιατρέ…δεν με συγκινούν οι άντρες που μπορούν να προσφέρουν πόνο (και ας είναι πανέμορφα αρρενωπά όντα…) αλλά εκείνους που μπορούν να το απαλύνουν…
2)επίσης δεν υπάρχει το ρίσκο να ερωτευτώ τον ψυχαναλυτή μου γιατί δεν ερωτεύομαι αγνώστους…
3)ξέροντας τα παραπάνω…πες μου…είμαι φυσιολογική γυναίκα οταν όλα δείχνουν ότι δεν θέλω τον Δράκουλα στο κρεβάτι μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Ηρθε η ωρα να κανω τζαμπα κοινωνιολογικη μελετη:

Ο δρακουλας ειναι συμβολο και ως τετοιο πρεπει να αντιμετωπιζεται.
Θα σου φαινοταν φυσιολογικο να κανεις ερωτα με ενα συμβολο?

(ερωτηση κρισης: Γιατι πολλες γυναικες, οταν δικαζεται κατα συρροην βιαστης τον υποστηριζουν? Ενας τετοιος πριν πολλα χρονια - δε θυμαμαι το ονομα του - επαιρνε καθημερινα δεκαδες γραμματα στη φυλακη απο γυναικες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ήρθε η ώρα να κάνω τζάμπα ψυχανάλυση… :P:P:P
λοιπόν…
1)Γιατρέ…δεν με συγκινούν οι άντρες που μπορούν να προσφέρουν πόνο (και ας είναι πανέμορφα αρρενωπά όντα…) αλλά εκείνους που μπορούν να το απαλύνουν…
2)επίσης δεν υπάρχει το ρίσκο να ερωτευτώ τον ψυχαναλυτή μου γιατί δεν ερωτεύομαι αγνώστους…
3)ξέροντας τα παραπάνω…πες μου…είμαι φυσιολογική γυναίκα οταν όλα δείχνουν ότι δεν θέλω τον Δράκουλα στο κρεβάτι μου?

1 )Είμαι μονίμως στην διάθεση όλων να απαλύνω τους πόνους τους. :D
2) Καλά κάνεις και δεν ερωτεύεσαι αγνώστους, στις μέρες μας είναι πολύ επικίνδυνο να ερωτεύεσαι γενικά, όχι απλά αγνώστους καθότι όλη η ιστορία έχει καταντήσει το φυστίκωμα.
3) Είσαι φυσιολογική, θα ανήκεις στις πιο χειραφετημένες και στις λιγότερο γυναίκες - γατούλες. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grad

Νεοφερμένος

Ο grad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Είναι το λιγότερο αφελής κάποιος ο οποίος με τόση ασέβεια διατυπώνει τέτοιες απόψεις. Η άγνοια ποτέ δεν ωφέλησε κανέναν και θα έπρεπε εκείνοι που δεν γνωρίζουν να μην εκφράζουν δημόσια τις απόψεις τους ως ειδικοί επί του θέματος, μιας και αν ήταν ειδικοί τους διαβεβαιώνω πως δε θα είχαν αυτές τις απόψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Δράκουλας υπήρχε και λεγόταν vlad tepes ΙΙΙ ο παλουκωτής πριγκιπας και φημολογείται πως όταν γεννήθηκε η πανάγια έκλαψε με αίμα …Βασίλευσε την περίοδο που η Ρουμανία ήταν χωρισμένοι σε 3 ψευδοκράτη Τη Γαλάχια τη Τρανσυλβανία και τη Μολδαβία…Δεν είχε της υπερφυσικές ιδιότητες που χαρακτηρίζουν σήμερα έναν δράκουλα αλλά λόγο της βαναυσότητας του και του τρόπου που τιμωρούσε τους εχθρούς καθώς και η μυστηριώδες τότε γη τον καρπάθιων βουνών του αποδόθηκε αυτό το όνομα την ταραγμένη περίοδο που η οθωμανική αυτοκρατορία ύψωνε το λάβαρο της στον κόσμο….Οσο για τον βαμπιρισμος και τα βαμπις.. υπάρχουνε και έχουν αποδοθεί σε μια ασθένεια του αίματος την πορφυρια που περιγράφετε περιγράφεται κυρίως ως μια έλλειψη ερυθρών αιμοσφαιρίων από το αίμα, επιφέροντας μια υπερευαισθησία.. τα συμπτώματα αυτής της πάθησης είναι όμοια με αυτά που ξέρουμε για τους βρικόλακες…σήμερα μπορεί να θεραπευτή με μετάγγιση αίματος τότε ως που δεν υπήρχε αυτή η διαδικασία κάποιοι ήταν αναγκασμένη να πίνουν αίμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grad

Νεοφερμένος

Ο grad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Δράκουλας υπήρχε και λεγόταν vlad tepes ΙΙΙ ο παλουκωτής πριγκιπας και φημολογείται πως όταν γεννήθηκε η πανάγια έκλαψε με αίμα …Βασίλευσε την περίοδο που η Ρουμανία ήταν χωρισμένοι σε 3 ψευδοκράτη Τη Γαλάχια τη Τρανσυλβανία και τη Μολδαβία…Δεν είχε της υπερφυσικές ιδιότητες που χαρακτηρίζουν σήμερα έναν δράκουλα αλλά λόγο της βαναυσότητας του και του τρόπου που τιμωρούσε τους εχθρούς καθώς και η μυστηριώδες τότε γη τον καρπάθιων βουνών του αποδόθηκε αυτό το όνομα την ταραγμένη περίοδο που η οθωμανική αυτοκρατορία ύψωνε το λάβαρο της στον κόσμο….Οσο για τον βαμπιρισμος και τα βαμπις.. υπάρχουνε και έχουν αποδοθεί σε μια ασθένεια του αίματος την πορφυρια που περιγράφετε περιγράφεται κυρίως ως μια έλλειψη ερυθρών αιμοσφαιρίων από το αίμα, επιφέροντας μια υπερευαισθησία.. τα συμπτώματα αυτής της πάθησης είναι όμοια με αυτά που ξέρουμε για τους βρικόλακες…σήμερα μπορεί να θεραπευτή με μετάγγιση αίματος τότε ως που δεν υπήρχε αυτή η διαδικασία κάποιοι ήταν αναγκασμένη να πίνουν αίμα

Σίγουρα. Ακριβώς όπως η Εκκλησία βοήθησε την επανάσταση του 1821 και η Μαρία συνέλαβε με τον κρίνο. Όσο υπάρχουν ακόμη άνθρωποι να πιστεύουν τα ιστορικά σκουπίδια που σερβίρουν οι αφέντες, τόσο οι βρυκόλακες και όλα τα πλάσματα της νύχτας θα παραμένουν μύθοι. Και τα βαμπίρ θα είναι απλά πορφυρικοί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top