• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

«Τα παιδιά των ανθρώπων»ή Ανθρώπινη Γονιμότητα στην εποχή μας

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Καλό θα ήταν επίσης να καταλαβαίνουμε τι διαβάζουμε...
Πολύ σωστά.
Γι αυτό, αν δεν θυμάσαι τα προηγούμενα ποστ, κάνε ένα κόπο να τα ξαναδιαβάσεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αντρέα, αν νομίζεις ότι έχω κάποιο συμφέρον να βγάλω τους γιατρούς άχρηστους, κάνεις μεγάλο λάθος. Στο παρόν τόπικ μετέφερα τις εμπειρίες και την αγωνία γυναικών που άκουσα και βίωσα είτε από κοντά είτε από συζητήσεις.
Η τεχνητή γονιμοποίηση αποφέρει τρελά κέρδη και όπου υπάρχει χρήμα υπάρχει και εκμετάλλευση. ΕΥΤΥΧΩΣ δεν είναι όλοι καιροσκόποι, αλλά το ποσοστό αυξάνεται ραγδαία μέρα με την ημέρα.

Καλό θα ήταν να κάνεις κι εσύ ένα κόπο να διαβάσεις τα προηγούμενα ποστ γιατί φαίνεται πως δεν τα θυμάσαι πολύ καλά.

Το θέμα του τόπικ όμως είναι άλλο: Προοδευτικά η ανθρώπινη γονιμότητα μειώνεται ανησυχητικά και σε αυτό πιστεύω θα πρέπει να εστιάσουμε.
Η επιστήμη πλεον μοιάζει να μην ενδιαφέρεται να προλαμβάνει, προτιμά μάλλον να "διορθώνει" όπως-όπως ειδικά όταν αυτό μεταφράζεται σε "περισσότερο χρήμα":

Σύντομα, και αυτός είναι σήμερα ο κύριος στόχος των γενετιστών, θα γίνεται η γονιμοποίηση του ωαρίου στο εργαστήριο λαμβάνοντας το ανδρικό γενετικό υλικό όχι από το σπερματοζωάριο αλλά από οποιοδήποτε κύτταρο του ανδρικού σώματος.

Και το χειρότερο: Αρχίζει να μας φαίνεται φυσική και αναγκαία αυτή η παρέμβαση στη φύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αντρέα, αν νομίζεις ότι έχω κάποιο συμφέρον να βγάλω τους γιατρούς άχρηστους, κάνεις μεγάλο λάθος. Στο παρόν τόπικ μετέφερα τις εμπειρίες και την αγωνία γυναικών που άκουσα και βίωσα είτε από κοντά είτε από συζητήσεις.
Η τεχνιτή γονιμοποίηση αποφέρει τρελά κέρδη και όπου υπάρχει χρήμα υπάρχει και εκμετάλλευση. ΕΥΤΥΧΩΣ δεν είναι όλοι καιροσκόποι, αλλά το ποσοστό αυξάνεται ραγδαία μέρα με την ημέρα.

Καλό θα ήταν να κάνεις κι εσύ ένα κόπο να διαβάσεις τα προηγούμενα ποστ γιατί φαίνεται πως δεν τα θυμάσαι πολύ καλά.

Το θέμα του τόπικ όπως είναι άλλο: Προοδευτικά η ανθρώπινη γονιμότητα μειώνεται ανησυχητικά και σε αυτό πιστεύω θα πρέπει να εστιάσουμε.
Η επιστήμη πλεον μοιάζει να μην ενδιαφέρεται να προλαμβάνει, προτιμά μάλλον να "διορθώνει" όπως-όπως ειδικά όταν αυτό μεταφράζεται σε "περισσότερο χρήμα":



Και το χειρότερο: Αρχίζει να μας φαίνεται φυσική και αναγκαία αυτή η παρέμβαση στη φύση.
Διάβασα ολόκληρο το θέμα, πάλι, πριν ξεκινήσω να απαντώ, οπότε δεν τίθεται θέμα μνήμης.
Αλήθεια, πως γνωρίζεις οτι το ποσοστό των καιροσκόπων αυξάνεται μέρα με τη μέρα;
Εχεις κάνει κάποιο έρευνα σχετική; Εχουμε κάποια στατιστική;
Κι αν έχεις στοιχεία που αποδεικνύουν κάτι τέτοιο, γιατί δεν τα καταθέτεις σε μια αρμόδια αρχή, να συμβάλλεις κι εσύ στην αντιμετώπιση του φαινομένου;
Γιατί τόσα χρόνια, μόνο μια από αυτές τις υποθέσεις που αναφέρεις έχει φτάσει στη δικαιοσύνη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αλήθεια, πως γνωρίζεις οτι το ποσοστό των καιροσκόπων αυξάνεται μέρα με τη μέρα;
Εχεις κάνει κάποιο έρευνα σχετική; Εχουμε κάποια στατιστική;
Είναι η προσωπική μου εκτίμηση αυτή. Και ακόμα και αν δεν έχει καμία στατιστική αξία, εγώ σαν μονάδα είμαι πολύ προσεκτική όταν επιλέγω γιατρό.
Εσύ μπορείς να μου αποδείξεις ότι κάνω λάθος; Υπάρχει κάποια στατιστική που να αποδεικνύει ότι οι καιροσκόποι κάθε επαγγέλματος δεν αυξάνονται;

Αν δεν το έχεις καταλάβει, είμαστε εκτός θέματος...

Έχεις τίποτα να πεις σαν επιστήμονας, για τη θηλυκοποίηση; Αυτό θα ήταν πραγματικά ενδιαφέρον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Είναι η προσωπική μου εκτίμηση αυτή. Και ακόμα και αν δεν έχει καμία στατιστική αξία, εγώ σαν μονάδα είμαι πολύ προσεκτική όταν επιλέγω γιατρό.
Εσύ μπορείς να μου αποδείξεις ότι κάνω λάθος; Υπάρχει κάποια στατιστική που να αποδεικνύει ότι οι καιροσκόποι κάθε επαγγέλματος δεν αυξάνονται;

Αν δεν το έχεις καταλάβει, είμαστε εκτός θέματος...

Έχεις τίποτα να πεις σαν επιστήμονας, για τη θηλυκοποίηση; Αυτό θα ήταν πραγματικά ενδιαφέρον!
Οχι δεν έχω να πω τίποτα, δεν με ενδιαφέρει άλλωστε το θέμα.
Με ενδιαφέρει όμως περισσότερο, να μη σπιλώνουμε, έναν ολόκληρο επιστημονικό κλάδο χωρίς το παραμικρό στοιχείο, παρά μόνο επειδή έτσι νομίζουμε.
Αν αυτή είναι η δική σου εκτίμηση, καλό θα ήταν να το συμπληρώνεις, έπειτα από όσα λες για να μην δημιουργούνται εσφαλμένες εντυπώσεις.
Δεν χρειάζεται στατιστική για να απαντήσω στη δική σου απορία.
Κάθε περιστατικό που αντιμετωπίζεται και έχει θετική εξέλιξη, αποτελεί από μόνο του απάντηση.
Αλήθεια, ξέρεις πόσα είναι αυτά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Με ενδιαφέρει όμως περισσότερο, να μη σπιλώνουμε, έναν ολόκληρο επιστημονικό κλάδο χωρίς το παραμικρό στοιχείο, παρά μόνο επειδή έτσι νομίζουμε.

Έλεος ρε Αντρέα! Δημιουργείς θέμα από εκεί που δεν υπάρχει!
Εννοείται πως εφ' όσον δεν έχω δηλώσει ειδικός, όσα γράφω αποτελούν προσωπικές εκτιμήσεις. Λες να διαβάσουν εμένα οι συμφορουμίτες και να χάσουν την τυφλή εμπιστοσύνη τους στους γιατρούς; :confused:

Στην αρχή του τόπικ αναρωτήθηκα εάν η αύξηση των τεχνητών γονιμοποιήσεων (δε πιστεύω να θες στατιστικά και γι' αυτό; ) μπορεί να οφείλεται ΚΑΙ σε κακούς επιστήμονες που με το παραμικρό οδηγούν τα νέα ζευγάρια σε λύσεις που κοστίζουν αδρά χωρίς να υπάρχει λόγος (αν και εφ' όσον δεν υπάρχει). Δεν είπα ΠΟΥΘΕΝΑ ότι ο μόνος λόγος που η ανθρώπινη γονιμότητα φθίνει είναι οι γιατροί. Αν τα ζευγάρια μπορούσαν να τεκνοποιήσουν φυσιολογικά με τους ίδιους ρυθμούς που γινόταν παλαιότερα, δεν θα υπήρχε ανάγκη να κάνουμε αυτή τη συζήτηση. (Άλλωστε αρχικά η ιδέα του τόπικ δόθηκε από την ομώνυμη ταινία).

Αν διάβασες το τόπικ θα είδες ότι υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις όπου ζευγάρια που τελικά τεκνοποίησαν δια της φυσικής μεθόδου, διαγνώστηκαν αρχικά με κάποιο πρόβλημα που έχριζε ιατρικής βοήθειας. ΠΑΡΑΛΟΓΟΟΟΟ...να δεν απαντάει. Άρα λογικό. :P

Τώρα αν εσύ θεωρείς ότι είναι σημαντικότερο το "κούτελο" του κλάδου σου, από τη διαιώνιση του είδους, τι να πω... Καλώς.

Εμένα πάντως, αν και είμαι ήδη μητέρα, με απασχολεί το θέμα της θηλυκοποίησης του περιβάλλοντος και αυτός ήταν ο λόγος που άνοιξα αρχικά το τόπικ.

Μετράω στο κοντινό μου περιβάλλον 4 περιπτώσεις φιλικών ζευγαριών που χρειάστηκαν τεχνητή γονιμοποίηση, τουλάχιστον άλλες 4-5 περιπτώσεις που έτυχαν κακής διάγνωσης από γυναικολόγους, 2 περιπτώσεις κρυψορχίας και 2 περιπτώσεις ζευγαριών που τεκνοποίησαν φυσιολογικά ενώ διαγνώστηκαν με πρόβλημα. Μου είναι αρκετό για να ανησυχώ...

Έχουμε θέμα για να συζητήσουμε τα κακώς κείμενα των Ιατρών και των Φαρμακοβιομηχανιών όπως έχουμε και θέμα για την καλή, χρήσιμη και πολύτιμη πλευρά της Ιατρικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εγώ δημιουργώ θέμα;
Εσύ το ξεκίνησες το θέμα και όχι εγώ.
Εσύ ανέφερες, την ευθύνη των ιατρών σε αυτό το θέμα, και όχι εγώ.
Να μην απαντήσω λοιπόν;
Οσο δημοσιεύονται θέματα, που προσβάλλουν τον κλάδο μου και πέφτουν στην αντίληψή, μου θεωρώ πως οφείλω να αντιδράσω, και αυτό κάνω.
Δεν είπες οτι είναι ο μοναδικός λόγος, αναρωτήθηκες όμως, μήπως και φταίνε οι γιατροί, κι εγώ λοιπόν απαντώ.
Καθόλου παράλογο. Κανείς λογικός γιατρός δεν θα υπογράψει σε κανέναν οτι δεν πρόκειται ποτέ να φέρει στον κόσμο παιδί, αν δεν συντρέχουν παθολογικοί λόγοι. Αν τώρα αυτοί που προανέφερες, δεν είχαν την υπομονή να περιμένουν, ή πίστευαν οτι περνούν τα χρόνια και δεν έβλεπαν φως, σε αυτό δεν ευθύνεται κανένας γιατρός.
Αλήθεια, αν οι δικοί σου άνθρωποι, έχουν λόγους να πιστεύουν οτι έτυχαν κακής διάγνωσης, γιατί δεν καταφεύγουν στη δικαιοσύνη;
Αν ένας δεν κάνει σωστά τη δουλειά του και είναι υπόλογος, το ίδιο υπόλογοι είναι και αυτοί που τον καλύπτουν.
Επίσης, το κοντινό σου περιβάλλον, δεν είναι ο κόσμος όλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν είπες οτι είναι ο μοναδικός λόγος, αναρωτήθηκες όμως, μήπως και φταίνε οι γιατροί, κι εγώ λοιπόν απαντώ.

Αναρωτήθηκα "μήπως φταίνε και οι γιατροί".
Ένα "και" σε λάθος θέση αλλάζει άρδην το νόημα. Αυτή είναι η μαγεία της Ελληνικής γλώσσας. :P

Αν τώρα αυτοί που προανέφερες, δεν είχαν την υπομονή να περιμένουν, ή πίστευαν οτι περνούν τα χρόνια και δεν έβλεπαν φως, σε αυτό δεν ευθύνεται κανένας γιατρός.

Αν αυτή είναι η επιστημονική σου θέση επί του θέματος, θα πρέπει να σου πω ότι δεν υποστηρίζεις πολύ αποτελεσματικά τον κλάδο σου...

Ο μέσος Έλληνας με βασικό μισθό 600 ευρώ αν κάθε φορά που έπεφτε θύμα κακής ιατρικής πράξης, έτρεχε στα δικαστήρια για να βρει το δίκιο του... οι δικηγόροι δεν θα 'πρεπε να κάνουν άλλη δουλειά.
Άσε που απ' τον τάφο δε σε αναλαμβάνουν ούτε κι αυτοί... :P
Αν ένας δεν κάνει σωστά τη δουλειά του και είναι υπόλογος, το ίδιο υπόλογοι είναι και αυτοί που τον καλύπτουν.
Ελπίζω αυτό να το γνωρίζουν και όσοι καλύπτουν συναδέρφους τους, για όποιο κλάδο κι αν μιλάμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αναρωτήθηκες, κι εγώ απαντώ. Δεν αλλάζει κάτι.
Την επιστημονική μου θέση, άσε να την κρίνουν αυτοί που είναι αρμόδιοι γι αυτό. Αλλωστε, τα λόγια μου επιβεβαιώθηκαν από τα ίδια τα γεγονότα.
Εκτός από τα δικαστήρια, τα οποία δεν επιβαρύνουν οικονομικά τον πολίτη, καθώς αν αποδειχθεί οτι έχει δίκαιο, δεν χρεώνεται με τα δικαστικά έξοδα, ούτε και με την αμοιβή προς τους δικηγόρους, υπάρχουν και άλλα όργανα όπως ο αρμόδιος ιατρικός σύλλογος.
Μη βιαστεί να πει κανείς οτι δεν έχουν αποτέλεσμα όλα αυτά, γιατί υπάρχουν συγκεκριμένες περιπτώσεις ιατρών που βρέθηκαν κατηγορούμενοι, και σήμερα εκτίουν ποινή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αν και έχουμε απομακρυνθεί φαινομενικά από το θέμα, η παραπάνω συζήτηση είναι ικανή να βοηθήσει στην εξαγωγή χρήσιμων συμπερασμάτων. Εγώ προς στιγμήν θα προτιμήσω να επανέλθω στο κυρίως θέμα: Τη θηλυκοποίηση του περιβάλλοντος.

Το φαινόμενο αυτό όπως υπονοεί και το όνομά του, δεν αφορά αποκλειστικά τον ανθρώπινο πληθυσμό, αν και οι στατιστικές δείχνουν ότι κι αυτόν μάλλον τον επηρεάζουν. Δεν χωρά καμία αμφιβολία ότι τα ποσοστά των τεχνητών γονιμοποιήσεων συνεχώς αυξάνονται. Οι κρυψορχίες και οι υποσπαδίες στα αγόρια της τελευταίας γενιάς έχουν τριπλασιαστεί. Φαίνεται επίσης ότι το Υ χρωμόσωμα, που καθορίζει το αρσενικό φύλο, έχει αρχίσει να αποσταθεροποιείται γενετικά.

Ωστόσο, το φαινόμενο παρατηρήθηκε για πρώτη φορά σε κροκόδειλους, όπου θηλυκά έφτασαν στο σημείο να ζευγαρώνουν με άλλα θηλυκά, επειδή τα αρσενικά απείχαν του ζευγαρώματος (να δω και κροκόδειλο λεσβία και τι άλλο στη ζωή μου. :hehe: Σημεία και τέρατα όπως λένε οι γραφές :loltooth:) Αργότερα, το πρόβλημα παρατηρήθηκε και σε άλλα είδη του ζωικού βασιλείου. Συνεπώς πρόκειται για μια σοβαρή μορφή ρύπανσης του περιβάλλοντος, που επηρεάζει όλη τη βιόσφαιρα και απειλεί με εξαφάνιση ολόκληρο το ζωικό βασίλειο. Το πρόβλημα εντείνεται ακόμα περισσότερο από το γεγονός ότι τα πλαστικά και τα εντομοκτόνα τα οποία όπως προαναφέρθηκε ευθύνονται για το πρόβλημα, δεν είναι βιοαποικοδομήσιμα (δηλαδή δεν διασπώνται από τους μικροοργανισμούς του περιβάλλοντος), με αποτέλεσμα να συσσωρεύονται διαρκώς αλλά και να κυκλοφορούν στο περιβάλλον επί πολύ μακρό χρόνο.

Πρόκειται λοιπόν, για ένα ακόμη έγκλημα κατά της φύσης και του ανθρώπου για το οποίο ευθύνεται κυρίως η χημική βιομηχανία, η οποία ευθύνεται και για άλλα σοβαρά οικολογικά προβλήματα όπως η τρύπα του όζοντος, φαινόμενο που απειλεί την ύπαρξη ζωής στην επιφάνεια του πλανήτη, τη βιοσυσσώρευση (βλ. εντομοκτόνο DDT) κ.α. Παραδόξως όμως αυτό είναι το καλύτερα συγκαλυμμένο μέχρι σήμερα. Προφανώς θα πρέπει να υπάρχουν ισχυρά συμφέροντα που εξυπηρετούνται από μια τέτοια αποσιώπηση.

Άλλες πτυχές του προβλήματος, όσον αφορά τον ανθρώπινο πληθυσμό, είναι και οι εξής: Εάν η ανθρωπότητα επιλέξει να αντιμετωπίσει το πρόβλημα βελτιστοποιώντας τις τεχνικές τεχνητής γονιμοποίησης, τότε εγείρονται τα ακόλουθα ζητήματα:

α) Δικαίωμα στην τεχνητή γονιμοποίηση θα έχουν μόνο οι "ανεπτυγμένοι" λαοί και από αυτούς μόνο μια κάστα με σχετική οικονομική ισχύ. Συνεπώς υπάρχει ζήτημα, τόσο φυλετικού όσο και κοινωνικού ρατσισμού και ανισότητας.

β) Ακόμα κι αν τα περί ρατσισμού δεν θεωρηθούν ισχυρά επιχειρήματα, το ποσοστό του ανθρώπινου πληθυσμού που μπορεί να αγοράσει μια τεχνητή γονιμοποίηση είναι μικρότερο του 5% του συνόλου. Αν μόνο αυτό επιβιώσει τότε χάνεται το 95% της ανθρώπινης "γονιδιακής δεξαμενής" (του συνόλου δηλαδή των ανθρώπινων γονιδίων, ή ακόμη καλύτερα, του συνόλου της ποικιλομορφίας του είδους μας). Η στέρηση ενός τόσο μεγάλου ποσοστού της ποικιλομορφίας από τον ανθρώπινο πληθυσμό, τον φέρνει σε σημείο να κινδυνεύει από εξαφάνιση με μικρή σχετικά αλλαγή του περιβάλλοντος ή ακόμα και λόγω τυχαίας διακύμανσης των πιθανοτήτων. Με λίγα λόγια και για να γίνω πιο κατανοητός, η ανθρωπότητα θα βρίσκεται "στα όρια του στατιστικού λάθους".

γ) Η δυνατότητα παραγωγής σπερματοζωαρίων από σωματικά κύτταρα επεκτείνεται και στις γυναίκες δηλαδή μπορούν να παραχθούν τεχνητά σπερματοζωάρια από γυναίκες. Ήδη αυτό έχει διαφημιστεί από την τηλεόραση (στις ειδήσεις φυσικά) ως μέσο τεκνοποίησης για τις Λεσβίες (όχι τους κροκοδείλους :D).

Το παραπάνω σημαίνει ότι το αρσενικό φύλο, δεν έχει πλέον καμία χρησιμότητα και τείνει προς εξαφάνιση. Πολλές μπορεί να πουν ότι είναι καλύτερα έτσι :) τότε όμως καταργούμε με γνώση μόνο λίγων γενεών, μια επιλογή της φύσης που φέρει πίσω της γνώση μερικών δισεκατομμυρίων ετών, την αμφιγονική αναπαραγωγή με θηλυκό και αρσενικό φύλο.

Η ευθύνη της Ιατρικής ως σύνολο, στο οποίο συμπεριλαμβάνονται και οι μεγάλοι παγκόσμιοι ακαδημαϊκοί θεσμοί, έγκειται στο γεγονός ότι ενώ γνωρίζει το πρόβλημα, όχι μόνο δεν αντιδρά σε υψηλότερους τόνους αλλά αντίθετα βολεύεται με την αύξηση των τεχνητών γονιμοποιήσεων και ερευνά πως να τις κάνει ακόμα περισσότερες. Εδώ θα συμφωνήσω με τον Καπετάνιο, "το ίδιο υπόλογοι είναι κι αυτοί που το καλύπτουν".

Και μια ερώτηση που θα ήθελα να του κάνω η οποία όμως απευθύνεται και σε όλους:
Οι εκτρώσεις στην Ελλάδα ανέρχονται σε διακόσιες περίπου χιλιάδες το χρόνο (αν έχω κάνει λάθος στα νούμερα διορθώστε με, το λέω από μνήμης). Πως γίνεται λοιπόν ο ίδιος πληθυσμός να 'ναι τόσο γόνιμος προ του γάμου και τόσο άγονος μετά, σε βαθμό που οι ίδιοι άνθρωποι που πριν έκαναν εκτρώσεις τελικά να καταλήγουν σε τεχνητή γονιμοποίηση; Το φαινόμενο αυτό είναι ακόμα πιο οξύμωρο αν σκεφτεί κανείς ότι στην πρώτη περίπτωση οι εγκυμοσύνες είναι ανεπιθύμητες και συνεπώς τα ζευγάρια προσπαθούν να τις αποφύγουν ενώ στη δεύτερη περίπτωση είναι επιθυμητές και τα ζευγάρια προσπαθούν να τις επιτύχουν :hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Φαίνεται επίσης ότι το Υ χρωμόσωμα, που καθορίζει το αρσενικό φύλο, έχει αρχίσει να αποσταθεροποιείται γενετικά.

Γνωρίζουμε τους λόγους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Πως γίνεται λοιπόν ο ίδιος πληθυσμός να 'ναι τόσο γόνιμος προ του γάμου και τόσο άγονος μετά, σε βαθμό που οι ίδιοι άνθρωποι που πριν έκαναν εκτρώσεις τελικά να καταλήγουν σε τεχνητή γονιμοποίηση; Το φαινόμενο αυτό είναι ακόμα πιο οξύμωρο αν σκεφτεί κανείς ότι στην πρώτη περίπτωση οι εγκυμοσύνες είναι ανεπιθύμητες και συνεπώς τα ζευγάρια προσπαθούν να τις αποφύγουν ενώ στη δεύτερη περίπτωση είναι επιθυμητές και τα ζευγάρια προσπαθούν να τις επιτύχουν :hmm::hmm::hmm:
Μα δεν είναι ο ίδιος πληθυσμός βρε Χάο. Αλλοι είναι αυτοί που κάνουν τις εκτρώσεις, και άλλοι αυτοί που καταφεύγουν στις εξωσωματικές.

Γνωρίζουμε τους λόγους;
Αν γνωρίζαμε τους λόγους, θα το είχαμε αποτρέψει ή θεραπεύσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Όταν, αγαπητέ μου Καπετάνιο, μιλάω για τον ίδιο πληθυσμό, αναφέρομαι στον ελληνικό πληθυσμό. Αυτοί που κάνουν εκτρώσεις, όσο κι αυτοί που κάνουν τεχνητές γονιμοποιήσεις, ανήκουν στον ίδιο πληθυσμό, σε όλες τις μορφωτικές και οικονομικές κοινωνικές ομάδες (με εξαίρεση ίσως τους πολύ φτωχούς που δεν δύνανται). Το μόνο που πιθανώς τους διαχωρίζει, είναι το ηλικιακό γκρουπ στο οποίο ανήκουν, αφού συνήθως οι παντρεμένοι που θέλουν να κάνουν παιδιά, είναι μεγαλύτερης ηλικίας.
Το ερώτημα συνεπώς δεν απαντήθηκε: Τι είναι αυτό που κάνει τον ελληνικό πληθυσμό να είναι τόσο γόνιμος όταν θέλει να το αποφύγει και τόσο άγονος όταν επιδιώκει την τεκνοποίηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Από το "μηπως φταινε και οι γιατροι", ...μεχρι το "Ο μέσος Έλληνας με βασικό μισθό 600 ευρώ αν κάθε φορά που έπεφτε θύμα κακής ιατρικής πράξης, έτρεχε στα δικαστήρια για να βρει το δίκιο του... οι δικηγόροι δεν θα 'πρεπε να κάνουν άλλη δουλειά." , υπάρχει μια αισθητη απόκληση θα ελεγα. :P


Δε γνωριζω τα νουμερα και δε νομιζω οτι ειναι ευκολο να βρεθουν με κάποια σχετική ακρίβεια. Ειδικότερα, όταν η εκτρωση νομιμοποιηθηκε στην χωρα μας το 1986, οπότε πρεπει να εχουμε στοιχεια απο τοτε, για να ξερουμε αν και ποσο αυξηθηκε. Ας πουμε χοντρικά οτι είναι τόσα και οτι είναι διπλασιες των γεννήσεων.

Θα ήθελα να πω οτι μια έκτρωση δε σημαίνει απαραίτητα "παιδί που χάσαμε", διότι ένα σεβαστό μερίδιο εκτρώσεων, γίνεται σε ανήλικες ή σε άτομα με οικονομικό προβλημα. Δεν είναι πολυ οξύμωρο το γεγονός λοιπόν. Και επίσης είναι λογικό προ γαμου (που ειναι και πιο ανεμελοι) να εχουν ατυχήματα και να μη θέλουν ακομα παιδί, ενώ μετά , λόγω του στρες της ζωής, να θέλουν αλλά να δυσκολεύονται. Και αν λάβουμε υπόψιν και πόσοι γάμοι είναι επιτυχημένοι συναισθηματικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top