Σύγχρονοι Ρομπέν των Δασών: Αμαρτωλοί, άγιοι ή κοινοί κλέφτες;

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Καταδίκη για τραπεζίτισσα «Ρομπέν των Δασών»

Σε 22 μήνες φυλάκιση με αναστολή καταδικάστηκε μια διευθύντρια υποκαταστήματος γερμανικής τράπεζας, η οποία σαν άλλος «Ρομπέν των Δασών», μετέφερε χρήματα που προέρχονταν από λογαριασμούς ευκατάστατων πελατών σε λογαριασμούς φτωχών πελατών.
Η πρώην διευθύντρια, στο χρονικό διάστημα από το 2003 έως και το 2005 αφαίρεσε συνολικά 7,6 εκατομμύρια ευρώ από λογαριασμούς πλουσίων πελατών της για να τα δώσει σε φτωχούς.
Το δικαστήριο δέχτηκε πάντως ότι η κατηγορουμένη ενήργησε από λύπη για τους μη έχοντες και ότι δεν το έκανε για δικό της οικονομικό όφελος
https://www.tvxs.gr/v26875


Στα δικά μας, οι έλληνες Ρομπέν των σούπερ μάρκετ έχουν στο παρελθόν αφαιρέσει «δόξη και τιμή» και μέρα μεσημέρι τρόφιμα και άλλα είδη πρώτης ανάγκης από σούπερ μάρκετ τα οποία στη συνέχεια μοίρασαν σε κοντινές λαϊκές αγορές.

https://www.express.gr/news/ellada/71179oz_2008090471179.php3
https://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_2_01/07/2008_276027
https://www.athina984.gr/node/45868
https://www.skai.gr/articles/news/greece/%CE%9D%CE%AD%CE%BF-%CF%80%CE%BB%CE%B9%CE%AC%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CF%83%CE%B5-%CF%83%CE%BF%CF%8D%CF%80%CE%B5%CF%81-%CE%BC%CE%AC%CF%81%CE%BA%CE%B5%CF%84/


Όλοι καταδικάζουμε μια παράνομη πράξη όπως η κλοπή ή η υπεξαίρεση. Και όλοι όμως, ή αν όχι όλοι, οι περισσότεροι, μπροστά σε γεγονότα όπως τα παραπάνω αναγνωρίζουμε ελαφρυντικά «κοινωνικής δικαιοσύνης» στους δράστες, μέχρι που λέμε κι ένα «καλά κάνανε» και το ευχαριστιόμαστε.

Τελικά, μια πράξη που είναι παράνομη εξ΄ ορισμού και κολάσιμη από το νόμο, μπορεί να «δικαιωθεί» από τα κίνητρα του δράστη ή τα αποτελέσματα που παρήγαγε?
Και φυσικά εδώ δε μιλάω για πράξεις αντεκδίκησης εγκλημάτων γιατί εκεί υπεισέρχεται ο παράγοντας της ανθρώπινης ζωής και αυτό είναι εντελώς άλλο θέμα.
Ας περιοριστούμε στα "οικονομικής φύσης" εγκλήματα.
Είναι όντως εγκλήματα εάν το αποτέλεσμα τους είναι μια γεμάτη κατσαρόλα από «απαλλοτριωμένα» μακαρόνια σε ένα φτωχό σπίτι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Δίκοπο μαχαίρι, το θέμα σου, φιλενάδα! Απαιτεί εξαιρετική περίσκεψη μάλλον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Είναι όντως εγκλήματα εάν το αποτέλεσμα τους είναι μια γεμάτη κατσαρόλα από «απαλλοτριωμένα» μακαρόνια σε ένα φτωχό σπίτι?

Σαν πρωτη αυθορμητη σκεψη θα ελεγα οχι.

Σαν δευτερη ομως θα ψαχνομουν περισσοτερο.
Ο επαγγελματιας εχει φορους να πληρωσει και προσωπικο. Βγαζει και αυτος το ψωμι του.
Στην πραγματικοτητα μεταξυ τους κλεβονται(και αλλοι .. εκει πανω.. γελανε),
ο ιδιοκτητης ενος μαγαζιου εχει καποια παραπανω χρηματα. Εκει εγκειται η διαφορα τους.

Αλλου ειναι η πηγη του κακου και η ριζα κι οχι στις κλοπες τετοιου ειδους.
Ας ψαξουμε αλλου το προβλημα κι ας τα βαλουμε με αυτους που πρεπει.
Δε θα μου αρεσε ομως να μου κλεψουν το μαγαζι.

Ξερεις τι θα προτιμουσα? Αυτος που χει αναγκη να ερθει να μου ζητησει χρηματα και φαγητο.
Εγω θα εδινα, οχι μια φορα αλλα οσες μπορουσα.
Πιστευω στο φιλοτιμο. Αν ειχα αναγκη δε θα εκλεβα. Θα ζητουσα μεχρι καποιος να με λυπηθει και να μου δωσει. Καποιος θα μου εδινε. Ειμαι σιγουρη. Υπαρχει πολυ καλος κοσμος εξω. Ας σκεφτουμε ο καθενας απο εμας σε αναγκη πως θα αντιδρουσε κι ετσι θα βγαλουμε το συμπερασμα αν συμφωνουμε η οχι με αυτες τις πραξεις.

Δίκοπο μαχαίρι, το θέμα σου, φιλενάδα! Απαιτεί εξαιρετική περίσκεψη μάλλον!

κανε την και σε περιμενουμε να μας πεις την -οπως συνηθως- ενδιαφερουσα γνωμη σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
....

Τελικά, μια πράξη που είναι παράνομη εξ΄ ορισμού και κολάσιμη από το νόμο, μπορεί να «δικαιωθεί» από τα κίνητρα του δράστη ή τα αποτελέσματα που παρήγαγε?
Και φυσικά εδώ δε μιλάω για πράξεις αντεκδίκησης εγκλημάτων γιατί εκεί υπεισέρχεται ο παράγοντας της ανθρώπινης ζωής και αυτό είναι εντελώς άλλο θέμα.
Ας περιοριστούμε στα "οικονομικής φύσης" εγκλήματα.
Είναι όντως εγκλήματα εάν το αποτέλεσμα τους είναι μια γεμάτη κατσαρόλα από «απαλλοτριωμένα» μακαρόνια σε ένα φτωχό σπίτι?

Σαν πρώτη ματιά: εγκλήματα μεν, πλην όμως, πολιτικά. Καθότι κατ' αρχάς, προφανή αιτιώδη συνάφεια, με τα διαφαινόμενα( πολιτικά) κίνητρα των "Ρομπένς", έχει η πολιτική, που προκαλεί φτώχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Αυτές οι ενέργειες είναι παράνομες στο βαθμό που είναι παράνομος ο αποκλεισμός της εθνικής οδός για διαμαρτυρία.
Ωστόσο, επανέρχεται η ερώτηση… «ο σκοπός αγιάζει τα μέσα?»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
ενταξει η κλοπη ειναι εγκλημα αλλα το να βοηθας καποιο συνανθρωπο σου που το εχει αναγκη οχι μονο δεν ειναι εγκλημα αλλα ειναι και μεγαλοψυχια κατα τη γνωμη μου. Δεν συμφωνω σε αρκετες περιπτωσεις με τη φραση "ο σκοπος αγιαζει τα μεσα" αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση πρεπει να συμφωνησω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top