Η ψυχολογία των κακομαθημένων παιδιών

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
πολλα πραγματα δηλωνουν οτι ενα παιδι ειναι κακομαθημενο...οταν φερεται εγωιστικα...οταν δεν εχει μαθει να μοιραζετε πραγματα και τα θελει ολα δικα του...οταν θελει να γινεται το δικο του και μονο... και χαλαει κοσμο μεχρι να γινει...βασικα ο κακομαθημενος ειναι ταυτοχρονα και εγωκεντρικος....i guess....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Το συμπέρασμα που βγάζω είναι ότι οι γονείς κάνουν λάθος. Υπάρχει κάτι που να είναι αποκλειστικά ευθύνη του παιδιού που είναι κακομαθημένο?

χμ...ευθυνη του παιδιου..?πως..?:hmm:
εαν σκεφτεις οτι το να ειναι κανεις κακομαθημενος ειναι ενα στοιχειο του χαρακτηρα....και επισης οτι ο χαρακτηρας του ανθρωπου διαμορφωνεται απο 5-9 χρονων...πως μπορει ενα παιδι να εχει ευθυνη?
αυτοι που πλαθουν το χαρακτηρα το παιδιου εχουν την ευθυνη αποκλειστικα και μονο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ναι, οι γονείς φταίνε σε κάθε περίπτωση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ναι, οι γονείς φταίνε σε κάθε περίπτωση :)

βαλε και τον περιγυρο μεσα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ε οι γονείς έχουν την μεγαλύτερη ευθύνη, αν θέλουν μπορούν να ελέγξουν και τον περίγυρο! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
(το βασικο μερος του χαρακτηρα λενε οτι σχηματιζεται και νωριτερα.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
(το βασικο μερος του χαρακτηρα λενε οτι σχηματιζεται και νωριτερα.)

νωτεριτερα? ποσο δηλαδη?τι εχεις διαβασει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Για ένα απο τα ερωτήματα του πώς μπορεί ένας γονειός να μεγαλώσει ένα παιδί πιστέυω ότι είναι ο εξής..

Φυσικά και προσφέρω τα πάντα στο παιδί μου αλλα όχι όλα με την μία, θεωρώ ότι πρέπει να μάθεις το παιδί να καταλαβένει πότε ο γονειός μπορεί να δώσει και πότε όχι, πρέπει ο γονιός ακόμα και να έχει αυτό που κλέγοντας θέλει το παιδί να του το δίνει αργότερα που θα είναι ποιό ήσυχο ή κάνοντας κάποια καλή πράξη.

Ετσι το παιδί ξέρει ότι η καλή δουλειά έχει ανταπόδοση, ότι δεν ζητάμε πράγματα που δεν μπορεί ο γονειός να δώσει και τέλος το παιδί ξέρει ότι δεν μπορούμε να έχουμε τα πάντα όταν εμείς τα θέλουμε.

Τωρα όσο αφορά την προβληματική συμπερηφορά, γιατί δεν είναι το παιδί κακομαθημένο αλλα ο γονιός που κάνει ένα παιδί επειδή έτσι θέλει και επειδή του άρεσε η κούνια που είδε σε μία βιτρίνα και σκέυτηκε να βάλει ένα μωρό για να τα έχει όλα, θεωρώ ότι πρέπει οι γονείς πρέπει να καταλάβουν ότι το παιδί δεν είναι κούκλα, ότι πράγματι ζητάει αγάπη και φροντίδα.

Οσο για τα παιδιά αυτών των γονιών έυχομαι να κάνω λάθος αλλα πιστέυω ότι άν η ζωή δεν τους δώσει μία κακοτυχία και έλειψη όλων αυτών των πραγμάτων δεν πρόκειτε να αλλάξει τόσο έυκολα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
νωτεριτερα? ποσο δηλαδη?τι εχεις διαβασει?
Eιχα διαβασει απο 0 ως 5 για τον πυρηνα της προσωπικοτητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Εκτός όμως από αυτό οι γονείς κάνουν και ένα ακόμα λάθος, οδηγούνται στην αυτοθυσία αγνοώντας τις δικές τους ανάγκες για όσο μεγαλώνουν τα παιδιά τους. Τα παιδιά όμως όταν αντιμετωπίζονται έτσι αυτό που μαθαίνουν στην πραγματικότητα είναι να αγνοούν τις ανάγκες των άλλων.

Τελικά ποιο είναι το μεγαλύτερο δώρο για ένα παιδί; Σίγουρα όχι τα πολλά δώρα αλλά η πραγματική αγάπη. Αγάπη που μεταφράζεται σε ενδιαφέρον να ακούμε τις απόψεις τους, να περνάμε χρόνο μαζί τους, να τα κατανοούμε αλλά και να τα οριοθετούμε.

Εσείς πως πιστεύετε ότι πρέπει να μεγαλώσει ένας γονιός το παιδί του σήμερα που ο χρόνος είναι τόσο περιορισμένος έτσι ώστε να μην εμφανίσει αυτές τις εθιστικές συμπεριφορές; Μήπως ο άνθρωπος σήμερα έχει βρεθεί σε ένα αδιέξοδο στο θέμα της ανατροφής των παιδιών;

Προσωπικά βλέπω όλο και περισσότερα παιδιά γύρω μου που φέρονται με αυτόν τον τρόπο αλλά και μεγάλο ποσοστό των ατόμων στην ηλικία μου. Τα κακομαθημένα παιδιά μεγάλωσαν πια και αντιμετωπίζουν προβλήματα ικανοποίησης. Βλέπουμε πλέον πόσο έχουν εξαπλωθεί τα ψυχολογικά προβλήματα και ειδικά η κατάθλιψη. Πιστεύετε ότι αυτό είναι αναστρέψιμο; Θεωρείτε ότι ένας ενήλικας μπορεί να ξεπεράσει αυτήν την συμπεριφορά και μάθει να κάνει ο ίδιος τον εαυτό του ευτυχισμένο;

Ενας ενήλικας είναι σαν ένα δέντρο που ο κορμός του έχει μεγαλώσει κάπως. Αν έχει παει στραβά πώς να του τον στρίψεις να πάρει πάλι το δρόμο για πάνω; Δεν λέω ότι δε γίνεται όμως στην κηπουρική το στηλιάρι είναι ενα ξερό στηλιάρι. Το μπήγεις εκεί και καθεται. Στο άνθρωπο ποιός θα παίξει το ρόλο του πασάλου για το ίσιωμα; Ποιος θα κάτσει να ανεχτει την πίεση, ξανά και ξανά, και, συμπεριφορικά, με συμβουλές, με επιβραβεύσεις και τιμωρίες, να πιέζει κι αυτός συνέχεια ώστε να αποτελέσει τον καινουργιο γνώμονα;

Κι άν πάλι κάποιος ή κάπόιοι το κάνουν, το υποκείμενο, το πρός ίσιωμα δέντρο, θα το εκλάβει ώς "αγάπη"; Πως θα ανταμοιφθούν δηλαδή όσοι θα καταβάλουν ολο αυτό το κόπο;

Στα μικρότερα παιδιά φυσικά όλη αυτή η διαδικασια ειναι ευκολότερη και αποδιδει πολυ καλύτερα. Αξίζει δηλαδή να είμαστε το στηλιάρι για τα παιδιά μας κι ας μας μισούν ποιυ και που γιαυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
χμ... αν και δε θεωρουμαι πια παιδι(:P) ολοι οι φιλοι μου μου λενε συνεχεια οτι ειμαι ιδιαιτερα ''καλομαθημενη''.

η αληθεια ειναι οτι ειμαι μοναχοπαιδι και ειδικα ο μπαμπας μου, μου εχει τεραστια αδυναμια και μπορω να τον κανω σχεδον παντα οτι θελω... αρκει λιγο νιαουρισμα (τι πιο ευκολο για μενα:P) και ενα φιλακι στο μαγουλο για να μου κανει ολα τα χατηρια.

η μητερα μου ειναι σαφως πιο αυστηρη απο τον πατερα μου, αλλα και παλι δε θυμαμαι φορα που να της εχω ζητησει κατι και να μη τρεξει να το κανει.
για παραδειγμα θυμαμαι χαρακτηριστικα μια φορα μικρη, που δε μαρεσε η κουκλα που ειχε η λαμπαδα που μου ειχε φερει η νονα μου και μολις η μαμα μου με ειδε να κλαιω (μη βαρατε ημουν μικρηηηη) με πηγε κατευθειαν την ιδια μερα στο jumbo να διαλλεξω αλλη... ακομα και τωρα... κινητο θελω?? θα τρεξει να μου το παρει. πριν 2 βδομαδες μαλιστα πηγε και μου πηρε καινουριο.. θυμαμαι της ειχα πει στο τηλεφωνο οτι απλα μαρεσει και πηγε και μου το πηρε χωρις καν να της το ζητησω. στο σπιτι μου στη λαρισα, ηθελα μεγαλη τηλεοραση πηγε και μου πηρε lcd 32αρα... και γενικα αμα αρχισω να αναφερω ποσααα χατηρια μου εχει κανει θα γραφω μερες.

βασικα, το μεγαλυτερο παραπονο μου προς τη μαμα μου ειναι οτι τα κανει ολα αυτα, γιατι δεν μπορει να μου δειξει αλλιως τα αισθηματα της. ο πατερας μου μπορει να με κυνηγαει ολη τη μερα να με φιλησει και να με παρει αγκαλια ενω η μαμα μου αν δεν αν δεν παω εγω να την ρωτησω δε θα μου το πει. δεν ειναι καθολου εκδηλωτικη και προτιμα να δειχνει την αγαπη της με υλικα αγαθα...
σε συζητησεις μας μου χει ζητησει πολλες φορες συγνωμη για αυτο το θεμα...

η αληθεια ειναι οτι και εγω ειμαι τρομερα αχαριστη απεναντι τους και νιωθω πολυ ασχημα για αυτο. δεν ειναι ιγες οι φορες που τους φωναζω για κατι και μετα μονη στο δωματιο μου κλαιω γιατι νιωθω τυψεις αλλα δε μπορω να το παραδεχτω.
αυτο που με χαροποιει ομως ειναι οτι τελευταια, αποταν ηρθα εδωσ τη λαρισα αρχισα να συνηδητοποιω τι κανουν αυτοι οι ανθρωποι για μενα, οτι στερουν τοσα πραγματα απο τον ευατο τους για να τα εχω εγω, για να μη μου λειψει τιποτα και προσπαθω να αλλαξω τον τροπο που τους αντιμετωπιζω και να εκτιμαω ακομα και τη πιο μικρη ενδειξη αγαπης τους.

πραγματικα θα προτιμουσα πλεον να μπορει η μητερα μου να ειναι λιγο πιο εκδηλωτικη και ας ειχα τα μισα απο αυτα που μου αγοραζουν κατα καιρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ποια είναι η διαφορά του καλομαθημένου με τον κακομαθημένο;
Ποτέ δεν μπόρεσα να τα διαχωρίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
δεν νομιζω οτι υπαρχει διαφορα.
απλα το καλομαθημενο ακουγεται καλυτερα στα αυτια του κακομαθημενου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Ποια είναι η διαφορά του καλομαθημένου με τον κακομαθημένο;
Ποτέ δεν μπόρεσα να τα διαχωρίσω.

Χαχά, χρόνια ολόκληρα την είχα αυτή την απορία. Κατέληξα στο ότι καλομαθημένο είναι αυτό που τα έχει όλα στο χέρι και κακομαθημένο είναι αυτό που έχει κακούς τρόπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
υπαρχει διαφορα αναμεσα στα δυο... υπαρχουν καλομαθημενα παιδια απο την οικογενεια τους με την εννοια οτι τους εχουν δωσει απλοχερα αρκετα πραγματα , απο συναισθηματα , σημμασια , προσοχη , πραγματα υλικα κλπ αλλα τους εχουν μαθει να εκτιμουν το καθετι και να σεβονται τα παντα και τους παντες..

απο την αλλη ειναι τα κακομαθημενα που τους παρεχουν τα παντα αλλα θα μου επητρεψετε εδω να πω οτι στα κακομαθημενα το συναισθηματικο κομματι χωλενει... εκει το παιδι εχει κενα στο να διακρινει θεματα σεβασμου , ακομα και στους ανθρωπους που το εχουν κακομαθει και αυτο ειναι το τιμημα που πληρωνουν τετοιοι γονεις, αλλα και οσοι θα βρεθουν διπλα απο τετοια ατομα.

το κακομαθημενο θα ειναι αυθαδες ατομο , θα απαιτει πραγματα λες και οι αλλοι ειναι υποχρεοι να του κανουν ολα τα χατηρια γιατι ετσι εχει μαθει... εκει βλεπεις οτι οι γονεις εχουν κανει το μεγιστο κακο στα παιδια τους.

εγω προσωπικα παντα κοιταζω ο αλλος να ειναι ανθρωπος πρωτα και μετα ολα τα αλλα... ειναι μεγαλη υποθεση να μεγαλωνεις παιδια και να τους κανεις σωστους ανθρωπους μαθαινοντας τους το μετρο και αξιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antara6079

Νεοφερμένος

Η antara6079 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Θα πω τη γνώμη μου με μια παροιμία:
"Μικρό κώλο δεν έδειρες, μεγάλο μην καταπιάνεσαι"
Ένα κακομαθημένο παιδί θα γίνει ένας κακομαθημένος ενήλικας που θα ταλαιπωρεί τους πάντες γύρω του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Ξερω αρκετα κακομαθημενα παιδια και ειναι απιστευτο το ποσο αγενη και απαιτητικα μπορουν να γινουν...Σιγουρα οι γονεις εχουν την μεγαλυτερη ευθυνη αφου κανουν το παιδι να πιστεψει πως μονο τα υλικα αγαθα εχουν σημασια,με αποτελεσμα αυτο να ζηταει ολο και περισσοτερα.Υπαρχουν ακομα γονεις που δειχνουν αγαπη στα παιδια τους αλλα τους προσφερουν και πολλα υλικα αγαθα(συνηθως επειδη εχουν πολλα χρηματα)...Ομως δεν νομιζω πως φταιει αποκλειστικα ο γονιος...Σιγουρα ολα αρχιζουν απο αυτον ομως και ο χαρακτηρας του παιδιου παιζει ρολο..Ξερω για παραδειγμα μερικα παιδια που εχουν παρα πολλα χρηματα και οι γονεις τους τους προσφερουν πολλα,ομως ειναι ισοροπημενα και δεν ζητουν τιποτα.Ενω ξερω και αλλα που ενω οι γονεις τους εχουν οικονομικα προβληματα δεν σταματουν να ζητουν το ενα και το αλλο...

Ποια είναι η διαφορά του καλομαθημένου με τον κακομαθημένο;
Ποτέ δεν μπόρεσα να τα διαχωρίσω.

Μαλλον καμια ουσιαστικη..Εμεις λεμε τα παιδια αυτα κακομαθημενα,ενω τα ιδια και οι γονεις τους προτιμουν τον ορο καλομαθημενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Τα παιδια θελουν λιγο προσοχη, οταν μεγαλωνοντας σιγα-σιγα, αρχιζουν να ζητανε χαρες και οι γονεις πρεπει να ειναι λιγο επιφυλακτικοι και προσεχτικοι με τα χατηρια που τους κανουν. Ειναι καλο τα παιδια οσο ειναι ηδη μικρα να καταλαβουν οτι δεν γινεται να τα φερνουν ολα στα δικα τους μετρα και σταθμα και μαλλον εκεινη η εποχη ειναι που γενιεται ενα κακομαθημενο παιδι.

Απ'την αλλη υπαρχει ο κινδυνος και πολλοι γονεις την πατανε ετσι, με το να καταπιεχουν αρκετα τα παιδια τους, να προσπαθουν να τα βαλουν σε μια σειρα, να βαζουν πολλους κανονες και πρεπει στη ζωη τους με στοχο να γινουν τα παιδια τους πιο ευσεινηδειτα και πιο ανταποκρισιμα στις αναγκες της οικογενοιας. Να μη γινουν "κακομαθημενα" δηλαδη, να μην σκεφτονται μονο τον εαυτο τους. Το αποτελεσμα ειναι το παιδι να μεγαλωνει και να ειναι αρκετα ευσεινηδητο στις αναγκες των αλλων εχοντας αδυναμια ομως να ανταποκριθει στον δικο του εσωτερικο κοσμο.

Περα απ'την φυσιολογικη αναπτυξη ενος παιδιου που μπορει να αναγνωρισει τα συναισθηματα του και να καταλαβαινει τα ορια του, προσωπικα αν ηταν να διαλεξω απο ενα "κακομαθημενο" παιδι αναμεσα σε ενα αρκετα ευσυνειδητο και υσηχο παιδι θα διαλεγα σιγουρα το πρωτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ποια είναι η διαφορά του καλομαθημένου με τον κακομαθημένο;
Ποτέ δεν μπόρεσα να τα διαχωρίσω.

"Καλομαθημένο" χαρακτηρίζουν οι γονείς, ...το κακομαθημένο τους. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
To στριμμενο "καλομαθημενο" => "κακομαθημενο"

Και κατα Μπαμπινιωτη:

καλομαθαίνω: 1. συνηθίζω (κάποιον) στην άνεση και την καλοπέραση [...] 2. συνηθίζω στην ευκολία, την άνεση και τη φροντίδα, γίνομαι νωθρός και τρυφηλός από την καλοπέραση.

κακομαθαίνω: 4. αποκτώ κακές συνήθειες 5. συνηθίζω στις ευκολίες, στην ευχάριστη ζωή 6. (κακομαθημένος) αυτός που στερείται σωστής ανατροφής, που έχει αποκτήσεις κακές συνήθειες.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top