Γιατί οι άντρες...ενώ οι γυναίκες...;

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Για όσες γυναίκες έχουν ψωνιστεί λόγω της ομορφιάς τους, υπάρχουν άλλοι τόσοι άντρες που τις έχουν κάνει να ψωνιστούν. Ως συνήθως, η αλήθεια και το "φταίξιμο" είναι κάπου στη μέση. Στο χέρι του καθενός είναι να μην ασχολείται με τέτοιους ανθρώπους, είτε άντρες είτε γυναίκες ή αν ασχολείται να αναλαμβάνει τις ευθύνες των επιλογών του.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τοτε να το δουμε βιολογικα. Οσο ανωτερος ειναι ενας οργανισμος τοσο πιο εξειδικευνενα ειναι τα οργανα του. Τα οργανα της γυναικας ειναι πιο εξειδικευμενα απο του αντρα.

Μπομπολια εξειδίκευση. Το δικό μας το παπαρι μπορεί να κατουρησει σε οποιοδήποτε υψόμετρο, από οποιαδήποτε κλίση και γωνία και με άψογο στόχο. Για εσάς έπρεπε να εφεύρουμε τουαλέτες για να μη κατουρατε τις φτερνες σας. Και όταν κατουραμε τη λεκάνη δεν είναι γιατι είμαστε άστοχοι αλλά είναι μια μεγαλειώδης ένδειξη του ότι μπορούμε; Εσείς μπορείτε να κατουρησετε τη λεκάνη;
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στον κόσμο του σήμερα , που όλα βρίσκονται στην άκρη του δακτύλου μας , ακόμα και η ερώτηση <<συγγνώμη έχετε ώρα ;>> είναι σεξουαλική παρενόχληση για κάποιες . Στον κόσμο του σήμερα , που όλο και περισσότερο μπορούμε να επιδεικνύουμε τον πλούτο μας μέσω των κοινωνικών δικτύων δεν υπάρχει άβολη θέση , αλλά γεμάτο ή όχι πορτοφόλι και αμάξι με πολλά άλογα . Δεν τα έχεις ; Κυνηγάς μια πιθανότητα κατά πολύ μικρότερη από το να πιάσεις το τζόκερ.
Οπότε θα παρακαλούσα όλες οι σκέψεις μας να είναι σύμφωνες με το σήμερα και όχι με το μυαλουδάκι μας που μπορεί να σκέφτεται Ρωμαίους και Ιουλιέτες .
Σόρρυ αλλά αυτά τα "μπορούν να ερμηνευσουν το πιο απλό σε σεξουαλική παρενόχληση" είναι μπούρδες. Μια χαρά ξέρουμε και ξέρετε όλοι τη διαφορά μεταξύ φλερτ και σεξουαλικής παρενόχλησης, σταματήστε να δικαιολογείτε απαράδεκτες συμπεριφορές.
Είναι πολύ εύκολο να κατηγορείς το άλλο φύλο πως δεν σε θέλει επειδή... δεν έχεις αμάξι με πολλά άλογα γιατί σου δίνει μια πολύ βολική δικαιολογία: it's not you, it's them.


Το ξέρεις πολυ καλά πως κάποιες το τυχαιος το λένε υποτιμητικά. Εννοουν οτι δεν ειναι της κοινης τους παρέας. Και γενικα ως προς αυτο υπάρχει ενα κολλημα. Δηλαδη δεν δινουν την ευκαιρια σε κάποιον αγνωστο πχ να τον γνωρισουν καλυτερα. Εν παση περιπτωση η καθεμια ας κανει οτι θέλει δεν καιγομαι αλλα λέω τι έχω καταλαβει. Βεβαια ολα ειναι σχετικα γιατι αν οπως ειπες και εσυ κάποια γοητευοταν και έπεφτε στα πατωματα μια χαρα θα έδινε το κινητο της και θα κανονιζανε και άμεσα να βρεθουνε. Οποια θέλει βρισκει τροπους οποια δεν θέλει βρισκει δικαιολογιες. Και αυτο ισχυει και για τους άντρες. Αλλα και πάλι οταν κάποια δεν ενδιαφέρεται να γνωρισει κάποιους άσχετους-τυχαιους απεξω ειναι επειδη έχει αρκετες επιλογές εντος της παρέας της και ανοιγει το φβ και βρισκει 20 αιτηματα φιλιας και άλλα 30 μηνυματα στο inbox. Το πάν ειναι οι επιλογές.

Ατάκες του στυλ "Δεν ενδιαφέρομαι" εχω καιρο να τις ακουσω κατάμουτρα διοτι ειμαι πολυ πλάγιος και καταλαβαινω ποτε με παιρνει και ποτε οχι.

Στην προκειμενη βιωματική περιπτωση δεν μπορω να σου απαντησω και πολύ αξιοπιστα διοτι δεν ξέρω ποια ηταν η ροη της κουβεντας. Έγραψα και χθές οτι αν μια κοπελα στις πρωτες ερωτησεις μου δεν ρωτησει και αυτη κάτι εγω προσωπικα δεν συνεχιζω την κουβεντα διοτι πιστευω πως αν ενδιαφεροτανε θα ρωτουσε και αυτή. Αλλα για να σου πω την δικη μου εκδοχη οχι εκπτωση δεν θα σου προτεινα ... απο που και ως που; για boyfriend δεν θα ρωτουσα .... οπως επισης δεν θα ρωτουσα και ποιον περιμενεις. Τι με ενδιαφέρει εμενα; στην παρουσα φάση θα με ενδιέφερε να την γνωρισω την άλλη οχι αν εχει αγορι ή οχι το θεωρω περιττο, οποτε για μενα δεν ειναι νορμαλ.

Και για να κλεισω με μια βιωματική κατασταση που έτυχε το προηγουμενο σκ. Ειχα βγει με εναν καλο μου φιλο για ποτο. Αφου τελειωσαμε το πρώτο ποτο περιπου κατα τις 2 μου ειπε να συνεχισουμε σε ενα αλλο μαγαζι που ειναι κάτι φιλες του. Εντάξει του λέω δεν εχω θέμα. Πάμε εκει. Η μια πολυ πασιχαρη και ευγενικη και ομιλιτικη (μιλαγαμε και την εκανα και στο φατσοβιβλιο φιλη άμεσα) η άλλη ασχολουνταν εκει με κάτι άλλους που βρηκε εκει γνωστους και καλα και επειδη αυτοι την προσεχαν ειχε γινει το επικεντρο και γουσταρε.

Εμεις (εγω ο φιλος και η άλλη καθομασταν λιγο πιο πισω) λοιπον η συγκεκριμενη δεν ηρθε ουτε λιγο στην παρέα να συστηθει (εντάξει τον φιλο μου τον ήξερε) μετά απο 1 ωρα που βγηκαμε έξω... της λέω... εεε χάρηκα :pardon:(χάρηκε και αυτη και καλά) και μετα την ρωτησα 3-4 πράγματα οπως περπατουσαμε προς το αμαξι (θα μας γυριζε αυτη το προτεινε) και άρχισα να ρωτάω εγω μερικά πράγματα ρε παιδι μου. ΕΕΕ ρωτησα εκει αλλα δεν θυμαμαι να εκανε αυτη ουτε μια ερωτηση.

Εσυ πιστευεις οτι μετα απο αυτο άξιζε να στειλω εστω και ενα αιτημα φιλιας στο φβ; απο μενα ειναι οχι που λέει και η Ηλιανα. Δεν υπάρχει ροη στην κουβεντα - δεν υπάρχει ενδιαφέρον - δεν συστηθηκε κάν - δεν ηρθε στη παρέα μας. Εντάξει το οτι στο τέλος προτεινε να μας επιστρέψει το θεωρω τυπικο και επειδη ηξερε τον φιλο μου. Γενικα ολο το στησιμο έδειχνει ακατάλληλη για περαιτερω γνωριμια και επαφή. Με μενα τουλαχιστον μην παρεξηγηθω. Σε μια τέτοια περιπτωση αμα προχωρησεις εσυ ευθυνεσαι. Θα φας τη φολα καταμουτρα στο τέλος.

Πάντως πιστευω οτι μαλλον γουσταρει τον φιλο μου αλλα ο φιλος δεν κανει κινηση γιατι οπως μου ειπε εχει πολλες ιδιοτροπιες αν και ωραια σε εμφανιση. Ε καλα το καταλαβα αυτο ετσι και αλλιως αλλα οκ.




Ε καλα και εσυ τι περιμενες ρε φιλε να παραδεχτούνε οτι ψάχνουν τις ανέσεις και τα λεφτά;;; :loltooth: περιμενεις εσυ απο κανα λαμογιο να σου πει οτι ειναι λαμογιο; :loltooth:

Και να σου πω και κάτι αλλο ... αρκετές τέτοιες ψάχνουν άντρες χειραγωγήσιμους για να τους κάνουν τα χατηρια και να περνάνε καλά. Σιγα μη κατσει να δυσκολευτει με σενα και μενα χαχα

αυτη σου λεει δεν φτανει ο μάγκας που θα με "καβαλαει" (σορρυ κοριτσια δεν το λέω σεξιστικά) θα μου το παιζει και ζορικος; :loltooth: θα μου κανει τα κεφια για να του δινομαι και εγω και θα ειμαστε μια χαρουμενη παρεούλα :D

κοιτα απο τη μια εχει και αυτο μια λογική. Σου λεει η άλλη ειμαι ωραια εχω 100 επιλογές εσυ ποιος εισαι.

Γιατι εσυ και εγω μπορει να μην κάνουμε λαϊκ (προσωπικά δεν κάνω σε καμια σχεδον) ή να μην στέλνουμε μηνυματα και να τις ζαλιζουμε άλλοι ομως τα κάνουν φιλε... και πανε και μπουζουκια και ανοιγουνε και μπουκάλια και τα πάντα ολα.


Εγω εχω περάσει καλα στη ζωη μου πάντως παρα το οτι κάποιες φορές υπηρξα εγωϊστης και δυσκολος χαρακτηρας. Ο Καζανοβας μέχρι να ριξει κάθε μια που ηθελε άδειαζε ψυχη και πορτοφολι και η άλλη έβλεπε οτι δεν κρατουσε τιποτα για πάρτη του οποτε κολακευοτανε. Και μολις μετα απο 2-3 μηνες πατουσε και μια εξαφανιση τρεχανε οι κοπελες και δεν φτάνανε. Ε θελει κολπα αλλιως βαριούνται άπαντες. Ειναι πάρε δωσε και θέλει και κολπα.



Αυτα βεβαια ειναι προχωρημένα ! Τα βασικά ειναι -> Οταν κάποια δεν ενδιαφέρεται δεν προχωράμε. Τέλος. Ειναι ευκολο να το καταλαβεις.
"Η καθεμία ας κάνει ο τι θέλει, δεν καίγομαι" από τη μια, αλλά κοτζαμ αναλύσει για το τι κάνουν "κάποιες" μου έκανες.
Αν κάποια γοητευοταν θα έδινε το κινητό της όπως λες, που βρίσκεις το παράλογο; Αφού θα της άρεσε, θα ήθελε να ξαναμιλήσουν. Αν όχι, όχι. Τι βρίσκεις παράταιρο και το λες έτσι;
Προφανώς και όποια θέλει βρίσκει τρόπους. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι συζητάμε.
Κι εσύ τη βολική δικαιολογία διαλέγεις: δεν ενδιαφέρεται να με γνωρισεις-> έχει γνωστούς εντός παρέας και 30 μηνύματα στο φεισμπουκ. Όχι φίλε, μπορεί να έχει ήδη κάποιον, μπορεί να μην έχει αλλά να θέλει κάποιον συγκεκριμένο, μπορεί να μην θέλει γενικά κάποιον ή μπορεί πολύ αλλά να μην θέλει εσένα. Και είναι οκέι όλα αυτά τα ενδεχόμενα.
Όσο για το...βιωματικό ποστ, γράφεις:
"Εσυ πιστευεις οτι μετα απο αυτο άξιζε να στειλω εστω και ενα αιτημα φιλιας στο φβ;"
Άξιζε, λες και θα της έκανες κάποια χάρη; Νομίζω σου έκανε ξεκάθαρο από μόνη της ότι δεν ενδιαφέρεται άρα ακόμα και να έκανες αίτημα στο φβ δεν θα το εκτιμούσε. Το πολύ πολύ να το δεχόταν λόγω ευγένειας και μετά θα είχαμε μια άλλη ιστορία "με δέχτηκε στο φεισμπουκ αλλά δεν μου έστειλε πότε πρώτη...".
Και κάτι που θέλω να σχολιάσω εδώ και πολύ καιρό: για όνομα, φτάνει το κόλλημα με το φβ. Οι περισσότεροι δεν ανεβάζουν καν πλέον δεν ξέρω πώς σε κάθε εμπειρία σας έχετε καθημερινές φωτογραφίες και σχόλια από κάτω.:hehe:
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Σόρρυ αλλά αυτά τα "μπορούν να ερμηνευσουν το πιο απλό σε σεξουαλική παρενόχληση" είναι μπούρδες. Μια χαρά ξέρουμε και ξέρετε όλοι τη διαφορά μεταξύ φλερτ και σεξουαλικής παρενόχλησης, σταματήστε να δικαιολογείτε απαράδεκτες συμπεριφορές.
Είναι πολύ εύκολο να κατηγορείς το άλλο φύλο πως δεν σε θέλει επειδή... δεν έχεις αμάξι με πολλά άλογα γιατί σου δίνει μια πολύ βολική δικαιολογία: it's not you, it's them.



"Η καθεμία ας κάνει ο τι θέλει, δεν καίγομαι" από τη μια, αλλά κοτζαμ αναλύσει για το τι κάνουν "κάποιες" μου έκανες.
Αν κάποια γοητευοταν θα έδινε το κινητό της όπως λες, που βρίσκεις το παράλογο; Αφού θα της άρεσε, θα ήθελε να ξαναμιλήσουν. Αν όχι, όχι. Τι βρίσκεις παράταιρο και το λες έτσι;
Προφανώς και όποια θέλει βρίσκει τρόπους. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι συζητάμε.
Κι εσύ τη βολική δικαιολογία διαλέγεις: δεν ενδιαφέρεται να με γνωρισεις-> έχει γνωστούς εντός παρέας και 30 μηνύματα στο φεισμπουκ. Όχι φίλε, μπορεί να έχει ήδη κάποιον, μπορεί να μην έχει αλλά να θέλει κάποιον συγκεκριμένο, μπορεί να μην θέλει γενικά κάποιον ή μπορεί πολύ αλλά να μην θέλει εσένα. Και είναι οκέι όλα αυτά τα ενδεχόμενα.
Όσο για το...βιωματικό ποστ, γράφεις:
"Εσυ πιστευεις οτι μετα απο αυτο άξιζε να στειλω εστω και ενα αιτημα φιλιας στο φβ;"
Άξιζε, λες και θα της έκανες κάποια χάρη; Νομίζω σου έκανε ξεκάθαρο από μόνη της ότι δεν ενδιαφέρεται άρα ακόμα και να έκανες αίτημα στο φβ δεν θα το εκτιμούσε. Το πολύ πολύ να το δεχόταν λόγω ευγένειας και μετά θα είχαμε μια άλλη ιστορία "με δέχτηκε στο φεισμπουκ αλλά δεν μου έστειλε πότε πρώτη...".
Και κάτι που θέλω να σχολιάσω εδώ και πολύ καιρό: για όνομα, φτάνει το κόλλημα με το φβ. Οι περισσότεροι δεν ανεβάζουν καν πλέον δεν ξέρω πώς σε κάθε εμπειρία σας έχετε καθημερινές φωτογραφίες και σχόλια από κάτω.:hehe:


Μια τέτοια απάντηση περίμενα και τίποτα άλλο . Εξάλλου φαίνεται και από τα προηγούμενα μηνύματα προς τα που κινείσαι και με αυτό αποδέχεσαι ότι κρίνεις με βάση την οικονομική κατάσταση. Σε συγχαίρω που το παραδέχεσαι.
Εδώ καλά καλά δεν μπορείτε να ερμηνεύσετε τον φεμινισμό , τον οποίο και ασπάζεστε, θα ξεχωρίσετε την απόπειρα βιασμού από την προσέγγιση ; Έλα τώρα σε παρακαλώ , ας μιλήσουμε λογικά .
Δυστυχώς για εσένα , υπάρχει ένα τρανταχτό παράδειγμα προσέγγισης που ερμηνεύτηκε ως απόπειρα βιασμού από ΜΜΕ . Εκείνη με τον Παπαδόπουλο, τον ποδοσφαιριστή .

Να προσθέσω , ότι στην εποχή της ισότητας των δύο φύλλων ( προσωπικά δεν βλέπω να υπάρχει) πώς γίνεται πάντα να φταίνε οι άντρες ; Μάλλον γιατί μας βολεύει .
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
θυμαμαι τις ενδοξες εποχες οταν οι κοντρες μεταξυ των 2 φυλων λυνονταν με τα ακαταρριπτα επιχειρηματα "αγορια ιπποτες κοριτσια μαυρες κοτες και κοριτσια κανονια αγορια μακαρονια"
ahh some things will never change
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εδώ καλά καλά δεν μπορείτε να ερμηνεύσετε τον φεμινισμό , τον οποίο και ασπάζεστε, θα ξεχωρίσετε την απόπειρα βιασμού από την προσέγγιση ; Έλα τώρα σε παρακαλώ , ας μιλήσουμε λογικά .
Δυστυχώς για εσένα , υπάρχει ένα τρανταχτό παράδειγμα προσέγγισης που ερμηνεύτηκε ως απόπειρα βιασμού από ΜΜΕ . Εκείνη με τον Παπαδόπουλο, τον ποδοσφαιριστή .
Επειδή μία ηλίθια πήρε για σεξουαλική παρενόχληση το "γεια σου τι κάνεις;" τσουβαλιάζεις όλες τις γυναίκες ότι δεν ξέρουν τι τους γίνεται; Μήπως λέω τώρα να μην είμαστε απόλυτοι στα πάντα; Εγώ όταν είδα το συγκεκριμένο περιστατικό είπα τι σούργελο είναι αυτή. Τζίζους.
Δεν έχω καταλάβει γιατί μαλώνετε κιόλας. Ότι δεν γίνεται αποδεκτό πως κάποιος δεν μας θέλει; Όλοι κάνουν για όλους σε αυτόν τον κόσμο; Ή πρέπει να κάνεις ολόκληρο σχεδιάγραμμα γιατί μια τύπισσα έριξε άκυρο (θέλει λεφτά, αμάξι κτλ). Ε αν είναι τόσο "επιφανειακή" η εν λόγω τύπισσα που κοιτάει μόνο το αμάξι σου εσένα σαν άνθρωπο σε κάνει; Το έχω ξαναπεί ότι ψάχνεις βρίσκεις σε αυτόν τον κόσμο. Αν ψάχνεις εκεί που δεν πρέπει (βάζω και εμένα μέσα στο τσουβάλι) και επιμένεις σε ηλίθια άτομα πάνω σε τέτοια θα πέσεις. Είτε άντρας είτε γυναίκα.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Επειδή μία ηλίθια πήρε για σεξουαλική παρενόχληση το "γεια σου τι κάνεις;" τσουβαλιάζεις όλες τις γυναίκες ότι δεν ξέρουν τι τους γίνεται; Μήπως λέω τώρα να μην είμαστε απόλυτοι στα πάντα; Εγώ όταν είδα το συγκεκριμένο περιστατικό είπα τι σούργελο είναι αυτή. Τζίζους.
Δεν έχω καταλάβει γιατί μαλώνετε κιόλας. Ότι δεν γίνεται αποδεκτό πως κάποιος δεν μας θέλει; Όλοι κάνουν για όλους σε αυτόν τον κόσμο; Ή πρέπει να κάνεις ολόκληρο σχεδιάγραμμα γιατί μια τύπισσα έριξε άκυρο (θέλει λεφτά, αμάξι κτλ). Ε αν είναι τόσο "επιφανειακή" η εν λόγω τύπισσα που κοιτάει μόνο το αμάξι σου εσένα σαν άνθρωπο σε κάνει; Το έχω ξαναπεί ότι ψάχνεις βρίσκεις σε αυτόν τον κόσμο. Αν ψάχνεις εκεί που δεν πρέπει (βάζω και εμένα μέσα στο τσουβάλι) και επιμένεις σε ηλίθια άτομα πάνω σε τέτοια θα πέσεις. Είτε άντρας είτε γυναίκα.


Δεν είναι μόνο αυτή η τύπισσα. Είναι και πολλές άλλες , ανάμεσα μας .
Η συζήτηση νομίζω πηγαίνει προς τα πρότυπα και παραθέτω την άποψη μου . Οι γυναίκες , που έχουν και το δικαίωμα της επιλογής , Ναι ή όχι , κρίνουν με βάση την <<εικόνα >> και το πόσο ευκατστατος Είναι κάποιος . Δεν γίνεται να το αρνηθούμε αυτό όταν συμβαίνει κατά κόρον γύρω μας . Όπως είχε πει και ο Μουστάκας πριν κάποια χρονιά : << Τι θέλει μια γυναίκα ; ένα αυτοκίνητο , ένα ακίνητο και ένα πουλί ευκινητο (δεν θέλω να προσβάλλω ) >> .
Με το χέρι στην καρδιά ο ισχυρισμός αυτός ισχύει κατά 90% στις μέρες μας ; η απάντηση είναι Ναι .
Οπότε δεν μπορώ να δεχτώ την θέση της ολιβιας που αναφέρεται σε κάτι πλατωνικό , σε κάτι φανταστικό.
Και ξες ποιο είναι το κακό ; ότι συνεχώς το αρνείστε και πέφτετε έξω .
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
θυμαμαι τις ενδοξες εποχες οταν οι κοντρες μεταξυ των 2 φυλων λυνονταν με τα ακαταρριπτα επιχειρηματα "αγορια ιπποτες κοριτσια μαυρες κοτες και κοριτσια κανονια αγορια μακαρονια"
ahh some things will never change


Είναι το ίδιο τώρα απλά λέμε όλοι οι άνδρες είναι μαλάκες και όλες οι γυναίκες κάρχιες. Αυτή είναι η adult έκδοση του "αγορια ιπποτες κοριτσια μαυρες κοτες".
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Οι γυναίκες , που έχουν και το δικαίωμα της επιλογής , Ναι ή όχι , κρίνουν με βάση την <<εικόνα >> και το πόσο ευκατστατος Είναι κάποιος . Δεν γίνεται να το αρνηθούμε αυτό όταν συμβαίνει κατά κόρον γύρω μας . Όπως είχε πει και ο Μουστάκας πριν κάποια χρονιά : << Τι θέλει μια γυναίκα ; ένα αυτοκίνητο , ένα ακίνητο και ένα πουλί ευκινητο (δεν θέλω να προσβάλλω ) >> .
Με το χέρι στην καρδιά ο ισχυρισμός αυτός ισχύει κατά 90% στις μέρες μας ; η απάντηση είναι Ναι .
Οπότε δεν μπορώ να δεχτώ την θέση της ολιβιας που αναφέρεται σε κάτι πλατωνικό , σε κάτι φανταστικό.
Και ξες ποιο είναι το κακό ; ότι συνεχώς το αρνείστε και πέφτετε έξω .

εγω προσωπικα θελω εναν που να κανει τις δουλειες του σπιτιου γιατι προτιμω να πεθανω παρα να κανω φασινα και να μπορει να κανει μια μακαροναδα μπολονεζ της προκοπης το αν εχει μερσεντες ή σακαρακιασμενη τογιοτα του 70 ή πατινι δωρο απο λαμπαδα που του πηρε η νονα του οταν ηταν 8 στα τετοια μας κ μας κωστης παλαμας, τι να το κανω αν συγκατοικουμε με τον μικι μαους και την οικογενεια του?
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δεν είναι μόνο αυτή η τύπισσα. Είναι και πολλές άλλες , ανάμεσα μας .
Η συζήτηση νομίζω πηγαίνει προς τα πρότυπα και παραθέτω την άποψη μου . Οι γυναίκες , που έχουν και το δικαίωμα της επιλογής , Ναι ή όχι , κρίνουν με βάση την <<εικόνα >> και το πόσο ευκατστατος Είναι κάποιος . Δεν γίνεται να το αρνηθούμε αυτό όταν συμβαίνει κατά κόρον γύρω μας . Όπως είχε πει και ο Μουστάκας πριν κάποια χρονιά : << Τι θέλει μια γυναίκα ; ένα αυτοκίνητο , ένα ακίνητο και ένα πουλί ευκινητο (δεν θέλω να προσβάλλω ) >> .
Με το χέρι στην καρδιά ο ισχυρισμός αυτός ισχύει κατά 90% στις μέρες μας ; η απάντηση είναι Ναι .
Οπότε δεν μπορώ να δεχτώ την θέση της ολιβιας που αναφέρεται σε κάτι πλατωνικό , σε κάτι φανταστικό.
Και ξες ποιο είναι το κακό ; ότι συνεχώς το αρνείστε και πέφτετε έξω .
Επιμένω στο ότι ψάχνεις βρίσκεις. Τα παρακάτω ισχύουν για άντρες και γυναίκες που θα πω.
Όλοι οι άνθρωποι αρχικά, και ενώ δεν ξέρουν κάποιον, το πρώτο πράγμα που βλέπουν είναι η εικόνα. Είναι η πρώτη επαφή που έχουν με έναν άγνωστο. Επίσης μπορούν να βγάλουν μερικά συμπεράσματα από την αρχική εικόνα αλλά αυτό αν δεν μιλήσουν λίγο με κάποιον δεν μπορούν αυτά να είναι απόλυτα. Επίσης όλοι οι άνθρωποι (μηδενός εξαιρουμένου) έχουν κάποια στάνταρ. Εσύ, εγώ, η ολίβια κτλ. Το οποίο είναι λογικό και κατά τη γνώμη μου καλό να ξέρεις τι θέλεις.
Εγώ τώρα βλέπω μια άρνηση σε επίπεδο γυμνασιόπαιδων που δεν τους θέλει το "κρας" τους, κολλάνε εκεί και το κυνηγάνε στα πάρκα και τις πλατείες που συναντιούνται οι παρέες τους. Να έχω κολλήσει εγώ με κάποιον γιατί με γυάλισε και αυτός να μη με θέλει γιατί προτιμάει κάτι άλλο, γιατί έχει γκόμενα, γιατί δεν με πέτυχε το αιλάινερ. Ε ΚΑΙ; Με φταίει αυτός που δεν πληρώ τα στάνταρ του; Όχι. Με φταίει αυτός που εγώ δεν αποδέχομαι ότι δεν γίνεται να μας θέλουν οι πάντες και κόλλησα εκεί; Πάλι όχι. Ακριβώς το ίδιο ισχύει και για τους άντρες. Αναρωτιέμαι δηλαδή αν θα προτιμούσατε μερικοί να σας κοροϊδεύουν οι άλλοι παρά να είναι ειλικρινείς με αυτό που θέλουν.
Λες το 90% είναι κάρχιες θέλουν αμάξι, κοιλιακούς και ροζ μονόκερους. Ξες τι γίνεται από την άλλη όχθη; Γυναίκες να λένε για τους άντρες ακριβώς το ίδιο ότι δηλαδή κοιτάνε αν η άλλη έχει τέλειο κώλο, βυζάρες, αν ντύνεται έτσι και βάφεται γιουβέτσι. Κανένας από τους δύο δεν έχει δίκαιο απλά προσπαθούν να καλύψουν αμφότεροι το ότι δεν βρίσκουν ακριβώς αυτό που θέλουν και πάντα τους φταίνε οι άλλοι.
Κοινώς μη κάνετε σαν μωρά άντρες/γυναίκες. Όχι σημαίνει όχι. Αν δεν είσαι πια 15 χρονών έχεις τη λογική του πάμε παρακάτω.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
"Η καθεμία ας κάνει ο τι θέλει, δεν καίγομαι" από τη μια, αλλά κοτζαμ αναλύσει για το τι κάνουν "κάποιες" μου έκανες.
Αν κάποια γοητευοταν θα έδινε το κινητό της όπως λες, που βρίσκεις το παράλογο; Αφού θα της άρεσε, θα ήθελε να ξαναμιλήσουν. Αν όχι, όχι. Τι βρίσκεις παράταιρο και το λες έτσι;
Προφανώς και όποια θέλει βρίσκει τρόπους. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι συζητάμε.
Κι εσύ τη βολική δικαιολογία διαλέγεις: δεν ενδιαφέρεται να με γνωρισεις-> έχει γνωστούς εντός παρέας και 30 μηνύματα στο φεισμπουκ. Όχι φίλε, μπορεί να έχει ήδη κάποιον, μπορεί να μην έχει αλλά να θέλει κάποιον συγκεκριμένο, μπορεί να μην θέλει γενικά κάποιον ή μπορεί πολύ αλλά να μην θέλει εσένα. Και είναι οκέι όλα αυτά τα ενδεχόμενα.
Όσο για το...βιωματικό ποστ, γράφεις:
"Εσυ πιστευεις οτι μετα απο αυτο άξιζε να στειλω εστω και ενα αιτημα φιλιας στο φβ;"
Άξιζε, λες και θα της έκανες κάποια χάρη; Νομίζω σου έκανε ξεκάθαρο από μόνη της ότι δεν ενδιαφέρεται άρα ακόμα και να έκανες αίτημα στο φβ δεν θα το εκτιμούσε. Το πολύ πολύ να το δεχόταν λόγω ευγένειας και μετά θα είχαμε μια άλλη ιστορία "με δέχτηκε στο φεισμπουκ αλλά δεν μου έστειλε πότε πρώτη...".
Και κάτι που θέλω να σχολιάσω εδώ και πολύ καιρό: για όνομα, φτάνει το κόλλημα με το φβ. Οι περισσότεροι δεν ανεβάζουν καν πλέον δεν ξέρω πώς σε κάθε εμπειρία σας έχετε καθημερινές φωτογραφίες και σχόλια από κάτω.:hehe:


Ναι και; πως θα γινει η κουβεντα. Προφανως και δεν καιγομαι αλλα γράφω κάτι που παρατηρω. Απαγορευεται; :loltooth:

Να σου πω εγω τι συζηταμε : Την αγένεια κάποιας επειδη νομιζει οτι επειδη της μιλάει καποιος και την ρωτάει πράγματα της την πέφτει.

Το ξέρεις φανταζομαι οτι μπορει να βγειτε και μετά να μην ξαναβγειτε έτσι;;; σχολιάζω την σταση μιας γυναικας που δεν μπορει να συμπεριφερθει φυσιολογικά σε μια αντρική προσεγγιση οχι απαραιτητα ερωτική. Και που ξέρει αυτη αν εγω ενδιαφερομουν για πάρτη της; ειμαστε σε μια παρέα ειναι το άκρον άωτον της αγένειας κάποια να μην έρθει εστω να συστηθει. Ετσι το θεωρησα και δεν την έκανα καν οχι οτι και καλα δεν ενδιαφεροτανε ερωτικά. Ας μην ενδιαφερεται δικαιωμα της.

Και μετα οπως έμαθα ημουν στοχευμενος.... εχει πολλες παραξενιες μου λέει ο φιλος μου αυτη ουτε καν μπαινει στη θάλασσα το καλοκαιρι γιατι φοβαται τις μολυνσεις. Ε εντάξει του λέω. Κάτι κατάλαβα.

Κάποια πράγματα ειναι στάνταρ πχ δεν μπορεις να πας σε μια παρέα και να μη μιλάς βγες μονος σου ρε φιλε. Εγω χθες το βράδυ βγηκα μονος μου ! Πηγα ηπια το ποτάκι μου για καμια ωρα και μετά ηρθε και ενας φιλος και ηπιαμε και άλλο σε ενα άλλο μαγαζι.

Οταν πηγαινεις σε μια παρέα δεν γινεται να εισαι σε μια άκρη και να μη μιλάς ή να σε ρωταει κάτι κάποιος και να ειναι η συζητηση στυλ συνέντευξης.

- Με τι ασχολεισαι;
- Καμαριέρα.
- Α ωραια , εχεις ξαναέρθει εδω;
- Ναι.
- Και πως σου φαινεται;
- Πολυ καλά.

Ευχαριστούμε θα σας ειδοποιήσουμε !!!


Επισης στα παραπανω σενάρια-ενδεχομενα πουέγραψες να βάλουμε και το γεγονος οτι τωρα της αρεσουν αλλα ενω μολις φτάσει 25-30 μπορει να της αρέσει κάτι άλλο; καμια φορά μπορει και το κλιμα - περιοδος - παρεες της εποχης να συμβάλλουν στην δημιουργια κριτηριων για το πώς θέλει η γυναικα να ειναι ο συντροφος της.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Επιμένω στο ότι ψάχνεις βρίσκεις. Τα παρακάτω ισχύουν για άντρες και γυναίκες που θα πω.
Όλοι οι άνθρωποι αρχικά, και ενώ δεν ξέρουν κάποιον, το πρώτο πράγμα που βλέπουν είναι η εικόνα. Είναι η πρώτη επαφή που έχουν με έναν άγνωστο. Επίσης μπορούν να βγάλουν μερικά συμπεράσματα από την αρχική εικόνα αλλά αυτό αν δεν μιλήσουν λίγο με κάποιον δεν μπορούν αυτά να είναι απόλυτα. Επίσης όλοι οι άνθρωποι (μηδενός εξαιρουμένου) έχουν κάποια στάνταρ. Εσύ, εγώ, η ολίβια κτλ. Το οποίο είναι λογικό και κατά τη γνώμη μου καλό να ξέρεις τι θέλεις.
Εγώ τώρα βλέπω μια άρνηση σε επίπεδο γυμνασιόπαιδων που δεν τους θέλει το "κρας" τους, κολλάνε εκεί και το κυνηγάνε στα πάρκα και τις πλατείες που συναντιούνται οι παρέες τους. Να έχω κολλήσει εγώ με κάποιον γιατί με γυάλισε και αυτός να μη με θέλει γιατί προτιμάει κάτι άλλο, γιατί έχει γκόμενα, γιατί δεν με πέτυχε το αιλάινερ. Ε ΚΑΙ; Με φταίει αυτός που δεν πληρώ τα στάνταρ του; Όχι. Με φταίει αυτός που εγώ δεν αποδέχομαι ότι δεν γίνεται να μας θέλουν οι πάντες και κόλλησα εκεί; Πάλι όχι. Ακριβώς το ίδιο ισχύει και για τους άντρες. Αναρωτιέμαι δηλαδή αν θα προτιμούσατε μερικοί να σας κοροϊδεύουν οι άλλοι παρά να είναι ειλικρινείς με αυτό που θέλουν.
Λες το 90% είναι κάρχιες θέλουν αμάξι, κοιλιακούς και ροζ μονόκερους. Ξες τι γίνεται από την άλλη όχθη; Γυναίκες να λένε για τους άντρες ακριβώς το ίδιο ότι δηλαδή κοιτάνε αν η άλλη έχει τέλειο κώλο, βυζάρες, αν ντύνεται έτσι και βάφεται γιουβέτσι. Κανένας από τους δύο δεν έχει δίκαιο απλά προσπαθούν να καλύψουν αμφότεροι το ότι δεν βρίσκουν ακριβώς αυτό που θέλουν και πάντα τους φταίνε οι άλλοι.
Κοινώς μη κάνετε σαν μωρά άντρες/γυναίκες. Όχι σημαίνει όχι. Αν δεν είσαι πια 15 χρονών έχεις τη λογική του πάμε παρακάτω.

Αρχικά διαφωνώ στο ότι ψάχνεις βρίσκεις . Ο καθένας μας θέτει στόχους στην προσωπική , επαγγελματική και ερωτική του ζωή . Κανένας δεν πάει με βάρκα την ελπίδα . Εννοείται ο καθένας έχει κάποιες προτιμήσεις , αλλά πόσες από αυτές εκπληρώνονται ; και αναφέρομαι στην ερωτική ζωή . Και εγώ θέλω ειλικρίνεια , αλλά να είναι σπαθί η άλλη απέναντι μου : << Δεν σε θέλω λόγω χρημάτων >> . Δεν είναι κακό να το πει κανείς , είναι η αλήθεια που κυριαρχεί στην κοινωνία μας . Όποιος/α δεν το βλέπει , απλά εθελοτυφλεί .
Στο τελευταίο κομμάτι , είναι η προτίμηση για τον τύπο γυναίκας αν έχει η άλλη κώλο ή βυζιά ή ξανθό ή καστανό μαλλί ; Δεν γίνεται να συγχέουμε την ομορφιά , όπως την θεωρεί ο καθένας , με το πόσο πλούσιος ή όχι είναι ο άλλος .
Αυτό μπορείς να το παρατηρήσεις με μια βόλτα σε ένα παραλιακό καφέ της Θεσ/νικης (από Θεσ/νικη νομίζω είσαι) και να δεις μετά την αντίδραση των <<κορασιων>> στην μπε εμ βε και στο τογιότα ...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Αρχικά διαφωνώ στο ότι ψάχνεις βρίσκεις . Ο καθένας μας θέτει στόχους στην προσωπική , επαγγελματική και ερωτική του ζωή . Κανένας δεν πάει με βάρκα την ελπίδα . Εννοείται ο καθένας έχει κάποιες προτιμήσεις , αλλά πόσες από αυτές εκπληρώνονται ; και αναφέρομαι στην ερωτική ζωή . Και εγώ θέλω ειλικρίνεια , αλλά να είναι σπαθί η άλλη απέναντι μου : << Δεν σε θέλω λόγω χρημάτων >> . Δεν είναι κακό να το πει κανείς , είναι η αλήθεια που κυριαρχεί στην κοινωνία μας . Όποιος/α δεν το βλέπει , απλά εθελοτυφλεί .
Στο τελευταίο κομμάτι , είναι η προτίμηση για τον τύπο γυναίκας αν έχει η άλλη κώλο ή βυζιά ή ξανθό ή καστανό μαλλί ; Δεν γίνεται να συγχέουμε την ομορφιά , όπως την θεωρεί ο καθένας , με το πόσο πλούσιος ή όχι είναι ο άλλος .
Αυτό μπορείς να το παρατηρήσεις με μια βόλτα σε ένα παραλιακό καφέ της Θεσ/νικης (από Θεσ/νικη νομίζω είσαι) και να δεις μετά την αντίδραση των <<κορασιων>> στην μπε εμ βε και στο τογιότα ...

Ε φιλε το ψάξιμο ειναι μια ψυχοφθορα διαδικασια για κάποιους μπορει να φάς και 10 ακυρα στη σειρά ειναι το ρινγκ! Και εκει εχει πονο!!! Εκτειθεσαι!!!



Για αυτο κάνουν κοινες παρέες για να γνωριζονται πιο ευκολα. Ο φιλος φέρνει τη φιλη και η φιλη την ξαδέρφη. Εσυ γνωριστηκες με την ξαδέρφη και κάνατε σχέση ή στην σχολη έπιασες κουβεντα με την διπλαν σου στο αμφιθεατρο ανταλλαξατε κινητα για σημειωσεις , βγηκατε κάνατε σχέση.

Εμεις δεν λέμε για τέτοιο ψάξιμο. Εγω πχ αυτη τη στιγμη ειμαι 32 χρονων .... απο την δουλεια ο ένας ειναι παντρεμενος ή αλλη ειναι αρραβωνιασμένη , ειδικα αμα εισαι σε επαρχιακο μέρος ελευθεροι και ελευθερες δεν υπάρχουν μονο οικογένειες που έχουν μεινει εκει οι υπολοιποι συνηθως εξαφανιζονται. Τέλοςπαντων για να γνωρισω πρέπει να βγώ έξω να πάω να πιω ενα ποτό ή και απο κάπου αλλου.


Προφανως το ψάξιμο ειναι δυσκολοτερο για μενα και επισης η δικη σου αντιληψη προσκρουει πάνω σε διαφορετικές αντιλήψεις πχ οταν εσυ θα βγεις με σκοπο να γνωρισεις κάποια η άλλη δεν έχει αυτο στο μυαλο της ακομα και αν υπο άλλες συνθηκες μπορει να της φαινοσουν ενδιαφέρουσα περιπτωση. Δεν αποκλειω ουτε αυτο το ενδεχομενο.

Σε καθε περιπτωση πάντα αυτος που κυκλοφορει αναμεσα στο πληθος έχει και περισσοτερες ευκαιριες απο κάποιον που δεν βρισκεται σε κοσμο.

Γενικα μη κλεινεστε οσο ειστε φοιτητες γιατι μετά ειναι (ας πουμε) πιο δυσκολο να κάνει κάποιος νέες γνωριμιες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Αρχικά διαφωνώ στο ότι ψάχνεις βρίσκεις . Ο καθένας μας θέτει στόχους στην προσωπική , επαγγελματική και ερωτική του ζωή . Κανένας δεν πάει με βάρκα την ελπίδα . Εννοείται ο καθένας έχει κάποιες προτιμήσεις , αλλά πόσες από αυτές εκπληρώνονται ; και αναφέρομαι στην ερωτική ζωή . Και εγώ θέλω ειλικρίνεια , αλλά να είναι σπαθί η άλλη απέναντι μου : << Δεν σε θέλω λόγω χρημάτων >> . Δεν είναι κακό να το πει κανείς , είναι η αλήθεια που κυριαρχεί στην κοινωνία μας . Όποιος/α δεν το βλέπει , απλά εθελοτυφλεί .
Στο τελευταίο κομμάτι , είναι η προτίμηση για τον τύπο γυναίκας αν έχει η άλλη κώλο ή βυζιά ή ξανθό ή καστανό μαλλί ; Δεν γίνεται να συγχέουμε την ομορφιά , όπως την θεωρεί ο καθένας , με το πόσο πλούσιος ή όχι είναι ο άλλος .
Αυτό μπορείς να το παρατηρήσεις με μια βόλτα σε ένα παραλιακό καφέ της Θεσ/νικης (από Θεσ/νικη νομίζω είσαι) και να δεις μετά την αντίδραση των <<κορασιων>> στην μπε εμ βε και στο τογιότα ...
Εγώ σε λέω για τα στάνταρ που έχει ο καθένας. Και για το ερωτικό κομμάτι η εξωτερική εμφάνιση παίζει πολύ μεγάλο ρόλο γιατί είναι το αρχικό που ελκύει το αντίθετο φύλο. Αν ο άλλος ανοίξει το στόμα του και πετάει βατράχια πέρα από ένα πήδημα (και αν) δεν θα πάρει τίποτα άλλο. Αν κάποιος νομίζει ότι με τα λεφτά και το αμάξι έχει ελπίδες και η άλλη αντίστοιχα θέλει μόνο αυτά αξίζουν ο ένας στον άλλον. Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο. Αν ψάχνεις εσύ σε τέτοια άτομα είσαι άξιος της μοίρας σου να πέσεις στα σκατά.
Το θεωρώ όλο αυτό κλασικό παράδειγμα (για άντρες γυναίκες) που η χυλόπιτα τους βαράει τον εγωισμό και βγάζουν όλο το σύμπαν στραβό γιατί αλλιώς είναι μονόδρομος να βγάλουν στραβό τον εαυτό τους. Αν έχεις ένα ίχνος αξιοπρέπειας θα βρεις άτομα που αξίζουν το χρόνο σου και θα σταματήσεις να ασχολείσαι με τους "κακούς άλλους".
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
@Gate4 αν εβγαινες ραντεβού με κάποιον, πηγαινατε για ενα ποτο και κατα τις 2 το βράδυ φευγατε αυτος επέστρεφε σπιτι του με ταξι και εσυ το ιδιο. Θα σου άρεσε;

Αν ηθελες να πάτε μια εκδρομη και αυτος δεν ειχε λεφτά , να ακολουθησει. Πως θα σου φαινοταν;
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Ε φιλε το ψάξιμο ειναι μια ψυχοφθορα διαδικασια για κάποιους μπορει να φάς και 10 ακυρα στη σειρά ειναι το ρινγκ! Και εκει εχει πονο!!! Εκτειθεσαι!!!



Για αυτο κάνουν κοινες παρέες για να γνωριζονται πιο ευκολα. Ο φιλος φέρνει τη φιλη και η φιλη την ξαδέρφη. Εσυ γνωριστηκες με την ξαδέρφη και κάνατε σχέση ή στην σχολη έπιασες κουβεντα με την διπλαν σου στο αμφιθεατρο ανταλλαξατε κινητα για σημειωσεις , βγηκατε κάνατε σχέση.

Εμεις δεν λέμε για τέτοιο ψάξιμο. Εγω πχ αυτη τη στιγμη ειμαι 32 χρονων .... απο την δουλεια ο ένας ειναι παντρεμενος ή αλλη ειναι αρραβωνιασμένη , ειδικα αμα εισαι σε επαρχιακο μέρος ελευθεροι και ελευθερες δεν υπάρχουν μονο οικογένειες που έχουν μεινει εκει οι υπολοιποι συνηθως εξαφανιζονται. Τέλοςπαντων για να γνωρισω πρέπει να βγώ έξω να πάω να πιω ενα ποτό ή και απο κάπου αλλου.


Προφανως το ψάξιμο ειναι δυσκολοτερο για μενα και επισης η δικη σου αντιληψη προσκρουει πάνω σε διαφορετικές αντιλήψεις πχ οταν εσυ θα βγεις με σκοπο να γνωρισεις κάποια η άλλη δεν έχει αυτο στο μυαλο της ακομα και αν υπο άλλες συνθηκες μπορει να της φαινοσουν ενδιαφέρουσα περιπτωση. Δεν αποκλειω ουτε αυτο το ενδεχομενο.

Σε καθε περιπτωση πάντα αυτος που κυκλοφορει αναμεσα στο πληθος έχει και περισσοτερες ευκαιριες απο κάποιον που δεν βρισκεται σε κοσμο.

Γενικα μη κλεινεστε οσο ειστε φοιτητες γιατι μετά ειναι (ας πουμε) πιο δυσκολο να κάνει κάποιος νέες γνωριμιες.
Έχουν παρεξηγηθεί τα πάντα , ακόμα και η προσέγγιση στο δρόμο . Το να δεις κάποια ή κάποιον στο δρόμο και να τον , πόσο ωραίος ή ωραία είναι το καταλαβαίνω . Το να πας και να του εκφράσεις από κοντά γιατί είναι κατακριτέο ;
Εγώ σε λέω για τα στάνταρ που έχει ο καθένας. Και για το ερωτικό κομμάτι η εξωτερική εμφάνιση παίζει πολύ μεγάλο ρόλο γιατί είναι το αρχικό που ελκύει το αντίθετο φύλο. Αν ο άλλος ανοίξει το στόμα του και πετάει βατράχια πέρα από ένα πήδημα (και αν) δεν θα πάρει τίποτα άλλο. Αν κάποιος νομίζει ότι με τα λεφτά και το αμάξι έχει ελπίδες και η άλλη αντίστοιχα θέλει μόνο αυτά αξίζουν ο ένας στον άλλον. Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο. Αν ψάχνεις εσύ σε τέτοια άτομα είσαι άξιος της μοίρας σου να πέσεις στα σκατά.
Το θεωρώ όλο αυτό κλασικό παράδειγμα (για άντρες γυναίκες) που η χυλόπιτα τους βαράει τον εγωισμό και βγάζουν όλο το σύμπαν στραβό γιατί αλλιώς είναι μονόδρομος να βγάλουν στραβό τον εαυτό τους. Αν έχεις ένα ίχνος αξιοπρέπειας θα βρεις άτομα που αξίζουν το χρόνο σου και θα σταματήσεις να ασχολείσαι με τους "κακούς άλλους".

Με ρωτάς εάν έχω ίχνος αξιοπρέπειας ; Νομίζω ξεφεύγει η συζήτηση από τα όρια της .

Το σύμπαν στραβό δεν το έχω βγάλει . Έχω αποδεχτεί την υπάρχουσα κατάσταση απλά για ικανοποίηση μου περιμένω την επιβεβαίωση από το αντίθετο φύλλο , για την επιλογή με βάση το χρήμα . Μεγάλο πράγμα η αλήθεια για μια γυναίκα , ποτέ δεν θα τη πει και πάντα θα την αναφέρει.
Το ότι το μεγαλύτερο ποσοστό γυναικών σκέφτονται έτσι ούτε το αρνείσαι ούτε το αποδέχεσαι. Όποτε εικάζω ότι είμαι κάπου στη μέση .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Προφανώς και μια νέα γυναίκα θα θέλει να περάσει καλά και για να περάσεις καλά καλώς ή κακως χρειάζεται χρήμα. Υπάρχουν κάποιες που αρκούνται στο σινεμά και τα γκουντυς, άλλες θα θέλουν εστιατόρια, κάποιες θα θέλουν χορό και τσάρκες, κάποιες θα θέλουν μονόπετρα και εκδρομές κλπ. Από τα παραπάνω όμως δε βγαίνει το συμπερασμα ότι όλες οι γυναίκες ψάχνουν τους λεφταδες αλλά ότι όλοι οι νέοι άνθρωποι για να περάσουν καλά τη νιότη τους χρειάζονται χρήματα. Νομίζω στην εποχή μας καθένας πια πληρώνει τα δικά του, ή έστω πληρώνει παραπάνω αυτός που βγάζει παραπάνω. Διαφωνούμε κάπου σε αυτά που λέω; Τα θεωρώ αυτονόητα.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Κάτι που θα ήθελα να προσθέσω είναι οτι ρε παιδιά το όχι σημαίνει οχι . Είτε είσαι άντρας είτε γυναίκα είτε οτιδήποτε. Δεν πολιορκεις τον άλλον οταν τον πιέζεις ενώ σου έχει εξηγησει ότι δεν ενδιαφέρεται. Τον πρηζεις και τον φέρνεις σε άβολη θέση. Και αυτό ισχύει για ολα τα φύλα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Προφανώς και μια νέα γυναίκα θα θέλει να περάσει καλά και για να περάσεις καλά καλώς ή κακως χρειάζεται χρήμα. Υπάρχουν κάποιες που αρκούνται στο σινεμά και τα γκουντυς, άλλες θα θέλουν εστιατόρια, κάποιες θα θέλουν χορό και τσάρκες, κάποιες θα θέλουν μονόπετρα και εκδρομές κλπ. Από τα παραπάνω όμως δε βγαίνει το συμπερασμα ότι όλες οι γυναίκες ψάχνουν τους λεφταδες αλλά ότι όλοι οι νέοι άνθρωποι για να περάσουν καλά τη νιότη τους χρειάζονται χρήματα. Νομίζω στην εποχή μας καθένας πια πληρώνει τα δικά του, ή έστω πληρώνει παραπάνω αυτός που βγάζει παραπάνω. Διαφωνούμε κάπου σε αυτά που λέω; Τα θεωρώ αυτονόητα.


Οχι δεν ειναι αυτονοητο κάποιος νέος να έχει δουλειά και χρηματα στην Ελλάδα του 2019. Επειδη γράφει η ολιβια οτι αυτα ειναι αυτονοητα; σε μια άλλη χωρα ναι στην Ελλάδα που καλπάζει η ανεργια και οι μισθοι ειναι στο ναδιρ δεν ειναι και τοσο αυτονοητο.

Αυτο ειπα και εγω οτι χρειάζεται χρημα. Οι γυναικες δεν ψάχνουν ολες τους λεφτάδες αλλα αμα την αφησεις την άλλη 2 η ωρα το βράδυ να γυρισει μονη της σπιτι θα νευριάσει. Θα σκεφτει καλα αυτος ειναι άντρας με βγάζει εξω δεν μπορει να με πάει σπιτι μου με ασφάλεια.

Και δεν ειναι μονο το αμάξι ειναι και το σπιτι .... αν ζεις με τους γονεις σου και αυτη με τους δικους της , θα δεχτει να πάτε σε ξενοδοχειο για σέξ; αμφιβάλλω.

Κάτι που θα ήθελα να προσθέσω είναι οτι ρε παιδιά το όχι σημαίνει οχι . Είτε είσαι άντρας είτε γυναίκα είτε οτιδήποτε. Δεν πολιορκεις τον άλλον οταν τον πιέζεις ενώ σου έχει εξηγησει ότι δεν ενδιαφέρεται. Τον πρηζεις και τον φέρνεις σε άβολη θέση. Και αυτό ισχύει για ολα τα φύλα.


Ναι στους άλλους πες τα αυτα εγω δεν φτάνω ποτε σε σημειο να μου πει η άλλη στα ισια οτι δεν ενδιαφέρεται. Κοβω μονος μου. Στη τελική να σου πώ κατι .... ας στειλετε και εσεις. Οταν θέλετε κάτι ας κάνετε ενα λαϊκ κάτι , κρατηστε το ενδιαφερον ζωντανο. Οχι να κάθεστε σαν τις πουλάδες και να τα περιμενετε ολα απο εμάς.

Ακομα και απο φιλους-φιλες κοβω οταν δεν βλέπω ενδιαφέρον. Μονο εγω θα παιρνω τηλεφωνα ... τι ειμαι εγω να κυνηγάω τον καθενα για να βγουμε χθές βγηκα μονος μου και χέστηκα! Μετα περασε και ενας φιλος που ειδε το τσεκ ιν! Με πηρε τηλέφωνο στις 2 το βράδυ! Που εισαι; στο Γκάζι του λέω πινω το ποτάκι μου και χαζευω λιγο κοσμο λιγο κινητο. Α ωραια μου λεει έρχομαι. Ε ωραια έλα του λέω.

Ασε ρε φιλε θα σας παρακαλάμε να πουμε. Οποιος θέλει στέλνει. Εγω δεν παρακαλαω κανεναν και καμια. Και άμα λάχει παιρνω τα λεφτά μου καβαλαω το αμάξι μου και βγαινω μονος μου.



Μιλουσα με μια φιλη ειχαμε βγει πολυ προσχαρη κτλπ αλλα τελευταια φορα που της έστειλα στο viber ηταν Νοεμβριος. Της ειπα οταν έρθεις (απο το μερος που ειμαι στην επαρχια) στειλε μου. Ε ηρθε αλλα δεν εστειλε δεν ξερω μαλλον ο δικος της θα ειπε μη βγαινεις με αυτον μονη σου ξέρω γω. Ο καθενας εχει τα δικά του εγω δεν τα μπορω αυτα βαριέμαι ειμαι απλος και άμεσος τύπος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
@Gate4 αν εβγαινες ραντεβού με κάποιον, πηγαινατε για ενα ποτο και κατα τις 2 το βράδυ φευγατε αυτος επέστρεφε σπιτι του με ταξι και εσυ το ιδιο. Θα σου άρεσε;

Αν ηθελες να πάτε μια εκδρομη και αυτος δεν ειχε λεφτά , να ακολουθησει. Πως θα σου φαινοταν;
Φροντίζω μόνη μου να κανονίσω πως θα γυρίσω σπίτι μου. Δεν θα ξινιστώ αν ο άλλος δεν έχει αμάξι να με πάει. Ούτε είμαι άτομο που πιστεύει ότι ο άλλος είναι υποχρεωμένος να με κερνάει.

Οφφ: τι πατάτε για το mention; :look:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top