Ημερολόγιο-Απολογισμός Ημέρας

Jo_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elizabeth Blackburn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Σκέφτηκα ότι θα ήταν ωραία ιδέα να ανοίξουμε μια συζήτηση, όπου στο τέλος της ημέρας θα γράφουμε τι μας συνέβη κατά τη διάρκεια της ημέρας, τι έγινε και μας έβαλε σε σκέψεις, μας έκανε να αναρωτηθούμε, να καταλήξουμε σε νέα συμπεράσματα ή να αλλαξουμε γνώμη για ατομα ή καταστάσεις. Αν μπορέσαμε να ανταπεξέλθουμε στο πρόγραμμα της ημερας με τις υποχρεωσεις που είχαμε στο μυαλό μας από το πρωί ή από χθες το βράδυ, τι μας ανησύχησε, τι μας χαροποιησε. Δηλαδή σαν ένα κοινό ημερολόγιο :)

Ας κάνω την αρχή, λοιπον!
Το πρωί ξύπνησα μέσα στο άγχος γιατί την Παρασκευή παρουσιάζω μια εργασια στο Πανεπιστήμιο. Έχω περάσει με υποτροφία και αγχώνομαι πολύ να ειμαι κάπως σωστή. Επίσης δεν έχω το δικαίωμα να μείνω σε κανένα μάθημα και αυτό είναι κάτι που δρα αθροιστικά στο άγχος μου. Το Πανεπιστήμιο μου είναι αγγλόφωνο και είναι η πρώτη μου παρουσιαση στα Αγγλικά. Την Παρασκευή μετα την παρουσιαση θα σας γραψω πως τα πηγα και αν μπορεσα να ανταπεξελθω αξιοπρεπώς.
Στη συνέχεια έγινε κάτι που με χαροποίησε. Με πήραν για μια εργασια που δεν περιμενα καθόλου. Το κατάστημα της ΔΕΗ θέλει ένα άτομο με πτυχίο και μεταπτυχιακο διοικησης επιχειρήσεων. Έχει βγει προκηρυξη και ο προϊστάμενος (χωρίς να με ξέρει προσωπικα) με πήρε να με πει να κάνω αίτηση και θα με πάρουν επειδή έχω καλές συστάσεις και σπουδές ακριβώς όπως τα θέλει. Το τηλεφώνημα του ήρθε πραγματικά ως από μηχανής Θεός, γιατί η σύμβαση της τελευταίας μου εργασίας έχει σχεδόν ένα μήνα που τελείωσε και δεν προβλεπόταν να εργαστώ ξανά για μεγάλο διάστημα. Θα σας γράψω να σας πω πως θα εξελιχθεί και αυτό! Σήμερα ήταν και η ονομαστική γιορτή του πατέρα και βγήκαμε οικογενειακώς. Μου αρέσει πολύ και χαίρομαι όταν βγαίνουμε όλοι μαζί. Χαίρονται και οι γονείς μου και το βλέπω αυτό. Εντάξει, ίσως δεν είναι το καλύτερο για τον μικρό αδελφό (πρώτη Γυμνασίου πάει το σκασμένο!). Βγήκαμε στην καφετέρια του θείου μου που γιορταζε και αυτός, οπότε ήταν μια πολύ καλή ευκαιρια να του ευχηθουμε και να αναθερμανουμε σχέσεις (γιατι ειχα παγώσει λίγο). Δεν υπάρχει κανένας λόγος να διαιωνιζουμε την κακία. Χάρηκα που πήγαμε εκεί.

Βλέπετε, σε γενικά πλαισια η μέρα μου καθόλου ενδιαφέρουσα δεν ήταν. Δεν είναι απαραίτητο να γίνει κάτι αξέχαστο. Απλώς γράφουμε τι συνέβη στη μέρα και μας έκανε να αγχωθουμε, να στεναχωρηθουμε, να απογοητεύσουμε, να χαρούμε, να συγκινήθηκε. Τι κάναμε για το οποίο ειμαστε περήφανοι ή νιώθουμε ενοχές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Μερες ρουτινας. Καθε χρονο προς το τελος αρχιζω ενα γενικο ξεκαθαρισμα που κραταει μεχρι και τις πρωτες μερες του Γεναρη. Σωροι απο emails, pdfs, σημειωσεις, bookmarks, τυχαιοι «φιλοι» στα μηντια κλπ μπηκαν σε ταξη.

Kαι με το που τελειωσα απο αυτα επεσαν κατι bugs απο το site. Δυο μερες προσπαθουσαμε με εναν ινδο developer να φτιαξουμε το sharing content via email και δεν τα καταφεραμε καλά. Οταν ο τιτλος του αρθρου γινεται subject στο email, πεταει σταυρουδακια αναμεσα στις λεξεις σε ωρισμενους clients. Βαρεθηκα, εβαλα να βγαζει εναν γενικο τιτλο για ολα και ησυχασα. Η ησυχια κρατησε λιγο, γιατι καπακι παθαινουνε κοκομπλοκο τα likes. Εκανε ενας like σε ενα ποστ και εμπαιναν likes σε ολα τα ποστς του νηματος. Μου στελνει ο developer ενα fix, φτιαχνουνε τα likes στο φορουμ, χαλανε στα αρθρα. Κι εψες το βραδυ εκανα μια παπαριά ρυθμιση στο ssl και πεταει redirections. Σε δουλεια να βρισκομαστε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jo_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elizabeth Blackburn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
επεσαν κατι bugs απο το site. Δυο μερες προσπαθουσαμε με εναν ινδο developer να φτιαξουμε το sharing content via email και δεν τα καταφεραμε καλά. Οταν ο τιτλος του αρθρου γινεται subject στο email, πεταει σταυρουδακια αναμεσα στις λεξεις σε ωρισμενους clients. Βαρεθηκα, εβαλα να βγαζει εναν γενικο τιτλο για ολα και ησυχασα. Η ησυχια κρατησε λιγο, γιατι καπακι παθαινουνε κοκομπλοκο τα likes. Εκανε ενας like σε ενα ποστ και εμπαιναν likes σε ολα τα ποστς του νηματος. Μου στελνει ο developer ενα fix, φτιαχνουνε τα likes στο φορουμ, χαλανε στα αρθρα. Κι εψες το βραδυ εκανα μια παπαριά ρυθμιση στο ssl και πεταει redirections

Χάθηκα λίγο.... Τι δουλειά κάνεις;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
10/1/2016
Sunday means day off :D

Ξύπνησα στις 10 παρά, ενώ ήθελα να κοιμηθώ κι άλλο, αλλά δεν μπορούσα. Ξύπνησα, έκανα δουλειές του σπιτιού, έφαγα πρωινό, κάηκα στο ιντερνετ, έφτιαξα ζύμη για πίτσα, φάγαμε μεσημεεριανό με φάμιλι, κοιμήθηκα, ξύπνησα, ξαναέφαγα, ήπια ζεστή σοκολάτα, ξαναέφαγα, κατέβασα ταινία, δεν είδα καμία τελικά.
Κατέβασα το application "Avocado" (the perfect app for couples :redface: ). Είδα τιβί, ενώ ήμουν στο φβ και στο σναπτσατ, ινσταγκραμ και τελευταία έχω κολλήσει με printerest.
Είμαι στη φάση που μάλλον θα κοιμηθώ σε λίγο, γιατί έχω πρωινό ξύπνημα στις 7.
Άρα σήμερα τι έκανα; Έφαγα σαν βόδι και κοιμήθηκα σαν βόδι. Και θα ξανακοιμηθώ σαν βόδι.

Είχα καιρό να λιώσω κυριακή σπίτι και να κάνω τίποτα. :D
well done prins :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jo_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elizabeth Blackburn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Sunday means day off
Έφαγα σαν βόδι και κοιμήθηκα σαν βόδι. Και θα ξανακοιμηθώ σαν βόδι.
Είχα καιρό να λιώσω κυριακή σπίτι και να κάνω τίποτα. :D
well done prins :D

Ζήλεψα λίγο :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Χάθηκα λίγο.... Τι δουλειά κάνεις;;
Εχω μια μικρη επιχειρηση στον τομεα Wellness & Lifestyle, η οποια περιλαμβανει κι ενα κοινωνικο δικτυο (γαλλικο).

Είχα καιρό να λιώσω κυριακή σπίτι και να κάνω τίποτα. :D
well done prins :D
Κυριακή, γιορτή και σχόλη ναταν η βδομάδα ολη :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jo_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elizabeth Blackburn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Εχω μια μικρη επιχειρηση στον τομεα Wellness & Lifestyle, η οποια περιλαμβανει κι ενα κοινωνικο δικτυο (γαλλικο).

Επιχείρηση στο διαδίκτυο, έτσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Επιχείρηση στο διαδίκτυο, έτσι?
Χοντρικά, εχω δημιουργησει ενα lifestyle στο χωρο της ευεξιας, το κατεθεσα ως μαρκα και το εκμεταλλευομαι, εντος κι εντος διαδικτυου. Online εχω το κοιν. δικτυο με καποιες υπηρεσιες (eshop, learning center, crowdfunding για projects κλπ). Offline κανω σεμιναρια για το συστημα μου καθως και personal coaching σε πελατες. Συνεργαζομαι επισης με καποια καταστηματα ευεξιας (γυμναστηρια, σαλονια ομορφιας, spa κλπ) ως συμβουλος ή πουλωντας προγραμματα μου.

Anyway, για τον απολογισμο της ημερας θα πω οτι περασα μια βολτα απο το γραφειο το πρωι να ρυθμισω κατι θεματα και μετα ως πριν απο λιγο μετα του ετερου ημισεως, το οποιο εγκατελειψε την δουλεια του (θρησκευτικος τουρισμος) και μπαινει στην επιχειρηση, αναλαμβανοντας τον τομεα των events. Ακολουθωντας τη μεθοδο libre για να κατακτησεις εναν χωρο στον οποιο ειναι εγκατεστημενοι ενα σωρο καρεκλοκενταυροι πρεπει να ξεκινησεις γραφοντας ενα βιβλιο. Αφιερωσαμε ολο το απογευμα να βγαλουμε κεφαλαια, υποκεφαλαια και να οργανωσουμε την υλη, για το βιβλιο της.

Τωρα η κ. Libre φτιαχνει μια πρασοπιτα κι εγω ειμαι με το ενα tab του firefox στο δικτυο μου και το αλλο στο e-steki το οποιο αποτελει ενα ειδος διαλειμματος. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Αλλη μια μερα εφτασε αισιως στο τελος της. Το πρωι ειχα ραντεβου με εναν πελατη. Τον δεχτηκα σε μια καφετερια. Προτιμω να δουλευω στο βαθος τετοιων αιθουσων για να μην πληρωνω γραφειο στην πολη. Ωραιο ησυχο μερος, αλλά πηραν ενα καινουργιο γκαρσονι που οταν ανοιγει το στομα του ψεκαζει τα περιξ και σημερα με εφερε σε δυσκολη θεση λογω του πελατη.

Επεστρεψα κι αρχισα να ψαχνω για προγραμματιστικά tutorials, γιατι το πηρα αποφαση να μαθω με καποια συστηματικη μεθοδο τα βασικα του προγραμματισμου για web. Τελικά κατεληξα στο https://www.w3schools.com/

Στο site δημιουργηθηκε ενα μικρο επεισοδιο. Γραφτηκε ενας ξενος που μολις εγκατασταθηκε στην Γαλλια και ποσταριζε στα αγγλικα ψαχνοντας για αγγλοφωνους. Πηγε ενας και τον εκραξε οτι «εδω ειναι Γαλλια και μιλαμε γαλλικα» και τον ακολουθησαν κι αλλοι και ζηταγανε να διαγραφουν τα ποστς του. Ηταν μονος εναντιων ολων ο φουκαρας κι αρχισε να ζηταει συγνωμη. Τα πηρα στο κρανιο απο αυτο το λεκτικο λυντσαρισμα. Παρενεβην λεγοντας οτι το θεμα της γλωσσας θα ρυθμιστει το ταχυτερο δυνατον και τωρα ειμαι υπο σκεψιν για το τι να κανω. Σκεφτομουν να βαλω αγγλικα, αλλα αργοτερα...

Μετα πηρε η συνεργατις μου και μιλησαμε εργασιακα και υστερα εγραψα ενα αρθρο για το σαββατοκυριακο. Ετσι κυλησε η μερα... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jo_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elizabeth Blackburn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Πάνε πολλές μέρες που έχει να γίνει κάτι, έτσι για να αλλάξει η ρουτίνα. Τίποτα ενδιαφέρον. Και όταν λέω να συμβεί κάτι για να ξερουτινιασουμε -οχι- δεν εννοώ να χτυπήσω το μικρό δαχτυλάκι του ποδιού στο σκαμπό του σαλονιού.
Και σήμερα επρεπε να διαβάσω, αλλά σε πείσμα των ημερών της εξεταστικής που επιβάλλουν λιώσιμο πάνω από το βιβλίο, εγώ έλιωσα στο κρεβάτι με το ταμπλετ. Αυτές τις μέρες βλέπω το black box (2014) και όποιος με ρωτάει τη σειρα βλέπω τώρα ξέρει ακριβώς τι έκανα όλη μέρα.
Φυσικά, είχα και μάθημα στη σχολή. Είχαμε quantitative methods. Συμπαθητικός ο Dr.Archontakis. Κάνει φιλανθρωπες προσπάθειες να μας ανοίξει τα κεφάλια και να μας χώσει τα μαθηματικά του, μιας και είμαστε από τα έτη που διαβάζουν "πολυ" και ο άνθρωπος έχει απηυβδισει. Μας πληροφόρησε ότι βγάζει εκτός ύλης τα κεφάλαια που αφιέρωσα πάνω από 30 ώρες για να κατανοήσω και να μαθω by heart. Το παραδέχομαι, νευριασα. Που αλλού πέρα από την εξεταστική θα μου χρειαστεί τόσο εξειδικευμένη γνωση; Και τώρα είναι εκτός εξεταστικής. Τόσες ώρες έγιναν αέρας.
Ήταν το προτελευταιο lecture του μαθήματος και με έπιασαν τα emotionals μου. Μεσα στο χειμωνα συνηθισα να βλεπω καθε μερα τα ιδια ατομα. Λυπαμαι που οι περισσοτεροι συμφοιτητες μου θα γυρισουν στις χωρες τους και δεν θα τους ξαναδώ. Λυπάμαι που ο Βασίλης θα γυρίσει στη Νότιο Αφρική και ένα εξάμηνο τώρα ντρεπόμουν να του δείξω ότι μου αρέσει. Λες και είμαι κάνα δωδεκάχρονο ρε γαμω το. Και, ναι, νευριαζω με μένα. Γιατί αλλιώς τα σκέφτομαι και αλλιώς τα κάνω τελικά.

Υ.Γ. Εμαθα οτι στο επομενο εξαμηνο ενα μαθημα θα μας το κανει Ινδός. Multi-culti σε αυτό το uni!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Ας κανω τον απολογισμο της χτεσινης μερας.Αργησα να σηκωθω και θυμηθηκα πως εχω διαβασμα.Ανοιξα των βιβλιων της γραμμικης αλγεβρας ειδα καποια πραγματα μεχρι το μεσημερι.Μετα ειδα τηλεοραση για να περασει η (χαμενη) ωρα,ξαναδιαβασα,μιλησα με φιλους στο τηλεφωνο.Αυτα.Α και ειχαμε και επισκεψεις στο σπιτι αλλα κλειστηκα στο δωματιο γιατι δεν ειχα καμια ορεξη να συναναστραφω κοινωνικα.:PΣημερα γραφω σε λιγοτερο απο 2 ωρες σχεδιο και αναρωτιεμαι αν η εξεταση θα κρατησει 3 ή 4 ωρες.Θα τα προλαβω ή θα τρεχω παλι να τα τελειωσω και να κανω μουτζουρες;Οψομεθα.Αυτα απο μενα θα σας ενημερωσω αργοτερα για τα τεκταινομενα.(Ξερω ποση αγωνια εχετε).
Οφ τοπικ αλλα δεν μπορουσα να μην ρωτησω.Jo_ σε τι πανεπιστημιο εισαι και τι σπουδαζεις;Εισαι εξωτερικο;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Δεν κοιμηθηκα καλα, οποτε πηγα αυπνη στην δουλεια και σαν να μην εφτανε αυτο στο γραφειο ειχε αφορητη ζεστη σε σημειο να μου ερχεται να λιποθυμησω. Ο εγκεφαλος μου υπολειτουργουσε και δεν εδινα προσοχη στις πληροφοριες που επεφταν σαν βροχη πανω μου. Ευτυχως που μου εστειλαν γραπτες οδηγιες γιατι δεν συγκρατησα σχεδον τιποτα. Οταν ηρθε το μεσημεριανο διαλειμμα εφυγα τρεχοντας εξω στον καθαρο αερα, με το πουκαμισο οπως ημουν για να συνελθω απο την ζεστη. Η αισθηση του κρυου αερα ηταν ανεκτιμητη! Κλασσικα, μετα απο συναναστροφη με απειρο κοσμο, συν την αυπνια της προηγουμενης βραδιας, επεστρεψα σπιτι εντελως πτωμα και επεσα για υπνο. Μετα ως συνηθως σπαταλησα 1 ωρα στο fb, ειδα λιγο tv, ειδα τα απλυτα πιατα και κοντεψα να πεσω σε καταθλιψη (απο βδομαδα επειγοντως πλυντηριο πιατων), διαβασα μερικες ωρες και επεσα για υπνο.

Αν συνεχιστει παντως αυτο με τη ζεστη, θα εχω μεγαλο προβλημα. Δεν μπορω να συνηθισω θερμοκρασιες ανω των 22-23C. Το παραθυρο ηταν ανοιχτο αλλα δεν εκανε διαφορα. Σημερα θα ψαξω να δω αν κλεινει η θερμανση ή αν μπορω να την κατεβασω γιατι αν συνεχιστει αυτη η κατασταση δεν θα αντεξω για πολυ. Οχι τιποτα αλλο, αλλα δεν μπορω να παω με t-shirt και shorts. Ελπιζω το καλοκαιρι να συμβαινει το αντιστροφο και να παγωνουμε απο τον κλιματισμο. Θα ειναι παραδεισος! Το χειροτερο ειναι οτι οι αλλες 2 κοπελες ηταν ντυμενες βαρια και δεν ζεσταινονταν. Η μια μαλιστα κρυωνε και ηταν και απο την Φινλανδια. Τι στο διαολο; Αυτη στους 0 βαθμους θα επρεπε να κυκλοφορει με κοντομανικα και οχι να παραπονιεται οτι κρυωνει στο γραφειο. Να δω πως θα συνεννοηθω μαζι τους για να τις πεισω να δροσισουμε λιγο τον χωρο. Στην τελικη, ας φορεσουν μερικα ρουχα παραπανω. Εγω δεν μπορω να αφαιρεσω ρουχα και δεν γινεται να φτανω ενα βημα πριν την λιποθυμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Ο απολογισμός της χθεσινής μέρας...

Γενικά αυτή η εβδομάδα μου φαίνεται πως δεν θα τελειώσει ποτε :P Εξεταστική is coming και τρέχουμε και δεν προλαβαίνουμε να ολοκληρώσουμε εργασίες,να τις δείξουμε στους καθηγητές για διορθώσεις, να κάνουμε αλλαγουλες... Έτσι λοιπόν αφού περάσαμε όλη την Τριτη προσπαθώντας να ολοκληρώσουμε κάποια σχέδια στον υπολογιστή για να προλάβουμε την διόρθωση της επόμενης μέρας, το πρωί της Τετάρτης τα τυπώσαμε και τελικά ο καθηγητής είπε πως δεν θα κάνει διορθώσεις :mad: Τέλος πάντων όμως στο τέλος του μαθήματος του δείξαμε τα σχέδια. Θα του άρεσαν; Δεν θα του άρεσαν και τζάμπα ο κόπος τόσων ημερών; Δεν ήταν ενα-δυο σχέδια αλλα καμία δεκαριά, με πολλές λεπτομέρειες. Δεν είχαμε σχεδιάσει σχέδια στον υπολογιστή ξανά και δεν ήμασταν σίγουρες αν ήταν σωστά τα πάχη, αν έπρεπε να κάνουμε κατι διαφορετικό κτλ. Τελικά όμως στον καθηγητή άρεσαν πολυ και είπε οτι αν τα παραδώσουμε έτσι στο τέλος θα πάρουμε δέκα :') Μετά λοιπόν πήγα σπίτι, έφαγα στα γρήγορα και έπρεπε να προετοιμάσω αλλα σχέδια γιατί το απόγευμα είχαμε παρουσιάση στο μάθημα της σύνθεσης. Και φυσικά η ατυχία μου έδρασε και παλι. Το trial του 3D προγράμματος που χρησιμοποιούσα έληξε και δεν μπορούσα να το κατεβάσω παλι. Μου έλειπαν κάποια σχέδια και δεν μπορούσα να τα πάρω διαφορετικά. Τελικά έκανα τα κολπάκια μου και με ενα συνδυασμό αυτού του προγράμματος, χωρίς να μπορώ να κανω save και γενικά πολλά πολλά γιατί δεν μου το επέτρεπε, το Photoshop και το illustrator κατάφερα κατάφερα να βγάλω σχέδια. Στο μάθημα λοιπόν είδαν την παρουσίαση μας και μας πρότειναν και εκεί αλλαγουλες. Έχουμε δουλίτσα και εκεί. Το καλύτερο μέρος της χθεσινής μέρας ήταν πως έμαθα οτι ένας καθηγητής μας ετοιμάζει ταξίδι στην Νότια Ιταλία, Νάπολη, Αμαλφι και γενικά εκεί στις ακτές και ενθουσιάστηκα τρομερά :D Μακάρι να πάω. Στο τέλος της ημέρας λοιπόν πήγα σπίτι, προσπάθησα να ξεκουραστώ και έφαγα μια ωραιότατη κρέπα :P Και η σημερινή μέρα προβλέπεται μεγάλη παλι. Άντε να περάσει και αυτή η εξεταστική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jo_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elizabeth Blackburn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Οφ τοπικ αλλα δεν μπορουσα να μην ρωτησω.Jo_ σε τι πανεπιστημιο εισαι και τι σπουδαζεις;Εισαι εξωτερικο;:P

Καθόλου off topic! Και γω είχα απορίες πιο πάνω!
Λοιπόν, το Σεπτεμβριο πέρασα στο International Hellenic University (Διεθνές Ελληνικό Πανεπιστήμιο). Είναι το μοναδικο δημόσιο και ελληνικό αγγλόφωνο Πανεπιστήμιο και οι συμφοιτητές μου είναι από χώρες από όλο τον κόσμο (Μεξικό, Νότιο Αφρική, Γαλλία, Ιορδανία, Γεωργία, Τουρκία, Ολλανδία) . Μέσα στο κάμπους του Πανεπιστημίου (σε οποιοδήποτε εγκατάσταση του Πανεπιστημίου δηλαδή) δεν επιτρέπονται τα Ελληνικά, παρά μόνο τα αγγλικά. Τα lectures, τα βιβλία, η Γραμματεία, τα σεμινάρια μεσα στη σχολή, όλα είναι αγγλόφωνα. Ακόμη και στα διαλείμματα. Εγώ έχω περάσει στο msc in Management, αλλά έχει κι άλλα πολλά μεταπτυχιακά. Ακολουθεί την εκπαιδευτική διαδικασία των βρετανικών πανεπιστημίων και δεν δικαιούσαι να μείνεις σε κανένα μάθημα και να κάνεις απουσίες :/: :(


Αν συνεχιστει παντως αυτο με τη ζεστη, θα εχω μεγαλο προβλημα. Δεν μπορω να συνηθισω θερμοκρασιες ανω των 22-23C.

Εγω δεν μπορω να αφαιρεσω ρουχα και δεν γινεται να φτανω ενα βημα πριν την λιποθυμια.

Καλέ Nelliel, γιατί δεν ζητάς να κατεβάσετε λίγο τη θέρμανση και κάθεσαι και φτάνεις ένα βήμα πριν την λιποθυμία;;;;; 23oc είναι όντως πολλοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Tελικα γραψαμε 4 ωρες και κουραστηκα αρκετα γιατι δεν ειμαι συνηθισμενη στο σχεδιο.Σχεδιασαμε κατοψη ενος σπιτιου με εξωστη,την τομη ΚΚ" και την προσοψη.Μετα πηγα για φαγητο με φιλες και τωρα επεστρεψα σπιτι.Σκεφτομαι μηπως διαβασω μαθηματικα,αλλα.....που κουραγιο.:PΙσως αργοτερα.
Καθόλου off topic! Και γω είχα απορίες πιο πάνω!
Λοιπόν, το Σεπτεμβριο πέρασα στο International Hellenic University (Διεθνές Ελληνικό Πανεπιστήμιο). Είναι το μοναδικο δημόσιο και ελληνικό αγγλόφωνο Πανεπιστήμιο και οι συμφοιτητές μου είναι από χώρες από όλο τον κόσμο (Μεξικό, Νότιο Αφρική, Γαλλία, Ιορδανία, Γεωργία, Τουρκία, Ολλανδία) . Μέσα στο κάμπους του Πανεπιστημίου (σε οποιοδήποτε εγκατάσταση του Πανεπιστημίου δηλαδή) δεν επιτρέπονται τα Ελληνικά, παρά μόνο τα αγγλικά. Τα lectures, τα βιβλία, η Γραμματεία, τα σεμινάρια μεσα στη σχολή, όλα είναι αγγλόφωνα. Ακόμη και στα διαλείμματα. Εγώ έχω περάσει στο msc in Management, αλλά έχει κι άλλα πολλά μεταπτυχιακά. Ακολουθεί την εκπαιδευτική διαδικασία των βρετανικών πανεπιστημίων και δεν δικαιούσαι να μείνεις σε κανένα μάθημα και να κάνεις απουσίες :/: :(
Καλέ Nelliel, γιατί δεν ζητάς να κατεβάσετε λίγο τη θέρμανση και κάθεσαι και φτάνεις ένα βήμα πριν την λιποθυμία;;;;; 23oc είναι όντως πολλοί.
Μολις μου το ειπες πηγα και το γκουγκλαρα.Πολυ ενδιαφερον φαινεται και μου αρεσει ως ιδεα να μιλας αγγλικα συνηθιζεις και την γλωσσα;Εκει κανεις μονο μεταπτυχιακες σπουδες ετσι;Μπραβο παντως που ερχονται παιδια απο ολο τον κοσμο.Συνηθως οι Ελληνες πανε εξωτερικο να σπουδασουν παρα να ερθουν εκεινοι εδω.Αυτο κατι θα σημαινει μαλλον.Οσο για το τελευταιο που ειπες αυτο δεν ειναι κακο δεχεσαι μια πιεση διαρκως για να μην τα φορτωσεις στον κοκορα.Τα βιβλια τα πληρωνεις ή ειναι δωρεαν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jo_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elizabeth Blackburn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Μολις μου το ειπες πηγα και το γκουγκλαρα.Πολυ ενδιαφερον φαινεται και μου αρεσει ως ιδεα να μιλας αγγλικα συνηθιζεις και την γλωσσα;Εκει κανεις μονο μεταπτυχιακες σπουδες ετσι;

Επειδή τα μαθήματα είναι πολυωρα και ουσιαστικά δεν λες ούτε λέξη Ελληνικά, είναι απίστευτο το ποσό γρήγορα γίνεσαι fluent στα Αγγλικά. Για να μπεις στο Πανεπιστήμιο σου ζητάν proficiency, που το είχα, αλλά δεν μπορουσα να προσφέρω ούτε δυο λέξεις αγγλικές συνεχόμενα. Τώρα, μετά από δυο μήνες ουσιαστικού μαθήματος, κάνω παρουσιάσεις ακαδημαϊκού επιπέδου (προφανώς) στα Αγγλικά χωρίς καν να σκέφτομαι ότι μιλάω ξένη γλώσσα. Είναι εκπληκτικό το πόσο γρήγορα μπορούμε να μάθουμε μια ξένη γλώσσα αν τη μιλάμε συνέχεια. Έκανα φροντιστήρια από Τρίτη Δημοτικού και ουσιαστικά έμαθα να μιλάω μέσα σε δυο μήνες.
Ναι, έχει μόνο μεταπτυχιακά και σκέφτονται να βαλουν και διδακτορικά τώρα.

Μπραβο παντως που ερχονται παιδια απο ολο τον κοσμο.Συνηθως οι Ελληνες πανε εξωτερικο να σπουδασουν παρα να ερθουν εκεινοι εδω.Αυτο κατι θα σημαινει μαλλον.Οσο για το τελευταιο που ειπες αυτο δεν ειναι κακο δεχεσαι μια πιεση διαρκως για να μην τα φορτωσεις στον κοκορα.

Ναι, και γω είχα διαβάσει ότι έρχονται από πολλές χώρες σε αυτό το Πανεπιστήμιο να σπουδάσουν και δεν το πίστεψα. Σιγά μην έρχονται εδώ σκέφτηκα. Ειδικά από Γαλλία και Ολλανδία που έχουν πολλά Πανεπιστήμια και πάμε εμείς εκεί. Μια κοπέλα που είναι από Γαλλία και είναι στο έτος μου έτυχε μια φορά να μιλάμε γι αυτό το θέμα και τη ρωτησα πως διάλεξε την ελλαδα και μου απάντησε ότι όταν ήταν στο πτυχίο ήρθε στην Ελλάδα για ερασμους και της άρεσε πάρα πολύ. Έτσι έπεισε τους γονείς της να κάνει μεταπτυχιακό εδώ.


Τα βιβλια τα πληρωνεις ή ειναι δωρεαν;

Επειδή τα δίδακτρα είναι κάπως ακριβά, αρχικά σου λένε ότι όλο το εκπαιδευτικό υλικό παρέχεται και όλοι νομίζαμε ότι μας δίνουν βιβλία. Τελικά, το μόνο που μας δίνουν είναι ηλεκτρονικές σημειώσεις που ανεβαίνουν στη σελίδα της σχολής και μας έχουν δώσει στικακια. Η Βιβλιοθήκη (που είναι ακριβώς σας την Βιβλιοθήκη του Χογκουαρτς!) έχει αρκετά αντίτυπα για όλους για να διαβάσουμε για την εξεταστική. Όποιος θέλει μπορεί να αγοράσει τα βιβλία (Όπως έκανα εγω) για να διαβάζει με άνεση και να κρατάει σημειώσεις, αλλά είναι ακριβά πολύ και δυσεύρετα στην Ελλάδα. Πρόσφατα έμαθα ότι κανένα Πανεπιστήμιο δεν δίνει δωρεάν βιβλία σε μεταπτυχιακό επίπεδο. Δωρεάν εκπαίδευση είναι μόνο μέχρι το πτυχίο γι αυτό και τα μεταπτυχιακά τα πληρώνουμε πολύ ακριβά σε όλες τις χώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Επειδή τα μαθήματα είναι πολυωρα και ουσιαστικά δεν λες ούτε λέξη Ελληνικά, είναι απίστευτο το ποσό γρήγορα γίνεσαι fluent στα Αγγλικά. Για να μπεις στο Πανεπιστήμιο σου ζητάν proficiency, που το είχα, αλλά δεν μπορουσα να προσφέρω ούτε δυο λέξεις αγγλικές συνεχόμενα. Τώρα, μετά από δυο μήνες ουσιαστικού μαθήματος, κάνω παρουσιάσεις ακαδημαϊκού επιπέδου (προφανώς) στα Αγγλικά χωρίς καν να σκέφτομαι ότι μιλάω ξένη γλώσσα. Είναι εκπληκτικό το πόσο γρήγορα μπορούμε να μάθουμε μια ξένη γλώσσα αν τη μιλάμε συνέχεια. Έκανα φροντιστήρια από Τρίτη Δημοτικού και ουσιαστικά έμαθα να μιλάω μέσα σε δυο μήνες.
Ναι, έχει μόνο μεταπτυχιακά και σκέφτονται να βαλουν και διδακτορικά τώρα.
Καλα αν εχεις καθημερινη επαφη με μια ξενη γλωσσα δεν υπαρχει περιπτωση θα την μαθεις.Σιγα σιγα προσαρμοζεσαι ακους και τους αλλους να μιλανε και συνηθιζεις.Επισης το καλο ειναι οτι και τα αλλα παιδια ας πουμε δεν εχουν ως μητρικη γλωσσα την αγγλικη και δεν δυσκολευεσαι να ακους την προφορα οπως ενος ντοπιου Αγγλου(δικη μου αποψη αυτη).
Ναι, και γω είχα διαβάσει ότι έρχονται από πολλές χώρες σε αυτό το Πανεπιστήμιο να σπουδάσουν και δεν το πίστεψα. Σιγά μην έρχονται εδώ σκέφτηκα. Ειδικά από Γαλλία και Ολλανδία που έχουν πολλά Πανεπιστήμια και πάμε εμείς εκεί. Μια κοπέλα που είναι από Γαλλία και είναι στο έτος μου έτυχε μια φορά να μιλάμε γι αυτό το θέμα και τη ρωτησα πως διάλεξε την ελλαδα και μου απάντησε ότι όταν ήταν στο πτυχίο ήρθε στην Ελλάδα για ερασμους και της άρεσε πάρα πολύ. Έτσι έπεισε τους γονείς της να κάνει μεταπτυχιακό εδώ.
Με ενθαρρυνεις να ερθω για μεταπτυχιακο παρολο που πρεπει να βελτιωσω τα αγγλικα μου.Εχω φτασει μεχρι το lower.
Επειδή τα δίδακτρα είναι κάπως ακριβά, αρχικά σου λένε ότι όλο το εκπαιδευτικό υλικό παρέχεται και όλοι νομίζαμε ότι μας δίνουν βιβλία. Τελικά, το μόνο που μας δίνουν είναι ηλεκτρονικές σημειώσεις που ανεβαίνουν στη σελίδα της σχολής και μας έχουν δώσει στικακια. Η Βιβλιοθήκη (που είναι ακριβώς σας την Βιβλιοθήκη του Χογκουαρτς!) έχει αρκετά αντίτυπα για όλους για να διαβάσουμε για την εξεταστική. Όποιος θέλει μπορεί να αγοράσει τα βιβλία (Όπως έκανα εγω) για να διαβάζει με άνεση και να κρατάει σημειώσεις, αλλά είναι ακριβά πολύ και δυσεύρετα στην Ελλάδα. Πρόσφατα έμαθα ότι κανένα Πανεπιστήμιο δεν δίνει δωρεάν βιβλία σε μεταπτυχιακό επίπεδο. Δωρεάν εκπαίδευση είναι μόνο μέχρι το πτυχίο γι αυτό και τα μεταπτυχιακά τα πληρώνουμε πολύ ακριβά σε όλες τις χώρες.
Αρα δεν ειναι δημοσιο,ουσιαστικα πληρωνεις διδακτρα.Αν δεν κανω λαθος και στα ξενα πανεπιστημια ετσι δεν ειναι;Δινουν τα βιβλια σε μορφη pdf και τα βλεπεις απο εκει.Βεβαια ειναι καπως αβολο να διαβαζεις απο πισι,αλλα αφου εχετε και την υπεροχη βιβλιοθηκη που λες.Ποτε θα σας επισκεφτω;
Α δηλαδη στις μεταπτυχιακες σπουδες τα βιβλια κοστιζουν τοσο πολυ ε;
Παντως ξαναλεω ωραια φαση για μεταπτυχιακο με εχεις ψησει να ερθω αλλα δεν ξερω αν εχει κατι σχετικο με τον τομεα μου.Νωρις ειναι ακομα βεβαια αλλα γιατι να μην ετοιμαζεσαι απο τωρα;:P
Και για να μην το ξεχασω.Τι ωραια να ημασταν εκει τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Το trial του 3D προγράμματος που χρησιμοποιούσα έληξε και δεν μπορούσα να το κατεβάσω παλι. Μου έλειπαν κάποια σχέδια και δεν μπορούσα να τα πάρω διαφορετικά. Τελικά έκανα τα κολπάκια μου και με ενα συνδυασμό αυτού του προγράμματος, χωρίς να μπορώ να κανω save και γενικά πολλά πολλά γιατί δεν μου το επέτρεπε, το Photoshop και το illustrator κατάφερα κατάφερα να βγάλω σχέδια.
Blender, Gimp, Inkscape, Scribus, Libreoffice draw, Dia που ειναι free, μηπως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jo_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elizabeth Blackburn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Επισης το καλο ειναι οτι και τα αλλα παιδια ας πουμε δεν εχουν ως μητρικη γλωσσα την αγγλικη και δεν δυσκολευεσαι να ακους την προφορα οπως ενος ντοπιου Αγγλου(δικη μου αποψη αυτη).

Συμφωνώ απόλυτα. Σε αρχικό επίπεδο τουλαχιστον βοηθάει πολύ η απλοϊκή προφορά.

Με ενθαρρυνεις να ερθω για μεταπτυχιακο παρολο που πρεπει να βελτιωσω τα αγγλικα μου.Εχω φτασει μεχρι το lower

Ναι, πιστεύω ότι είναι πολύ καλό και οργανωμένο Πανεπιστήμιο (καμία σχέση με τα υπόλοιπα δημοσια ελληνικά πανεπιστήμια). Και οι καθηγητες είναι τόσο υποστηρικτικοί και καλοί.

Αρα δεν ειναι δημοσιο,ουσιαστικα πληρωνεις διδακτρα.Αν δεν κανω λαθος και στα ξενα πανεπιστημια ετσι δεν ειναι;Δινουν τα βιβλια σε μορφη pdf και τα βλεπεις απο εκει.Βεβαια ειναι καπως αβολο να διαβαζεις απο πισι,αλλα αφου εχετε και την υπεροχη βιβλιοθηκη που λες.Ποτε θα σας επισκεφτω;

Καλέ σε οοοοολα τα δημόσια πανεπιστήμια τα μεταπτυχιακά κοστίζουν 5000 ευρώ το λιγότερο. Στο Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου που έκανα το πτυχίο μου, το μεταπτυχιακό έκανε 6000 ευρώ. Στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας στη Θεσσαλονίκη που κοιτουσα το καλοκαίρι να κάνω αίτηση για μεταπτυχιακό έκανε και εκεί 6000 ευρώ.

Από που είσαι; Αν είσαι από Θεσσαλονίκη μπορείς να έρθεις οποτε θέλεις να δεις τους χώρους. Βέβαια στις εισόδους πρέπει να έχεις κάρτα φοιτητή της Σχολής ή καθηγητή για να περάσεις από τον έλεγχο, αλλά κάτι θα βρούμε να πούμε στους σεκιούριτι ηια να σε περασουμε! Το πολυ πολυ να σου δωσω την δικια μου κάρτα!



Α δηλαδη στις μεταπτυχιακες σπουδες τα βιβλια κοστιζουν τοσο πολυ ε;
Παντως ξαναλεω ωραια φαση για μεταπτυχιακο με εχεις ψησει να ερθω αλλα δεν ξερω αν εχει κατι σχετικο με τον τομεα μου.Νωρις ειναι ακομα βεβαια αλλα γιατι να μην ετοιμαζεσαι απο τωρα;:

Ναι, τα επιστημονικά Βιβλία είναι πολύ ακριβά. Αυτά που ήθελα να αγοράσω τώρα έκανε το ένα 180 ευρώ και ευτυχώς το βρήκα χρησιμοποιημένο να το αγοράσω και ήταν σχετικά φτηνό.


Αυτή η φωτογραφία που ανέβασες είναι σα να τραβηχτηκε στη Βιβλιοθήκη του ihu!

[/QUOTE]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα. Σε αρχικό επίπεδο τουλαχιστον βοηθάει πολύ η απλοϊκή προφορά.
Ναι, πιστεύω ότι είναι πολύ καλό και οργανωμένο Πανεπιστήμιο (καμία σχέση με τα υπόλοιπα δημοσια ελληνικά πανεπιστήμια). Και οι καθηγητες είναι τόσο υποστηρικτικοί και καλοί.
Καλέ σε οοοοολα τα δημόσια πανεπιστήμια τα μεταπτυχιακά κοστίζουν 5000 ευρώ το λιγότερο. Στο Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου που έκανα το πτυχίο μου, το μεταπτυχιακό έκανε 6000 ευρώ. Στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας στη Θεσσαλονίκη που κοιτουσα το καλοκαίρι να κάνω αίτηση για μεταπτυχιακό έκανε και εκεί 6000 ευρώ.
Από που είσαι; Αν είσαι από Θεσσαλονίκη μπορείς να έρθεις οποτε θέλεις να δεις τους χώρους. Βέβαια στις εισόδους πρέπει να έχεις κάρτα φοιτητή της Σχολής ή καθηγητή για να περάσεις από τον έλεγχο, αλλά κάτι θα βρούμε να πούμε στους σεκιούριτι ηια να σε περασουμε! Το πολυ πολυ να σου δωσω την δικια μου κάρτα!
Ναι, τα επιστημονικά Βιβλία είναι πολύ ακριβά. Αυτά που ήθελα να αγοράσω τώρα έκανε το ένα 180 ευρώ και ευτυχώς το βρήκα χρησιμοποιημένο να το αγοράσω και ήταν σχετικά φτηνό.
Αυτή η φωτογραφία που ανέβασες είναι σα να τραβηχτηκε στη Βιβλιοθήκη του ihu!
Ναι το γνωριζω αυτο απλως σε ορισμενα πανεπιστημια πχ Πανεπιστημιο Πατρων (αν κανω λαθος διορθωστε με)σε καποια τμηματα τα μεταπτυχιακα προγραμματα ειναι δωρεαν για αυτο το ανεφερα.Ενταξει 6.000 ευρω σε σχεση μετα 25.000+ ευρω που ζητανε στο εξωτερικο μια χαρα ειναι.Δεν λεω οτι ειναι λιγα χρηματα αλλα και παλι αξιζει.
Οχι δεν ειμαι απο Θεσσαλονικη απο Βολο ειμαι,αλλα αν τυχει και ανεβω κατα πανω ισως σας κανω μια επισκεψη.Καλα τα συγγραμματα ειναι παντα ακριβα,να ειναι καλα ο ευδοξος σε εμας γιατι αλλιως δεν θα τα βγαζαμε περα.Βεβαια αν θες να δεις εξονυχιστικα ενα μαθημα μπορεις να παρεις ενα συγγραμμα παραπανω απο την τσεπη σου κρινεται.Α και να πας βιβλιοθηκη φυσικα και να το δανειστεις.
Πω σοβαρα ε;Τοση ομοιοτητα η βιβλιοθηκη.Σε εμας εδω στο Βολο δεν ειναι κατι σπεσιαλ.Εχει αρκετα βιβλια αλλα δεν ειναι τοποθετημενα σε ξυλινα ραφια.Εχει και υπολογιστες και χωρους για να διαβασεις αλλα οκ μεχρι εκει.Τετοια ομορφια οπως σε αλλες φωτο βιβλιοθηκων που εχω δει δεν υπαρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top