Παιδιά που θηλάζουν σε μεγάλη ηλικία

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Πώς το βλέπετε αυτό ; Υγιές ή άρρωστο ; Πιστεύετε ότι θα μπορούσε να κάνει αυτά τα παιδιά πολύ περισσότερο εξαρτημένα από τη μαμά τους ή να αναπτύξουν ομοφυλοφιλικές τάσεις ;

Θηλασμός σε μεγάλη ηλικία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Άρρωστο. Βασικά μου φαίνεται οτι η μαμά θα γίνει πιο εξαρτημένη από το παιδί.:/:

Ομοφυλοφιλικές τάσεις γιατί; Από πού προκύπτει αυτό;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Άρρωστο. Βασικά μου φαίνεται οτι η μαμά θα γίνει πιο εξαρτημένη από το παιδί.:/:

Ομοφυλοφιλικές τάσεις γιατί; Από πού προκύπτει αυτό;:hmm:

Το διάβασα που το έγραψε κάποιος στα σχόλια από κάτω ότι θα γίνουν λεσβίες. Ακόμα κι αν το είπε για πλάκα, ίσως μπορεί να έχει μια δόση αλήθειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ruko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.
Άρρωστο. Βασικά μου φαίνεται οτι η μαμά θα γίνει πιο εξαρτημένη από το παιδί.:/:

Κι εμένα έτσι μου φαίνεται.:/: Όμως αν βάλουμε στην άκρη την εξάρτηση της μαμάς απ' το παιδί, γιατί υπάρχουν πολλές τέτοιες μαμάδες και δεν θήλασαν όλες οχτώ χρόνια,:P πόσο κακή μπορεί να είναι για το παιδί η παράταση του θηλασμού αυτή καθεαυτή;

Αν δεν κάνω λάθος, οι ειδικοί προτείνουν το παιδί να θηλάζει (όχι να τρέφεται απλώς με μητρικό γάλα) τα δυο πρώτα χρόνια της ζωής, δηλαδή για διάστημα αρκετά μεγαλύτερο απ' ό,τι συνηθίζουμε. Επίσης, η παράταση του θηλασμού ίσως να είναι πιο διαδεδομένη σε φτωχές κοινωνίες. Μήπως, λοιπόν, μας φαίνεται παράξενο/προβληματικό, επειδή μας ξενίζει;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ο θηλασμός είναι ένα από τα δώρα που μπορεί να δώσει μία μητέρα στο παιδί της. Ως γνωστόν δίνει πολλά εφόδια κυρίως σωματικά στο παιδί (αντισώματα κτλ) αλλά και ψυχικά (μεγαλύτερη ανάπτυξη του IQ). Οι γιατροί λένε ότι τα δυο χρόνια είναι το φυσιολογικό.

Κατά την άποψη μου ένας χρόνος ειναι υπεραρκετος. Γιατί όχι μονο το παιδί εξαρτάται από την μαμά σε παθολογικό βαθμό αλλά το χειρότερο η μητέρα από το παιδί. Σε φτωχές χώρες μπορεί να το κάνουν αλλά οι κοινωνικές συνθήκες εκεί δεν είναι οι ίδιες που υπάρχουν στον λεγόμενο "Δυτικό κόσμο".

Μου φαίνεται εξωφρενικό ένα παιδί να θηλάζει στην ηλικία των 8. Και όπως δήλωσε η μητέρα στο συγκεκριμένο βίντεο το παιδί της θέλει να αισθάνεται ότι έχει πρόσβαση σε αυτό και ας μην ταιζεται από την μαμα της συνέχεια. Αυτό δείχνει μια απίστευτη εξάρτηση. Το θεωρώ εξωφρενικό όσο θεωρώ εξωφρενικό το να κοιμάται ένα παιδί με τους γονείς του σε αντίστοιχη ηλικία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top