Επαγγελματική επιτυχία και σεξουαλική ζωή.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Θέλω να εξετάσουμε αυτό το θέμα πολύπλευρα. Καταρχάς θεωρείτε πως κάποιος που ασχολείται πολύ με την καριέρά του μπορεί να έχει μια εξίσου επιτυχημένη σχέση; Και ποιος άνθρωπος μπορεί να αντέξει κάποιον που βάζει πάνω απ' όλα την δουλειά του και δουλεύει τρελές ώρες κυνηγώντας ένα όνειρο που μπορεί και να μην έρθει ποτέ;
Επιπλέον (και γι' αυτό βάζω το θέμα εδώ) ποια είναι η επίδραση της επαγγελματικής ανέλιξης στην σεξουαλική ζωή κάποιου; Μπορεί να τον αλλάξει κι αν τον αλλάξει, αυτό τι σημαίνει; Για παράδειγμα εγώ έχω παρατηρήσει πως απ' όταν αρχισα να ασχολούμαι ενεργά με την δικηγορία έχω γίνει και αρκετά πιο ..κυριαρχική στο κρεβάτι, ενώ πριν θα έλεγα πως ήμουν πιο ήπια και συγκαταβατική, έως και υποτακτική. Πλέον διεκδικώ αυτά που θέλω και μ' αρέσει να είμαι από πάνω (όσο από πάνω μπορεί να είναι μια γυναίκα δλδ :redface::P).

Γενικά η επαγγελματική "πόρωση" πόσο αλλάζει κάποιον;

(νι, φοβάμαι πως θα γεράσω με μια γάτα τελικά:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Το αν κάποιος μπορεί να έχει 1 καλό συνδυασμό επαγγελματικής καταξίωσης και πετυχημένης σχέσης εξαρτάται (για μένα) από 2 πράγματα: α) αν μπορεί ο επαγγελματίας να κάνει κάποιες υποχωρήσεις δείχνοντας στο άλλο άτομο ότι έχει σημασία γι'αυτόν και β) αν ο σύντροφος μπορεί να δεχτεί τον τρόπο ζωής του, είτε αυτό συνεπάγεται να είναι κι αυτός άτομο καριέρας, είτε να έχει απλώς κατανόηση και δραστηριότητες εξίσου ενδιαφέρουσες.

Για το σεξ που λες, δεν ξέρω, δεν το έχω δει ποτέ όπως αναφέρεις. Σε περιόδους πάντως με καλή σεξουαλική ζωή είμαι καλύτερη στην δουλειά μου, αλλά αυτό νομίζω ισχύει σε όλους. Η δυσκολία έγκειται όταν μιλάμε για σχέση με προβλήματα, ακόμα και καθημερινά, που μπορούν να κλέψουν χρόνο και φαιά ουσιά από την καριέρα. Το σεξ σαν πράξη θετικά και μόνο μπορεί να επηρεάσει 1 στρεσαρισμένο επαγγελματία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Eιναι πιθανό, οταν ανεβαινει το κοινωνικο status μας, αλλάζει και η αυτοαντιληψη μας και η αυτοπεποιθηση μας. Αυτο μπορει να επηρεαζει τις απαιτησεις μας, να φερνει στην επιφανεια άλλες ορμες και γουστα, να ρυθμιζει λιγο διαφορετικα την ιδιοσυγκρασια μας και το πως αντιμετωπιζουμε το καθετι (αρα και το σεξ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Καταρχάς θεωρείτε πως κάποιος που ασχολείται πολύ με την καριέρά του μπορεί να έχει μια εξίσου επιτυχημένη σχέση; Και ποιος άνθρωπος μπορεί να αντέξει κάποιον που βάζει πάνω απ' όλα την δουλειά του και δουλεύει τρελές ώρες κυνηγώντας ένα όνειρο που μπορεί και να μην έρθει ποτέ;
Είναι ένα πολυσυζητημένο θέμα, με είχε απασχολήσει κι εμένα...
Κάποια πράγματα είναι απλά ζήτημα διαχείρησης του χρόνου μας... Δεν μπορούμε να έχουμε την απαίτηση ότι θα αφιερώνουμε πάρα πολύ χρόνο και ενέργεια, για εκτεταμένα χρονικά διαστήματα, σε οποιονδήποτε τομέα στη ζωή μας, χωρίς αυτό να έχει επίδραση στους υπόλοιπους. Και μία σχέση θέλει χρόνο και φροντίδα.
Δε λέω, αν είναι μία συγκεκριμένη περίσταση, πχ η διπλωματική, κάποιοι μήνες τρελής δουλειάς, έως και ένας χρόνος -ειδικά για μακροχρόνιες σχέσης- ζωής στο γραφείο, αξίζει τον κόπο να περιμένουν και οι δύο. Αν και η σχέση θα επηρεαστεί παρ' όλα αυτά, πιστεύω.

Επιπλέον (και γι' αυτό βάζω το θέμα εδώ) ποια είναι η επίδραση της επαγγελματικής ανέλιξης στην σεξουαλική ζωή κάποιου;

Το πιο σημαντικό είναι αυτό, κατά τη γνώμη μου. Έχω νιώσει πολύ πιο σεξουαλική σε περιόδους όπου ασχολούμαι ενεργά με κάτι που αγαπάω και έχω και καλά αποτελέσματα. Είτε αυτό ήταν οι Πανελλήνιες είτε η διπλωματική, ένιωθα πιο πρόθυμη... ;)
Και, βεβαίως, με καλύπτει ο Lorien.

Βέβαια, από την άλλη, έχω προσέξει ότι το να είναι κανείς μόνος, πολλές φορές ευνοεί τη δημιουργικότητά του. Το βλέπω και επιτυχημένους γνωστούς μου, που αφοσιώνονται απόλυτα σε αυτό που κάνουν, είναι καλοί... αλλά δεν έχουν σύντροφο, αλλά και σε μένα ή γνωστούς, που όντας single έχουμε αποδώσει πολύ καλύτερα στη δουλειά, τις εργασίες, ή ξεκινήσαμε νέα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Στις επιλογές συντρόφων σας επηρεάζει αν κάποιος είναι άτομο καριέρας? Σκέφτομαι πως αν και δεν θα έκανα κάτι με κάποιον που δεν θα μπορούσε να μου αφιερώσει χρόνο, θεωρώ πολύ σημαντικό να έχει κάποιος την καριέρα σε προτεραιότητα. Να είναι δημιουργικός και με φιλοδοξίες. Όταν βλέπω άντρες που στα 27-28 δουλεύουν ακόμα σαν σερβιτόροι χωρίς να μπαίνουν σε 1 δρόμο ανάληψης ευθυνών ξενερώνω, όπως και ξενερώνω με τον 35άρη που βολεύτηκε σε 1 ανιαρή και πολλές φορές ψιλοκακοπληρωμένη δουλειά χωρίς να ενδιαφέρεται να ανοίξει ορίζοντες!:warn: Δηλ. το να δίνεις βαρύτητα στο ''περνάω καλά κι είμαι ανέμελος'' σε σχέση με δουλειά είναι turn off.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πιστεύω ότι ένα τέτοιο άτομο μπορεί να κάνει επιτυχημένη σχέση μόνο με έναν εξίσου εργασιομανή. Αλλιώς ο λιγότερο πορωμένος με τη δουλειά του πάντα θα έχει παράπονα από τον άλλον και θα γκρινιάζει. Ενώ αν είναι των ίδιων αντιλήψεων, θα τον/την καταλαβαίνει και ίσως να κάνουν και πολύ πιο επιτυχημένη σχέση από το μέσο όρο, μιας και η αμοιβαία κατανόηση και τα κοινά ενδιαφέροντα είναι βασικό στοιχείο μιας σχέσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
"Ο έρωτας δεν πάει πανεπιστήμιο
δεν ξέρει γράμματα, ξέρει το δήμιο
που ρίχνει τις καρδιές, ρίχνει τα σώματα
πάνω στα στρώματα.
Ο έρωτας δεν θέλει φροντιστήριο,
δεν είναι φιλολό, είναι μυστήριο.
Χτυπάει κατευθείαν με το ένστικτο,
μωρό μου ευαίσθητο, παιδί μου ευαίσθητο."


Όταν ερωτεύομαστε δεν μετράμε ούτε τα πτυχία, ούτε την εργασιομανία ούτε την επαγγ/τκη επιτυχία του άλλου, απλά ερωτευόμαστε.
Όλα αυτά αρχίζουμε να τα "μετράμε" ή να μας ενοχλούν όσο η σχέση σοβαρεύει.Δυστυχώς η ζωή μας δεν είναι ελληνική ταινία κι όπως έγραψε κι η Νεράιδα στις διδακτικές ιστορίες, δεν αρκεί να θέλουμε να αγαπήσουμε τον άλλον πρέπει και να μπορούμε:/::/:

Για αυτό θα συμφωνήσω με τον κυνισμό που αναδύεται απο τα δύο προηγούμενα ποστ(Μισέλ και υποβρύχια) αλλά και την ρεαλιστική προσέγγιση του Λόριεν.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
φοβάμαι πως θα γεράσω με μια γάτα τελικά


Όχι ρε συ... Δε το πιστεύω
για καναρίνι σε κόβω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PHLIORITHS_

Νεοφερμένος

Ο PHLIORITHS_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Σημαντικότατο θέμα η καλή ισορροπια δουλειας και σχέσης.Για να είμαστε όμως πιο ακριβής καλύτερα να λέμε οικονομικής κατάστασης και σεξουαλικης ζωης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top