Μα τι γίνεται με τα torrents?

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Ρε παιδιά μην το φτάνουμε στα άκρα, αν ένα forum απλά αναφέρει λέξεις όπως βιασμός, ναζί η ακόμα και αυτοκτονία δεν σημαίνει ότι τα προωθεί κιόλας. Το να αναφέρει ο χρήστης ένα πρόγραμμα δεν σημαίνει ότι προωθεί την παράνομη διακίνηση του.
Αν η συζήτηση ήταν για παράδειγμα για το nero τι πάει να πει ότι είναι παράνομο? Η χρήση είναι παράνομη όχι το ίδιο το πρόγραμμα έτσι δεν είναι. Μην το τραβάμε απλά στα άκρα με μυνήσεις κτλ, εδώ δεν υπάρχει σωστή νομοθεσία όσο αφορά το δίκτυο. Άλλωστε οι απόψεις των χρηστών δεν εκφράζουν το ίδιο το forum.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
εδώ δεν υπάρχει σωστή νομοθεσία όσο αφορά το δίκτυο

Σημαντικότερο Γιάννη έχει να είσαι νόμιμος επειδή φοβάσαι μην σε πιάσουν ή γιατί έτσι νιώθεις καλύτερα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Σημαντικότερο Γιάννη έχει να είσαι νόμιμος επειδή φοβάσαι μην σε πιάσουν ή γιατί έτσι νιώθεις καλύτερα?

Μα είσαι παράνομη επειδή ένας χρήστης έχει βάλει το όνομα (και όχι το Link) απο ένα πρόγραμμα το οποίο δεν είναι αποδεδιγμένα παράνομο?. Αν ήταν το Χ πρόγραμμα παράνομο και η ίδια η νομοθεσία-κράτος δεν του απαγορεύει την χρήση θα κυνηγήσουν το Χ φόρουμ επειδή ένας χρήστης ανέφερε το όνομα του προγράμματος?
Παράνομο είναι να αναφέρεις κάποιο link και το καταλαβένω αλλα όχι απλά να λες το όνομα του προγράμματος, είναι το ίδιο με το παράδειγμα που σου έγραψα πριν με την αυτοκτονία. Αφού αναφέρεις την λέξη αυτοκτονία γιατί να μην σε κυνηγήσουν και για αυτό?
Τέσπα απλά κουβέντα κάνω δεν λέω να επαναφέρουμε τα Link:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Και να έλεγες να τα επαναφέρουμε δεν είναι δυνατόν εκτός αν θυμάται τι είχε γράψει ο Insomniac.
Και το χασίς που είναι παράνομο, αν το διανείμεις θα σε πάνε μέσα. Άρα γιατί να μην ισχύει το ίδιο και με τα sites? ;)
Tέσπα, νομίζω οτι το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να περιμένουμε τι θα πει ο δικηγόρος (και ας ελπίσουμε να ξέρει γιατί μερικοί "δεν ξέρουν απο τέτοια" :fool: :wall: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Kαλά έκανες και εξηγήθηκες Insomniac και μέχρι ενός σημείου συμφωνώ μαζί σου. Αλλά έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα σήμερα είναι "φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά". Εδώ απαγόρευσαν την κυκλοφορία προγράμματος αντιγραφής DVD που είναι πολύ πιο πιθανό να το χρησιμοποιεί κάποιος νόμιμα. Ποιός μου λέει οτι στο επόμενο αμόκ που θα πάθουν δεν θα αρχίσουν να μυνύουν και sites? Ποιός μου λέει οτι σε μερικά χρόνια αν το e-steki μεγαλώσει δεν θα βρεθεί κάποιος που δεν του αρέσει και πολύ αυτή η ανάπτυξη και θα μας μηνύσει? Απίθανο, δε λέω αλλά μπορεί κάποιος να μου εγγυηθεί οτι δεν θα βρεθώ ξαφνικά (εγώ, γιατι ο Πάνος είναι προς το παρόν ανήλικος) να πρέπει να πληρώσω δικηγόρους? Λίγες τέτοιες περιπτώσεις έχουμε ακούσει?

Οπως αναφερεις και παρακατω ειναι καπως παρατραβηγμενη περιπτωση. θα πρεπει να θεωρηθει παρανομη...τι; Η αναφορα σε καποια λεξη; Γιατι δεν ανεφερα καποιο site (τυπου www.site.com) αλλα απλα μια λεξη. Κατα δευτερον, ακομα και να θεωρηθει ως εμμεση αναφορα σε καποιο site θα πρεπει να κριθει παρανομη αυτη (η αναφορα) και οχι απλα το site. Τριτον, η ιδια η ιστοσελιδα ( o tracker δηλαδη) θα θεωρειται μη νομιμη, παροτι δεν φιλοξενει η ιδια παρανομο υλικο και ενω βρισκεται σε αλλη χωρα (με αλλο δικαιο), ενω τελος, και αρκετα κυριο εδω που ζουμε, θα πρεπει ολη αυτη η νομοθεσια να εφαρμοστει στο εθνικο μας δικαιο! ;) Οπως ειπα ηδη, ομως, εφοσον το φορουμ ειναι δικο σας "παιδι" λογικη και η υπερπροστασια του. Χαρηκα δε που τουλαχιστον το συζητουμε με λογικα επιχειρηματα. :clapup:

EDIT: Καλε, υπαρχει οντως το site.com!!
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Εντάξει, ίσως να είναι όντως παρατραβηγμένο, αλλά δεν νομίζω οτι εξυπηρετούσαν και πολύ το θέμα τα συγκεκριμένα ονόματα (δεν έχω διαβάσει το μήνυμα, μια ματιά μόνο του έριξα, οπότε αν κάνω λάθος διόρθωσε με) οπότε είναι η χρυσή τομή για το καλύτερο όλων αυτό που έγινε.

Αν καποιος ηθελε να βρει τα πιο ποιοτικα και "πολυπληθη" (απο αποψη μελων και torrents) sites, θα τα εβρισκε με τη μια, χωρις να ψαξει ιδιαιτερα. Περαν τουτου, τιποτα παραπανω :D

Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Και στην τελική, ωραίο είναι μωρε αυτό που γίνεται με την τόση πειρατεία? Εντάξει ένα πανάκριβο πρόγραμμα που δεν μπορείς να το αγοράσεις με τίποτα πάει στο καλό. Αλλά ένα των 10 ευρώ είναι αμαρτία και για τους developers... Ε μην το κάνουμε ακόμα πιο εύκολο να βρεθούν τέτοια sites.

Καλα το θεμα της πειρατειας ειναι μεγααααααλο, οποτε το αφηνω απεξω, για την ωρα!
Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Α και κάτι τελευταίο! Ας μην ξεχνάμε οτι με εξαίρεση το Σχολιασμό και το Έρωτας και Σέξ που δεν είναι προσβάσιμα στους επισκέπτες και κατ'επεκταση στα bots, όλες οι υπόλοιπες σελίδες του e-steki επισκέπτονται καθημερινά απο κάμποσα botάκια. Ε δεν θα ήθελα να γράψει κάποιος στο Google το όνομα ενός απο αυτά τα sites και να του εμφανίσει το e-steki!

Ενταξει εδω δεν θα ειχες αδικο, θεωρητικα, εφοσον δεν θελεις να συσχετιζεται με τετοια πραγμτα το site. Αλλα δεν νομιζω να ειναι και σtην πρωτη σελιδα του google ως το πιο σχετικο αποτελεσμα ουτως ή αλλως. ;)

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
@Insomniac συμφωνω με την λογικη σου. Καταρχας θα διαφωνήσω το ότι με την ιδια την λογικη θα επρεπε να σβήσω και τα clients ... Διαφωνω γιατι πολλες φορες διαφόρα προγράμματα σου προτείνουν να τα κατεβάσεις απο torrents ... (π.χ. gnome) οποτε για εμενα ειναι νομίμα...

Οσο για της πηγες , πες με νομοφοβούμενο , αλλα θελω να προστατέψω την σελίδα μου σε ακραίες περιπτώσεις. Ναι μεν μπορει η σελίδες μπορει να μην ειναι παράνομες απο μόνες του αλλά το 90% του υλικού της είναι παράνομο όποτε εύκολα κάποιος μπορει να με κατηγόρισει οτι προωθώ στα site αυτά ακόμη και αν δεν έγραψα εγω το κειμένο και αυτό γιατί θα μου πουν ότι κατω απο κάθε μήνυμα υπάρχει και ενα edit :)

Το θεμα ειναι παρά πολυπλοκό... δύσκολα θα βρέθει η απολύτη λύση ... Αλλά εγώ έχω την υποχρέωση να προστατέψω και τον ευατό μου και το site.

Ωστόσο σήμερα θα προσπαθήσω να έρθω σε επαφή με τον δικηγόρο που συμβουλεύομαι για διάφορα θέματα που αφορούν το e-steki να δω τι απάντηση θα πάρω ...

Πάντως ευχαρίστω που διαφώνησες γιατι μου έδωσες το κίνητρο να ψάξω καλλίτερα το θέμα :)

Ισχυουν τα οσα απαντησα ηδη στη Michelle περι προστασιας του site, με την παρατηρηση για το πρωτο μονο, οτι οπως οι clients μπορουν να χρησιμοποιηθουν και για νομιμους και για παρανομους σκοπους, ετσι ισχυει και με τους trackers. Δεν φιλοξενουν μονο μη νομιμο υλικο.

Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Και να έλεγες να τα επαναφέρουμε δεν είναι δυνατόν εκτός αν θυμάται τι είχε γράψει ο Insomniac.
Και το χασίς που είναι παράνομο, αν το διανείμεις θα σε πάνε μέσα. Άρα γιατί να μην ισχύει το ίδιο και με τα sites? ;)
Tέσπα, νομίζω οτι το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να περιμένουμε τι θα πει ο δικηγόρος (και ας ελπίσουμε να ξέρει γιατί μερικοί "δεν ξέρουν απο τέτοια" :fool: :wall: )

Ο Insomniac δεν ξεχναει ποτε...Μουα χα χα χαχα! :devil: :jumpy: (Το να μιλας για τον εαυτο σου στο τριτο προσωπο ειναι το πρωτο σημαδι σχιζοφρενειας ή μου φαινεται; ;) :P ) Αλλα δεν ειναι το θεμα να τα επαναφερουμε. Απλα το συζηταμε...

Οσο για το δικηγορο, ηθελα να το αναφερω και στον Exposed, οτι δεν ειμαι τοσο σιγουρος οτι θα γνωριζει περι του θεματος, εκτος και αν εξειδικευεται σε τετοια θεματα. Εδω, δεν ειμαι ακομα σιγουρος αν υπαρχει καποια τελεσιδικη αποφαση για αυτα τα ζητηματα (σε ευρωπαϊκο επιπεδο, σε ελληνικο δεν το συζηταω καν)...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
A και κάτι άλλο... Όταν εγώ βλέπω σε ένα site να αναφέρονται ελευθερα τέτοια sites, να γίνονται θέματα του στυλ "Βρήκα ένα μαμάτο site με torrents!", ε δεν μου φαίνεται και πολύ αξιόλογο το site... Μου κάνει λίγο σε παρακμή... Μόνο εγώ είμαι? :confused:
hint: Την ίδια άποψη είχα και πριν κάνω δικό μου site... Απλά τότε δεν το σκεφτόμουν τόσο πολύ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Insomniac:
...
Ο Insomniac δεν ξεχναει ποτε...Μουα χα χα χαχα! :devil: :jumpy: (Το να μιλας για τον εαυτο σου στο τριτο προσωπο ειναι το πρωτο σημαδι σχιζοφρενειας ή μου φαινεται; ;) :P ) ...

Συγχωρήστε τον...ήταν μια στιγμή διαύγειας ...δεν θα επαναληφθεί :bleh::bleh:



Ριμάιντερ:πρέπει να ανανεώσω τη συνταγή των χαπιών σου. Να βάλω πιο πολλά. Νι.



Σας είπα ότι συνεφωνώ τρελά με όσα λέει?:jumpy::jumpy:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Μια ερώτηση: Είναι αλήθεια πως αν έχεις original ένα game, ένα dvd κτλ μπορείς να το κατεβάσεις ελεύθερα από το ίντερνετ;

Και κάτι άσχετο: Κάπου διάβασα ότι οι μόνες ταινίες που μπορείς να κατεβάσεις χωρίς να έχεις πρόβλημα είναι οι πορνό! Και αυτό επειδή δεν έχουν πνευματικά δικαιώματα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
..Κάπου διάβασα ότι οι μόνες ταινίες που μπορείς να κατεβάσεις χωρίς να έχεις πρόβλημα είναι οι πορνό! Και αυτό επειδή δεν έχουν πνευματικά δικαιώματα!!!

μόλις έδωσες την καλύτερη δικαιολογία στους απανταχού άντρες με ίντερνετ, όταν τους ρωτάει η γυναίκα τους γιατί κατεβάζουν τσόντες :D:D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS:
Μια ερώτηση: Είναι αλήθεια πως αν έχεις original ένα game, ένα dvd κτλ μπορείς να το κατεβάσεις ελεύθερα από το ίντερνετ;
και γιατί να το κανεις αυτό?:confused:

με το ίδιο σκεπτικό: η μπακαπ κόπια που φτιάχνουμε στα ορίτζιναλ σιντί μας, είναι νόμιμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
και γιατί να το κανεις αυτό?
με το ίδιο σκεπτικό: η μπακαπ κόπια που φτιάχνουμε στα ορίτζιναλ σιντί μας, είναι νόμιμη.

Ναι είναι νομιμη η backup κόπια, αρκεί να την κρατήσεις εσύ. Το κατεβάζεις επειδη
α) Δεν μπορείς να κανεις backup κόπια, λόγω της όποιας προστασίας
β) Εφαγε το original o σκύλος σου (δεν έχεις πια το CD αλλά εξακολουθείς να έχεις πληρώσει την άδεια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι:) σίριουσλι :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Ακριβώς... και εγώ αυτό πίστευα. Εφόσον μας επιτρέπουν την αντιγραφή λογισμικού, είναι φυσιολογικό να μας επιτρέπουν και τα downloads όταν πρόκειται καθαρά για backup σκοπούς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top