Ό,τι και να είναι, είναι γονιός του

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Σήμερα το πρωί, ερχόμενη για δουλειά, μπροστά από την εταιρία στην άπλα που έχουμε για να παρκάρουμε τα αυτοκίνητα μας, είχε παρκάρει φαρδύ πλατύ (μπροστά στον κεντρικό δρόμο) ένα παλιό και ταλαιπωρημένο αυτοκίνητο.
Μου έκανε εντύπωση γιατί είχε παρκάρει κάθετα σε σχέση με τα υπόλοιπα και κοίταξα μέσα.
Αγριεμένη κι όλας για το "ποιος άσχετος πάρκαρε έτσι και πιάνει δύο θέσεις"

8:00 το πρωί


Στα δύο μπροστινά καθίσματα ένα ζευγάρι
Η γυναίκα ήταν ήδη μαστουρωμένη, κι ο άντρας, χωρίς καμία αιδώ, κάπνιζε κάτι (μάλλον κρακ ή ηρωίνη) μέσα από ένα αλουμινόχαρτο.
Ανταλλάξαμε βλέμμα
Δεν πτοήθηκε καθόλου, συνέχισε εντελώς ανενόχλητος, σαν να μην υπήρχα, σαν να ήμουν ένα φάντασμα που απλά αιωρήθηκε στο κενό βλέμμα του
Ξαφνικά είδα κίνηση στο πίσω κάθισμα
Ανάμεσα στους καπνούς από ότι κάπνιζε πετάχτηκε ένα ξανθό κεφαλάκι
Ενα αγοράκι γύρω στα 4
Πάγωσα και σοκαρίστηκα πλέον
Βλέπεις, η θέα του ζευγαριού που κάνει χρήση, είναι τόσο... κοινότοπη, δεν μου είχε κάνει εντύπωση
Κοντοστάθηκα και δεν ήξερα τι να κάνω
Σκέφτηκα ότι δεν με "παίρνει" να πάω να του μιλήσω.... μέσα στη μαστούρα (ή και χωρίς μαστούρα) δεν ξέρω πόσο επικίνδυνος είναι
Τι? να πάω να του ζητήσω το λόγο για το παιδί που είναι στο πίσω κάθισμα?
Μπήκα γρήγορα μέσα στην εταιρία με τη σκέψη να πάρω γρήγορα τηλέφωνο την αστυνομία
Να έρθουν να πάρουν το παιδί, να το.... "σώσουν"
Πριν προλάβω να φτάσω στο γραφείο μου όπου θα έκανα πράξη το τεράστιο κοινωφελές μου έργο, συνάντησα τον Γιάννη... συνάδελφος

- ΜΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ???? (σχεδόν ωρυόμουν) Το είδες το παιδί???
- Ναι τους είδα... για σκέψου όμως, υπάρχουν και χειρότερα!
- Και χειρότερα? Τι εννοείς....
- Θα μπορούσαν να το έχουν πετάξει στα σκουπίδια

Κι έφυγε με την κούπα του να πάει να ψήσει τον ελληνικό του
Κι έμεινα παγωμένη να αιωρούμαι πλέον σαν όντως φάντασμα

Ακόμα η σκέψη γυρίζει στο μυαλό μου
Δεν πήρα τηλέφωνο πουθενά
Εκανα καλά? Θα ήταν καλύτερα να το πάρουν αυτό το παιδί απ τους γονείς του? ΌΠΟΙΟΙ κι αν είναι αυτοί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
βιολογικά όλοι μπορούνε να είναι γονείς, πρακτικά θα έπρεπε να κανεις μαθήματα στο πανεπιστήμιο πριν σου επιτρέψουνε να αρνηθείς την αντισύλληψη :S

https://www.telegraph.co.uk/news/wor...ch-Muslim-charged-with-starving-children.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Ανατρίχιασα και πάγωσα σαν να ήμουν μπροστά....

Δεν μπορώ να σου πω αν έκανες σωστά ή να σε κρίνω γιατί και εγώ δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα (μάλλον δεν θα έκανα τίποτα :/).

Αυτοί οι άνθρωποι δεν αξίζουν να είναι γονείς του οποιοδήποτε παιδιού, όχι γιατί κάνουν χρήση ουσιών αλλά γιατί ένας γονιός δεν το κάνει ποτέ αυτό. Δεν βάζει την ευχαρίστησή του πάνω από την υγεία του παιδιού του, σκέφτεται λογικά με γνώμονα το συμφέρον του παιδιού, πρώτη προτεραιότητά του είναι το παιδί και μόνο αυτό. Δεν μπορώ να φανταστώ πως θα είναι αυτό το παιδάκι μετά από λίγα χρόνια, πως θα είναι ο ψυχικός του κόσμος, τι εμπειρίες θα έχει, τι άνθρωπος θα γίνει.

Καλύτερα να το είχαν δώσει σε υιοθεσία, καλύτερα να το είχαν αφήσει στην πόρτα κάποιου σπιτιού, κάποιου αστυνομικού τμήματος, κάποιας εκκλησίας... τα γράφω και αυτόματα τα αναιρώ ξέροντας πόσο πόνο μπορεί να προκαλέσει η εγκατάλειψη.... καλύτερη η έκτρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Αναστασία ίσως να έπαιρνες τηλέφωνο εάν είχαμε κράτος πρόνοιας...αλλά δεν έχουμε....είναι όλα στον αέρα.
Δυο γονείς μαστουρωμένοι σίγουρα δεν είναι δική σου υπόθεση.
Τώρα τι θα ήταν το ιδανικότερο...?Εάν αυτοί οι γονείς έμπαιναν σε κάποιο πρόγραμμα απεξάρτησης με δική τους επιλογή για να γίνουν ικανοί ώστε να φροντίζουν τους εαυτούς τους και το παιδί τους στην συνέχεια.
Σίγουρα δεν θα σου πρότεινα να πάρεις την αστυνομία....ίσως κάποιον που να μπορούσε να δώσει μια τέτοια βοήθεια.....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
χριστε μου τι τραβανε αυτα τα παιδακια τα κακομοιρα και να σκεφτειτε οτι εγω θυμωσα με μια μανα που καπνιζε στο αυτοκινητο με κλειστα παραθυρα και ηταν το βρεφος στο καρεκλακι πισω. ε , οντως υπαρχουν και χειροτερα τελικα. τι να πω πια. πολλες φορες εχω διερωτηθει, κακως βεβαια , γιατι σε καποιους επιτρεπει η φυση, ο θεος , δεν ξερω και γω να γινονται γονεις ενω ειναι αναξιοι αυτου του δωρου και σε αλλους που θα ηταν υποδειγμα γονεα να μην μπορουν να αποκτησουν παιδακι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ θα έπαιρνα τηλέφωνο. Όχι πως το βοηθάω το παιδί στην πραγματικότητα έτσι, αλλά κι αν δεν πάρω, του στερώ ΚΑΘΕ πιθανότητα να ζήσει μια φυσιολογική ζωή. Ξέρω γω;.. Θα έπαιρνα βασικά σε κάνα κέντρο κακοποιημένου παιδιού να ρωτήσω πληροφορίες για το τι συμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις (φυσικά ανώνυμα) και ανάλογα θα έπραττα..

Θα έπαιρνα κάποιον, δεν μπορεί, κάτι θα υπαρχει. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Κι εγώ σε τέτοιες περιπτώσεις βρίσκομαι δε δίλημμα τι να κάνω.
Νομίζω μια καλή λύση θα ήταν να ζητούσα τη γνώμη των γύρω συναδέλφων, και θα προσπαθούσα να τους ενεργοποιήσω προς κάποια λύση, είτε είναι η αστυνομία, είτε η πρόνοια, είτε δεν ξέρω κι εγώ τι, πάντως να κάναμε κάτι, ο,τιδήποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Είναι μόλις 9 και 11 ετών. Είδαν με τα μάτια τους τον πατέρα τους να αρπάζει ένα αλυσοπρίονο και να κόβει τα χέρια και τα πόδια της μητέρας τους. Κι όμως ζητούν εκείνον.
πηγή

Aπό την άλλη θυμάμαι και εκείνη την ατάκα από τους "πρωταγωνιστές" τότε με τα βρέφη που εγκαταλείπουν οι γονείς
Κυρία που φροντίζει τα παιδιά αυτά: Και ξανάρχεται τώρα και είναι πάλι έγγυος [σσ. μιλάει για μια χρήστρια ηρωίνης]. Και τις λέω "μα αφού είδες τι πέρασε το πρώτο παιδί γιατί έκανες και δεύτερο?" και αυτή απαντάει με μια αδιαφορία "ε, όπως τα κατάφερε το πρώτο [σσ. τα "κατάφερε" τρόπος του λέγειν βέβαια, να αναγκάζεσαι να βάλεις ένα νεογέννητο σε προγράμματα μεθαδόνης(!)] έτσι θα τα καταφέρει και αυτό."

Δεν ξέρω τι θα έκανα στη θέση σου. Ναι, ο γονιός είναι γονιός αλλά όταν υπάρχει τέτοια αδιαφορία τι γίνεται? Δεν παίζουμε και σε αμερικάνικη σειρά να συνετίσεις με δύο ατάκες τη μητέρα και να ζήσουν όλοι happily ever after.

Δεν ξέρω αν έκανες καλά. Πιθανότατα να είχα κάνει ακριβώς το ίδιο με σένα, αλλά ειλικρινά δεν ξέρω αν είναι καλύτερο ή όχι τελικά... :/:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
**Δεν παει σε κανεναν προσωπικα**

Μου φαινεται ΤΡΑΓΙΚΑ ασχημο το οτι εχουμε φτασει να το συζηταμε μεταξυ μας, να μιλαμε με τεθλιμμενο υφος, να χαλιομαστε για ενα μισαωρο και να χουμε να πουμε κατι γι'αυτο σε μια συζητηση αυριο-μεθαυριο, αλλα να μην κανουμε ΤΙΠΟΤΑ ουσιαστικο.
Ενα τηλεφωνημα στην αστυνομια μπορει να μη βοηθουσε σε τιποτα. ΜΠΟΡΕΙ ομως καποιος χριστιανος με λιγο περισσοτερο ενδιαφερον απ'αυτο που χουμε στο μυαλο μας να ασχοληθει. Μας φαινεται ομως φυσιολογικοτερο να κλειδωσουμε το αυτοκινητο μας, να παμε στο κτιριο που βρισκεται 50 μετρα μακρια, και να αισθανθουμε "παγωμενοι" απ'την εικονα που μολις ειδαμε, και στα καπακια να μπουμε στο νετ να την εξιστορησουμε.

Μετα θα μπουμε στο φεισμπουκ, και θα κανουμε τζοιν σε καποιο cause για κακοποιημενα παιδια, η κατι αλλο φιλευσπλαχνο, και θα νομισουμε πως καπου συνεισφεραμε κι εμεις, πως δεν ειμαστε και τοοοοσο αδιαφοροι οσο οι αλλοι που δεν κανουν τιποτα.

**Και ξανα: δεν παει σ'εσενα κουε. Απλα πλεον με κουραζει ολη αυτη η ιντερνετοψυχοπονια, τη στιγμη που κανεις μας δεν ενδιαφερεται στο τοσο πραγματικα για τον αλλο. Εχουμε επαναπαυτει στο να μιλαμε, να αναλυουμε, να τη βρισκουμε με το ποσο προβληματισμενοι ειμαστε, αλλα απο πραξεις..**
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Η γυναίκα ήταν ήδη μαστουρωμένη, κι ο άντρας, χωρίς καμία αιδώ, κάπνιζε κάτι (μάλλον κρακ ή ηρωίνη) μέσα από ένα αλουμινόχαρτο.

χαχα για το ονομα του θεου, η κρακ η ηρωινη?:P

τεσπα, αν φαινοταν μαστουρα κρακ δεν ηταν - αληθεια ξερεις τι ειναι το κρακ?

τωρα για να καταλαβω ειναι κατι καινουριο το γεγονος οτι υπαρχουν ανθρωποι που δεν ειναι ετοιμοι η δεν πρεπει να κανουν παιδια? Newsflash το 99% των ανθρωπων ετσι ειναι και σε πληροφωρω οτι το παιδι που θα βγει απο πρεζακια γονεις παιζει να ειναι πολυ καλυτερο απο το παιδι που θα βγει απο τους βλακισκους νεοπλουτους γληφαδιοτες-κηφησιοτες-εκαλιοτες κτλ. Τα εχω δει απο κοντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Epote σε αυτές τις περιπτώσεις δεν υπάρχει "καλύτερα" ή "χειρότερα".
ΑΝ πρέπει να διαλέξω, προτιμώ τα μαμόθρεφτα των προαστίων, με στεναχωρούν αλλά ταυτόχρονα γελάω κιόλας, παρά τα παιδιά με ? παιδικά χρόνια ....

Αλλά εννοείται το πιο στενάχωρο σε όλα αυτά είναι η ανυπαρξία λύσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Τη στιγμή που δεν έκανα τίποτα, ήταν συνειδητή επιλογή. Δεν ήταν "ωχαδερφισμός"
Δεν το λέω για να "δικαιολογηθώ" στο ότι δεν έκανα κάτι

Προβληματίστηκα με την ατάκα του συναδέλφου μου και για αυτό δεν έκανα κάτι.
Με το να είμαι μητέρα, συνειδητοποίησα κάτι που ναι μεν το λέμε πάντα όλοι μας αλλά, αλλιώς το καταλαβαίνεις όταν είσαι μέσα στον χορό.

Δεν υπάρχουν τέλειοι γονείς
Και φυσικά αντιλαμβάνομαι ότι το "δεν είμαι τέλειος" με το "είμαι χρήστης ουσιών και κάνω την χρήση μέσα στο αμάξι με κλειστά τα παράθυρα και το παιδί μου στο πίσω κάθισμα" έχει τραγικά μεγάλη απόσταση

ΟΜΩΣ
Είναι όντως καλύτερο το να πάρει ένα ίδρυμα ή η αστυνομία ή δεν ξέρω και γω ποιος άλλος το παιδί να το μεγαλώσει και να μην μεγαλώσει δίπλα στους γονείς του, επαναλαμβάνω, ΟΠΟΙΟΙ κι αν είναι αυτοί?
Αυτό ήταν το αρχικό μου ερώτημα κι αυτό παραμένει

Ποιοι είμαστε εμείς που θα πούμε αν είναι καλύτερο το ένα ή το άλλο? Τι γνώση των πραγμάτων έχουμε? Τι εμπειρία? (δεν είναι ρητορικές οι ερωτήσεις μου, είναι αληθινοί προβληματισμοί)
Αν ρωτούσαμε ένα παιδί που είναι σε ίδρυμα αν προτιμάει που βρίσκεται στο ίδρυμα ή αν θα προτιμούσε να ήταν δίπλα στην μαμά και τον μπαμπά που είναι χρήστες, τι θα μας απαντούσε στα αλήθεια?
Ποιο είναι πραγματικά το καλύτερο για αυτά τα παιδιά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
ΟΜΩΣ
Είναι όντως καλύτερο το να πάρει ένα ίδρυμα ή η αστυνομία ή δεν ξέρω και γω ποιος άλλος το παιδί να το μεγαλώσει και να μην μεγαλώσει δίπλα στους γονείς του, επαναλαμβάνω, ΟΠΟΙΟΙ κι αν είναι αυτοί?
Αυτό ήταν το αρχικό μου ερώτημα κι αυτό παραμένει

Ποιοι είμαστε εμείς που θα πούμε αν είναι καλύτερο το ένα ή το άλλο? Τι γνώση των πραγμάτων έχουμε? Τι εμπειρία? (δεν είναι ρητορικές οι ερωτήσεις μου, είναι αληθινοί προβληματισμοί)
Αν ρωτούσαμε ένα παιδί που είναι σε ίδρυμα αν προτιμάει που βρίσκεται στο ίδρυμα ή αν θα προτιμούσε να ήταν δίπλα στην μαμά και τον μπαμπά που είναι χρήστες, τι θα μας απαντούσε στα αλήθεια?
Ποιο είναι πραγματικά το καλύτερο για αυτά τα παιδιά?

Αγαπητή Κ.Ε. δεν έχει σημασία τι θέλει το παιδί σε αυτή τη περίπτωση. Το σίγουρο είναι ότι εαν έπαιρναν ηρωίνη κάπιοος από τους δύο θα ψοφήσει κάποια στιγμή και το παιδί θα μείνει μόνο με ένα γονιό. Ένας εθισμένος στα ναρκωτικά είναι αδύνατο να συντηρήσει τον εαυτό του πόσο μάλλον ένα παιδί. Καλύτερα να πάει σε ίδρυμα παρά να μην πάει καθόλου σχολείο (μην περιμένεις τέτοιοι γονείς να θελήσουν να του δώσουν τα στοιχειώδη που υποχρεούται να δώσει ένας γονιός (ακόμη και να το σκεφτούν που δεν το νομίζω). Τώρα μπορεί να έπαιρναν απλώς χασίς αλλά πάλι είναι ανεπίτρεπτο.

Δεν έχω καθόλου επιθετική διάθεση αλλά ήταν λάθος δυστυχώς που δεν ειδοποίησες την αστυνομία. Καταλαβαίνω ότι θεωρείς σημαντική την γονεϊκή στοργή αλλά μόνη της δυστυχώς δεν αποτελεί εχέγγυο για μια αξιοπρεπή ανατροφή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Το να μπλέξεις ένα χρήστη ουσιών με την αστυνομία είναι το χειρότερο που μπορεί να του συμβεί , πρώτον γιατί αν ξεκινήσει τέτοιες κοσμικές επισκέψεις σε φυλακές και τα τοιαύτα , δεν πρόκειται να απεξαρτηθεί ποτέ και δεύτερον διότι η φυλακή δεν είναι σωφρονιστικό κατάστημα όπως θα έπρεπε να είναι αλλά μια είσοδος εις τα ανώτερα ιδρύματα της παρανομίας .


Η αστυνομία κατʼ εμέ δεν θα έπρεπε να έχει καμιά σχέση με τους χρήστες , δεν είναι παραβάτες , εθισμένοι είναι , εκτός αν μιλάμε για εμπόρους , όμως εκεί τα πράγματα όπως γνωρίζουμε είναι αλλιώς γιατί δυστυχώς τα συμφέροντα μεγάλα , ολόκληρα κράτη και οικονομίες στηρίζονται σε τούτο το εμπόριο.
Το μόνο που μπορεί να κάνει κανείς για έναν χρήστη είναι αν τον δει σε κατάσταση επικίνδυνη για την ζωή του π.χ. να μην αναπνέει όπως μου έχει τύχει εμένα ή αν κάνει κακό σε κάποιον άλλον όπως το παιδί στη συγκεκριμένη περίπτωση , είναι να καλέσει το 166 ή το ΟΚΑΝΑ .


Στο θέμα του παιδιού τώρα , καταρχήν από τα λίγα που γνωρίζω ξέρω πως οι δικαστές πολύ δύσκολα στην Ελλάδα τουλάχιστον παίρνουν τα παιδιά από τους γονείς τους . Ακόμα και από γονείς χρήστες , αν όμως τελικά αφαιρέσουν την κηδεμονία ,τα παιδιά αυτά καταλήγουν σε ιδρύματα και αυτό το παιδί όπως μας είπες δεν ήταν νεογέννητο που σημαίνει μεγάλο παιδί που σημαίνει απίθανο να υιοθετηθεί .


Το ποιος είναι άξιος να γίνει γονιός είναι μεγάλη συζήτηση και λίγο πολύ ξέρετε τις απόψεις μου και από άλλα τόπικ , αυτό που ξέρω εγώ είναι πως την ίδια ώρα που εσύ είδες αυτό το παιδί στο πίσω κάθισμα ενώ ο πατέρας μπροστά βάραγε ντάγκλες , αντίστοιχα σε ένα άλλο σημείο της Ελλάδας ένα άλλο παιδί έπεφτε θύμα βιασμού από τον πατέρα του , ένα άλλο κακοποιούνταν άσχημα από τη μητέρα του , ένα άλλο έφτανε στα όρια της τρέλας και της αυτοκτονίας λίγο πριν τις πανελληνιες από τις ευθύνες και τις απαιτήσεις που το είχαν φορτώσει οι γονείς του , και οι περιπτώσεις δεν τελιώνουν .

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως αυτό που πρέπει λιγάκι να κοιτάξουμε σαν κοινωνία είναι πρώτον να αυξήσουμε την ανθρωπιά μας προς τον διπλανό μας και τον γείτονά μας που βλέπουμε πως βιώνει άσχημες καταστάσεις κι όχι απλώς να εξασκούμε το κουτσομπολιό μας για την κατάντια του .
Και δεύτερον και πολύ σημαντικό , μαζί με τις απαιτήσεις μας για αύξηση μισθών , ωράρια κλπ , να απαιτήσουμε από αυτό το κράτος να γίνει κάποτε ένα κράτος πρόνοιας κι όχι μόνο κράτος καταστολής και αστυνομοκρατούμενο .


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
ΑΝ πρέπει να διαλέξω, προτιμώ τα μαμόθρεφτα των προαστίων, με στεναχωρούν αλλά ταυτόχρονα γελάω κιόλας, παρά τα παιδιά με καμένα παιδικά χρόνια και άγνωστο μέλλον.

Υπάρχει κανείς με γνωστό μέλλον; Τι άλλο θ' ακούσουμε αδερφέ!!!

χαχα για το ονομα του θεου, η κρακ η ηρωινη?:P

τεσπα, αν φαινοταν μαστουρα κρακ δεν ηταν - αληθεια ξερεις τι ειναι το κρακ?

Κουέ, απορώ πώς δεν ζήτησες ακόμη συγνώμη που δεν ξέρεις μαρή άσχετη να ξεχωρίσεις το κρακ από την πρέζα! Πώς μεγαλώνεις παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω δηλαδής!! Τς τς τς, τι αμορφωσιά που υπάρχει γύρω μας!!:pfff:

Να μπει το μάθημα των ναρκωτικών στα σχολεία. Μόνο έτσι θα γλιτώσουμε τα παιδιά μας από το να τους πουλάει ο κάθε καραγκιόζης σκάρτο πράμα και μπουρούχα...

το παιδι που θα βγει απο πρεζακια γονεις παιζει να ειναι πολυ καλυτερο απο το παιδι που θα βγει απο τους βλακισκους νεοπλουτους γληφαδιοτες-κηφησιοτες-εκαλιοτες κτλ. Τα εχω δει απο κοντα...
Καλύτερα λοιπόν να λυπόμαστε για τα δικά μας παιδιά που η κακή τύχη όρισε να έχουν εμάς τους "κανονικούς" πολίτες για γονείς. Άσε που δεν ξέρουμε ποιανού εκαλιώτη παιδιά ήταν οι γονείς του περιστατικού μας. Συμφωνώ εν μέρει με τον έποτε, αν και ξέρετε κάτι; Αυτή η άποψη είναι καταπρόσωπο φτύσιμο στα μούτρα της καθώς πρέπει κοινωνίας μας. Αν είναι καλύτερα ένα παιδί να έχει γονείς πρεζόνια, αντί για ευυπόληπτους πολίτες, τότε ας δέσουμε μια πέτρα στο λαιμό μας κι ας πάμε να βυθομετρήσουμε την υφαλοκρηπίδα του Αιγαίου, κάνοντας και μια εθνική πράξη για μια φορά στη ζωή μας.

Αλήθεια, εάν τα λεφτά φτάνουν ακριβώς για την δόση ή για το γάλα του παιδιού (εκεί που έχουν φτάσει οι τιμές στα σούπερ μάρκετ τα δύο μεγέθη είναι συγκρίσιμα...) υπάρχει κανείς που πιστεύει πως ο εξαρτημένος θα θυσιάσει τη δόση του;

Το βλέπω το μικρό να αποκτά σύντομα επαγγελματικό προσανατολισμό: Στα φανάρια από τα 7 του. Πάρτε κύριε λαχεία που λέει και ο Ζαγοραίος στα 10. Βαποράκι στα 15. Επιτυχημένος επιχειρηματίας στα 25 του. Ενώ αν το εμπιστευόμασταν στις ανυπόληπτες κρατικές υπηρεσίες μέριμνας (λέμε τώρα) το πολύ πολύ να γινόταν δημόσιος υπάλληλος.

Λυπάμαι για το σαρκαστικό μου ύφος και σας ζητώ συγνώμη. Είναι ο τρόπος μου ν' αντιμετωπίζω εκείνο το αποτρόπαιο συναίσθημα του να βλέπεις κάτι να συμβαίνει και να νιώθεις ανήμπορος να κάνεις τ' οτιδήποτε. Σαν εφιάλτης, που θέλεις να τρέξεις και δεν μπορείς, σαν να είσαι μέσα σε μελάσσα· που θέλεις να ουρλιάξεις κι η κραυγή παραμένει παγωμένη στο λαιμό σου.

Θέλω να ουρλιάξω που να μας πάρει όλους ο Διάολος!! Όμως γι' άλλη μια φορά θα το βουλώσω, όπως μου έχουν μάθει από μικρό να κάνω. Άντε, ας πάμε όλοι με ήσυχες τις συνειδήσεις μας να γιορτάσουμε το Χριστούλη που θ' αναστηθεί και ν' αρχίσουμε τις ευχές για αγάπη σ' όλον τον κόσμο.

ΥΓ: Κουέ, πόσες φορές στο μέλλον θα μετανιώσεις που δεν άρπαξες το παιδί και δεν το έβαλες στα πόδια, το αναλογίζεσαι; Ξέρω ότι είναι παράλογο, όμως ξέρω καλά επίσης ότι στο βάθος σου αυτό θα ήθελες να κάνεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Να μπει το μάθημα των ναρκωτικών στα σχολεία. Μόνο έτσι θα γλιτώσουμε τα παιδιά μας από το να τους πουλάει ο κάθε καραγκιόζης σκάρτο πράμα και μπουρούχα...

φυσικα και να μπει στα σχολια! τα παιδια να ξερουν τι να περιμενουν γιατι αυτο που γινεται τωρα ειναι το εξις:

μακρια απο τη πρεζα σε σκοτωνει, μακρια απο τη φουντα ειναι το ιδιο με τη πρεζα.

δοκιμαζει το παιδι απο περιεργια βλεπει οτι ουτε σε σκοτωνει ουτε ειναι ιδια. Ξαφνικα στο εφηβικο μιαλο του ΟΛΑ οσα του εχουν μαθει οι γονεις του ειναι λαθος.

συνεπως ναι θα ΕΠΡΕΠΕ να γνωριζει τη διαφορα γιατι οταν το πιτσιρικι της τη ρωτησει τι ακριβως θα πει? μακρυα απο αυτα σκοτωνουν?

Καλύτερα λοιπόν να λυπόμαστε για τα δικά μας παιδιά που η κακή τύχη όρισε να έχουν εμάς τους "κανονικούς" πολίτες για γονείς. Άσε που δεν ξέρουμε ποιανού εκαλιώτη παιδιά ήταν οι γονείς του περιστατικού μας. Συμφωνώ εν μέρει με τον έποτε, αν και ξέρετε κάτι; Αυτή η άποψη είναι καταπρόσωπο φτύσιμο στα μούτρα της καθώς πρέπει κοινωνίας μας. Αν είναι καλύτερα ένα παιδί να έχει γονείς πρεζόνια, αντί για ευυπόληπτους πολίτες, τότε ας δέσουμε μια πέτρα στο λαιμό μας κι ας πάμε να βυθομετρήσουμε την υφαλοκρηπίδα του Αιγαίου, κάνοντας και μια εθνική πράξη για μια φορά στη ζωή μας.

ασε τις ειρωνιες και βγες στο πραγματικο κοσμο, εχω δει παιδια πρεζακιδων που εχουν γινει εξαιρετικοι ανθρωποι γιατι οι γονεις τους μετα απο ν χρονια καταλαβαν τα σκατα τους και ξεμπλεξαν. Εχω δει παιδια που δουλευαν στα φαναρια να γινονται οι καλυτεροι μου φιλοι (και επιστιμονες). Και εχω δει παιδια που τα ειχαν ολα στο πιατο να γινονται τσουλιτσες της υψηλης κοινωνιας επειδη δεν προσπαθησαν ποτε για τιποτα.

Το να επαιρνε την αστυνομια ηταν ΒΕΒΑΙΗ καταδικη για το παιδι, τωρα ποτε δεν ξερεις, οι περισοτεροι πρεζακιδες που γινονται γονεις απο καποιο σημειο και μετα πιανουν πατο και συνερχονται.

σταματα λοιπον να βλεπεις τη ζωη μεσα απο τα μπερμπερι γιαλια σου και δες τον πραγματικο κοσμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
ασε τις ειρωνιες και βγες στο πραγματικο κοσμο, εχω δει παιδια πρεζακιδων που εχουν γινει εξαιρετικοι ανθρωποι γιατι οι γονεις τους μετα απο ν χρονια καταλαβαν τα σκατα τους και ξεμπλεξαν. Εχω δει παιδια που δουλευαν στα φαναρια να γινονται οι καλυτεροι μου φιλοι (και επιστιμονες). Και εχω δει παιδια που τα ειχαν ολα στο πιατο να γινονται τσουλιτσες της υψηλης κοινωνιας επειδη δεν προσπαθησαν ποτε για τιποτα.

Απο ρόδο βγαίνει αγκάθι και από αγκάθι βγαίνει ρόδο. Το είπαν άλλοι πολύ πριν από σένα. Your point was?

Το να επαιρνε την αστυνομια ηταν ΒΕΒΑΙΗ καταδικη για το παιδι, τωρα ποτε δεν ξερεις, οι περισοτεροι πρεζακιδες που γινονται γονεις απο καποιο σημειο και μετα πιανουν πατο και συνερχονται.
M'αρέσει η βεβαιότητα σου για όλα! Τώρα μπορείς να μου πεις και έξι νουμεράκια να τα παίξω στο λόττο? :)

σταματα λοιπον να βλεπεις τη ζωη μεσα απο τα μπερμπερι γιαλια σου και δες τον πραγματικο κοσμο
Αυτό άσχετο, αλλά μπορώ να πω με σχετικά μεγάλη βεβαιότητα ότι ο συνομιλητής σου δεν έχει μπέρμπερι γυαλιά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Το να βλεπεις ενα παιδακι στο πισω καθισμα ενος αυτοκινητου και μπροστα του οι γονεις να "καπνιζουν" σε ποιανει μια ανατριχιλα. Νοιωθεις μια αδικια γι'αυτο το παιδι και θελεις να επεμβεις. Να σταματησεις αυτο που γινεται. Αλλα κατα ποσο εχεις το δικαιωμα να επεμβεις στην οικογενεια του αλλου και να της επιβαλεις την δικη σου αποψη για ανατροφη των παιδιων και τροπου ζωης; Οπως δεν μπορεις να επεμβεις σ'ενα αυταρχικο πατερα ή μια καταναγκαστικη μανα οι οποιοι με τον δικο τους υπουλο τροπο τραυματιζουν τα παιδια τους, ετσι πιστευω δεν μπορεις να επεμβεις και σε μια τετοια κατασταση κι ας θεωρειται ποιο ακραια. Εχουμε βρεθει μπροστα σε αμετρητα σκηνικα αγνοησης και παραγκωνισμου παιδιων σε ποιο ηπιες καταστασεις αλλα δεν εχουμε βγαλει κουβεντα. Ο καθενας εχει το δικαιωμα να φερει σ'αυτο το κοσμο ενα παιδι και να του συμπεριφερθει οπως θελει αφου ο μικρος (οσο ειναι μικρος και μεγαλωνει ακομα) εξαρταται απολυτα απ'το γονιο του. Συνηθως η αντιμετωπιση του παιδιου ειναι ιδια με την αντιμετωπιση του εαυτου του ενος γονεα. Αν εχει μαθει να ειναι χυμαδιο, να παραμελει, να τιμωρει τον εαυτο του τοτε το μονο σιγουρο ειναι οτι θα γυρισει στο παιδι του και θα κανει ακριβως τα ιδια πραγματα, σαν να κοιτα σ'ενα καθρεφτη.
Στην τελικη δεν μπορω να κρινω απο μια μεμονομενη περισταση για την εξελιξη αυτου του παιδιου αλλα και της ανατροφης του. Τα πραγματα μπορει να ειναι πολυ ποιο επικυνδινα σε φαινομενικα υσηχες οικογενειες. Ειμαι 100% σιγουρος γι'αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Κι έτσι μπορείς να κοιμάσαι ήσυχος τα βράδια...

100% μάλιστα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Ενα τηλεφωνημα στην αστυνομια μπορει να μη βοηθουσε σε τιποτα. ΜΠΟΡΕΙ ομως καποιος χριστιανος με λιγο περισσοτερο ενδιαφερον απ'αυτο που χουμε στο μυαλο μας να ασχοληθει. Μας φαινεται ομως φυσιολογικοτερο να κλειδωσουμε το αυτοκινητο μας, να παμε στο κτιριο που βρισκεται 50 μετρα μακρια, και να αισθανθουμε "παγωμενοι" απ'την εικονα που μολις ειδαμε, και στα καπακια να μπουμε στο νετ να την εξιστορησουμε.
Ένα τηλεφώνημα στην αστυνομία θα έκανε τα πράγματα χειρότερα από την εικόνα που μας διηγήθηκε η Κ.Ε...αφού πιστεύω ότι αστυνόμοι αντιμετωπίζουν τους εξαρτημένους ως εγκληματίες και όχι ως αρρώστους.....και ένα τέτοιο τηλεφώνημα μάλλον θα έκανε κακό.
Δεν είναι κακό να νοιώσεις κάποια στιγμή παγωμένος....καταλαβαίνω τι λες....μιλάς για μια αδιαφορία ..... αλλά σε μια τέτοια περίπτωση δεν είμαστε ικανοί όλοι μας να βοηθήσουμε.
Η βοήθεια μπορεί να γίνει καταστροφική εάν δοθεί από λάθος χέρια. Το ενδιαφερον δεν ειναι αρκετο.....
Κατά την δίκη μου άποψη το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να ενημερωθούμε για την αρρώστια της εξάρτησης....να μάθουμε τι σόι πράγμα είναι αυτό και όχι να τρέξουμε να δώσομε βοήθεια μη έχοντας τις απαιτούμενες ικανότητες και εκπαίδευση...είναι τελείως διαφορετικό πράγμα να βλέπεις έναν άνθρωπο να πέφτει στον δρόμο και να τρέξεις να τον βοηθήσεις , από ένα τέτοιο γεγονός.
προτιμώ τα μαμμόθρεφτα των προαστίων, με στεναχωρούν αλλά ταυτόχρονα γελάω κιόλας, παρά τα παιδιά με καμένα παιδικά χρόνια και άγνωστο μέλλον.
Εγώ θα προτιμήσω τα ''καμένα'' παιδικά χρόνια από τα προστατευμένα....σε φορμόλη.
Καμένα παιδικά χρόνια δεν υπάρχουν γλυκό μου γίδι.....υπάρχουν όμως καμένα μυαλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 12 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top