Τα ελαττώματα και τα "τικ" και πως μπορούμε να απαλλαγούμε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Σαν κοριτσάκι έτρωγα τα νύχια μου αλλά όταν άρχισαν οι καυγάδες με τα αγόρια το'κοψα για να μπορω να γρατζουνάω!
Επίσης όταν είχα διαγωνίσματα έξυνα το κεφάλι μου. Σε εποχές μεγάλου άγχους ξυνόμουν ολόκληρη και είχα συνέχεια πληγές. Ένας δερματολόγος μου είχε πει ότι έχω "νευροδερματίτιδα" και έκανα δύο ενέσεις κορτιζόνης και βελτιώθηκα πολύ. Βέβαια το χούι το έχω ακόμα αλλά πολύ ελεγχόμενο από τότε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
υποφέρω από το ίδιο πρόβλημα και σε λίγο μου φαίνεται πως θα έχω πληγές στα χέρια καθώς τρώω τις παρανυχίδες μου. Τη στιγμή που μιλάμε πονάει ο αντίχειρας μου με ουλή 5 χιλιοστά διότι τον έχω "ρημάξει"! Σας παρακαλώ παιδιά το κάνω ασυνείδητα και όχι απο άγχος βοηθείστε με! Το e mail mou {...}
Eυχαριστώ!

Η λύση που βρήκα εγώ όταν ήμουν ακριβώς στην ηλικία σου- βερνίκι νυχιών
Από τότε δεν τα έχω αφήσει άβαφα σχεδόν ποτέ, στο σχολείο χρησιμοποιούσα μόνο παστελ χρώματα και στη συνέχεια ό,τι μου άρεσε.. Και άφησα τα πετσάκια στην ησυχία τους :D


Εγώ έχω άλλο θέμα.. όταν έχω άγχος δαγκώνω τα χείλη μου
ευτυχώς δεν είναι η τραγική κατάσταση, αλλά πολλές φορές βλέπω πως έχουν ματώσει ελάχιστα σε κάποιο σημείο και έτσι το καταλαβαίνω- το κάνω τελείως ασυναίσθητα και δεν ξέρω πώς μπορώ να το κόψω.. (τσου, τα λιπ γκλος/κραγιόν δεν με σταματάνε :happy:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evoulaxan

Νεοφερμένος

Η Ευαγγελία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Περιγιάλι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ααα σ'ευχαριστώ! αυτό κάνω κ εγώ. τα πετσάκια είναι ένα μικρό προβληματάκι αλλά ελπίζω να μην το συνεχίσω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Η λύση που βρήκα εγώ όταν ήμουν ακριβώς στην ηλικία σου- βερνίκι νυχιών
Από τότε δεν τα έχω αφήσει άβαφα σχεδόν ποτέ, στο σχολείο χρησιμοποιούσα μόνο παστελ χρώματα και στη συνέχεια ό,τι μου άρεσε.. Και άφησα τα πετσάκια στην ησυχία τους :D


Εγώ έχω άλλο θέμα.. όταν έχω άγχος δαγκώνω τα χείλη μου
ευτυχώς δεν είναι η τραγική κατάσταση, αλλά πολλές φορές βλέπω πως έχουν ματώσει ελάχιστα σε κάποιο σημείο και έτσι το καταλαβαίνω- το κάνω τελείως ασυναίσθητα και δεν ξέρω πώς μπορώ να το κόψω.. (τσου, τα λιπ γκλος/κραγιόν δεν με σταματάνε :happy:)



λοιπον αρχισε να ψαχνεις το γενεαλογικο σου δεντρο...:P τοσο πια..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
λοιπον αρχισε να ψαχνεις το γενεαλογικο σου δεντρο...:P τοσο πια..:worry:

Άστα αυτά και πες μου... λύση βρήκαμε γι αυτό; :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
εεε οχι:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Δεν νομίζω οτι όταν τρώς τα νύχια σου έχεις τικ. Απλά είναι μια κακή συνήθεια, απο τις πολλές που μπορεί να έχει ο άνθρωπος. Τώρα κάποιος θα μου πει οτι και το τικ μπορεί να είναι κακή συνήθεια αλλά ίσως το θέμα τικ είναι κάπως πολύπλοκο.Μια απο τις πολλές αιτίες που μπορέι να έχει κάποιος τικ είναι και αυτή.
Νοσος Τουρέτ.

Το σύνδρομο Τουρέτ ή διαταραχή Τουρέτ είναι μια κληρονομική νευρολογική διαταραχή που εμφανίζεται κατά την παιδική ηλικία και χαρακτηρίζεται από την εμφάνιση πολλαπλών φυσικών (κινητικών) και τουλάχιστον ενός φωνητικού τικ.


Το άτομο που πάσχει από το σύνδρομο Τουρέτ μπορεί να παρουσιάζει συσπάσεις στο πρόσωπο, στο λαιμό, στους ώμους ή στα άκρα. Άλλα συμπτώματα μπορεί να περιλαμβάνουν ιδιόρρυθμες στερεότυπες κινήσεις, όπως το συνεχές άγγιγμα της μύτης, η περιστροφή των ματιών, το τράβηγμα ή τίναγμα των μαλλιών. Στα συμπτώματα περιλαμβάνονται η παρουσία πολλαπλών κινητικών και τουλάχιστον ενός φωνητικού τικ. Αυτό μπορεί να περιλαμβάνει ακούσιο ξερόβηχα για καθάρισμα του φάρυγγα, ρουθούνισμα, γάβγισμα, σφύριγμα, βρισιές και επανάληψη λέξεων ή φράσεων. Σε ένα μικρό ποσοστό των ασθενών εμφανίζονται ανεξέλεγκτα ξεσπάσματα αισχρολογίας (κοπρολαλία)[1].
Το σύνδρομο Τουρέτ δεν θεωρείται πλέον σπάνια περίπτωση, αλλά μπορεί να μην εντοπισθεί η παρουσία του καθώς συνήθως εμφανίζει ήπια συμπτώματα. Περίπου 1 ως 11 παιδιά στα 1.000 εμφανίζουν αυτό το σύνδρομο, ενώ 1 στους 100 ανθρώπους παρουσιάζει κάποια διαταραχή τικ[2]. Το σύνδρομο Τουρέτ είναι τρεις φορές πιο κοινό στους άντρες από ό,τι στις γυναίκες. Τα άτομα που πάσχουν από τη διαταραχή αυτή έχουν κανονικό προσδόκιμο επιβίωσης και ευφυία. Η ένταση των τικ μειώνεται κατά την περίοδο της ενηλικίωσης[3].
Γενετικοί και περιβαλλοντικοί παράγοντες παίζουν ρόλο στην αιτιολόγηση του συνδρόμου Τουρέτ αλλά τα ακριβή αίτια παραμένουν άγνωστα[4]. Τα παράξενα τικ που χαρακτηρίζουν τη διαταραχή μπορεί να οφείλονται σε χημική ανισορροπία του εγκεφάλου. Στις περισσότερες περιπτώσεις η θεραπευτική αγωγή δεν είναι απαραίτητη. Σημαντικό ρόλο στην αντιμετώπιση της κατάστασης μπορούν να παίξουν οι εξηγήσεις γύρω από την ασθένεια και η συναισθηματική επιβεβαίωση που παρέχονται στον ασθενή[5].
Το όνομα της ασθένειας δόθηκε από τον Ζαν-Μαρτέν Σαρκό (Jean-Martin Charcot) προς τιμήν του μαθητή του γιατρού Ζορζ Ζιλ ντε λα Τουρέτ (Georges Gilles de la Tourette), ο οποίος ήταν Γάλλος νευρολόγος και ο οποίος ερεύνησε αυτή τη νευρολογική διαταραχή.

Στον κινηματογράφο, η ταινία Προδομένος (Maze) παραγωγής 2002 παρουσιάζει μια ερωτική ιστορία με πρωταγωνιστή τον νεοϋορκέζο Λάιλ Μέις, έναν ευαίσθητο γλύπτη ο οποίος πάσχει από το σύνδρομο Τουρέτ.

https://https://el.wikipedia.org/wiki/Σύνδρομο_Τουρέτ - 44k
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Έχω από μικρή την κακή συνήθεια να τρώω μανιωδώς τα πετσάκια γύρω από τα νύχια στους αντίχειρες μου (ναι, μόνο σε αυτούς!). Μπορεί να "φάω" λίγο τα νύχια μου ή τα πετσάκια σε άλλα δάχτυλα αλλά αυτό δεν με απασχολεί, διότι το κάνω εξαιρετικά σπάνια. Οι αντίχειρες μου όμως είναι μονίμως χάλια, καταλήγω να μην βάφω τα νύχια μου για να μην τραβάνε την προσοχή, οπότε να έχω μονίμως άθλια χέρια. Τι να κάνω για να το σταματήσω;
Και μην μου πείτε να αρχίσω να βάφω τα νύχια μου, διότι δεν βοηθάει (αφού το θέμα μου είναι τα πετσάκια). Επίσης, έστω ότι το κόβω. Σε πόσο καιρό θα είναι "παρουσιάσιμοι" οι αντίχειρες μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
άρχισε να περπατάς με τα χέρια και να δουλεύεις με τα πόδια... θα σου είναι σχεδόν αδύνατον να τα τρως έτσι...:whistle::hehe::hmm:
αστειεύομαι... ίσως αν φόραγες για κάποιο διάστημα γάντια, ωστέ να σταματήσει αυτή η συνήθεια για κάποιο χρονικό διάστημα και ίσως το σταμάταγες...τι να πω αν μου έρθει κάτι άλλο στο μυαλό θα το γράψω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Γάντια μέσα στο καλοκαίρι; :P
Αλλά ακόμα και χειμώνα να είχαμε, πώς θα δούλευα με γάντια; Δεν θα μπορούσα να πληκτρολογήσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Βάλε ψεύτικα νύχια. Καλύπτουν τα πετσάκια επαρκώς ώστε να μη μπορείς να τα φας. Αν θες μανικιουρίστρα έχω πολύ καλή.

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Γάντια μέσα στο καλοκαίρι; :P
Αλλά ακόμα και χειμώνα να είχαμε, πώς θα δούλευα με γάντια; Δεν θα μπορούσα να πληκτρολογήσω!

όταν λέω γάντια μη φανταστείς όπως αυτά του τερματοφύλακα, αλλά κάποια ειδικά γάντια με λεπτές ίνες π.χ.... το καλύτερο βέβαια είναι αν απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό, ωστέ να σου δώσει τις καλύτερες δυνατές συμβουλές...
ίσως εάν έριχνες μία ματιά( τι μπορεί να σου προκαλέσει αυτή η συνήθεια) αναθεωρούσες και το σταμάταγες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
εγω κατα καιρους ειχα πολλα τικ...επαιζα αδικαιολογητα με τα μαλλια μου και το χειροτερο ισως τικ που ειχα ποτε μου:εφτυνα συνεχεια!!!!!!ετσι λες και ειχα αηδιασει με καποιον/κατι και εφτυνα περιφρονητικα!!!!τα ξεπερασα με πολυ κοπο και υστερα απο αρκετο διαστημα με τη δυναμη της θελησης και με πολλες φωνες απο τη μανα μου!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top