Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εννοείται οτι συμφωνώ απόλυτα με io-io, δεν χρειάζεται να το πω καν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δλδ εχεις δει εκτρωση και σου φανηκε λαιτ?

Εγω που ειδα,
αναρωτιεμαι αν εχει καταλαβει κανενας οτι προκειται για κανονικη επεμβαση/εγχειρηση.

Αμα δειτε μια εκτρωση μαγνητοσκοπημενη, αμφιβαλλω πολυ για το αν θα πειτε μετα: οκ, το κανω...

Οσο για αυτα που γραφω, ολα (μα ολα) ειναι απο γιατρους μη συμβατικους.
Τωρα, αν πειραξε ο τροπος που γραφω, ζηταω συγνωμη. Ειμαι γενικα απελεκητος στην εκφραση...

Δεν πείραξε ο τρόπος που γράφεις, αλήθεια. :kissing:
Οι μη συμβατικοί γιατροί που λες, αναλαμβάνουν μια τέτοια διαδικασία όπως την περιγράφεις?
Το γεγονός ότι μια έκτρωση είναι μια εγχείρηση και σίγουρα με τρομάζει, δε σημαίνει πως και αυτά που ανέφερες δε με τρομάζουν... :'(
Αυτό που νομίζω ενδιαφέρει την κάθεμία μας, είναι, όταν τελικά γίνεται μια τέτοια επέμβαση, να γίνεται με τη μέγιστη ασφάλεια για τη γυναίκα.
Με τις μεθόδους που αναφέρεις, δε θα ένιωθα ασφαλής. :confused:

Προσωπικά είμαι υπέρ του δικαιώματος της επιλογής. Να μπορεί να επιλέξει η γυναίκα τι είναι καλύτερο για τη ζωή της όταν πλέον είναι ήδη έγκυος.
Μακάρι να έχουν οι νέοι την καλύτερη δυνατή ενημέρωση γιατί αν διαβάσει κανείς θέματα όπως αυτό:
Ποιός σας μίλησε πρώτη φορά για το σεξ?
ή αυτό:
Η σεξουαλική άγνοια των ελλήνων μαθητών
θα διαπιστώσει πως ο νέος άνθρωπος που ξεκινά τη σεξουαλική του ζωή, κάθε άλλο παρά ενημερωμένος είναι για τις χαρές αλλά και τις ευθύνες του σεξ.

Εσείς που λέτε "Άμα ξέρεις να ανοίξεις τα πόδια σου πρέπει να είσαι έτοιμος και για τις ευθύνες σου" έχετε σκεφτεί πως οι νέοι ξεκινούν τη σεξουαλική τους ζωή στα 14 και ίσως και νωρίτερα?...
:worry:
Καλά καλά δεν έχουν προλάβει να γνωρίσουν τον εαυτό τους, όχι πως λειτουργεί η αντισύλληψη :(

Να ξέρει ο νέος και η νέα, πως γίνεται μια έκτρωση, να ξέρει πως να μη χρειαστεί να φτάσει σε σημείο που να χρειάζεται μια έκτρωση, να έχει όμως το δικαίωμα επιλογής για τη ζωή του και τη ζωή του παιδιού του. Εγώ αυτό υποστηρίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Χαιρετε,

Το λοιπον,
οποιος θελει να του δωσω τηλεφωνα με τους γιατρους που τα λενε, πμ.

Για το δευτερο ειδικα, που φανηκε οτι πειραξε και περισσοτερο, το συστηνει η Ευθυμιαδου-Γριβα (η γυναικα του Γριβα του ψυχιατρου) που εφαρμοζει αφαρμακη Ιατρικη εδω και χρονια-ακολουθει τα χναρια του πατερα της.
Και για να προλαβω τις ερωτησεις: Ναι, εχει σπουδασει Ιατρικη εδω στην Ελλαδα πρωτα και μετα εξωτερικο. (Δε θυμαμαι που-δεν εχω κι ιδιαιτερες σχεσεις) .

Ιο ιο , κατα ποσο κινδυνευει η υγεια σου απο:

1) το ντους που αναφερω???? Λες ενα τετοιο ντουζακι να κανει κακο? Μαλλον καλο κανει στο δερμα και στην κυκλοφορια του αιματος.

2) Μπανιο με αλατα???? Ξερεις τι ωραια ειναι? Το αιμα που λεω ΔΕΝ ειναι αιμορραγια. Ειναι το εμβρυο που αποβαλλεται. Κανενας δεν εχει παθει τιποτα απο αυτα...

3) απηγανος. Και χαμομηλι αμα πιεις σε μεγαλη ποσοτητα, παλι θα παθεις.
Απηγανο χρησιμοποιω εδω και 5 χρονια. Θα παθεις ζημια ΜΟΝΟ αν το παρακανεις. (Btw, εχετε ποτε διαβασει τις παρενεργειες που εχει το πιο απλο φαρμακο??????????)

Και κατι προσωπικο: Ειμαι υπερ του να ειναι ελευθερες οι εκτρωσεις. Αλλα πιστευω οτι αυτη τη στιγμη ΚΑΝΕΝΑΣ γιατρος δεν εχει ενημερωσει τον κοσμο για τις πιθανες συνεπειες μιας εκτρωσης.
Μπορει καποιος να τα γραψει εδω ? Και μετα, να δουμε αν αυτα που ειπα ειναι πιο επικινδυνα απο την εκτρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

porosis

Νεοφερμένος

Ο porosis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Για το δευτερο ειδικα, που φανηκε οτι πειραξε και περισσοτερο, το συστηνει η Ευθυμιαδου-Γριβα (η γυναικα του Γριβα του ψυχιατρου) που εφαρμοζει αφαρμακη Ιατρικη εδω και χρονια-ακολουθει τα χναρια του πατερα της.
Και για να προλαβω τις ερωτησεις: Ναι, εχει σπουδασει Ιατρικη εδω στην Ελλαδα πρωτα και μετα εξωτερικο. (Δε θυμαμαι που-δεν εχω κι ιδιαιτερες σχεσεις) .

Όταν έγραφα ότι ελέγχω ότι μου λένε οι γιατροί, διότι υπάρχουν και γιατροί με πτυχίο που χρειάζονται επειγόντως ζουρλομανδύα, πέσατε όλοι να με φάτε :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
@bisbirikos: Από μια κλασική έκτρωση παραλίγο να χάσω τη ζωή μου και να αφήσω και το παιδάκι μου ορφανό.
Ξέρω πως αυτά που προτείνεις ακούγονται ακραία επειδή η έκτρωση είναι μια ακραία επέβαση στις φυσικές λειτουργίες του οργανισμού. Δηλαδή ο οργανισμός φροντίζει να διατηρίσει την νέα ζωή και εμείς με βίαιο τρόπο διακοπτουμε αυτή τη διαδικασία. Παρ' όλ' αυτά, τίποτα δεν θα πρέπει να δοκιμάζει κανείς μόνος του, χωρίς ιατρική-συμβατική ή μη- επιτήρηση.

Και κλείνοντας: Ο δικός μου γυναικολόγος ΔΕΝ κάνει εκτρώσεις, παρά μονάχα για ιατρικούς λόγους.
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Σταλιτσα, με ολο το σεβασμο, δεν ειναι και πολυ χρησιμο στη συζητηση να επικαλεισαι συνεχως την ιδιοτητα σου ως νοσηλευτρια (αν δεν κανω λαθος) για να αποδειξεις οτι εχεις δικιο. Ειναι σαν να σου λεω εγω 1+1=3 και πιστεψε με επειδη ειμαι μαθηματικος. Ουτε χρειαζεται να ζεις μεσα στα νοσοκομεια για να γνωριζεις καποια πραγματα. Τα αντισυλληπτικα εχουν ποσοστο επιτυχιας 99% εαν χρησιμοποιηθουν συμφωνα με τις οδηγιες. Αυτο σημαινει οτι ατυχηματα γινονται, και εγω προσωπικα δεν θα καταδικασω εμενα, τον φιλο μου, και το παιδι μου, σε μια ζωη που δεν την διαλεξε κανενας μας. Εαν εσεις το θεωρειτε πιο απλο το να μεγαλωσετε ενα παιδι χωρις να ειστε ετοιμοι, απο το να κανετε εκτρωση σε περιπτωση ατυχηματος, go for it.
  • Για να ξεκαθαρίσω... Επικαλέστηκα την ιδιότητα μου όταν ερωτήθηκα τί ξέρω παραπάνω από τους άλλους και αν κοιτάξεις τα ποστ μου μόνο μία φορά το είπα! Αυτό που λέω συνέχεια είναι η διαδικασία και αν αυτό φάνηκε κουραστικό, έγινε άθελα μου και ζητώ συγνώμη από όλους σας απλά ήθελα να σας παρουσιάσω την ένταση κ πόσο άσχημο είναι.:redface: Όσο για το 1+1=3... Ε δεν νομίζω να σου λέω κάτι τόσο παράλογο ή ψέματα για να μου φέρνεις αυτό το παράδειγμα... Σου/σας λέω μια πλευρά της αλήθειας ή αν το πάρουμε διαφορετικά όσων ξέρω εγώ... Θεωρώ οτι αν ζείς στα νοσοκομεία ζείς και μαθαίνεις κάποια πράγματα διαφορετικά από κάποια άτομα που δεν ζούν...
  • Στα αντισυλληπτικά καλά θα κάνει μια κοπέλα να τα παίρνει σωστά για να αποφύγει τα ατυχήματα..
  • Τεσπα, η έκτρωση είναι απόφαση κ θέμα του καθενός... Εγώ είπα την απόψη μου για αυτό το θέμα.. Συγνώμη αν δεν αρέσει σε κάποιους, αυτή όμως είναι η γνώμη μου! Δεν έμεινα τόσα χρόνια έγκυος γιατί πρόσεχα παααααααααααααααααααααααρα μα παααααααααααααρα πολύ !!! Τυχαίο??? Τί να σας πώ δεν ξέρω... Πάντως ξέρω περιπτώσεις που κοπέλες μένουν έγκυος επειδή το αγόρι τους δεν είχε προφυλακτικό εκείνη την ώρα ή κάνουν οτι κάνουν κ όταν τους κάτσει μια εγυμοσύνη.. Ε πολύ απλά θα το ρίξουν μωρέ... Και για να το θέσω λίγο καλύτερα, αυτή η ελαφριά αντιμετώπιση μερικών (μιλάω γενικά όχι για τα παιδιά του φορουμ) με ενοχλεί κ για αυτό πορώνομαι και σας λέω οτι παιδιά δεν είναι τόσο απλό, του στιλ πάω για καφέ!!! Δεν προσπαθώ να σας αλλάξω γνώμη και συγνώμη αν φάνηκε έτσι, απλά σας λέω οτι δεν είναι τόσο απλό κ μην το παίρνετε τόσο απλά αυτό το θέμα!;)
Ελπίζω να έγινα κατανοητή κ να πάρετε τα ακόντια από πάνω μου...:P:lol:

Όταν έγραφα ότι ελέγχω ότι μου λένε οι γιατροί, διότι υπάρχουν και γιατροί με πτυχίο που χρειάζονται επειγόντως ζουρλομανδύα, πέσατε όλοι να με φάτε :whistle:

Θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ μαζί σου!!! Προσοχή στους γιατρούς παιδιά!!! Όχι μόνο γυναικολόγους (καλά ιδιάιτερη προσοχή σε αυτούς δεν το συζητάμε! Την έχω πατήσει!!) αλλά γενικότερα.. Υπάρχουν κάτι λουλούδια...:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Γιατι, τα αλατα και η 10λεπτη αιμορραγια σου φανηκαν πιο...λαιτ??:P
Οχι light, αλλα τουλαχιστον δε βαζεις μαι ουσια στο αιμα σου που δε ξερεις τι και ποσο και πως θα επιδρασει. Κανενα απο τα 3 δεν ακουγεται ελκυστικο, αλλα αυτο μαλλον ειναι το πιο επικινδυνο. :)

Τα αντισυλληπτικά χάπια αν όχι 100% τουλάχιστον 99% αποτελεσματικότητα έχουν!
Δε σας τα λενε καλα εκει στη σχολη ή δε διαβαζεις καλα , θα σου τραβηξω το αυτακι ! :P Τα νουμερα επιτυχιας ειναι 92 εως 98 % . Και το 98% (κατα καποιους 99%) ειναι ΜΟΝΟ υπο αψογες συνθηκες, δηλαδη :

να μην ξεχασεις κανενα ποτε
να λαμβανονται ολα την ιδια ωρα
να εισαι κατω των 35 ετων
να μην καπνιζεις
να κανεις υγειηνη διατροφη.

Ποσοι τα κανουν αυτα ;

Επισης μη ξεχνας και το αλλο. Μια διάροια, ενας εμεντος, μια προσφατη ληψη αντιβιωτικων, το καπνισμα, και ενας θεος ξερει τι αλλο, μειωνουν την αποτελεσματικοτητα τους.

Αν λαβεις ολα αυτα υποψιν σου λοιπον, τα νουμερα πεφτουν και τελικα στατιστικες λενε οτι εχουν 3-13% αποτυχια το χρονο. Αρα το 98% των περιπτωσεων δε νομιζω οτι ειναι απο σκετη ανεθυνοτητα (και δε ξερω απο που το βγαλες αυτο το νουμερο, αν υπαρχει καποια ερευνα, ειναι ενδιαφερον).

Τι θελω να πω : συμφωνω μαζι σου περι υπευθυνοτητας. Αλλα επειδη παιζουμε με το ανθρωπινο σωμα και τις ορμονες και φραγμους μεταξυ βλενογονων κλπ, υπαρχουν σημαντικα περιθωρια σφαλματος. Επομενως καλο ειναι να ελεγχουμε την αυστηροτητα μας στην κατα των εκτρωσεων κριτικη, αναλογα με την περιπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Και το 98% (κατα καποιους 99%) ειναι ΜΟΝΟ υπο αψογες συνθηκες, δηλαδη :

να μην ξεχασεις κανενα ποτε
να λαμβανονται ολα την ιδια ωρα
να εισαι κατω των 35 ετων
να μην καπνιζεις
να κανεις υγειηνη διατροφη.

μια ένσταση εδώ....
επειδή έπαιρνα για πάρα πολλά χρόνια αντισυλληπτικά
το να είσαι κάτω των 35 είναι απλά συνδυαστικό με το θέμα του καπνίσματος κι όχι με το θέμα της αντισύλληψης.
Δλδ, αν είσαι 35+ ΚΑΙ καπνίζεις, έχεις κινδύνους για την υγεία σου κι όχι για την αποτελεσματικότητα του χαπιού.

Η σωστή λήψη του χαπιού έχει να κάνει ως επί το πλείστον με
1. Να μην το ξεχάσεις κάποιο
2. να λαμβάνονται περίπου την ίδια ώρα (μια απόκλιση 2-3 ωρών δεν είναι θέμα... το θέμα είναι να μην το παίρνεις τη μια το πρωί την άλλη το μεσημέρι και την παράλλη το βράδυ)


όσο για την διατροφή... όταν έχεις καλή διατροφή έχεις περισσότερες πιθανότητες να συλλάβεις παρά να μην συλλάβεις :P
και αυτό ισχύει για την διατροφή και του άντρα και της γυναίκας καθώς και το κάπνισμα, η κούραση, το στρες κι ένα σωρό άλλοι παράγοντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Η μαθηματικος io-io με καλυψε.

3) απηγανος. Και χαμομηλι αμα πιεις σε μεγαλη ποσοτητα, παλι θα παθεις.
Λεξη κλειδι : "μεγαλη". Ειναι διαφορετικη σε καθε ουσια.

(Btw, εχετε ποτε διαβασει τις παρενεργειες που εχει το πιο απλο φαρμακο??????????)
Πιθανες ειναι, για να ειναι καλυμενες απο μυνησεις οι φαρμακευτικες. Αν ηταν συχνες θα χαμε ψοφησει ολοι εδω και 20 χρονια :P

Επικαλέστηκα την ιδιότητα μου όταν ερωτήθηκα τί ξέρω παραπάνω από τους άλλους και αν κοιτάξεις τα ποστ μου μόνο μία φορά το είπα!
Uhhmm, not entirely true. Eιχες πει πιο πριν οτι εκανες εξαμηνο και ειδες πολλες εκτρωσεις....και σε συνδυασμο με το προφιλ σου , φαινεται. Εγω ημουν που σε ρωτησα, αλλα δε ρωτησα τι σπουδαζεις καθως αυτο φαινεται απο το προφιλ. Ρωτησα τι πιστευεις οτι ξερεις που δε μπορει να το ξερουν κι αλλοι εδω μεσα (που δε γραφουν τι ειναι στο προφιλ τους) ή που δεν υπαρχει στο ίντερνετ. :) Εννοειται οτι συμφωνω οτι ειναι βιαιη τεχνικη, ασχημη, και με κινδυνους και δε πρεπει να λαμβανεται ελαφρα.

μια ένσταση εδώ....
επειδή έπαιρνα για πάρα πολλά χρόνια αντισυλληπτικά
το να είσαι κάτω των 35 είναι απλά συνδυαστικό με το θέμα του καπνίσματος κι όχι με το θέμα της αντισύλληψης.
Δλδ, αν είσαι 35+ ΚΑΙ καπνίζεις, έχεις κινδύνους για την υγεία σου κι όχι για την αποτελεσματικότητα του χαπιού.
Εγω το βρηκα σε κριτηρια "ιδανικων συνθηκων" για μεγιστη αποτελεσματικοτητα του χαπιου, δε ξερω να σου πω πως επιδρα κλπ δεν εχω διαβασει καποια ερευνα.

Για την διατροφη :

Αν εχει καλη , και προσπαθεις να κανεις παιδι, βοηθαει.
Αν εχεις κακη , και προσπαθεις να κανεις παιδι, δε βοηθαει.
Αν εχεις καλη , και θες αντισυλληψη, βοηθαει.
Αν εχεις κακη , και θες αντισυλληψη, δε βοηθαει.

Clear? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Γαμωτο, και μολις ειχα βρει δικαιολογια για το junk food!:P

Και στο θεμα μας, συμφωνω με Lorien (αν και δεν ειμαι σιγουρη αν το καπνισμα και η ηλικια παιζουν ρολο στην αποτελεσματικοτητα) και να τονισω οτι εγω ειπα 99% οταν το παιρνεις ακριβως οταν πρεπει. Οποτε το 1% (2-3) δεν ειναι απροσεξια, ειναι απλα αποτυχια του χαπιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Τι θελω να πω : συμφωνω μαζι σου περι υπευθυνοτητας. Αλλα επειδη παιζουμε με το ανθρωπινο σωμα και τις ορμονες και φραγμους μεταξυ βλενογονων κλπ, υπαρχουν σημαντικα περιθωρια σφαλματος. Επομενως καλο ειναι να ελεγχουμε την αυστηροτητα μας στην κατα των εκτρωσεων κριτικη, αναλογα με την περιπτωση.

Μιλήσαμε για κάποια συγκεκριμένη περίπτωση??? Γενικά μιλάμε και γενικά η άποψη μου είναι αυτή.. Τώρα ποιο είναι το πρόβλημα σου που γράφω στο προφιλ μου τί σπουδάζω κ που λέω τί έχω κάνει δεν καταλαβαίνω αλλά αν θεωρείς οτι δεν ξέρω τίποτα παραπάνω από εσένα αφού τα ξέρεις και μπορείς να τα βρείς στο νετ, τότε καλά θα κάνεις αν αρρωστήσεις εσύ ή κάποιος δικός σου (μακρυά απο σας, απλά λέμε τώρα) και χρειαστεί, να μην τον φροντίσει κάποια νοσηλεύτρια γιατί πολύ απλά εσύ θα ξέρεις καλύτερα!!! Αφου εμείς είμαστε άχρηστες...;)
Εγώ είπα για ποιό λόγο το επικαλέστηκα και για ποιο λόγο σας τα είπα όλα αυτά κ μάλιστα ζήτησα κ συγνώμη... Ε αν αυτό δεν σου κάνει ΛΥΠΑΜΑΙ! 'Οσο για το αν θα μου τραβήξεις το αυτάκι κλπ θα σου πρότεινα να αφήσεις τέτοιου είδους αστειάκια / ειρωνίες... Λέω την άποψη μου κ οφείλεις να την σεβαστείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Να ηρεμήσουμε τώρα λίγο όλοι, έτσι;;; :) (take off the spears, please :P)



Και για να γυρίσουμε πίσω στο θέμα... Τι κινδύνους εγκυμονεί αυτή η επέμβαση (γιατί ουσιαστικά επέμβαση είναι) για τη γυναίκα; :worry:
Και ρωτάω γιατί σκέφτομαι πως δεν είναι κάτι απλό να πεις "έλα μωρέ, κι αν μείνεις έγγυος θα το ρίξεις", άποψη που παρατηρώ πως διαδίδεται όλο και πιο πολύ τελευταία... :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Τι κινδύνους εγκυμονεί αυτή η επέμβαση (γιατί ουσιαστικά επέμβαση είναι) για τη γυναίκα; :worry:
Και ρωτάω γιατί σκέφτομαι πως δεν είναι κάτι απλό να πεις "έλα μωρέ, κι αν μείνεις έγγυος θα το ρίξεις", άποψη που παρατηρώ πως διαδίδεται όλο και πιο πολύ τελευταία... :|

Δεν είναι καθόλου απλό...
Αυτά που ξέρω εγώ τουλάχιστον είναι τα εξής...
  1. Όπως είπα κ σε προηγούμενο ποστ η έκτρωση/απόξεση είναι "τυφλή" μέθοδος! Μπορεί ο γιατρός να μην καθαρίσει καλά το ενδομήτριο και να πάθει σηψαιμία (βέβαια αυτό είναι σπάνιο γιατί γίνεται έλεγχος μετά του περιεχομένου που αφαίρεσαν από την γυναίκα, σάκο, έμβρυο κλπ). Ή να κάνει πολύ μεγάλη ζημιά στην μήτρα...
  2. Κατα την απόξεση, λίγο να τραβήξει προς τα κάτω ο γιατρός την μήτρα της γυναίκας, θα πάθει η γυναίκα βραδυκαρδία και με πολύ μεγάλο κύνδινο να πεθάνει.
  3. Οι πολλές αποξέσεις ή οι κακές αποξέσεις λεπταίνουν το ενδομήτριο με αποτέλεσμα η γυναίκα στο μέλλον να μη μπορεί να συλλάβει εύκολα παιδί και επίσης να της δημιουργούνται συχνά πυκνά μολύνσεις στο ενδομήτριο και γενικότερα στα εσωτεικά γεννητικά όργανα.
  4. Δεν είμαι σίγουρη αλλά από όσο ξέρω διαταρράσεται κ λίγο ο κύκλος
  5. Οι ψυχολογικοί παράγοντες που αν δεν κάνω λάθος δεν προέρχονται μόνο από την έκτρωση σαν πράξη (αχ! τί έκανα κλπ) αλλά και από ορμονικούς παράγοντες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Και για να γυρίσουμε πίσω στο θέμα... Τι κινδύνους εγκυμονεί αυτή η επέμβαση (γιατί ουσιαστικά επέμβαση είναι) για τη γυναίκα; :worry:
Και ρωτάω γιατί σκέφτομαι πως δεν είναι κάτι απλό να πεις "έλα μωρέ, κι αν μείνεις έγγυος θα το ρίξεις", άποψη που παρατηρώ πως διαδίδεται όλο και πιο πολύ τελευταία... :|


σε τραβηγμένες ίσως περιπτώσεις, αλλά που δεν μπορείς να τις αγνοήσεις αφού υπάρχουν σαν περιπτώσεις, υπάρχει η πιθανότητα για
1) να πεθάνει η γυναίκα κατά την επέμβαση από διάφορους λόγους (αυτό ισχύει σε κάθε χειρουργείο)
2) να μην μπορέσει να ξαναμείνει έγκυος ποτέ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Όπως είπα κ σε προηγούμενο ποστ η έκτρωση/απόξεση είναι "τυφλή" μέθοδος! Μπορεί ο γιατρός να μην καθαρίσει καλά το ενδομήτριο και να πάθει σηψαιμία (βέβαια αυτό είναι σπάνιο γιατί γίνεται έλεγχος μετά του περιεχομένου που αφαίρεσαν από την γυναίκα, σάκο, έμβρυο κλπ).
Εμένα αυτό μου συνέβει. :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ρε παιδιά... ειλικρινά.. αν έμενα τώρα έγκυος, δεν ξέρω τι θα έκανα.
Πλέον στα 24-25 μου δεν είμαι μικρή... όχι ότι οκ, τα 'κανα ό,τι ήθελα να κάνω ή ότι θα μείνω για πάντα με το σύντροφό μου.
Αλλά κι ας είναι από άλλη χώρα και γυρίσω εγώ τελικά... θα είχα πολλά να σκεφτώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μιλήσαμε για κάποια συγκεκριμένη περίπτωση??? Γενικά μιλάμε και γενικά η άποψη μου είναι αυτή..
Γενικά λοιπον, η αποψη σου ειναι πολλη αυστηρη και απολυτη Αιμιλια αυτο σου λεω.

Τώρα ποιο είναι το πρόβλημα σου που γράφω στο προφιλ μου τί σπουδάζω κ που λέω τί έχω κάνει δεν καταλαβαίνω
Καταλαβαινω την αναγκη μας να ξεσπασουμε καπου, αλλα το σημειο αυτο ειναι καλο για να σου υπενθυμισω οτι εγω δεν διαμαρτυρηθηκα για το οτι λες οτι εισαι νοσηλευτρια, αλλος το εκανε. Εγω απλα ανεφερα τι συνεβη και ποιος ειπε τι στη φαση :)

αλλά αν θεωρείς οτι δεν ξέρω τίποτα παραπάνω από εσένα αφού τα ξέρεις και μπορείς να τα βρείς στο νετ, τότε καλά θα κάνεις αν αρρωστήσεις εσύ ή κάποιος δικός σου (μακρυά απο σας, απλά λέμε τώρα) και χρειαστεί, να μην τον φροντίσει κάποια νοσηλεύτρια γιατί πολύ απλά εσύ θα ξέρεις καλύτερα!!! Αφου εμείς είμαστε άχρηστες...
Wow ! Somebody's cranky today ! Δεν ειπα ουτε υπονοησα στο παραμικρο οτι οι νοσηλευτριες ειναι αχρηστες. Ισα ισα ξερω καλα ποσο χρησιμες ειναι.Ουτε ειπα οτι δε ξερεις τιποτα, γιατι προφανως ξερεις. Σου διορθωσα καποια νουμερα και στοιχεια, και επειδη εχουν σημασια, σε συμβουλεψα να μην εισαι πολυ απολυτη και αυστηρη γιατι δεν ειναι τοσο απλοικα τα πραματα στο θεμα. Θα μπορουσες αντι να αντιδρας επιθετικα, να πεις ενα ευχαριστω που ισως ακουσες και κατι που δεν ηξερες, ή θα μπορουσες ευγενικα να συνεχισεις να διαφωνεις.

'Οσο για το αν θα μου τραβήξεις το αυτάκι κλπ θα σου πρότεινα να αφήσεις τέτοιου είδους αστειάκια / ειρωνίες...
Here's the deal : αν μου εξηγησεις που ανακαλυψες επιθετικη ειρωνεια στην εκφραση μου αυτη, θα σου ζητησω συγνωμη δημοσια. :) Στη θεση σου αν ημουν, θα προσεχα να μην υπερβαλλω στα στοιχεια που παραθετω σε δημοσιο φορουμ που διαβαζει κοσμος και που δε ξερεις ποσοι θα τα παρουν για σωστα χωρις να το ψαξουν (μια και τα λεει καποιος σχετικος με το επαγγελμα κιολας), και να μην ξεσπαω σε αυτον που με διορθωσε, αντι για τον εαυτο μου. Και να σκεφτεις οτι το αστειακι το εκανα ακριβως για να μην ενοχληθεις που σε διορθωσα στα στοιχεια. Οκ αλλη φορα no pillows.

Λέω την άποψη μου κ οφείλεις να την σεβαστείς!
Σεβομαι την αποψη σου. Τη θεωρω απολυτη , με καποια λαθος στοιχεια, και γιαυτο επιπολαιη. Αυτη ειναι η δικη μου αποψη. Προσπαθησε και συ να τη σεβαστεις αντι να μαλωνεις μαζι μου επειδη σε διορθωσα.

Παρεπιπτοντως, προσεξες οτι ποτε δεν δηλωσα με τι ασχολουμαι σαν επαγγελμα; Μπορει να ειμαι θυρωρος...μπορει να ειμαι γυναικολογος. Who cares.Σαμπως μπορει να το πιστοποιησει κανείς ; Σαμπως δεν υπαρχουν σχετικοι με ιατρικη (για καθε επαγγελμα, αλλα επειδη μιλαμε για ιατρικα τωρα) που λενε μπαρουφες ; Υπαρχουν.Οποτε τελικα σημασια εχει η σωστη πληροφορια.Κι ας ερχεται κι απο υδραυλικο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Γνωρίζω πως γίνεται η έκτρωση...γνωρίζω της μετέπειτα συνέπειες που μπορεί να έχει στην υγεία μου.. Γνωρίζω όμως επίσης ότι κάποια στιγμή στην ζωή μου (στα 21) που υπήρχε περίπτωση εγκυμοσύνης (δεν θα αναλύσω την περίπτωση) και ενώ όλα φαινόταν ιδανικά αν όντως ήμουν έγκυος να κρατήσω το παιδί, η δικιά μου απόφαση τόσο στο παιδί που ήμουν τότε όσο και στους γονείς μου ήταν έκτρωση....

Μπορεί τελικά να μην χρειάστηκε να πάρω την απόφαση στην πράξη αλλά με πλήρη συνείδηση θα το έκανα...

Σε αυτή την ηλικία δεν ξέρω...με θεωρώ πολύ ποιο ώριμη από τότε (αλλά όχι ότι έχω την ωριμότητα για να γίνω μάνα)... οικονομικά ανεξάρτητη επίσης ώστε να πω ότι το οικονομικό είναι το πρόβλημα... θεωρώ όμως ότι το να γίνω μητέρα πρέπει να είναι η στιγμή που εγώ θα αισθάνομαι έτοιμη, θα έχω βρει τον κατάλληλο σύντροφο για εμένα και πατέρα των παιδιών μου... Και θα είναι κάτι που και οι δύο το θέλουμε πάρα πολύ :) Οπότε ακόμα και τώρα...μετά από 3 χρόνια... η απάντηση είναι δεν ξέρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Γενικά λοιπον, η αποψη σου ειναι πολλη αυστηρη και απολυτη Αιμιλια αυτο σου λεω.

Καταλαβαινω την αναγκη μας να ξεσπασουμε καπου, αλλα το σημειο αυτο ειναι καλο για να σου υπενθυμισω οτι εγω δεν διαμαρτυρηθηκα για το οτι λες οτι εισαι νοσηλευτρια, αλλος το εκανε. Εγω απλα ανεφερα τι συνεβη και ποιος ειπε τι στη φαση :)

Wow ! Somebody's cranky today ! Δεν ειπα ουτε υπονοησα στο παραμικρο οτι οι νοσηλευτριες ειναι αχρηστες. Ισα ισα ξερω καλα ποσο χρησιμες ειναι.Ουτε ειπα οτι δε ξερεις τιποτα, γιατι προφανως ξερεις. Σου διορθωσα καποια νουμερα και στοιχεια, και επειδη εχουν σημασια, σε συμβουλεψα να μην εισαι πολυ απολυτη και αυστηρη γιατι δεν ειναι τοσο απλοικα τα πραματα στο θεμα. Θα μπορουσες αντι να αντιδρας επιθετικα, να πεις ενα ευχαριστω που ισως ακουσες και κατι που δεν ηξερες, ή θα μπορουσες ευγενικα να συνεχισεις να διαφωνεις.

Here's the deal : αν μου εξηγησεις που ανακαλυψες επιθετικη ειρωνεια στην εκφραση μου αυτη, θα σου ζητησω συγνωμη δημοσια. :) Στη θεση σου αν ημουν, θα προσεχα να μην υπερβαλλω στα στοιχεια που παραθετω σε δημοσιο φορουμ που διαβαζει κοσμος και που δε ξερεις ποσοι θα τα παρουν για σωστα χωρις να το ψαξουν (μια και τα λεει καποιος σχετικος με το επαγγελμα κιολας), και να μην ξεσπαω σε αυτον που με διορθωσε, αντι για τον εαυτο μου. Και να σκεφτεις οτι το αστειακι το εκανα ακριβως για να μην ενοχληθεις που σε διορθωσα στα στοιχεια. Οκ αλλη φορα no pillows.

Σεβομαι την αποψη σου. Τη θεωρω απολυτη , με καποια λαθος στοιχεια, και γιαυτο επιπολαιη. Αυτη ειναι η δικη μου αποψη. Προσπαθησε και συ να τη σεβαστεις αντι να μαλωνεις μαζι μου επειδη σε διορθωσα.

Παρεπιπτοντως, προσεξες οτι ποτε δεν δηλωσα με τι ασχολουμαι σαν επαγγελμα; Μπορει να ειμαι θυρωρος...μπορει να ειμαι γυναικολογος. Who cares.Σαμπως μπορει να το πιστοποιησει κανείς ; Σαμπως δεν υπαρχουν σχετικοι με ιατρικη (για καθε επαγγελμα, αλλα επειδη μιλαμε για ιατρικα τωρα) που λενε μπαρουφες ; Υπαρχουν.Οποτε τελικα σημασια εχει η σωστη πληροφορια.Κι ας ερχεται κι απο υδραυλικο.:P


  • Το θέμα λέει να πούμε την άποψη μας, συγνώμη αν η άποψη μου σας φαίνεται αυστηρή και απόλυτη αλλά αυτή είναι! Αμφισβητείς το γεγονός οτι ένα μεγάλο ποσοστό γυναικών κάνουν έκτρωση από ανευθυνότητα κ μόνο κ όχι από ατύχημα?
  • Δεν έχω καμμία ανάγκη να ξεσπάσω κάπου! Απλά ο τρόπος που λές κάποια πράγματα κ επειδή είναι γραπτά (δεν είσαι μπροστά μου για να βλέπω πως τα λές) θεώρησα οτι μου έκανες επίθεση κ οτι με ειρωνεύτηκες! Γι' αυτό μίλησα κ έτσι!
  • Επειδή το ξέρω οτι δεν είναι τόσο απλοϊκά κάποια πράγματα για αυτό είμαι τόσο απόλυτη και αυστηρή όπως λές... Κατα την γνώμη σου έιπα λάθος ποσοστά, κατα την γνώμη μου είπα όσα και μόνο μας έμαθαν στην σχολή κ στα νοσοκομεία κ θεωρώ οτι μας τα είπαν σωστά για αυτο κ τα υποστηρίζω... Τώρα εγώ είπα αυτά που ξέρω κ υποστηρίζω... Μπορεί οι γιατροί να λένε μπαρούφες?? Μπορεί κ στο νετ να υπάρχουν ανακρίβειες! Ποιά είναι τελικά η σωστή πληροφορία? Το θέμα είναι οτι πρέπει να προσέχει πολύ κάθε κοπέλα και να μην το παίρνει σαν μια απλή διαδικασία.. Διαφωνείς σε αυτό??? Θεωρείς οτι καλύτερο να κάνει μια κοπέλα έκτρωση?
  • Ελπίζω να κατάλαβες κ όσοι με παρεξήγησαν πως τα λέω?? Δεν τολέω για κακό βρε παιδιά...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ε μα επειδη συμφωνουμε στην ουσια γιαυτο και στο συζητησα. Σιγουρα δεν ειναι απλο το θεμα, σιγουρα πολυς κοσμος κανει εκτρωσεις απο απροσεξια, και σιγουρα οποιαδηποτε πληροφορια ακουμε μπορει να μην ειναι 100% ακριβης. Γιαυτο λεω εγω τωρα, επειδη τα νουμερα παιζουν, επειδη ουτε καν η επιστημη δε μπορει να μας δωσει λυση στην απολυτη προφυλαξη ή σε απολυτα ακριβεις μεθοδους μετρησεις κυκλου γυναικας κλπ, ναι μεν να κατακρινουμε τις εκτρωσεις , αλλα οχι γενικα και απολυτα.

Και καλως ή κακως, τα νουμερα παιζουν κι αυτα το ρολο τους, μας καθοδηγουν οσο να ναι. Αλλο να εχεις 0.1% πιθανοτητα να αποτυχεις στην προφυλαξη (παιρνοντας ολα τα μετρα που μπορεις) και αλλο 3 % ή 8% , ετσι δεν ειναι ; Το ιδιο αυστηρη θα ησουν και στις 2 περιπτωσεις ;

Αυτα δε μειωνουν την σημασια του να αποφευγουμε τις εκτρωσεις. Απλα δινουμε ολες τις πτυχες του θεματος , ωστε να καλυπτεται και το τοπικ απο ολες τις μεριες οταν το διαβαζει καποιος. :)

Sorry που σου φανηκα επιθετικος

hug ? :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top