Αριστεροχειρία: Ζώντας σε έναν κόσμο φτιαγμένο ανάποδα

Eίστε αριστερόχειρας ή δεξιόχειρας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 164)
  • Αριστερόχειρας

    Ψήφοι: 60 36.6%
  • Δεξιόχειρας

    Ψήφοι: 104 63.4%
  • Δεν επιθυμώ να απαντήσω

    Ψήφοι: 0 0.0%

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Λίγα λόγια γενικά για την Αριστεροχειρία

mug.jpg

Αριστεροχειρία
ονομάζεται η προτίμηση για χρήση του αριστερού χεριού αντί του δεξιού για καθημερινές δραστηριότητες, με χαρακτηριστικό παράδειγμα το γράψιμο.

Μία μελέτη του 1998 βρήκε ότι το 7 ως 10 % του ενήλικου πληθυσμού ήταν αριστερόχειρες (δηλαδή 600 εκατομμύρια του παγκόσμιου πληθυσμού) και ότι η αριστεροχειρία είναι πιο συνηθισμένη στους άνδρες από ό,τι στις γυναίκες. Επίσης, σε σύγκριση με τον γενικό πληθυσμό, η αριστεροχειρία εμφανίζεται συχνότερα σε δίδυμα παιδιά, τόσο μονοωικά (μονοζυγωτικά) όσο και σε ετεροζυγωτικά, καθώς και σε αρκετές ομάδες ατόμων με νευρολογικές διαταραχές (όπως επιληψία, Σύνδρομο Down, αυτισμό, διανοητική καθυστέρηση και δυσλεξία). Από στατιστικής πλευράς, ο μονοζυγωτικός δίδυμος ενός αριστερόχειρα έχει 76% πιθανότητα να είναι αριστερόχειρας, πράγμα που αποδεικνύει ότι η αιτία για την αριστεροχειρία δεν είναι μόνο γενετική, αλλά εν μέρει και περιβαλλοντική.

Στη Βρετανία μία μελέτη τη δεκαετία του 1970 βρήκε ότι περί το 11% των νέων αμφότερων των φύλων ηλικίας 15 ως 24 ετών ήταν αριστερόχειρες και μόλις το 3% στην κατηγορία 55 ως 64 ετών. Μία εξήγηση είναι ότι η «κοινωνική πίεση» για τη χρήση του δεξιού χεριού επικρατούσε περισσότερο στις βιομηχανικές κοινωνίες τον 18ο και 19ο αιώνα (με την εξάλειψη του αναλφαβητισμού), και ότι αυτή η πίεση μειώθηκε σημαντικά μόλις κατά τις τελευταίες δεκαετίες του εικοστού αιώνα. Στην ίδια μελέτη αναφέρονται εξετάσεις μεσαιωνικών σκελετών που υποδεικνύουν ποσοστά αριστεροχειρίας παρόμοια με τα σημερινά, μία ένδειξη ότι η προκατάληψη δεν υπήρχε ανέκαθεν.

Μία μελέτη που δημοσιεύθηκε το 1991 ερμήνευσε αυτές τις στατιστικές με το επιχείρημα ότι οι αριστερόχειρες ζουν λιγότερο από τους δεξιόχειρες με όλους τους άλλους παράγοντες της ζωής ίδιους, μέχρι και 9 χρόνια. Οι αιτίες για κάτι τέτοιο θα μπορούσαν να είναι ότι οι πρώτοι είναι πιθανότερο να σκοτωθούν σε ατυχήματα, δεδομένου ότι είναι πιο «αδέξιοι» (το λέει και η λέξη) και λιγότερο προσαρμοσμένοι σε ένα «δεξιόχειρα» κόσμο. Ωστόσο, πολλές μεταγενέστερες μελέτες δεν έδειξαν συσχέτιση της μακροβιότητας με την αριστεροχειρία.

Πηγές (αυτού και των υπόλοιπων άρθρων που θα ακολουθήσουν):
1. https://tech.pathfinder.gr/xpaths/humanity/106181.html
2. https://el.wikipedia.org/wiki/αριστεροχειρία
3. Διαδίκτυο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μια κοινωνία φτιαγμένη για δεξιόχειρες

mpriki.jpg

Η κουλτούρα του δυτικού κόσμου των τελευταίων αιώνων ευνοεί τους δεξιόχειρες (ή το αριστερό ημισφαίριο αν θέλετε), θεωρώντας ότι γίνεται με το δεξί χέρι σαν «καλό». Δεν είναι τυχαίο ότι ευχόμενοι μια ευνοϊκή εξέλιξη λέμε «να πάνε τα πράγματα δεξιά». Έτσι ακόμα και τα πρόσφατα εκπαιδευτικά συστήματα ευνόησαν το αριστερό ημισφαίριο (και συνεπώς τους δεξιόχειρες), δηλαδή τον αναλυτικό, γραμμικό τρόπο σκέψης και αντίληψης των πραγμάτων.

Αντίθετα, το «διαισθητικό», καλλιτεχνικό δεξί ημισφαίριο παραγκωνίσθηκε με αποτέλεσμα οι αριστερόχειρες να θεωρούνται «περιθωριακοί». Δεν είναι μακρινές οι εποχές που - με ένα ρατσιστικό κριτήριο - οι αριστερόχειρες υποχρεώνονταν (ακόμα και με τη βία) να μάθουν να γράφουν με το δεξί και που και οι ίδιοι ένιωθαν ένοχοι για το «κουσούρι» τους.

Χρήση εργαλείων και οργάνων και προβλήματα στη γραφή

Οι αριστερόχειρες βρίσκονται κάποτε σε μειονεκτική θέση εξαιτίας της κυριαρχίας εργαλείων κατασκευασμένων για δεξιόχειρες στην ανθρώπινη κοινωνία. Πολλά εργαλεία και συσκευές είναι σχεδιασμένα έτσι ώστε να χρησιμοποιούνται πιο άνετα με το δεξί χέρι. Το χαρακτηριστικότερο ίσως παράδειγμα είναι το ψαλίδι ένα πολύ κοινό εργαλείο, στο οποίο οι λεπίδες είναι τοποθετημένες με τρόπο ώστε η γραμμή της κοπής να είναι ορατή από τον δεξιόχειρα χρήστη, αλλά αόρατη από τον αριστερόχειρα. Επιπλέον, οι λαβές έχουν συνήθως σχήμα προσαρμοσμένο στο ζεύγος αντίχειρα-δείκτη ενός δεξιόχειρα. Η εκτεταμένη χρήση από αριστερόχειρα σε τέτοιες περιπτώσεις μπορεί να οδηγήσει σε προβλήματα.

Τα λεγόμενα «αμφιδέξια» ψαλίδια δεν είναι τελείως «αμερόληπτα» αφού το πρώτο πρόβλημα (με τις λεπίδες) παραμένει. Τα «αριστερόχειρα» ψαλίδια πρέπει να έχουν ανεστραμμένες τόσο τις λαβές όσο και τις λεπίδες, ώστε ο αριστερόχειρας χρήστης να βλέπει καλά την πρόοδο της κοπής. Τα συνηθισμένα ψαλίδια έχουν τη λεπίδα του αντίχειρα στα αριστερά, ενώ τα «αριστερόχειρα» ψαλίδια την έχουν στα δεξιά. Με αυτό τον τρόπο η κίνηση του αριστερού χεριού ωθεί προς το κλείσιμο των λεπίδων κατά την κοπή, που χρειάζεται και την περισσότερη δύναμη, ενώ η κίνηση του δεξιού τις ανοίγει.

Το ποντίκι του ηλεκτρονικού υπολογιστή κατασκευάζεται μερικές φορές για να ταιριάζει καλύτερα στο δεξί χέρι. Συνήθως οι αριστερόχειρες πρέπει να μεταφέρουν το ποντίκι από τη δεξιά στην αριστερή πλευρά του πληκτρολογίου όταν πρόκειται να χρησιμοποιήσουν κάποιο ξένο υπολογιστή, καθώς και να αλλάξουν τη ρύθμιση για τα πλήκτρα του. Ωστόσο, το ότι κάποιος είναι αριστερόχειρας δεν σημαίνει πάντα ότι χειρίζεται το ποντίκι του υπολογιστή με το αριστερό χέρι: αρκετοί αριστερόχειρες μπορεί να το χειρίζονται με το δεξί επειδή έτσι το έμαθαν, ενώ ένα πρόσθετο πλεονέκτημα είναι ότι, όταν χειρίζεται το ποντίκι με το δεξί, ένας αριστερόχειρας μπορεί ταυτόχρονα να γράφει με το αριστερό του χέρι.

Η έλλειψη εργαλείων και μηχανών για αριστερόχειρες σε αρκετούς χώρους εργασίας δεν αποτελεί απλώς μία ενόχληση για πολλούς αριστερόχειρες, αλλά κάποτε τους θέτει σε πραγματικό κίνδυνο. Μερικά εργοστάσια εγκατέστησαν εξοπλισμό για αριστερόχειρες μετά από μηνύσεις που κατατέθηκαν για λογαριασμό αριστερόχειρων εργατών.

Οι προσαρμογές για αριστερόχειρες έχουν φθάσει και στον κόσμο της μουσικής: Συχνά, κιθάρες κατασκευάζονται ειδικά για αριστερόχειρες (αν και με μεγαλύτερο κόστος, περίπου 10 ως 20%, και μικρή διαθεσιμότητα). Σήμερα (2009) μία μόνο εταιρεία στον κόσμο κατασκευάζει αποκλειστικά κιθάρες για αριστερόχειρες, η "Gaskell Guitars" στην Αυστραλία, από το 2006. Ακόμα και «ανεστραμμένα» πιάνα έχουν κατασκευασθεί, στα οποία οι υψηλότερες νότες αντιστοιχούν στο αριστερό άκρο αντί για το δεξί. Επίσης, κατασκευάζονται και αριστερόχειρες τρομπέτες, αλλά με σημαντικά μεγαλύτερο κόστος. Παρότι οι βαλβίδες της τρομπέτας κανονικά είναι σχεδιασμένες για το δεξί χέρι, η πεποίθηση που επικρατεί είναι ότι οι αριστερόχειρες τρομπετίστες δεν εμποδίζονται ιδιαίτερα.

Τα «αριστερόχειρα» μπαστούνια του γκολφ υπήρξαν ένα από τα παλαιότερα παραδείγματα ειδικής προσαρμογής που έγιναν πλήρως αποδεκτά. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο πλέον αξιόλογος παίκτης με το αριστερό είναι ο Phil Mickelson, που είναι φυσιολογικά δεξιόχειρας.

Μερικά άλλα πράγματα που δεν είναι τόσο βολικά για αριστερόχειρες: ανοιχτήρια κονσέρβας, τιρμπουσόν, χάρακες, τα πλήκτρα αριθμών στα δεξιά στα πληκτρολόγια, κάποια ρολόγια χεριού, μπλοκ επιταγών, μπούμερανγκ, ξύστρες μολυβιών, φωτογραφικές μηχανές, πυροβόλα όπλα.

Ο εξάντας αποτελεί ένα σπάνιο παράδειγμα οργάνου που είναι ευκολότερο να το χειρισθεί ένας αριστερόχειρας: Η λαβή σε όλους σχεδόν τους εξάντες είναι για το δεξί χέρι, πράγμα που σημαίνει ότι ένας δεξιόχειρας χρήστης πρέπει να αφήσει κάτω το όργανο προκειμένου να καταγράψει τη μέτρηση μετά τη λήψη μιας διοπτεύσεως.

Είναι πιθανό τα αριστερόχειρα παιδιά να δυσκολευθούν να μάθουν να γράφουν, εάν ο δάσκαλος δεν λάβει υπόψη του την αριστεροχειρία τους. Στην πραγματικότητα, ακόμα και κατά το δεύτερο μισό του εικοστού αιώνα υπήρχαν σχολεία στη Μεγάλη Βρετανία που απεθάρρυναν τους μαθητές τους από το να γράφουν με το αριστερό χέρι, συχνά επηρεάζοντας έτσι την ανάπτυξη των παιδιών.

Με την εκτέλεση των ίδιων κινήσεων, το γράψιμο με το αριστερό είναι μία κατοπτρική εικόνα της γραφής με το δεξί, κάτι που καθιστά τη διδασκαλία του πρόξενο συγχύσεως όταν ο δάσκαλος είναι δεξιόχειρας και ο μαθητής αριστερόχειρας. Στις ΗΠΑ υπάρχουν καθίσματα με παλέτες γραφής μόνο στη δεξιά πλευρά, πράγμα που συντείνει στη δυσκολία: πολλά αριστερόχειρα παιδιά μαθαίνουν να γράφουν με το χέρι τους «κουλουριασμένο» γύρω από το μολύβι ή το στυλό, ώστε να συναντά το χαρτί υπό την ίδια γωνία με εκείνη του δεξιόχειρου παιδιού. Μετά τη διαμόρφωση αυτής της συνήθειας, είναι δύσκολη η αλλαγή του τρόπου γραφής. Αυτή η συστροφή του χεριού κάνει το πίσω μέρος της παλάμης να κρύβει τα γραφόμενα, υποχρεώνοντας τον αριστερόχειρα να το σηκώνει από το χαρτί, πράγμα που καθιστά το κράτημα του μολυβιού ακόμα πιο αφύσικο. Εκτός από την κόπωση, η μετακίνηση του χεριού πάνω στο φρέσκο μελάνι μουτζουρώνει συχνά το κείμενο, δημιουργώντας προβλήματα για πολλούς αριστερόχειρες μαθητές/-τριες και φοιτητές/-τριες, ιδιαίτερα σε περιπτώσεις εξετάσεων. Το αριστερό χέρι πρέπει να κρατιέται κάτω από το γραφόμενο κείμενο, όπως συμβαίνει με τους δεξιόχειρες.

Αντίθετα, οι αριστερόχειρες που γράφουν την αραβική, την περσική, την Ουρντού, την εβραϊκή ή όποια άλλη γλώσσα με γραφή από τα δεξιά προς τα αριστερά, δεν αντιμετωπίζουν τις ίδιες δυσκολίες κατά το γράψιμο. Η φύση αυτών των γραφών αποτρέπει τους αριστερόχειρες από το να περνούν το χέρι πάνω από τα γραφόμενα. Παρόλα αυτά, αφού και αυτά τα αλφάβητα αναπτύχθηκαν από και για δεξιόχειρες, τα γράμματα συχνότερα γράφονται ευκολότερα από κάποιον δεξιόχειρα.

----

Είστε ή γνωρίζετε κάποιον που είναι αριστερόχειρας; Τι προβλήματα αντιμετωπίζει ένας αριστερόχειρας σε μια καθημερινότητα κατασκευασμένη για δεξιόχειρες; Μοιραστείτε μαζί μας, τις προσωπικές σας εμπειρίες με εργαλεία κ.α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Δεν είμαι αριστερόχειρας αλλά είχα φίλη που ήταν και δυσκολευόταν στα περισσότερα από τα παραπάνω που αναφέρονται...
Θυμήθηκα και ένα site που είχε βρει https://www.aristeroxeiras.gr/ Δεν ξέρω κατά πόσο θα φανεί χρήσιμο βέβαια...

Επίσης, στο δημοτικό θυμήθηκα την πίεση που είχε ασκήσει η διευθύντρια & η δασκάλα σε έναν συμμαθητή μου να γράψει με το δεξί επειδή αυτό ''ήταν το σωστό'' Το παιδί έκλαιγε & αρνιόταν να έρθει σχολείο... Προσπαθούσε με δάκρυα στα μάτια αλλά δεν του έβγαινε...τον είχαν κομπλάρει κιόλας.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Ανήκω και εγώ στους περήφανους αριστερόχειρες. Ναι, ισχύουν όλα όσα λένε, είμαστε πιο έξυπνοι από την πλέμπα των δεξιόχειρων, μας ζήλευαν τις παλαιότερες εποχές και μας ανάγκαζαν να γράφουμε με το δεξί για να μην ξεχωρίσει το άστρο μας.

Είστε ή γνωρίζετε κάποιον που είναι αριστερόχειρας; Τι προβλήματα αντιμετωπίζει ένας αριστερόχειρας σε μια καθημερινότητα κατασκευασμένη για δεξιόχειρες; Μοιραστείτε μαζί μας, τις προσωπικές σας εμπειρίες με εργαλεία κ.α.

Στην χειραψία πάντα δίνω το αριστερό χέρι μιας και αυτό είναι το σωστό χέρι για εμένα και το χέρι που εκτελώ όλες τις εργασίες. Σχεδόν πάντα, οι αδύναμοι κακιασμένοι δεξιόχειρες μου δίνουν το δεξί τους χέρι από συνήθεια έτσι έχουμε μια αμηχανία την οποία δημιουργούν από την άρνησή τους να συνετιστούν και να πειθαρχήσουν στα κελεύσματα της αριστεροχειροσύνης. Η αμηχανία πια έχει λυθεί όταν ένας δεξιόχειρας κάνει κάτι τέτοιο, απλώς του κρατώ το χέρι από το εξωτερικό μέρος στοργικά και του χαμογελώ. Ο ανόητος/η νομίζει ότι έχω περισσότερη οικειότητα μαζί του και τον συμπαθώ, δεν ξέρει ότι απλώς δεν με χαιρέτησε με τον τρόπο που ήθελα και τον χαιρετώ συγκαταβατικά.

Άλλο πρόβλημα είναι ότι όταν βρίσκομαι συνοδηγός σε αυτοκίνητο δεν μπορώ να ανάψω τσιγάρο. Το κρατάω τόσο αδέξια με το δεξί και με κοροϊδεύουν, οπότε ανάβω σπάνια τσιγάρο στο αυτοκίνητο.

Πρόβλημα επίσης είναι ότι δεν μπορώ να παίξω δύναμη, αυτό που λένε μπράντεφερ αφού το δεξί μου χέρι είναι άτεχνο και ευάλωτο στους υπάνθρωπους δεξιόχειρες. Αυτό ισορροπείται με το ταλαντούχο αριστερό πόδι που είχα στη μπάλα με συνέπεια να κάνω εγώ μόνο τα κόρνερ και τα φάουλ από την δεξιά πλευρά και οι υπόλοιποι άσχετοι δεξιοπόδαροι να τσακώνονται ποιος θα τα εκτελέσει από την αριστερή πλευρά.

Συνέπεια του αριστερού ποδιού και αριστερού χεριού ήταν να μην μπορώ να κλείσω το δεξί μάτι όταν έκλεινα το μάτι σε κάποιον. Πάντα με δυσκόλευε. Το ξεπέρασα αυτό αργότερα και μικρότερος τέσταρα στον καθρέφτη την εξυπνάδα μου και την ικανότητα να κλείνω το μάτι σε κάποια και με τα δύο

Επίσης όταν περπατάω στο δρόμο και έρχεται κάποιος από την αντίθετη πλευρά για να τον αποφύγω στρίβω πάντα αριστερά. Δεν ξέρω γιατί αυτός στρίβει πάντα δεξιά (φταίει που είναι δεξιόχειρας μάλλον ή επειδή έχει δίπλωμα, ότι και να είναι δεν συγχωρείται η βλακεία του) με αποτέλεσμα να καταλήγουμε συγκρουόμενα αυτοκίνητα. Συνήθως όταν είναι γυναίκα νεαρής ηλικίας νομίζει ότι το κάνω επίτηδες για να πιάσω κουβέντα κτλ κτλ. Που να ήξερε την αχρηστεία της και την αδυναμία να σκεφτεί ότι ο κόσμος πρέπει να λειτουργεί για τους αριστερόχειρες

Τέλος αποτέλεσμα όλων αυτών νομίζω, είναι να έχω μια συμπάθεια στην αριστερά και να αποστρέφομαι την δεξιά. Ειδικά τους ακροδεξιούς θέλω να τους δω ντυμένους μπαλαρίνες αλλά τι να κάνουμε θα τους υποστώ και αυτούς. Εδώ 24 χρόνια ανέχομαι τους δεξιόχειρες αυτοί με πείραξαν;

Εμπρός για ένα κόσμο απαλλαγμένο από την βλακεία των δεξιόχειρων. Λένε ότι ο κόσμος θα ήταν καλύτερος αν την εξουσία την είχαν οι γυναίκες. Εγώ λέω ότι θα είμασταν στο παράδεισο και θα περνάγαμε ζωή κοτσάνι αν εξουσίαζαν οι αριστερόχειρες.

Με σεβασμό, ένα κομπλεξικός αριστερόχειρας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αρνητικές συνδηλώσεις της αριστεροχειρίας στις γλώσσες

Υπάρχουν αρκετοί λαϊκοί όροι που χρησιμοποιούνται για να υποδηλώσουν ένα αριστερόχειρα, όπως «ζερβοχέρης /-έρα / -έρικο», «ζερβός» (και «ζερβής»), κ.ά.. ("southpaw" στα αμερικανικά αγγλικά). Μερικοί από αυτούς είναι απλώς ουδέτερες λέξεις της καθομιλουμένης, αλλά οι περισσότεροι είναι μειωτικοί ή και προσβλητικοί, είτε ως συνδηλώσεις, είτε ετυμολογικά. Π.χ. η παραπάνω λέξη ζερβός ετυμολογείται από το «ζαρβός» και αυτό από το «ζαβός» = στρεβλός, λοξός, ανάποδος, ανάπηρος, ιδιότροπος. Σε πιο λόγια γλώσσα, τα πράγματα δεν διαφέρουν: οι λόγιες αγγλικές λέξεις sinistral και sinistrality, συνώνυμες των «αριστερόχειρας» (left-handed) και «αριστεροχειρία» (left-handedness), προέρχονται από τη λατινική sinestra = αριστερός, από την οποία ετυμολογείται και η αγγλική λέξη sinister = δυσοίωνος, μοχθηρός, απαίσιος, απειλητικός. Στην εραλδική, sinister = αριστερός και bar sinister = ένδειξη νόθου καταγωγής επί ασπίδων, εμβλημάτων κλπ.

Η χειραψία με το αριστερό χέρι είναι σημείο ελλείψεως σεβασμού. Στην εβραϊκή γλώσσα και σε άλλες αρχαίες σημιτικές και μεσοποτάμιες γλώσσες, ο όρος «χέρι» ήταν σύμβολο ισχύος. Το αριστερό χέρι συμβόλιζε τη δύναμη ταπεινώσεως της κοινωνίας και υποδήλωνε μεταφορικά την κακοτυχία, το φυσικό κακό ή τη θεϊκή τιμωρία. Αυτή η μεταφορική χρήση επεβίωσε της αρχαιότητας και ενσωματώθηκε στον Χριστιανισμό, από τους πρώτους Δυτικούς θεολόγους όπως τον Αμβρόσιο μέχρι νεότερους Προτεστάντες θεολόγους όπως τον Καρλ Μπαρθ για την απόδοση του φυσικού κακού στον Θεό, στην ερμηνεία της παντοδυναμίας του. Το σημείο του Σταυρού γίνεται από τους Χριστιανούς με το δεξί χέρι, ενώ οι αναφορές στην Ιερά Παράδοση είναι για την «παντοδύναμον Δεξιάν» του Κυρίου.

Οι σημασίες εξελίχθηκαν παρόμοια από τις αρχαίες στις νεότερες γλώσσες. Σε πολλές ευρωπαϊκές γλώσσες, η λέξη «δεξιά» είναι συνώνυμο για την ορθότητα, την αυθεντία και τη δικαιοσύνη: recht στη γερμανική, droit στη γαλλική, derecho στην ισπανική, direito στην πορτογαλική, η ρίζα prav στις περισσότερες Σλαβικές γλώσσες χρησιμοποιείται σε λέξεις που δηλώνουν ορθότητα ή δικαιοσύνη, κλπ.. Το δεξί χέρι εξάλλου έχει ιστορικά συνδεθεί με την επι-δεξιότητα: και η αγγλική λέξη dexterity = επιδεξιότητα προέρχεται από τη λατινική λέξη dexter = δεξιόχειρας, ενώ η ισπανική diestro και η ιταλική destro σημαίνουν ταυτόχορνα «δεξιόχειρας» και «επιδέξιος». Στα ιρλανδικά, "deas" σημαίνει «δεξιά πλευρά» και «όμορφος». Στη γαλλική, "gauche" σημαίνει «αριστερά» και «αδέξια» ("maladroit", όπως και η ιταλική λέξη "maldestro" και η ολλανδική "links").

Η σύγχρονη ιταλική λέξη sinistra σημαίνει ταυτόχρονα δυσοίωνος/μοχθηρός και αριστερός. Η ισπανική siniestra έχει επίσης τις ίδιες σημασίες, αν και η σημασία «αριστερός» έχει εξασθενήσει και εκφράζεται συνήθως με τη λέξη izquierda, μια βασκική λέξη που επεκτάθηκε και στα πορτογαλικά. Στα πορτογαλικά η συνηθέστερη λέξη για τον αριστερόχειρα, canhoto, παλαιότερα σήμαινε τον διάβολο. Επιπλέον, στα αγγλικά, η έκφραση "To have two left feet" (= «έχω δύο αριστερά πόδια») χρησιμοποιείται για να δηλώσει αδεξιότητα στο ποδόσφαιρο ή στον χορό. Αντίστοιχες είναι η ολλανδική έκφραση "twee linkerhanden hebben", η ισπανική "tener dos pies izquierdos", η γερμανική "zwei linke Hände haben", η βουλγαρική "dve levi ratse", η γαλλική "avoir deux mains gauches" και η τσεχική "Mít obě ruce levé" (= «έχω δύο αριστερά χέρια»), όλες σημαίνουν «είμαι αδέξιος». Σε πιο ιδιωματικές φράσεις, η γερμανική "mit dem linken Fuß aufgestanden sein", η ισπανική "levantarse con el pie izquierdo" και η γαλλική "s'être levé du pied gauche" (= «σηκώθηκα με το αριστερό πόδι») σημαίνουν ότι κάποιος έχει μια κακή μέρα και τα κάνει όλα λάθος ή ανεπιτυχώς.

Ακόμα και σε ένα τελείως ανεξάρτητο πολιτισμό, στην αρχαία Κίνα, η αριστερή πλευρά ήταν η «κακή» πλευρά. Το επίθετο «αριστερός» (Πρότυπο:Lang, μανδαρινικά: zuǒ) σημαίνει «ανάρμοστος» ή «ασύμφωνος». Π.χ. η φράση «αριστερό μονοπάτι» (zuǒdao) υποδηλώνει τα παράνομα ή ανήθικα μέσα. Το ιδεόγραμμα που σημαίνει «αριστερός», Πρότυπο:Lang, απεικονίζει ένα αριστερό χέρι που εργάζεται, ενώ το ιδεόγραμμα που σημαίνει «δεξιός», Πρότυπο:Lang (μανδαρινικά: yòu), απεικονίζει ένα δεξί χέρι σε σχέση με το στόμα, υπονοώντας τη λήψη τροφής.

Εξάλλου και στην Ελληνική γλώσσα συνηθίζουμε να ευχόμαστε «να πάνε όλα δεξιά». Οι δύο Ελληνικές λέξεις αριστερός κι ευώνυμος αποτελούν στην πραγματικότητα ευφημισμούς από αυτούς που συνήθιζαν οι αρχαίοι Έλληνες να προσδίδουν σε κάτι δυσοίωνο ή τρομακτικό, προκειμένου να το εξευμενίσουν, όπως για παράδειγμα ο Εύξεινος Πόντος.


(Για την πηγή, δείτε στο πρώτο ποστ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Εγώ ξέρω αμφίχειρες αν συμπεριλαμβάνεται και αυτό!:redface:
Ο πατέρας μου είναι αμφίχειρας και το κληρονόμησα και εγώ κάπως, όχι όμως στο βαθμό που το κάνει εκείνος. Μπορεί να γράφει εξίσου καλά και με τα δύο χέρια, ενώ για παράδειγμα όταν κόβει το ψωμί, ή την σαλάτα, το κάνει συνήθως με το αριστερό χέρι.
Εγώ όταν ήμουν μικρή και μέχρι την πρώτη δημοτικού μου είπαν ότι δεν έγραφα συγκεκριμένα με ένα χέρι, αλλά με όποιο με βόλευε εκείνη την στιγμή...:P
Τώρα πια γράφω μόνο με το δεξί αφού είναι πιο γρήγορο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εγώ ξέρω αμφίχειρες αν συμπεριλαμβάνεται και αυτό!:redface:
και εγω ημουν μικρος αμφιχειρας..αλλα τωρα μετα απο πιεση γονεων..ειναι δεξιοχειρας,,αλλα κανω πολλα πραγματα και με δυναμη με το αριστερο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
Ο μεγαλος μου γιος ειναι αριστεροχειρας στην αρχη επεμεναν οι γιαγιαδες οτι πρεπει να του δενω το χερι το ζερβο χαρακτηριστικη εκφραση .Φυσικα και δεν το εκανα ποτε δυσκολευται στο σχολειο με τα τετραδια ειδικα με τα σπιραλ που η καθηγητες ζητουν τωρα στο γυμνασιο .Ειναι πολυ δυσκολο να βρουμε τετραδια για αριστεροχειρες στα βιβλιοπολεια πρεπει να κανουμε ειδικη παραγγελια καθηστερουν να ερθουν και στο δημοτικο που το καναμε η δασκαλα παραπονεθηκε και εκτοτε δεν το επαναλαβαμε.Εχει συνηθησει αρκετα να χρησιμοποιει το δεξι χερι με το ποντικι του κομπιουτερ η να κανει τον σταυρο το( με το καλο χερι δυο γιαγιαδες ,και η δασκαλα στο δημοτικο το πρηξανε το παιδακι )αλλα μεχρι εκει .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η δασκάλα για ποιο πράγμα παραπονέθηκε και πώς είναι αλήθεια τα τετράδια των αριστερόχειρων; Ανοίγουν από δεξιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
Ναι και στο δημοτικο ειδικα στις πρωτες 2 ταξεις (ειχαμε την ιδια) εδινε συγκεκριμενες οδηγιες για αγορες πχ κοκκινο για ορθογραφια ,πρασινο για αντιγραφη κτλ .Ηταν αδυνατο να τα βρουμε σε αυτα τα χρωματα εκανε καποιο ατυχες σχολιο στην ταξη με αποτελεσμα ο Αλεξανδρος να μην θελει τα ειδικα να στεναχωριεται και να κλαιει , τα παιδια ειναι πολυ ευαισθητα σε αυτη την ηλικια το ξερεις καλα νομιζω και ειδικα οταν κατα καποιο τροπο διαφερουν απο τα υπολοιπα εστω και σε αυτο το χωρις βαρος τομεα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Είμαι αριστερόχειρας :). Παρόλα αυτά έχω μάθει να χρησιμοποιώ και το δεξί μου σε αρκετές δραστηριότητες.

Δυστηχώς πολύ λίγοι δάσκαλοι/δασκάλες ξέρουν να μαθαίνουν σε ένα παιδί να γράφει σωστά με το αριστερό με αποτέλεσμα να δημιουργούνται προβλήματα.


λάθος τρόπος γραφής


σωστός τρόπος γραφής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

matasiros

Νεοφερμένος

Η matasiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Multimedia designer και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
και εγώ ως αρισερόχειρας αντιμετοπίζω προβλήματα με το χάρακα.... Το ψαλίδι και πολλές φορές τα στυλό με λεπτό κορμό με πονάνε οταν τα χρησιμοποιώ πολύ... Και με το μπρίκι υπάρχει αυτο το πρόβλημα... μόνο έλα στυλό για αριστερόχειρες έχω βρει και αυτό έκανε τα γράμματα μου χάλια... Ο παππούς μου έλεγε στη μητέρα μου να με μάθει να γράφω με το δεξί ενώ ο πατέρας μου στο σχολείο είχε πειστεί με βία να χρησιμοποιεί το δεξί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
παντως οι αριστεροχειρες θα ηταν καλυτερα να γραφουν στα αραβικά..:P
παντως και εγω οποτε εχω προσπαθησει να κοψω με ψαλιδι με το αριστερο..δεν μπορω,,μασαει..

και μου κανει εντυπωση..

πρεπει οσο γινεται να γινονται αμφιδεξια τα πραγματα..

τα ποντικια πχ ειναι ολα σχεδον πια αμφιδεξια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
ο μικρος μου αδελφος που γραφει με το αριστερο και ολα τα υπολοιπα τα κανει με το δεξι πως λεγεται? αμφιχειρας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ναι..οπως και πολλοι αλλοι..δεν ειναι ασπρο μαυρο..ολοι χρησιμοποιουμε και τα δυο χερια,,αλλα σε διαφορετικα ποσοστα και δουλειες..
γιαυτο μας τα εδωσε δυο ο Θεος,,αλλωστε..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
ναι..οπως και πολλοι αλλοι..δεν ειναι ασπρο μαυρο..ολοι χρησιμοποιουμε και τα δυο χερια,,αλλα σε διαφορετικα ποσοστα και δουλειες..
γιαυτο μας τα εδωσε δυο ο Θεος,,αλλωστε..:P
κι εγω που νομιζα πως μας εδωσε και 2ο για να αλλαζουμε πιο ευκολα ταχυτητες :P .... παντως εχω ακουσει πως αν εξασκεις το <κακο> σου χερι γινεσαι πιο εξυπνος:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η επέλαση των αριστερόχειρων

Ο ρυθμός γέννησης αριστερόχειρων αυξάνεται σταδιακά και αναμένεται ως το 2020 ένα δισεκατομμύριο άνθρωποι να είναι αριστερόχειρες.
Στο βιβλίο του Right-Hand, Left-Hand, ο Κρις Μακμάνους του Πανεπιστημίου του Λονδίνου (University College London) υποστηρίζει ότι η αναλογία των αριστερόχειρων αυξάνεται και ότι οι αριστερόχειρες ως ομάδα έχουν διαχρονικά «δώσει» ένα άνω του μέσου όρου ποσοστό ανθρώπων με υψηλές επιδόσεις. Γράφει ότι οι εγκέφαλοι των αριστερόχειρων είναι δομημένοι διαφορετικά, με τρόπο που διευρύνει το φάσμα ικανοτήτων τους, ενώ τα γονίδια που ευθύνονται για την αριστεροχειρία ρυθμίζουν και την ανάπτυξη των γλωσσικών κέντρων του εγκεφάλου.
Ο Μακμάνους γράφει ακόμα ότι η αύξηση του αριθμού των ανθρώπων που προσδιορίζονται ως αριστερόχειρες κατά τον εικοστό αιώνα θα μπορούσε να οδηγήσει σε μία αντίστοιχη διανοητική πρόοδο και πολύ περισσότερες ιδιοφυΐες στα Μαθηματικά, στις Καλές Τέχνες και στον αθλητισμό.
Οι ειδικοί θεωρούν ότι η ανθρωπότητα σαν είδος βελτιώνεται και αυτό οφείλεται μεταξύ άλλων και στην αύξηση των αριστερόχειρων καθώς και στην ανάδειξη των - τόσα χρόνια - καταπιεσμένων δυνατοτήτων τους.

Οι τελευταίες έρευνες δείχνουν ότι ο δείκτης νοημοσύνης (IQ) των αριστερόχειρων είναι σε γενικές γραμμές υψηλότερος από των δεξιόχειρων. Επιπλέον, ένας στους πέντε ανθρώπους που θεωρούνται «επιτυχημένοι» - και με κάποιο τρόπο ξεχωρίζουν - είναι αριστερόχειρες.

Οι ικανότητες των αριστερόχειρων αρχίζουν να αναδύονται από την αφάνεια και αυτό αλλάζει τον κόσμο μας. Για παράδειγμα, οι αριστερόχειρες έχουν μια υψηλότερη ικανότητα στην αντίληψη των ήχων και των χρωμάτων, ενώ διαθέτουν και μια «φωτογραφική» μνήμη, η οποία διατηρεί για μεγάλες περιόδους αναλλοίωτες τις εντυπώσεις της.

Ακόμα και στις ικανότητες που θεωρούνται «παραφυσικές» οι αριστερόχειρες έχουν τον πρώτο λόγο. Σύμφωνα με δηλώσεις του καθηγητή Alexander Lee που ερεύνησε τα στατιστικά δεδομένα, ελάχιστοι δεξιόχειρες συγκαταλέγονται ανάμεσα στα άτομα που έχουν διάφορα χαρίσματα όπως τηλεπάθεια, όραση διαμέσου της ύλης (αλλιώς «όραση X-ray»), κ.λπ.

Για τους επιστήμονες, τα επόμενα χρόνια αναμένεται μια αναμέτρηση σε ψυχολογικό-κοινωνικό επίπεδο ανάμεσα σε δεξιόχειρες και αριστερόχειρες. Αναμέτρηση που κάποιοι δεν διστάζουν να την παραλληλίσουν με την μάχη για επικράτηση μεταξύ Κρο-Μανιόν και «ανθρώπου του Νεάντερταλ». Πολλοί μάλιστα στοιχηματίζουν υπέρ των ανερχόμενων αριστερόχειρων, καθώς πιστεύουν ότι μια ανθρωπότητα στην οποία θα επικρατούν οι αριστερόχειρες θα διαθέτει υψηλότερες διανοητικές ικανότητες αλλά και πιο ευαίσθητες αισθήσεις αγγίζοντας αντιληπτικές ικανότητες πιο λεπτές από ό,τι σήμερα. Με άλλα λόγια υψηλότερη αντίληψη και υψηλότερη ικανότητα σκέψης.

Αν δούμε το θέμα από ιατρική άποψη, μια ανάλογη «μάχη» διεξάγεται και κατά την κυοφορία ενός εμβρύου, καθώς οι επιστήμονες έχουν εντοπίσει μια συγκεκριμένη στιγμή στη ζωή του εμβρύου που κρίνεται αν το παιδί που θα γεννηθεί θα είναι δεξιόχειρας ή αριστερόχειρας. Η στιγμή εντοπίζεται στη διάρκεια του τέταρτου μήνα της κύησης, οπότε κάτι συμβαίνει στον εγκέφαλο του εμβρύου και το δεξί ημισφαίριο κυριαρχεί. Αν συμβεί αυτό, το νεογέννητο θα είναι αριστερόχειρας.

Σε ένα «ενδιάμεσο ενδεχόμενο», υπάρχει περίπτωση η διαδικασία να ανασταλεί οπότε το παιδί που θα γεννηθεί έχει διπλές ικανότητες: λειτουργεί εξίσου καλά με το δεξί και το αριστερό μέρος του σώματός του.

Άλλη μια στατιστική έρευνα έδειξε ότι οι αριστερόχειρες γεννιούνται συχνότερα από μητέρες άνω των 30 ετών και επιπλέον γεννιούνται συνήθως στο δεύτερο μισό του έτους, δηλαδή από Ιούλιο μέχρι Δεκέμβριο !
Προς το παρόν, η επέλαση των αριστερόχειρων συνεχίζεται και επίκειται η «μάχη» με τους δεξιόχειρες! Ο χρόνος θα δείξει ποιοι τελικά θα πάρουν το... πάνω χέρι σε αυτή την αμφίρροπη αναμέτρηση.

(Για την πηγή του άρθρου, ανατρέξτε στο πρώτο ποστ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Independent

Νεοφερμένος

Ο Θωμάς Σπιτιέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
ρε παιδια εγω δεν ξερω. οπως ειπε και ενα παιδι πιο πανω στριβω και εγω απο τα αριστερα για να αποφυγω καποιον και ολα τα αλλα σε μεγαλο βαθμο... αλλα εχω δεξι ποδι καλο και κανω αρκετα πραγματα με το αριστερο :/ π.χ. ψωμι κόβω με το δεξι αλλα γραφω με το αριστερο... για να πεταξω μια μπαλα το δεξι... γενικοτερα το εχω μπερδεμενο δεν κανω ολα τα πραγματα με το αριστερο... τι σημαινει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Επίσης, στο δημοτικό θυμήθηκα την πίεση που είχε ασκήσει η διευθύντρια & η δασκάλα σε έναν συμμαθητή μου να γράψει με το δεξί επειδή αυτό ''ήταν το σωστό'' Το παιδί έκλαιγε & αρνιόταν να έρθει σχολείο... Προσπαθούσε με δάκρυα στα μάτια αλλά δεν του έβγαινε...τον είχαν κομπλάρει κιόλας.:/:
Μου διηγείται η μητέρα μου ότι όταν πήγαινε στο δημοτικό, οι αριστερόχειρες αντιμετώπιζαν μεγάλο πρόβλημα.
Η δασκάλα κρατούσε έναν χάρακα, και όταν έγραφε κάποιο παιδί με το αριστερό, του χτυπούσε το χέρι με τον χάρακα, γιατί εκείνη την εποχή το θεωρούσαν σαν δυσλεκτικό και νόμιζαν ότι με αυτό τον τρόπο θα διορθωνόταν το πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
ρε παιδια εγω δεν ξερω. οπως ειπε και ενα παιδι πιο πανω στριβω και εγω απο τα αριστερα για να αποφυγω καποιον και ολα τα αλλα σε μεγαλο βαθμο... αλλα εχω δεξι ποδι καλο και κανω αρκετα πραγματα με το αριστερο :/ π.χ. ψωμι κόβω με το δεξι αλλα γραφω με το αριστερο... για να πεταξω μια μπαλα το δεξι... γενικοτερα το εχω μπερδεμενο δεν κανω ολα τα πραγματα με το αριστερο... τι σημαινει;
μαλλον οτι χρησιμοποιεις τα δυο ημισφαιρια του εγκεφαλου σου εξ ισου... αρα εισαι αμφιχειρας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top