Θα αποδειχθεί ποτέ η εικασία του Goldbach;

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Βασικά ψιλοβαριόμουν να τα διαβάσω όλα οπότε θα απαντήσω ευθέως στο ερώτημα του θέματος.
Ψιλοαπλοϊκα η επιστήμη λέει:
1. Μέσο απόδειξης Γκέντελ: Πως κάποια προβλήματα απλά δεν θα μπορέσουν να λυθούν απο κανένα λογικό-ανθρώπινο σύστημα ποτέ.
2. Μέσο απόδειξης Τουρνιγκ: Πως ποτέ δεν θα μπορούμε να ξέρουμε ποιά προβλήματα μπορούν ή οχι να λυθούν απο τον άνθρωπο.

Απο τα 1 και 2 συμπαιρένουμε πως η εικασία του Γκόλντμπαχ μπορεί να είναι επιλύσημη κι κάποτε κάποιος να βρεί αυτή την λύση ή κι να είναι μη επιλύσημη άρα τσάμπα παιδευεται τόσος κόσμος(βέβαια μέσα απο αυτή την παίδευσης λύνοντε και εξελίσοντε άλλα πράγματα οπότε τίποτα δεν είναι χάσιμο κι τσάμπα).
Πάντως αυτοί που πάνε κι αντιμετωπίζουν σοβαρά την εικασία του Γκόλντμπαχ είναι ήρωες στο ότι έρχοντε αντιμέτωποι με ένα πρόβλημα που βάση στατιστικής δίχνει να μην έχει λύση κι αυτοί όμως δεν πτοούντε κι καλά κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
ακριβως αυτο ειναι το μεγαλυτερο ερωτημα. δεν ειναι τοσο δυσκολο το να βρεθει η απαντηση/λυση της εικασιας, οσο να απαντηθει ΑΝ ΟΝΤΩΣ υπαρχει λυση ή αν υπαρχει, ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΙΜΗ. δλδ αν μπορει να αποδειχθει μαθηματικα, αλλα να αποδειχθει με καπoιο τυπο, δλδ με κατι θεμελιωδες που να λυνει την εικασια σε οοοολες τις περιπτωσεις της. τα 20 προβληματα του χιλπμερτ δεν ηταν ποτε ευκολη υποθεση ;)

συμφωνα με την θεωρια της πληροτητας, (μια απο της αγαπημενες μου επιστημονικες θεωριες) υπαρχουν αληθειες μη αποδειξιμες...λογω του "τερατος" οπως λενε οι μαθηματικοι, δηλαδη την εννοια του απειρου. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

updown

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο updown αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
η μονη λυση θα ερθει ειτε απο εμμεση αποδειξη οπως και του τελευταιου θεωρηματος του Φερμα,ειτε απο εντελως αλλου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
α ο φερμα, πολυ καλο θεμα, το γουσταρα πολυ σαν θεωρημα, εξυπνος ο τυπος που το λυσε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Οσμίζοντας την απάντηση του Βαγγ, απαντώ και εγώ με τη σειρά μου πως, αυτές οι ικασίες που διατύπωσαν αναπόδεικτες
εκείνα τα μυαλά, σίγουρα αποδεικνύονται αληθείς ή ψευδείς, γιατί η ενόραση στη φύση του προβλήματος είναι ξεκάθαρη.
Αντίθετα, οι προτάσεις που δεν αποδεικνύονται αξιωματικά
καταρρίπτουν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο το αξίωμα "πληρότητας των πραγματικών" (τσ. τι φτηνές διατύπωσεις που κάνω σήμερα), δηλαδή, δημιουργούν αύξουσες οικογένειες συνόλων και αποπειρώνονται να τις φράξουν άνω από κάποιο σύνολο. Αυτό βέβαια δεν γίνεται και είναι ένα ακόμα από τα δράματα της ζωής, όπως επίσης και το γεγονός ότι πλέον δεν γυρίζονται ελληνικές ρομαντικές τηλεσειρές, και δεν αντέχονται αυτά τα χαζοσήριαλ απο την τουρκία... Τέσπα. Ας το θέσω ως παράδειγμα. Ξέρετε όλοι (προφανώς) την έννοια της ομάδας και την έννοια του ισομορφισμού. Το γενικό ερώτημα "υπάρχει ισομορφισμός ανάμεσα σε δυο τυχούσες ομάδες" ηταν αναπάντητο, και ένας λόγος που η θεωρία των ομάδων εμφανίζει τέτοια εσωτερη ομορφιά. Εγώ βέβαια την αντιπαθώ :mad: τεσπα. Αυτό το ερώτημα, τελικά, είναι αναπόδεικτο εντός της τυπικής θεωρίας συνόλων. Αναμενόμενο; Εσείς θα μου πείτε. Εγώ πάντως, απέτυχα να κατασκευάσω τον ισομορφισμό ανάμεσα σε μια τυχαία ομάδα και μια συγκεκριμένη ομάδα που κατασκεύασα δεχόμενος ως ορθή την εικασία του Γκολντμπαχ. Τυχαίο; Δε νομίζω :P τέσπα. δεν πειράζει. υποθέτω θα πρέπει να κερδίσω το ένα εκατομμύριο δολλάρια με τον δύσκολο τρόπο :confused: λολ. μπαηζ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonnY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
λοιπον εγώ που απέδειξα πως το αθροισμα 2 πρώτων αριθμών είναι ζυγός κερδίζω τπτ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σουβλεϊμάν

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
έχουμε τους μπώτους αρ. 1,3,5,7,11,13,17,19,23,29,31,37,39,41,43,47,53,59,61,67,71,73,79,83,89,91,97
ζυγούς αρ. : 2,4,6,8,10,12.......
1+1=2
1+3=4
1+5=6
.......
:D ειμαι 14 χρονών

εγώ έχω καταλάβει πως λύνετε :clapup:

Πρώτα απ'όλα χαιρετώ όλους τους χρήστες καθώς αυτό είναι το πρώτο μου post στο forum(μόλις έγινα μέλος)!
Κανονικά δε θα έπρεπε να γίνω κακός εφόσον είναι το πρώτο μου post, αλλά (πέρα απ'όσα σου έχουν ήδη πει) θέλω να σε πληροφορήσω ότι το 1 δεν είναι πρώτος αριθμός :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefan87

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stefan87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Οντως ουτε καν ισχυει,οταν λεμε πρωτος αριθμος,εννουμε εναν φυσικο αριθμο >1 με φυσικους διαιρετες το 1 και τον εαυτο του,πχ,το 5 διαιρειται με το 1 και το 5 και ειναι πρωτος,ενω το 6 διαιρειται και με το 2 και το 3,περαν του 1 και τ 6,οποτε δεν ειναι πρωτος,λεγεται συνθετος.Το 1,0 δεν ειναι πρωτοι,και το 0 για την ακριβεια δεν ειναι καν φυσικος, αρα ουτε πρωτος.Ο 2 ειναι ο μοναδικος αρτιος πρωτος αριθμος,ολοι οι αλλοι ειναι περιττοι.Να και ενας ευκολος τροπος ευρεσης τους,https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=wFo1jUTRUBM
Μια ιστορικη αναδρομη
Στις 7 Ιουνίου 1742 ο Κρίστιαν Γκόλντμπαχ έστειλε μία επιστολή στον Λέοναρντ Όιλερ, στην οποία έκανε μια πρώτη αναφορά στην εξής εικασία:

Κάθε ακέραιος μεγαλύτερος του 2 μπορεί να γραφεί ως άθροισμα δύο πρώτων.

Θεωρούσε βέβαια ως δεδομένο ότι το 1 είναι πρώτος αριθμός, σύμβαση που μεταγενέστερα εγκαταλείφθηκε. Έτσι σήμερα η αρχική θεωρία του Goldbach θα γραφόταν ως εξής

Κάθε ακέραιος μεγαλύτερος του 5 μπορεί να γραφεί ως άθροισμα τριών πρώτων.

Ο Όιλερ απάντησε με μία ισοδύναμη εκδοχή της εικασίας:

Κάθε άρτιος ακέραιος μεγαλύτερος του 2 μπορεί να γραφεί ως άθροισμα δύο πρώτων,

προσθέτοντας ότι το δέχεται ως ένα πλήρως ορισμένο θεώρημα (”ein ganz gewisses Theorema”), παρά το γεγονός ότι δεν είναι σε θέση να το αποδείξει. Αυτή η προγενέστερη εικασία είναι σήμερα γνωστή ως “τριαδική” εικασία του Γκόλντμπαχ, ενώ η μεταγενέστερη ως “ισχυρή” ή “δυαδική” εικασία του Γκόλνμπαχ. Η εικασία ότι όλοι οι περιττοί αριθμοί μεγαλύτεροι του 9 μπορούν να γραφτούν ως άθροισμα τριών περιττών πρώτων αριθμών καλείται ως η “αδύναμη” εικασία του Γκόλντμπαχ. Και οι δύο παραμένουν άλυτες μέχρι σήμερα.

πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

George_F

Νεοφερμένος

Ο George_F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ναι θα αποδειχθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntahs

Νεοφερμένος

Ο ntahs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
εάν όντος ισχύει τότε υπάρχει απόδειξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Πιστευω οτι θα ειναι 1 απτα λιγα που δε αποδειχθουν ποτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Πιστευω οτι θα ειναι 1 απτα λιγα που δε αποδειχθουν ποτε


Απο τα λιγα? Τα προβληματα των μαθηματικων που ειναι αλυτα ειναι απειρως περισοτερα απο αυτα που ειναι λυμενα. Βασικα σχεδον ολα τα προβληματα των μαθηματικων ειναι αλυτα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top