Greece Gay Pride

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
As it seems ναι, και με καλο ΜΟ :/, κατι που βεβαια δεν εχει καμια σημασια, και να μην επαιρνα ποτε πτυχιο, δεν ειμαι με μια τρικυμια δεξιων-χριστιανικων ιδεωδων στο κεφαλι μου

Δηλαδή συγγνώμη , όσοι έχουμε μια διαφορετική άποψη είμαστε φασίστες;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άποψη σου.

Haha γεια σου fretoe!

Ε τι να κάνουμε δεν μπορούμε να τα καταλάβουμε όλα σε αυτή την ζωή.

Ευτυχώς που ήθελες να καταργηθεί το ντισλάικ για να γίνεται συζήτηση στις διαφωνίες, ε. :D


Το είπα επειδή Σοφία μου είπες ότι ο καθένας έχει το δικαίωμα να βγει γυμνός στο δρόμο.Και σου είπα ότι με την λογική αυτή ας βγει και ο καθένας να βιάσει.

Ο καθένας δεν έχει δικαίωμα να βγει γυμνός στο δρόμο, υπάρχουν σχετικοί νόμοι. Επίσης υπάρχει τεράστια διαφορά από γυμνό σε γυμνό με ειδοποιό διαφορά τη πρόθεση. Άλλο να είσαι επιδειξίας, άλλο να θες να περάσεις ένα μήνυμα, αλλά τέλος πάντων, εδώ έχουμε θέμα σε αντίληψη πιο βασικών εννοιών.

Έχεις πάει ποτέ σε pride? Γιατί αν δεν έχεις πάει, πώς εκφράζεις γνώμη για τα άτομα που παρευρίσκονται σε αυτά; Επειδή είδες άρθρα που έκοψαν και έραψαν τις πιο ακραίες περιπτώσεις;
Γιατί, επειδή έχω πάει, επίτρεψέ μου να σου πω ότι κανείς δεν κυκλοφορεί γυμνός, απλά έχουν αμφιέσεις που προκαλούν. Και το γεγονός ότι το βρίσκεις προκλητικό είναι ακριβώς ο λόγος που είναι απαραίτητο.

Ο βιασμός είναι ένα έγκλημα επίδειξης δύναμης. Δεν έχει σχέση με την ενδυμασία(ξέρεις πόσες βιάζονται φορώντας μπούρκα; ), ούτε καν με το σεξ αυτό καθαυτό. Δεν είναι άποψη, είναι γεγονός. Το να το αρνείσαι πάλι δεν είναι άποψη, είναι άγνοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Το είπα επειδή Σοφία μου είπες ότι ο καθένας έχει το δικαίωμα να βγει γυμνός στο δρόμο.Και σου είπα ότι με την λογική αυτή ας βγει και ο καθένας να βιάσει.

Αρχικά, πέρα ότι αυτό το επιχείρημα που προβάλλεις δεν είναι ορθό, μην παραποιείς τα λόγια μου προσαρμόζοντάς τα στην "λογική" που βολεύει εσένα. Νομίζω πως έξυπνο παιδί είσαι, μπορείς να καταλάβεις γιατί το έγραψα, και πώς το έγραψα, αυτό που διάβασες. Δεν με κάλυψε επομένως η απάντησή σου αλλά οκ, προφανώς δεν θες να καταλάβεις ότι δεν βγαίνουν γυμνοί κάθε μέρα ή αυτήν την ημέρα επειδή είναι τσίρκο όπως το λες ή ότι άλλο σκέφτεσαι αλλά για τον σκοπό που τα πράιντς γίνονται! Το να ομοιάζεις τον βιασμό με το παρόν θέμα συζήτησης με προβληματίζει πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
Δηλαδή συγγνώμη , όσοι έχουμε μια διαφορετική άποψη είμαστε φασίστες;;


Που ειδες την λεξη φασιστες; Δεξιοχριστιανικα ιδεωδη ειπα, τα οποια εγω δεν γουσταρω μια. Μην βαζετε ομως με πουστικο τροπο λογια στο στομα μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Σοφία κατάλαβα πολύ καλά.Εσεις δεν καταλάβατε,δεν καταλάβατε ότι δεν έχω πρόβλημα με τους Gay αλλα με το pride εξαιτίας κάποιων συγκεκριμένων συμπεριφορών που ντροπιάζουν τους Gay,αν είχα πρόβλημα δεν θα είχα φίλο Gay.Αλλα ως γνωστόν αν μιλήσω να πω κάτι άμεσος είμαι ο κακός της υπόθεσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Ευτυχώς που ήθελες να καταργηθεί το ντισλάικ για να γίνεται συζήτηση στις διαφωνίες, ε. :D




Ο καθένας δεν έχει δικαίωμα να βγει γυμνός στο δρόμο, υπάρχουν σχετικοί νόμοι. Επίσης υπάρχει τεράστια διαφορά από γυμνό σε γυμνό με ειδοποιό διαφορά τη πρόθεση. Άλλο να είσαι επιδειξίας, άλλο να θες να περάσεις ένα μήνυμα, αλλά τέλος πάντων, εδώ έχουμε θέμα σε αντίληψη πιο βασικών εννοιών.

Έχεις πάει ποτέ σε pride? Γιατί αν δεν έχεις πάει, πώς εκφράζεις γνώμη για τα άτομα που παρευρίσκονται σε αυτά; Επειδή είδες άρθρα που έκοψαν και έραψαν τις πιο ακραίες περιπτώσεις;
Γιατί, επειδή έχω πάει, επίτρεψέ μου να σου πω ότι κανείς δεν κυκλοφορεί γυμνός, απλά έχουν αμφιέσεις που προκαλούν. Και το γεγονός ότι το βρίσκεις προκλητικό είναι ακριβώς ο λόγος που είναι απαραίτητο.

Ο βιασμός είναι ένα έγκλημα επίδειξης δύναμης. Δεν έχει σχέση με την ενδυμασία(ξέρεις πόσες βιάζονται φορώντας μπούρκα; ), ούτε καν με το σεξ αυτό καθαυτό. Δεν είναι άποψη, είναι γεγονός. Το να το αρνείσαι πάλι δεν είναι άποψη, είναι άγνοια.


Οταν ξεγυμνώνεσαι δεν εισαι επιδειξιας; εκει θές να περάσεις μηνυμα. Ενω οταν μπαινεις στο esteki και γραφεις για γνωριμιες που εκανες στο παρελθον εισαι και μάλιστα και με ανασφαλειες :loltooth:

βλεπω μια χαρα τα ράβετε και τα κοβετε οταν θέλετε!


Προσωπικα το να βγεις γυμνος ή προκλητικα ντυμένος στο δρομο οπως αυτοι που κάνουν παρελάσεις το βρισκω αισχρο και φυσικα σεξισμο οσο δεν πάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Σοφία κατάλαβα πολύ καλά.Εσεις δεν καταλάβατε,δεν καταλάβατε ότι δεν έχω πρόβλημα με τους Gay αλλα με το pride εξαιτίας κάποιων συγκεκριμένων συμπεριφορών που ντροπιάζουν τους Gay,αν είχα πρόβλημα δεν θα είχα φίλο Gay.Αλλα ως γνωστόν αν μιλήσω να πω κάτι άμεσος είμαι ο κακός της υπόθεσης.


Είναι άλλο όμως, να λες ότι όσοι συμμετέχουν στο gay pride είναι τσίρκο, και άλλο να λες ότι δεν σου αρέσουν ορισμένες συμπεριφορών κάποιων που εκδηλώνονται στο Pride, χωρίς να χαρακτηρίσεις, όπως και έκανες . Αλλά πέρα από αυτό, πες ότι συμφωνούμε όλοι εδώ, ότι όντως κάποιες πράξεις μερικών ναι είναι ακραίες, αφού εκδηλώνονται στο πλαίσιο ενός σκοπού, πώς και για ποιον λόγο τις τοποθετείς στην ίδια ζυγαριά με τον βιασμό που είναι ΕΓΚΛΗΜΑ ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 882291

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χμ κάποιος μου είχε πει ότι συνευρίσκονται σεξουαλικώς εκεί και στη συνέχεια πετάνε τα γεμάτα σπέρμα προφυλακτικά επιδεικτικά,μου φαίνεται λίγο ράδιο αρβύλα και δεν έκατσα ποτέ να το διασταυρώσω.Επίσης το να βγαίνει γυμνός προσβάλλει την δημόσια αιδώ και είναι αξιόποινη πράξη επομένως και έγκλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Χμ κάποιος μου είχε πει ότι συνευρίσκονται σεξουαλικώς εκεί και στη συνέχεια πετάνε τα γεμάτα σπέρμα προφυλακτικά επιδεικτικά,μου φαίνεται λίγο ράδιο αρβύλα και δεν έκατσα ποτέ να το διασταυρώσω.Επίσης το να βγαίνει γυμνός προσβάλλει την δημόσια αιδώ και είναι αξιόποινη πράξη επομένως και έγκλημα.


Ναι καλα εντάξει. Εδω ειχε πάει και ο τσακαλωτος στην παρέλαση και ειχε τοσους γυμνους. Σιγα μην εκανε συλληψεις η αστυνομια. Εδω ειμαστε ελλαδα ολα επιτρεπονται! Θυμαμαι κάτι εικονες πραγματικά απαισιες. Να βλέπεις φουσκωτους αρκουδους να ειναι με ενα πολυ στενο εσωρουχο πάνω σε βάθρα να του το κατεβάζει ο άλλος απο πισω και να φιλιούνται μπροστα σε ολους. Πωπω άσχημο.

Εν τω μεταξυ αν το έκανες εσυ αυτο σαν άντρας με κάποια γυναικα θα σε λεγανε πεφτουλα , αισχρο , προστυχο , σεξιστη και πολλά άλλα. χαχαχα καλα κρασια. έχουμε ξεφυγει τελειως έχουμε μπερδεψει τις έννοιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Devil έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου.Εχεις παντού δίκιο όμως ετοιμάσου να σε κατακρίνουν εδώ μέσα.Το καλύτερο είναι να αγνοείς κάποιες καταστάσεις τελικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Devil έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου.Εχεις παντού δίκιο όμως ετοιμάσου να σε κατακρίνουν εδώ μέσα.Το καλύτερο είναι να αγνοείς κάποιες καταστάσεις τελικα.


Ε καλα εντάξει ο καθενας λέει τωρα τα δικά του. Δεν με ενδιαφέρει. Σιγουρα κάποιοι θα κατακρινουν απλα επειδη εχεις διαφορετικές αποψεις απο αυτους. Δεν ειναι αντικειμενικοι απλα τα κοβουν και τα ραβουν αναλογα με τις συμπάθειες και τις προτιμησεις τους. Αλλα εν παση περιπτωση αυτη ειναι πλεον μια συζητηση που δεν εχει νοημα.

Εκεινο που εστιάζω εγω ειναι οτι εδω κανει ο καθενας οτι θέλει. Δηλαδη δεν σημαινει οτι επειδη αυτοι οι άνθρωποι κυκλοφορουν γυμνοι ειναι και νομιμοι. Αλλα κανεις δεν κινει την διαδικασια να ασχοληθει μαζι τους σοβαρά. Βεβαια μεταξυ μας ακομα και στις παραλιες ο νομος λέει πως ενας λουομενος πρέπει να έχει ευπρεπες ένδυμα κολυμβησης ειδάλλως μπορει να φάει προστιμο. Δεν θα παει φυλακη προφανως αλλα θα φάει προστιμο. Αλλα ενταξει δεν ασχολειται κανεις τοσο βαθεια με αυτά. Εννοειται απαγορευεται κάποιος να κυκλοφορει με το .... έξω. Ειτε ειναι το πισω ... ειτε το μπροστά του. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Περισσότερες απόψεις επί του θέματος και εδώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Καταρχάς νομίζω πως δε θα έπρεπε να γίνεται κουβέντα σχετικά με τη δημόσια εικόνα κλπ. Για περισσότερες πληροφορίες εδώ (και κυρίως άρθρο 10) https://www.e-nomothesia.gr/kat-egklema-organomeno/n-3064-2002.html

Ο νόμος είναι νόμος και δε θα έπρεπε να γίνονται διακρίσεις. Εν προκειμένω γίνονται για άλλους λόγους, αλλά θεωρώ πως ξεφεύγουν πολύ. Δε με απασχολεί εάν είναι ενοχλητικό ή όχι (προσωπικά αν όντως επιτρεπόταν να βγαίνουμε έξω γυμνοί, νομίζω πρώτος θα το έκανα), αλλά με απασχολεί πως είναι άνομο. Το πρόβλημα δεν είναι μόνο στην Ελλάδα, όπως κάποιος προηγουμένως υποννόησε, αλλά σε κάθε χώρα που έχει τέτοιες εκδηλώσεις.

Όσον αφορά το Jason-Αντιγόνη δεν περιμένω το μέσο άνθρωπο να καταλάβει. Πιθανώς όταν μιλάω για τις ημικρανίες μου με αύρα μόνο ένα μικρό ποσοστό μπορεί να καταλάβει και αν με βάλεις να εξηγήσω την αύρα πάλι οι ίδιοι που την έχουν θα καταλάβουν τι εννοώ. Σας ενοχλεί που κάποιος άνθρωπος νιώθει διαφορετικά και φτάνει ως το τέλος να αλλάξει κάποιες καταστάσεις; Ακόμη και το φύλο σε περιορίζει σε πολλές επιλογές που απαιτούν επίδειξη ταυτότητας ή άλλου πιστοποιητικού. Οπότε, σε τι σας ενοχλεί; Έρχεται σπίτι σας; Σας την έπεσε; Σας ζήτησε να γίνετε φίλοι; Χαλαρώστε λίγο ρε παιδιά, είπαμε. Να όπως και τώρα πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι σας ενοχλούν σε αυτά τα πράγματα και δεν το λέω για να το πω, μου περνάνε τελείως αδιάφορα οπτικά ή νοητά όπως να μου πεις ότι ο Κώστας πήγε στο δημαρχείο να πάρει ένα πιστοποιητικό φορώντας το κοστούμι του. Οκ, τι; Είναι κάποια εξέλιξη για τη ζωή μου;

Και αφού λοιπόν σας ενοχλεί που βγαίνουν όλα αυτά τα άτομα με διαφορετική σεξουαλική και φυλετική ταυτότητα από τη δική σας και κάνουν ακολασίες στη μέση του Συντάγματος, γιατί δεν κάνετε μύνηση στους διοργανωτές; Γιατί δεν καλείτε την αστυνομία; Ίσως γιατί είναι πιο εύκολο να κατακρίνετε κι όχι να προσπαθείτε να λύσετε τα προβλημάτα ή ίσως γιατί φοβάστε κάποια κοινωνική κριτική; Να χρησιμοποιήσω κι εγώ το απόφθεγμα του Einstein που είπε ο Devil;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Μιας και ο Ιούνιος είναι ο μήνας του Pride είπα να αναστήσω το θέμα αν και κάτι μου λέει ότι θα γίνει σφαγή ... Υπέρ ή κατά και γιατί?
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Παρτε παραδειγμα απο κατι θεουληδες στην Βοστωνη


https://www.superhappyfunamerica.com/
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Όταν είδα τον τύπο να κυκλοφορεί γυμνός στο Σύνταγμα σιγουρευτικα ότι το pride έχει χάσει το νόημα του.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποιος πάει σ' αυτήν την αντιαισθητική επίδειξη προοδευτισμού;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Μιας και ο Ιούνιος είναι ο μήνας του Pride είπα να αναστήσω το θέμα αν και κάτι μου λέει ότι θα γίνει σφαγή ... Υπέρ ή κατά και γιατί?


Δεν εχω προβλημα καθενας μπορει να διοργανώσει παρέλαση για οτιδήποτε σαν μορφή κοινωνικης εκδηλωσης και να καλέσει δημοσια κοσμο.

Αλλωστε ειναι δικαιωμα και απο το Συνταγμα. Αλλα εκεινο που σιγουρα θα απαγορευα ειναι να κυκλοφορει ο άλλος με την πτσα έξω και η άλλη με το μνι. Εκει ναι, συλληψη απευθειας χωρις μά και μού.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Δεν εχω προβλημα καθενας μπορει να διοργανώσει παρέλαση για οτιδήποτε σαν μορφή κοινωνικης εκδηλωσης και να καλέσει δημοσια κοσμο.

Αλλωστε ειναι δικαιωμα και απο το Συνταγμα. Αλλα εκεινο που σιγουρα θα απαγορευα ειναι να κυκλοφορει ο άλλος με την πτσα έξω και η άλλη με το μνι. Εκει ναι, συλληψη απευθειας χωρις μά και μού.


Επίσης από ποτέ σημαίνει ότι επειδή είσαι Gay πρέπει να είσαι και κλόουν;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,535 μηνύματα.
Επίσης από ποτέ σημαίνει ότι επειδή είσαι Gay πρέπει να είσαι και κλόουν;

Κοιταξε να δεις το γκεϋ ειναι σεξουαλικος προσανατολισμος. Το κλοουν ειναι συμπεριφορά. Αλλα αυτο δεν ειναι μονο στους γκεϋ ειναι και στους στρέητ. Προσωπικα δεν εχω προβλημα με αυτούς. Και ουτε θα τους στραβοκοιτάξω αν τους δω στο δρομο. Εκτος και αν τρωνε μπουγάτσα :P :loltooth: πλακα κανω. Δε πα να κανει ο καθενας οτι θέλει τι με νοιάζει.
 
Top