Γιατί οι άντρες...ενώ οι γυναίκες...;

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οι αρρωστες ψυχολογικα ψεμινιστριες πιστευουν οτι οποιαδηποτε φυσικη αδυναμια τους απεναντι στο αρσενικο φυλο τις κανει εξ ορισμου κατωτερες..


αυτη ειναι η ουσια,,ενω απλα σε καποια θεματα ειναι κατωτερες σε καποια αλλα ανωτερες απο τους ανδρες
έτσι ειναι η φυση,,οι ανθρωποι ειναι διαφορετικοι ,τα φυλα σε καθε ζωακι ειναι διαφορετικα..

αλλα σαν συνολο δεν υπαρχει ανωτερος ή κατωτερος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
απλα εχεις μια αποψη που οσα στοιχεια και να σου δειξω δεν θα την αλλαξεις..

θες τωρα να ριχνουμε σεντονια?

εσυ λες δηλαδη το παλαβο,,οτι οι ανδρες και γυναικες διαφερουν μόνο στη σωματικη δυναμη και οχι στη δομη του εγκεφαλου καθολου..
παρανοικος φεμινισμος..
merci για το "παρανοϊκός".
Δεν καταλαβαίνεις καλό μου ή δεν θες να καταλάβεις?????
Εγώ δεν υποστήριξα ότι οι μελέτες ή και οι απόψεις που μιλούν για διαφορετική δομή του εγκεφάλου, διαφορετικά κέντρα ενεργοποίησης κτλ κατά τη διάρκεια εκτέλεσης της ίδιας εργασίας λένε ψέμματα!
Είπα ότι ΠΩΣ από αυτό προκύπτει η μεγαλύτερη ή μικρότερη ικανότητα στην άσκηση κάποιας εργασίας. Και επειδή ΤΣΟΥΡΕΚΙΑ με την καραμέλα του φεμινισμού ως αντεπιχείρημα να το κάνω reverse το επιχείρημα.

ΓΙΑΤΙ ένας άνδρας δεν μπορεί να γίνει καλός βρεφονηπιοκόμος? Ποιό γονίδιο και ποιό μη ενεργοποιήμενο (ή διαφορετικά ενεργοποιημένο αν προτιμάς) σημείο του εγκεφάλου του τον κάνει ακατάλληλο για τη θέση αυτή???

οι αρρωστες ψυχολογικα ψεμινιστριες πιστευουν οτι οποιαδηποτε φυσικη αδυναμια τους απεναντι στο αρσενικο φυλο τις κανει εξ ορισμου κατωτερες..
Τα κολλημένα μυαλά να δεις τι προβλήματα έχουν... ψυχολογική αρρώστια δεν λές τπτ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ΓΙΑΤΙ ένας άνδρας δεν μπορεί να γίνει καλός βρεφονηπιοκόμος? Ποιό γονίδιο και ποιό μη ενεργοποιήμενο (ή διαφορετικά ενεργοποιημένο αν προτιμάς) σημείο του εγκεφάλου του τον κάνει ακατάλληλο για τη θέση αυτή???
λαθος ερωτημα..

συνηθως οι γυναικες ειναι καλυτερες για τον ιδιο λογο που οι γυναικες γεννανε και οχι οι ανδρες και ειναι προγραμματισμενες απο τη φυση σαν μανες..

Εγώ δεν υποστήριξα ότι οι μελέτες ή και οι απόψεις που μιλούν για διαφορετική δομή του εγκεφάλου, διαφορετικά κέντρα ενεργοποίησης κτλ κατά τη διάρκεια εκτέλεσης της ίδιας εργασίας λένε ψέμματα!
Είπα ότι ΠΩΣ από αυτό προκύπτει η μεγαλύτερη ή μικρότερη ικανότητα στην άσκηση κάποιας εργασίας.
οι διαφορες εγκεφαλου δηλαδη δεν εχουν καμια επιρροη στην αποδοση των δυο φυλων σε διαφορες εργασιες?:confused:

θα παλαβωσω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
λαθος ερωτημα..

συνηθως οι γυναικες ειναι καλυτερες για τον ιδιο λογο που οι γυναικες γεννανε και οχι οι ανδρες και ειναι προγραμματισμενες απο τη φυση σαν μανες..

οι διαφορες εγκεφαλου δηλαδη δεν εχουν καμια επιρροη στην αποδοση των δυο φυλων σε διαφορες εργασιες?:confused:

θα παλαβωσω..

Οι διαφορές στον εγκέφαλο, οι διαφορετικές στη σωματική διάπλαση, οι διαφορές σε γενικά χαρακτηριστικά, στο IQ έχουν να κάνουν ΠΑΡΑ πολύ με την απόδοση του κάθε ανθρώπου στην ΚΑΘΕ εργασία. Κάποια από τα διαφορετικά χαρακτηριστικά ενδεχομένως να ομαδοποιούνται και κατά φύλο.
Η εξήγηση σου για το γιατί ένας άνδρας είναι χειρότερος βρεφονηπιοκόμος Btw είναι τουλάχιστον ...βλακώδης και δεν αποδεικνύει απολύτως τπτ.

Με έπεισες. Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ λογικό επιχείρημα. Απλώς συνηθίσαμε να βλέπουμε γυναίκες να προσέχουν τα βρέφη και τα μικρά παιδιά άρα θα φταίει το dna μας.
Οκ... οι γυναίκες άχρηστες στα τεχνικά, οι γυναίκες θα έπρεπε να κάθονται σπίτι και να μην τις πιάνουν μ@λ@κες οι άνδρες σε ένα παραδίπλα thread, ΤΗΑΝΚ GOD που στο δικό μου παράλληλο σύμπαν τέτοιες κουταμάρες δεν έχουν θέση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Οκ... οι γυναίκες άχρηστες στα τεχνικά,
ποιος το ειπε αυτο?

χειροτερες κατα κανονα ναι..;)

μην υποτιμας το φυλο σου,,δεν κανει..:)

στο IQ έχουν να κάνουν ΠΑΡΑ πολύ με την απόδοση του κάθε ανθρώπου στην ΚΑΘΕ εργασία. Κάποια από τα διαφορετικά χαρακτηριστικά ενδεχομένως να ομαδοποιούνται και κατά φύλο.
τωρα παιζουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
όχι χρυσό μου παιδί....


θα ξέρεις τον γνωμικό
"μην τα βάζεις ποτέ με έναν ηλίθιο. θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας".

κάνε replace το "ηλίθιος" με το "κολλημένος" και θα καταλάβεις γιατί δεν θα δοκιμάσω να αντιπαρατεθώ μαζί σου ποτέ ξανά σε τέτοιου είδους θεματολογία.
Είσαι πολύ πιο κολλημένος στις απόψεις σου από εμένα την "ψυχολογικά άρρωστη φεμινίστρια" (sic) οπότε με το να με ρίξεις στο επίπεδό σου (κολλήματος) με κερδίζεις κατά κράτος λόγο εμπειρίας.
Και, to be honest... I don't care.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
"ψυχολογικά άρρωστη φεμινίστρια" (sic)
πηρες κιολας τον τιτλο?:worry:

εγω παντως δεν στον εδωσα..


κάνε replace το "ηλίθιος" με το "κολλημένος" και θα καταλάβεις γιατί δεν θα δοκιμάσω να αντιπαρατεθώ μαζί σου ποτέ ξανά σε τέτοιου είδους θεματολογία.
Είσαι πολύ πιο κολλημένος στις απόψεις σου από εμένα την "ψυχολογικά άρρωστη φεμινίστρια" (sic) οπότε με το να με ρίξεις στο επίπεδό σου (κολλήματος) με κερδίζεις κατά κράτος λόγο εμπειρίας.
αν ειναι κολλημενη ηλιθιοτητα να λεω

ότι οι γυναικες ειναι κατωτερες απο τους ανδρες σε καποια πραγματα ανωτερες σε αλλα και ισες σε αλλα..

ναι,,ειμαι ηλιθιος κολλημενος..

και τουλαχιστον το παραδεχομαι..;)

(α,,ξεχασα,,ειμαι και φαλλοκρατης και σεξιστης,,για να μην ξεχνιομαστε..:))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Και επειδή εγώ μιλάω πάντα με αποδείξεις πάμε να δούμε στοιχεία (όλα είναι από το numbeo cost of living πράγμα που σημαίνει ότι μπορείτε μα τα δείτε και εσείς.

Κατώτατος μισθός
Γερμανία:9.19€ η ώρα η 1.490€ ο μήνας για 8αρη απασχόληση 5 ημέρες την εβδομάδα

Ελλάδα:4.23€ η ώρα η 676€ ο μήνας

Άρα στην Γερμανία ο κατώτατος μισθός είναι + 120% από ότι εδώ.(καλά εδώ 300€ αλλά εντάξει).

Πάμε να συγκρίνουμε το κόστος ζωής στην Βαυαρία (το πιο ακριβό κρατίδιο της Γερμανίας).

Αθήνα-Augsburg:Αν και το κόστος ζωής είναι 30% υψηλότερο από την Αθήνα το local purchasing power δηλαδή ποσά χρήματα σου μένουν στην τσέπη στο τέλος του μήνα είναι 142% υψηλότερο στο Augsburg.παραδειγνα αν στην Αθήνα σου μένουν 150€ το μήνα στην άκρη στο Augsburg σου μένουν 369€.Καθαρη νίκη της Γερμανίας.

Πάμε με το Μόναχο την ποιο ακριβή πολη της Γερμανίας.Αν και το κόστος ζωής είναι 45% υψηλότερο από ότι στην Αθήνα το local purchasing είναι 106% υψηλοτερο από την Αθήνα.Δηλαδη αν εδώ σου μένουν στην άκρη 150€ εκεί σου μένουν 309€

Γενικά τώρα στην Γερμανία το κόστος ζωής είναι 36.9% υψηλότερο από ότι στην Ελλάδα όμως το local purchasing είναι 130% υψηλότερο.Δηλαδη αν εδώ σου μένουν 150€ στην άκρη στην Γερμανία σου μένουν στην Γερμανία σου μένουν 351€ τον μήνα.Αρα 200€ παραπάνω.

Εκτός από τα παράπανω στην Γερμανία έχεις τα εξής θετικά.

1)κάθε παιδί παίρνει τον μήνα 200-250€ για τα έξοδα του.
2)Απολαμαβενις ένα από τα καλύτερα εκπαιδευτικά σύστηματα στον κόσμο.
3)Το σύστημα υγείας της Γερμανίας είναι από τα καλύτερα παγκόσμιος.
4)Ο τρόπος ζωής στην Γερμανία είναι τέλειος διαφορετικός.

Όλα αυτά φαίνονται άνετα αν δούμε ότι η Γερμανία στον δείκτη ανθρώπινης αναπτύξης είναι 5η στον κόσμο ενώ η Ελλάδα θέση 31 και όλο και πέφτει.

Αυτά.


ΚΑΙ ΟΙ γερμανιδες ειναι πιο προσιτες στο φλέρτ; :P

Φυγαμε Γερμανια φιλε !
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
ΚΑΙ ΟΙ γερμανιδες ειναι πιο προσιτες στο φλέρτ; :P

Φυγαμε Γερμανια φιλε !


Α αυτό δεν το ξέρω!
Σίγουρα όμως οι Γερμανίδες παρόλο που είναι πιο κρύες είναι περισσότερο ανοικτές στο φλερτ από ότι οι Ελληνίδες που οι περισσότερες (όχι όλες είπαμε) το παίζουν κάποιες.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Α αυτό δεν το ξέρω!
Σίγουρα όμως οι Γερμανίδες παρόλο που είναι πιο κρύες είναι περισσότερο ανοικτές στο φλερτ από ότι οι Ελληνίδες που οι περισσότερες (όχι όλες είπαμε) το παίζουν κάποιες.


Ε οι ελληνιδες θέλουν να εχεις δουλεια , να χεις σπιτι να χεις αμαξι να εισαι γυμνασμενος να εισαι εξυπνος να τους κανεις τα κέφια και πολλες αλλες ακομα απαιτησεις :D ασχετα αν αυτες δινουν αυτα που ζητάνε αλλα τελοςπαντων μεγαλη συζητηση και αυτη θα με πουνε κομπλεξικο μισογυνη πάλι. Α και σεξιστη μη ξεχνιομαστε!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Α αυτό δεν το ξέρω!
Σίγουρα όμως οι Γερμανίδες παρόλο που είναι πιο κρύες είναι περισσότερο ανοικτές στο φλερτ από ότι οι Ελληνίδες που οι περισσότερες (όχι όλες είπαμε) το παίζουν κάποιες.

Γιατί οι περισσότερες Γερμανίδες έχουν κοντά αγορε μαλλια; :/:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Δεν έχω δει νεαρή Γερμανίδα με κοντά μαλλιά η αν έχω δει είναι αρκετά μικρό το ποσοστό.


Τότε ίσως είναι σχεδόν όλες οι μεγάλες
Εννοώ 40 plus.
Θυμάμαι μου είχε κάνει εντυπωση αυτό το πράγματα, όταν είχα πάει στη Γερμανία.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Τότε ίσως είναι σχεδόν όλες οι μεγάλες
Εννοώ 40 plus.
Θυμάμαι μου είχε κάνει εντυπωση αυτό το πράγματα, όταν είχα πάει στη Γερμανία.


Ναι εκεί αλλάζει το πράγμα πολλές Γερμιδες 45+ έχουν κοντά μαλλια.Δεν ξέρω όμως γιατί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Ε οι ελληνιδες θέλουν να εχεις δουλεια , να χεις σπιτι να χεις αμαξι να εισαι γυμνασμενος να εισαι εξυπνος να τους κανεις τα κέφια και πολλες αλλες ακομα απαιτησεις :D ασχετα αν αυτες δινουν αυτα που ζητάνε αλλα τελοςπαντων μεγαλη συζητηση και αυτη θα με πουνε κομπλεξικο μισογυνη πάλι. Α και σεξιστη μη ξεχνιομαστε!


Off-topic:

Πέραν του ότι αυτό είναι κάργα γενίκευση, να σου υπενθυμίσω ότι αυτές που περιγράφεις δεν είναι Ελληνίδες, αλλά βδέλλες. Τώρα, αν θες να μου πεις ότι οι 5 ή οι 7 στις 10 είναι έτσι αυτό θα είναι τελείως άλλο καθώς πλέον δεν θα περιγράφουμε ΤΙΣ Ελληνίδες αλλά ΑΡΚΕΤΕΣ από τις Ελληνίδες. Τελείως διαφορετικό!

Για να μη το πάω στο άλλο άκρο ότι αυτές οι 5 στις 10 Ελληνίδες μεγάλωσαν δίπλα σε κάτι τύπους που μοστράρονται πόσο άντρες είναι και πόσο αυτόφωτοι και αυτοδημιούργητοι και αυτοικανοποιούμενοι και δεν ξέρω κι εγω τι, οι οποίοι έχουν κάνει μόδα το να τη λένε με αργκό δρόμου σε άλλους άντρες προκειμένου να το παίξουν μάγκες μπροστά στις "γκόμενες", τις οποίες "γκόμενες", θέλουν με βυζάρες, να είναι σιωπηλές για να μη τους σπάνε τα παπάρια, να κάνουν και λίγο τα στραβά μάτια για να ξενοπηδάνε, να τους κάνουν και λίγο νάζι και κερασοπαρακάλι παραδοσιακό για να νιώθουν "ποιός σε κερνάει μάνα μου; ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΠΠΟΤΗΣ;;; Κοίτα τι έφτιαξε ο πατέρας μου, αυτά δεν ήταν αρχ.... αλλά καλούπι του Θεου που έσπασε μετά από μένα".

Λογικό λοιπόν είναι να βγούν το ίδιο στραβές.

Μισογύνης δεν είσαι, ούτε σεξιστής. Μην υποτιμάς τόσο τον εαυτό σου.

Πιθανότατα όμως δεν έχεις γούστο και ψωνίζεις γκόμενες από τα λίντλ και σου φταίνε μετά όλες οι άλλες. Γιατί ποιός ο λόγος να δοκιμάσει κάποιος κάτι διαφορετικό και να πουσάρει την αντίληψή του πέρα από τα περιοριστικά του πιστεύω όταν είναι μακράν πιο εύκολο να συνεχίσει να προτιμάει τις εύκολες αλλά και στραβές μα γνώριμες λύσεις;

Διορθώνεται όμως μην ανησυχείς. Πως; Με το να μην πηγαίνεις σε κάθε άνθρωπο που συναντάς έχοντας προκαταλήψεις.

Φυσικά και είμαι απαίσιος έτσι όπως σου μίλησα, το ξέρω οτι δεν ειναι ο καλύτερός μου τρόπος για να συνδιαλέγομαι, και σίγουρα θα αισθανθείς ότι σε προσβάλλω, πολύ πιθανό να παριστάνεις ότι δεν θίχτηκες.


Σε κάθε περίπτωση, αυτά είχα να πω. Κι εγω έκανα γενικεύσεις στη ζωή μου. Ύστερα έμαθα να ακούω. Αν δεν θες να σε λένε οτιδήποτε λοιπόν αυτοί οι οτι να ναι τυποι εκεί έξω, μίλα λιγότερο, κάνε τη δουλειά σου χωρίς να τη διαφημίζεις και μάθε να ακούς. Οχι να εχεις ανοιχτά τα αυτιά σου απλά. Να ακούς.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,972 μηνύματα.
Off-topic:

Πέραν του ότι αυτό είναι κάργα γενίκευση, να σου υπενθυμίσω ότι αυτές που περιγράφεις δεν είναι Ελληνίδες, αλλά βδέλλες. Τώρα, αν θες να μου πεις ότι οι 5 ή οι 7 στις 10 είναι έτσι αυτό θα είναι τελείως άλλο καθώς πλέον δεν θα περιγράφουμε ΤΙΣ Ελληνίδες αλλά ΑΡΚΕΤΕΣ από τις Ελληνίδες. Τελείως διαφορετικό!

Για να μη το πάω στο άλλο άκρο ότι αυτές οι 5 στις 10 Ελληνίδες μεγάλωσαν δίπλα σε κάτι τύπους που μοστράρονται πόσο άντρες είναι και πόσο αυτόφωτοι και αυτοδημιούργητοι και αυτοικανοποιούμενοι και δεν ξέρω κι εγω τι, οι οποίοι έχουν κάνει μόδα το να τη λένε με αργκό δρόμου σε άλλους άντρες προκειμένου να το παίξουν μάγκες μπροστά στις "γκόμενες", τις οποίες "γκόμενες", θέλουν με βυζάρες, να είναι σιωπηλές για να μη τους σπάνε τα παπάρια, να κάνουν και λίγο τα στραβά μάτια για να ξενοπηδάνε, να τους κάνουν και λίγο νάζι και κερασοπαρακάλι παραδοσιακό για να νιώθουν "ποιός σε κερνάει μάνα μου; ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΠΠΟΤΗΣ;;; Κοίτα τι έφτιαξε ο πατέρας μου, αυτά δεν ήταν αρχ.... αλλά καλούπι του Θεου που έσπασε μετά από μένα".

Λογικό λοιπόν είναι να βγούν το ίδιο στραβές.

Μισογύνης δεν είσαι, ούτε σεξιστής. Μην υποτιμάς τόσο τον εαυτό σου.

Πιθανότατα όμως δεν έχεις γούστο και ψωνίζεις γκόμενες από τα λίντλ και σου φταίνε μετά όλες οι άλλες. Γιατί ποιός ο λόγος να δοκιμάσει κάποιος κάτι διαφορετικό και να πουσάρει την αντίληψή του πέρα από τα περιοριστικά του πιστεύω όταν είναι μακράν πιο εύκολο να συνεχίσει να προτιμάει τις εύκολες αλλά και στραβές μα γνώριμες λύσεις;

Διορθώνεται όμως μην ανησυχείς. Πως; Με το να μην πηγαίνεις σε κάθε άνθρωπο που συναντάς έχοντας προκαταλήψεις.

Φυσικά και είμαι απαίσιος έτσι όπως σου μίλησα, το ξέρω οτι δεν ειναι ο καλύτερός μου τρόπος για να συνδιαλέγομαι, και σίγουρα θα αισθανθείς ότι σε προσβάλλω, πολύ πιθανό να παριστάνεις ότι δεν θίχτηκες.


Σε κάθε περίπτωση, αυτά είχα να πω. Κι εγω έκανα γενικεύσεις στη ζωή μου. Ύστερα έμαθα να ακούω. Αν δεν θες να σε λένε οτιδήποτε λοιπόν αυτοί οι οτι να ναι τυποι εκεί έξω, μίλα λιγότερο, κάνε τη δουλειά σου χωρίς να τη διαφημίζεις και μάθε να ακούς. Οχι να εχεις ανοιχτά τα αυτιά σου απλά. Να ακούς.


<<Πιθανότατα όμως ψωνίζεις γκόμενες από τα lidl>> αλήθεια τώρα;οκ είπαμε κάνουμε κουβέντα άλλα όχι και έτσι.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
<<Πιθανότατα όμως ψωνίζεις γκόμενες από τα lidl>> αλήθεια τώρα;οκ είπαμε κάνουμε κουβέντα άλλα όχι και έτσι.

:loltooth: :loltooth:

μολις αρπάξει και αυτος τη φολα του θα έρθει να το συζητησουμε ξανά. Το καλή ξεχωριστη κτλπ ειναι πλεον σχετικοτατο. Οταν εγω βλέπω κοπελα καλή και προσγειωμένη η οποια μετα απο 3 χρονια σχέσης παρατάει τον δικο της επειδη δεν ηταν σε φάση να "συζησει" καταλαβαινω αυτα που έγραψα οτι δηλαδη οι γυναικες έχουν απαιτησεις τις οποιες αν δεν καλυψεις έφυγες αδιάβαστος.

Η μια απαιτηση μπορει να ειναι η παραπάνω (με ολα τα παρελκομενα) μια άλλη μπορει να ειναι πχ ο άλλος να εχει μια συγκεκριμένη εμφάνιση να ειναι προεδρος της δάπ να εχει γνωριμιες ή οτιδηποτε. Η καθεμια θέτει τα κριτηρια της. Εγω αυτο έγραψα και αυτος μου λέει για γκομενες απο τα λιντλ. Εγραψα απλα οτι έχουν απαιτησεις. Το καλη κοπελα ειναι πλέον σχετικο.

Τι έχεις να της προσφέρεις; τι έχει να σου προσφέρει; 2 κρισιμες ερωτησεις. Για να μη λέμε και πολλά.


Και φυσικα οποιος το παιζει γαματος ειναι απλα ανοητος , γιατι οπως γραψαμε και πριν αν σταματησεις να καλυπτεις κάποιες ανάγκες θα φυγεις αδιάβαστος.


Τις προάλλες βγηκα ραντεβου με μια (φιλικα βεβαια) φιλη μου ειναι .... μέχρι δεν ξέρω ποτε. Ειμαι ειλικρινης.



Και μου ειπε ξεκάθαρα η κοπελα πως χωρισε τον δικο της επειδη ηταν ανωριμος. Οταν την ρωτησα τι σημαινει ανωριμος μου εξηγησε οτι δεν μπορουσε να στηριχθει πάνω του για να την καλυψει πχ αν εφευγε εξωτερικο δεν θα μπορουσε να της πει ερχομαι μαζι σου κτλπ αυτο σημαινε ανωριμος για αυτην :P

Νομίζω ότι ο Devil δεν το είπε με αυτήν την σημασία.Το είπε για την Ελλάδα που αξίζουμε αυτά που τραβάμε.


Οτι θέλει καταλαβαινει. Μετα φταιει ο Devil.

Πιθανότατα όμως δεν έχεις γούστο και ψωνίζεις γκόμενες από τα λίντλ και σου φταίνε μετά όλες οι άλλες. Γιατί ποιός ο λόγος να δοκιμάσει κάποιος κάτι διαφορετικό και να πουσάρει την αντίληψή του πέρα από τα περιοριστικά του πιστεύω όταν είναι μακράν πιο εύκολο να συνεχίσει να προτιμάει τις εύκολες αλλά και στραβές μα γνώριμες λύσεις;

Διορθώνεται όμως μην ανησυχείς. Πως; Με το να μην πηγαίνεις σε κάθε άνθρωπο που συναντάς έχοντας προκαταλήψεις.

Φυσικά και είμαι απαίσιος έτσι όπως σου μίλησα,


Δεν εισαι απαισιος φιλε απλα δεν ξέρεις τι γράφεις σχετικά με εμένα. Γραφε οτι θέλεις εκει δημοκρατια έχουμε ο καθενας έχει την γνωμη του οπως και η καθεμια αλλα μην νομιζεις οτι πέφτεις και μέσα.

Τις προκαταληψεις ποιος τις έχει το έχουμε δει και απο το θρεντ των γνωριμιων. Ειδικα ο τροπος που έχουν απαντησει κάποιες εχει δειξει πολλά. Ουτε αυτο με πειραζει βεβαια γιατι έχουμε δημοκρατια η καθεμια ας εχει οτι άποψη θέλει δεν με ενδιαφέρει.
Και εγω προσωπικά δεν ασχολουμαι με κοπελες που ειναι αρνητικές ετσι και αλλιώς. Τις προάλλες σε μια παρεα μιλουσαμε με 2 η μια ηταν προσχαρη και ευγενική μου εκανε πολυ καλη εντυπωση και ακομα και αν δεν ειναι ο τύπος μου ερωτικα ανταλλάξαμε φατσοβιβλιο. Γιατι δηλαδη πρέπει ντε και καλα μια ανθρωπινη επαφη να ειναι ερωτική;

Η άλλη η ωραια που απλα απαντουσε (σαν συνέντευξη) ουτε μπηκα στον κοπο να της στειλω αιτημα φιλιας. Ωραια κοπελα αλλά .... αγενής κ εν μερει ακοινωνητη. Μπορει να ειχε στο μυαλο της οτι οποιος της κάνει ερωτησεις της την πέφτει. Μερικες το πιστευουν αυτο , οτι επειδη τους μιλας τους την πέφτεις κιολας. Το έχουν πάει σε άλλο επιπεδο.

Κατα τα αλλα ο τροπος σου να υποτιμησεις το γουστο μου για να φανεις ανωτερος ειναι ατυχής διοτι εκτος απο άτοπος ειναι και άκαιρος. Εγω απλά εγραψα οτι οι γυναικες σημερα έχουν αρκετές απαιτησεις και εσυ μετά απαντησες οτι ψωνιζω απο τα λιντλ. Επειδη κάποια σημερα έχει απαιτησεις ειναι και σκάρτη; αυτο ισχυριζεσαι; αυτο ειναι μια πραγματικοτητα γενική και δεν εχει σχέση με το δικο μου το γουστο ουτε το δικο σου. Το κακο ειναι οτι δεν δινουν ευκαιριες να γνωρισουν κάποιον του φορανε με την μια την ταμπέλα του πέφτουλα (και οτι άλλο σκέφτονται εκει με τις προκαταληψεις τους) και καμια φορά ζητάνε και πράγματα που δεν προσφέρουν.

Πχ γιατι να έχει ο άλλος δικο του σπιτι. Εσυ έχεις ; γιατι να ειναι ο άλλος ευγενικος και σωστος εσυ εισαι; γιατι να δειξει υπομονη και κατανοηση εσυ θα έδειχνες;;; γιατι να βγαζει λεφτά εσυ βγάζεις;;; και αλλα πολλά :D

Η διαφορα μας ειναι οτι εγω τολμάω και τα λέω και ας γινω κακος.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
:loltooth: :loltooth:

μολις αρπάξει και αυτος τη φολα του θα έρθει να το συζητησουμε ξανά. Το καλή ξεχωριστη κτλπ ειναι πλεον σχετικοτατο. Οταν εγω βλέπω κοπελα καλή και προσγειωμένη η οποια μετα απο 3 χρονια σχέσης παρατάει τον δικο της επειδη δεν ηταν σε φάση να "συζησει" καταλαβαινω αυτα που έγραψα οτι δηλαδη οι γυναικες έχουν απαιτησεις τις οποιες αν δεν καλυψεις έφυγες αδιάβαστος.

Η μια απαιτηση μπορει να ειναι η παραπάνω (με ολα τα παρελκομενα) μια άλλη μπορει να ειναι πχ ο άλλος να εχει μια συγκεκριμένη εμφάνιση να ειναι προεδρος της δάπ να εχει γνωριμιες ή οτιδηποτε. Η καθεμια θέτει τα κριτηρια της. Εγω αυτο έγραψα και αυτος μου λέει για γκομενες απο τα λιντλ. Εγραψα απλα οτι έχουν απαιτησεις. Το καλη κοπελα ειναι πλέον σχετικο.

Τι έχεις να της προσφέρεις; τι έχει να σου προσφέρει; 2 κρισιμες ερωτησεις. Για να μη λέμε και πολλά.


Και φυσικα οποιος το παιζει γαματος ειναι απλα ανοητος , γιατι οπως γραψαμε και πριν αν σταματησεις να καλυπτεις κάποιες ανάγκες θα φυγεις αδιάβαστος.


Τις προάλλες βγηκα ραντεβου με μια (φιλικα βεβαια) φιλη μου ειναι .... μέχρι δεν ξέρω ποτε. Ειμαι ειλικρινης.



Και μου ειπε ξεκάθαρα η κοπελα πως χωρισε τον δικο της επειδη ηταν ανωριμος. Οταν την ρωτησα τι σημαινει ανωριμος μου εξηγησε οτι δεν μπορουσε να στηριχθει πάνω του για να την καλυψει πχ αν εφευγε εξωτερικο δεν θα μπορουσε να της πει ερχομαι μαζι σου κτλπ αυτο σημαινε ανωριμος για αυτην :P

Νομιζω οτι επηρεαζεσαι απο την σαπιλα γυρω σου . Το οποιο ειναι φυσικο, γιατι πρωτον ειναι παντου και δευτερον ειναι δυσκολο να διατηρησεις ακεραιες τις αποψεις σου οταν εχεις να κανεις με αυτην. Κριτηρια δεν εχουν μονο οι γυναικες ομως αλλα φυσικα και οι αντρες. Το ολο περιβαλλον αποτελει ενα ιδιαιτερα πολυπλοκο δυναμικο συστημα στο οποιο υπαρχουν αλληλεπιδρασεις μεταξυ των δυο φυλων ,οι οποιες θετουν προτυπα,τα οποια επηρεαζουν τις συμπεριφορες και αναθεωρουνται παλι τα προτυπα κ.ο.κ. . Ειναι προτιμοτερο να σκεφτεται κανεις το ειδος των αλληλεπιδρασεων για να κατανοησει αυτα που βλεπει παρα να εστιαζει τμηματικα σε ακριβως οτι βλεπει.

Παντως μια σχεση η οποια θα σε ξαποστειλει χωρις να υπαρχει διαθεση για συζητηση ή εστω στην τελικη ειλικρινη εξηγηση μαλλον δεν σε βλαπτει αλλα σε βαζει ξανα στον δρομο να βρεις κατι που σου ταιριαζει πιο πολυ . Εφοσον το θες φυσικα,και για να το αναφερεις με προβληματισμο φανταζομαι οτι θα το ηθελες. Παντως γενικα μην το βλεπεις στην φαση τι εχεις να προσφερεις τι εχω να προσφερω,αυτη ειναι λογικη επιχειρησεων,και στις σχεσεις...στις σωστες τουλαχιστον,δεν θα ειχε αποτελεσμα διαρκειας . Αργα η γρηγορα οτιδηποτε προβληματικο αποκαλυπτεται .

Απο εκει και περα ο καθε ανθρωπος κανει value διαφορετικα πραγματα . Αποτελουν τα λεγομενα κριτηρια . Ετσι κατι που μπορει να ειναι μεγαλης σημασιας για εμενα,για τον διπλα μπορει να μην σημαινει τιποτα και αντιστροφως . Συνηθως επικοινωνια επιτυγχανεται οταν υπαρχει αλληλεπικαλυψη αυτων των αποψεων περι του τι ειναι σημαντικο μεταξυ δυο ανθρωπων. Ειναι απολυτως λογικο,καποιος θα αναζητησει partner που θα επιδιωκει την ιδια ζωη που ονειρευεται εκεινος,γιατι ετσι θα βρει τον πιο αποδοτικο και γρηγορο τροπο εν τελει να την αποκτησει,αλλα και να εχει νοημα,να μπορει να την μοιραστει με καποιον αλλο .

Στην περιπτωση της φιλης σου ποσο σιγουρος εισαι οτι το αγορι της ηταν ανωριμο; Εγω δεν το εχω απιθανο οτι ισως ηθελε να την σουταρει; :oops: . Παντως γενικα δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι το ιδιο . Καποια αντεχουν τα δικα τους αλλα και των αλλων τα προβληματα και αλλοι δεν μπορουν να ανταπεξελθουν ουτε στα δικα τους. Δεν πρεπει να θυμωνουμε επειδη καποιος δεν εχει την υπερανθρωπη δυναμη που εμεις θα θελαμε ουτε τον κανει λιγοτερο αξιο. Δεν ειναι ολοι για ολα και αυτο δεν πειραζει,ετσι ειναι η φυση . Ειναι καλο να αναγνωριζει ο καθενας τα ορια του αλλου και να μην ζηταει παραπανω . Εαν δεν καλυπτεται και θεωρει οτι η ανεπαρκεια ειναι σημαντικοτατη,τοτε πρεπει να φευγει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Νομιζω οτι επηρεαζεσαι απο την σαπιλα γυρω σου . Το οποιο ειναι φυσικο, γιατι πρωτον ειναι παντου και δευτερον ειναι δυσκολο να διατηρησεις ακεραιες τις αποψεις σου οταν εχεις να κανεις με αυτην. Κριτηρια δεν εχουν μονο οι γυναικες ομως αλλα φυσικα και οι αντρες. Το ολο περιβαλλον αποτελει ενα ιδιαιτερα πολυπλοκο δυναμικο συστημα στο οποιο υπαρχουν αλληλεπιδρασεις μεταξυ των δυο φυλων ,οι οποιες θετουν προτυπα,τα οποια επηρεαζουν τις συμπεριφορες και αναθεωρουνται παλι τα προτυπα κ.ο.κ. . Ειναι προτιμοτερο να σκεφτεται κανεις το ειδος των αλληλεπιδρασεων για να κατανοησει αυτα που βλεπει παρα να εστιαζει τμηματικα σε ακριβως οτι βλεπει.

Παντως μια σχεση η οποια θα σε ξαποστειλει χωρις να υπαρχει διαθεση για συζητηση ή εστω στην τελικη ειλικρινη εξηγηση μαλλον δεν σε βλαπτει αλλα σε βαζει ξανα στον δρομο να βρεις κατι που σου ταιριαζει πιο πολυ . Εφοσον το θες φυσικα,και για να το αναφερεις με προβληματισμο φανταζομαι οτι θα το ηθελες. Παντως γενικα μην το βλεπεις στην φαση τι εχεις να προσφερεις τι εχω να προσφερω,αυτη ειναι λογικη επιχειρησεων,και στις σχεσεις...στις σωστες τουλαχιστον,δεν θα ειχε αποτελεσμα διαρκειας . Αργα η γρηγορα οτιδηποτε προβληματικο αποκαλυπτεται .

Απο εκει και περα ο καθε ανθρωπος κανει value διαφορετικα πραγματα . Αποτελουν τα λεγομενα κριτηρια . Ετσι κατι που μπορει να ειναι μεγαλης σημασιας για εμενα,για τον διπλα μπορει να μην σημαινει τιποτα και αντιστροφως . Συνηθως επικοινωνια επιτυγχανεται οταν υπαρχει αλληλεπικαλυψη αυτων των αποψεων περι του τι ειναι σημαντικο μεταξυ δυο ανθρωπων. Ειναι απολυτως λογικο,καποιος θα αναζητησει partner που θα επιδιωκει την ιδια ζωη που ονειρευεται εκεινος,γιατι ετσι θα βρει τον πιο αποδοτικο και γρηγορο τροπο εν τελει να την αποκτησει,αλλα και να εχει νοημα,να μπορει να την μοιραστει με καποιον αλλο .

Στην περιπτωση της φιλης σου ποσο σιγουρος εισαι οτι το αγορι της ηταν ανωριμο; Εγω δεν το εχω απιθανο οτι ισως ηθελε να την σουταρει; :oops: . Παντως γενικα δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι το ιδιο . Καποια αντεχουν τα δικα τους αλλα και των αλλων τα προβληματα και αλλοι δεν μπορουν να ανταπεξελθουν ουτε στα δικα τους. Δεν πρεπει να θυμωνουμε επειδη καποιος δεν εχει την υπερανθρωπη δυναμη που εμεις θα θελαμε ουτε τον κανει λιγοτερο αξιο. Δεν ειναι ολοι για ολα και αυτο δεν πειραζει,ετσι ειναι η φυση . Ειναι καλο να αναγνωριζει ο καθενας τα ορια του αλλου και να μην ζηταει παραπανω . Εαν δεν καλυπτεται και θεωρει οτι η ανεπαρκεια ειναι σημαντικοτατη,τοτε πρεπει να φευγει.


Επηρεαζομαι ρε φιλε να μην επηρεάζομαι αφου διπλα μου συμβαινουν τι να κάνω την πάπια να κάνω ;

αλλα δεν τα βάζω μέσα μου να μιζεριάζω γιατι αν τα έβαζα δεν θα έπρεπε να ξαναπω καλημέρα σε ανθρωπο-φιλο-γυναικα κτλπ.

ξέρω οτι δεν ευθυνομαι εγω για τα στερεοτυπα που μπορει να κουβαλάει ο καθενας ή η καθεμια.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι έχεις να της προσφέρεις; τι έχει να σου προσφέρει; 2 κρισιμες ερωτησεις. Για να μη λέμε και πολλά.


Πολύ σωστό. Το λέω χρόνια τώρα πως οι σχέσεις των ανθρώπων είναι αλισβερίσια. Και όταν σταματάει ένας από τους δυο να παίρνει αυτά που θέλει η σχέση θα λάβει τέλος. Δυστυχώς μερικοί δεν τα έχουν κατανοήσει αυτά και ψάχνουν τα "ξεχωριστά" και "καλά" άτομα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top