Video Games για παιδιά και μεγάλα παιδιά

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
(Δεν ξέρω αν είναι η σωστή κατηγορία στο forum αλλά δεν ήξερα που να το ανοίξω. Sorry Mods.)

Σήμερα καθώς ξεφύλλιζα το περιοδικό της Κυριακάτικης Ελευθεροτυπίας έπεσα πάνω σε ένα άρθρο για το Grand Theft Auto και τη βία που πραγματεύεται.
Περίπου η υπόθεση έχει ως εξής (για τους λίγους που δεν το έχουν παίξει -ξέρω, έκανα μια αναζήτηση πριν ανοίξω το topic-):
"Στο συγκεκριμένο τίτλο ο παίκτης υποδύεται έναν εγκληματία, που μόλις βγήκε από τη «στενή» και βρίσκει ξανά την παλιά του συμμορία. Το παιχνίδι περιέχει ιδιαίτερα σκληρή γλώσσα, ενώ έχει χαρακτηριστεί σεξιστικό και επικίνδυνα βίαιο, αφού δίνει την ευκαιρία στον παίκτη να σκοτώσει -έτσι, για την πλάκα του- ιερόδουλες και άλλες γυναίκες και έπειτα από δυο λεπτά μπορεί να περπατάει στους δρόμους αμέριμνος. Έπειτα από την αποκάλυψη ότι υπήρχε η κρυφή δυνατότητα ο ψηφιακός ήρωας να έχει ιδιαίτερα τολμηρές ερωτικές συνευρέσεις με τις γυναίκες του παιχνιδιού, προκλήθηκε σάλος σε αρκετές χώρες, μεταξύ των οποίων και η Αυστραλία, όπου και απαγόρευσαν την πώληση του παιχνιδιού, ενώ στις υπόλοιπες του δόθηκε ο χαρακτηρισμός «Αυστηρώς Ακατάλληλο» ένω μέχρι τότε ήταν κατάλληλο από 15 "
Το παιχνίδι δεν το έχω παίξει το έχω δει όμως δεξιά και αριστερά στο Video Club και σε καταστήματα.
Κυκλοφορεί ευρέως και μαθαίνω πως πουλάει (και κατεβαίνει) τρελά!
Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα διαβάζοντας το άρθρο ήταν : "Ε, εντάξει εγώ ξέρω τι παιχνίδια παίζει η κόρη μου" και η αμέσως επόμενη αντίδραση ήταν να τη ρωτήσω αν ξέρει το συγκεκριμένο παιχνίδι:
"Και βέβαια το ξέρω, μαμά! Το έχει ο Χ ο Ψ και ο Ζ από την τάξη μου"
Και μιλάμε για ηλικίες 10 ετών!!! :mad:

Μα καλά οι γονείς που βρίσκονται? Κανένας δεν ενδιαφέρεται με τι ασχολείται το παιδί του στις μέρες μας? Αγοράζουμε μια κονσόλα και "παρκάρουμε" τα παιδιά μπροστά της? ΕΛΕΟΣ!
Κάποιοι από τους συμμαθητές της κόρης μου έχουν βέβαια μεγαλύτερα αδέρφια αλλά και εκείνα ακόμα -κατά τη γνώμη μου- δεν είναι σε ηλικία κατάλληλη να παίζουν τέτοιου είδους παιχνίδια.
Τα περισσότερα παιχνίδια έχουν στοιχεία βίας αλλά συνήθως προωθούν την ιδέα της πάλης ενάντια στο "κακό". Ειδήσεις να δεις παίρνεις άλλωστε μια γενναία δόση... αλλά αναρωτιέμαι:
Τι ευχαρίστηση βρίσκει ένας Gamer στο να προωθεί και να δημιουργεί βία; Μεταφέραμε τη Ρωμαϊκή αρένα στα σπίτια μας και την κάναμε καθημερινότητα? Και τελικά τι πρέπει να κάνει κανείς με παιδιά μικρότερης ηλικίας; Για να υπάρχουν στην αγορά τέτοια παιχνίδια σημαίνει πως υπάρχει ζήτηση.

Γιατί έχουμε ανάγκη τέτοια παιχνίδια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
ΗΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΧΑ είναι τραγικό, στο παιχνίδι σκοτώνεις, εκβιάζεις κλπ κλπ, κάνεις ό,τι παράνομο υπάρχει, και προκλήθηκε σάλος επειδή βγήκε μια κρυφή σκηνή που ο πρωταγωνιστής έκανε σεξ. :ermm::rofl:
Τότε έγινε ακατάλληλο για ανηλίκους. Φαντάζεστε δλδ, ανήλικοι να κάνουν σεξ; είναι φοβερό, καλύτερα να πουλάνε ναρκωτικά και να σκοτώνουν :bleh:
Το θέμα ξεκίνησε από την Αμερική, όπου και κατασκευάστηκε το patch με την επίμαχη σκηνή, και έγινε πανικός. Αυτό δείχνει πόσο συντηριτική και ΗΛΙΘΙΑ χώρα είναι.


Εγώ τα έχω τερματίσει όλα τα παιχνίδια της σειράς απ' το 2 και μετά, το παιχνίδι μου αρέσει και έχω λευκό ποινικό μητρώο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ναι αυτό είναι το γελοίο το πράγματος, αλλά εμένα δε με απασχολεί το sex. Με απασχολεί η βία! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Κι αυτό γελοίο μου φαίνεται, μου θυμίζει περιπτώσεις όπως του Marilyn Manson που επείδη ένα μαλ@κισμένο πήρε μια καραμπίνα και σκότωσε 5-6 συμμαθητές του, κατηγορήθηκε και αυτός για τον φόνο, επειδή το μαλακίδιο δήλωνε οπαδός του.
Ενα παιδί (οκ, πάνω απ' τα 15 ας πούμε), υγιές ψυχικά, δεν έχει τίποτα να φοβηθεί από ένα απλό παιχνίδι. Αν δεν είναι καμμένο δε θα έχει επίπτωση πάνω του. Βια υπάρχει παντού γύρω μας, τουλάχιστον κάτι τέτοια παιχνίδια ας πούμε πως έχουν και χιούμορ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Έχει χιούμορ να σκοτώνεις για πλάκα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Για παιδια 10 ετων ισως οντων να ειναι καπος υπερβολικο αυτο το παιχνιδι αλλα μην το βλεπετε μονο οπως το περιγραφουν δημοσιογραφοι. Πρωσοπικα πρωτοεπεξα GTA (το vice city) σε ηλικια 13 ετων και μου αρεσε παραπολυ, εφαγα παραπολλες ωρες μπροστα στην οθονη μου. Οντως εχει βια, οντος εχει σεξουαλικα θεματα (ελαχιστα, και πρεπει να θελει κανει να το θελει για να το κανει, εγω ποτε δεν πλησιασα της ιεροδουλες του παιχνιδιου. Και αλλωστε δεν φενετε τπτ, απλα ενα αμαξι να πιγενει δεξια αριστερα, λες και τα παιδια σε τετια ηλικια δεν ξερουν σχετικα με το θεμα.... Εγω τουλαχιστων οπως και ολη η παρεα μου βλεπαμε σκληρο πορνο, δεν περιμεναμε απο ενα παιχνιδι...
Οσο για την βια του ναι, ειναι μπολικη ειναι ομη αλλα δεν ειναι και ετσι οπως την επριγραφουν. και επιπλεων δεν πιστευω οτι βλαπτει καθολου τα παιδια
Βασικα εχω δει και παιδακι 7 ετων να παιζει αυτο το παιχνιδι, εκει πραγματικα ειμαι καθετος οτι δεν θα επρεπε να το αφινουν οι γονεις του.


Αναγκη δεν τα εχουμε τετια παιχνιδια, ομως απο την στιγμη που αρεσουν και πουλανε θα υπαρχουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Εγώ πέρασα καλά παίζοντας το.
Δε με απασχολεί οτιδήποτε άλλο, περιπτώσεις παιδιών που επηρρεάζονται πολύ από ένα βίαιο video game, έχουν αλλού τα αίτια τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ok, μπορεί να σας φανεί τραβηγμένο αλλά θεωρώ πως ένας άνθρωπος που συνηθίζει στη βία δε σημαίνει απαραίτητα πως θα γίνει δολοφόνος, σημαίνει όμως πιθανότατα πως θα αντιμετωπίζει τις περισσότερες καταστάσεις στη ζωή του με μεγαλύτερη επιθετικότητα και ψυχρότητα.
Πόσο μάλλον όταν είσαι παιδί και όλα μέσα σου ακόμα είναι σε διαδικασία διαμόρφωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Και εγω το εχω το συγκεκριμενο παιχνιδι, και για να πω την αληθεια, μου φαινεται αρκετα διασκεδαστικο :redface:. Βασικα νομιζω, ειναι τα γραφικα που δεν ειναι πολυ προσβλητικα, ειναι λες και παιζεις με μυρμηγκακια. Δεν εχει αιματα και αλλα τετοια δλδ. Τουλαχιστον εγω, που γενικα ειμαι κατα των παιχνιδιων με βια και τα σχετικα, το βρηκα αρκετα χιουμοριστικο και "αθωο".:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
να ψαξεις πιο καλα τις ρυθμισεις.χωρις αιματακι δε λεει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Γιαυτό αγαπητή Isiliel υπάρχει ένας οργανισμός που δίνει rating σε αυτά τα παιχνίδια όπως και σε αυτό, για να βρουν για ποιες ηλικίες είναι κατάλληλο. Το συγκεκριμένο νομίζω ότι είναι πλέον για άτομα άνω των 18 ετών. Απο εκεί και πέρα νομίζω ότι είναι θέμα του γονέα, αν το παιδί του θα έχει πρόσβαση σε τέτοια παιχνίδια ή όχι. Άλλωστε η βία στην τηλεόραση για παράδειγμα (ακόμα και αυτή που φαίνεται στις ειδήσεις) μπορεί να είναι κατα πολύ χειρότερη, εφόσον είναι και αληθινή ή πιο αληθοφανής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Isiliel σε καταλαβαινω ... Αλλα οπως ειπε και ο Fandago απο την την στιγμη που το παιχνιδι εχει φτιαχνει για ανω των 18 δεν μπορουμε να κανουμε κατι. Επειδη τα 10χρονα παιδια μπορουν να παιξουν αυτο το παιχνιδι δεν μπορουμε για αυτο το λογο να σταματησουμε την παραγωγη τετοιων παιχνιδιων.

Επισης πιστευω οτι επειδη η νεα γενια εχει γεννηθει στα video games μπορει να ξεχωρισει πολυ ευκολα την ψευτικη βιαια και την αληθινη βιαια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Σίγουρα αυτά τα παιχνίδια δεν είναι η καλύτερη εναλλακτική για παιδιά. Αλλά όσον αφορά κάποια επιρροή μπορώ να το δεχτώ στα μικρά παιδιά. Ένα παιδί άνω των 12 ή και μικρότερο δεν θα τραυματιστεί ψυχικά από ένα τέτοιο παιχνίδι εκτός κι αν μιλάμε για παιδί με πολύ ιδιαίτερο χαρακτήρα! Εδώ όπου και να κοιτάξεις βία βλέπεις, ακόμα και στις ειδήσεις, το παιχνίδι θα πειράξει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
έχω την εντύπωση και δεν ξέρω αν είναι σωστό ή λάθος ότι γενικώς όσο αφορά την διαπαιδαγώγιση των παιδιών, έχουν γίνει τα πράγματα πολύ χαλαρά, πολύ coollllll και light.....

απ τη μια διαβάζω τον ifrit και λέω έχει δίκιο αλλά απ την άλλη και η Isiliel που έχει ένα μικρό παιδί και πάλι έχει δίκιο....

εγώ αν είχα παιδί δε θα χαιρόμουν να παίζει κάτι τέτοιο....
απ την άλλη πιστεύω ακράδαντα ότι την ευθύνη την έχουν οι γονείς που κυριολεκτικά πετάνε τα παιδιά τους μπροστα από μια κονσόλα ώστε να μην ασχολούνται μαζί τους, αλλα αν ήμουν παιδί θα ήθελα να παίζω με αυτό που όλοι μου οι (πεταμένοι απ τους γονεις τους) φίλοι παίζουν με αυτό.....

είναι μια δύσκολη κατάσταση που δεν νομίζω οτι μπορεί κανενα κράτος και καμία κοινωνία να προστατέψει το παιδί παρά μονάχα το ίδιο του το σπίτι....
δε με νοιάζει καθόλου μα καθόλου αν το κράτος λέει άνω των 15 ή των 18 ή κάτι αλλο .... με νοιάζει τι κανόνες βάζω εγω στο σπίτι μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
[...]
είναι μια δύσκολη κατάσταση που δεν νομίζω οτι μπορεί κανενα κράτος και καμία κοινωνία να προστατέψει το παιδί παρά μονάχα το ίδιο του το σπίτι....
δε με νοιάζει καθόλου μα καθόλου αν το κράτος λέει άνω των 15 ή των 18 ή κάτι αλλο .... με νοιάζει τι κανόνες βάζω εγω στο σπίτι μου...
Συμφωνώ στα υπόλοιπα γιαυτό τα έχω αφαιρέσει. Στο συγκεκριμένο έχω να πω, ότι ο οργανισμός αυτός, σου δίνει την δυνατότητα να έχεις ένα πολύ σημαντικό κριτήριο για το κατα πόσον αυτό το παιχνίδι είναι ή όχι κατάλληλο για το παιδί σου. Φυσικά δεν μπορείς πάντα να δοκιμάζεις εσύ όλα τα παιχνίδια απο πριν. Από εκεί και μετά, φυσικά και βάζεις εσύ τους κανόνες στο σπίτι σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Συμφωνώ στα υπόλοιπα γιαυτό τα έχω αφαιρέσει. Στο συγκεκριμένο έχω να πω, ότι ο οργανισμός αυτός, σου δίνει την δυνατότητα να έχεις ένα πολύ σημαντικό κριτήριο για το κατα πόσον αυτό το παιχνίδι είναι ή όχι κατάλληλο για το παιδί σου. Φυσικά δεν μπορείς πάντα να δοκιμάζεις εσύ όλα τα παιχνίδια απο πριν. Από εκεί και μετά, φυσικά και βάζεις εσύ τους κανόνες στο σπίτι σου.

φυσικά και είναι αδύνατον να τα δοκιμάζω όλα εγώ.... αλλά δε θα με χάλαγε καθόλου με βάση το χαρακτήρα μου :P:P:P

η αλήθεια όμως είναι ότι ο γονιός, καλό είναι να κάνει έστω έναν υποτυπώδη έλεγχο σε κάποια πράγματα....
όλα αυτα τα παιχνίδια πάνε πακετάκι με ένα κουτάκι... γράφει πανω μια περίληψη.... το βλέπεις... βλεπεις μια εικόνα.... γενικά εχεις το νου σου ρε παιδι μου
βέβαια.... προσπαθώ ΠΑΝΤΑ να μη λεω μεγάλες κουβεντες γιατι παιδιά δεν εχω ΑΚΟΜΑ οπότε.... ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ και με το χέρι στην καρδια δεν ξέρω πόσο εύκολες ή δύσκολες είναι ολες αυτές οι θεωρίες που τσαμπουνάω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Καλά τα λέτε εσείς, αλλά σκεφτείτε πως τελικά δεν αρκεί να θέτεις στο σπίτι σου τους κανόνες και τα όρια γιατί το παιδί δεν είναι ψάρι στη γυάλα. Θα πάει και σε σπίτια φίλων και θα συναναστραφεί διάφορα άλλα παιδιά! Αυτό είναι το φυσιολογικό και το απαραίτητο στη διαδικασία ωρίμανσης...

Το "εσωτερικό υπέδαφος" προσπαθώ να καλλιεργήσω ώστε να μην φυτρώνουν παράσιτα... που αν το καλοσκεφτείς ούτε κι αυτό είναι αρκετό... τέσπα.

Επειδη τα 10χρονα παιδια μπορουν να παιξουν αυτο το παιχνιδι δεν μπορουμε για αυτο το λογο να σταματησουμε την παραγωγη τετοιων παιχνιδιων.
Συνεχίζω να ανησυχώ και για τα μεγαλύτερα "παιδιά" πάντως...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Συνεχίζω να ανησυχώ και για τα μεγαλύτερα "παιδιά" πάντως...:(
Υποθέτω ότι με τον όρο μεγαλύτερα παιδιά αναφέρεσαι σε ενήλικα άτομα. Αν όχι η άποψη μου αναφέρεται στα προηγούμενα posts και καλύπτει και αυτά. Αν ναι, να σου πω αυτό που διάβασα και εγώ στο Ε της Κυριακάτικης:
"Εσείς ως ενήλικος μπορείτε να διαχωρίσετε την πραγματική ζωή απο την εικονική"
Σχολιάζοντας και άλλα γραφόμενα του (συγγραφέα του άρθρου):
"Μην το ψάχνετε γιατρέ, θα σας το πω ευθέως: έχετε δίκιο. Διότι σε συνθήκες ασφυκτικού μποτιλιαρίσματος συλλαμβανω τον εαυτό μου έτοιμο να οδηγήσει όπως στους δρόμους του San Andreas."
"Χρησιμοποιώντας μια κοντόκανη καραμπίνα, άπλωσα στο χορτάρτι του πάρκου τα μυαλά της αγαπημένης μου."

Για το πρώτο, έχω να πω, ότι σιγά μην περίμενε το παιχνίδι για να έχει τέτοια συμπεριφορά. Άλλωστε στις ταινίες, οι σκηνές με αυτοκίνητα έχουν πολύ περισσότερα εφέ και ΑΝ επηρρεάζουν επηρρεάζουν περισσότερο!
Όσο για το δεύτερο, είναι σαφές ότι σε όλο το κείμενο προσπαθεί να δημιουργήσει εντυπώσεις. Δεν μπορείς να απλώσεις τα μυαλά της αγαπημένης σου, οπουδήποτε στο παιχνίδι, εκτός αν έχεις τόσο αρρωστημένη φαντασία, ωστε να το βλέπεις έτσι.
Όσο για το κείμενο του Γιωργάκη με την Denise, δεν νομίζω να πιστέψατε ότι είναι αληθινό. "το μυαλλό αρχίζει να αποκρυσταλλώνει μνήμες" γράφει ο 12χρονος Γιωργάκης. Ποιούς κοροϊδεύει; Στην τελική είπαμε ότι ΔΕΝ κάνει για άτομα κάτω των 18, άρα κάποιος έκανε λάθος, αν το παιχνίδι έφτασε στα χέρια του.
Συμπέρασμα; Ο αρθρογράφος, δεν είχε τι να γράψει και ξέθαωε ένα παιχνίδι 2 χρόνων για να γεμίσει μερικές σελίδες. Οι ενήλικες δεν έχουν πρόβλημα να παίζουν τέτοιου είδους παιχνίδια, γιατί μπορούν να ξεχωρίσουν τι είναι σωστό και τι λάθος (με ελάχιστες εξαιρέσεις), τι είναι πραγματικό και τι όχι. Άλλωστε γιατί να είναι πιο βίαιο ένα τέτοιο παιχνίδι και όχι άλλα όπως το Doom 3, τόσα με θέμα τον Β' Παγκόσμιο και ένα σωρό άλλα με όπλα και αίματα. Τα παιδιά απο την άλλη πρέπει να έχουν την προστασία των γονιών τους.

added: Επίσης, μπορώ να πω ότι το παιχνίδι σου περνάει και κάποιο μνμ. Σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού είναι κατά των ναρκωτικών (ο κεντρικός ήρωας αρνείται συστηματικά να κάνει χρήση, σκοτώνεις drug dealers) και ο τερματισμός του παιχνιδιού γίνεται νικώντας τον κακό και εξαλείφοντας την διακίνηση ναρκωτικών στις γειτονιές, γυρίζοντας σε μια ευχάριστη εποχή όπου τα παιδιά μεγαλώνουν ανέμελα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Μακάρι το gta να ήταν η εξαίρεση στον κανόνα.
Το συγκεκριμένο παιχνίδι απλά το παραξηλώνει ενώ κάποια άλλα είναι πιο διακρητικά.
Αν το πάμε έτσι γιατί παιχνίδια τα οποία σου δίνουν την δυνατότητα να σκοτώσεις, να οδηγείς παράνομα αυτοκίνητα τα οποία τα κινηγά η αστυνομία, να οδηγείς στρατεύματα στον πόλεμο κλτ θα πρέπει να παίζονται απο παιδιά?
Τα παιχνίδια σε κάποιες περιπτώσεις αντικατροπτήζουν την πραγματικότητα και ειδικα την σκληρή πλευρά της.
Τα παιχνίδια είναι πρόβλημα αλλα πρόβλημα είναι και η τηλεόραση, και το ίντερνετ το οποίο αυτό και αν είναι ανεξέλενκτο (πέρα απο κάποιες πυροσβεστικές λύσεις), τα περιοδικά που πια απλά αγοράζεις εφημερίδα και έχει πορνό υλικό ακόμα και τα βίντεο-κλαμπ που δεν νομίζω κανένας υπάλληλος να μπαίνει στην διαδικασία να απαγορέυσει να ενοικιαστεί ένα saw ή οποιοδήποτε άλλο θρίλερ απο ένα παιδί 10-15 ετών.
Άλλωστε ακόμα και τα παιδιά είναι πελάτες.
Για εμένα η απαγόρευση ενός παιχνιδιού όπως το GTA είναι σαν να σβύνουμε το δέντρο την ώρα που καίγετε το δάσος.
Το βασικό δεν είναι να πετάς προυδοποιήσεις αλλα να τις τηρείς κιόλας σε όλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Να κάνω μια διευκρίνιση: Δεν αντιτίθεμαι ενάντια στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Αν μου επιτρέπεται ο όρος, είμαι gamer. Έχω παίξει κι εγώ παιχνίδια με "βια". Παρ'όλ'αυτά ρε παιδιά, το μυαλό μου δεν μπορεί να καταλάβει "δικαιολογίες" του τύπου "Τα βλεπουμε και στις ειδήσεις", "Υπάρχουν και χειρότερα", "Τα βλέπουμε και στις ταινίες" κτλ. παρόλο που κι εγώ τις χρησιμοποιώ:
Αρχική Δημοσίευση από isiliel:
Ειδήσεις να δεις παίρνεις άλλωστε μια γενναία δόση...
Ένας λόγος παραπάνω να ΜΗΝ τα παίζουμε, αν γύρω μας ΒΙΩΝΟΥΜΕ τόση βία, και δεν μας είναι ευχάριστη!

και ξαναρωτάω: Τι είναι αυτό στον ανθρώπινο ψυχισμό μας, που έχει ανάγκη να παίζει τέτοιου είδους παιχνίδια;
Τι είναι αυτό που μας κάνει να αντλούμε ευχαρίστηση από κάτι τέτοιο;

EDIT: @Γιάννης: Στις ειδήσεις και στις ταινίες κτλ είσαι θεατής. Στο παιχνίδι καλείσαι να λάβεις μέρος! Ε, δεν είναι και ακριβώς το ίδιο!

Πάντως σκοπεύω να νοικιάσω το παιχνίδι και θα σας πω εντυπώσεις....(Η περιέργεια σκότωσε τη γάτα δε λένε! Νιαου!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top